Sony Xperia miro - a mirodalom visszavág

Bevezető, tartozékok

A Sony februári önállóvá válása (ugyanis ekkor történt meg az Ericsson akvizíciója) óta egy egész méretes termékpalettát hozott létre. Első körben az S, P és U betűjellel ellátott Xperia modellek kerültek piacra, melyekkel a gyártó több-kevesebb sikert ért el. Manapság viszont egyre nagyobb az igény az olcsóbb készülékek iránt, így a nemrég bemutatott J, T és V modellek előtt leleplezték az alsó árszegmens számára készített Sony Xperia tipót és mirót is. Fontos kiemelni, hogy a sikeresség elérése érdekében ez elengedhetetlen lépés volt, hiszen így már szinte minden kategóriában alternatívát kínál a japán gyártó.

Sony Xperia Miro
[+]

Jelen tesztben a Sony Xperia miróról lesz szó, mely a kedvező árfekvés mellé vállalható hardveres specifikációt, gyors rendszert és számos gyári applikációt kínál, ráadásul az ezekhez még extraként szolgáló kompakt külső csak pozitívan tudja módosítani az első benyomásunkat. Mivel ez a modell a közösségi oldalak jegyében készült, így főleg a fiatalok, vagy az ezeket a lapokat kedvelő emberek számára ajánlja telefonját a Sony, a zenei élmények fokozásáért pedig az xLOUD technológiával kíván hozzájárulni gyártó.

Sony Xperia Miro
[+]

Talán nem meglepő módon a miro egy fehér alapokon nyugvó és a készüléket félig oldalról ábrázoló dobozban érkezett hozzánk. A készülékhez mérten nagynak mondható csomagolást kibontva kizárólag a legszükségesebb tartozékokat kapjuk. A mirót egy külön fakkba helyezték el, ez alá pedig pakoltak nekünk egy töltőfejet, egy microUSB kábelt, valamint egy működést leíró dokumentumot is. Az nálunk tiszteletét tévő fekete modellen kívül egyébként ezüst, bronz és rózsaszín alsó résszel is megvásárolható lesz a telefon.

Külső

Külsőleg minden rendben van a miro kapcsán. Ami az anyaghasználatot illeti, főleg a műanyag dominál, kizárólag az előlap készült üvegből. Az összeszerelés minősége természetesen a kiváló kategóriába esik, hiszen a Sony telefonja még erősebb nyomogatás, tekergetés esetén sem ad ki recsegő hangokat. Mivel a kijelző teljesen barátságos méretű, így egy kézben lazán elfér a masina, valamint hüvelykujjal is gond nélkül irányítható, nincs szükség kétkezes használatra. Lemérve a mirót 113 x 59,4 x 9,9 millimétert és 110 grammot kapunk.

Sony Xperia Miro
[+]

Az előlapi üvegborítás alatt fekszik a 3,5 hüvelykes képátlóval rendelkező, 320 x 480 képpont felbontású, 16 millió szín megjelenítésére képes kapacitív multitouch LCD érintőkijelző, mely egyszerre két ujjunkat képes érzékelni. A tipóhoz képest itt már nagyobb a megjelenítő mérete, így viszont 165 pixel / inch sűrűségre csökkent az "élesség", mely még mindig nem egetrengetően rossz a kategórián belül. Betekintési szöge kiváló, napfényben pedig könnyen olvasható. A képernyő alatt három érintésérzékeny gombot találunk, ezek a vissza, home és menü funkciókat látják el, ráadásul itt a fenti képen is látható vékony kék (vagy a háttérhez igazodó sárga, piros stb.) csík is világít, melyet a felhasználók kérésére helyeztek ide. Felül a Sony felirat, a távolságérzékelő, az előlapi VGA kamera, valamint a két színben villogó információs LED ékeskedik.

Sony Xperia Miro
[+]

Az oldalak a készülék hátulja felé ívelődnek, az összeillesztések rendben vannak, bár bal oldalt egy tizedmilliméterrel félresikerült lett a dolog, így egy picit élesebb érzést kapunk. Ettől függetlenül a miro kényelmesnek mondható, kompakt kialakítással rendelkezik. A baloldalon egyedül a szabványos microUSB interfésze árválkoldik, jobbra pedig mindössze a hangerőállító billentyű került. Az alsó részre szerelték a beszédhangszórót, felül pedig a 3,5 milliméteres jack aljzat, valamint a kütyü be- és kikapcsolására szolgáló gomb kapott helyet.

Sony Xperia Miro
[+]

A hátlap kemény műanyagból áll, mely matt felülete miatt egyáltalán nem gyűjti az ujjlenyomatokat, valamint nem is karcolódik meg egykönnyen. Felülete sima, egyedül az Xperia logója, valamint a fő kamera (eléggé a csücsökbe került, de nem zavaró) és a hozzá tartozó LED villanó bontja meg az egységét. A hátlap alulról kezdve lepattintható, így elérhetjük és cserélhetjük is akkumulátort. Ahhoz, hogy a microSD kártya foglalatát és normál SIM helyét elérjük, az energiaforrást el kell távolítani, így előbbinél nem működik az ún. hot swap funkció.

Hardver, szoftverezettség

Hardveres specifikációk tekintetében a masinában egy 800 megahertzre skálázott, egymagos, ARMv7 utasításkészlettel rendelkező, 45 nanométeres csíkszélességű Qualcomm MSM7225A chipset dübörög, a grafikus feladatok ellátásáért pedig az szerény képességű Adreno 200 felel. Memóriából 512 megabájt került a telefonba. A belső háttértár 4 gigabájt, melyből számunkra 2,2 gigabájt áll fenn szabad felhasználásra. Mivel ezt hamar fel lehet tölteni, így a Sony microSD kártyahelyet is épített a miróba, amelyen keresztül akár 32 gigabájttal is bővíthetjük tárhelyünket.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark Sony Xperia miro Huawei Ascend Y200 ZTE Kis HTC One V
AnTuTu Benchmark 2882 pont 2401 pont 2413 pont 2546 pont
Linpack for Android (single) 31,410 MF. / 2,67 s 16,634 MF. / 5,04 s 18,717 MF. / 4,48 s 33,520 MF. / 2,5 s
Linpack for Android (multi) 27,755 MF. / 6,08 s 18,213 MF. / 9,26 s 18,005 MF. / 9,37 s 31,444 MF. / 5,36 s
Smartbench 2012 Prod. 750 pont 601 pont 691 pont 762 pont
Smartbench 2012 Games 2272 pont 1543 pont 2385 pont 1624 pont
Quadrant 2.0 1571 pont 1267 pont 1114 pont 2101 pont

Ugyan a táblázatba már nem fért bele, érdemes összehasonlítani a mirót a tipóval. A Smartbenchet kivéve (ahol a tiponál ismeretlen okok miatt jóval gyengébbek az eredmények) szinte mindenben a végsőkig megegyeznek. Ez természetesen abszolút nem meglepő, hiszen a két telefonban csontra ugyanazok a hardverek, de még a kijelző felbontása is azonos. Talán így nem lesz meglepő, hogy a sebességben a mirónál sincsenek akadások, a menüben való lépkedés folyamatos, talán a főoldalak közötti lapozgatás az, amikor képes szakadozni a rendszer. A widgetek felhasználása egyáltalán nem ront a hatásfokon, így itt is kiváló optimalizáltságról beszélhetünk.

Sony Xperia Miro screen shot Sony Xperia Miro screen shot

Szoftveres szempont a legújabb Ice Cream Sandwich, szám szerint a 4.0.4-es verzió fut a telefonon. A zárolt képernyőről a kamerát és a főoldalakat érhetjük el, utóbbiaknak száma ötre rúg. A lapokat természetesen tetszés szerint testreszabhatjuk alkalmazásfelületekkel, de kirakhatunk akár gyorsikonokat is. Két ujjal történő csíptetés esetén egy úgynevezett áttekintő nézetet kapunk, így valamennyi, általunk kirakott widgetet egy oldalon összegyűjtve tekinthetünk meg.

Sony Xperia Miro screen shot Sony Xperia Miro screen shot

A Sonytól megszokottak szerint a készülékre aránylag sok applikáció került telepítésre, melyek közül minden szükséges és általános androidos program megtalálható. Ki kell tehát itt emelni a gyári böngészőt, a Facebook, Gmail, Google+ és YouTube klienseket, a film- és zenelejátszót, a navígációt, a kamerát, a Play áruházat (ahonnan további appok tölthetők le), az ébresztőóra és stopper funkciókkal is ellátott óra, valamint a számológép és térkép alkalmazásokat. A naptár természetesen képes napi, havi, heti és eseménynézetre is, az üzenetek menüpont alatt pedig buborékos formába rendeződnek beszélgetéseink.

Sony Xperia Miro screen shot Sony Xperia Miro screen shot

A japán gyártónál gondoltak a nagyobb igényűekre is, így számos extra alkalmazást is kapunk gyárilag. Ide tartozik az energiatakarékos mód, ahol szinte minden adatkommunikációt idő szerint beállíthatunk, hogy azok mikor aktiválódjanak, vagy mikor legyenek használaton kívül. Az FM-rádió zenehallgatáskor jöhet jól, a NeoReader pedig QR-kódok olvasására szolgál. A lista a dokumentumolvasásra hivatott OfficeSuite-tal folytatódik, és valójában a zenék felismerésekor hasznos TrackID-vel ér véget.

Multimédia, kamera

A hátlapon elterülő kamerával egészen 5 megapixeles (2592 x 1944 képpont) felbontásig tudunk képeket lőni, sötétebb fényviszonyok esetén pedig a közepesen erős LED-es villanóra támaszkodhatunk. A képminőség javítására (vagy módosítására) különféle motívumprogramokat választhatunk (éjszakai, sport, tájkép, tengerpart, dokumentum), állíthatunk a fényértéken, a felbontáson, önkioldó idején, a fehéregyensúlyon, fénymérésen és felvételi módon is. A képeket ellátjatjuk földrajzi címkével, ha később visszanéznék, pontosan merre készítettük a fotókat. Videók esetében csupán VGA felbontás lehetséges, viszont ezeket legalább 30 képkocka / másodperc sebességgel vehetjük fel.

Sony Xperia Miro
[+]

A miróba belekerült az, ami a tipóban nem volt, vagyis az autófókuszos kamera. Ennek megfelelően a makró képek egész vállalhatók, valamint a fókusz is sokkal jobb. Összességében a képek is jobbak, de azért bőven hagynak kívánnivalót maguk után. A vonalélesség és a dinamikatartomány rendben van, azonban a sötétebb részeken zajosodás is megfigyelhető. A kromatikus aberráció ritkán van jelen, az ég is kevés alkalommal ég be. A részletesség messze nem tökéletes, gyakran mosódnak el a kisebb tárgyak, vagy a képek szélei. A videók 30 képkocka / másodperc sebességgel készülnek, ám a VGA felbontás miatt sokat nem kell várni tőlük, íme a bizonyíték erre.

Sony Xperia Miro
[+]

A zenelejátszó a legszükségesebbeket tudja, hiszen nincs hangszínszabályzó, van viszont keverési mód, így a rárakott muzsikákat véletlenszerűen játszhatjuk le. A zenéinket egyébként albumok (megjelenítődnek a borítók is), számok, előadók és lejátszási lista szerint is kiválogathatjuk. Ha megunnánk ezeket, akkor a miróban lévő, RDS-re képes FM-rádiót bátran használhatjuk, ám működéséhez headset is szükséges. Kihangosítva az xLOUD technológiának köszönhetően rendkívül hangosan és tisztán szól a masina, asztalra helyezve sem csökken számottevően az élmény.

Sony Xperia Miro screen shot Sony Xperia Miro screen shot

A videólejátszó maximum ad hoc filmezésre, vagy a saját felvételeink visszajátszására ajánlott. Az általános formátumok közül a MP4, H.263, H.264 támogatott, ám kizárólag 480p-s videókat volt képes maradéktalanul megjeleníteni a szoftver, a HD felbontással már nem bírt a hardver. Ez persze egyáltalán nem gond, hiszen sem a kijelzőméret, sem annak felbontása nem ad értelmet a 720p-s moziknak.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek teljesen megegyeznek az Sony Xperia tipóban ismertekkel. A készülékben találunk 802.11b/g/n szabányt támogató, internetmegosztásra képes WiFi modullal, valamint A2DP-re képes, 2.1-es verziószámú Bluetooth chipet is. Mobilinternet esetén letöltéskor maximum 7,2 Mbps, feltöltéskor pedig maximálisan 5,76 Mbps engedélyezett. Híváskor a hangminőség kiváló, nem recseg a hangszóró. A miróban ezen felül A-GPS egység is helyet kapott, mely egy kevéske adatforgalom felhasználása után villámgyorsan pozícionál. MicroUSB kábellel géphez kötve adatokat másolhatunk, mely alatt energiával is elláthatjuk kedvencünket.

Sony Xperia Miro screen shot Sony Xperia Miro screen shot

A böngésző rendkívül kellemes hatást kelt, ugyanis a rendszer tökéletesen optimalizált erre. A görgetés folyamatos, nem találkozunk akadozásokkal. A kétujjas nagyítás nem gondolkodtatja el a szoftvert, ha pedig kétszer a képernyőre koppintunk, akkor a megjelenítő szélességének megfelelően tördelődik a szöveg. Flash támogatással nem rendelkezik a Sony újdonsága, de talán nem is lenne feltétlenül jó ötlet.

Sony Xperia Miro
[+]

Az akkumulátor a gyári adatok szerint nagyjából 6 óra beszélgetésre és 36 óra zenelejátszásra képes. Teljesítménye 1500 milliamperóra, mely az alsókategóriás hardvert és a kis felbontású kijelzőt az átlagosnál hosszabb ideig képes ellátni. A méretes tepsi tehát itt sem fog csalódást hozni, hiszen normál felhasználás mellett nagyjából másfél-két napos üzemidő lehetséges, visszafogottabb mobilinternetezés esetén pedig a két napnál hosszabb időtartamú használat is könnyedén elérhető.

Sony Xperia Miro
[+]

Értékelés: Sony Xperia miro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Rendhagyó módon az árazással érdemes kezdeni, mely nagyjából 45-50 ezer forint környékén alakul. Igazság szerint érdemes ebből kiindulni. Bár ez a kártyafüggetlen ár, bizonyára szolgálatói kínálatban is fel fog tűnni, mellyel igazán jó üzletté válhat azoknak, akik belépő szintű készülékre vágynak, szinte az összes közösségi oldal integrációjával egyetemben. A Sony Xperia tipo is főleg az árazás és a kellemes összhatás mellett lehet sikeres, a miro pedig mondhatni még egy lapáttal rátesz erre, ugyanis belekerült egy közepes képességekkel megáldott 5 megapixeles kamera, valamint a formatervet is szebbre és vékonyabbra sikerült kialakítania a gyártónak. Ugyan a felbontás maradt, a kijelző mégis hajszálnyival nagyobb lett, van videótelefonálásra is alkalmas előlapi kameránk, ráadásul mindezt Ice Cream Sandwich alapokon kapjuk. Ehhez járul hozzá a kiváló üzemidő és a kellemes rendszersebesség, így a bekezdés elején leírt árazást figyelembe véve sokaknak lehet ajánlott alternatíva a Sony Xperia miro. Konkurenciaként házon belül az említett Xperia tipo, hasonló árban, más gyártóktól pedig a ZTE Kis, a Huawei Ascend Y200 (bár a Huawei a 256 MB RAM miatt sosem kaphat ICS frissítést) és a kicsit drágább Nokia Lumia 610 (bár más az operációs rendszer) említhető. Ezek közül azonban mégis a miro emelkedik ki, így egy ajánlott plecsnit mindenképpen megérdemel.

Sony Xperia Miro

Legendd

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia miro
Sony Xperia Miro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 113 x 59,4 x 9,9 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk fekete, ezüst, bronz, rózsaszín
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 (165 ppi)
Kijelző típusa LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7225A
Processzor típusa 800 Mhz-es egymagos
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,2 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 A/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, NeoReader, LiveWare, Google Chrome, OfficeSuite, Track ID
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 470 óra (2G) / 545 óra (3G)
Beszélgetési idő 5 óra (2G) / 6 óra (3G)
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő 36 óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés