Vodafone Smart Prime - kiemelt ajánlat

Bevezető, tartozékok

A legtöbb mobilszolgáltató szeret a saját nevével fémjelzett készüléket piacra dobni, természetesen manapság már nem csúcskategóriás eszközökre kell gondolni az operátori eszközök alatt, ezen termékek lényege általában az, hogy egy bizonyos funkcióhalmazt a lehető legolcsóbban, hatalmas mennyiségben adjanak el. Ezeket a telefonokat természetesen nem a szolgáltatók belső emberei készítik el, a fejlesztés és a gyártás külső kézben van, a Vodafone jellemzően az Alcatel és a Huawei mérnökeire támaszkodik, de annak idején még a HTC is készített így szolgáltatói készülékeket, gondoljunk csak a T-Mobile G1-re.

Vodafone Smart Prime kézben tartva
[+]

Ha jelenleg végignézünk a hazai szolgáltatók kínálatán, akkor azt látjuk, hogy a Telekom és a Telenor egy ideje nem forgalmaz a saját márkaneve alatt készüléket, a Vodafone viszont sorra adja ki a saját eszközeit. Tesztünk jelenlegi alanyának teljes neve Vodafone Smart Prime 6, de a szolgáltató honlapján a hatos utótag nélkül jelent meg a készülék, aminek gyártója az Alcatel.

Vodafone Smart Prime doboz
[+]

A 80%-ban újrahasznosított papírból készült doboz tartalma az átlagnak megfelelő, a készüléken kívül az USB kábel, az 1 amperes áramerősségű töltőfej és az in-ear kialakítású, felvevőgombos headset kapott helyet a csomagolásban. A Smart Prime itthon jelenleg csak az általunk kipróbált fekete/szürke színkombinációban érhető el.

Külső

A nagyon kedvező ár/érték aránnyal rendelkező készülékek gyakran gyenge anyagokból és/vagy rossz minőségben vannak összeszerelve, de szerencsére a Smart Prime esetén ez egyáltalán nincs így. A készülékház teljes egészében műanyag, ugyanakkor egyáltalán nem kelt olcsó hatást, annyira nem, hogy a szerkesztőségben több perces találgatás/tesztelgetés után tudtuk csak biztosan állítani, hogy ennek a háza bizony nem tartalmaz fémet. A 142 x 72 x 8,9 milliméteres dimenziók egyáltalán nem hangzanak soknak az 5 hüvelykes kijelzőhöz, de sok olyan felhasználó akad, aki nem szeretne ekkora telefont magának. A 158 grammos tömegével kifejezetten határozott, nehézkes érzést ad a telefonnak, az összeszerelési minőség kielégítő, a mindennapi használat során egyáltalán nincsenek zavaró nyikorgások, csak akkor hallhatunk belőle halk nyiszogást, amikor a készülékház két végénél fogva kezdjük el „csavargatni" az eszközt, egy átlagfelhasználó ezt viszonylag ritkán csinálja.

Vodafone Smart Prime oldalról
[+]

Az előlapi kijelző tehát 5 hüvelykes, IPS technológiájú és 720 x 1280 pixel felbontású, a kategóriáján belül pedig kiemelkedően jól teljesít. Az OGS adott, tehát nem egy mélyen ülő megjelenítőt nézünk, az érintésérzékelés tökéletes és a betekintési szögei is gyakorlatilag tökéletesek, kis fényerőveszteségen kívül semmivel nem kell számolnunk. A fénymérés egészen meglepő eredményeket hozott, a kontrasztarány magasan kiemelkedik az átlagból, a maximális fényerő még erőteljesebb napfényben is elegendő, a színhőmérséklet pedig elég közel van a hibátlanhoz, az optimumhoz képest kicsit hűvösebb színekkel dolgozik, de ez egyáltalán nem zavaró, maga a panel gyönyörű és méretes.

Vodafone Smart Prime elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart Prime Sony Xperia E4 Sony Xperia E4g Huawei Ascend G620s
Fehér fényerő 461 nit 313 nit 435 nit 368 nit
Fekete fényerő 0,18 nit 0,33 nit 0,25 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 2563:1 948:1 1727:1 802:1
Színhőmérséklet 7238 K 7527 K 6870 K 7978 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A képernyő fölött megtalálható a másodlagos kamera, a beszédhangszóró, valamint a fény- és távolságérzékelő szenzor, az automatikus fényerőállítás jó hatásfokkal és gyorsan reagál a környezeti fényviszonyokra. Az értesítési led sem maradt ki, de sajnos csak fehér színű, töltés közben folyamatosan világít, az értesítéseket pedig villogással jelzi. A képernyő alatti lollipopos érintőgombok kaptak egy kékesfehér megvilágítást, de kicsit ormótlanul nagyok, túl feltűnő méretben vannak jelen, akinek ez esetleg nem tetszene, az természetesen kikapcsolhatja a világítást a beállításokban.

Vodafone Smart Prime gombsor
[+]

Jobb oldalon kerültek elhelyezésre a fizikai gombok, a bekapcsolásra szolgáló billentyű felett hangerőszabályzó gombokat találunk itt, a nyomáspontjuk és az érzékenységük kitűnő, illetve lötyögést sem tapasztaltunk. Alul kapott helyet a microUSB csatlakozó, felül pedig a 3,5 milliméteres jack bemenet és a zajszűrő mikrofon.

Vodafone Smart Prime hátlap
[+]

A hátlap jelzi nekünk, hogy Vodafone márkájú készülékkel van dolgunk, illetve egy diszkrét 4G felirat is hirdeti, hogy LTE-képes telefont vettünk. A burkolatot nem egyszerű levenni, rengeteg műanyag patent fogja nagyon feszesen, alatta a microSIM és a microSD kártyák helyét találjunk, az akkumulátor nem eltávolítható. A hangszóró is hátulra került, a minőségével és a hangerejével nincs komoly gond, természetesen nem zenehallgatásra tervezték, de a készüléket asztalra helyezve is meghalljuk, ha hívnak minket.

Hardver, szoftverezettség

A burkolat alatt lévő Qualcomm Snapdragon 410 bőven elég arra, hogy ennyi pixelt különösebb gond nélkül kihajtson, a négymagos, 28 nanométeres csíkszélességű ARM Cortex-A53 processzort 1,2 GHz-re skálázták, a grafikus gyorsító a jól ismert Adreno 306, RAM-ból pedig 1 gigabájt van a fedélzeten. A belső tárolóegység mérete 8 gigabájt, de ebből csak 4,9 áll a felhasználó rendelkezésére, microSD-vel bővíteni a szolgáltató hazai honlapja szerint maximum 64 gigabájttal lehet, egyes források viszont 128 gigabájtot írnak, az előbbit tudtuk tesztelni, gond nélkül működött még egy jobban telerakott memóriakártyával is.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Vodafone Smart Prime Sony Xperia E4 Sony Xperia E4g Huawei Ascend G620s
Rendszerchip Snapdragon 410 MediaTek MT6582 MediaTek MT6732 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 20842 pont 19322 pont 32158 pont 18781 pont
Vellamo Browser 1943 pont 1683 pont 2756 pont 1873 pont
Vellamo Metal 699 pont 804 pont 958 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1540,3 ms 1365,9 ms 1097,4 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 476 pont 352 pont 728 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1413 pont 1162 pont 2169 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,8 fps nem futott le 13 fps 3,9 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,8 fps nem futott le nem futott le 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,4 fps 9,5 fps 26 fps 9,3 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,3 fps 4,2 fps nem futott le 5,2 fps

Az optimalizáció kifejezetten jól sikerült, akadozásokkal csak nagyon elvétve lehet találkozni, természetesen nem lehet tőle azt várni, hogy minden alkalmazást ugyanolyan gyorsan nyisson meg, mint egy csúcskészülék, de a kategória szintjét még így is bőven megüti, egyedül a RAM hiánya lehet néha fájó, ha sokszor szeretnénk alkalmazásokat párhuzamosan futtatni, akkor érezzük, hogy kicsit szűkös az egy gigabájt, amiből a rendszer már alaphangon 230 megabájtot lefoglal.

Vodafone Smart Prime Screen Shot Vodafone Smart Prime Screen Shot

A gyártó gyakorlatilag egyáltalán nem nyúlt hozzá az Android 5.0.2 Lollipophoz, a Material design szinte teljes egészében tud érvényesülni, egyedül a háttérképeket, illetve az üzenetek ikonját és kezelőfelületét cserélte pirosra az operátor. A dupla koppintásos kijelző felébresztés működik, gyárilag 4 oldalunk van a kezdőképernyőn, ezt természetesen igény szerint bővíthetjük/szűkíthetjük, de a lapösszegző felületen nem tudjuk ezt elvégezni, az üres oldalakat automatikusan törli a rendszer, oldalt hozzáadni pedig egy tetszőleges ikon pozicionálásával tudunk.

Vodafone Smart Prime Screen Shot Vodafone Smart Prime Screen Shot

Funkcionalitás terén minden funkció és felület a gyári Lollipopból érkezik, ez nagyon jó döntés volt a gyártó részéről, az összes beépített alkalmazás jól használható és a kezelőfelület is megfelelő, itt komoly előrelépés tapasztalható a korábbi rendszerverziókhoz képest. A virtuális billentyűzet ekkora képernyőn teljesen jól használható és álló helyzetben nem is takarja el a kijelző felét, ráadásul gyárilag négyféle témát tartalmaz, amiből mindenki megtalálhatja a számára legkellemesebb kinézetet.

Vodafone Smart Prime Screen Shot Vodafone Smart Prime Screen Shot

A Google szoftvercsomag természetesen előre telepítve megtalálható a készüléken, ezen felül pedig néhány extra alkalmazást telepített előre a Vodafone. Van egy Index alkalmazásunk a jól ismert hírportál megtekintésére, a Mobil Vodafone névre hallgató szoftver segítségével az egyenlegünket és a hátralévő adatforgalmunkat böngészhetjük, a Smart Flow segítségével élő háttérképeket állíthatunk be, a Smart Tips a kezdő felhasználók számára ad tippeket a rendszer kezelésével kapcsolatban, az Updates pedig a szoftvercsomag frissítéseiért felelős, illetve egyéb vodafone-os alkalmazások is letölthetők vele (Red mozi, Vodafone autópálya, stb.).

Kamera, video, audio

A hátlapon lévő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, társul hozzá egy szimpla ledes segédfény is, aminek nem túl erős, ráadásul kicsit kékes fénye van ugyan, de rövidebb tárgytávolság esetén vagy zseblámpa gyanánt nagyon jól használható. A kameraszoftver nagyon egyszerűen van kialakítva, beállíthatjuk a vakut, átválthatunk a 2 megapixeles előlapi kamerára vagy a videó funkcióra. Ha valaki komolyabban bele szeretne nyúlni a beállításokba, az megteheti, manuális módban a fehéregyensúlytól elkezdve, az expozíción át az ISO-ig bármit állíthat, ráadásul vannak előre bekészített módok is, a sport és az esti mód a záridővel játszik, a HDR pedig a nappali dinamikatartományon javít valamelyest.

Vodafone Smart Prime kamera

A fenti képeket nézegetve megállapíthatjuk, hogy itt azért lenne még hova fejlődni, a vonalélesség átlagos, a szoftveres élesítés határozottan észrevehető, ráadásul a zajszint sem túl alacsony. Az éjszakai képek még inkább zajosak, mondjuk nem is vártunk mást, az igazi gond viszont a dinamikatartomány szűkösségében keresendő, egy-egy világosabb rész nagyon könnyen kiég, ha pedig a sötétebb területre tesszük a fókuszt és mérjük a fényt, akkor az egész alkotás sötét lesz. Az előlapi kamera 2 megapixeles képeket készít, videózás terén a hátlapi kamerával akár Full HD videókat is készíthetünk, maximum 30 fps sebességgel, de éjszaka ez jelentősen lecsökken, nappali tesztvideó ide kattintva, esti tesztvideó ide klikkelve tekinthető meg.

Vodafone Smart Prime Screen Shot Vodafone Smart Prime Screen Shot

A videolejátszót a galériából indíthatjuk, ismeri a DivX kódolást, illetve a legtöbb ismert videóformátumot, de a teljes képernyős módon kívül gyakorlatilag nem sok funkciója van, ha komolyabban szeretnénk filmezni, akkor érdemes valami komolyabb szoftvert letölteni a célra.

Teszt Vodafone Smart Prime Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -87,1 -91,3 -91,9 -87,7 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 85,9 91,1 91,8 88,1 85,3
THD, %: 0,0063 0,0083 0,0068 0,0075 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,016 0,012 0,013 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -88,2 -89,6 -90,7 -87,3 -83,1

Zenei téren csak a Play Zene áll rendelkezésünkre, ami tartalmaz hangszínszabályzót, illetve természetesen tud előadók, számok, műfajok és albumok szerint szűrni. Ha előfizettünk a prémium szolgáltatásra, akkor az internet segítségével rengeteg számot tud jó minőségbe streamelni a készüléken lévő számokon felül. FM-rádió is van, RDS információk megjelenítésére képes, de rögzíteni nem tudja a csatornákon elhangzó tartalmakat. A gyári, felvevőgombos fülhallgató in-ear kialakítású, de csak egy darab szilikon illeszték jár hozzá, ezért az izoláció és a kényelem nem mindenkinek garantált, ráadásul a hangminősége is olyan, hogy inkább csak telefonálni érdemes vele.

A zenei minőség tökéletesen rendben van, minden valószínűség szerint a Qualcomm integrált DAC chipje került elhelyezésre a készülékben, az erősítője nem túl combos, de a frekvenciatartomány az emberi hallástartományban szinte teljesen egységes, a zajszint pedig kifejezetten alacsony.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren kimondottan fejlett a Smart Prime, a lapkakészlet támogatja a Cat.4-es LTE hálózatokat, de a piros szolgáltató 4G hálózata még erőteljesen kezdetleges állapotú, ráadásul a feltöltőkártyás ügyfelek számára jó ideig nem is lesz elérhető. A 42,2/5,76 Mbps elméleti maximummal megáldott HSPA+ viszont mindenképpen adott, a beépített WiFi antenna érzékenysége kiváló, természetesen támogatja a direct és a hotspot funkciókat is, a 4.0-ás Bluetooth is adott, illetve az NFC is része a repertoárnak. A beépített A-GPS vevő látja a GLONASS műholdakat is, a helymeghatározás internet nélkül is villámgyors és stabil. A microUSB csatlakozó 2.0-ás verziószámú, de az OTG sajnos nem működött vele.

Vodafone Smart Prime Screen Shot Vodafone Smart Prime Screen Shot

Az egyetlen gyári, előre telepített böngésző a Google Chrome, flash támogatást természetesen továbbra sem tartalmaz, de az oldalakat villámgyorsan betölti, a nagyítás/kicsinyítés kiválóan működik, a görgetés még összetettebb weboldalak esetén is folyamatos, a Vellamo pedig 1943 ponttal értékelte igyekezetét, ami egyáltalán nem rossz érték. Több lap egyidejű megnyitása esetén már érezzük, hogy a RAM kevéske, ilyenkor újratöltögeti az oldalakat lapváltáskor.

Vodafone Smart Prime akkumulátor
[+]

Értékelés: Vodafone Smart Prime
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt található akkumulátor 2500 mAh kapacitású, de házilag, garanciavesztés nélkül nem cserélhető. A tesztperiódus ezúttal kicsit hosszabbra nyúlt a megszokottnál, volt alkalmunk néhány nap visszafogottabb, mindennapi használatra is a komoly tesztelés mellett, a végeredmény pedig az lett, hogy folyamatos aktív mobilinternettel, visszafogott, napi néhány perc beszélgetéssel és elküldött e-maillel, de folyamatos szinkronizációval akár 3 napig is használható egy töltéssel a Smart Prime. A tesztidőszak első felében természetesen sokkal komolyabb próbatételnek volt kitéve az eszköz, ilyenkor 3,5-4 óra közepes fényerejű kijelzőidő mellett, sok zenehallgatással, játékkal, videók megtekintésével, rengeteg üzenetváltással együtt sem merült 30% alá a nap végére az eszköz.

A Vodafone Smart Prime egy kifejezetten jól sikerült készülék, elegáns készülékház, jó anyaghasználat és kielégítő összeszerelési minőség jellemzi a külsőt, a HD felbontású kijelzője gyönyörű, a Qualcomm Snapdragon 410 lapkakészletre sem lehet panasz, az Android Lollipop is dicséretes, főleg annak tükrében, hogy az ismert hibák közül egyet sem tapasztaltunk komolyabban. Két fontos hiányosságot tudunk felsorolni a telefonnal kapcsolatban, az egyik a szűkösnek ható 1 gigabájt RAM, a másik pedig, hogy szolgáltatóhoz kötött az eszköz. Határozatlan idejű, feltöltőkártyás tarifacsomagban jelenleg 36 900 forintot kell kifizetnünk érte, ami egészen kiemelkedő ajánlat, a Huawei Ascend G620s-t tehetnénk mellé specifikációban, de az hivatalos garanciával már 47 000 forint körül indul, ráadásul jóval kisebb az akkumulátora, nem ennyire szép a kijelzője, régebbi Android fut rajta, mint a Smart Prime-on. Közel két évvel a Smart Mini után tesztünk jelenlegi alanya a második készülék a piros szolgáltató márkaneve alatt, ami megkapja a tőlünk kapható legerősebb plecsnit, hiszen aki jelenleg a Vodafone-nál tervez kedvező árfekvésű készüléket vásárolni, annak a Smart Prime nem lehet, más mint:

Vodafone Smart Prime

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Vodafone Smart Prime
Vodafone Smart Prime Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142 x 72 x 8,9 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk fekete/ezüst, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 4,9 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 64 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Dropbox, Flipboard, Vodafone applikációk
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő akár 500 óra
Beszélgetési idő akár 8,3 óra
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, automatikus elforgatás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés