Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thorex

    tag

    Sziasztok!

    Nagyjából 2 év vettem raktam össze egy új gépet és a videokártya crash nálam is jelen van rendszeresen :O Van hogy a Wattman, de van hogy nem is tudom miért csinálja.

    Úgy éreztem ezt meg kell osztanom valahol. Egy kis összefoglalóban leírom mi is történik és történt, miket próbáltam, de valahogy sehogy sem tökéletes.
    A gépben egy Sapphire Rx590 8gb videókártya, intel i5 9400F proci, corsair 2x 8gb 3000mhz memória, WD 1 TB HDD és WD 500gB SSD és egy Gigabyte alaplap, végül egy 750W Chiftec táp van, valamint win 10 természetesen. Monitor Asus fullHD-s 75 hz-s
    A windows és a videókártya mindig a legfrissebb természetesen.

    Az amd hivatalos válasza a crashre a következő:
    ellenőrizd, hogy:
    - a gépedben a kábelek jól vannak összedugva,
    - megfelelő és a legfrissebb driver van e fent,
    - a windows a legfrissebb-e,
    - nincs-e overclock-olva bármi is.
    - elegendő-e a táp,
    - a játék beállításainak megfelelő-e a gépigényed
    - nvidia driver nincs e a gépen ami bekavar
    és hasonló alap zagyvaságok.

    Külföldi fórumom utánaolvasva nem csak a rx 400 és 500-s széria hanem a vega és az újaknál is tapasztalható ez a jelenség. Volt aki visszaküldte, de nem lett jobb ahogy az sem hogy drágábbat vett.

    Nálam a következő történt játékok közben: minden fullhd-ben történt
    1. Destiny 2: a játék közben higest beállításokon rendesen futott a játék majd hirtelen egy "broccoli" hibakóddal crash és, ha visszaléptél a játékba ismét
    Erre a megoldás annyi volt, hogy az áramfelételi korlátot +50%-ra húztam és egyedi hűtést állítottam be neki. Az utóbbi annyit tesz, hogy nem megy a kártya 50-60 °C felé. Ezután a játék csak kb. 1-2 havonta crashelt ki a napi helyett (ha minden nap játszol vele).

    2. Metro exodus és dlc-i: a játék ultrán indult alapból szóval nem állítottam. Majd egy rózsaszín cső (textúrázatlan modell) megjelenése után egyből crashelt a game. Ezután lejjebb állítottam a grafin high-ra. Így jó volt majd szétszabdalódott a játék. De visszaállítottam ultrára és megjavult (egy ideig). Ezután már nem segített semmi sem csak az ha kikapcsoltam a tesszalációt és rögtön jó lett és nem crashelt ki után soha. (alapbeállítás van a videókártyán)

    3. Quake Champion: a játék low grafin indult, de high-re állítottam, majd kikapcsoltam az fps korlátot is. Ezután 1 perc játék után crash és visszaléptem megint (amúgy kb. 160 fps volt). Ezután csak az fps korlátot kapcsoltam vissza 120-ra és a játék már csak 1-2 havonta crashel-ki (ha minden nap játszanál vele). (alapbeállítás van a videókártyán).

    4. Horizon Zero Dawn: a játék alapból medium grafin indult és camera based antianalizinggel. Az első videó után a játék kicrashelt. Ezután a barlangban lévő beszűrődő fénynél apró pixel villanások voltak, majd a játék lefogyott úgy hogy csak resetelni lehetett.
    Ezt követően az antianalisinget állítottam FXAA-ra és megjavult a játék, majd néztem a youtube-on videókat, hogy ezzel a kártyával lehet többet is... szóval beállítottam mindent ultrára és TAA-ra majd csak 40-45 fps-m lett, de a game működött, de csak úgy ha e mellé beállítottam az egyedi hűtést, de az áramfelvételi korlátot alapon hagytam. Így nem crashelt a játék csak ha kiléptem belőle akkor kaptam rendszerint crash üzenetet, ami el is tűnt :F

    5. Serious Sam 4: a játék low-medium beállításokkal indult. Kicsit feljebb állítottam és úgy tűnt minden rendben van, de kb. 15 perc játék után elkezdtek villogni az objektumok, hiányoztak a textúrák, vakító fehér fénygömbök voltak még jelen és pixelesedtek a fák. Majd a game crash nélkül kilépett, de volt hogy lefagyott és csak reset segített. Itt a videokártya állításai nem segítettek semmit sem (se a venti sem az áramfelvételi korlát). Ezután mindent visszaállítottam az alapra és működött, majd egyszercsak kikapcsolt a számítógép játék közben.
    Ezután annyit tettem, hogy 144 fps-re korlátoztam le a játékot (amúgy az nem volt bekapcsolva és 150 körül ment). Így működött és nem volt sohasem crash és kilépés sem. (a videókártya alapon van)

    6. Death Stranding: Itt nem nyúltam semmilyen beállításhoz sem. A játék bizonyos játékidő után vagy csak amikor Ő úgy érezte kicrahselt. Ez lehetett úgy hogy nem töltötte be a hátteret vagy a hegyet (ezek látszottak), de volt rendszeresen videó közben is (ami eddig egy játéknál sem jelentkezett, hogy videó közbe kicrashel) (Itt kezdtem fotókat csinálni).

    Itt azért csak egy végigjátszás során kb. 15 hasonló crash-t kaptam. (a videokártya driver állítása itt sem vezetett sehova sem)

    7. Cyberpunk 2077: tudom a játék alapból bugos és hibákkal tűzdel, de más az ha a videokártya miatt van. Ha kapok a játéktól egy crash-t az a Wattaman miatt van (mert azt is megkapom hibaüzenetként.
    Itt alapból a játék ultra grafit ajánlt, ami kb. 30-40 fps-t jelentett. A játék már a betöltés utáni 10 percben szétesett grafikailga, de a grafi állítása nem javított a problémán csak akkor, ha low-ra vettem le. Ezután próbáltam a videokártyán a szokásos trükköket, de nem használt, annyit nyertem velük, hogy nem 10 perc, hanem 30-45 perc után jelentkeznek a szétesések. Ezek a finomabbak: :)


    Majd eszembe ötlött a Serious Sam és a Quake, hogy az fps korlát segített, úgyhogy azt is beraktam, vagyis itt vsync formájában 30 fps-re (így ultrán ment a játék). Nos ez után 30-45 perc volt az, hogy szétessen a grafi alap beállításon (vagy crash a wattamen-re), de ha pluszba a videókarit is állítottam (csak ventit), akkor elég sokszor volt, hogy akár 3-4 órát is lehetett egyhuzamban játszani. (persze volt, hogy megjelentek a grafikai hibák, de a kilépés és újraindítás segített)
    De ez kb. 60-70 játékóráig ment így után már a wattamen elkezdet kicrashelgetni valamiért.
    Továbbá érdekesség volt az is, hogy nem futtathattam semmi más a háttérben a játék közben (pl.: direct download), mert azoktól rendszeresen crash-t kaptam.

    Ha végigolvastad mindet megköszönöm neked a türelmedet és kitartásodat. :C
    Ha esetleg van valami ötlet arra, hogy mit is lehet tenni ez ügyben megköszönöm a válaszodat előre is! :K
    Egy kérdésem azért lenne, nvidia kártyáknál mi a helyzet ezen téren vagy ott milyen buktatók vannak azon kívül, hogy drágábbak?

    Boldog Új Évet kívánok mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

  • thorex

    tag

    Eljött az év vége, úgyhogy itt egy újabb összesítés az AMD-s videókártyám sorozatos crasheiről. (RX590)
    Előzmények:
    Összeraktam kb. 3 éve (inkább 2,5 éve) egy gépet. Egy Sapphire Rx590 8gb Nitro+ videókártya, intel i5 9400F proci, corsair vegeance ddr4 2x 8gb 3000mhz memória, WD 1 TB HDD és WD 500gB SSD és egy Gigabyte Z390 UD alaplap, végül egy 750W Chiftec Photon táp van, valamint win 10 természetesen. Monitor Asus ML229H fullHD-s 75 hz-s (persze a FHD-t csak 60 hz-n tudja).
    A gépház már megvolt Raidmax Aeolus 6 ventis ház (3 be 3 ki).
    A lényeg, hogy játékok közben sokszor crash van. Van, hogy szétszabdalódik a kép, textúrázatlan modellek jelennek meg, esetleg a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik, máskor csak crash a videókártya szoftware-re és így a játékra is, illetve van, amikor mind a kettő jelentkezik. Ekkor hibaüzenetként kapom:
    - a videókártya software időtúllépés miatt kicrashel,
    - windows értesítésben, hogy váratlan rendszerhiba miatt a videókártya szoftware alapértelmezett módba visszaállt.
    Az AMD oldala nem segít csak a kötelező alapokat írja le (nvidia driver a gépen, overclockolva van valami, driver és windows frissítés nem volt meg, táp kevés, nem megfelelő gépigény a játékhoz stb.), de nem azok a problémák.
    Pontosan 1 évvel ezelőtt összeszedtem a "problémás játékokat":
    Destiny 2
    Metro exodus és dlc-i
    Horizon Zero Dawn
    Quake Champion
    Serious Sam 4
    Death Stranding
    Cyberpunk 2077
    Ezeknél többnyire a videókártya egyedi hűtésével (a hőmérséklet nem megy 60°C fölé), továbbá a játékon belüli fix FPS vagy Vsync On segítségeivel javult meg, de volt, hogy ez sem segített.

    Akit esetleg érdekel a tavalyi 44044. hozzászólásnál megtalálhatja.

    Egyetlen egy kommentelő szólt hozzá és próbált segíteni nekem. Neki köszönöm az ötletét, VRAM hibára gyanakodott, de nem az a baja SZERINTEM, ezek a hibák, csak a játék nagyobb teljesítmény esetén kb. 15-30 perctől, alacsonyabbak esetén pedig akár 1-2-3 óra összefüggő játékidő után jelentkeznek. Vannak játékok, amelynél nem is jön elő semmilyen probléma, utóbbiakra példák, amivel 2020-ban játszottam
    Path of Exile (max. grafi alapból)
    Ori and the Will'O'Wisp (max. grafi alapból)
    Doom Eternal (autodetektált grafi)
    Die Young (max. grafi alapból)
    PUBG lite (max. grafi alapból)
    Wolcen: Lords of Mayhem (max. grafi alapból)

    Mielőtt a részletezés kezdődne, a fontosabb dolgok:
    Minden játék, ahogy tavaly is és most is, az SSD-re lett telepítve, és mindig volt legalább 100 GB szabad hely az SSD-n. NEM volt overclockolva bármi is, a windows és a videókari software mindig a legfrissebb volt. Bármilyen játék esetén az FPS értékét a videókártya software-vel, a játékon belüli FPS mérővel, illetve Bandicam programmal mértem. A hőmérsékletet pedig a videókártya software-rel, illetve CPUID-dal, később a HWinfo64-gyel mértem.
    A gép 1-2 havonta rendszeresen takarítva van. A játékok közben nem fut semmilyen más program a háttérben.

    Ebben az évben "tesztelt" játékok:
    1. Quake Champion: ezt a játékot még tavaly teszteltem, de ezzel a játékkal még most is játszok, és így High-n, fix 120 fps-re állítva, csak továbbra is nagyritkán crash-sel az AMD szoftware. Bár év eleje óta néha fehér villanások vannak a játékban. A kedvencem, ha frissítem a driver-t akkor 2-3 meccs után kötelezően ki kell fagynia. Ez zseniális.
    2. Cyberpunk 2077 (1.06): még nagyjából az év elején a folyamatos patchek után nézegettem a játékot FHD ultrán (persze driver frissítések mellett). Most már abszolút nem működik az egyedi hűtés, mert akkor kb. 30 perc után mindig kifagy a videókártya szoftware, így a játék is, de a kép nem esik szét. Viszont, ha nem állítgatom a kártyát, hanem alapértelmezetten hagyom, akkor szépen a kép szétesik. Bizonyos helyeken eltűnnek a grafikai elemek stb. Ilyenkor vagy kifagy vagy megy tovább és egy távolabbi részre, ha elmész, majd visszajössz lehet megjavul a kép.
    Továbbá teszteltem még az AMD fieldity-t a játékban. Ultra grafin statikus 90%-n nyertem vele extra fps-eket, és a kép sem lett csúnyább észrevehetően, de 30 perc után ugyanúgy kifagyott a játék.
    3. Subnautica Below Zero: Egy dolgot állítottam a játékban azt, hogy TAA legyen, mert FXAA-n volt. A játék ment is szépen aztán egyszer csak crash a szoftware-re, így a game is kifagyott. Ezt megcsinálta kb. 6-szor (5 óra játékidőn belül), és utána lehetett vele játszani crash nélkül (a teljes 20 órás játékidőben). Lehet, hogy "okos" videókártyák, bár az is igaz, hogy azután sűrűbben mentettem (ez lehet, hogy számított? :F ).
    4. Rage 2 és dlc-i: Ezt a játékot még a régi gépemen játszottam először, akkor az inventoryba és a fejlesztésekbe lépve mindig kifagyott a játék (Low grafin kellett játszani. Kevés volt a videókártya memóriája is többek között).
    Most teszteltem a játékot és egyből High/Ultra grafin indult. Két dolgot állítottam a Blur-t és Vsync-t, hogy off. A játék szép is volt amilyennek kell lennie, de néhány videó és harc után a monitoron fekete körök jelentek meg szép négyzetrácsos mintázatban. Ekkor újraindítottam a gémet és jó lett. Majd amint kiértem az open world részére, a kanyonos résznél már villogtak is a hegyek egy-egy részei, és a textúrájuk máshol jelent meg darabokban. A kisebb bázisharcok közben minden rendben volt. A játék amúgy 70 FPS-sel ment. Talán segített volna a Vsync on, de letöröltem a játékot sürgős helyhiány miatt.
    Itt akartam képet készíteni, de csak fekete képernyő lett, nem tudom miért.
    5. Serious Sam 4: Gondoltam teszek vele még egy próbát magasabb grafin a patch-es verziójával. Először beállítottam mindent High-ra és DX12-t (mert alapból nem az volt) és a tesztelőjében teszteltem, hogy hány FPS-m van. Azt írta, hogy kb. 75, akkor a beállítottam fix 60-ra és csodás volt. Nem esett szét a kép, működött a játék. Ezután kb. 20 perc múlva kifagyott a szotware, így a game is.
    6-7-8-9. Breathedge & Spellforce 3 és dlc-i & Lust for Darkness & Lust from beyond: Nem állítottam semmit sem a grafin, alapból maxon volt minden. Nem volt sem széteső kép sem grafika, továbbá crash sem történt. A Lust from beyond esetében azért 70 °C felett volt a kártya.

    Továbbra is kutattam a neten mit javasolnak, amivel ez megszűnik.
    youtube-n 100%, hogy működik videókban:
    - Valaki mondta, hogy a gép energiagazdálkodásában külön a PCI-s csatlakozót (amiben a videókari van), arra engedélyezzünk normális ellátást.
    - Valaki más szerint a videókártya procija rosszul van beállítva, mert a max érték már overclock-s max. Vagyis a max-ra állítsuk be azt, ami a gyártó oldalán van alap órajelként (ez kb. 10%-s teljesítménycsökkenést jelent, ami elvileg nem észrevehető). Ezt vagy egyesével átírod az értékeket, vagy mindet egyszerre veszed le egy százalékos csúszka segítségével, vagy csak az utolsó két értéket állítod.
    - Mások szerint pedig ugyanazt a frekvencia értéket kell beállítani a GPU-ra, mert ahogy a 7 rész között vált (kisebbről nagyobbra vagy fordítva), így crash keletkezik és ezzel ki lehet küszöbölni.
    - Volt olyan aki azt állította, hogy valamelyik 1 évvel ezelőtti szoftware-t kell felrakni, és nem szabad frissíteni, majd annál kell próbálkozni az előző trükkökkel, de ha valamilyen új játékkal akarsz játszani, hát így jártál.
    - Olyan is volt, aki szerint az adrenalyn software el van átkozva, ezért le kell törölni mindent, ami a software-rel kapcsolatos és amikor újratelepítjük magát a software ne telepítsük fel, csak a driver frissitést, és úgy jó lesz.
    - Végül olyan is volt, aki azt mondta, hogy az egész csak rémhírterjesztés és nincs is ilyen probléma.
    - (innen szedtem az egyedi hűtést is, csak azt már tavalyról ismertem)

    Ezeket kipróbáltam a Cyberpunk 2077-n (1.06):
    - Az energiagazdálkodásossal semmi nem történt ugyanaz, mint volt. Ehhez szokott még párosulni az áramfelvételi korlát állítása is, de úgy sem történt semmi sem
    - Az órajel állítgatással a játékban ugyan a kép nem esett vagy szabdalódott szét, és úgy tűnt, működni is fog a dolog, de sajnos 30 perc környékén jött is a crash a szoftware-re, ami a játék fagyását is eredményezte.
    - Az egyforma frekvenciát Én személy szerint nem ajánlom, nekem újraindította a gépet és visszaállított mindent alapra.
    - Úgy voltam vele, hogy nem fogom letörölni és valami régi verziót felrakni. Azt még elhiszem, hogy az egyik nem jó, de nehogy már az új verziók mind rosszak. Ahogy a hozzászólásokat olvasgattam amúgy ez sem megoldás.
    - Sajnos nekem szükségem van a software-re. Persze a hozzászólásokban itt is kiderült, hogy ettől még nem fog működni.

    További próbálkozások saját ötletekkel:
    - Az AMD fórumja: több ezzel kapcsolatos téma és kérdés is van, továbbá ezek az előbbi ötletek is le vannak írva. Én is kérdeztem, hogy mitől lehet, de nem kaptam választ, csak like-olták a panaszkodásaimat. A kedvenc topic-m: amióta RX590-m van azóta crash-elnek a játékok című topic.
    - Benchmark-okat is néztem, nem mutatott semmi problémát.
    - Próbáltam naplózni, mert az AMD szoftware-ben van erre lehetőség. Ha viszont crash-el a szoftware, akkor a naplózási adatok is elvesznek.
    - Az AMD szoftware-n belül van egy stressz teszt. Azt is próbáltam, nem hozott eredményt.
    - Melegedés: Gondoltam hátha nem is a videókártya miatt van, hanem valami más mondjuk a proci vagy az ssd túlmelegszik. Ezt a CPUID progival nézegettem, de nem véltem felfedezni semmit sem, ami kiugróérték lenne.
    - Integrált videókártya: Gondoltam arra is, hogy az előző procimban volt integrált GPU a procival és jó volt. Most, hogy nincs benne (I5 9400F) probléma van a videókarival. Ennek próbáltam utánanézni, de nem nagyon találtam hasznos infót, csak annyit, ha van videókártyád nem baj, hogy nincs a prociban integrált.
    - A Sapphire videókártyának van egy szoftware-e a TRIXX (ez hasonló, mint a GPU tweak vagy az Afterburner). Ezt még tavaly raktam fel, ugyanúgy crashek voltak bár nem futtatam a háttérben a progit. Majd egy évvel később frissítettem a TRIXX driverét. A frissítés után crashelt a videókártya szoftware-e. Ehhez hasonló volt, amikor felraktam a Cyberlink 20-s PowerDVD-t, ekkor a program első indításánál kaptam videókártya szoftware crash-t. Próbáltam úgy is, hogy a TRIXX futott a háttérben játékok esetén, de ugyanúgy crash volt. A részletes hardware monitor menüben pedig semmi szokatlan nincs, egyszerűen ahogy a crash van a GPU Load és a Memory Controller Load százalékos értékek leesnek kb. 0-ra.
    - Gondoltam kipróbálom a RivaTuner-t is, de fórumokon, ahol elvileg nálam hozzábbértőek vannak/voltak, arra jutottam, ha van G- vagy Freesync-s monitorod, akkor nem kell RivaTuner.
    - Vettem egy jobb monitort hátha.

    Az új monitor és játéktesztek:
    A monitor egy LG UltraGear 24GN600B FHD-s 144hz-s Freesync támogatással. A régi monitoromhoz egy HDMI-DVI csatlakozó kábel volt, most ehhez egy displayport kábelt kaptam (a kábel típusa és a portok megfelelőek)
    A Cyberpunk 2077, Rage 2 és DLC-i, Quake Champions, és Serious Sam 4 játékok esetében ezzel a monitorral (freesync on, illetve extented sync használatával) többnyire megszűntek a képszétesési, szabdalódási, villódzási problémák, és nyilván fluidosabb képet is kaptam.
    A játékoknál a következők történtek simán vagy egyedi hűtéssel, fps korlátok nélkül és természetesen Vsync off:
    - Rage 2 és DLC-i: Első indításnál az új monitorral, nem esett szét a kép, de a játék crashel-t ugyanúgy. Ekkor egyedi hűtéssel is megpróbáltam és nem crahel-t ki a játék. Néha, pár óra után ronda színű villódzó textúrák, illetve pixeles tárgyak jelentek meg, aminek a következménye crash. (ilyen volt a serious sam eseténben is a régi monitoron, csak az intenzívebb volt, és 15-30 perc után jelentkezett). Majd néhány órányi nem összefüggő játékidő után, már nem segített a hűtés sem és 5-10 percenként crash-t kaptam széteső grafival.
    Eztúan észrevettem a játék beállításánál a képfrissítési ráta (refresh rate) a játékban 60-n volt, ezt 144-re állítva tökéletesen működött a játék, és nem crash-elt vagy esett szét a kép többé, még hűtést sem kell alkalmazni.
    - Cyberpunk 2077 (1.12): Először simán crashelt, de egyedi hűtéssel már NEM crashel-t a game a szokásos idő után, még bő 1 óra után sem, de ekkor már a kép egy kicsit "holografikusan villódzott", ahogyan a lenti kép is mutatja, de ezt a taljara értsétek, ami felett néhány cm-rel jelenik meg egy a képen látható jelenség

    - Quake Champions: azért néha egy-két villanás előfordul, de a monitorváltás után kb. 1 hónapig nem crashelt, azután a szokásos ritka crash következett (kb 1-2 havonta 1 crash). A windows és steam frissítések után további crashek lettek, volt hogy 2 is volt egymás után. Ettől függetlenül már Ultra beállításokkal játszom, amióta az új monitor van. Itt továbbá érdekes, hogy egy-egy meccs alatt a videókari 70°C-ig melegszik fel majd, ha vége és a menüben vagyok újra, akkor visszahűl 60°C-ra. (Ezt csak azért írtam le, mert más játéknál lesz, hogy már a menüben is 70°C, vagy éppen, hogy a játékban sem fog felmenni a hőfok 70°C-re)
    - Serious Sam 4: Először crashelt ugyanúgy, mint eddig, de egyedi hűtéssel több mint 1 órát játszottam vele high beállításon, nem crashelt, de a textúrák a gyorsabb fordulás esetén 40-50 perc után néhány helyen pacásan jelentek meg, és utólagosan lettek részletgazdagok.

    További játékok az új monitorral:
    - Bright Memory "demo" :F : ez egy elég rövid játék, de így is sikerült neki crashelnie, bár igaz egy kicsit feljebb vettem a grafit, fxaa high-ra (a normálról) és az aniozotropikus szűrést 4x-ről 8x-re (a 16x-t is vinnie kellene). Így az FPS 70-80 körül volt. A játék két harc után fagyott és crashelt, előtte hírtelen forduláskor pixeles volt néhány helyen a textúra. Ekkor egyből már egyedi hűtést állítottam és visszarakatam 4x-re kb 80 fps lett. Így már nem volt textúraprobléma sem crash (bár lehet hűtés nélkül is működött volna), és végig lehetett játszani ezt a rövid játékot.
    - Prey Mooncrash: a játék medium grafin indult, majd feljebb vettem very high-ra. Így kb. 35 fps-m lett. Egyszersem volt crash, vagy szétesett grafika, tökéletesen működött a játék, egyedi hűtés sem kellett. A hőfok nem ment 65°C fölé.
    - Little Nightmare és dlc-i: elindításkor minden ultrán volt, így nem állítottam semmit sem. Kb. 140 fps-m volt. Egyszersem volt crash, vagy szétesett grafika, tökéletesen működött a játék. Azért érdekes volt, hogy a videókari stabil 70-75°C-n működött (akkor elvileg a magasabb hőfok (70°C) sem probléma? De akkor más játéknál mégis miért kell/kellett használni a hűtést, miért működtek úgy azok?).
    - Little Nightmare 2: a játék high grafin indult. Először nem állítottam semmit sem a grafin, így kb 140 fps-m volt. A kártya ugyanúgy 70-75 °C volt. Nem volt crash bár igaz 1-1,5 óránál többet nem játszottam vele. Ezután átállítottam a grafit ultrára, így kb. 120 fps-m lett. Ekkor a kártya hőfoka akár 80 °C-ra is felment, így sem volt crash, nem alkalmaztam hűtést.
    - Chernobylite: a játék alapból ultra grafin indult. Nem állítottam rajta semmit sem csak a blur-t off-ra és a fps korlátot 144-re a 60-ról. A tesztelőjében teszteltem, hogy hány FPS-m van. Azt írta, hogy kb. 60. A játékban az elején kemény fps drop-ok voltak (10-15 fps), de a prológ után ment rendesen kb. 40-90 fps között. A videókari itt is stabil 70-75°C-n működött. Amikor 2-2,5 órát egyhuzamban játszottam vele, akkor crasht kaptam a driverre. Ezután pedig már 1 óra után is. Ekkor állítottam is a hűtést, úgy már nem crashelt ki játék a teljes végigjátszás alatt. Érdekességképpen ennél a videókari frissitésnél a következőt olvastam, "Known Issus: Driver timeouts may be experienced while playing a game some AMD Graphics products such as Radeon™ RX 500 Series Graphics", Tehát elvileg tudnak róla DE...
    - The Ascent: a játék alapból ultrán indult, de DX11-gyel, így átállítottam a DX12-re, illetve a szokásos blurt off-ra. A játékban 50-60 fps volt, de ha a városban vagyok akkor előfordult, hogy csak 40 fps volt. A videókártya crash 1 óra után jött is, közben a kártya végig 80°C-n ment. Ezután egyedi hűtést alkalmaztam. A hűtéssel nem crashelt, de folyamatos 2 óra játék után az apróbb szemét tárgyak villogni kezdtek és a grafikájuk is kezdett szétesni. Próbáltam DX11-gyel is, csak néhány plusz fps-t kaptam, de ugyanaz a végeredmény lett.
    Itt próbáltam ki először a TRIXX boost-t, ami kisebb felbontású képet tesz ki FHD-re, mondjunk 80%-kal kisebbet. Ezzel tehermentesítve a videókártyát. Ekkor azért érdemes még bekapcsolni a képélesítést, mert ez segíti, hogy a "rontott" kép "szebb" legyen. Nagyon tetszett, hogy a TRIXX és a Radeon software összehangban volt (ahogy az egyiket állítottam a másikban is megjelent). Sajnos ekkor is jött a crash kb. 10 perc alatt miközben ugyanúgy 80°C-ra felmentt a hőfok (azt akartam elérni, mint más játéknál, hogy ne kelljen hűteni).
    A patch után a játék már ugyanilyen beállítások mellett 70-75 °C volt, és nem crashelt, bár akkor csak 30-45 percet játszottam vele.
    - The Shore: Alapból maxon indult, nem állítottam a grafin. A játék nem crashelt.
    - Succubus: Alapból maxon indult, nem állítottam a grafin. A játék csak 1 alkalommal crashelt a videókártya miatt, akkor is a vége felé. Azután többször is kaptam crast, de az a játék miatt volt (vagyis a videókártya software-re nem írt ki semmit).
    - Doom Ancient Gods: Alapból High-n idult, csak a blur-t kapcsoltam ki. 120-140 fps volt a játék közben. A játék 10-15 perc után fagyott majd a videókártya crash-t kapott közben 75°C volt a kártya. Ezután hűtéssel már ment is, az Ancient Gods part 2 utolsó pályáig, majd ott DUPLA crash volt. Először a játék, majd a program az asztalon mégegyszer. A bossfight közben 3x fagyás volt 5 perc alatt. Először a játékban, majd a játék újraindításának pillanatában (még mielőtt bejött volna), azután ismét a játékban.
    Érdekes Doom Eternalban soha nem fagyott le, lépett ki, illetve hűteni sem kellett.

    További ötletelés és keresgélés:
    - A HWinfo-t javasolták a részletesebb hőfok figyelésekre és tényleg jobb. Később erre tértem át, de így sem derült ki semmi sem, csak annyi, hogy a videókari melegszik, de van, hogy nem és úgy is crash van. (Ezt az AMD software és a CPUID is megmondta)
    - További javaslat volt, hogy frissíteni kell a monitor frimware-jét (bár új monitornál). Megtettem, ugyanúgy crashek voltak.
    - Volt, aki táphibára gyanakodott. Nálam, akkor az ÖSSZES játéknál kellene csinálnia, nem csak azoknál.
    - Olyan is volt, aki újrapasztáztatta a videókártyát, mert úgy gondolata ettől lesz jobb a kártya, de nem. Így ezt Én nem csináltam.
    - Volt olyan javaslat is, hogy bios frissités kell, meg újra kell rakni a windows-t (utóbbi nagyon 2000-s évek, bár tényleg van, hogy működik). Amikor megvettem a gépet 1-2 hónap után meg is jelent az első probléma a Destiny 2-ben, mivel a hűtéssel megoldódott a probléma, illetve szinte csak azzal játszottam, így nem foglalkoztam vele. Ha ki is próbáltam mást, akkor az nem crashelt vagy ha igen, csak betudtam annak a játéknak a hibájának. Lényegében akkor "friss" volt a gép, elvileg minden aktuális volt rajta. A másik 5-6 évig volt a régi gépem, annál sem csináltam soha újratelepítést, sem bios frissitést, újrapasztázást sem, és még a windows 7-t sem frissítettem soha, még is működött, csak a csere előtt már az új játékok nem futottak rajta rendesen magas grafival többnyire a kevés (2 gb) VRAM miatt.

    Konkúlzió:
    Ennyi idő alatt sem értem mitől, és miért működik vagy nem működik ez a vidókártya. A videókártyák aktuális árait néztem a neten, és óriási meglepetés ért, hogy egy RX 580 2021.04-re 260.000 ft-ba kerül, ÉN meg annó 90.000-t is soknak tartottam az RX590-ért, és decemberre meg 320.000 ft egy 580-s :( . Ezt a kártyát 2k gamingnek állították be az AMD oldalán, biztosan a 8gb vram miatt, de mindenki tudja, hogy arra nem való, max csak low grafin. Ha 2k-ban akarsz játszani ultrán, inkább vegyél egy drágább kártyát. Külföldi fórumokon olvasva a fent említett crashek a leggyakrabban az RX 400-500-s szériáknál van, de még a vega kártyáknál és az 5000-s szériáknál is előfordul ez a jelenség. Ettől függetlenül szerintem a játékcrashek EGY RÉSZE, aminél a videókártya is crashel, csak játékoptimalizálatlanságból adódik. A másik része (a nagyobbik) pedig ténylegesen a kártya miatt van.
    A kártya úgy tűnik nem bírja a "HOSSZAN" tartó (ez bizonyos játékoknál több mint 1 óra még más esetén csak 20-30 perc) "NAGY" (FHD ultra/very high beállítású) megterhelést, és szerintem a DX12-vel is van baja. Pedig emiatt vettem, hogy FHD ultrán tudjak játszani. Az is igaznak bizonyult, hogy ha 70 vagy magasabb °C-n működik ilyen beállítások és időtartam mellett akkor gyakoriak lesznek a crash-k. Ezért erőteljesebb hűtés szükségessé válhat, de van kivétel. Ha hűtjük a crash előjöveltele később lesz várható (1 óra helyett 2 óra után) vagy nem is fog jelentkezni. Ha nincs freesync-s monitorod, illetve nem displayport-n vagy hdmi-n küldöd át a jelet, akkor grafikai hibáid IS gyakran lehetnek. Szóval érdemes egy ilyen monitort beszerezni és így elvileg nem lesz grafikai hiba a játékban. Ha nem akkor meg Vsync on vagy korlátolt fps szükséges (lásd a tavalyi game-ket).Az is nagyjából igaz, hogy a 2019-18 évi és az előtti játékok esetén ritkábban vagy szinte nem is crashel, illetve hűteni sem kell, de csak az új monitorral (lásd: Prey Mooncrash, Rage 2 ellenpéldában Destiny 2 (csak hűtéssel), vagy Metro Exodus bár tesszaláció nélkül ez utóbbi jó). A 2020-21-s játékoknál szinte majdnem mindegyiknél melegszik és/vagy crashel.
    További érdekességek:
    - a játékokból való kilépés után az AMD szoftware, a CPUID és a HWinfo is szinte rögtön azt mutatja, hogy a magas hőfokról 1-2 perc alatt hűtés nélkül visszahűl a kártya 70 °C-ról 35 °C körülire.
    - Volt amikor egy programba (cyberlink powerdvd) vagy csak simán egy film vagy kép megnyitásánál is crashelhet minden ok nélkül. Olyan is volt, hogy a telefonomról akartam képet átrakni a gépre és crashelt egyet a videókari software. Ezek persze annyira ritkák, hogy évente 1-2 van belőlük.
    - Később figyeltem meg ugyan, de a szoftware-el együtt többször crashel az egerem (Roccat KoneXTD) szoftware-e is. Ezt is frissítettem hátha, de nem lett változás.

    Végső megjegyzés:
    A játéktesztek persze nem teljesértékűek, mert egy aktuális videókártya drivernél és windows frissítésnél vannak tesztelve általában a játék megjelenésekor, a hónapok előrehaladásával újabb videókártya driverek jönnek, és a játékhoz is patchek, a windowshoz frissítés. Addigra lehet már a játékot végig is viszem, így a frissebb verziónál már nem tesztelem le. Persze a fent felsorolt játékok közül van pár, ami "régebbi", vagyis patchelt és van új driver meg windows frissítés is, mégis volt vele probléma, még a frissebb verzióval is. A tesztek még azért sem tökéletesek, mert nincs összehasnolítási alap, mondjuk egy ugyanilyen videókártya, vagy valami hasonló, amivel össze lehetne vetni. Ennek oka pedig a túl drága videókártyák és az, hogy ennyire már nem akarok foglalkozni ezzel. Legszívesebben lecserélném, de ilyen árak mellett mire?... és az is nyilvánvaló, hogy ettől jóval jobb teljesítményűt vennék.

    KÖSZÖNÖM, HA VÉGIGOLVASTAD :R :R :R
    BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK MINDENKINEK!!!

    [ Szerkesztve ]

  • thorex

    tag

    Hali!

    Köszönöm az ötleteket, segítségeket.
    Valóban nem írtam, de eredetit vettem, akkor még olcsó volt (90.000ft). Kb. 1 év után észleltem, hogy valami nem stimmel főként az új játékoknál (2020). De megpróbáltam a videókártya szoftwarében meg a játékban beállítani, hogy jó legyen, és többnyire sikerült, mert tudtam játszani, volt hogy akár 4 órát is egyhuzamban pl.: Cyberpunk 2077 FHD ultrán, vagy Horizon Zero Dawn-t hasonló mennyiségben. Illetve volt olyan játék is, ahol semmi probléma sem volt.
    Gondoltam rá, hogy garanciásan vissza kellene küldeni, de nekem 1 nap asztali gép nélkül is "érvágás" :DDD , valamint nagyon sok visszajelzés is volt, hogy ez gyermekbetegség ezeknél a kártyáknál, és így meg kell szexuálizálni :DD a kártyát, hogy működjön.
    Lehet a GPU nem bírja a tempót a melegedés miatt, és ezért működik, hogyha hűtöm. De erre is van kivétel. :D
    Órajelállítgatást inkább nem... próbálkoztam vele, javaslatok alapján, de vagy nem történt érdemi változás, vagy restartolt a gép. Többszöri restart után inkább felhagytam vele. :N
    Undervoltot is próbáltam még tavaly, de nem hozott eredményt.
    Rage 2-ben végül megszüntek a grafikai bugok ultrán az új monitorral, és a refresh rate 60-ról 144-re állítása után, olyan szinten, hogy nem kellet a videókarihoz nyúlni, hűtés miatt, és nem is melegedett.
    Nem lehet 1070-1080-t venni, csak használtan találtam, sőt ha jól láttam már 2070-t és 2080-t sem :F (árukereső alapján) ... Soha nem veszek használtan gépi alkatrészt.
    Ha vennék újat akkor legalább 3080, vagy 6900 xt-t. Ezek alább nem nagyon mennék, mert ha új akkor már legyen benne RT :D :D :D

    Van olyan a hozzászólásokban melyek hasznosak, és még érdemes csekkolnom, illetve van még egy-két saját ötletem nekem is, de ahhoz kellene valamilyen új játék, de számomra csak februárban lesznek. Ha sikerül megoldani a TI vagy a saját ötletemmel, akkor visszatérek... :DDD
    BUÉK!

  • thorex

    tag

    Eljött az év vége, úgyhogy itt egy újabb összesítés az AMD-s videókártyám sorozatos crasheiről. (már csak mókából) (RX590)

    Aki esetleg lemaradt volna róla részletesen a tavalyit 45974. hozzászólásnál a tavaly előttit meg a 44044. hozzászólásnál találja.
    De röviden 2019-ben vettem egy új gépet, és hát a videókari crashel meg grafikai hibákat csinál, de a játékok csak egy részénél, és ezt figyelgettem, "tesztelgettem, hogy miért van, majd egy új freesync-s monitorral is, amivel jobb lett, de ezen az éven lesz meglepi... Egy halom ötletet próbáltam ki, sajátot, vagy mások általit, de nem működött vagy csak egy kicsit lett jobb. Így jött létre a tavalyi és az azelőtti, meg a mostani hozzászólás is.

    Köszönöm a tavalyi válaszokat ötleteket. Többen is írtátok miért nem küldtem vissza, akkor garanciásan... Ennek több oka is van:
    - egyrészt már bő 1 év után tűnt csak fel, hogy igazán probléma van (addig nem játszottam túl sok játékkal és ott nem, vagy csak ritkán volt crash, amit betudtam játékhibának vagy ha többször is csinálta, akkor az egyedi hűtéssel megoldódott),
    - másrészt pár nap kiesés gép nélkül nekem érvágás (munka, kikapcsolódás, egyéb)
    - harmadrészt már párszor megszívtam műszakis termékek graijával, mint "igen hibás, de ez nem tartozik bele a graiba" vagy "ugyan megnézik, de nekik nem jön elő hiba, így nem hibás a termék" (bár ahogy írtam van, hogy nem is crashel)
    - negyedrészt szerintem nem mindegy, hogy a játék crashel-e ki valamilyen bug miatt, vagy a videókártya crashel mert az bugos vagy hibás.

    Ez az év is szórakoztató volt. Valami furcsa és megmagyarázhatatlan dologok történtek:
    1. Nincs hely a merevlemezen:
    Egy új játék telepítésénél furcsálottam, hogy csak 75 gb helyem van. Átnéztem a gépet és számoltam, hogy hiányzik kb. 160 gb. Megtaláltam a programdata mappán belül az AMD mappába egy .csv kiterjesztésű fájlt, ami 165 gb volt... Mivel éppen esedékes volt egy videókártya frissités, bepipáltam a gyári visszaállítást és full telepítést adtam neki. Ezután a mappa tartalma szinte teljesen kiürült, és visszakaptam a helyeket.
    2. Új driver, eltűnt szoftware, crash???:
    Az áprilisi frissítéskor újból egy full instalt adtam neki gyári visszaállítással. A telepítés után eltűnt a radenon kezelője. Próbáltam javítást is csinálni nem jött vissza.
    Így a crashkor, mivel nincs rajta a szoftware: vagy játékcrash van, vagy egy windows ablak jelenik meg, hogy a videókártya crashelt. Szoftware nélkül is tud crashelni a tavalyi állítás hamis (idézet: a radeon szoftware el van átkozva nem szabad feltelepíteni, csak a drivert.). Ja és a gyári visszaállításos telepítés után is crashel a szoftware, szóval ez sem számít (volt olyan aki javasolta).
    3. Nem indul egyetlen játék sem:
    Nagyjából január végétől február elejétől, egy új jelenség került elő (7x volt úgy ősz körül eltűnt). Lényege: bármelyik játékot elindítod az azonnal kifagy és crash a videókártya szoftwarére, ezt a végtelenségig csinálhatod, akkor sem fog elindulni egy játék sem. Ennek a megoldása, ha ilyen történik, újra kell indítani a gépet és megjavul :F. Közben volt windows frissités és videókari driver frissités is, de úgy is csinálta.
    Egyszer valamiféle memóriahibát írt ki a windows mitha vagy a VRAM vagy csak a RAM omlott volna össze, de ez is megoldódott újraindítással.
    Egy másik alkalommal a Quake indítása után egyből a szokásos módon már sejtettem, hogy crash lesz, de elkezdett villogni a monitor 5 másodpercenként, és mindig dobott hozzá egy crasht a videókártya szoftware, majd kb. a 10. után a játék is crashelt, így kilépett belőle, majd miközben reportolni akartam, crashelt mégegyett és kiírt valami olyat, amit most nem szószertint idézek csak a lényegét: valamilyen csökkentett módot kapcsolt be a radeon szoftware a crashek miatt és indítsam újra a gépet, hogy TALÁN az segíteni fog.
    Ezután megpróbáltam a radeon szoftverét megnyitni, akkor a következőt írta ki

    Akkor jelenleg ami nekem fent volt a gépen az volt a legújabb.
    4. Az eseménynapló:
    A windows-s eseménynaplóba a hibák között sohasem találtam semmit sem, viszont az alábbit találtam a crashek után a figyelmeztetések között: A(z) amdwddmg képernyőillesztő nem reagált, és utána sikeresen helyreállt.
    Ezt a google-ba beírva egyből az első találatra egy reddit-s írás jött elő, ahol valaki esküdözik arra, hogy végre megoldotta a problémát, és leírta miket észlelt... Nos a hibák a hasnolóak voltak mint nekem. Ez az illető azt írta, hogy memóriát cserélt a gépében, és onnantól kezdve soha többé nem crashelt. Konkrétan: G.Skill Trident Z 16GB cserélt Crucial Ballistix 16GB-ra. Azért egy memória tesztet is lefutattam persze, minden oké volt.
    + Extra észrevétel:
    Az új egérrel a Roccat Aimo szoftware-vel a Swarm-mal, már nem tűnik el az egér szoftware-re a gyorsindító iconok közül, mikor crashel a videókari szoftware.

    Most nem volt sok játék, de azért volt egy pár meglepetés is. Bármelyik játék is volt problémás ezen az éven már NEM segített rajta az egyedi hűtés.
    Minden játék, ahogy tavaly is és most is, az SSD-re lett telepítve, és mindig volt legalább 100 GB szabad hely az SSD-n. NEM volt overclockolva bármi is, a windows és a videókari software mindig a legfrissebb volt. A gép 1-2 havonta rendszeresen takarítva van. A játékok közben nem fut semmilyen más program a háttérben. A játékok ahogy most is és tavaly meg tavaly előtt is FHD High, Ultra, Very High, Epic beállításokon mennek, vagy úgy ahogyan az elindításkor alapbeállításon van.
    Játékok:
    Serious Sam Siberian Mayham:
    Lényegében tökéletesen futott, high-on, és Vulkánnal crash nélkül 75°C-n akár több órát is egyszerre, semmit nem kellett az AMD szoftwareben állítani. Érdekes, hogy a Serious Sam 4 hatalmas "bughalmaz" volt nekem
    Call of Cthulhu:
    Ez egy régebbi játék (2018 :D), csak most próbáltam ki.
    Egyből minden grafi maxon volt. A blur és Vsync kikapcsolása után indítottam is. A játék az elején csak egyszer crashelt, akkor a videókártya is crashelt. Én ezt a sok újralódolásnak tudtam be, merthát ez ilyen játék, ha a titkos dolgokat meg akarod találni vagy csak elrontassz valamilyen döntést, akkor nem töltheted be az előző mentést, újra kell kezdeni az egészet...
    Később a 9-s pálya környékén, de főleg utána crashelet vagy 7-t. Lehet crashelt volna még a játék, de addigra vége lett.
    FPS 120 körül, 70 °C a videókari, szoftware állítás nem történt.
    Lost Ark:
    Egyből max grafin indult, nagyon nem nyúltam a beállításokhoz, csak vsync off és blur off. A játékkal akár 4-6 órán kereszül is lehet játszani, melegszik is 70-75 °C-ig, de nem crashel. Csak frissitések után chraselt egyet-egyet, de csak kb. a nyár közepéig. Kb. november óta ledobál a szerverről néha, és megjelent az, hogyha egyhelyben állok úgy 5 percing, akkor a monitor elkezd egy picit vibrálni, ami további egyhelyben állás után (10-15 perc) videókártya crash-hez vezet. Eddig február vége óta napi szintű játék mellett 8-9x crashelet a videókarátya, ez elfogadható arány. :D
    Shadow Warrior 3:
    Maxon indult, szite nem állítottam semmit sem a játékban, sem a szofwareben. 1 óra összefüggő játék után crashelt a játék és a videókari is. Bár ez csak egyszer fordult elő, de a játék is elég rövid...
    Remorse: The List, Fobia, Stranded Deep, Metal Hellsinger, Forgive Me Father, Stellaris az össze dlc-vel (2022 év végéig):
    Max grafi, nem volt crash.
    Scorn:
    Max grafi, nem volt crash, de egyszer mint annó a Serious Sam 4-ben mintha megszüntek volna a modellek falai és csak a textúrájuk maradt volna, így a modelek megvilágítása piros fénygömbként jelentek meg úgy, hogy ha egy bizonyos irányba néztél nem láttál semmit sem. Mint a lens flare jelenség fénygömbök formájában. Ez a játék újraindítása után helyreállt. Nem tudtam képernyőfotót készíteni róla, mert csak feket képernyőt fotózott :(
    The Chant:
    Alapból high-n indult, de epic-re tettem, blur off és adtam neki scalinget 77%-t. Úgy tűnt, hogy megy a játék 70-80 FPS, majd a kövi indítás után kb. 2 perc telt el és crash. Újraindítás után ismét csinálta 2 perc játék után. Az egyik crashnél még a fejhallgató szoftware is megzavarodott. Ekkor visszaraktam high-ra úgy ment is egy darabig. Majd az első ellenfél harc után extrémen elkezdtett laggolni úgy, hogy csak a low grafikával ment rendesen a játék. Ezután frissitettem a videókari drivert, mert pont volt egy újabb, majd ekkor az AMD telepítője eltűnt hirtelen. Majd az alábbit írta ki a játék indításánál...

    ...így mégegyszer telepíteni kellett. Ezután ment a game, visszaraktam eredeibe mindent (high és scaling 87%), de a főhősnek lila haja lett (textúra nélküli model), de ment a játék egy ideig. Ezután is lett crash, majd natívra tettem a játékot, ekkor is probléma volt 30 perccel kb. indulás után fekete vagy elmosott képcsíkok jelentek meg. Ekkor elkezdtem hűteni a kártyát az eredeti beállításon (high, scaling 87%), akkor az alábbit kaptam villogva. Ez egy ház, meg az ajtó :))

    Ezután nézegettem mit lehet állítani, mert van többfél beállítás is: A normál scaling továbbá lehet még GEN5 TAAU és az FSR2, és csak ekkor jöttem rá, hogy ez utóbbi a FieldityFX, ezt beállítva balancedre ment a játék nem volt grafikai hiba sem, de későbbi indításnál már ismét jöttek a crashek, majd az egyik után amikor visszaléptem a játékba a következő grafikát kaptam

    A játék újraindításával megoldódott a probléma, végül kb. 20-25 crash után végig lehetett játszani a játékot.
    Éves Quake Champion jelentés és az év végi hülyülés:
    Ezzel még mindig játszok egy-egy meccset, és igen ritkán van crash. Szerintem az évben nagyjából 5, ha volt (ja, meg mikor vagy 10-t crashelt az indításnál, de az nem a játék közben volt). Most év végére meghülyült a játék, mert az egyik pálya betöltésekor kidobott az asztalra mindenféle crash nélkül, de más pálya ment. Majd néhány nappal később, játszottam egy pályát, és utána nem töltött be egyik sem, csak kifagyott a loadig során úgy hogy resetelni kellett a gépet. A steam-s fájlelleőrzés oldotta meg a problémát.
    Dying Light 2:
    A játék egyből max grafin indult, de alapból dx11-gyel, és képzeljétek el NINCS CRASH :C akár 2 óra játék után sem.

    KÖSZÖNÖM, HA VÉGIGOLVASTAD (MOST IS) :R :R :R
    BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK MINDENKINEK!!!

  • thorex

    tag

    A végső év az RX590-nel 2023-ban

    Hali!
    Ismét immár negyedjére is, de most már tényleg ez lesz az utolsó, mert vettem egy új gépet és lecseréltem végre az RX590-s kártyámat. Mivel nyár végéig még a régi gépem volt, úgy gondoltam jöjjön még egy kis tapasztalat, és a végére röviden összegezem mi is volt valójában az elmúlt 4 évben, hátha valaki lemaradt volna az eddig szilveszteri kalandokról.
    Akit érdekelnek a régebbi hozzászólások, ahol képek is vannak, a #44044, #45974, #47460 hozzászólásnál megtalálja.
    Szóval összeraktam egy gépet 2019-ben ilyen konfiggal: Sapphire Rx590 8gb Nitro+ videókártya, intel i5 9400F proci, corsair vegeance ddr4 2x 8gb 3000mhz memória, WD blue 1 TB HDD és WD black 500gB SSD és egy Gigabyte Z390 UD alaplap, végül egy 750W Chiftec Photon táp van, valamint win 10 természetesen. Monitor Asus ML229H fullHD-s 75 hz-s (persze a FHD-t csak 60 hz-n tudja, és a csatlakozója egy hdmi-dvi). Új monitor is lett véve később, ami egy LG UltraGear 24GN600B FHD-s 144hz-s Freesync támogatással és displayport-s kábellel.
    A gépház Raidmax Aeolus 6 ventis ház (3 be 3 ki). Logitech hangszóró, Roccat KoneXTD egér, és Revoltech billentyű, bár ezek le lettek cserélve időközben, mármint a hangszóró, az egér Roccat Aimo és a billentyű Coolermaster.

    A problémáról: játékok közben sokszor videókártya crash van, de nem minden esetben. A hibák van, hogy 15 perc, de van, hogy csak 1-2 óra után jön elő. Valamint van, hogy szétszabdalódik a kép, textúrázatlan modellek jelennek meg, esetleg a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik esetleg negatív színek is megjelennek és még más is... A crash során hibaüzenetként kapom:
    - a videókártya software időtúllépés miatt kicrashel,
    - windows értesítésben, hogy váratlan rendszerhiba miatt a videókártya szoftware alapértelmezett módba visszaállt (bár 2022 óta ezt már nem írta ki)
    - windows naplójában a figyelmeztetések között pedig: A(z) amdwddmg képernyőillesztő nem reagált, és utána sikeresen helyreállt.
    Van, hogy úgy crashel, hogy csak a reset segít a gépen.
    DE van olyan is, hogy egyáltalán nem crashel egy adott játék, illetve olyan is, hogy crashel rendesen, de párszor működik úgy is, hogy akár 4 órát is játszhatsz nem fog crashelni. :F

    Minden játék, az SSD-re lett telepítve, és mindig volt legalább 100 GB szabad hely az SSD-n. NEM volt overclockolva bármi is általam, a windows és a videókari software mindig a legfrissebb volt. A gép 1-2 havonta rendszeresen takarítva van. A játékok közben nem fut semmilyen más program a háttérben. A játékok ahogy most is és tavaly meg tavaly előtt is FHD High, Ultra, Very High, Epic beállításokon mennek, vagy úgy ahogyan az elindításkor alapbeállításon van.

    A megoldások keresése játékon kívül: ezeket többnyire az internetről vettem, ahol mindenki nagyon okos és mindet is tud (mármint van aki igen :D ), de volt amit saját magam vettem.
    - windows és videókari frissítés a legújabbra
    - táphiba, vagy nem elegendő a táp
    - az aktuális játékhoz nem elegendő a gépigény
    - nvidia szoftware a gépen
    - rosszul vannak a kábelek összekötve, kicsúsztak
    - overclockolva van valami és amiatt van
    - A windows energiagazdálkodásában külön a PCI-s csatlakozóra milyen energiaséma van beállítva.
    - A videókari órajelét kell állítani
    - A videókari áramfeléveli korlátját kell állítani
    - A videókarin egyedi hűtéssémát kell használni (nem engeded, hogy nagyobb hőfokja legyen 60-65 °C-nál)
    - A videókarit undervoltage-ni kell.
    - Egy adott szoftware verziót kell felrakni és nem szabad frissíteni
    - Nem szabad feltelepíteni az adrenalyn vagy a pro szoftware-t, amiatt crashel, csak a driver kell.
    - Az amd Pro-t kell felrakni az adrenalyn helyett
    - Más melegszik (ssd, proci, stb.) amiatt crashel esetleg?
    - Monitor frimware frissítés kell
    - Benchmarkot kell megnézni
    - AMD stressz teszt megnézése
    - AMD szoftware-n belül naplózás indítása
    - A sapphire videókari programjába van-e valamilyen infó, mit ír a TRIXX
    - a prociba nincs integrált videókártya emiatt lehet? (a válasz egyértelmű, de azért utána néztem)
    - memória tesztelése "memteszttel"
    - videókari újrapasztázása
    - bios frissítése
    - Rivatuner használata
    (az utolsó 3-mal már nem foglalkoztam, valamint az undervoltag-nél nem volt kedvem már játszani vele pár sikertelen próbálkozás után)

    A megoldások keresése az adott játékokban:
    - grafika részletes beállítása, vagyis "custom" forma használata
    - Vsync on
    - FPS korlát
    - Scaling
    - AMD Fieldity használata (FSR2)

    A teljes felsorolásból nem igazán segített semmi sem... A hűtés, és a játékban lévő Vsync, tovább az FPS korlát volt az amivel működőképesre lehetett bírni a játékokat, vagyis tudtál vele játszani akár több órát is..., de nem mindig működött ezekkel sem.
    Ami igazán segített még, hogy vettem egy új monitort, amihez Freesync van és a jel displayport-n keresztül megy, így jó pár játéknál eltűnt a grafikai hiba, de a crash az megmaradt. Ez később ismét probléma lett a játékoknál.

    Lehetne kérdezni, hogy miért nem küldtem vissza garanciásan... Ennek több oka is van:
    - egyrészt már bő 1-1,5 év után tűnt csak fel, hogy igazán probléma van (addig nem játszottam túl sok játékkal és ott nem, vagy csak ritkán volt crash, amit betudtam játékhibának vagy ha többször is csinálta, akkor az egyedi hűtéssel megoldódott),
    - másrészt pár nap kiesés gép nélkül nekem érvágás (munka, kikapcsolódás, egyéb)
    - harmadrészt már párszor megszívtam műszakis termékek graijával, mint "igen hibás, de ez nem tartozik bele a graiba" vagy "ugyan megnézik, de nekik nem jön elő hiba, így nem hibás a termék" (bár ahogy írtam van, hogy nem is crashel)
    - negyedrészt szerintem nem mindegy, hogy a játék crashel-e ki valamilyen bug miatt, vagy a videókártya crashel mert az bugos vagy hibás.

    Amilyen játékokkal játszottam 2019 nyarától, a probléma és a megoldás, ha volt:
    Destiny 2: csak fagyás és kilépés a játékból --> egyedi hűtés, így csak kb. 1 crash/hónap (napi szintű játék mellett bár csak 1,5 évig játszottam vele)
    Metro exodus & dlc-s: textúrahiányos kép, szétszabdalódott kép --> tesszaláció kikapcsolása
    Path of Exile: nem volt probléma
    Ori and the Will'O'Wisp: nem volt probléma
    Doom Eternal: nem volt probléma
    Die Young: nem volt probléma
    PUBG lite: nem volt probléma
    Wolcen: Lords of Mayhem: nem volt probléma
    Quake Champion: csak fagyás és kilépés a játékból --> fps limitálása 120-ra (144-re), így csak kb. 1 crash/hónap (napi szintű játék mellett)
    Horizon Zero Dawn: negatív színek a füvön egy résznél, villogó árnyékok, és fagyás és kilépés --> nagyobb grafika beállítása (mármint az autodetektálttól) és egyedi hűtés, így nincs fagyás a többi megmaradt
    Serious Sam 4: textúrázatlan modellek jelennek meg, esetleg a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik, egy lens flare jellegű nagy fénygömb megjelenése, ami miatt nem látsz semmit sem + fagyás és kilépés a játékból, valamit a pc leállítása magától. --> fps limit 144, valamint dx11 és low grafika.
    Death Stranding: csak fagyás és kilépés a játékból, akár a videó közben is --> nincs megoldás.
    Cyberpunk 2077: fagyás és kilépés a játékból, árnyék problémák a képernyőre "égéssel", hiányzó textúrák és a textúra a végtelenbe történő megnyúlása, fekete textúravillogások--> egyedi hűtés + Vsync on, így az eredémy: az első 10 órában még a szokásos 0,5-1 óra utáni fagyás volt jelen, 10-60 óra gameplay között akár 4 órákat is játszhattál vele nem volt baja, csak egy-két kisebb grafikai probléma, ami újraidítás után megoldódott, majd 60 játékóra után úgy kb. 100 óráig (addig játszottam vele), már hűtéssel biztos, hogy 30 perc után fagyott, hűtés nélkül, meg vagy fagyott vagy nem
    Subnautica Below Zero: csak fagyás és kilépés a játékból --> a 6. után nem volt több :F
    Rage 2 & dlc-s: a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik, negatív színek, hiányzó textúrák, fagyás és kilépés --> nincs megoldás (ezt a játékot teszteltem torrent-s és eredeti verzióban is... ugyanaz az eredmény)
    Breathedge: nem volt probléma
    Spellforce 3 és dlc-i: nem volt probléma
    Lust for Darkness: nem volt probléma
    Lust from beyond: nem volt probléma

    Folytatás az új monitorral:
    Rage 2 & DLC-s: nem volt probléma, minden ami volt megszűnt, a játék stabillá vált. (ezt a játék teszteletem torrent-s és eredeti verzióban is... ugyanaz az eredmény)
    Cyberpunk 2077: jobb mint volt, de a crash még jelen van
    Quake Champions: jobb mint volt, de a crash még jelen van
    Serious Sam 4: jobb mint volt, de a crash még jelen van (megszűnt a grafikai hiba)
    Bright Memory: fagyás és kilépés a játékból, a textúra néhány helyen pixelesedik --> egyedi hűtés
    Prey Mooncrash: nem volt probléma
    Little Nightmare és dlc-i: nem volt probléma
    Little Nightmare 2: nem volt probléma
    Chernobylite: fagyás és kilépés a játékból --> egyedi hűtés
    The Ascent: a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik, fagyás és kilépés a játékból --> egyedi hűtés, nem tökéletes, de jobb
    The Shore: nem volt probléma
    Succubus: nem volt probléma
    Doom Ancient Gods I-II: fagyás és kilépés a játékból, még az asztalon repetázott a crash. --> nincs megoldás
    Serious Sam Siberian Mayham: nem volt probléma (talán, mert Vulkan-on játszottam, a grafi high-n volt)
    Call of Cthulhu: fagyás és kilépés a játékból --> nincs megoldás
    Lost Ark: fagyás és kilépés a játékból ritkán. Van, hogy több hónapon keresztül nincs semmi probléma úgy, hogy naponta játszok vele --> nincs megoldás, elmúlik magától :DDD
    Shadow Warrior 3: fagyás és kilépés a játékból (egyszeri volt)
    Remorse: The List: nem volt probléma
    Fobia: nem volt probléma
    Stranded Deep: nem volt probléma
    Metal Hellsinger: nem volt probléma
    Forgive Me Father: nem volt probléma
    Stellaris + all dlc (2022 év végéig): nem volt probléma
    Scorn: egy lens flare jellegű nagy fénygömb megjelenése, ami miatt nem látsz semmit sem --> játék újraindítás (egyszeri eset)
    The Chant: textúrázatlan modellek jelennek meg, esetleg a textúra néhány helyen villog vagy pixelesedik, a textúra a végtelenbe történő megnyúlása, a kép teljesen negatív színű lesz + fagyás és kilépés a játékból --> nincs megoldás
    Dying Light 2: nem volt probléma
    Returnal: fagyás és kilépés a játékból, a textúra a végtelenbe történő megnyúlása ami egy falat képez, így nem látsz semmit sem --> nincs megoldás, ha állítasz a grafin, akkor egy-két fagyás után kb. 1 órát tudsz játszani, és után egyre sűrűbben fog crashelni, akár 1 perc játék után. A grafikai hiba, csak párszor jelent meg, de az nem okozott crash-t
    Dead Island Definite edition: nem volt probléma
    Amnesia Bunker: nem volt probléma
    Aliens Dark Descent: fagyás és kilépés a játékból (a végén már percenként lépett ki), párszor villogó ládák amin vakító fénygömök vannak, rózsaszínű ládák a játékban lévő kamara képein keresztül vagy simán --> nincs megoldás (a percenkénti crash-re a számítógép újraindítása volt a megoldás), a textúrahiba a játék újraindításával megszűnt, és csak kb. 1,5-2 óra összefüggő játék után jelentkezik.
    Viewfinder: nem volt probléma
    Under the Waves: nem volt probléma

    Egy kis kiegészítés:
    A játéktesztek nem teljesértékűek, mert egy aktuális videókártya drivernél és windows frissítésnél vannak tesztelve általában vagy a játék megjelenésekor vagy később, a hónapok előrehaladásával újabb videókártya driverek jönnek, és a játékhoz is patchek, a windowshoz frissítés. Addigra lehet már a játékot végig is viszem, így a frissebb verziónál már nem biztos, hogy letesztelem. Persze a fent felsorolt játékok közül van pár, ami "régebbi", vagyis patchelt és van új driver meg windows frissítés is, mégis volt vele probléma, még a frissebb verzióval is. Illetve van olyan játék is, amivel csak később játszottam nem a megjelenésekor, hanem mikor akciós és megvettem vagy torrenten később jelent meg. A tesztek még azért sem tökéletesek, mert nincs összehasonlítási alap, mondjuk egy ugyanilyen videókártya, vagy valami hasonló, amivel össze lehetne vetni. Viszont ennyire már nem akarok foglalkozni ezzel. Ja és a torrent... hogy ha meg is veszed mint ÉN a játékokat pl.: The Chant-t és úgy tudod végig játszani, hogy több mint 25-30 crashsel, akkor talán megérthető miért fordul az ember inkább a torrent felé...

    Összegzés:
    Külföldi fórumokon és az AMD fórumján olvasva a fent említett crashek a leggyakrabban az RX 400-500-s szériáknál van, de az R5-R7-R9-s szériáknál ami előttük van, illetve a VEGA kártyáknál és az 5000-s szériáknál is előfordul ez a jelenség, sőt olvastam egy magyar webshop oldalon, hogy valaki azért vesz nvidiás kártyát, mert a 7900xt-s (vagyis jelen a legújabb) kártyája crashel mint a *****élet.
    Az ÉN kártyám úgy tűnik nem bírja a "HOSSZAN" tartó (ez bizonyos játékoknál több mint 1 óra még más esetén csak 15-30 perc) "NAGY" (FHD ultra/very high beállítású) megterhelést, és szerintem a DX12-vel is van baja. Az is igaznak bizonyult, hogy ha 70 vagy magasabb °C-n működik ilyen beállítások és időtartam mellett, akkor gyakoriak lesznek a crash-k. Ezért erőteljesebb hűtés szükségessé válhat, de van kivétel (Rage 2, The Chant a legjobb példa). Ha hűtjük a crash eljövetele később lesz várható (1 óra helyett 2 óra után) vagy nem is fog jelentkezni, DE VAN KIVÉTEL. Ha nincs freesync-s monitorod, illetve nem displayport-n vagy hdmi-n küldöd át a jelet, akkor grafikai hibáid IS gyakran lehetnek. Szóval érdemes egy ilyen monitort beszerezni, és így elvileg nem lesz grafikai hiba a játékban, DE VAN KIVÉTEL (The Chant, Returnal stb.).
    Néhány dolgot valahogy sohasem értettem: egy adott magas gépigényű játéknél miért ment akár 3-4 órát is crash nélkül, míg egy másik már 15 perc után crashelt nem egyszer? Illetve, hogy van az, hogy egy gyengébb gépigényű játéknál crashel, de egy erősebbnél meg nem? Vagy, hogy egy új monitortól, hogy változik meg a játék az addigi szétesett képről és melegedésből, fagyásból, egy stabil működőképes játékká (Rage 2)? (ezek már csak költői kérdések) :D

    Végszó:
    Az új gép felépítése: alaplap Gigabyte Z790 Gaming X, memória 2x16gb Kingstone Fury Beast DDR-5 5600mhz, proci Intel i5 13600K, táp Corsair 1000W, hdd WD 2TB purple, ssd WD 2x1TB black, videókari Asus Rog-Strix 4080 16gb, ház Zalman Z10 plus, monitor LG UltraGear 27GP850p-B, ami egy 27"-s 2k-s (2560x1440) 175hz G-sync-s, és win11.

    Az első tesztek:
    Quake Champions: nincs crash, nincs villogás, szebb kép ugyanazzal a grafikai beállítással, csak 2k-ban
    Lost Ark: nincs probléma
    Fort Solis: nem volt probélma max grafin 2k-ban
    Forspoken: nem volt probléma max grafin 2k-ban
    Remnant 2: nem volt probléma max grafin 2k-ban, de a játékkal nem lettünk barátok
    Starfield: nem volt probléma max grafin 2k-ban, bár egy-két helyen nem tökéletes a textúra, de szerintem ez játék bug, nem okoz előrehaladási problémát a játékban :) (későbbi patch-k után jó lett minden)
    The Talos Principle 2: nem volt probléma max grafin 2k-ban
    Immortals of Aveum: nem volt probléma max grafin 2k-ban (bár egy kicsit laggol-t a játék, DLSS Quality és fix 120 fps kellett neki, most már stabil)

    Ha végig olvastad ezt, vagy bármelyik előző hozzászólásomat, akkor köszönöm neked! :R :R :R
    Boldog Új Évet Kívánok mindenkinek!

Új hozzászólás Aktív témák