Samsung L770v - inkább függetlenül

Bevezető

Szépen, csendesen, újabb középkategóriás Samsung bukkant fel két hazai szolgáltató kínálatában is. Az L770 névre hallgató készülék – ezúttal logikus módon – az L760 utódjának tekinthető. Ez a modell egyébiránt nem egy túl friss fejlesztés, már egy ideje ült rajta a Samsung, de ez nem von le semmit az értékéből. Olyannyira értékesnek találta a Vodafone, hogy horribilis, 43 lepedős árcédulát akasztott rá, miközben a Pannontól 30 ropiért elhozhatjuk, ami azért majdnem 50%-os árkülönbség. Ebben a kategóriában ez nagyon nem mindegy.

Samsung L770
[+]

De a két modell között van különbség. A GSM Takács olyan dobozt szállított le, amelyen erősen túlteng a piros szín, tehát mi az L770v jelű készüléket kaptuk a kezünkbe, amely specifikációiban ugyan megegyezik a pannonos, illetve a független verzióval, de két eltérés azért akad. Az egyik a live menü, megváltoztathatatlan, kitörölhetetlen. Lehet utálni, annyira nem vérszegény, mint a korai verziók, de a Samsung tipikusan az a gyártó, amelyik klasszisokkal szebbet tervez házon belül.

Samsung L770
[+]

A másik „apróság”, hogy nem hivatalos információink szerint a vodás verzióban Qualcomm chipset üzemel, míg az összes többi L770 burkolata alatt Infineon chipset teszi a dolgát. Ez sebességkülönbséget nem okoz (bár az utóbbi valamivel frissebb fejlesztés), de egy dolgot mindenképpen befolyásol: az L770v-re nem lehet semmiféle mókázással ráhúzni a független L770 szoftverét, hiszen más a chipset. Ez viszont – szerintem – éppen arrafelé kéne lökje a piros szolgáltatót, hogy olcsón a nép közé vesse az L770v-t, hiszen nem kell attól félnie, hogy nepperek megveszik és kiütik.

Samsung L770
[+]

Az L770v tehát a középkategóriában próbál sikeres lenni, viszont a készülékek megítélésénél igen fontos az ár is. Ha a jelenlegi vodás árat veszem figyelembe, akkor ez egy halálra ítélt termék. Ha a pannonos díjszabásból indulunk ki, akkor viszont érdemes közelebbről is megvizsgálni a készüléket.

Külső

Baromi jól néz ki, tényleg. Adatkábel, töltő, sztereó füles és CD jár az L770v mellé, de az ember nem fog nekiállni nagyon mélyre túrni a dobozban, mert az elsőként kiemelt telefon egy ideig biztosan leköti a figyelmét. A szétcsúsztatható formát már mindenhonnan megközelítették különböző gyártók, de azt hiszem, hogy a Samsung a legrutinosabb a témában.

Samsung L770
[+]

Az ezúttal feketére színezett, csillogó burkolat remek összhangban van az itt-ott kissé ívelt, kecses, elegáns formával. Mértékkel adagolták az ezüstös színezést, a kör alakú navigációs gomb, a híváskezelő billentyűk, és a kijelző felett finom ívvel végigfutó, hangszórót rejtő rácsozat kapott csak világosabb árnyalatot. Így komornak kéne tűnnie az eszköznek, de a nem teljesen párhuzamos funkciógombok és a fedlap aljának gömbölyű lépcsőzetessége hatékonyan oldja a terminátoros külsőt, s a végeredmény egy minden kétséget kizáróan tetszetős, unisex forma.

Samsung L770
[+]

Ezúttal feltuningolták végre a kijelzőt is, az L770-ben egy QVGA ablak mutatja az információkat. A képernyő felett alig látható ugyan, de ott van a másodlagos kamera kör alakú nyílása, ez pedig arra utal, hogy minimum 3G támogatás van az eszközben. Alul és felül teljesen sima a burkolat, bal felől vannak a hangerőt szabályozó billentyűk és a szabványos Samsung csatlakozó, jobb oldalon a kamera gyorsgombja és a memóriakártya ajtaja kapott helyet.

Samsung L770
[+]

Szétcsúsztatás után felbukkan a gombsor. A sorok finoman domborodnak, a gépelés nem nehéz, a világítás egyenletes, a feliratok nagyok. A felső sorban van a videóhívás, a törlés és a saját menü gyorsgombja. Csak nagyon picit zavar be a kezelésbe az alsó perem. Hátul a szétcsúsztatás után láthatóvá válik a 2 megapixeles optika, tükör van mellette, villanó viszont nincsen. Az L770 összeszerelési minősége példás, a burkolat ugyan gyűjti az ujjlenyomatokat, de minden tökéletesen illeszkedik, nem nyöszörög, nem recseg, a csúszka pedig atomstabil.

Menü, alapfunkciók

Nos, attól L770v a típusszám és nem sima L770, hogy ebben a telefonban erősen „vodafone-osított” menüt találunk, amely leginkább a grafikán érhető tetten. A live ikonok szerencsére sokat javultak az utóbbi időben, ráadásul végre eltűnt az alapképernyő jobb alsó sarkából is a szolgáltatói WAP oldalra mutató hivatkozás, de azért vannak hátrányok.

Samsung L770
[+]

A live menü ugyanis fekete alapon színes ábrákkal dolgozik, s ezt annak ellenére sem lehet megváltoztatni, hogy a beállítások között ott figyel a „témák” menüpont. Itt egyetlen téma van, az, ami egyébként is be van állítva. A fájl kiterjesztése thm, úgyhogy nekiálltam keresni ilyen típusú állományokat a neten, hogy majd jól felülírom az eredetit, de sajnos egyrészt a „thm” kifejezésre az arcomba tolta a Google először a Provident kölcsöneit, másrészről nagyon hamar kiderült, hogy nem, nem talál az ember az L770v-re letölthető témát. Sebaj, felhívtam a Samsung ügyfélszolgálatot, bizonyára nagyon örült nekem a srác, amikor vázoltam, hogy itt van ez a menüpont, de alapvetően minek, ha egyszer a kínálat egyetlen témából áll, s az nem bővíthető. Állítólag a független változatban nincs ilyen korlátozás.

Samsung L770

A rendszer sebessége, a logika és a használhatóság ezúttal rendben van. A középső gomb a menübe visz végre, az alapképernyőn van egy helyes eszköztár, csinos kis legördülő menükkel, egy gombbal felugrik az általunk is szerkeszthető gyorsmenü, vannak profilok, s tud a készülék egyszerre rezegni és csörögni. A régebbi Samsung betegségek az L770v-ben már nincsenek meg.

Samsung L770

Az alap funkcionalitás nem tér el a megszokottól. 1000 neves a telefonkönyv, a legfontosabb extra mezők megvannak (vezetéknév, keresztnév, megjelenített név, több telefonszám, email, megjegyzés, kép, csengőhang), a keresés gyors, egyértelmű. Az üzenetkezelés is a szokásos szintet hozza, az 500 férőhelyes SMS kapacitás több mint elég, a multimédia és email üzenetek a készülék belső, alapállapotban 32 megabájtos memóriájába kerülnek. Az MMS mérethatára 295KB, az emailek esetén pedig mindenféle csatolmány használható, s mivel ebben a Samsung modellben is van Picsel Viewer, ezért az Office dokumentumok és a PDF állományok megtekintése is megoldható.

Samsung L770

A szervezőfunkcióknál az ismert naptárat találhatjuk, de az a rossz szokás ezúttal megmaradt, hogy a memória szeparálásra került a különböző bejegyzések típusainak szempontjából. A havi és heti nézet kellemesen áttekinthető. Az ébresztőóra több, ismétlődő időpont megjegyzésére is hajlandó, trigonometrikus funkciókat találhatunk a számológépben, a stopper, az időzítő és a diktafon pedig olyan, mint máskor. A játékoknál csak demo alkalmazások vannak, de ez jellemző a live szoftverrel ellátott készülékekre.

Multimédia

A kiegyensúlyozottság jegyében csak egy 2 megapixeles optikát pakolt a gyártó a hátsó részre, amely nélkülözi a villanót és az autofókusz funkciót is. Hogy mennyire nem hangsúlyos a kamera, arra szép bizonyíték, hogy hiába van oldalt az exponáláshoz szükséges gyorsgomb, a kereső álló nézetű. Az elérhető funkciók a szokásosak, képméret, minőség, környezeti profil, effekt és keret állítható, van önkioldó és sorozatfelvétel is. Videót 176x144 pixelben rögzít a kütyü, tesztképek pedig lentebb találhatóak, ne várjunk tőlük túl sokat, abszolút közepesek, pont, mintha egy 2 megapixeles mobilos alapszintű optika csinálta volna őket.

Samsung L770

A zenei oldal már profibb. Számomra nehéz megszokni azt a zöld árnyalatot, amit a készülék használ a muzsika lejátszása mellett, de ez talán egyéni defekt. A funkcionalitással nincs komoly probléma, fut a háttérben, vannak előre beállított hangzásképek, megjelenik az albumborító, a számok pedig a mai trendeknek megfelelően értékelhetőek kis csillagocskákkal is.

Samsung L770

A kihangosított telefon közepes hangminőséget produkál, de sebaj, majd elővesszük a fülest. Itt viszont komoly hiányosság, hogy egy teljesen szokványos, nem szétszedhető, nem átalakítható Samsung headset ül csak a dobozban, akár tetszik, akár nem, ezt kell szeretni és használni. Ezzel működik az RDS funkciókkal is bíró FM-rádió is. Az L770v-ben van zenefelismerő (music recogniser), amely a rádióból, vagy a diktafonnal vesz fel néhány másodpercnyi muzsikát, s az internet segítségével beazonosítja a szerzőt, valamint a szám címét.

Adatátvitel, akkumulátor

Mobilhálózati adatátvitel szempontjából az L770 igen fejlett eszköz. GPRS, EDGE, UMTS és 3,6 Mbps sebességű HSDPA kommunikációra képes. Ehhez HTML kompatibilis böngésző dukál, amelynél sok profibbat láttunk már, de arra a célra megfelel, hogy az ember nagyon sürgős helyzetekben felugorjon a netre és megszerezze a lényeges információt. Telefonról notóriusan böngetők számára az Opera Mini ajánlott. Lokális szinten a mellékelt USB kábel és szoftver segítségével, illetve Bluetooth használatával létesíthető kapcsolat a készülék és a PC között.

Samsung L770
[+]

A hátlap alatt egy nagyon pici akkumulátort találunk, amely elvileg 880 mAh teljesítményű. Nem is bírja túl sokáig szerencsétlen telep, ezúttal tényleg kíméletes használattal sem jött össze a három napos készenlét, ráadásul produkált valami olyat a telefon, amit nagyon rég tapasztaltam Samsung készülék esetében: töltés közben zajló beszélgetés alatt fogta magát és lemerült.

Samsung L770
[+]

Összegzés? Nagyon nehéz ítélkezni az L770 felett. Live nélkül egy fokkal jobb, de így sem veszélyesen irritáló, de az mondjuk fura, hogy emiatt jelenleg 13 ezer magyar pénzzel többet kell érte kicsengetni. Úgyhogy ha mindenképpen L770 a vágyunk, akkor haladjunk a Pannon boltok irányába, mert 30 ezer forintért kapunk egy kellemes formájú, adatátviteli szempontból fejlett, jó kijelzővel és normális szolgáltatásokkal rendelkező készüléket. Hiba a túl egyszerű füles, a harmatos akkumulátor és a kissé gyengére vett fényképezőgép, de a pannonos árképzést is figyelembe véve:

Samsung L770v

Bog

A Samsung L700 a GSM Takács jóvoltából került hozzánk. Köszönjük.
A készülék megvásárolható online a www.gsmtakacs.hu címen.

Specifikáció

Samsung L770v
Samsung L770Általános
TechnológiaGSM, UMTS, HSDPA
Méret102 x 48 x 14,2 mm
Tömeg84 gramm
SzínvariációkFekete
Kijelző
Belső kijelző átlója2,1 hüvelyk
Belső kijelző felbontása240 x 320 pixel
Belső kijelző típusaTFT
Színárnyalatok száma262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret500 / 295 KB
Belső memória30 MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEClass 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPAvan / van (3,6 Mbps)
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 (A2DP is)
WiFinincs
USB2.0
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan (60 perc)
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelT9
Szoftverek
PlatformSamsung Live
WAP / HTML böngésző2.0 / van
E-mail kliensvan (POP3, IMAP4, hitelesített)
Javavan, MIDP 2.0
Játékokdemo
Valutakonverternincs
Extra szoftverekzenefelismerő
Multimédia
Fő kamera2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kameraQVGA
Videófelvételvan (H.264 formátum, 176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is
Hangszínszabályzógyári sémák
FM-rádióvan - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor880 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő200 óra
Beszélgetési idő5 óra
Egyebek
-

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung J770 - jéghideg

    A koreai gyártó nagyon komolyan erősít a középáras telefonok frontján. A remek L700 után újabb sikerre ítélt darabbal találkozhattunk.

  • Samsung TwoStep: Zenekagyló olcsón

    Bemutatkozott a mérsékelt árú, sztereó hangszóróval szerelt Samsung TwoStep zenei kagyló.

  • Saját 4G chipset a Samsungtól

    A Samsung LTE és WiMAX mobiljai a Qualcomm megoldásai helyett saját alapok köré épülnek majd.

  • Samsung G400 - tepsi, kagyló

    Az első 5 megapixeles kagylótelefon dupla kijelzővel, melyek közül a külső érintésérzékeny. Érdekes koncepció, kellemes kivitelezés.

Hirdetés