Vodafone 555 Blue - függőknek

Bevezető

Egészen furcsa érzés egy ilyen készüléket használni egy héten keresztül. Leginkább a „fene sem gondolta volna“ érzés keríti hatalmába az embert, hiszen mielőtt megjött volna hozzánk a telefon tudtunk róla ugyan pár dolgot, de teljesen megváltozott a véleményünk a nyomkodás és együttélés során. Láttuk mi már ezt a készüléket nagyjából másfél hónapja, egy alcateles kocsi csomagtartójában ült számos egyéb még akkor nem publikus készülék mellett, de nem foglalkoztunk vele akkor, csak tudomásul vettük, hogy egyszer majd ez is jön teszre.

Vodafone 555 Blue
[+]

Aztán amikor a Vodafone felvette a kínálatába aprópénzért, akkor már tudtuk, hogy hamarosan landol egy darab a szerkesztőségben, s így is történt. S akkor már tudtuk, hogy egy teljes QWERTY gombsoros, tényleg „fészbúkosított“ modellről lesz szó, s azzal is tisztában voltunk, hogy egyrészt Alcatel gyártmány, másrészt nincs benne sem WLAN, sem pedig 3G. Ez pedig azt jelentette számunkra, hogy megint egy MTK platformos izé fog érkezni, nyilván lesz rajta FB gomb, aztán csók, ennyit tud, normális net nélkül pedig ez az egész social-maszlag semmit sem fog érni.

Vodafone 555 Blue
[+]

Baromi nagyot tévedtünk. Én még ilyen szinten újrakreált MTK-s telefont nem láttam, ráadásul a cucc tényleg annyira komolyan a Facebookra épít, hogy tök felesleges a közösségi oldalon való jelenlét nélkül beruházni rá, mert a menüpontok döntő része masszívan támaszkodik a Facebookra. Bár láttunk már állati jó integrált megoldásokat erre, ez nem egy okostelefon, hanem egy filléres ketyere, mégis olyan mélyen összekapcsolódik Zuckerberg bácsi bizniszével, hogy az már-már ijesztő. Tipikusan azoknak szól, akik tényleg a Facebookon töltik a fél életüket, de nincs komolyabb vagyonuk arra, hogy mindenféle high-end okostelefonnal használják ki a telekommunikáció adta lehetőségeket. Középiskolások előnyben, ezt mág zsebpénzből is ki lehet gazdálkodni – igaz, valamilyen mobilnet azért kell rá, de mivel nem lesz 3G száguldás, ezért egy pár száz megás csomag is vidáman elég lesz. Az pedig még prepaid konstrukcióban is a vállalható kategóriába tartozik. Van tehát célcsoport, van egy meglovagolható trend, és van olyan kínai eredetű megoldás, ami az általános vélekedéssel szemben alkalmas a feladat ellátására – innentől pedig csak egy gyártó kellett, aki mindezt összerámolja valami fogyasztható formába, illetve egy szolgáltató, amely meglátja benne a fantáziát.

Külső

A doboz milyenségéről és a tartozékokról nem tudunk beszámolni, mert bár a Vodafone honlapján fent van a készülék, még pont nem lehet megvenni, ezért aztán nem is tőlük jött a kicsike, hanem az Alcatel küldte el. Natúr, azaz mindenféle kiegészítő nélkül, ám mivel az összes csatlakozó szabványos, ezért ez minket vajmi kevéssé zavart.

Vodafone 555 Blue
[+]

A Vodafone 555 Blue (ez a név egy mentalistához is passzolna) abszolút kellemes benyomást kelt. Trendi módon fehér, négyszögletes, de kerekített sarkokkal, kizárólag plasztikból építkezik, de egyáltalán nem taszító. Jól sikerült formaterv még akkor is, ha az ember valamiért (na, miért?) önkéntelenül is a HTC ChaCha nevű modelljére asszociál. Mindkettő fehér, van rajtuk FB gomb, fekete kerete van a kijelzőnek és teljes értékű a gombsor. A hasonlóságok azonban itt véget is érnek, az 555-nek ugyanis nem érintős a kijelzője, amely 2,4 hüvelykes, febontását tekintve pedig QVGA.

Vodafone 555 Blue
[+]

A kijelző alatt van némi kuszaság. Az itt tespedő fekete sáv két szélére kerültek a híváskezelő gombok, eggyel bentebb két funkcióbillentyű ücsörög. Ez megszokást igényel, az ezekhez tartozó feliratok ugyanis a képernyő sarkaiban jelennek meg, tehát nem pont a gombok felett, de pár nap alatt bele lehet jönni, hogy az ember a pédául a „vissza“ parancsot nem izomból, a piros gombbal adja ki. Középen egy optikai egér található, amely be is nyomható. Ez a másik olyan mozdulat, amelyre rá kell érezni, ugyanis a benyomást, azaz az OK funkciót inkább az alsó részén érzékeli a cucc, a navigálást viszont elég jól leköveti, bár sima gombokkal még mindig egyszerűbb lenne, de arra láthatóan nem volt hely.

Vodafone 555 Blue
[+]

Az alsó részen terpeszkedő gombsor viszont feledteti a furcsa megoldásokat, ugyanis nagyon jól használható, erős megvilágítású, kiválóan látható billentyűzetet kapunk, amin gyorsan lehet gépelni. Ékezetek nincsenek jelen, de a speciális karaktereket az adott gomb többszöri megnyomásával érjük el. Az alsó sorban ott figyel kékkel a Facebook dedikált gombja, ezt én ritkán nyomogattam, mivel az egész menürendszer állandóan a közösségi oldallal akar együttműködni, így minden második gombnyomásommal egyébként is a Facebookon lukadtam ki.

Vodafone 555 Blue
[+]

A telefon bal oldalára kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk, más beviteli kezelőszerv nincs sehol. Felül tátong a 3,5 mm-es jack dugasz, jobb oldalon a microUSB, nem is kell több. A szépen formázott hátlap felső részén ül a kis villanóval is megtámogatott kamera, ugyanezen a dudoron van a hangszóró is. Alattuk egy Vodafone logó kapott helyet, ha már brandelt a készülék, akkor ez nem meglepő. A fehér hátlapot leszedni nem túl nehéz, ezután hozzáférünk az akkumulátor kiszedése nélkül is a microSD kártyához, amely – ezt véletlenül tudjuk – nem része az alapcsomagnak. Az általános összeszerelési minőség kifogástalan, minden csodásan illeszkedik, nem lötyög semmi.

Menü, névjegyzék

Alapból úgy indul a történet, hogy első bekapcsolás után fel kell jelentkeznünk a Facebookra. Ezt ki lehet ugyan hagyni és utólag megcsinálni, de célszerű már most túlesni rajta, nem egy nagy történet. Ráadásul a szolgáltatói netbeállítások adottak, csak azt kell eldöntsük, hogy feltöltőkártyás, vagy előfizetéses ügyfelek vagyunk-e. Ha ez megtörtént, akkor persze elkezd szüttyögni a háttérben a készülék, de ezzel már nem lesz időnk nagyon foglalkozni, mert végre feltárul az alapképernyő, ami megdöbbentően „fészbúkos“.

Vodafone 555 Blue

A hangulatra leginkább a felső sávban tehénkedő FB logó és a „mi jár a fejedben“ kommentbox erősít rá. Amit ide írunk, az egyből megy ki a falra. Az alsó sávban pedig oldalra gördíthető ikonok sora helyezkedik el, ugyanolyan rajzocskákkal, amelyeket már ismerhetünk a közösségi oldalról. Ez alapból hat ikont nyújt, ide felvehetünk egyéb elemeket a főmenüből, vagy embereket a névjegyzékből. Néhány rajzocska mellett a jobb felső sarokban egy számláló is van, ez mutatja az üzenetek, vagy a FB frissítések számát. A sávban levő ikonok törölhetőek és áthelyezhetőek, ezzel a saját képünkre tudjuk formálni a keződlapot, pláne, mivel a saját képünk is ott fog figyelni, amire kattintva a FB profiloldalunk nyílik meg.

Vodafone 555 Blue

A tényleges menübe a jobb oldali funkciógombbal jutunk be. Itt is visszaköszönnek a Facebook jellegű rajzok, elég egységes a kép. Összesen 16 darab rajzunk van, kevés menüpont olyan, ahol nincs valamiféle közösségi reláció, de azért akad. A névjegyzékben található kapacitás újszerű felosztással bír. 1000 férőhely van a hagyományos embereknek (akiknek telefonszámuk van, de nincsenek fent a FB-on), s újabb 1000 helyre töltődnek be a közösségi oldalon levő ismerőseink. Ennyi ismerőssel csak a legelvetemültebbek bírnak, és hát ilyen mennyiségű ember esetén az sem kizárt, hogy nem ártana közülük törölgetni. Mindenesetre akár a belső neveken, akár a Facebook kapcsolatokon állunk, egyetlen gombnyomással össze tudjuk rendezni az embereket – igaz, ezt egyenként lehet megtenni. Egy ilyen multiplatformos illetőnél mindkét forrásból a lgfontosabbakat tölti be a telefon, a további információkért felugrik a közösségi oldalra – ha mi is úgy akarjuk. Ráadásul ez csak az emberhez rendelt adatok első füle, oldalra lépkedve az utolsó Facebook-tevékenységeit láthatjuk, megint eggyel arrébb pedig a fotóit.

Vodafone 555 Blue

Ha a névjegyzékben állva fel akarunk valakit hívni, akihez nincs telefonszám, mert mondjuk a FB-ról ismerjük futólag, akkor erre figyelmeztet a rendszer. Ha viszont valaki olyannal beszélünk, aki benne van a hagyományos névjegyzékben, de nincs összekapcsolva FB-os ismerőssel, akkor a hívás után a telefon megkérdi (ez kikapcsolható), hogy akarjuk-e ismerősként felvenni. Ha igenlő választ adunk, akkor a telefon kiírja, hogy küldés, valamit molyol a háttérben, majd ezt követően maga a Facebook küld egy SMS-t(!) az illetőnek egy regisztrációs linkkel, amit ha felhasznál, akkor arról a Facebook notifikálja a mi telefonunkat(!), s összekapcsolódik az így létrejött új profillal a névjegyzék. Ez azért nem semmi.

Üzenetkezelés

Az üzenetekkel kapcsolatos funkciókra nyugodtan szánhatunk egy teljes oldalt, mert elég összetettek a lehetőségek. Természetesen az alap SMS/MMS kombináció nem nyújt spéci extrákat, könnyedén lehet gépelni, az ékezetes betűkről pedig már esett szó. Ha a névjegyzékből egy Facebook kontaktot választunk ki és neki akarunk SMS-t írni (holott nincs telefonszáma), akkor a szoftver automatikusan MMS-re kapcsol és az illető e-mail címére küldi el a szösszenetet. Lehet több címzettet is adni az üzenetnek, s attól függően, hogy kihez milyen elérhetőség van, a cucc ennek megfelelően küldözgetni ugyanazt a szöveget a megfelelő helyekre.

Vodafone 555 Blue

Az üzenetkezelő ablak második füle a Facebooké. Itt vannak azokat az üzenetek, amik a közösségi oldalon keresztül jönnek. Értelemszerűen ezekre gond nélkül tudunk válaszolni, visszamenőlegesen látszanak az üzenetek. Nekem egy dolog hiányzott innen: nem lehet az üzeneteket megjelölni törlésre, ezt egyenként tudjuk megtenni, vagy egy kontakthoz rendelve az összeset. Az itteni lista szinkronban van a Facebookkal, ami ott olvasatlan, azt a telefon is jelzi és vica versa.

Az e-mail kliens beállítása nem túl összetett, egy csomó ismert szolgáltatás paramétereit tudja, amit az ügyfelek is használhatnak (pl. Gmail), de első helyen a Vodafone Mail szerepel nem meglepő módon. A levelek szépen, sorban jelennek meg, szerkeszthető az aláírás, több postafiók is összefűzhető. A nagy csatolmányokkal viszont nem boldogul, már egy izmosabb kép is kifekteti, ami csak azért baj, mert a HTML-ben íródott e-maileknél a törzsszöveget sem tudjuk letölteni.

Vodafone 555 Blue

A főmenübe lépve van egy Chat nevű ikonunk. Ez bizony szintén a Facebookkal működik együtt. Az alkalmazás figyelmeztet arra, hogy ez a tevékenység masszívabb adatforgalmat generálna, ezt követően viszont betölti a chaten fent levő ismerőseink listáját (képekkel), bárkire kattintva egy új fül nyílik az illető nevével és már írhatjuk is az üzenetet. Ha válaszolnak, az is egyből megjelenik, ahhoz képest, hogy az őskori GPRS technológiát voltam kénytelen használni (Budapesten nincs Vodafone EDGE), teljesen flottul zajlott egyszerre két csevegésem is. Vegyük észre, hogy egy 15 ezres telefonról van még mindig szó, integrált FB-chat eddig csak WP7-es és néhány androidos modellben volt. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez egy külön alkalmazás, amely nem fut a háttérben, tehát csak addig tudunk cseverészni (és addig kapjuk meg az üzeneteket), amíg nyitva van a szoftver.

Multimédia

A hátlapon két megapixeles optika kapott helyet, mellette egy aprócsak villanó. Ez elég felejthető fényerőt biztosít, de hát maga a kamera sem egy acélos darab, hiszen fixfókuszos. A beállítási lehetőségek sem túl bőségesek (de ez nem is baj), a felbontást tudjuk babrálni, az exponálás hangját lehet kikapcsolni, a vakut, illetve van éjszakai mód, valamint a világosság tekerhető még fel kissé. Ennyit tud, ráadásul a fotózás művelete is elég lassúcska, a képek mentése azért néhány másodpercet elvesz a júzer életéből. Nyilvávaló, hogy minden fotó elkészülte után azt megoszthatjuk különböző módokon, feltölthető a Facebookra, továbbnyomható e-mailben, MMS-ben és Bluetooth segítségével.

A fenti alkotások nem tartoznak a fotós mobilok világának élvonalába, de ez várható is volt. Az optika hajlamos a beégésre, a képzaj elkerülésének érdekében jobban mos az algoritmus, mint egy csúcskategóriás AEG. Tudunk videót is rögzíteni, de a QVGA felbontású mozizás azért nem okvetlenül az a képesség, amivel a nyaralást szeretnénk megörökíteni, esetleg a pattanásos unokaöcsénk ballagására jó lehet, mert ezen a felbontáson nem látszanak a problémás bőrhibák. Mondjuk más se nagyon.

Vodafone 555 Blue

Zenei szempontból mindenképpen örömteli, hogy végre nem kell a memóriakártyán azon sakkozni, hogy hová tegyük a zenéket, bárhonnan vidáman beolvassak a számokat és szépen rendezi is őket a szoftver. Albumborítót is megjelenít, fut a háttérben (ilyenkor kap a főoldalon egy felületet), van ismétlődés, véletlenszerű lejátszás, illetve van equalizer is. Itt van mélyhangkiemelés, de nem javasolt, nagyon torzít, inkább állítsuk Rock állapotra, úgy nagyjából okés lesz. Füles nélkül kicsit túlságosan halk a produkció, és headset mellett is picit vérszegény, nem fogja túlharsogni a BKV által a föld alatt használt évtizedes szovjet technikát (metró).

Vodafone 555 Blue

A fentiek azért érdekesek, mert a rádió viszont úgy ordít, mintha bántaná valaki. RDS funkció simán megy, sőt, fel is vehetjük az adást. Nyilván a vételhez kell fülhallgató, de az a tréfás, hogy amikor az ember külső hangszóróra kapcsol, a fülesből is tovább ömlik a hang, ami valószínűleg valami szoftveres baki lehet.

Egyebek, adatátvitel

Meglepő módon az egyetlen dolog, amit még össze lehetett volna kötni a Facebookkal, de mégsem tették meg a naptár. Ez egy teljesen fapados alkalmazás, havi nézetben működik, illetve ki tudja listázni az adott napra vonatkozó bejegyzéseket. Egyféle esemény rögzíthető, ennek ideje van és neve, valamint a riasztáshoz rendelhető szundi. A számológép alapfunkciós, de a kör alakú kezelés legalább egyedi, ha nem is a legjobb megoldás. A játékok között két próbaverziós alkalmazás ül, illetve egy Sudoku. Mivel a Java nyelvet ismeri a telefon, ezért rátölthetünk újakat is.

Vodafone 555 Blue

Az alkalmazások között van még részidős stopper, átváltó, időjárás alkalmazás (netkapcsolattal), RSS olvasó, illetve Palringo. Van világóra, az ébresztés öt időpontot tud megjegyezni, ezek ismétlődhetnek is. A Facebook keresés az ismerőseink között szűr, oldalakat és csoportokat is megtalál, ha úgy akarjuk. Ha a Facebookon kívüli internetes világra vágyunk, akkor egy Opera Mini áll rendelkezésünkre, teljesen jól működik.

Vodafone 555 Blue

Adatátviteli szempontból említést érdemel a Bluetooth, amely sztereó hangátvitelre is képes. A adatkábellel kötjük össze a géppel, akkor egyrészt töltjük a készüléket, másrészt pedig választhatunk, hogy a készülék modem legyen (ennek sok értelme nincs), webkamera (az MTK üdvözöl mindenkit), vagy külső meghajtó, amivel a memóriakártya tartalmát tudjuk elérni. A hátlap alatti akkumulátor 1000 mAh teljesítményű, ezzel folyamatos Facebook-jelenléttel két napig ketyeg a készülék. Kicsit többre számítottam, de a jelek szerint az állandó GPRS kapcsolat beleharap a telepbe.

Vodafone 555 Blue
[+]

Értékelés: Motorola Gleam
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Pályafutásom (haha) egyik legpozitívabb csalódása volt a Vodafone 555 Blue. Filléres kacattra számítottam, amire valahogy beleerőltették a Facebookot és koppintották a HTC ChaCha formáját, ehhez képest teljesen megdöbbentő, hogy milyen szinten sikerült integrálni a közösségi szolgáltatásokat. Hogy az MTK platfromból ezt úgy ki lehetett hozni, hogy az ember tényleg azt érzi, hogy a zsebében van a Facebook szinte minden funkciója, hogy csigalassú GPRS kapcsolattal is egész jól elmuzsikál az eszköz... tényleg le a kalappal. Tizenezres szolgáltatói telefon, abszolút korrekt formatervvel, kezelhető menürendszerrel, sok-sok spéci funkcióval, a teszt végére tökre megkedveltem. Persze nyilvánvaló, hogy a célcsoport kizárólag Facebook felhasználókból áll, de kis hazánkból 3 és fél millióan vannak fent a közösségi portálon. Ez azért nem mondható egy szűk szegmensnek, főleg tudva, hogy jelentős a fiatalabbak részesedése ebből, nekik pedig ideális is lehet egy ilyen ketyere, főleg, ha a zsebpénzükre is tekintettel kell lenniük. Persze nyilván ennek a telefonnak is vannak gyenge pontja, az optikai trackball nem tökéletes, a kamera sem acélos, és a rendelkezésre állási idő is lehetne izmosabb, de árához képest a Vodafone 555 kifejezetten jól sikerült telefon. Megdöbbentő, hogy a nagy gyártók hasonló, okostelefonos törekvései után egy Alcatel készülékre mondhatjuk azt, hogy ez eddig a leginkább „fészbúkosított“ mobil a magyar piacon, de tényleg így van. Fentiek fényében talán nem meglepő, hogy kiérdemli a készülék az Ajánlott minősítést.

Vodafone 555 Blue

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone 555 Blue
Motorola Gleam Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 61 x 12 milliméter
Tömeg 99 gramm
Színvariációk fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 + 1000
SMS memória 100
Memória 40 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van (rádióból is)
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van (Opera Mini)
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3
Valutakonverter van
Extra szoftverek Palringo, időjárás, FB chat
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, ledes vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 324 óra
Beszélgetési idő 3 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, FB gomb, optikai trackball, QWERTY gombsor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés