Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #7023 üzenetére

    Egyelőre nem tudni, hogy mennyire lesz probléma.
    De sajnos tartok tőle, hogy az AMD azt az utat fogja választani, hogy a B650 lapokból kimarad a PCIE5 a GPU-nak, de az olcsóbb GPU-kba - ha nem is 2022-ben, de 2023-ban - már csak 4x PCIe5 kerül.

    Megy a spúrkodás az AMD részéről.
    Azt gondolják, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy nagyvonalúan bánjanak a szilíciummal. Charlie azt említi, hogy Zen3 helyett Zen2 magok használatával pár centet spórolhattak, de szerintem arról van szó, hogy
    - A Mendocino valójában egy kész Van Gogh design, amit portoltak N6-ra, de amúgy nem nyúltak hozzá
    - Ha 5-10%-kal kisebb a lapka, mint Zen3-mal lehetne, akkor nem az az $0.5-1 költség számít, hanem hogy annyival többet tudnak eladni.

    Szerintem nagyjából minden lépésüket ez hatja át.
    Megkockáztatok egy elméletet: (Persze lehet, hogy csak annyira fog bejönni, mint a double substrate, de így a fejemben egész kereken áll össze)
    Láttuk már az AMD részéről, hogy képesek lehetnek akár több különböző design változatot elkészíteni, kipróbálni. Ha nem a szándékos félrevezetés, akkor ez magyarázhatja a GPU-k terén látható viszonylag nagy szórást mind a specifikációkra, mind a teljesítményre vonatkozóan is. Elképzelhető, hogy az AMD ma már CPU-ból is többféle verziót elkészít, kipróbál. Ez szintén magyarázná a nagy szórást arra nézve, hogy milyen előrelépés várható.
    Megfigyeléseim szerint a gyártástechnológiai váltások teszik általában lehetővé azt, hogy komolyabb architekturális kigyúrások (nem átgondolás!) megvalósuljanak. Emiatt volt nem abszurd a Zen4-gyel kapcsolatos IPC-növekmény elvárás.
    Azt is láttuk már, hogy az AMD képes CPU feature-öket előrehozni. Nyilván képes lehet elhalasztani is.

    Szóval mi van, ha az történt, hogy egyrészt a limitált N5 kapacitás miatt, valamint a késve érkező N3 miatt az AMD változtatásokat eszközölt a designban és az útitervben.
    Mi van, ha tényleg létezett egy olyan Zen4 változat, ami komoly IPC emelkedést hozott volna. De végül az AMD úgy döntött, hogy az N5 kapacitás szűkössége miatt inkább többet dolgoznak a frekvencián és elengedik azokat az architekturális feature-öket, amik az IPC emelkedést eredményezték volna, de amiknek tranzisztorköltsége van. Így a Zen4 lapka valamivel (mondjuk 10%-kal) kisebb és így többet lehet belőle gyártani, amire a Genoa indulásakor amúgy is nagy szükség van. Az így kialakított Zen4 megkapja azokat az energiatakarékossági fejlesztéseket, amiket a Zen3+, meg persze az AVX512-t és az 1MB-os L2$-t - ami hol hasznos lesz, hol nem.
    Ez eredeti Zen5 - új széles architektúra - tervek elhalasztódnak, mivel azok N3-ra készültek volna, ami viszont nem fog időben rendelkezésre állni.
    A kettő közé az AMD betol egy N5-ön vagy N4-en végrehajtott architekturális ráncfelvarrást, ami megkapja mindazokat a fejlesztéseket, amik az "eredeti Zen4"-ben a most hiányzó IPC növekedést hozták. Ez ilyen 10-15% lehet, ami ha 1 évvel a Zen4 kiadását követően ki tudják hozni, egész jó generációs előrelépésnek fog hatni. És ez azt is magyarázná, hogy a Zen5 miképp lehet 2023-as termék annak ellenére, hogy az AMD architektúra váltásai között 1.5-2 év szokott eltelni. 2023-ban már talán bővebb lesz a rendelkezésre álló N5/N4 kapacitás, nem kell annyira spúrkodni a lapkamérettel.

    Hogy ez az elmélet mennyire lehet helytálló, abból derülhet majd ki, hogy a Zen4 után Zen5 néven érkező processzor családja továbbra is 19h vagy sem.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák