Hirdetés

T-Mobile Pulse - ez a droid kicsit más

Előszó

Azt mindannyian tudjuk, hogy a világ most a Google nevével fémjelezett Android körül forog. A nyílt forráskódú rendszer sebességét, rugalmasságát és felhasználóbarát mivoltát már számtalan alkalommal bizonyította a HTC készülékein, melyekkel csupán az a gond, hogy egy kivétellel a felső kategóriában versenyeznek, plusz eleve nincs is belőlük túl sok. Az olcsó Androidokról szóló pletykák már jóval az első készülékek európai premiere előtt napvilágot láttak, a megjelenésük viszont azóta is várat magára. Vannak ugyan kínai gyártók, melyek potom pénzért ígérik a zöld robot minden előnyét, de ezekről rendre kiderül, hogy Android kinézettel felvértezett MTK-s gépek, azaz gyakorlatilag egy olyan tulajdonsággal sem rendelkeznek, melyek a lemásolt operációs rendszert naggyá teszik.

T-Mobile Pulse
[+]

Egy picit viszont úgy látszik, hogy léptünk előre, ugyanis hazánkban is kapható cikkünk tárgya, a Huawei által gyártott U8220, melyet a T-Mobile forgalmaz Pulse néven. A magenta szolgáltatóról tudjuk, hogy szívesen árul Androidos gépeket, aminek oka, hogy benne vannak a rendszert fejlesztő Open Handset Alliance nevű cégtömörülésben — mert az Androidot nem egyedül a Google gyártja, még akkor sem, ha valószínűleg ők rakták bele a legtöbb munkát és pénzt. Az ormótlan kinézetű G1-re valószínűleg mindenki emlékszik — azaz emlékszünk egy fenét, sokan a mai napig is használják, mert a gép technikai paraméterei tekintetében ma is gond nélkül megállja a helyét, használtan pedig rendszertársaihoz képest meglehetősen olcsón beszerezhető, néha még újonnan is. De ne kanyarodjunk ennyire el: itt a várva-várt Pulse, mely jelenleg a legolcsóbb androidos gép, mely azonban még mindig a középkategóriában versenyzik. Az igazi "olcsó Android" tehát továbbra is várat magára, mi pedig várjuk is, nagyon.

T-Mobile Pulse
[+]

Magenta színű doboz, rajta egy vidám párocska, bár a hölgy inkább bugyután, mint boldogan néz ki a képből, de annyi gond legyen, itt még nem a dizájn a lényeg. A tartozékokkal elégedettek is lehetünk, az igényesen elcsomagolt dobozkák tokot, hálózati töltőfejet, microUSB-s adatkábelt, 2,5 milliméteres jack csatlakozóval ellátott sztereó headsetet, valamint egy 2,5 -> 3,5 milliméteres átalakítót rejtenek, utóbbi igénybevételével használhatjuk saját fülhallgatónkat is. A felsoroltakon kívül ebbe a kategóriába tartozik a készülékre gyárilag felhelyezett kijelzővédő fólia is (nem, nem az, amit használat után le kell rántani, hanem az, amelyiket rendszerint pénzért veszünk meg a boltban). Hogy őszinte legyek, sosem találkoztam még ilyesmivel, ha nagy ritkán kapunk is fóliát, azt nekünk kell felrakni, ami a levegőben repkedő apró szöszök és porszemek miatt néha embert próbáló mutatvány. Elképzelhető, hogy a T-Mobile ettől akart megkímélni minket, de az sem kizárt, hogy a készülék előlapja olyan érzékeny a fizikai behatásokra, hogy csak így tudtak javítani a dolgon. Az viszont tény, hogy a nálam járt tesztkészüléken a fólia ferdén és kicsit buborékosan volt felrakva, egészen biztos, hogy ez emberi, nem pedig gépi munka — ami ebben az esetben negatívumként róható fel.

Külső

A Pulse egy kellemes méretű gép, kiterjedése 116 x 63 x 13.5 milliméter, tömege 130 gramm, utóbbi egyáltalán nem indokolt annak fényében, hogy a felhasznált anyagok közepes minőségű plasztikok. Az illesztések rendben vannak, erős nyomkodás hatására sem fogunk nyekergő hangokat hallani, a műanyagok nem különösebben kellemes tapintásúak, ráadásul az ujjlenyomatokat is hajlamosak összeszedni és megőrizni. A kissé lekerekített, szappantartó jellegű forma viszont mindezek ellenére kellemes és biztos fogást biztosít.

T-Mobile Pulse
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót láthatjuk, a fólia gyárilag úgy volt a masinán, hogy egy picit rálógott az egyébként nem túl nagy nyílásra, talán ez zavart benne a legjobban. Jobbra egy méretes lyuk tátong, elsőre (és másodikra is) fényérzékelőnek néztem, de igazából ez a másodlagos kamera. Középre került a 3,5 hüvelyk átlójú, 320 x 480 pixeles kapacitív érintőkijelző, melyről a doboz elején található felirat azt írja, hogy "szélesvásznú érintőkijelző", nyilván az. Az interneten keringő specifikációk elég ellentmondásosak, több helyen emlegetik a multi-touch fogalmát, ha a panel tudja is, maga a készülék nincs rá felkészítve, legalábbis sehol a menüben nem működik, amit nagyon sajnáltam, de a színvisszaadás és érzékenység szempontjából is kellemes panel összességében kárpótolt a hiányosságért. Alulra négy gomb és egy trackball került, mindegyik kellően nagy, jól hozzájuk lehet férni, a használhatóságukkal tehát nem lesz gondunk.

T-Mobile Pulse
[+]

A hátlap elvileg karbonmintás, gyakorlatilag úgy néz ki, mintha lakkozás előtt meghintették volna öt adag csillámporral — valószínűleg így is történt. Felül a 3,2 megapixeles, autofókuszos kamera tekintget a nagyvilágra, vaku nincs hozzá, mivel az Android jelenlegi verziója még nem támogatja az ilyesmit. Középre a T-Mobile ezüst színű logója került felrajzolásra, alul pedig egy lyukacsos rész mögött bújik meg a kihangosító hangszórója. A hátlap lefelé húzva viszonylag könnyedén levehető, azonban nem fogjuk gyakran piszkálni, a SIM-kártya cseréjén kívül ugyanis semmi nem teszi szükségessé a dolgot.

T-Mobile Pulse
[+]

Felül egy minimális mértékben lötyögő ajtócska mögött helyezték el a microUSB csatlakozót és a 2,5 milliméteres fülhallgató kimenetet. Balra a bekapcsológomb és a szintén fedlappal takart microSD bővítőhely kacsintgat ránk, jobbra a hangerőszabályzó duó és a kamera exponálógombja került, míg a jobb alsó sarokban a mikrofon árválkodik.

Hardver, sebesség, készenléti képernyő

A készüléken az Android 1.5-ös verziója fut, ami bár nem a legújabb, de a Tattoo-val debütáló 1.6-ot nem fogjuk hiányolni, mivel annak legfontosabb újítása a QVGA kijelzők támogatása, a Pulse-on pedig ugyebár nem az van. Sajnos a magyar nyelvet nem támogatja, továbbá az is szomorú, hogy a 2.0-ra való frissíthetőségről egyelőre nincs semmilyen hivatalos álláspont, reméljük, hogy a jelenlegi és leendő felhasználóknak megadatik majd a lehetőség arra, hogy a seregnyi újdonságot felvonultató verzióra frissítsen.

T-Mobile Pulse
[+]

Hardveres téren a szokásos "csomagot" kapjuk: 528 MHz-es Qualcomm MSM7200A processzor, 192 MB RAM és 512 MB ROM, utóbbinak csak a felét használhatjuk fel, de ez is bőségesen elég. A rendszer sebessége ettől függetlenül hagy némi kívánnivalót maga után, előfordulnak lassulások, főleg akkor, ha egy programból visszalépünk a készenléti képernyőre, ahol olyan lassúsággal rajzolódnak ki újra az ikonok, hogy az az érzésünk, hogy egy fél éve folyamatosan, újraindítás nélkül futó Windows XP-vel van dolgunk. Általánosságban persze bőven kielégítő a rendszer sebessége, de az említett akadozások és a néha-néha lassú scrollozás azért szemet szúrhat olyasvalakiknek, akik más Androidokat is használtak már — rossz májjal azért hozzátenném, hogy az átlagos Windows Mobile szintnél így is fényévekkel gyorsabb a működés.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A képernyőzár feloldásához először meg kell nyomnunk vagy a bekapcsoló, vagy a menu gombot, ezt követően vagy utóbbit kell még egyszer megérintenünk, vagy fel kell tolnunk a magenta bogyót a képernyő közepén. A készenléti képernyő kicsit más, mint megszokhattuk. Gyakorlatilag hat képernyőből áll, melyek 3 x 2-es elrendezésben vannak, tehát balra és jobbra is egyet-egyet tudunk "lapozni", lefelé pedig a lendkerék felpördülése nélkül tudunk futni. Érdekes, hogy a trackball vagy a menu / zoom virtuális gombok megnyomása után "kizoomolunk" a képből, aminek sok gyakorlati haszna véleményem szerint nincs, de legalább láthatjuk, hogy hol mi helyezkedik el, ha netán elfelejtenénk a használat közben.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

Widgetekből csupán a gyári kínálattal találkozhatunk (naptár, analóg óra, zenelejátszó, képkeret, keresés), kiegészítve a RoadSync naptárával. Widcardokat is dobhatunk ki, ez új fájlok létrehozását jelenti a következő kategóriákban: naptár, e-mail, jegyzettömb, kép, videó, zene. Ezen kívül kirakhatunk mappákat (melyek között lehetnek olyanok is, mint az "összes névjegy" vagy a "gyakran használt dokumentumok", valamint parancsikonokat névjegyekre, alkalmazásokra, könyvjelzőkre, Gmail címkékre és zenei játéklistákra.

Menürendszer, szoftverek

A menübe a jobb alsó sarkában lévő ikon megnyomásával jutunk. Bár a készenléti képernyő háttere szabadon állítható, ráadásul gyárilag is egy elég szép kínálatból válogathatunk, a menü kinézetét nem tudjuk variálni, az teljesen fekete, kiegészítve a fent látható sötétszürke, egyébként lehúzható tálcával. Az ikonok elég kicsik, de így is simán meg lehet őket nyomni hiba nélkül, egy képernyőn négyszer öt, azaz húsz darab fér ki. Gyárilag egyébként harmincegy ikon terpeszkedik a menüben.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

Extra szoftverekkel nem vagyunk épp elhalmozva. A klasszikus szervezőfunkciókkal kapcsolatos programok persze mind megtalálhatók a készüléken, a minden szempontból korrekt naptár használatához nem kötelező, hogy legyen Google Accountunk. Van ébresztőóra, fájlböngésző, jegyzettömb, tartalmak közötti kereső (Servo Search), valamint a RoadSync Exhange szinkronizáló cucc és a hozzá tartozó alprogramok, úgy mint RoadSync Calendar és RoadSync Mail. A menü legalsó sorában egy diktafon is árválkodik.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A számológép alapfunkciós, a Documents To Go pedig nem teljes verzió, tehát a Word/Excel/PowerPoint és PDF fájlokat csak megnyitni tudjuk, szerkeszteni nem, tehát újakat sem tudunk létrehozni. Játékokból mindössze egy van, az viszont nem valami gagyi vacak, hanem a Block Breaker 2. Persze az Android Marketot is elérhetjük, nincs tehát akadálya annak, hogy újakat töltsünk le.

Majdnem elfelejtettem feltölteni, de íme a videó a készülékről:

Telefonálás, üzenetkezelés, internet

A névjegyzék oldaláról sajnos hiányzik az az abc betűit tartalmazó sáv, melynek segítségével gyorsan egy-egy betűre tudunk ugrani. Ezt persze részben pótolnia kellene a felül található keresősávnak, de ha elkezdünk benne gépelni, a virtuális billentyűzet ki fogja takarni a képernyő túlnyomó részét, mindössze két sort hagyva nekünk szabadon, ahol azért elég macerás a görgetés. Ennél is gagyibb a képes telefonkönyv, ahol egyrészt a görgetés is elég esetleges (ugyanakkora ujjmozdulatra eltérő nagyságút gördül), másrészt átláthatatlan, ha nincsenek ténylegesen képek az adott kontaktoknál. Ha új embert viszünk fel az egyébként végtelen kapacitású telefonkönyvbe, annak nevét, telefonszámait, e-mail és webcímét, sima címét, munkahelyét, titulusát, születésnapját vihetjük fel egy jegyzettel kiegészítve. Az emberkékhez képet és csengőhangot is beállíthatunk, megadhatjuk Google Chat ID-jukat és csoportokba is rendezhetjük őket.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

Az üzenetkezelő rendben van, SMS, MMS, e-mail és érkezhet a készülékre, utóbbi kettő a kereken 60 MB-os belső memóriába fog kerülni. Chat kliensből csak a már említett Google Chat van fent, a social-networking kliensek pedig teljesen hiányoznak a Pulse kínálatából. Szöveget háromféle virtuális billentyűzettel tudunk bevinni, melyek között egy határozott ujjmozdulattal tudunk váltani, ha pedig elforgatjuk a készüléket, azok fordulnak a kijelzővel együtt. A gépelés alapvetően kényelmes, de az iPhone szintjét ez a készülék sem éri el, sokszor sikerült félrenyomnom. Szokatlan, hogy a gombok másodlagos funkciói (írásjelek és hasonlók) bevitele nem az adott gomb nyomva tartásával, hanem gesztussal történik, lefelé kell tolnunk az ujjunkat ahhoz, hogy előcsalogassuk a kívánt karaktert.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A masina GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), tehát a világ bármely táján tudjuk használni. UMTS-frekvenciákból kettőt támogat (900/2100 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t, legfeljebb 7,2 Mbps sebességű HSDPA-t és 2 Mbps-os HSUPA-t használhatunk. Ha WiFi hálózat van a közelben, természetesen arra is fel tudunk csatlakozni, a 2.0-s Bluetooth segítségével pedig headset használata és fájlok küldése/fogadása is lehetséges. A microUSB port szintén 2.0-s, számítógépre kötve a készülék töltődik és kártyaolvasóként is használható, az adatátvitel meglehetősen gyors. Telefonálás közben a hangminőség közel sem volt kielégítő: az egy dolog, hogy néha kicsit halkabban hallottam beszélgetőpartnereimet a kelleténél, viszont ők folyamatosan arra panaszkodnak, hogy nagyon hangosan visszhangoznak. A jel megtartásával és a stabilitással szerencsére nem volt gond.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A webböngésző a szokásos, a YouTube-klienssel kiegészítve jó párost alkotnak, igaz, a zoomolás így 2009 végén jobban is meg lehetne oldva, mint ahogy itt meg van — két virtuális gombot kell nyomogatnunk. A sebesség néha errefelé is ingadozik, de összességében elégedettek lehetünk, már csak a tökéletes oldalelrendezés miatt is.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

Multimédia

A 3,2 megapixeles, autofókuszos kamera legfeljebb 2048 x 1536 pixeles felbontású állóképek és CIF (352 x 288 pixel) videók rögzítésére alkalmas. Beállítási lehetőségekből nincs túl sok, mindössze a fehéregyensúlyt és magát a felbontást tudjuk piszkálni, extraként van pár színeffekt is.

T-Mobile Pulse

A Pulse-zal készített képek minősége egyszerűen pocsék. A színek fakók, a dinamikatartomány kicsi, minden homályos és ködös, a sarkok különösen, a vonalélesség pedig gyakorlatilag nem létezik. A videófelvétellel ezek után inkább nem is próbálkoztam.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A zenelejátszó szoftver szerencsére elég jó, a számok között ID3-tagek alapján szűr, fut a háttérben, onnan a megfelelő widgettel vezérelhető (igaz, csak leállítani tudjuk a zenét, de legalább látjuk, hogy mi megy épp), kirajzolja az albumborítókat, ha pedig eldöntjük a képernyőt, még egy elég gyenge cover-flow utánzatot is kapunk. Az iPhone fülhallgatójára kísértetiesen hasonlító, szimmetrikus kábelű, fekete színű, mikrofonnal felvevőgombbal ellátott példány hangminősége kifejezetten jó, de a már említett 2,5 -> 3,5 milliméteres adapterkábelnek köszönhetően a saját headsetünket is használhatjuk, ha akarjuk. A hangminőség kihangosítva közepes, az pedig kifejezetten szomorú, hogy nincs a készülékben FM-rádió.

T-Mobile Pulse

Egy mondatban a kissé fapados és meglehetősen lassúcska képnézegetőről is érdemes megemlékezni, mely több száz kép jelenléténél szinte használhatatlan lesz: ezen komolyan fejleszteni kellene.

GPS, üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő, mely cellainformációk alapján képes a gyorsabb pozicionálásra is. Navigációra alkalmas szoftverrel gyárilag nem fogunk találkozni, igaz, a Google Maps a GPS segítségével meg tudja mutatni, hogy hol vagyunk. Akit érdekel a navigáció milyensége, az olvassa el az Androidos NDrive vagy Sygic bemutatónkat.

T-Mobile Pulse T-Mobile Pulse

A készülékben található lítium-polimer akkumulátor 1500 mAh-s, normál használat mellett akár három napos üzemidőt is biztosíthat, nálam kettő és félig volt el nagyon sok telefonálás és kevés egyéb dolog mellett.

T-Mobile Pulse
[+]

Értékelés: T-Mobile Pulse
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont

Hogyan értékelünk?

Ez a droid más, annyira valahogy nem jó, mint a korábban megjelent társai. Néha lassú, néha kevésbé látványos, néha kevésbé logikus, de szoftveres téren összességében mindezek ellenére is rendben van. A hardveres rész szintén stimmel, sajnálatos viszont, hogy ezt a tudást a gyártó ilyen fröccsöntött műanyag házba csomagolta be. A hangminőséggel kapcsolatos problémákon viszont nem tudok túllépni, a gyenge kamera és az FM-rádió hiánya is zavaró. Ezek fényében legalább olcsónak kéne lennie ahhoz, hogy plecsnit kaphasson, de ami azt illeti, nem túl olcsó: Domino kártyával 70000 forintba kerül, 2 év aláírása után pedig 50000-ért kapjuk meg az előfizetés mellé. Utóbbi kéne, hogy a dominós ár legyen, előbbi összeget pedig egy kártyafüggetlen változatért kellene elkérni ahhoz, hogy ennél jobb plecsnit kapjon. Ezt pedig azért előlegezem meg neki, mert nagyon remélem, hogy az ára hamarosan esni fog.

T-Mobile Pulse (Huawei U8220)

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

T-Mobile Pulse (Huawei 8220)
T-Mobile Pulse Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 116 x 63 x 13,5 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65536
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 192 MB RAM / 512 MB ROM
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-kompatibilis)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps)
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van (A-GPS támogatással)
Alapfunkciók
Profilok nincsenek, csak néma mód
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van (hanggal keresés)
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 1.5
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
+Gmail, Exchange
Java van, MIDP 2.0
Játékok Block Breaker 2
(az Android Marketból továbbiak is letölthetők)
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Google Maps Streetview-val, Android Market, Google Talk, Google mail és naptár, YouTube, QuickOffice (csak olvasó)
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (352 x 288 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh lítum-polimer
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 4 óra
Egyebek
Giroszkóp, számítógépre kötve kártyaolvasóként is működik, Exchange és ActiveSync szinkronizálási lehetőség

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés