WayteQ xTAB-70dc - ha kicsi a tét, a kedve sötét

Bevezető, tartozékok

Olyan kiélezetté vált a verseny a gyártók között manapság, hogy igyekeznek mindenben a másik fölé nőni. Érinti ez a dolog a kamera megapixeleinek számát, a kijelző felbontásának nagyságát, valamint a hardver összetevőinek erősségét is. A processzorban található magok háborúja kezdi átlépni az ésszerűség határait, elég csak a mostanság szárnyra kapott 8 magos CPU-kra gondolni. Ezek persze mind a csúcskészülékekre vonatkozó tények, az alsó árszegmens számára még az ezeknél jóval gyengébb belső volt a jellemző. Egészen eddig.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Elérkeztünk ugyanis arra a pontra, amikor végre a belépőszintű készülékekben is olyan hardver fog dübörögni, hogy az mind a szoftver gyorsaságán, mint pedig a nagyobb grafikai igényű játékok sebességén látszódni fog. Tesztalanyunk, a WayteQ xTAB-70dc mindenesetre robbanthat valamelyest a piacon, ugyanis bruttó 35 ezer forintos áráért egész jó szolgáltatás-felhozatalt kapunk. A WayteQ pályája tehát, főleg a RAMOS-szal való együttműködés óta, felfelé ível, ám a nagy kérdés mégis az, hogy tényleg van-e olyan jó a táblagép, amilyennek elsőre tűnik.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

A WayteQ kétmagos csodáját a manapság már teljesen átlagosnak számító fehér dobozkában tálalják, s tetején maga a táblagép fényképe, megnevezése, valamint a gyártó logója szerepel. Kinyitva a szelencét rögtön egy zacskóba csomagolva pillanthatjuk meg a masinát, majd ezt kiemelve a tartozékokhoz férhetünk hozzá. Az érdekességet nem az 5V-os töltő, vagy a microUSB kábel jelenti, hanem az OTG kábel, aminek segítségével számítógépes egeret, vagy pendrive-ot is hozzácsatlakoztathatunk az eszközhöz.

Külső

A WayteQ erőgépe külsőleg teljesen megegyezik az előddel, vagyis az xTAB-70w-vel. Ez ráadásul tényleg széltől-szélig igaz, hiszen méreteit tekintve 196 x 113 x 10 milliméterről, tömegét illetően pedig 400 grammról beszélhetünk. Az anyaghasználat ennél a modellnél is kellemes, hiszen az üveg és a finom fogású műanyag alkotóelemek felhasználása mellett a hátlapot fémből készítették, melynek mind hűvössége, mind szálcsiszolt kialakítása elegáns érzést kelt. Az összeszerelés minősége átlagos, ugyan nincsenek tekergetés esetén fellépő ijesztő, recsegő hangok, a hátsó borítás jobboldalát erősen megnyomkodva azért előidézhetjük a megjelenítő elszíneződését.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Az előlapon körbefutó keret közepesen vastag, de egyáltalán nem zavaró, ráadásul a jobb részén kaptak helyet a fizikai kialakítással és erős nyomásponttal bíró vezérlőgombok, melyekkel a menü, a kezdőképernyőre ugrás, valamint a visszalépés funkciókat érhetjük el (ezek a műveletek egyébként az érintőképernyőn is elvégezhetők, így mindkét megoldás kedvelői örülhetnek ennek). A keret bal felén továbbra is rendelkezésünkre áll egy 0,3 megapixeles előlapi kamera és egy hangszóró. Mindezek közé természetesen a 600 x 1024 képpont felbontású (169 pixel/ inch sűrűség, ami nem rossz, de valahogy mégsem az igazi) TFT kijelző került, melynek színei rendben vannak, ám a fényerő, de főleg a betekintési szög elég harmatos, alulról teljesen elsötétül, felülről pedig invertálódnak a színek.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Az oldalak elég szögletesek, viszont még így is kényelmes fogást biztosítanak, nem fogja vágni kezünket a táblagép. Felül és alul jóformán semmit sem találunk, azonban a jobboldal már izgalmasabb ennél. Több fontos csatlakozóhoz is itt férünk hozzá, hiszen itt kapott helyet a 5V-os töltő- és a 3,5 milliméteres jack aljzat, a microUSB interfész, a HDMI kimenet, valamint itt nyomhatjuk meg a reset gombot is, így újraindítjuk a gépet, ha a rendszer valamiért makacskodna. A masina bal fele sem maradt azért érintetlen, ugyanis itt tárul elénk a készülék ki- és bekapcsolására (valamint a képernyő feloldására) szolgáló gomb, s itt állíthatunk a hangerőn is egy billentyű segítségével, ezek alatt pedig még egy kis mélyedést figyelhetünk meg, ami a microSD kártyák fogadására szolgál.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

A hátlap, ahogy említettem, szálcsiszolt alumíniumból készült, mely talán a legszebb része lett az egész tabletnek, viszont az elődhöz hasonlóan ez sem szedhető le, így most sem lesz lehetőségünk az akkumulátor otthoni körülmények közötti cseréjére. Ez a terület egyébként az előlaphoz hasonló keretes kivitelezést követi, ám a feliratokon (WayteQ logó, modellnév, tárhely) és a hátlapi, 2 megapixeles kamerán kívül teljesen puritán felület árulkodik az egyszerűségről.

Hardver, szoftverezettség

A külső ugyan egyáltalán nem változott, a belső viszont eléggé megizmosodott. Az xTAB-70dc erejének legjavát az immáron 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architechtúrával rendelkező AmLogic AML8726 Chipset adja, melyben kettő, egyenként 1,5 gigahertzre skálázott Cortex-A9 mag kapott helyet. A grafikus gyorsítást az alsó kategóriához képest erősebb Mali-400MP2 látja el, mindezek mellé pedig már 1 gigabájtnyi RAM került. A belső háttértár mérete papíron 8 gigabájt, ebből azonban a rendszer is elharap egy darabot, így nekünk nagyjából 6,3 gigabájt szabad hely marad. Csüggedni azonban nem kell, hiszen a microSD kártya foglalatának köszönhetően további 32 gigabájttal bővíthetjük ki tárhelyünket.

Teljesítmény-teszt
Benchmark WayteQ xTAB-70dc WayteQ xTAB-70w Huawei MediaPad S7-301u Vodafone Smart Tab 7
Quadrant Standard 3673 pont 2102 pont 2448 pont 1401 pont
Linpack for Android (single) 53,195 MF. / 1,58 s 26,413 MF. / 3,17 s 33,763 MF. / 2,48 s 44,123 MF. / 1,90 s
Linpack for Android (multi) 62,855 MF. / 2,68 s 22,100 MF. / 7,63 s 57,862 MF. / 2,91 s 70,336 MF. / 2,40 s
Smartbench 2012 Prod. 785 pont ? pont 1396 pont ? pont
Smartbench 2012 Games 1691 pont ? pont 1407 pont ? pont
AnTuTu Benchmark 8050 pont 3841 pont 5438 pont 4776 pont

A pontszámok alapján nagyon büszke lehetne magára a WayteQ, ugyanis szinte mindenben magasan nyer, de legfőképpen az Antutu ereményére kerekedhet ki a szemünk. Szerencsére a pozitív csalódás a rendszer sebességére is kihat, hiszen sem a főoldalak közötti lapozgatás, sem a menüben való lépkedés nem tudja egyáltalán megállítani a rendszert abban, hogy feladatait könnyedén ellássa. Valójában egyedül a játékok képesek komolyabban megizzasztani a gépet, de összességében azért elmondható, hogy ezzel a hardverrel már idegeskedés nélkül használhatjuk eszközünket. A melegedésből egyszerű felhasználáskor alig, 3D-s játékok esetén azonban már többet lehet érezni, de lényegében egyáltalán nem zavaró a mértéke, inkább langyos lesz a masina, mint forró.

WayteQ xTAB-70dc screen shot WayteQ xTAB-70dc screen shot

Lassan már általánossá válik, hogy az alsó árkategóriába eső tableteken is az Android 4.0.3, vagyis az Ice Cream Sandwich teljesít szolgálatot. Ennek megfelelően a zárolt képernyőt egy kis karika körben történő jobbra-balra mozgatásával tudjuk feloldani, így akár a kamerát is elérhetjük. Öt darab, előre beállított főoldalt kapunk, melyek között a folyamatos lapozgatás nem lehetséges, így az utolsó elérése után már visszafelé kell haladnunk. Az androidos körökben már megszokott módon ezek saját kényünk-kedvünk szerint testreszabható alkalmazásfelületekkel, de kirakhatunk akár gyorsikonokat is. Az értesítések a tálca jobb alsó részén jelennek meg, s innen a beállítások menüpont is egy gombnyomással elérhető.

WayteQ xTAB-70dc screen shot WayteQ xTAB-70dc screen shot

Mivel igen kellemes árazással kapunk egy relatíve jó hardverrel rendelkező gépet, valahol azért még meg kell, hogy látszódjon a spórolás (a kijelzőn felül). Ez pedig az applikációkat érinti. hiszen elég csekély a választék. A legfontosabb programok azért telepítésre kerültek, gyárilag megkapjuk a böngészőt, a Gmail és email klienseket, a Google csevegőt, a naptárat (napi, heti, havi és naplónézetet is ki lehet választani, viszont okos megoldás, hogy a heti kijelzés mellé automatikusan tesz egy havi beosztást is), az órát (ébresztőfunkcióval ellátva), a Play Áruházat, a Google térképet, számológépet, valamint a zene- és videólejátszót.

WayteQ xTAB-70dc screen shot WayteQ xTAB-70dc screen shot

Ezeken felül már csak néhány extra appot találunk, melyek közé az alkalmazástelepítő és a File böngésző tartozik. Egy dolog azonban még itt is kiemelendő, ez pedig a HDMI váltó, amely a HDMI kábel csatlakoztatása esetén dob fel egy ablakot, hogy 720p-ben, vagy 1080p-ben szeretnék sugározni a tablet képét. A Play áruházból persze számos egyéb alkalmazást is le tudunk tölteni, legyen az játék, vagy bármi egyéb okosság.

Multimédia, kamera

Kamera terén nem virít jelentőset a masina, hiszen a hátlapba szerelt modul fixfókuszos, s maximum 2 megapixeles képeket képes gyártani. Ehhez mérten nem meglepő, hogy LED-es villanó sem fért a repertoárba, valamint a beállítási lehetőségek is elég szűkösek (persze értelme sem lenne többnek). Mindösszesen négy dolgot tudunk piszkálni, ezek a sávosodáscsökkentés (50 Hz, 100 Hz), az expozíció mértéke, a fehéregyensúly (izzólámpa, nappali fény, fénycső), valamint a panorámafelvétel. A videók VGA felbontása biztosan senki nem ejt ámulatba, ám legalább konfigurálhatjuk a gyorsítás időintervallumát, a fehéregyensúlyt, de akár bolondos arc effektjeivel is színesíthetjük filmjeinket.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Minőség? Na nem. Gyötrelmes, borzasztó, vállalhatatlan. Komolyan mondom nem is értem, azért ennyire rossznak nem kellene lennie egy 2 megapixeles fixfókuszos kamerának, jó példa erre a Nokia Asha 203 multimédiás részlege. A WayteQ kamerájával azonban óriási gondok vannak. Egyszerűen nem lehet vele fényképezni. A dinamikatartomány zéró értéke és a kromatikus aberráció még nem meglepő, de magát a fotózást kell elfelejteni ennél a gépnél. Nem lehet éles képeket készíteni semmilyen körülmények között. A videók VGA minősége dettó ilyen, ez a röpke teszfilm is jól mutatja ezt.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

A zenelejátszó abszolút fapados, ám legalább képes albumok (borítókat is megjeleníti), műfajok, előadók és mappák szerint is rendezni összeállításainkat. Elindítás után az adott számról közöl információkat a szoftver, kilépés esetén pedig a háttérben is képes futni, de azt is beállíthatjuk, hogy véletlenszerűen játssza le a muzsikákat, vagy csak egy dalt ismételjen állandóan. FM-rádió nincs, bár ez szinte minden tabletre egyaránt jellemző tulajdonság.

WayteQ xTAB-70dc screen shot WayteQ xTAB-70dc screen shot

A videólejátszó a hardvernek köszönhetően minden felbontással elboldogul. Ugyan a kijelző felbontása értelmetlenné teszi a 720p-nél részletgazdagabb filmek megjelenítését, a HDMI kiemenetnek köszönhetően azonban jó hír, hogy a rendszer bírja az fullHD mozikat is, így TV-re kötve már egész korrekt élményben lehet részünk. Gyárilag az MP4, H.263 és H.264 formátumok támogatottak, de a Play áruházban találunk alternatív megoldást a DivX / Xvid páros megjelenítésére is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A készülékben van egy 802.11b/g/n szabványú WiFi modul és pont, vége. Ezen kívül sem Bluetooth-szal, sem GPS-szel nem szúrják ki a szemünk, 3G modemről pedig már az árcímkére való rátekintéskor érdemes elfeledkezni. Egy ilyen, mobilkommunkiációra képes modem ugyanis jelentősen megdrágítaná a cuccot, így gyorsan el is felejthetnénk a kedvező árazást. Jó hír azonban a miniHDMI kimenet, így a hardvernek köszönhetően könnyedén rávarázsolhatjuk külső eszközökre a táblagép képét. A tartozékoknál említett OTG (On-the-go) kábel pedig számos esetben lehet hasznos, hiszen így egeret, billentyűzetet, pendrive-ot stb. is hozzá tudunk csatlakoztatni kedvencünkhöz. Még külső SSD is mehet, hiszen a kábel azon vége, amit a tabletbe kell dugni kettéágazik. Ha olyan USB eszközt használnánk, amelynek több energiára van szüksége, akkor a WayteQ masina töltőcsatlakozójába is érdemes bedugni a zsinórt, így meg tud hajtani kicsit nagyobb áramfelvétellel működő külső cuccokat is.

WayteQ xTAB-70dc screen shot WayteQ xTAB-70dc screen shot

A böngészőtől először tartottam, ugyanis egy olcsó gépnél ez mindig sarkalatos pont, pláne, ha valójában ez az egyik fő funkciója a masinának. Szerencsére abszolút pozitív csalódás ért, mivel az internetezés folyamatos, az oldalak betöltési sebességével nincs gond, a kétujjas nagyítás és kicsinyítés pedig csont nélkül működik. Mivel Android ICS-sel operálunk, így a Flash támogatást megkapjuk gyárilag, s ennek engedélyezésével együtt sem fog megdöccenni a rendszer. Örömteli, hogy nagyítás esetén a képernyőhöz igazítva méretezi a szöveget a szoftver, s e művelet végrehajtásához szintén nem kell túl sokat várnunk.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Hivatalos adatokból építkezve mondhatjuk, hogy az akkumulátor kapacitása 3200 milliamperóra. Ugyan manapság azért már nem egy eget verően nagy érték, viszont mégis elég ahhoz, hogy normális ideig életben tartsa a gépet. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy bekapcsolt WiFi mellett, YouTube-ról streamelt HD videót 3 óráig képes lejátszani a kütyü, amely így nyilván egy minimumértéket jelent, hiszen kikapcsolt adatkommunikáció esetén akár 4-5 óra is kihozható a tabletből.

WayteQ xTAB-70dc
[+]

Értékelés: WayteQ xTAB-70dc
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

No, akkor kérem szépen az összegzés. Érdemes azonnal az árra térni, ugyanis ezután válik minden kijelentés indokolttá. A WayteQ xTAB-70dc bruttó végfelhasználói ára 34 900 Ft. Ez már eleve igencsak jó hír, ennyi pénzért aligha találunk más kétmagos alternatívát, így ujjongásra adhat okot, hogy végre az alsó kategória is egyre erősebb hardverfelhozatallal kecsegtet. Talán lassan ez el is várható, ha már a csúcsgépek 4 maggal rendelkeznek, ráadásul már 8 magos, a nem túl távoli jövőben megjelenő processzorokról is hallani lehet. Na de térjünk vissza a WayteQ-re. Az előbb említett árért kapunk egy kétmagos belsőt 1 GB RAM-mal, egy szerethető formatervet és egy elegáns külsőt (bár utóbbi kijelentéssel sokan vitatkoznak, főleg a fizikai vezérlőgombok miatt, holott talán ez a ferdített kialakítás teszi egyedibbé a tabletet), s egy elfogadható kapacitású akkumulátort. A fontos komponensek közül a kijelző az, ami sajnos elég rosszra sikeredett, a következő lépésben jó lenne egy IPS panelt belezsúfolni ebbe az árba, mert úgy már valóban best buy lehetne. A fotómodul gyötrelmes, felesleges, mégis van, de inkább az előlapi kamerának kell örülni a csevegőprogramok használata során. Ha megnézzük a konkurenseket, akkor újra felértékelődik a WayteQ megoldása. A Huaweinél bizony elég magasra árazták a cuccokat, hiszen mind a Huawei MediaPad 7 Lite, mind pedig a Huawei MediaPad S7-301u több tízezer forinttal többe kerül. A Vodafone Smart Tab 7 árcímkéje is messze van mostani tesztalanyunktól, így aligha találunk jobb ajánlatot egyelőre olyanokból, amelyeket itthon hivatalosan forgalmaznak, hazánkban érvényesíthető garanciáztatási lehetőséggel egybekötve. Az árazás, a hardver és a külső előny, a kijelző olyan, amilyen, a kamerát pedig jobb elfelejteni. Ettől függetlenül én rásütöm az ajánlott plecsnit, mert már maga a dupla magos processzor alsó szegmensbe hozása miatt is érdemel ennyit.

WayteQ xTAB-70dc

drzone

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

WayteQ xTAB-70dc
WayteQ xTAB-70dc Általános
Technológia WiFi-only
Méret 196 x 113 x 10 milliméter
Tömeg 400 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 600 x 1024 pixel (169 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa AmLogic AML8726 Chipset
Processzor típusa 1,5 Ghz-es kétmagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória nincs
Szabadon felhasználható belső tárhely 6,3 GB szabadon felhasználható tárhely
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, navigáció
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés