Vodafone Smart III - okosan a nyáron

Bevezető, tartozékok

Az utóbbi időkben olyan mennyiségű új okostelefon árasztja el a piacot, hogy még a szakavatottak sem győzik kapkodni a fejüket. De ez igazából végső soron a felhasználók számárá fontos. Fontos, mivel ezáltal olyan piaci verseny kezdődött, ami nemcsak a kényes pontként felfogható árazást, hanem a készülékek által nyújtott teljesítményt és szolgáltatást is erőteljesen érinti, a vásárló külsőleg megcsodálja a terméket, majd néhány perc használat után dönt az esetleges fizetésről. Ehhez azonban jó első benyomások kellenek, iparkodni is kell minden téren, ha valaki nagyobb eladási számokat szeretne felmutatni.

Vodafone Smart III
[+]

Az olcsó és minőségi masinák első tagjai közé tartozott kétségtelenül a legelső ZTE penge, majd most a Huawei bolygatta fel a kínálatot egyik legújabb büszkeségével. Utóbbi darab olyannyira magas lécet állított fel, amit nehéz lesz megugrani, ám ne higgyük azt, hogy ez a közeljövőben nem fog valakinek sikerülni. A piros szolgáltató saját neve alatt próbálkozik két legyet ütni egy csapásra, ergo igyekeznek elfeledtetni más ajánlatokat, másrészt pedig árban a lehető legkedvezőbb szintre pozicionálják újdonságaikat. Korábban már volt erre alkalom, plusz a Smart Mini is megdöbbentően olcsó lett. Mostani tesztalanyunk talán ennek nagyobbik testvére, és a nagy Smart sorozat harmadik tagja, ami követi az elődökben fellelhető előnyöket, ráadásul az árcímke több szempontból is izgalmasra sikeredett.

Vodafone Smart III
[+]

Az apró dobozkán színes, nonfiguratív és funkciókat ábrázoló rajzok láthatók, melyek körbefogják a telefon sajtóképét. A csomagolás tetejét egy felfelé történő mozdulattal lehet levenni, mely után azonnal megpillanthatjuk legújabb szerelmünket. A fekete, fehér és rózsaszínben is megvásárolható Smart III alatt a kötelező tartozékok hevernek, vagyis körítésként egy headsetet, egy microUSB kábelt és egy hosszabbított zsinórral rendelkező töltőfejet kapunk hozzá.

Külső

Kecses kis masina lett a Smart III, mondjuk az alsó résznek van némi HTC-s beütése, de aligha fog erre bárki is gondolni a használat megkezdése után. A készülékházat több részre is lehet bontani, ám ezeket úgy összerakták, hogy itt aztán semmi nyikorgást vagy recsegést nem fogunk hallani, pedig még a tömkelegével felhasznált műanyag sem mondható legendás ajánlatnak. A 136 grammos tömeg mindenesetre egész vaskos a kütyü 123,2 x 64,4 x 10,9 milliméteres méreteihez viszonyítva, annyiból jó dolog ez, hogy ezáltal sem érezzük az alsó kategóriába tartozást, egy kézzel pedig még ezzel a vastagsággal is vígan nyomogatható.

Vodafone Smart III
[+]

Az előlap alsó fertálya tehát némiképpen hasonlít a Desire X-re, a karcoknak is ellenálló üvegborítás alatt még egy kis plasztik rész is fellelhető, amin egy piros értesítő LED kapott helyet, ez nemcsak a szolgáltatóra színére utal, hanem kiváló dizájnbeli elemnek is betudható. A háttérvilágítással rendelkező virtuális gombok alapjáraton három funkciót látnak el, az alkalmazásváltót pedig lehet variálni, hogy hosszú és rövid lenyomás esetén milyen műveletet végezzen. A beszédhangszóró és a Vodafone logó felül terpeszkedik, a jól elrejtett közelségérzékelő szenzor társaságában. Lényeges pont természetesen a 4 hüvelykes, 480 x 800 képpont felbontású (233 PPI) sima TFT kijelző, mely egész éles képpel rendelkezik, ám a betekintési szöge borzalmas, pláne filmnézéskor, mivel hosszanti oldalára fordítva szemből zavaró, így pár fokkal meg kell dönteni a telefont, hogy minden nézhető legyen.

Vodafone Smart III
[+]

Az oldalsó területen nem figyelhetőek meg illesztések, hiszen egy külön leválasztható keret formájában alakították ki az egészet. Ha szétszedjük a telefont, akkor a gombok is jönnek velük, hogy ez miért jó, arra én nem tudnék felelni. Ritkaságszámba megy, de jobbról nem látunk semmit, baloldalon is csak egy hangerőszabályzásra alkalmas billentyű tapogatható meg. A 3,5 milliméteres jack aljzat és a bekacsológomb felülre került, alul pedig a microUSB kábelt csatlakoztathatjuk kedvencünkhöz.

Vodafone Smart III
[+]

A hátlap levehető, ám ehhez egy elég fura mozdulat szükséges, először a keretet kell lepattintani, majd utána jön a fényes, ujjlenyomatokat pillanatok alatt összegyűjtő borítás. A segédfénnyel is ellátott kameramodul mindvégig a helyén marad, mint ahogy az egész erős hangszóró sem távolodik el ekkor a háztól. Az akkumulátor cserélhető, bár akkor is bolygatni kell, ha a normál SIM foglalathoz és a microSD kártya helyéhez hozzá szeretnénk férni, vagyis ezáltal a bekapcsolás közbeni kártyacseréket gyorsan elfelejtheti mindenki.

Hardver, szoftverezettség

Régóta szolgál már rendületlenül a MediaTek, most is egy ilyen megoldást építettek a motorháztető alá. A 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 utasításkészlettel rendelkező MT6575 chipset egyik fő eleme az egymagos processzor, melynek árva magja 1 GHz-es sebességet tud kiköhögni magából. Társa a már jól ismert PowerVR SGX531 grafikus gyorsító és az 512 MB-nyi RAM, de utóbbiból bő 200 MB-ot el is happol a rendszer anélkül, hogy bármit is tennék. Ugyanígy van ez a 4 GB-os belső tárhelynél, 2,3 GB-ot tudunk megtölteni, de ezt egy 32 GB-os microSD kártya megvásárlásával tovább növelhetjük, így a fotók és a videók is könnyedén elférnek.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart III Huawei Ascend Y300 ZTE Blade III Alcatel OT M'Pop
Quadrant Standard 2455 pont 2337 pont 1867 pont 2472 pont
Linpack for Android (single) 33,123 MF. / 2,53 s ? MF. / ? s 25,130 MF. / 3,34 s 38,633 MF. / 2,17 s
Linpack for Android (multi) 35,654 MF. / 4,79 s ? MF. / ? s 22,447 MF. / 7,51 s 33,432 MF. / 5,05 s
Smartbench 2012 Prod. 1201 pont 1921 pont 781 pont 1083 pont
Smartbench 2012 Games 1692 pont 1703 pont 1476 pont 1599 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 4798 pont 6624 pont ? pont 4471 pont
Geekbench 2 618 pont 482 pont ? pont 503 pont

Az MT6575 már nagyon nem számít erős ajánlatnak, egymagos processzorral telefonokat is csak a legalsó kategóriában találunk. A kétmagos CPU-val kecsegtető Y300 sok tesztben megmutatja a foga fehérjét, az egymagosok között viszont nem szerepel rosszul tesztmasinánk, a Project Butter jótékony hatása jelentősen gyorsít az animációkon és a görgetésen is. Általános feladatok elvégzése közben semmi gondom nem akadt, minden menüpontban lépkedhetünk úgy, hogy nem akarjuk majd földhöz vágni a telefont. Játékok terén erős kompromisszumokat kell kötni, bár azért néhány mérges madár még megakadás nélkül képes repkedni.

Vodafone Smart III screen shot Vodafone Smart III screen shot

A közelmúltban jelent meg a hír, miszerint végre a Jelly Bean fut a telefonok legnagyobb részén, ami annak is köszönhető, hogy az alsó árszegmensbe pozicionált termékek többsége zseléscukorkával fedélzetén érkezik. A Smart III sem kivétel szerencsére, ennél a telefonnál az Android 4.1.1 verzióját kapjuk, ezáltal hiába nem túl erős a hardver, szoftveres segítséggel mégis gyorsabb tud lenni. A zöld háttérképen és a zenelejátszón kívül külsőleg egy az egyben Holo UI-on dolgozhatunk, az ikonkészlet nem változott, bár nem is divat ezen módosítani az olcsóbb készülékeknél. Egyszerre több lapunk is lehet, ahová alkalmazások ikonjait és widgeteket is kirakhatunk, a menüt pedig személyre is szabhatjuk. Az értesítő függöny mögött számos adatkommunikációs eszköz kapcsolgatható, audio profilokat viszont nem találunk a rendszerben.

Vodafone Smart III screen shot Vodafone Smart III screen shot

Ahhoz képest, hogy egy belépőszintű telefonról esik szó, meglehetősen sok extra applikációt telepítettek nekünk. Nyilvánvaló, hogy minden olyan tradicionális program is megtalálható, mint a Gmail, böngésző, email kliens, zene- és videolejátszó stb., de az NFC-nek is köszönhetően sokrétűbbé vált a telefon. Kezdjük talán az NFC Task Launcherrel, ami az beépített chip segítségével képes különböző (munkahely, alvás, otthon) módokba váltani a telefon, kvázi bármit beállíthatunk az alkalmazás segítségével. A Gesty mögött egy kézmozdulat generáló bújik meg, appokhoz tudunk különféle ujjmozdulatokat rendelni, például egy "x" lerajzolása után elindíthatjuk a böngészőt. Van zseblámpa, memória- és fájlkezelő, online TuneIn Radio, valamint jegyzet is, de a WiFi megosztására is külön szoftvert találunk.

Multimédia, kamera

A hátlapon tündöklő kamera 5 megapixeles képek készítésére hivatott, örömteli módon még a LED-es segédfény sem maradt ki. Az autofókusznak köszönhetően makró felvételekre is kiválóan alkalmas, de készíthetünk sima és gömbpanoráma felvételeket is. A beállítások között más frankó dolgokat is találunk, időzítőt, ISO érték állítást, jelenetválasztást (naplemente, buli stb.), expozíció érték megadást, fehéregyensúlyt (izzó, szürkület, felhős stb.) is konfigurálhatunk. Videók esetében a 720p a maximális felbontás, de a jelenetet és a fehéregyensúlyt ekkor is babrálhatjuk.

Vodafone Smart III
[+]

A fenti képeket elemezve láthatjuk, hogy egy-két dologban jobb a Smart III kamerája a konkurensek megoldásainál, bár sajnos itt is lehet találni hibás részeket. A dinamikatartomány még a mobilos körökben megszokottaknál is alcsonyabbnak tűnik. Ha nincs erős fényhatás, akkor viszont élénkek a színek, illetve a makró üzemmóddal is lehet akár 6-8 centiméterről is éles képet csinálni. A zajszűrés jól látható, a fűszálak ezáltal már kevésbé, elmosódnak, a vonalélesség is negatív irányba változik. A tesztvideó ügyesen szemlélteti, hogy szimplán a HD felbontás ténye mennyire nem elegendő, hiszen borzalmas ekkor a minőség, de kíváncsi szemeknek a linkre kattintást ajánlanám.

Vodafone Smart III
[+]

A zenelejátszónál tökéletesen láthatók az alcateles elemek, főleg a külsőt nézegetve, hiszen teljesen ugyanolyan felület fogad, mint a francia-kínai gyártó modelljeinél. A számok többféle módon tudjuk kiválogatni, legyen az album, előadók, dal, vagy saját magunk által létrehozott lista. A hangminőség meglepően jó, nemcsak hangos, de aránylag tiszta is, bár nem ajánlom, hogy bárki maximumra tekerje a hangerőt. Hangszínszabályzót nem kapunk, ellenben FM-rádiót igen, RDS funkcióval bír, működni pedig kizárólag headset csatlakoztatása esetén hajlandó.

Vodafone Smart III screen shot Vodafone Smart III screen shot

A videólejátszónál az egyetlen jó hír, hogy mindenféle módosítás nélkül képes lejátszani a DivX formátumokat, így akár egy hosszabb utazás alkalmával is kiváló társ lehet a masina. Másban viszont aligha vesszük hasznát, a HD videókat megjeleníti, és addig egészen folyamatosan a lejátszás, amíg valami akciódúsabb jelenet nem következik, ekkor ugyanis jelentősen belassul a folyamat. Az 1080p-s moziknál már ezt sem kapjuk, elfogy a hardver és kizárólag a hangot képes lejátszani a szoftver.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Hurrá, van NFC-nk, ezáltal már a mobilos fizetés sem lehet akadály, pedig messze nem egy drága cuccról beszélünk. A másik piros pont bizony a Bluetooth chipet érinti, a telefonoknál található legfejlettebb, 4.0-s verziót kapjuk belőle, ami ráadásul az A2DP-t is tudja. Más fronton már nem számít úttörőnek a masina, kapunk egy 802.11b/g/n szabványokat szerető, internetmegosztásra is kées WiFi modult, navigálásra pedig a beépített A-GPS egységet használhatjuk. Mobilnetezés esetén maximum 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet érhetünk el. Híváskor a hangminőség jó, valamelyest hallatszódik a háttérzaj, de ettől még minden mondandó hallható.

Vodafone Smart III screen shot Vodafone Smart III screen shot

Az Adobe honlapjáról pikk-pakk leránthatjuk a Flash aktiválásához szükséges .apk-t, így aztán még olyan étlapokat is végignyálazhatunk, aminek megjelenése Flash-hez kötött. Hiába egymagos csak a hardver, a böngészőt jól sikerült optimalizálni, akár a görgetés, akár a lapok közötti váltás sebességét nézzük, nem fogunk találkozni megakadásokkal. Tudunk két ujjal nagyítani, kétszeres koppintásra már a szöveg is tördelődik, méghozzá a képernyő legszéléhez igazodva.

Vodafone Smart III
[+] Vodafone Smart III vs. Sony Xperia E

A hátsó burkolat alatt találjuk az 1500 mAh-s akkumulátort, én egy kicsit megijedtem, annak ellenére, hogy a gyártó szerint ez bizony 475 óráig képes alvó módban funkcionálni, csevegés esetén pedig 6 óráig látja el a telefont energiával. A készenléti időt én egy kicsit soknak érzem, mármint ha minden szinkronizációt bekacsolunk, akkor azért pár nap alatt le tud merülni a kicsike. Normál használat esetén nyugodtan lehet minimum egy napos üzemidőre számítani, filmnézésnél pedig 5 órát bír a készülék, bekapcsolt WiFi és NFC mellett, itthon ennél hosszabban kevesen fognak utazni.

Vodafone Smart III
[+]

Értékelés: Vodafone Smart III
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Vodafone Smart III kártyás csomagban 31 990 forintért vihető haza (7 ezer forintos feltöltés esetén 28 990 Ft-ra minősül az ár), ami megint egy jó árazást jelent, csakúgy, mint kisebbik testvérénél. Természetesen az árnak is megvannak a maga következményei, hiszen a telefon maximum hírből ismeri a kétmagos processzorokat, illetve grafikailag sem viszi sokra, de aki ilyen készüléket vásárol, annak aligha ezek lesznek a legfőbb szempontok. A piros szolgáltató úgy tűnik összeszedte magát, és az Alcatellel karöltve egy kiváló ár/érték arányú masinát dobtak piacra, mely sok konkurensnek képes alávágni. A Jelly Bean szoftvernek köszönhetően meglepően gyors sebesség hatja át a cuccot, amit azért sok alkalmazás egyidejű futtatása képes ugyan megakasztani, viszont normál használat esetén nem fogunk nem odaillő szavakat használni. A kamera ahhoz képest egész jó, hogy a Smart III mennyibe kerül, nem hibátlan, mégis sok drágább telefonban fellelhető optikát legyőz. Az akkumulátor kapacitása ellenére jól lett optimalizálva, az NFC pedig egy olyan szolgáltatás, ami a Smart III-at egyedivé teszi kategóriában, nem utolsó sorban pedig a mobilos fizetés térnyerését is örömmel várja. A legújabb okosság a ZTE harmadik pengéjét is maga mögé tudja utasítani, más kérdés, hogy a kínai gyártó termékének jóval jobb kijelzőt adtak, a tesztcuccnál fennálló sima TFT panel ugyanis messze áll a tökéletestől. Az egyre dráguló Huawei Ascend Y300-at viszont a kedvezőbb ár ellenére sem szorongatja meg szerintem, a jóval jobb megjelenítő és a kétmagos hardver bőven megéri azt a plusz pár ezrest, bár ha ilyen ütemben nő az ára, akkor ez a mondat aligha lesz helytálló. Ettől még Vodafone-os felhasználóknak jó alternatíva lehet a Smart III, igazából tetszik, hogy egyre jobb áron kapunk vállalható telefonokat.

Vodafone Smart III

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart III
Vodafone Smart III Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123,2 x 64,4 x 10,9 milliméter
Tömeg 136 gramm
Színvariációk fekete, fehér, rózsaszín, titán
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6575 Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es egymagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SG531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB Belső tárhely (2,2 GB)
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Gesty, Android Manager, Zseblámpa, NFC Task Launcher, Jegyzetek, Wi-Fi, Twitter, TuneIn Radio, TouchPal
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 475 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés