SciPhone i726 - az ördög műve

Bevezető, tartozékok

Most már nem csak én állítom magamról, hogy rajongója vagyok a kínai mobiloknak. Mostanában nem egy ilyen járt nálam, és jelenleg egy rekord méretű pakk áll a szerkesztőség szekrényében (Bog kis híján el is ájult, mikor beállítottam velük), melyekből három modell kerül részletesebb bemutatásra, a többiek pedig egy közös cikkben szerepelnek majd (ez utóbbiaknál még a típusneveket sem igazán tudjuk). Az említett csomag egyik „legértékesebb” darabja nem más, mint egy iPhone 4 klón, mégpedig a viszonylag ismert SciPhone márkanéven futókból.

SciPhone i726
[+]

Igen, a többes szám nagyon is indokolt, hiszen a kínaiak annyira biztosra mennek, hogy szinte a legtöbb klónból 2-3 verziót is gyártanak. Ez az iPhone esetében hatványozottan igaz, mivel csak SciPhone „márkanév” alatt legalább 6-8 iPhone 4 változatot találhatunk, ennyit típusa meg összesen nincs az Apple-nek. A mi példányunk egy SciPhone i726 modell, és bár többször azt hittem, elértük a létező legalja szintet, ez a cucc megint tökéletes bizonyíték, hogy sajnos még mindig lejjebb süllyedni (lassan elérjük a Föld középpontját).

SciPhone i726
[+]

Már a doboznál kezdődik a nevetés, hiszen az is az eredetit másolja. Igaz, csak az előlapra jutott energia (meg festék), mert a többi oldal hófehér. Így legalább nem kellett márkanévvel, meg kamu műszaki adatokkal problémázni, sehol semmi szöveg. A tartozékonál lényegre törőek voltak, mert adtak egy hálózati töltőfejet, meg egy USB adatkábelt, azt ennyi. Ennyi? A fenéket, még csak most jön a lényeg. A hálózati töltőfejnek a csatlakozója kihajtható, mivel a levehető fejnek csak a rajzolata van meg, cserélni vagy levenni nem lehet. Ám ez mit sem fog érdekelni, miután rájövünk, hogy be sem lehet dugni a konnektorba, mert a villák rövidek és nem tudjuk annyira benyomni, hogy érintkezzen. Igen, ez azt jelenti, hogy a hozzáadott töltő mehet a kukába (nem baj, kicsivel később megy a készülék is utána). Az, hogy az USB kábel 1:1-ben egyezik az eredetivel, már nem is érdekel, még úgy se, hogy az USB felőli végéből majdnem kiesik a vezeték.

Külső

Hát igen, ez itt egy iPhone 4, illetve egy annak látszó tárgy. Külsőleg komolyan rámentek a hasonlóságra, de a súlyosan értelmi fogyatékoson felül mindenkinek észre kell venni a különbségeket az eredetihez képest. Mondjuk ugye itt még említés szintjén sincs se üveg, se pedig fém. Van viszont műanyag dögivel, a jó kis fényes, zsírosodó, csúszós, nyekergős, 10 forint/kg fajtából. Megnéztem egy valódi iPhone 4 mellett és méretileg is stimmel a cucc, viszont súlyra már kibukik a dolog (ugye a műanyag és a fém/üveg, meg a bent lévő anyagok különbsége). A körbefutó ezüstös csík csak dekorációs célt szolgálna, viszont a híres antenna problémát okozó illesztéseket itt úgy méretezték, hogy ha rövidre tudnánk zárni, akkor ívet húzna. Nem feledkeztek el a gombokról, csatlakozókról és az egyéb apróságokról, amik szintén pontosan olyanok és ott vannak, mint az eredetin.

SciPhone i726
[+]

Az előlapon egyből szembeszökik a legnagyobb külső különbség, a kisebb kijelző. Ezen egy 3,2 hüvelykes van, de létezik ennél is kisebb, illetve az eredetivel egyező és talán még nagyobb képernyővel is. Ez viszont nem retina felbontású, legfeljebb retina romboló hatású. A kép bőven pixeles (szerintem QVGA lehet), színek ugyan vannak, betekintési szög is akad egy kevés, ám a kockázatok és mellékhatások tekintetében inkább konzultáljunk a szemészünkkel. Naná, hogy rezisztív, jó kis nyomkodós fajta, multi-touch legfeljebb álmunkban van. Felette van egy hangszóró, ez még nagyjából úgy is működik, ahogy azt eredetileg is tervezték. Mellette van előlapi kamera, de ne kezdjünk el örömködni, szó nincs 3G-ről, csak az önarckép miatt tették ide. Alul meg ott az egy szem iPhone gomb, ami megint csak az eredetit másolja.

SciPhone i726
[+]

A hátlapon is van mit csemegézni, na nem formailag, hanem a kivitelezésen. Először is, ez levehető és minden bizonnyal ez az egyetlen pont, ahol nem alul-, hanem felülmúlja az eredeti készüléket. A felül lévő kamera és a mellette lévő miniatűr LED nem is érdekes, inkább a feliratokra koncentráljunk kicsit. Először is, a hátlap alapján ez egy „Phone” készülék, mégpedig 64 GB memóriával. És akkor még azt is odaírták, hogy „Design by FHQ in Shenzen Assembled in China", holott nem valószínű, hogy a mérnökök sokat hozzátettek ehhez a formatervhez A különböző FCC és más szervezetek jóváhagyó logói és kódjai véleményünk szerint simán kamuk. Ha egy ilyen tényleg felbukkannak az FCC-nél, az USA élből lebombázná a gyárat, ahol készült.

SciPhone i726
[+]

Oldalt sem fogyott el a másoló lendület, minden átvettek. Alul ott a Dock csatlakozó, ami nem csupán úgy néz ki, mint az Apple 30 pines cucca, hanem tényleg az is. Annyira, hogy az eredeti Apple kábel simán belemegy és működik is, tehát a lábkiosztás is azonos. Apró fricska, hogy a csatlakozót fordítva szerelték be, tehát a kábelen hiába van rajta az eredeti jelölés, mégis fejjel lefelé kell rádugni. Mellette ott vannak a hangszóró imitációk. Igen, csak imitációk, mert itt kifelé tuti nem jön hang (meglepő módon minden a kijelző feletti lyukon tör elő), az egyik mögé elrejtették a mikrofont, azt jólvan. Balra ott figyel a kétgombos hangerőszabályzó, a némító kapcsolóból egy szimpla gombot kreáltak, ezt kell hosszan nyomni a hatás eléréséhez. Felül 3,5 mm-es jack, meg a kikapcsoló terpeszkedik, jobbra meg látszólag nincs semmi. A fenéket nincs, mert finoman odarajzolták az eredeti iPhone 4 SIM-kártya ajtaját, de persze nincs itt semmi, a SIM-et klasszikus módon, a hátlap alá kell tenni.

Menü, alapfunkciók

Azt nem tudni, milyen hardver dolgozik a burkolat alatt, de lehet, hogy jobb is így. Az viszont biztos, hogy a szoftveres fiúk tényleg megdolgoztak a pénzükért (már amennyit kaptak érte). Sikerült ugyanis az iOS felületét rápakolni a Kínában rongyosra használt MTK platformra. No, azért nem lett tökéletes az eredmény, mert keveredik a kínai és az iPhone dizájn. Ugyanez a helyzet a magyar nyelvvel, mert hiába választjuk ki, a menü kb. fele úgyis angol marad. A főképernyő hat oldalból áll, ez elvileg nem is növelhető tovább, de nincs is minek. Például az utolsó két oldal alapból felesleges, mert az itt lévő nyolc játéknak csak az ikonja van fent, melyekre bökve a telefon felszólít minket a telepítésre (honnan és mit?). A sorrend egyébként variálható, mégpedig ugyanúgy, mint az iPhone esetében, tehát egy ikont hosszan megnyomva átlépünk szerkesztés módba. A hanyagság azon is érezhető, hogy több helyen lemaradtak a vissza gombok (vagy csak nincs nyíl rajta), illetve hol fent, hol lent találjuk ezt. Viszont olyat is tud, amit az eredeti nem, képes elforgatni a főképernyőt, ráadásul 360 fokban, ám cserébe ezt szinte sehol máshol nem tudja, ahol értelme vagy haszna lenne (mondjuk üzeneteknél).

SciPhone i726

A telefonkönyv 500 nevet képes eltárolni, mindenkihez több adat is menthető. Az üzeneteknél külön van az SMS és az MMS, itt persze MTK felülettel találkozunk. Ennek legnagyobb hátránya a virtuális billentyűzet. Ez ugyanis igen apró, a képernyő viszont nem fordul el, viszont végre nem kell az összes szövegbeviteli módon és nyelven átugrálnunk, ha a kis- és nagybetű között szeretnénk váltani. E-mail klienst is tettek bele, ez csak POP3 és IMAP4 fiókokkal bír el. A naptár szimpla cucc, havi és napi nézete van, lehet bele írkálni.

SciPhone i726

Remekül sikerült a számológép, ami viszont elfordul és ilyenkor tudományos módba vált, kár, hogy a hozzá tartozó gombok nem működnek. A magyar nyelvnél az ébresztőben lévő szunnyadás nálam vitte a pálmát, ebből egyébként öt van, mindegyik ismételni is tud. Van egy nem túl informatív világóránk, illetve kétféle stopper, visszaszámláló viszont nincs (pedig önmegsemmísitővel tök jó lenne). Nem hiányzik a hangrögzítő, a szokásosan csak testsúlyt és hosszt ismerő mértékegység váltó, illetve a valutakonverter sem. Többféle hangprofilból válaszhatunk, viszont a némítás gyorsabb az oldalsó gomb nyomva tartásával.

SciPhone i726

Íme egy rövid videó a készülékről:

Multimédia, adatátvitel, kínai extrák

A hátlapon figyelő kamera mellé semmilyen feliratot nem tettek, bár a tapasztalatok alapján úgyis gyanús az egész. Az ultrapici LED viszont valódi, fényereje a méretével teljesen arányos, tehát lényegtelen, hogy be van-e kapcsolva vagy sem. A kereső ugyanúgy nyílik meg, csak kissé lassabban, viszont vannak opciók is. Át lehet kapcsolni önarcképre az előlapi kamera miatt, egyébként pedig állítható a felbontás (legfeljebb 1600 x 1200 pixelig), a képminőség (minőség?), aztán szabályozható a vaku működése, kikapcsolható a zárhang, van még expozícó, villogzásgátló, önkioldó, fehéregyensúly, éjszakai mód, effektusok. Ezek csak arra szolgálnak, hogy elfedjék a végeredményt, mert ahogy előre sejthetjük, az elkészült képek mégg MMS-re is alkalmatlanok. Mi több, még videót is képes felvenni ez a borzalom, legalábbis elvileg, mert a memóriakártyán nem találtam meg a fájlt, úgyhogy ettől most mindenki megmenekült.

SciPhone i726

Az bizonyára feltűnt a képekről, hogy klasszikus kínai módon ez is egy kétkártyás készülék. A SIM-ek egymás alá csúsztathatók be, így ha az alsót cserélni akarjuk, a felsőt is ki kell vennünk. Egyébként ez a része még normálisan működik is, tényleg megy a két kártya egyszerre, ott a két térerő kijelzés, a szolgáltatói nevek viszont nem férnek el. Elvileg négysávos GSM modul van benne, az adatátvitel GPRS segítségével történhet, már aki képes kivárni. Van Bluetooth, ami sztereó és hát ott az USB csatlakozás. Ez ugye a Dock konnektoron át történik, lehet háttértár vagy akár webkamera módban működtetni (akkut is tölti közben), utóbbi az előlapi kamerát használja (és tényleg megy, a Macbook simán felismerte). Ha valakinél nincs ott a saját kábele, ne aggódjon, az eredeti Apple is jó hozzá. Meghökkentő, de a WiFi is szerepel a repertoárban, még működik is. Böngészőből jó a felhozatal, a gyári cucc semmilyen HTML oldalt nem jelenít meg (még a mobilra optimalizáltakat sem), viszont van helyette Opera Mini (az ikonja a Google Chrome logója), amiből a 4-es mellé a tuti kedvéért feltették az 5-ös bétát is.

SciPhone i726

Zenei fronton sem sikerült felnőni a donorhoz, bár a lejátszó kinézetre próbálja hozni az iPod érzést. A számokat magunknak kell összeválogatni, egyetlen listán van minden, van ismétlés és véletlen lejátszás, a háttérben is tud futni, még az albumképek is megjelenhetnek. A legjobbak a hanghatások, ugyanis nem csupán sima gyári hangszínek vannak, hanem akad itt 3D térhang és zengető hatások, mint mondjuk a zuhanyzó. Ezt kombinálhatjuk mélyhang kiemeléssel, illetve a lejátszás sebességének állításával. Így aztán valódi zenehallgatásra nem, viszont néhány perc röhögésre tuti jó, a hangminőség nem értelmezhető, a 3,5-es jack pedig a kijelző panel háttérvilágításának köszönhetően sötétben is könnyen megtalálható. Rádiót is kapunk, ez is megy a háttérben, felvenni is tudunk belőle, másra nem jó. A képnézegető elég vicces, multi-touch ugye nincs, a nagyítás viszont valahogy működik egy ujjal, de a telefontól függ, hogy görgetésnek vagy nagyításnak érzékeli.

SciPhone i726

Extra funkciókból is akad néhány, elsőnek a normálisabbakat vegyük sorra. Van irányítű, amit elvileg kalibrálni is kell, de én 5 perc után meguntam, tehát vegyük úgy, hogy ez nincs. A fájlkezelőt el is felejtettem, itt mindig azt látjuk, hogy 63 GB szabad a 64 GB-ból, számítógépre kötve pedig örömmel fedezzük fel, hogy a belső memória valós mérete 10 MB. Chatelni bőven van lehetőségünk, hiszen van sima chat, van MSN kliens, QQ kliens, ezek persze kínaiak. A Java programok között megint ott egy eMSN, aztán egy Messenger, a két Opera Mini, meg valami golfos játék. Akad itt még e-book olvasó és egy jegyzettömb is, viszont ne dőljünk be a Stocks (részvény) ikonnak, az megintcsak kamu.

SciPhone i726

És akkor jöjjenek a legsúlyosabb funkciók, melyek talán még leírva is komoly agykárosodást okozhatnak. A Butterfly ikonra bökve két pillangó kezd el repdesni a képernyőn, közben ordít valami kínai dallamocska. Aztán itt a Lighters egy Zippo öngyújtót hoz elő, ami kinyithatunk és meg is gyújthatuk a megfelelő hangok kíséretében. Roppant értelme a Drop function, aminek hatására a képernyőn lévő ikonok lezuhannak a semmibe és ismét orbitális hangeffekt hallatszik. A Rotary Screen is veszélyes, ilyenkor a képernyő 360 fokot fordul, mialatt kínai tornádó üvölt ránk. Sajnos ugyanezt bármikor elő tudjuk idézni a felső státuszsort megérintve, úgyhogy óvatosnak kell lennünk. A Knock Glass látszólag semmit nem csinál, viszont ha utána hozzáérünk a képernyőhöz, az „betörik”, némi üvegcsörömpölés közepette. Ezt is elő lehet hozni másképp, csupán az ikonok sorrendjének szerkesztésénél elegendő egy üres területre böknünk. A végén pedig a legveszélyesebb és egyben legsúlyosabb, a Biting finger név és parancssort ábrázoló ikon mögé bújt kis vidámság. Ha ezt megérintjük, egy rémálomba illő őslény támad ránk, igazi ősüvültés kíséretében. Amennyiben túléltük, akkor érdemes fektetett képernyőnél is kipróbálni, mert akkor találkozhatunk a nyáladzó és brutális karmokkal felszerelt tesójával is.

Üzemidő, összegzés

Remélem, megértik a kedves olvasók, hogy nem vittem túlzásba eme szerkezet használatát, úgyhogy a pontos üzemidőről kicsit nehéz nyilatkoznom. A hátlap alatt egy 850 mAh-s lítium akku van (ami véletlenül pont egy Nokia BL-4C akku, csak átcsomagolva), tehát nagyon komoly teljesítményre úgy sem számíthatunk. Ellenben érdemes megcsodálni a SIM-ek mellett lévő ezüstös ablakocskát. Emögé ugyanis három LED-et tettek (elvileg kéket, de mindegyik kicsit más árnyalatú), amik elvileg a hátlapon lévő Apple logót lennének hivatottak megvilágítani. Sajnos a srácok valamit elrontottak, mert a hátlap nincs kimarava a logó helyén és a felfestés is hiányzik, így sajnos működés közben a remek fényjáték rejtve marad.

SciPhone i726
[+]

Értékelés: SciPhone i726
Külső
Ergonómia 4 pont
Anyaghasználat 2 pont
Összeszerelés minősége 2 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 3 pont
Sebesség 3 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 1 pont
Felhasználói felület élménye 2 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 4 pont
PIM funkciók 1 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 0 pont
Audio 0 pont
Egyebek
Üzemidő 3 pont
Ár/érték aránya -100 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezni is kellene, bár ezt akár egyetlen mondattal is meg tudnám tenni. Alapvetően a SciPhone i726 egy óriási kalap..., hát sejtitek, hogy mi. Ez a készülék egyrészt egy újabb mélypont, ugyanakkor egymagában megtestesíti a kínai mobilgyártás igazi esszenciáját. A pofátlanul másolt külső, az összegányolt és ennek megfelelően gagyi szoftver hozza a formát. A kétkártyás működés akár pozitív is lehetne, ám ezen kívül kizárólag negatív dolgokat lehet felhozni. A hihetetlenül primitív és nevetséges hülyeségek (üvöltő sárkány, lehulló ikonok, repdeső pillangók, betörő kijelző) már csak romlott tejszínhab a tortára. Borzalmas a kijelző, borzalmas a kamera, borzalmas a zenei hangminőség, gyakorlatilag a telefonáláson kívül semmire sem lehet normálisan használni, anélkül, hogy ne kapna el minket az ideg. Úgyhogy én azt mondom, ez az a készülék, amit minden szívfájdalom nélkül azonnal a kukába dobnék. Csak kár, hogy környezetszennyezésnek is rossz.

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés