Samsung i5700 Spica - magyaros fűszerek

Bevezető

Spica, i5700, Galaxy... ezek mind jelen tesztünk hősét takarják, ahány piac, annyiféleképpen nevezik, itthon a Spica lehet a telefon hívókódja, s elég sokat fogunk majd hallani róla. Mondjuk elsősorban azért, mert az i7500-tól eltérően ez a modell hivatalosan is forgalomba került hazánkban, olyannyira, hogy a Pannon is felvette a kínálatba.

Samsung Spica
[+]

A készülék fő jellegzetessége, hogy ez a Samsung második Android rendszerű készüléke, és a koreai gyártó sem felfelé bővítette a portfóliót, ugyanis a Spica olcsóbb lesz elődjénél. Ez funkcionális változásokat is jelent, gyengébb kijelző és kamera van a telefonban, viszont elvileg izmosabb a processzor.

Samsung Spica
[+]

Már az első Andriod rendszerű Samsungtól is azt vártuk, hogy az alapszoftvert a HTC-hez hasonlóan kissé megpiszkálják, de az i7500-ban ennek nem találtuk nyomát. Sajnos mostani tesztalanyunk sem jeleskedik ebből a szempontból, az 1.5-ös Android rendszerhez nem sokat tett hozzá a Samsung. Van viszont egy fontos változás: magyar nyelven kommunikál a készülék, ami azt is jelenti, hogy innentől fogva a magyarul tudó Android gépek száma gyors ütemben növekedhet. Nem mintha a gyártó csak úgy kölcsönadná a fordítást, de a piac diktál, a többieknek is fel kell nőniük a feladathoz.

Samsung Spica
[+]

A Samsung hazai képviseletétől érkezett fehér doboz tartalma kellemes. Egyrészt természetesen a töltőn és a telefonon kívül kapunk egy USB kábelt, illetve egy agybadugósan végződő, valóban minőségi sztereó fülest is. Külön meglepetés az átalakítóval érkező microSD, aztán lekonyul a száj, amikor kiderül, hogy kemény fél gigás a lapka kapacitása. A fórumunkból azonban kiderült, hogy csak mi kaptunk ilyen vékony kapacitást, a bolti csomagban 1 gigás egység lapul.

Külső

Többek véleménye szerint a Spica külseje vagány. Ennek egyetlen oka van, hogy a telefonon jó érzékkel helyeztek el a tervezők piros betéteket. Nem sokat, a navigációs gomb kapott egy kicsit, illetve felül a hangszórónak járt hasonló festés. Ez elég is volt ahhoz, hogy a Spica megkülönböztethető legyen a többi érintős Samsung készüléktől, az operációs rendszerre pedig elöl-hátul egy kis Android robotocska utal.

Samsung Spica
[+]

A HTC a legolcsóbb androidos gépében (Tattoo) a kijelző felbontását is kisebbre vette (s pont ezért már az 1.6-os verziószámú rendszert használta), a Samsung ilyesmivel nem próbálkozott, maradt a már bevált 320x480 pixeles ablaknál, ám - szintén a költségcsökkentés miatt - visszatértek a hagyományos TFT kijelzőhöz. Attól még, hogy ezúttal nem az OLED technológiát választották, a kijelzővel semmi komoly gond nincs, kijelez, ahogy az meg vagyon írva, nyilván közvetlen napfényben nem annyira tuti, de a konkurens márkák gépeitől nem marad el semmiben.

Samsung Spica
[+]

A megjelenítő alatt üldögélő gomberdő tartalmazza a pirossal meglöttyintett navigációs billentyűt, illetve további hat gombot, amelyek közül négyet biztosan fogunk használni. A két híváskezelő billentyű mellett a visszalépést és az opciók elérését szolgáló kezelőszerv nem hiányozhat, a házikót formázó gomb csak néha jön jól, a böngésző gyors elérésére szolgáló billentyű viszont nálam soha nem lépett használatba, de ettől még lehet, hogy valaki hasznosnak érzi majd.

Samsung Spica
[+]

Oldalt balra találjuk a hangerőt szabályozó kapcsolókat, a készülék jobb felén pedig a képernyőt lezáró és feloldó gomb van fentebb (ezt nagyon gyakran fogjuk tapicskolni), lentebb pedig a kamerát működtetető billentyűbe futhat bele az ujjunk. A telefon tetején a lehető legjobb csatlakozópáros kapott helyet, egy ajtóval védett microUSB bemenet és egy 3,5 mm-es jack. A hátlap nagyon egyszerű, csak a kamera költözött ide.

Samsung Spica
[+]

Ha lepattintjuk a műanyag burkolatot, akkor férünk hozzá az oldalról becsúsztatható memóriakártyához, ami kelleni is fog, mert ellentétben a korábbi Galaxy-val, ebben a telefonban nincs 8 gigányi kapacitás, csak mintegy 180 megabájtnyi szabad helyünk van. Meglepő, de egyáltalán nem rossz megoldás, hogy a SIM kártyát is oldalról csúsztathatjuk be, ami azt jelenti, hogy a telefont nem kell kikapcsolni ebben az esetben. A Spica összeszerelési minőségére nem lehet panasz, persze olcsóbb árfekvése miatt fémet ne nagyon keressünk rajta, de a használt plasztik egyáltalán nem irritáló, egyedül a hátlap lehetne kissé nívósabb.

Menü, vas

A tesztpéldány már bekapcsoláskor hirdette, hogy a Pannon hálózatára szeretne leginkább felkapaszkodni, de erre nálam nem volt lehetősége. Viszont a rendszer nyelve magyar, bizony, ez az első olyan androidos gép a kezünk között, amely anyanyelvünkön próbál kommunikálni, és ez kellemes meglepetés, de néha vicces. Kicsit olyan, mint amikor a már pár éve itthon élő amerikai merő udvariasságból magyarul beszélget velünk, ami teljesen jól érthető, de messze nem tökéletes.

Samsung Spica menü

A híváslistában jön elő például, hogy egy bejegyzésre kattintva az angol "Call" és az emberke neve magyar fordításban például így néz ki: Hívja a Csaba. Miközben én hívom, ugye, de sebaj, így is érthető, tényleg minden menüpontot sikerült többé-kevésbe magyarra ültetni, nyilván ez nagyon sokat dob majd az értékesítési számokon, mert itthon még az angolul beszélők száma is rettentően alacsony az európai arányokhoz képest.

Samsung Spica menü

A Samsung ezen kívül nem sokat szüttyögött az Android rendszer testreszabásával, beledobták a gépbe az 1.5-ös verziót, aztán készen is voltak, még egy Facebook widget befigyelt az alap eszköztár mellé, aztán elmentek inni. Három oldalas az alapképernyőnk, s belül sincs saját menü, vagy bármi extra, jó lesz ez az Android úgy ahogyan van, a 800 MHz-es processzor majd szépen meghajtja, aztán legyen mindenki boldog.

Spica és SDK

Itt kérek elnézést mindenkitől a csúf menüképekért. De a szitkokat áthárítanám a gyártóra, lévén a készülékhez pillanatnyilag nem létezik olyan driver, amelynek használatával az Android SDK is életre kelne - enélkül pedig nem lehet screenshotot készíteni. Mást se nagyon lehet, ami néhány - a rendszerbe komolyabban belenyúlni óhajtó - potenciális vásárlót eltántoríthat, de reméljük, hogy csak idő kérdése, s megoldódik ez a probléma is. Egyik fórumozónknak már sikerült összehoznia, úgyhogy nem lehetetlen a küldetés.

Hát én speciel nem lettem boldog. Persze megy a marketing, hogy apám, ez a CPU aztán tényleg egy szélvész, ami biztos így is van, ha egy másodfokú egyenlet megoldását kell kiszámolni, de hogy megint nem sikerült optimalizálni rendesen, az tuti. Eleinte nem nagyon gyanakodtam, mert az Android elég jól meg van írva ahhoz, hogy a menüben bóklászva ne tűnjenek fel túlzottan a döccenések, de egy Hero mellett már látszik a különbség (hangsúlyozom: így sem veszélyes), ám ott már azért feltűnik a dolog, amikor a Marketről leszedett ingyenes játékok szaggatnak. Mert szaggatnak, hogy a macska rúgja meg, főleg a mozgásérzékelős alkalmazások okoznak csalódást, a Hyperspace-ben az első pályát is alig bírtam lenyomni, ugrott a kép és késve reagált a mozdításokra a szoftver.

Samsung Spica menü

Nem tudom, hogy mi ütött a mérnökökbe. Ez már nem az első Samsung okostelefon, amiben van egy izmosnak mondott processzor, de a gyakorlat mégis mást mutat. A Jet (jó, ez nem okostelefon), vagy az Omnia II felülete is döcög, előbbinél végre kijött egy komoly frissítés, de hát nyilván nincs ez így jól. Jeleztem is aggályaim a gyártónak, akik elvitték, tettek rá friss szoftvert, és valóban gyorsult a masina, de melléraktam egy Motorola Milestone-t, s bizony még így is van különbség.

Mielőtt a komplett fórum elküld a vérbe, azért leszögezném, hogy árához képest a Spica teljesen oké. A lassulás csak helyenként érhető tetten (például érdekes módon a szövegbevitelnél), a menüben és a fő funkcióknál gördülékeny a kis Samsung. Csak ne higyjük azt, hogy a 800 MHz-en ketyegő processzor automatikusan megold minden problémát. Alant egy kis videó, ahol a menüt és az iGO-t mutogatom.

Alapfunkciók

Az 1.5-ös Android rendszerről már sokszor írtunk. Ez dolgozik a HTC Hero felülete alatt is, ez volt a Samsung i7500-ban, nagyjából ez az első Android verzió, amely kereskedelmi forgalomba került, s nem volt vele gond. Miután a Market indulása óta már eltelt némi idő, ezért elég sok widget szedhető le, nálam a némítás és a CPU/memóriaállapot indikátor alap, de számos más aprósággal is feldobhatjuk a kezdőképernyőt. Az mondjuk más kérdés, hogy a widgetek angolul kommunikálnak, de erre tényleg semmiféle befolyása nem volt a gyártónak.

Samsung Spica menü

A telefonkönyv, az email kliens és a naptár a megfelelő beállítások után (Google felhasználói név és jelszó), pillanatok alatt szinkronba kerül a Google fiókunk tartalmával, ez az Android rendszerű gépek egyik nagy fegyvere. Sajnos a Facebook kontakjaimmal viszont nem sikerült összehangolnom a névjegyzéket, pedig szeretem, ha a fotókat automatikusan a nevekhez rendeli a készülék. A telefonkönyvben a görgetés és a keresés sebessége hibátlan, szélvészgyors, könnyen ugrálhatunk a kontaktok között, ha az oldalsó csúszkát húzogatjuk.

Samsung Spica menü

Az üzenetkezeléssel már nem voltam ennyire elégedett, az első és legfontosabb szabály, hogy a prediktív szövegbevitelt azonnal kapcsoljuk ki, ugyanis egyrészt angol szavakkal próbál kedveskedni, másérszt lassítja a gépelést. Álló és fekvő helyzetben is QWERTY gombsort kapunk, nyilván a vízszintesen elterülő virtuális billentyúzet jobban használható. A beállítások között találtam "Samsung billentyűzetet" is, de ezt sehogy sem bírtam elővakarni, mindig az alap, androidos gombsor bukkant fel. Ha türelmesek és kitartóak vagyunk, akkor összeállíthatunk saját szótárat, s onnantól már van értelme az automatikus szókiegészítésnek, de enélkül csak magunkat szivatjuk meg.

Samsung Spica menü

A naptár hozza a szokásos funkcionalitást, folyamatos szinkronban van a Google fiókkal. A 2.0-s Android gépeken már van "corporate calendar" is, de a Spica ezt még értelemszerűen nem tudja. Az egyéb szervezőfunkciókhoz kapcsolódó alkalmazások közül gyárilag nincs túl sok a gépen (számológép és frankó ébresztő azért akad), akinek ilyesmire van szüksége, ugorjon fel a Marketre, mindent fog találni. A tesztpéldányon rajta volt gyárilag az Astro névre hallgató fájlkezelő, amely nagyon hasznos, de ha esetleg a végleges termékből hiányozna, akkor is csak pár kattintás a letöltése.

Navigáció

A Pannon kínálatában kapható készülékekhez jár navigációs szoftver is, méghozzá a Nav N Go féle iGO Amigo Android rendszerre fejlesztett változata. Ezt még eddig nem láthattuk, s nem is fogjuk egy darabig, mivel pillanatnyilag csak ilyen módon lehet hozzájutni. A szoftver teljes képernyőn fut, s ami a legjobb, hogy bejövő hívás után ott folytatja a navigációt, ahol épp tartunk, itt mutatkozik meg az Android előnye az iPhone-nal szemben.

Samsung Spica menü

De a dolog messze nem tökéletes. Nehéz eldönteni, hogy a szoftver, vagy a telefon az oka, de tény, hogy elég nyögvenyelősen történnek a dolgok. Mindig van egy kis késés az ujjunk mozgása és a képernyőn való történesek között, ráadásul a program kétszer is úgy döntött, hogy mostantól inkább magába fordul, s ezen csak a telefon újraindítása segített. Sok a felhasználói panasz is, néha nem indul el, magától kilépked... ezek bizony nem örömteli dolgok.

Samsung Spica menü

Nagyon bíztam benne, hogy a Nav N Go az androidos verzióban már túl tud lépni az Amigo marhaságain, de továbbra navigáció közben sebességkijelzés, és a hangos itíner sem mondja be, hogy a célpont az utca melyik oldalán fekszik. Viszont teljes 3D nézetet kapunk, az összes ház kontúrja rajta található, a nevezetességeken textúra is van, ami elég látványossá teszi a navigációs képet. Bori ezúttal nincs a hangok között, a szokásosnál kissé darabosabb Moha bá és Andrea a két választható magyar nyelvű hang. Mindenképp örömteli, hogy van köztes célpont megadására is lehetőség, igen logikátlan módon, mert előbb meg kell terveznünk egy útvonalat, s utána megint tervezést kérni. Ekkor kínálja fel a szoftver, hogy esetleg köztes pont is lehet.

Samsung Spica menü

Bár a program betöltődésére elég sokat kell várni, a Spica gyorsan talál műholdat, s stabilan tartja is azt. Menet közben viszont kissé késik a pillanatnyi helyzethez képest a kép, ezt meg kell szokni. Örömteli, hogy álló és fekvő nézetben is működik az alkalmazás, előbbi esetben ABC sorrendben jönnek fel cím megadásakor a karakterek, míg fektetett módban QWERTY gombsort kapunk. Android rendszerre Sygic és NDrive szoftverek léteznek még, ez utóbbi alternatíva lehet, de meg kell vásárolni, s valószínűleg a felhasználók erre már nem adnak pénzt, ha az iGO egyébként is a készülék tartozéka.

Multimédia

Egyelőre az Android alapú gépek elég gyengén szerepelnek a multimédia területén. Nincs ez másképp most sem, az 1.5-ös szoftvernek fogalma sincs arról, hogy vaku is létezik a világon, úgyhogy a Spica hátulján sem találunk ilyet. A 3,2 megapixeles kamera beállításai gyakorlatilag nincsenek is, s bár autofókusz került a készülékbe, de nincs benne sok köszönet.

Ugyanis nem úgy működik, mint ahogyan azt más telefonoknál megszokhattuk. Az oldalsó exponáló gombnak nincs két állása, ha megnyomjuk, akkor fókuszál a szoftver, majd amint ez sikerült, el is lövi a képet. Ez viszont nem történik túl gyorsan, stabil kéz kell ahhoz, hogy ne homályos felvételek sikeredjenek. Tesztképek vannak alant, s ebből az is világosan látszik, hogy amennyiben nincs szikrázó napsütés, a képek nagyon zajosak és életlenek lesznek - sajnos hiába tud a Samsung jó optikát csinálni, az Android rendszer nem tud felnőni a feladathoz - legalábbis ebben a verzióban, mert a 2.0-s szoftver már klasszisokkal jobb.

Zenei szempontból örömteli a 3,5 mm-es jack csatlakozó megléte, jó minőségű a gyári füles is - de a szabványos bemenet miatt mindenki olyan headsetet allokál a készülékhez, amilyet csak akar. A zenelejátszó szoftver is kellemes, egészen addig a pontig, amíg ki nem derül, hogy ebben az Android gépben sincs equalizer. A Spica az FM-rádiót is nélkülözi, pedig ezt a funkciót már az 1.5-ös rendszer is vidáman kezeli, de a Samsung kihagyta a repertoárból.

Samsung Spica menü

Játékok frontján csak két kattintás az Android Market, amely itthonról csak korlátozottan érhető el, mivel a fizetős tartalmakat a hazai felhasználók nem láthatják. Az ingyenes alkalmazások között is van egy-két jópofa szoftver, de - ahogyan korábban már írtam - a nagyobb grafikai igénnyel bíró játékok nem biztos, hogy simán futnak majd a készüléken.

Sokaknak talán jó hír, hogy a Spica az első Android rendszerű telefon, amely külön buherálás nélkül is képes arra, hogy DivX formátumú videókat visszajátsszon. Ez kellemes meglepetés egy ilyen árszintű készüléktől, röccenés nélkül futnak rajta a hosszabb mozik is.

Adatátvitel, akkumulátor

Természetesen a szokásos mobilhálózati technológiákat mind ismeri a Spica (3G, HSDPA), ha minden jól alalkul, akkor 3,6 Mbps sebességet tudunk vele elérni. Mivel az Android rendszer igen sokat kommunikál a hálózattal, ezért nem árt, ha van a kártyán mobilnet - ha nem böngészünk, nem nézegetjük a Google térképet és nincsenek maguktól frissülő widgetek, akkor egy hét alatt csak 1-2 megabájtnyi adatforgalmat generál. Ám ha szeretnénk kihasználni a böngészőt (ami igen jól működik), s fontos a folyamatos online kapcsolat, akkor simán számolhatunk akár gigabájtos forgalommal is havi szinten.

Samsung Spica menü

A nagy adatforgalom jelentős része azonban mehet WLAN hálózaton is. Bevallom, az Android Marketen való barangolás, letöltés, és a böngészés során én is inkább ezt preferáltam, mivel kissé olcsóbb. Az Android rendszer nagy előnye, hogy nem kell kapcsolgatni az elérhető hálózati technológiák között, ha talál normális WLAN-t, akkor automatikusan arra kúszik fel.

Samsung Spica
[+]

Nagy fájdalmam viszont az akkumulátor. Lehet, hogy csak az én készülékemben volt a hiba, de az indikátor megfagyott a maximális állapotnál, s néha váratlanul kikapcsolt a telefon, s csak érdeklődő visszakapcsolásomkor tudatta, hogy 5% alatt van a töltöttség, majd újra elment aludni, s onnantól már csak töltővel lehetett bekapcsolni. Ha eltekintünk ettől a remélhetőleg egyedi hibától, akkor általában két napig üzemel a kicsike, amin javíthatunk a WLAN, a GPS és a 3G lekapcsolásával, illetve a kijelző fényereje is szabályozható.

Samsung Spica
[+]

Értékelés: Samsung i5700 Galaxy Spica
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 9 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Samsung Spica ennyi pénzért igen jó árban van. Most 85 lepedőt kell leszurkolni érte a Pannonnál feltöltőkártyás konstrukcióban, ebből 15 ropit le is vehetünk az iGO miatt, így pedig abszolút versenytársa a HTC Tattoo-nak, amely kisebb kijelzővel érkezik. Bár a Spica messze nem tökéletes, de a magyar nyelvű felület és a kedvező ár vélhetően igen népszerűvé teszi mindaddig, amíg egy konkurens gyártó nem dob piacra hasonló telefont, s ez még eltart egy darabig. A mostanában beharangozott androidos gépek ugyanis rendre drágábbak, a 2.0-s oprendszer megjelenésével a gyártók figyelme az új funkciók kiaknázása felé fordult, amely ütősebb, de árban izmosabb gépeket fog eredményezni. A Spica viszont kiváló választás azok számára, akik a Pulse és a Hero között keresnek gépet, s milyen csodás az élet: mára már mindhárom hazai szolgáltató kínálatában van Android rendszerű készülék.

A plecsnikérdés még nyitott, az egyértelmű, hogy valamit rá kell ütni, de azt hiszen, hogy az ajánlott minősítést épp nem kapja meg tőlem a telefon. Lehet, hogy kockulok, vagy talán az én elvárásaim magasak, de nekem egy 800 MHz-es gép igenis legyen minden pillanatban villámsebes, ráadásul elvártam volna valami komolyabb testreszabottságot, ha már a magyar fordítás miatt bele kellett nyúlni a rendszerbe. Így aztán a Spica részemről ezt érdemli:

Samsung i5700 Galaxy Spica

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung i5700 Galaxy Spica
Samsung Spica Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 115 x 57 x 13,2 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 180 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek, csak néma mód
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Google Android 1.5
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
+Gmail, Exchange
Java van, MIDP 2.0
Játékok az Android Marketból letölthetők
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Google Maps, Android Market, Google Talk, Google mail és naptár, YouTube, iGO (bizonyos veriókban)
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (352 x 288 pixel, 25 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh Li-Ion
Készenléti idő 650 óra
Beszélgetési idő 11 óra
Egyebek
Giroszkóp, számítógépre kötve kártyaolvasóként is működik, Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség, magyar OS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés