Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ragasztós

    újonc

    válasz SCH04 #30036 üzenetére

    A ragasztóknál a szabvány két óra préselést ír elő és hét nap pihentetés/kondícionálást.
    20 C-fok körül a ragasztás 24 óra alatt tökéletesen megszárad. Tehát már két óra présidő elég. A gyakorlatban előfordul 20perces (hideg) présidő (20 perc után a ragasztó eléri a végső szilárdságánsk 70-80 %-át), két óra pihentetés és mehet a továbbfeldolgozás. Ez azért egy kicsit kockázatos, de egy órás préselés után 24 órával nyugodtan lehet gyalulni, csiszolni. Két-három rétegű parkettát gyártanak Technobond D3-mal 10 perc présidővel, 24 órás pihentetéssel.

  • thyeby

    őstag

    válasz SCH04 #30036 üzenetére

    "Összeragasztom, a présbe kell várni egy napot, vagy kivehetem egy óra múlva és másnap vastagolom?"

    Soktényezős ez. Hőfok, klíma, pára, fa nedvességtartalma és ragasztó. Ezek a főbb tényezők.

    A kiindulási alap legyen az, hogy szobahőmérsékleten, nem nagy fene ködben, szóval szellőzött, nem nyirkos helyen mondjuk a Technobond D3 présideje 20-30 perc. Biztos, ami biztos, mi szorítjuk egy órán át.
    Namost ha a műhelyedben van mondjuk 18 C°, kint meg köd, a szellőző nem megy, akkor szorítod 2-3 órán át.
    Szorító le, pihen holnapig. Ekkor fűrészelni, és kontaktcsiszolni már simán lehet. Alapesetben gyalulni is. De!
    Kérdés, hogy milyen széles, milyen sík az anyagod, és milyen vastagolóba dugod, milyen fogásmélységgel.

    Ha kúrni kell gyorsan, akkor pihentesd két napig. Ha finomabban dolgozhatsz vele, akkor egy nap száradás elég.
    Ha nem sík a tábla (billeg), egyengesd, mert akkor a vastagoló nagyon megpüföli. Minél kisebb fogásokkal gyalulsz, annál jobb minden tekintetben. Csak ugye ez idő, meg villanyszámla.

    Többféle ragasztót kipróbáltam ugyan, de megállapodtam a Technobondnál. Többnyire egy kaptafára készülnek ezek a ragasztók, bárki gyártja. Ha az összetételt tekinjük. Csak ott van egy csomó egyéb tényező, amire a gyártás, szállítás és tárolás során illik figyelni. Ezmiatt nekem a noname gyártók, pláne Ázsiában gyanúsak. Fő ismérvük, hogy szarért pittyért kínálják. Kockázatos. Ha ilyet látsz, hogy kinyitod a vödröt, és bebőrözött, csomós, kásás, elszíneződött, az nem jó ómen. Velük nem kockáztatok tehát. Ott van pl a Henkel, aki már kicsit szigorúbban fog meózni. Velük a minőséggel nemigen lesz baj. Csak ők meg drágán dolgoznak.
    Fentiek miatt aztán Emfiboist használtam. Eltűnt, lett helyette a Technobond. Kipróbáltam. Minőségben ugyanaz, árban talán még jobb is. Bevált, nem matatok tovább ragasztó után.
    És még egy márkán belül is nagy a szórás árban. Én pl olyan helyzetben vagyok, hogy olcsóbban kapnám meg, ha idepostáztatnám Pestről ugyanazt, mint ha itt veszem meg az utcasarkon sarkon. De más az interneten rendelni, és más a kezedben fogni, mielőtt fizetsz. Pl ha nagyon a szav idő végét járja, simán visszaadhatom a kereskedő kezébe, hogy ezt süsse el másnak, vagy ha baj van vele otthon kinyitás után, akkor azonnal elviharozhatok oda, ahol vettem. Interneten által ez kínosabb.

    Egyébként nem olyan drága a faipari ragasztó, hogy az ember kockáztasson. Igaz, hogy az élelmiszeripar megteszi bármikor szemrebbenés nélkül, és olyat sóz rád, ami a macskádnak se kell, de képzeld azt a slamasztikát, hogy rendeltek Tőled x m³ táblásított tölgyet. Felszabják, tovább értékesítik, beépítik, ott meg elenged a ragasztás. Ez jó nagy xarság. Benne van a pénzed, az anyagod, a munkád, a másoké is, és kuka az egész. Ugyan érdekel, hogy vajon mit tesz ilyen reklamáció esetén a Henkel, a Technobond. De én már szokva vagyok ahhoz, hogy ebben a rohadék kapetalezmusban senki nem ismeri el a hibáját akkor se, ha nyilvánvalóan tudja pedig. Van persze jog, lehet ölre menni, pert nyerni, de jobb, ha az ember fia arra van berendezkedve, hogy termeljen inkább, mint hogy veszekedjen.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák