Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ksanc

    őstag

    válasz Keeperv85 #13838 üzenetére

    Köszi! :)

    Csepptöltés. Igen, ez kicsit kócos fogalom. Ez nekem szintentartást jelent általában és nem túltöltést, ami valóban kerülendő és káros a lítiumos akksikra. Szóval minden normális litiumos töltőben megvan ez is, az más kérdés, hogy a gyakorlatban hogyan valósítják meg, mikor kapcsol vissza a töltési fázisra.
    Ezt ugye bárki láthatja: ha rajta hagyja a töltőt a bekapcsolt telón, akkor folyamatosan 100% lesz a töltés. Ha szétkapcsolna "hardveresen", akkor olyan lenne, mintha kihúztad volna az adaptert: csak kisülne és merülne...
    Persze mielőtt cáfolni kezdenéd, azt elismerem, hogy ez már nem a töltési ciklus és folyamat része, hanem azon túl van :)

    "vezérlőelektronika elkezdi csökkenteni a felvehető kapacitást, ezzel kímélve az akkut"
    Nem. Legalább is nem ilyen egyszerűen :) A notebook akksikban igen komoly elektronika van, ami cellánként vezérli a töltést, figyeli és tárolja az összes információt a töltésekről és az állapotokról. Magától sosem fogja csökkenteni egy cella felvehető kapacitását, hanem az elhasználódás/kapacitáscsökkenés függvényében minden cella az aktuális állapotának megfelelő saját töltésvezérléssel rendelkezik. Ha szedtél már szét ilyen akksit, akkor a cellákat bemérve a rossz cella az rossz is lesz, a valódi, eredeti kapacitásának töredékét fogod kapni, nem az elektronika csökkenti a kímélés miatt.
    Mellesleg emiatt a komoly elektronika miatt nem tudod a rossz cellát egyszerűen kicserélni, ahhoz módosítani kell az eeprom-ban tárolt adatokat is, különben a cellához tartozó vezérlés az utolsó állapot (jócskán lecsökkent kapacitás) szerint tölti az új cellát is, ami azt jelenti, hogy baromira hosszú élettartamú lesz, csak éppen esetenként csak pár percig működik, pont mint a régi rossz.
    Ez az elektronika egyben a kisütést is vezérli, tehát a csökkent kapacitású cella kevésbé fog részt venni a folyamatban. A gond akkor van, amikor egy vagy több cella csökkent kapacitása már annyira kicsi, hogy összességében az akksi nem tudja leadni már a névleges feszkót terhelés alatt.
    Itt is egészen más kérdés, ha a névleges kapacitás alá lőjük be a töltési karakterisztika áramát az élettartam hosszabbítása érdekében.

    egy akku elkezd hirtelen merülni, azt többé semmivel sem állítod helyre
    Ez így igaz.
    Én arról az esetről beszélek, amikor a teljes működési idő a megszokott, csak éppen például ez a működés 80%-ban néhány százalékos töltöttségkijelzés mellett történik. :)
    Szóval ha ilyen van, nem muszáj egyből elrohanni akksit venni, érdemes egy-két ilyen töltés-kisütési fázist megpróbálni előtte. Mert bizony a papírforma ellenére a gyakorlatban ilyen is van :)

    Töltés, "gyorstöltés": igazad van, nem lehet gyorstölteni, ezért is tettem idézőjelbe :)
    Azt értem ez alatt, hogy általánosan, ha rendszeresen a karakterisztikának megfelelő maximális töltőárammal töltesz egy cellát, akkor rövidebb élettartamot kapsz, mint ha egy kisebbel. A hosszabb élettartamért cserébe megnő a töltés ideje.
    Az más kérdés, hogy telókban ezt nem tudod befolyásolni igazán :D

    Amit tudsz, az az, hogy ha kisebb teljesítményű adaptert használsz, akkor ennek a teljesítménynek a töltésre fordítódó része kisebb lesz a szükségesnél. (Bekapcsolt telónál sosem kizárólag a töltésre megy az egész teljesítmény) Vagyis így kisebb lesz a töltőáram.
    Ezért fordulhat elő olyan eset, hogy rá van dugva a töltőre a teló, a kijelzett töltési szint mégis csökken, ha lassan is :) És ilyenkor van az is, hogy a kikapcsolt teló akksija gyorsabban feltöltődik, mert az adapter teljesítménye nem oszlik meg a működés és töltés között.

    Elég bika adapterrel a töltőelektronika is megkapja a szükséges áramot és a teló is mehet fullon, kikapcsolva/bekapcsolva is ugyanannyi idő alatt tölt fel, nincs jelentősége.
    Csak éppen a gyári adapterek jó részének a leadott árama vagy pláne az USB port max. 500mA-e ehhez kevés.
    Persze felfelé ez nem működik, hiába teszel rá mondjuk 100A-es adaptert, a töltőelektronika akkor is a karakterisztikájának megfelelő maximális töltőárammal tölti az akksit, nem fog 10 perc alatt feltölteni :)

Új hozzászólás Aktív témák