Samsung S5690 Galaxy Xcover - strapabíró robot

Bevezető, strapabírás, tartozékok

A Samsung nem új versenyző az aktív életet élők számára készített, az átlagosnál komolyabb fizikai terhelést kibíró mobilok piacán. A dél-koreai gyártó nevével fémjelzett Xcover széria elég korrekt modelleket vonultat fel; igaz, ezek mindegyike a feature phone kategóriából kerül ki. Az okostelefonok és a strapamobilok világának ütköztetése nem új keletű, androidos fronton az első versenyző a Motorola volt, a Defy névre keresztelt készülék pedig nagy sikert aratott. Ennek fényében nem is csoda, hogy a többi gyártó is megkívánt egy szeletet a Motorola sikeréből. A Sony Ericsson nemrég állt elő a hasonló kaliberű Xperia active-ot, a Motorola pedig a Defy+-szal kontrázott, de a Samsungra sem kellett sokat várni. A gyártó ugyanis nemrég dobta piacra az androidos Galaxy család és a strapatelefonokról híres Xcover széria szerelemgyermekét, a Galaxy Xcovert.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

És hogy mitől strapamobil a Galaxy Xcover? A készülék IP67-es minősítéssel rendelkezik, amely a fizikai teherbírását osztályozza. Az első szám a porral szembeni ellenállást osztályozza, a hatos érték alapján még a nagyon apró szemcsés por sem kerülhet be a borítás alá. A második szám a vízhatlanságra fókuszál, a hetes érték szerint egy méteres mélységben 30 percig életképes a mobil. Emellett a kijelző védelméről is gondoskodtak, a Gorilla Glass üveg miatt a képernyő jobban bírja a karcolásokat és egyéb külső behatásokat társainál.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

A GSMLine-tól kapott telefon egy nagyon apró fehér kartondobozban érkezett, melyet egy sárban dagonyázó Galaxy Xcover fényképe díszített. A pakk nem túl gazdag tartozékokban: a szokásos kézikönyv, microUSB-kábel és hálózati töltő triumvirátus mellé mindössze egy 2 GB kapacitású microSD-kártyát és egy SD-adaptert kapunk. Azaz a sztereó headsetet kispórolták a csomagból, ami a készülék árcéduláját tekintve nem egy szép gesztus.

Külső

A Galaxy Xcover első blikkre nem hasonlít az Xcover széria eddigi tagjaira, egyedül a hátlap alján található fém csavar árulkodik a strapamobil mivoltáról. Az összeszerelés ennek ellenére minőségi, a hátlap már a csavar elforgatása előtt is szorosan illeszkedik. Az anyaghasználat is megfelelő, bár a kemény műanyagból készült borítás miatt valószínűleg sokkal kevésbé ellenálló, mint a gumival operáló társai. A 122 x 66 x 12 milliméteres méretekkel és 116 grammos tömeggel rendelkező mobilt kényelmes kézben tartani, a bevágásokkal díszített oldalsó sáv és a recés hátlap pedig stabil fogást biztosít.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

Az előlapot egy narancssárga színű műanyag keret öleli körbe, amely a telefon oldalán is végigfut. Ezen kívül a szokásos elosztással van dolgunk: felül található a hangszóró, amely alatt egy Samsung felirat olvasható, a legnagyobb területet pedig a kijelző foglalja el. Egy 3,65 hüvelykes képátlójú, 320 x 480 képpontos felbontású megjelenítővel van dogunk, a színárnyalatok száma 16 millióra rúg. Az érintéseket kapacitív módon észleli, egyszerre akár kettőt is. A mezei TFT-LCD panel színei egy kissé fakóak, a betekintési szögek felül és alul rendben vannak, oldalt viszont kicsik. A felbontás érezhetően kevés egy ekkora kijelzőhöz, a recés és pixeles élek, szőrös betűk mindennaposak a Galaxy Xcover használata mellett. A képernyő alatt három fizikai kezelőbillentyűt találunk (beállítások, főképernyő és vissza), melyekről sajnos lemaradt a háttérvilágítás, így sötétben nem a legkényelmesebb a használatuk.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

A műanyag hátlap négy sarkán egy-egy bütyök található, amelynek következtében a telefont az asztalra helyezve a készülék nagy része nem érintkezik a felülettel, ezzel is óvva a mobilt. Felül található a LED-es villanóval megtámogatott kamera, amely mellett a külső hangszóró látható. Utóbbi hangosabb az átlagnál, de a minőséggel kapcsolatban ne legyenek illúzióink, az alacsony dinamikatartomány miatt alkalmatlan zenehallgatásra. Alul egy Samsung felirat olvasható, valamint ide került a hátlapot rögzítő fémcsavar is.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

A telefon oldalát egy kemény műanyagból készült sáv keretezi, a gombok és interfészek ebben kaptak helyet. Bal oldalt találjuk a hangerőszabályzó billentyűket, jobbra pedig a ki- és bekapcsoló gombot nyomkodhatjuk, amely a képernyő feloldására és lezárására is használható. A 3,5 milliméteres kimenet a készülék tetején kapott helyet, a microUSB-aljzat pedig alul található; mindkettőt egy-egy műanyag ajtócska védi a külső behatásoktól és szennyeződésektől.

Hardver, rendszer, felhasználói felület

A telefonban dolgozó hardverről sajnos nincsen hivatalos információnk. A különféle rendszermonitorozó alkalmazások azonban ugyanarra a lapkára szavaznak, így nagy valószínűséggel egy ARMv7 architektúrájú Marvell PXA968 SoC duruzsol a borítás alatt. A chipset egy 800 MHz órajelű processzort és egy Vivante GC800 grafikus gyorsítót tartalmaz, melyek mellé 512 MB RAM és 150 MB belső tárhely került. Utóbbi nagyon sovány, de szerencsére ezt bármikor kibővíthetjük egy microSD-kártyával. A működési sebesség szódával elmegy, a menükben történő navigálás és a főképernyő lapozgatása folyamatos, egy komolyabb weboldal viszont rendesen meg tudja akasztani a gépet.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

Optimus Hub vs Optimus Net
Benchmark LG Optimus Hub Samsung Galaxy Xcover
Quadrant Standard 1062 pont 1376 pont
SmartBench 2011 590 / 956 pont 608 / 1345 pont
AnTuTu Benchmark 1555 pont 2181 pont
Linpack (egyszálas) 9,783 MFLOPS / 8,57 s 13,795 MFLOPS / 6.08 s
Linpack (többszálas) 8,519 MFLOPS / 19,8 s 12,602 MFLOPS / 13,38 s

A telefonon a Google által karban tartott Android operációs rendszer 2.3.6-os verziója fut, melyet Gingerbreadnek is szokás becézni. A Gingerbread már korántsem a legújabb droid-variáns, nemrég már az Ice Cream Sandwich névvel illetett Android 4.0 is elérhető, az első ezt futtató telefon pedig már piacra is került. Sajnos abban biztosak lehetünk, hogy tesztalanyunk fagylaltszendvics nélkül marad, a Samsung ugyanis nemrég ismertette a 4.0-ra frissítendő készülékek listáját, melyből kimaradt a Galaxy Xcover.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

Az alap androidos felhasználói felületet a koreai gyártó mérnökei szokás szerint egy saját megoldásra cserélték. A TouchWiz UI névre hallgató megoldás átrajzolt felületeket, egy saját ikonkészletet és képernyőzárat, egy oldalirányban lapozható főmenüt, egy megújult állapotsávot és néhány extra szoftvert hoz a rendszerbe. A főképernyő maximum hét oldalból állhat, melyet szabadon benépesíthetünk widgetekkel, parancsikonokkal és mappákkal. Természetesen egyedi minialkalmazásokat is kapunk, a Samsung 12 widgettel bővítette a kínálatot.

Szoftverek, kamera

Az alap alkalmazások nem igazán változtak a Galaxy sorozat idei tagjaihoz képest. A névjegyzékből a hívásnapló és a tárcsázó is elérhető, a listát szinkronizálhatjuk Google-, illetve Microsoft Exchange ActiveSync-alapon, valamint a Facebook- és Twitter-fiókunkkal is összeköthetjük. A névjegyekhez rengeteg adatot rendelhetünk, valamint természetesen egyedi képet és csengőhangot is beállíthatunk hozzá. Telefonáláskor minden rendben volt, a hangminőség mindkét oldalon megfelelő. Az üzenetkezelő a szokásos szintet hozza, az SMS-eket partnerek szerint csoportosítva olvashatjuk. A naptár bejegyzéseit is szinkronizálhatjuk az említett szolgáltatásokkal, az eseményeket pedig napi, heti és havi bontásban nézhetjük. Az elektronikus levelezés : a dedikált Gmail alkalmazás mellé egy generikus e-mail szoftvert is kapunk, mellyel az egyéb szolgáltatók fiókjait szinkronizálhatjuk. Az internetböngészőben egyszerre több oldalt is nyitva tarthatunk, kereshetünk a tartalomban, működik a kétujjas nagyítás, valamint meg is oszthatjuk az aktuális lapokat. Flash-támogatás viszont nincs, egy komolyabb weboldal pedig könnyen térdre kényszerítheti a telefont.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

Az alap szoftverek mellé kapunk néhány extra alkalmazást is, melyek között egyaránt találunk hasznos és nélkülözhető appokat is. A Feladatkezelő segítségével az aktuálisan futó folyamatok és alkalmazások erőforrás-használatát monitorozhatjuk, valamint be is zárhatjuk őket, ha úgy tartja kedvünk. A telefonon egy futóknak szóló szoftver is helyet kapott, a GPS-chipet is használó Smartrunner Pro segítségével számon tarthatjuk, hogy merre szaladgáltunk. A Social Hub az üzenetkezelésünket hivatott megreformálni, segítségével egyetlen alkalmazáson keresztül értesülhetünk az SMS-ekről, e-mailekről és a közösségi szolgáltatások értesítéseiről. Az Android Market mellett a koreai gyártó saját alkalmazásboltját is elérhetjük, a Samsung Apps-en keresztül további programokat tölthetünk le.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

A multimédiás vonalat egy FM-rádió, egy zenelejátszó és egy Music Hub névre hallgató zenebolt képviseli. A rádiószoftver képes az állomások automatikus hangolására, valamint a velük kapcsolatos információkat is megjeleníti; a használatához viszont csatlakoztatnunk kell egy 3,5 milliméteres bemenettel rendelkező eszközt. A zenelejátszó korrekt, a muzsikákat rengeteg aspektus szerint listázhatjuk, lejátszási listákat rakhatunk össze, kapunk egy hangszínszabályozót, valamint virtuális 5.1 hangzást is kivezérelhetünk. Ezek mellé kapunk még egy jegyzetelőt, egy fájlböngészőt, egy teljes verziós irodaszoftvert (Polaris Office) és egy hangrögzítőt.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

A készülék hátlapján egy autofókuszos kamerába futhatunk, mellyel maximum 3,2 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, a videók felbontása pedig legfeljebb 640 x 480 pixeles lehet. A kameraszoftverben állíthatunk a fényérzékenységen, a fókuszmódon, a felbontáson, a minőségen, a fénymérés módján és a fehéregyensúlyon, bekapcsolhatjuk az időzítőt és a geotagginget, illetve effekteket és jeleneteket rendelhetünk a fotókhoz. A képek kisebb méretben jól néznek ki, száz százalékos nagyításnál viszont csúnyán előjönnek a hibák. Az alacsony dinamikatartomány miatt a világos részek szinte beleégnek a fotókba, a magasra csavart zajszűrő algoritmus pedig elmossa a részleteket.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek elfogadhatóak: bár hasra azért nem estünk tőlük, a konkurensek szintjét megugorja a Galaxy Xcover. A készülékben találunk egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz), egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz), valamint a szokásos a-GPS, Bluetooth (2.0, A2DP-támogatással) és WiFi (802.11b/g/n, tethering-támogatással). A mobil adatkommunikáció HSPA-n keresztül letöltési sebessége elméletben maximum 7,2 Mbps, a feltöltésé pedig 5,76 Mbps lehet. A GPS-chip gyorsan talál jelet, a pozicionálás is viszonylag pontos.

Samsung Galaxy Xcover Samsung Galaxy Xcover

A telefon egy 1500 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát, amely egy viszonylag korrekt kapacitásnak mondható. Sajnos hivatalos adataink nincsenek a rendelkezésre állásról, így pusztán a saját tapasztalatainkra tudunk támaszkodni. A masina egy töltéssel egy napig bírta, ha masszívan használta az ember; visszafogott használattal ez kitolható akár két napig is, bár estére azért érdemes töltőre dugni.

Samsung Galaxy Xcover
[+]

Samsung Galaxy Xcover vs. Motorola Defy+ vs. SE Xperia Active
Galaxy Xcover Defy+ Xperia active
Strapabírás IP67 + Gorilla Glass IP67 + Gorilla Glass IP67 + Gorilla Glass
Kijelző technológiája TFT-LCD TFT-LCD LED háttérvilágítású TFT-LCD, Bravia Engine
Kijelző felbontása

320 x 480

480 x 854 320 x 480
Kijelző képátlója 3,65 hüvelyk 3,7 hüvelyk 3 hüvelyk
SoC Marvell PXA968 TI OMAP3620 Qualcomm MSM8255 Snapdragon
Processzor 800 MHz, ARMv7 1 GHz, ARMv7 1 GHz, ARMv7
GPU Vivante GC800 PwerVR SGX530 Adreno 205
RAM 512 MB 512 MB 512 MB
Elsődleges kamera 3,2 MP, AF, LED-es vaku 5 MP, AF, LED-es vaku 5 MP, AF
ICS frissítés nem valószínűleg nem igen
Ár (kártyafüggetlen) ~ 77 000 forint ~ 70 000 forint ~ 70 000 forint
Értékelés: Samsung Galaxy Xcover
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A készülék viszonylag korrektül össze van rakva, eget rengető hiányosságot nem találtunk benne; szoftveresen és hardveresen is egy teljesen átlagos, középkategóriás Galaxy modellel van dolgunk. Az egész egy strapabíró burkolatba van csomagolva, az IP67-es minősítés és a Gorilla Glass üvegből készült kijelző tényleg jól jöhetnek bizonyos helyzetekben. Persze azért kisebb-nagyobb negatívumok akadtak. Ekkora kijelzőre már nem elég a 320 x 480 képpontos felbontás, a megjelenített kép pixeles, az élek recések; ennyi pénzért ennek nem így kéne lennie. Nem is beszélve arról, hogy a képernyő betekintési szögei sem túl acélosak. A kamera gyenge, és bár a telefonon egy viszonylag friss android-variáns fut, az Ice Cream Sandwich frissítést biztosan nélkülöznünk kell.

A készülék ráadásul nem olcsó, kártyafüggetlen konstrukcióban körülbelül 77 ezer magyar forintot kell kicsengetnünk érte. A cikk elején említett konkurensek, azaz a Sony Ericsson Xperia active és a Motorola Defy+ jelenleg egy jó pár ezressel olcsóbbak tesztalanyunknál, ráadásul rengeteg paraméterben jobbak is. Elég csak egy pillantást vetni a bekezdés feletti összehasonlító táblázatra, amely a fontosabb aspektusokat hasonlítja össze; véleményünk szerint tehát jobb vétel lehet a Motorola vagy a Sony Ericsson versenyzője. A magas ár mellé társuló középszerű tudás miatt nem kap plecsnit; szolgáltatói kínálatban, jelentősen alacsonyabb ár mellett viszont megfontolandó lehet.

dr. Kind

A tesztkészüléket a GSMLine biztosította, köszönjük! További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung Galaxy Xcover
Samsung Galaxy Xcover Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 66 x 12 milliméter
Tömeg 116 gramm
Színvariációk fekete, narancssárga
Kijelző
Kijelző átlója 3,65 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (158 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 800 MHz
Processzor csíkszélessége ?
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Vivante GC800
RAM / ROM 512 MB RAM / 150 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n, tethering
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform android 2.3.6
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Fájlkezelő, Feladatkezelő, Social Hub, Music Hub, SmartRunner Pro, Samsung Apps, Polaris Office
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autófókuszos, LED-es villanóval
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 640 x 480 képpontos felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, IP67 minősítés, Gorilla Glass kijelző

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés