Hirdetés

Samsung Xcover 271

Bevezetés, tartozékok

Az elmúlt pár hónapban rendes dömping volt a Mobilarénán a gyártók által gyakran elfeledett szélsőséges használatra tervezett mobilokból: járt nálunk több Sonim készülék (XP 2.10 Spirit, XP3.20e Quest Pro, XP1300 Core), egy Land Rover S1 (amely szintén Sonim gyártmány) és a Motorola Defy is tiszteletét tette a Mobilarénán. Utóbbi érdekessége, hogy a külsején egyáltalán nem vehető észre a sprapamobil mivolta, tesztalanyunkon, az IP67-es minősítéssel rendelkező Samsung GT-B2710 XCover-en viszont ez jól látszik, kézbe véve pedig tovább erősödik az érzés.


[+]

Mint említettem, tesztalanyunk az IP67-es minősítést kapta, ami az International Protection Rating rövidítést takarja, magyarul ez nemzetközi védelmi számot jelent. Az IP minősítés megadásakor a két betűt minden esetben két szám is követi, amelyek rendre a szilárd és a folyékony anyagok elleni védelmet demonstrálják. Az első paraméter pontosabban azt határozza meg, hogy mennyire ellenálló a készülék a szemcsés anyagokkal (por, homok stb) szemben; az XCover a lehető legnagyobb, 6-os értéket kapta, ez azt jelenti, hogy a szermcsék egyáltalán nem tudnak bejutni a borítás alá. A második érték a vízzel szembeni ellenállást teszteli, ebben a kategóriában a készülék 7 pontot kapott a 8-ból, ez azt jelenti, hogy fél órát biztosan kibír maximum egy méteres mélységű vízben. A tesztben csak kóstolgattam az ellenálló képességét, néhány leejtésen kívül vigyáztam a készülékre, ez az óvatosság viszont nem lesz elmondható a közeljövőben esedékes nagy töréstesztről, ahol hasonszőrű telefonok szélsőséges használat elleni védelmét mérjük össze.


[+]

A készülék hozzám ugyan egy papírborítékban érkezett, de a tartozékokról is van információnk. Az biztos, hogy a csomag tartalmaz egy hálózati adaptert, egy microUSB kábelt és egy sztereó headsetet. Utóbbi szintén a microUSB porton keresztül csatlakoztatható a készülékhez, lévén az XCover nem kapott külön 3,5 milliméteres kimenetet.

Külső

A telefon le sem tagadhatná a strapamobil mivoltát: a formaterv bumfordi, a vastagsága majdnem 2 centiméter, az anyaghasználatban pedig a kemény gumi és műanyag dominál. A készülék oldala és a hátlap is bordázott, így egy adag vízzel vagy porral leöntve sem csúszkál a kezünkben, a stabil fogás garantált. A 120.7 x 53 x 17.9 milliméteres dimenziókkal és 115 grammos tömeggel megáldott mobil nem tartozik az ultrakarcsú és pehelysúlyú modellek közé, de nem is várja el tőle senki, a kialakítása a kategóriájának megfelelő, azaz inkább a strapabírás és a praktikusság vezérelte a koreai gyártó tervezőit, mint a díjnyertes dizájn.


[+]

A készülék a candybar formatervet kapta, azaz a kijelző alatt szép rendben sorakoznak a gombok, mintha egy tábla csoki kockái lennének. Legfelül található a hangszóró, alatta pedig egy ezüst színű Samsung felirat látható. A képernyő egy 240 x 320 képpontos felbontású, 262 000 színárnyalat megjelenítésére alkalmas, 2 hüvelykes képátlójú karcálló üvegből készült TFT, mely sajnos nem muzsikál túl jól. A színei fakók és élettelenek, a betekintési szög pedig igen kicsi, a telefont egy kicsit elforgatva invertálódnak a színek, igazán éles képet csak szemből nézve kapunk. A gombsor minősége viszont kellemes, a billentyűk gumiból vannak, a nyomáspontjuk megfelelő, a fehér háttérvilágításnak köszönhetően pedig éjszaka is jól láthatóak.


[+]

A telefon többi részéhez hasonlóan a fekete plasztikból hátlapot is igen masszívra sikerült megtervezni a Samsung mérnökeinek. Legfelül egy körülbelül két centiméteres nagytengelyű és fele ekkora kistengelű ellipszis alakú kivágás található, ezen keresztül láncolhatjuk magunkhoz a készüléket. Alatta balra figyel a 2 megapixeles kamera, jobbra pedig a külső hangszóró került, utóbbi meglepően jó minőségű, közepes hangerőn kellemes élményt nyújt; persze magasabbra tekerve érezhető a torzítás. A kamera és a hangszóró alatt található egy fém csavar, amelyet elforgatva (ez legegyszerűbben egy ötforintossal tehető meg) felpattan a hátlap, amely az akkumulátort, valamint a SIM-kártya és a microSD kártya foglalatait rejti. Mivel a memóriakártya cseréjéhez a telepet is ki kell szedni, nem kapunk hot swap funkciót, azaz kártyacsere esetén újra kell indítani a készüléket.


[+]

Az oldalsó gombok és interfészek esetében csak a leginkább szükséges kínálatot kapjuk, a bal oldali gombbal a hangerőt állíthatjuk, a jobb oldalival pedig a felül elhelyezkedő lámpát kapcsolgathatjuk. Utóbbi igazából egy LED, amely a méretéhez képest tekintélyes fényerővel rendelkezik; persze nem ezzel fogjuk felfedezni a barlangok mélyén rejlő rég elfeledett kincseket, viszont a kulcslyuk megkereséséhez tökéletes. A lámpagomb alatt található a microUSB csatlakozó (a tartozék headsetet is ide dughatjuk), az interfészt egy műanyagdarab védi a külső behatásoktól.

Alapfunkciók, szoftverek, multimédia

Négy fajta főképernyő-témából választhatunk, ebből három az aktuális időt és dátumot jeleníti meg, ezek csak az óra helyében és a betűszínben térnek el. A negyedik, intelligens készenlét névre hallgató téma viszont jól használható, a sokak számára ismerős sávos elrendezést használja. A legfelső, vízszintesen görgethető sorba parancsikonokat helyezhetünk ki (annyit, amennyit csak szeretnénk - ez teljes mértékben ránk van bízva), alatta pedig az aktuális időt és dátumot olvashatjuk, de ide kerül a háttérben futó zenelejátszó és rádió is, természetesen mindkettő kap egy-egy saját sort. Testreszabási lehetőségből viszonylag jól áll az XCover: kapunk három témát (ezek csak a színeikben térnek el), átállíthatjuk a betűtípust, a színeket és a betűméretet, saját háttérképet is berakhatunk, ráadásul három áttűnési animáció közül is választhatunk.

A telefonköny kielégítő, a kontaktjainkhoz négy telefonszámot, e-mail címet, céget és beosztást adhatunk meg, saját csengőhangot és képet állíthatunk be és csoportokba is rendezhetjük őket. Az üzenetkezelésre pedig egy szavunk sem lehet, szinte mindenre képes, amit ma egy ilyen alkalmazásnak tudnia kell. Az üzeneteket böngészhetjük chatfolyam-nézetben, amelyről bármikor átválthatunk a klasszikus listanézetre, saját mappákat hozhatunk létre, az SMS-ek gyártása pedig kellemes élmény a jó minőségű billentyűzeten.

A beépített szoftverek listáját megfelelőnek érzem, a kategóriájában nincs szükség ennél bőségesebb kínálatra. Kapunk egy szervezőt, amely egy naptárat (a bejegyzésekhez riasztást is beállíthatunk), egy jegyzetelő alkalmazást, egy ébresztőórát, egy világórát, egy alapműveletek elvégzésére alkalmas számológépet, valamint egy mértékegység-átváltót (amely pénznemeket is kezel) tartalmaz. Ezen kívül előre telepítve találunk egy iránytűt, egy stoppert, egy időzítőt, egy lépésszámlálót, egy nagyon alap képszerkesztőt, valamint egy PDF és Office-fájlok megnyitására képes irodaszoftvert. Utóbbi gyorsan működik, de sajnos nem ette meg az összes dokumentumtípust a teszt folyamán, a docx formátummal meggyűlt a baja, pedig a fájlt felismerte a szoftver. Zenéket a beépített lejátszó alkalmazással hallgathatunk, ami egy igen fapados alkalmazás; a véletlenszerű lejátszás, az ismétlés és az albumborítók megjelentítése mellett egy hangszínszabályózót képes felmutatni, amely 8 előre definiált hangszínt tartalmaz (ami igazából csak öt darab, mivel a széles, dinamikus és surround módok nem okoznak észlelhető elváltozást a zenében), ennyiben ki is merült a cucc. A rádió hasonlóan gyér funkciókínálattal rendelkezik, képes automatikusan feltérképezni az állomásokat, amelyeket el is menthetünk, de ennyiben ki is fújt a lista.

Az interneten a beépített böngészővel szörfözhetünk, ami sajnos nem a legkellemesebb élmény. Erről nem a szoftver, nem is a Samsung mérnökei tehetnek; a hibás a képernyő, két hüvelykes képátlón ugyanis nem lehet érvényesülni ezen a téren. A böngészőprogram amúgy gyenge funkcionalitással rendelkezik: az adott oldalt elforgathatjuk 90°-kal, átkapcsolhatunk teljes képernyős módba, olvashatunk RSS-eket, valamint a felbontásnak megfelelő szélességre méretezhetjük át a lapokat, összesen ennyit tud. E mellé kapunk még egy nagyon alap e-mail programot és két SNS-klienst (Facebook és Twitter), ezzel le is fedtük a készülék internetes képességeit.

LG Optimus Chic

A telefonban található egy maximum két megapixeles (azaz 1600x 1200 képpontos felbontású) fotók készítésére alkalmas fixfókuszos kamera is. A szoftvere elég lassú, a gyors mozgásokat nem tudja lekövetni az előnézeti kép, a fotók pedig a fixfókusz ellenére elég lassan készülnek el. Beállítások terén sem vagyunk eleresztve: állíthatunk fényerősséget (-0,4 és 0,4 között), fényképezési módot (szépség, mosoly és panoráma), tologathatjuk a fehéregyensúlyt és az expozíciómérést. A képminőség megfelel az elvártnak: az erős zajmosó algoritmus következményben olajfestményszerű fotókat kapunk, fakó színekkel és gyenge dinamikatartománnyall, a makró módról pedig inkább ne is beszéljünk. Természetesen videót is lőhetünk a készülékkel, ezt maximum QVGA minőségben és 15 képkocka/másodperces sebességgel tehetjük meg, az így készült videó minőségétől sem estem hanyatt; a képe mosott, viszonylag gyors mozgások esetén pedig szaggatott lesz a felvétel.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A készülék adatkommunikációs képességei nem túl rózsásak. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz), egy kétsávos UMTS-chipet (900 / 2100 MHz), más eszközökhez pedig Bluetooth 2.0-án (képes az A2DP-re) és microUSB-n keresztül kapcsolódhatunk, azaz elég gyenge internetezési feltételekkel indulunk. A telefon GPS-képességei viszont kellemesek, a beépített GPS-chiphez egy java alapú Google-navigációt kapunk. A használata kicsit körülményes, a műholdak jelét viszont rettentő gyorsan megtalálja, a tartózkodási hely bemérése is pontos, ráadásul útvonaltervezésre is képes a szoftver; ennél sokkal többre Bear Grylls-nek sincs szüksége. A kis képernyő miatt autós navigációra alkalmatlan a mobil, arra viszont tökéletes, ha hirtelen eltévedünk valahol.

A telefont egy 1300 mAh-s lítiumos akkumulátor látja el energiával, amellyel papíron körülbelül 7 órányi beszélgetésre és 600 órás készenlétre képes. Ezt nem mértem le percre pontosan, de nagyjából igaz lehet, nekem a két napos teszt (ez körülbelül 1-2 órányi telefonbeszélgetést, ugyanennyi A2DP-n keresztüli zenehallgatást, óránkénti e-mail ellenőrzést jelent) alatt a felére csökkent a töltöttség.


[+]

Értékelés: Samsung GT-B2710 XCover
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Nehéz megítélnem a tesztalanyunkat, hiszen a Samsung GT-B2710 XCover nem a tömegek számára készült, hanem egy rettentően szűk réteget céloz meg. Pontosabban ott sem mindenkinek ajánlott, hiszen hiába kapott IP67-es minősítést, amikor például a legtöbb Sonim készülék katonai szabványoknak is megfelel az iparban használatos IP mellett, ennek megfelelően sokkal több terhelést képes elviselni, mint a Samsung üdvökéje. Ettől függetlenül az XCover 271 egy jó kis strapatelefon, a véletlen becsúszott leejtéseket egy karcolás nélkül bírta, az igazi megpróbáltatás pedig még várat magára; a közeljövőben esedékes nagy törésteszten minden kiderül tesztalanyunk (és mellette sok más modell) ellenálló-képességeiről. A készülék ára kártyafüggetlenül 40 ezer magyar forint, ami ebben a kategóriában elég olcsó. A Sonim készülékek esetében nem ritka a 100 ezer forint körüli ár sem, a Motorola Defy is 80 ezer forint feletti összegért kapható, így az XCover 271 kellemes alternatíva lehet azoknak, akik nem dobják naponta úthenger alá a mobiljukat, de mégis megköveteli a munkájuk, hogy bírja a fizikai terhelést, és nem is szeretnének túl mélyen a pénztárcájukba nyúlni. Tetszett!

Samsung GT-B2710 XCover

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung GT-B2710 XCover
Samsung GT-B2710 XCover Általános
Technológia GSM
Méret 120,7 x 53 x 17,9 milliméter
Tömeg 115 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória ?
Belső memória 30 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform saját
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Office dokumentum olvasó, PDF olvasó, iránytű
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh Li-Ion (BL-5CB)
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 7 óra
Egyebek
IP67-es minősítés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés