Sony Xperia E5 - hiába több év Xperience

Mutatós küllemet kapott az alsó kategóriás felszereltségű Xperia E5, és a kamerákkal sem spóroltak. Kár, hogy nem alsó kategóriás az árcédula.

Bevezető

A szórakoztatóelektronika és telekommunikáció története c. fiktív kötetben kétségtelenül a Sonyt illeti meg az egyik legizgalmasabb fejezet. Letették az asztalra a legendás Walkmant és az ikonikus Playstationt, innovációik pedig nem egy konkurenst inspirálták. Ám az intő jelként szolgáló bukások sem maradtak el: ki ne emlékezne (vagy inkább, egyáltalán ki emlékszik) a Betamax vagy a MiniDisc csúfos vereségére? Mobiltelefóniában javarészt sikeres a sztori, mi is könnybe lábadó szemmel idézzük fel az évtizednél is idősebb SonyEricsson K700i-t (és örülünk annak, hogy a különféle piaci megegyezésekből nem lett MicrosoftNokia, LenovoMotorola, TCLAlcatel, esetleg LeEcoCoolPad).

Ikonikus – az alsóbb kategóriában versenyző E5 is a megszokott és díjnyertes Xperia designt követi
Ikonikus – az alsóbb kategóriában versenyző E5 is a megszokott és díjnyertes Xperia designt követi [+]

Az Xperia S és az Xperia Z is meghatározó volt a maga idejében, mégsem vívták ki a japánok az iPhone-ok vagy a Galaxyk népszerűségét, és nem túlzás 2016-ban a mobilos részleg válságáról beszélni, amikor a változást hozó Z5 széria után mindjárt változást hozott az X família, amire a zavaros nevű Xperia XZ-vel akarnak rálicitálni – mintha a Sony sem tudná, hogy most előre kellene lépni, avagy hátra. Volt 4K kijelzős telefonjuk, ám ezt a vonalat maguk is inkább elfelejtették, és van három hangárnyi remek kameraszenzorjuk, ám nagyjából mindenki más többet hoz ki belőlük.

A hátlap bár műanyag, a küllem így is tetszetős
A hátlap bár műanyag, a küllem így is tetszetős [+]

A hiányzó mobilos bevételek orvoslására maradt a profitmaximalizálás, méghozzá a drágább ketyerékre fókuszálva, így eltűntek a olcsóbb Xperiák, és nálunk sem járt idén más a Sonytól az X sorozaton kívül, egészen idáig. Magányosan tetszeleg az Xperia E5 a kedvezőbb árú ajánlatok között, az viszont kétségtelen, hogy fémkeretével és ikonikus formájával tetszetős darab, ami jó kiindulópont. Aki viszont kitalálta, hogy a tízmagos Vernee Apollo lite árán kínálják a belépőszintű MediaTekkel szerelt, HD kijelzős mobilt, alighanem részese annak a problémának, aminek a eredménye kiábrándító: az előző negyedévben mindössze 3 millió Xperiát szállítottak le.

Az E5 és a nem túl izgalmas tartozékokat rejtő papírdoboza
Az E5 és a nem túl izgalmas tartozékokat rejtő papírdoboza [+]

Annyira ugyanis a vásárlóközönség már kiművelte magát, hogy tudja, mit kell nézni a specifikációban, mielőtt leemel egy terméket a polcról, és a négymagos MT6735 nem az a kiindulópont, amiből milliós eladások születnek 70 ezerért. A fehér papírcsomagolás mintha rá akarna erre erősíteni: fülesre ne is számítsunk, és a töltőfej is csak 0,85 amperes, mert egy árva 1 amperes variáns nem fért bele. MicroUSB kábel legalább van, illetve némi leírás, az pedig határozottan növeli a tesztelési kedvet, hogy az E5 5 és 13 megapixeles kamerákat, illetve relatíve friss, 6.0-s Android verziót kapott. Nincs semmi elveszve, viszont a lehetőségekből a maximumot kell a telefonnak kihoznia a sikerhez.

Külső, kijelző

Teljen el akárhány év, a véleményünk megrendíthetetlen: az Xperiák néha kerekebbre vett, néha nyersebb formavilága ikonikus és szemet gyönyörködtető, az E4/E4g után pedig a fémkeretet kapó és igencsak vékony E5 is felvette a drágább Sony eszközök stílusjegyeit. Mindez sajnálatosan azzal jár, hogy a 144 x 69 x 8,2 milliméteres és 147 grammos masina, bár vékony és nem túl nehéz, nyúlánk lett a vastag alsó-felső káváktól, és mivel nem éppen kerekded a sarkak megmunkálása, a hasznos képernyőtartalom pedig a virtuális kezelőgombok felett kezdődik, küzdelem a csúszós E5 minden beviteli pontját egy kézzel elérni.

A forma rendben, a betekintési szögek viszont nem az igaziak
A forma rendben, a betekintési szögek viszont nem az igaziak [+]

Ettől még az összeszerelés rendben van, és bár a hátlap plasztik (a nem lepattintható fajtából, azaz a szűkös, 2300 milliamperórás telep elzárva marad), az illesztések jól sikerültek. Már a fémkeret bal oldalán lévő, hosszúkás védőfület leszámítva, mert az lötyög. Mögé az egy SIM-es E5 esetében a nanoSIM és a legfeljebb 200 gigabájtos microSD kerülhet. Nem kap csokoládét az a tervezőmérnök, aki a hangerőszabályzót a jobb oldalon, legfelülre helyezte, így pont nem éri el a mobilt tartó kéz – legalább a bekapcsoló elérhető helyen van, kicsit lejjebb. Alul a microUSB port és a mono hangszóró kapott helyet, azon belül az egyik mikrofonnal. A másik felülre került, a 3,5 milliméteres audiokimenet mellé.

Az Xperia E5 a Huawei Y5 II felett
Az Xperia E5 a Huawei Y5 II felett [+]

Semmi panaszunk a plasztik anyaghasználatra hátul, mivel nem csorbul tőle a konstrukció és az elegancia. A fényt visszafogottan megtörő elem minimalizmusát csak a bal felső sarokban elhelyezett, 13 megapixeles kamera, a ledes villanó, illetve középen, kicsit lejjebb a halovány NFC logó és az Xperia szériajelzés töri meg, az is ízlésesen. Elöl a tekintélyes kávák mezei HD IPS panelt rejtenek, ekkora felbontáson elfogadható képélességgel (720 x 1280 pixel), ha nem is kiemelkedővel. A fényerő elegendő a napfény alatti használathoz (bár éjjel lehetne sötétebb a minimuma), a kalibráció pedig nincs messze az ideálistól, plusz kézzel tovább lehet finomítani.

Az öthüvelykes IPS panel alapfelszerelés a középkategóriában
Az öthüvelykes IPS panel alapfelszerelés a középkategóriában [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia E5 Huawei P9 Lite Honor 7 Lite LG X Screen
Fehér fényerő (max.) 518 nit 507 nit 545 nit 353 nit
Fehér fényerő (min.) 4,7 nit 10,7 nit 9,1 nit 4,0 nit
Fekete fényerő 0,4 nit 0,38 nit 0,55 nit 0,19 nit
Kontrasztarány 1295:1 1335:1 991:1 1857:1
Színhőmérséklet 7135 K + kézi 8575 K + kézi 9150 K + kézi 8976 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A betekintési szögekig tart az öröm: attól függően, mely oldalról kénytelen az ember a megjelenítőre megpillantani, olyan kontrasztveszteséggel és elszíneződéssel jutalmazza a Sony, az érintési érzékenységre viszont nincs panasz: pontos és gyorsan reagál rá a rendszer. A meg nem nevezett kijelzővédő üveg alatt értesítési LED, fénymérő, közelségérzékelő, beszélgetési hangszóró, 5 megapixeles kamera és Sony felirat fedezhető fel, alul ellenben nagy üresség tátong, amíg a szabadon hagyott terület meg nem telik ujjlenyomatokkal.

Hardver, szoftverek

A másfél éves Xperia E4g erősebb négymagost kapott a MediaTek MT6732 személyében, mint ami a másfélszer drágább E5-ben ketyeg (MT6735, négy 1,3 GHz-es Cortex-A53 maggal és a Mali-T720MP2-es IGP-vel). Ezek után az sem meglepő, hogy árszinten a mellékelt másfél gigabájt RAM-nak és a 16 gigabájtos tárolónak sok konkurens a dupláját ajánlja. A rendszer a kötelező frissítések után ráadásul csak a tárhely felét hagyja szabadon, úgyhogy előbb-utóbb szükség lesz a microSD kártyára, csakhogy arra telepíteni nem lehet.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia E5 Xiaomi Redmi 3 Vernee Thor Huawei P9 lite
Rendszerchip MediaTek MT6735 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 HiSilicon Kirin 650
AnTuTu Benchmark 6.x 29606 pont 35181 pont 37679 pont 53733 pont
Vellamo Browser 2650 pont 2605 pont 2838 pont 3099 pont
Vellamo Metal 922 pont 1126 pont 1059 pont 1434 pont
Geekbench 3 (single / multi) 501 / 1449 pont 657 / 3007 pont 636 / 3160 pont 906 / 3825 pont
Geekbench 4 (single / multi) 531 / 1407 pont n/a n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 4,9 fps 12 fps 9,1 fps 8,5 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,9 fps 5,8 fps 4,5 fps 8,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 24 fps 19 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,1 fps 15 fps 12 fps 19 fps


[+]

Az E5 annak rendje és módja szerint végigszenvedi a frissítéseket és a telepítéseket, dadog komplexebb honlapok görgetésekor és rossz oldalán van a jászhatóság határának, ha egy Asphalt 8 szintű game-et izzítunk be (jókora késés az irányításra, melegedés). Ha viszont nincs dolga a háttérben vagy egyszerűbb honlapokat pörget az ember, rendben van a sebesség. A Sony ugyanis ért a rendszeroptimalizáláshoz, és az Android 6.0-n alapuló gyártói felület pofás egyvelege a gyártó saját elképzeléseinek és a Material Design minimalizmusának.


[+]

Az egyéni ikonok és hátterek ráadásul a témázóval cserélhetők, a beállítások, az értesítési- és kapcsolópanel, valamint az alkalmazásváltó pedig maradt a nexusos gyökereknél, így bárki azonnal otthon érezheti magát a felületen, nincsenek az apró lehetőségek és beállítások eldugva vagy túlbonyolítva. A What’s New app további testreszabási opciókat kínál online adatbázisából, az Xperia Lounge pedig multimédiás tartalmakat válogat össze, hiszen a Sony ebben is erős.


[+]

A gyártó részéről még a rajzoló, a súgó, a számológép, az időjárás, az óra és az email került fel, a Google-től a szokásos csomag a naptárat beleértve, a harmadik féltől pedig a Spotify, a Facebook, az AVG Protection és az Amazon Shopping. Az utóbbi fura jövevény, mert már az elején rákérdez, honnét valósiak vagyunk, Magyarországot pedig hallomásból sem ismeri. Ez egyébként egészséges mennyiségű alkalmazás, bloatware nélkül, az viszont nem világos, hogy mi foglal el 8 gigabájtot rendszer címén.


[+]

A telefonkönyv letisztult küllemű és számos forrásból képes behívni a névjegyeket (SIM, telefon, fiókok), többféle rendezési elvvel, szűréssel a telefonszámmal rendelkező és/vagy online kapcsolatokra. A tárcsázóban opció a gyorskeresés. Billentyűzetként az átméretezhető, témázható, magyarul is tudó és úgy egyébként kiváló SwiftKey funkcionál. Ujjhúzós bevitel is van, és elég nagyra állítva a virtuális klaviatúrát nem gond a gépelés, pontosan érzékeli az E5, mikor hova bökünk. Böngészni a Chrome-mal lehet (inkognitó böngészés, asztali elrendezés, nyomtatás és szinkronizálás opciókkal). Hiányzik a zoomalapú sortörés és egy kis extra lóerő, a vaskosabb honlapokon már dadogósabb a görgetés, de azért bátran lehet az E5-tel is netezni, ha nincs más eszköz a közelben.

Multimédia

Kamera. A mérleg egyik serpenyőjén a legnépszerűbb kameraszenzor foglal helyet, a másikon viszont egy sor Sony alkalmazásában álló szoftvermérnök, így némi félelemmel vártuk az E5 egyébként ígéretes alkatrészeinek, az 5 és a 13 megapixeles kameráknak a performanszát. A hátlapi modul autofókuszos (közepes sebességgel), és ha szükséges, ledes villanó is besegít. A szoftver a megszokott/kaotikus xperiás app butított változata (az XZ változtat egy kicsit a recepten). Lehet videózni, kiváló automatikus módban fotózni és kézi beállításokkal vesződni, ami kimerül a HDR, az érzékenység, a fehéregyensúly és az expozíció babrálásában. Akadnak még segédvonalak és környezeti témák, plusz a vaku és az önkioldó is bevethető.


[+]

Az árszinten természetesen nem várunk a Nexus 6P-t megszorongató minőséget, ám 13 megapixelen, nappal, többre számítottunk. A néha rakoncátlankodó fókuszálás után közepes sebességgel, a HDR-t bekapcsolva kifejezetten lomhán készülnek a fotók, amelyek részlethiányosak, a szűk dinamika miatt pedig gyakran alulexponáltak. A fehéregyensúly hajlamos minimálisan a lilás ég és vagy a zöldes házvakolat irányába eltévelyedni, automata, kézi és HDR módban akár háromféle színvilágot kölcsönözve ugyanarról a témáról, még ha nem is jelentős eltéréssel. Az viszont üdvözölendő, hogy ez a Sony nem élesíti túl a képeket, bár színes zajból Xperia Z mennyiségű marad az egybeolvasó részleteken (felhő, árnyékos részek stb.). A sebességnek és a képélességnek is jobbat tett volna egy 8 megapixeles szenzor használata, de azért nappal elfogadható eredmények kihozhatók a modulból. A makrókra elég részlet jut, ha hajlandó az E5 oda fókuszálni, ahova megkértük, este viszont általában túlságosan elmosottak, zajosak és sötétek az eredmények, főleg automata módban. Videofelvétel legfeljebb 1080p-ben lőhető 30 fpssel, láthatóan szűk dinamikával és zöldes fehéregyensúllyal, túlszűrt hangokkal, lásd a példát.

A hátlapi kamera papíron ígéretes, a gyakorlatban csalódást keltő
A hátlapi kamera papíron ígéretes, a gyakorlatban csalódást keltő [+]

A zenelejátszó listák, előadók, albumok, számok, mappák, műfajok és vezetékmentes forrás szerint csoportosítja a hangállományokat, illetve a Spotify-jal is összedolgozik. A számokhoz dalszöveg, Wikipedia információ és YouTube / karaoke videó is kereshető, a WMA formátumhoz a szoftver viszont hozzá sem szagol. Akad még FM-rádió, hangszínszabályzó, dinamikus normalizáció, hangzásjavítás (ClearAudio+) és néhány füleshez tartozó hangséma.


[+]

A videolejátszó a H.263, a H.264, az Mpeg4 és a DivX kódolásokat 1080p-ig meghajtja (a 4K felvétel túl nagy falat neki), az Xvid és az AC3 típusú hanggal, illetve a feliratokkal viszont nem tud mit kezdeni. A fenti hangbeállítások itt is elérhetők. FM-rádió szerencsére van, fülessel működik. A monó hangszóró átlagos hangerővel, ám átlag feletti minőséggel kiált fel a készülék aljáról, ahol könnyű eltakarni, mi inkább a Sony sztereó előlapi megoldásait kedveljük. A fülesre elfogadható minőségű hang jut, ha nem is kiemelkedő. A dinamika, a hangerő és a frekvenciaátvitel rendben van, ám egy drágább Sony egyértelműen jobban szól.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A nálunk járt E5 egy nanoSIM-et fogadott be, de van dualSIM-es kiszerelés is. A legnagyobb elérhető adatsebesség 150/50 Mbps 4G-n, teljes hazai frekvenciatámogatással. 3G-n 42/5,76 MBps érhető el legfeljebb. A beszélgetési hangminőség elfogadható, az E5 némileg digitálisan szól, de elég hangosan, míg a másik oldalon a minőségre nem volt panasz. A WiFi modem 802.11a/b/g/n szabványú jó vételi minőséggel, Directtel és hotspottal. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel, OTG nélkül. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS szatellitek is bevethetők. Van iránytű, gyorsulásmérő, hall szenzor és NFC, az infra és a giroszkóp viszont kimaradt.

Ide megy be microSD kártya és a nanoSIM
Ide megy be microSD kártya és a nanoSIM [+]

Üzemidőben az jár, amire 5 hüvelyken, 2300 milliamperórával számítani lehet: egy szűk nap, vagy késő délutáni töltés intenzív használattal, 3-4 órás képernyőidővel. Ha a méretkategóriában nem is mindennapos a Full HD kijelző, legalább üzemidőben odateszi magát egy-két konkurens, az E5 hardvere és kijelzője viszont húsdarálóként aprítja az energiát, míg a 0,85 amperes adapter vánszorogva tölti vissza 100%-os állapotba. A szintetikus eredmények ugyancsak a középszerűséget bizonyítják: egy töltésre, közepes fényerőn hét óra netezés vagy filmezés jut. Némileg javít a dolgon a Stamina üzemmód, az UltraStamina pedig tényleg kitolja a készenlétet – meg minden okosfunkció szemét.

Nem rossz az E5, ám az árazás megint félrement, és üzemidőben sem jeleskedik
Nem rossz az E5, ám az árazás megint félrement, és üzemidőben sem jeleskedik [+]

Értékelés: Sony Xperia E5
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Nem az a kérdés, hogy a fémkeretes ház vagy (a lötyögős fület leszámítva) remek összeszerelés erény-e a középkategóriában, mert hogyne volna, add oda bárkinek az E5-öt, és tetszeni fog neki a külleme, a Sony átgondolt szoftverfelülete, vagy a tény, hogy 6.0-s Android fut rajta. Az viszont nagyon nem okés, hogy a másfél gigabájt RAM-ért és a belépőszintű hardveres környezetért 70 ezer forintot kérnek el (E5), az átlag középkategóriás pakkért kerek egy százast (Xperia XA), a felső-középkategóriás csomagért pedig ennek is a dupláját (Xperia X). Az E5 ársávjában igazából az XA-nak kellene versenyeznie (szürkeimportban egyszer becsúszhat oda), ám ott is erős konkurens a Vernee Thor, vagy a méretesebb, de ütősebb Apollo Lite. Nem olcsó persze a Galaxy A3 (2016) sem, de sok szempontból jobb (főleg üzemidőben), kis ráfizetéssel a Huawei P9 lite meg annál is ütősebb, de így is kemény a harc a Redmi 3 és társai ellen.

Elmúlt 2014, hogy rásütöd a márkalogót és eladod másfélszer annyiért, mint amennyit a feltörekvők a megegyező tudásért elkérnek, és a Sony eladási mutatóit elnézve a japánoknak ez még mindig nem esett le. Az árától elvonatkoztatva egyébként szimpatikus készülék az E5, csak ezzel a tudással, a papíron ígéretes, a gyakorlatban problémás kamerával és a rövid üzemidővel nem látjuk a piacon a helyét, és bár jó arról olvasni, hogy a Sony komoly átszervezésekkel próbál a telefonjaiba új életet lehelni, nem okés, hogy rajtad akarják a hiányzó profitokat leverni. Az E5 egyszerűen nem ér 70 ezer forintot, de 10 ezerrel kevesebbet sem, és ha nem a mi kritikánk, majd az eladási mutatók megválaszolják, meddig életképes a jelenlegi gyártói filozófia.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia E5
Sony Xperia E5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144 x 69 x 8,2 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat 1 vagy 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 720 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735
Processzor típusa négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8-A
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (kb. 8 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (max. 200 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok általános/néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek What's New, Lounge, Rajz, AVG Protection, Amazon Shopping, Facebook, Spotify
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 2300 mAh
Készenléti idő ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, fénymérő, közelségérzékelő, hall szenzor, iránytű
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia X Performance - új köntös, régi problémák

    A japán gyártó új modellcsaládjának legkomolyabb darabja is ellátogatott hozzánk, azonban nem csak a pozitívumokat hozza a testvéreitől, hanem néhány elég zavaró hiba is benne maradt.

  • Okostelefonos kamerateszt (2016)

    Kilenc mobil száll versenybe a legjobb okostelefonos kamera címéért. Vajon a nagy nevek szoros csatáját hozza az összecsapás, vagy fű alatt kúszik be a győztes?

  • Sony Xperia XA - keretcsökkentés

    Az új X-sorozat legolcsóbb tagja is kissé drágára sikeredett, noha vannak tagadhatatlanul kellemes funkciói, kifejezetten kézbeillő és jól használható. Kiegyensúlyozott, komoly hibáktól mentes.

  • Hivatalos képen a Sony Xperia E5

    A japán gyártó a saját Facebookján osztotta meg az új kütyü képét, ám a bejegyzés néhány perc alatt eltűnt.

Hirdetés