Vodafone Smart N8 - nem ugyanaz

A Vodafone Smart N8-at tulajdonképpen már ismerjük, csak más néven. A szolgáltatói variáns viszont nem csak a hátulján lévő logóban különbözik, az eltérés azonban előnyös.

Bevezető, tartozékok

A vörös szolgáltató saját márkás kínálatát az elmúlt években javarészt távol-keleti óriásvállalatok által gyártott készülékek átbrandelt variánsai alkották. Ez továbbra sincs másként, jelen esetben minimális kialakításbeli eltérések mellett a Vodafone Smart N8 tulajdonképpen a már általunk is megméretett Alcatel A3. Ami sajnos azzal együtt is igen könnyűnek találtatott, hogy duál SIM képességgel előzi be a Vodafone Smart N8-at. A Smart N8 viszont néhány, egyébként nem is jelentéktelen apróságban smartabb.


[+]

A feltöltőkártyás konstrukcióban is kissé kedvezőbb árért cserébe nem kizárólag az Alcatel feliratról kell lemondanunk a Voda logójának javára, hanem mínusz egy SIM-kártya hellyel is számolnunk kell, ami nem hangzik olyan jól, cserébe itt van fényérzékelő szenzor, következésképpen automata fényerőszabályzás és kissé ügyesebb a kamera. Bár ez nem valószínű, hogy perdöntő lesz, már a szolgáltatófüggetlen Alcatel A3 is alulmaradt a vele megegyező árszinten mozgó konkurenciával szemben, ami egy szinttel lejjebb sem gyenge. Sőt.


[+]

Az csomagolást továbbra is szeretjük, legalábbis személy szerint esztétikailag és elviekben is értékelem a kitűnő minőségű, látványosan újrahasznosított, nyers kartonból készült, egyszerű, világos és informatív megoldást. A tájékoztató és dokumentáció szintén nyers papírból készült, a tartozékkínálat pedig hiánytalan. Az 1 amperes hálózati töltőfejen és a hozzá tartozó microUSB kábelen kívül hagyományos kialakítású, mikrofonos sztereó headset is jár a készülékhez. Jónak mondjuk nem mondanánk, de a puszta léte is örvendetes, telefonálni pedig pont megfelel.

Külső, kijelző

A készülék megjelenése és fogása továbbra is abszolút rendben van, ezúttal az arany változathoz volt szerencsénk, ami elég jól áll az eszköznek. Könnyű, aránylag kompakt, az ívek kulturáltak, a hátlap textúrája pedig irtó kellemes. A készülék mindössze 144,55 x 71,95 x 8,65 milliméter és 151 gramm. Az oké, hogy könnyebb (mínusz egy SIM slot) de azt nem értjük pontosan, hogy a Voda készüléke hogy lett elvileg 2,5 milliméterrel magasabb és másfél milliméterrel szélesebb. Valószínűleg talán úgy, hogy valaki, valamikor rosszul mért. Ettől függetlenül kellemes megjelenésű, minőségi plasztikból fröccsöntött, egy kézzel is aránylag jól kezelhető készülék, a levehető hátlap ellenére meggyőzően masszív kivitelben.


[+]

Az előlap azért trükkös, az oldalsó kávák milliméteres szélességűek, a kijelzőt viszont további 3 milliméteres, fekete ráma keretezi. Ezzel együtt a holttér ésszerű mértékű, minden dimenzióban funkcionális. Alul a kezelőgombok helyett a monó multimédiás hangszóró húzódik, mellesleg igen jól pozicionálva, csak a minőséggel is kellett volna kezdeni valamit. A felső tartományban viszont minden adott, ami elvárható: a sort a fény- és közelségérzékelő szenzor nyitja, majd a multimédiás hangszóróval megegyező kinézetű beszédhangszóró nyúlik el. Mellette alkalomadtán egy apró értesítő LED pislákol, amit az 5 megapixeles szefikamera saját LED segédfénye követ.


[+]

A kijelző nem valami szívderítő, noha nem tragikus, a betekintési szögekkel vannak gondok, cserébe viszont van automata fényerőkezelés. A tartalom 5 hüvelyken, HD felbontásban mutatkozik, a színek annak ellenére érződnek kissé fakónak, hogy a kontraszt például kiemelkedő, a maximum fényerő viszont kevéske, a dőlésszög változása pedig minden létező aberrációt képes előidézni a színhőmérséklet és a színek torzulásától kezdve a fényerő drasztikus csökkenéséig. A reszponzivitás ellenben rendben van, a lassúság és a késleltetett reakció nem a panel hibája.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart N8 Alcatel A3 Meizu m3s LG K8
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 396 nit 369 nit 474 nit 323 nit
Fehér fényerő (min.) 16,6 nit 13,4 nit 8,5 nit 2,7 nit
Fekete fényerő 0,16 nit 0,23 nit 0,42 nit 0,21 nit
Kontrasztarány 2473:1 1606:1 1128:1 1538:1
Színhőmérséklet 9617 K + kézi 8614 K + kézi 7972 K + kézi 8780 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A finoman recézett, vertikális éleken ellapított oldalkereten feltűnik egy Designed by Vodafone gravírozás a bal alsó területen. Mellesleg a hátlap leapplikálását is innen tudjuk megkezdeni. Érdemes óvatosan közelíteni a témához, a vékony plasztik lapot rögzítő karmok elég kérlelhetetlenül ragaszkodnak, ami alapvetően jó, visszaillesztés után sehol nem maradnak gyenge pontok vagy pontatlanságok. Az alsó élen csak egy microUSB port található kissé balra, felül pedig a 3,5 milliméteres jack csatlakozó a másodlagos zajszűrő mikrofon társaságában.


[+]

A kezelőszervek a jobb élre, megfelelő magasságba kerültek; mind a hangerőszabályzó, mind a bekapcsológomb felülete tapinthatóan recézett. Mellesleg a hátlap is. Az Alcatelnél látott pontszerű textúrát viszont enyhén diagonális hajszálcsíkozás váltja, meg ugye a Vodafone logója. Esetünkben a részletek fakó, sárga arany színnel lettek kiemelve, mint a márkajelzés a hátlap alján, vagy a fényes arannyal szegélyezett, érintésérzékeny biometrikus azonosítófelület a hátlap felső harmadában. A 13 megapixeles főkamera szintén aranyba foglalva domborodik ki a síkból, mellette jobbra található a zseblámpaként is funkcionáló egytónusú, szimpla LED villanó.

Hardver, szoftver

A hardvertől már akkor sem voltunk elájulva, amikor Alcatel A3-nak hívták a készüléket. Aránylag vérszegény, a feladatvégzés komótos, de stabil, viszont éppen meghaladja a kellemetlen szintet, így csak érezhetően vontatott az ügymenet, de nem idegelő. A négymagos, maximum 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A53-as processzor nem tragédia, a másfél gigabájt rendszermemóriát mint műfaj viszont még mindig nem értjük. És tulajdonképpen nem is szeretnénk. Az MT6737-es lapkához kétmagos Mali-T720-as grafikus egység tartozik, valamint 16 GB belső memória, amit maximum 32-vel egészíthetünk ki, erre viszont alkalmazásokat nem tudunk telepíteni.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart N8 Xiaomi Redmi 4A Meizu M5 Vernee Thor
Rendszerchip MediaTek MT6737 Snapdragon 425 MediaTek MT6750 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 29732 pont 35877 pont 40898 pont 37679 pont
Vellamo Browser 2004 pont 2196 pont 2079 pont 2838 pont
Vellamo Metal 865 pont 1027 pont 1071 pont 1059 pont
Geekbench 4 (single / multi) 542 / 1510 pont 658 / 1756 pont 598 / 2174 pont 663 / 1806 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,8 fps 5,6 fps 10 fps 9,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,2 fps 2,8 fps 5,2 fps 4,5 fps
GFXBench T-Rex onscreen 11 fps 14 fps 21 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 6,0 fps 7,6 fps 13 fps 12 fps


[+]

A teljesítmény igen visszafogott, túl sokat nem is érdemes elvárni a szettől, de nagy baj nincsen. Viszont, ha a lomha animációkat kissé megsürgetjük a fejlesztői menüben, mondjuk 0,5-szörös értékre állítjuk, akkor egészen pörgős lesz a rendszer. Ráadásul a Vodafone Smart N8 már 7.0-s Androidra épül májusi biztonsági csomaggal. A felületek alapvetően gyáriak, néhány szolgáltatóspecifikus alkalmazást leszámítva minden a megszokott formában és rendben mutatkozik. Leszámítva, hogy gyári visszaállítás után valamiért Recoverybe bootol az eszköz. Ha ez most így nem világos, akkor sem kell pánikba esni, az angol nyelv kiválasztása után (itt a bekapcsoló gomb az oké) a Reboot System Nowt tessék keresni, és minden rendben lesz.


[+]

Az értesítési sáv hagyományos megjelenésű, két ütemben legördülő, tetszés szerint szerkeszthető elrendezésű és tartalmú kapcsolópanellel, amelyet az ujjlenyomat-olvasó simogatásával is le lehet rántani. Ez a funkció kissé nyögvenyelősen működik, az azonosítás és a készülék zárolásának feloldása viszont minden esetben sikeres volt. Igaz, nem valami gyors, de az nem magának a szenzornak a hibája, mert az precíz és megbízható. Nem fordult elő, hogy tévedett volna.


[+]

A beállítások között extra funkciókat, vagy az alapszinten túlmutató személyre szabási opciókat nem találunk, az egyetlen ilyen a fent említett, ujjlenyomat-olvasóhoz kapcsolódó kényelmi megoldás. A zárolt képernyő alján sorakozó gyorsindítókat viszont variálhatjuk sorrend és tartalom szempontjából is. A zárolás feloldása nélkül is gyorsan igénybe vehető öt készség, mint a hangjegyzet, számológép vagy elemlámpa roppant hasznos.


[+]

Az alkalmazáskínálat is visszafogott, de funkcionális. Az Instagramon kívül lényegében a Google szoftvercsomagja adja az alkalmazásmenüben található programok túlnyomó többségét. A Call+ és a Message+ a szolgáltató saját megoldása, a Tippek pedig a készülék kezeléséhez és beállításához nyújt abszolút hülyebiztos és, ha szükség van rá, akkor alapvetően igen hasznos és használható segítséget. Ezen kívül csak a PhoneGuard került telepítésre, ami erőforrás- és energiamenedzsmentet biztosít, a tárhely- és adathasználat kezelés mellett. A Vírusirtót is erre érdemes keresni, amely az Intel Security adatbázisából dolgozik.

Multimédia

A kamera paraméterei szintén megegyeznek, itt is f/2,0 rekeszértékű, 13 megapixeles, autofókuszos hátlapi kamerával dolgozhatunk, szelfik pedig a dedikált LED villanóval ellátott, 5 megapixeles előlapi kamerával készíthetőek. A szoftver, azzal együtt, hogy majdnem azonos felületű, egyrészt bővebb, például van manuális mód, másrészt a képek alapján kissé ügyesebb az alárakott algoritmus. Lényegében minden ugyanúgy van, csak a beállításokat nem fogaskerék, hanem háromszor három négyzet jelöli és akad benne néhány extra.


[+]

Az élőkép csúsztatásával panoráma módba válthatunk, vagy videofelvételre; a filtereket az exponáló és a kameraváltó között érhetjük el, a felső sávban pedig a HDR,az időzítő, az éjszakai üzemmód és a vaku kapcsolgatható. A Beállításokban további módok sorakoznak, mint a mikrovideó, a gyorsított felvétel, a 360 fokos panoráma és a manuális mód, amivel ugyan nyers képfájlokat nem tudunk létrehozni, de állítható az érzékenység ISO100 és 1600 között, a záridő 1/1000 és ½ másodperc között, az expozíciókorrekció +/-3 Fé tartományban, a fehéregyensúly sémák szerint, illetve uralhatjuk a fókuszt.


[+]

Az elkészült képek alapvetően jobbak, mint amilyeneket az Alcatel A3 produkált, de ez nem a jelen készülék érdeme, hanem a testvérmodellről mond el sokat inkább, mert a dinamika itt sem díjnyertes, noha a HDR azért képes elfogadható tartományig korrigálni. A fehéregyensúly hellyel-közzel megbízható, de roppant erős a zajmentesítés, miközben az élesítést is sokszor viszi túlzásba a rendszer. A részletgazdagság ebből következően hektikus, a fókusz viszont stabilan és normál tempóban működik. Nyilván nem álomszerű a performansz, de zömmel használható, ha nincsenek különösebb extra igényeink, csak nagyjából szeretnénk felismerni a témát a képen. Makróban egyébként az átlagnál pont erősebb. Kromatikus aberráció nem jellemző, bár képes előadódni, egyéb lencsehibák viszont nem zavarnak be. Gyenge fényviszonyok között nagyon nehézkes a fókuszálás, jobbára elmosódott, zajos felvételek születnek, de ha véletlenül betalál az automatika, akkor is gyenge az eredmény. Az éjszakai mód ellenben instant kinyírja a fókuszt, nem igazán használható.

Videót felvenni HD felbontásban, 30 fps sebességgel tudunk (katt), itt viszont előfordul, hogy lemarad a fókusz, majd hirtelen szeretné összeszedni magát, ami látványos, illetve a kromatikus aberráció is hangsúlyos tud lenni. A videomegjelenítés maximum a Full HD-nál tetőzik, a H265-ös kódolást pedig nem ismeri. Az AC3 hanggal és a feliratokkal szintén hadi lábon áll, így érdemes egyéb megoldás után nézni, főleg azért is, mert a gyári videolejátszóval pont ennyit lehet tenni. Lejátszani, amit felismer, de ezen kívül semmi egyebet.


[+]

A továbbra sem sztereó hangszóróval viszont valami történhetett a hátlap átszitálása során, mert irtó halk. De komolyan. Azon túl, hogy kínosan részlettelen, zavaros, és zörejszerű, alig hallható, tehát lényegében valami zavaró, kásás cincogás jön ki a készülékből. Ezen kicsit segít, ha kikapcsoljuk a Google Play Zenében található hangszínszabályzót, de akkor csak az összes probléma hangosabb lesz, úgyhogy zenét hallgatni sajnos egyáltalán nem érdemes, mert távolról sem emlékeztet zenére az a zaj, ami kijön az egyébként jó elhelyezkedésű, nehezen takarható, előlapi hangszóróból. Fülhallgatóval talán jobb a helyzet, de még mindig nagyon tompa, részlettelen és dinamikátlan a megjelenítés, főleg a gyári fülessel, aminek a kialakítása ergonómiailag már kissé meghaladott, tehát esetleg kényelmetlennek is érezhetjük azon kívül, hogy a minőségen sem nagyon segít. A hangerőn is csak minimálisan.


[+]

A hangszínszabályzó kiiktatása itt is plusz decibeleket eredményez, kissé kinyílik a hangtartomány, de nem igazán boldogul a komplexebb hangképekkel, de így legalább nem kimondottan kellemetlen. Kivéve, ha beledugunk egy komolyabb fülest, mert akkor a tompaság ugyan megszűnik, de olyan fülsértőek lesznek a magasak, hogy lefordulunk a székről. FM-rádió is akad, az állomáskeresés viszont nem valami hatékony, illetve az adás minősége sem állandó, nehezen tartja a frekvenciát, mindegy milyen fülhallgatót használunk antennaként. Az RDS információkra igen sokat kell várni, de előbb utóbb érkeznek.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkommunikációs képességek egy SIM hellyel rövidebbek, a maradékba egy microSIM kártyát tehetünk, ami maximum 150 Mbps sebességű LTE kapcsolatot képes létesíteni a Cat.4-es modemből kifolyólag. WiFi-re 802.11b/g/n szabványon tudunk kapcsolódni, elérhető a Direct és a HotSpot is. A Bluetooth szintén 4.0-s szabványú és ismeri az A2DP protokollt, OTG nincs, de nagyon dicséretes módon az NFC adott. A GPS-t kizárólag a földi routerek és hálózatok adatai segítik, és hát, nem mondanánk éppen villámgyorsnak, de működik. A beszélgetés hangminősége itt sem valami fényes, de a funkcionális fogalmán belül marad.


[+]

Az akkumulátor 2400 mAh-s, ami körülbelül egy napra elegendő. Offline videózás közben WiFi szinkron mellett 13-16%-ös lépcsőkben merült óránként, átlagosan 14,4%-ot, 5 és fél óra alatt 72% mínusszal tudunk számolni. Az energiatakerékosság a Phone Guard alkalmazásban található akkumulátorkímélő módban merül ki, ezt vagy bekapcsoljuk, vagy nem, viszont kérhetünk figyelmeztetést a háttérben futó, nagy energiaigényű folyamatokról. A töltés is viszonylag sok időt vesz igénybe, nagyjából három és fél óra lesz a teljes folyamat.

Értékelés: Vodafone Smart N8
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 6 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Vodafone által átbrandelt eszköz tulajdonképpen egy értelmes, belépő szintű készülék. Feltöltőkártyás konstrukcióban 40 ezer forint, amiért kapunk egy nem túl kapkodós, de stabil, megbízható háttérrel bíró, alapvetően csinos valamit, a közepestől kissé gyengébb kijelzővel, viszont kitűnően működő, jól elhelyezett ujjlenyomat-olvasóval. Az Alcatel A3-mal ellentétben az előlapra termett egy fényérzékelő is, szoftveresen pedig az értesítősáv biometrikus felülettel való kezelése került be a kínálatba. A kamera itt sem túl erős, de érzékelhetően tehetségesebb algoritmusok dolgoznak a hardverrel, el lehet készíteni néhány felvételt úgy, hogy ne fogjon el különösebb émelygés a megtekintésekor. A zene viszont érthetetlen módon rosszabb, sőt konkrétan rossz lett. És még megdöbbentően halk is. Bár, lehet, hogy jobb ez így. Az üzemidő nem valami masszív, a második SIM is lemaradt, de a probléma inkább abban gyökerezik, hogy habár a Vodafone ajánlata önmagában akár megfontolásra is érdemes lehetne, a konkurencia viszont erősen belerondít abba a megfontolásba. Kezdve például az LG K8-as modelljével, ami házon belül jelenleg olcsóbb, roppant mutatós, kézreálló eszköz és szoftveresen sokoldalúbb, csak az ujjlenyomat-olvasó hiányzik. A Xiaomi kínálatából a Redmi 4A versenyez, az ujjlenyomatos alternatívák között pedig a Meizu m3s vagy a mégkomolyabb Meizu M5, de árszinten van még Vernee Thor, szintén szolgáltatófüggetlenül. Az apróbb eltérések és szolgáltatói ármérséklés alapvetően jót tesz a Smart N8 megítélésének, de rettenetesen erős a verseny, ha azt nézzük, hogy életképesebb, mint a donor, akkor még plecsnit is kaphatna, de pár apróság belerondít a képbe, ha 5 lepedővel olcsóbban kínálnák, akkor ráütnénk, hogy Tetszett, ezen az áron viszont még épp nem.

AliceWake

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Vodafone Smart N8
Vodafone N8 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144,5 x 71,9 x 8,6 milliméter
Tömeg 151 gramm
Színvariációk szüreke, arany
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (293 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737
Processzor típusa 4 x 1,25 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (kb. 11 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1800/1900 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi HotSpot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Call+, Fájlkezelő, Hírek és Időjárás, Instagram, Jegyzetek, Message+, Phone Guard, Tippek
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, f/2, LED villanó, fixfókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel, LED villanó, autofókusz
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó vab
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő, hangszenzor, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

Előzmények

  • Három modellel bővül a Vodafone Smart-széria

    A piros szolgáltató továbbra is saját márkás termékekkel egészíti ki készülékkínálatát, ezúttal két új mobil és egy tablet látott napvilágot. Ez utóbbi egyelőre még csak Angliában érhető el.

  • Alcatel A3 - két tűz között

    Az ötvenezer forintos árkategóriában már ujjlenyomat-olvasóra, HD kijelzőre és 13 megapixeles kamerára is számíthatnak az Alcatel-vásárlók, de vajon mire elég ez a piacon?

  • Vodafone Smart Prime 7 - elégséges szolgáltatás

    A vörös szolgáltatónál máris elérhető a legújabb saját márkás kollekció két, alsó szegmensbe szánt darabja, amelyből most az életképesebbnek látszó verziót vizsgáltuk meg

Hirdetés