Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DM-Fan

    nagyúr

    Sziasztok!

    Szomorúan olvastam a hírt, hogy az Oppo kivonul a BD-lejátszó szegmensből és leállítja a regnáló modellek gyártását is. Elég régóta terveztem, hogy lecserélem a jelenlegi lejátszómat egy Oppo-ra, úgy tűnik, hogy az utolsó lehetőség ideje lassan eljön (már ha új készülékben gondolkodok - és egyébként abban gondolkodok).

    Pár kérdésem ugyanakkor felmerült és ezek kapcsán szeretnék megvilágosodást nyerni, így ezúton fordulnék a jelenlegi Oppo tulajok, illetve a topicba írogató, nálam a témában avatottabbak felé.

    Bár engem hidegen hagy a 4K- és HDR-láz (tekintve, hogy mai napig nagy megelégedettséggel használom a Panasonic 65VT60 plazmámat, amit jóideig eszem ágában sincs lecserélni), de - sajnos - nem tudom magam kivonni a fejlettebb technológia lejátszására alkalmas lejátszó vásárlása alól, tekintettel arra, hogy mint az nemrégiben kiderült, pl. a Paramount filmek új hazai forgalmazója (öröm az ürömben) a régi hiánypótló megjelenéseket 4K-only-ként adja ki (lásd pl. Forrest Gump, Ryan közlegény..., stb.). Ezen túlmenően, ha már váltok, akkor nem 1-2 évre előre gondolkodnék, így - még ha jelenleg nincs is napirenden a TV- és erősítőcsere -, nem vennék már csak fullHD-kompatibilis eszközt.

    A fentiek alapján a kiszemelt készülék az Oppo UDP-203 lenne. Az elsődleges felhasználási kör a gyári BD-k lejátszása (fullHD, fullHD3D és 4K egyaránt), de a zenei formátumok közül is fontos lenne a minőségi SACD-lejátszás, a DVD-Audio és BD-Audio lemezek lejátszása, illetve még azért mai napig megesik, hogy DVD is bekerül a lejátszóba.
    Az említetteknek megfelelően egy Panasonic 65VT60-at (ugyebár csak fullHD) hajtanék vele egy CA Azur 651R típusú AVR-en keresztül (ami szintén csak maximum fullHD videojelet tud értelmezni).

    Na és akkor a kérdések:

    1. Ugyebár az Oppo UDP-203 már HDMI 2.0 main kimeneti interfésszel szerelt és adott egy kizárólag audio továbbításra dedikált HDMI 1.4 kimenete is. Nálam a TV-n és az AVR-en is csak legfeljebb HDMI 1.4 bemenetek találhatók. Tapasztalatotok szerint ettől függetlenül használható lenne-e az Oppo fix 1080p kimeneti felbontásra állítva a fenti eszközökkel? Működik a visszafelé kompatibilitás a lejátszó HDMI 2.0 kimenete esetében? Elgondolásom szerint csak a fő HDMI-kimenetét használnám az erősítőre kötve, a lejátszón fix 1080p kimeneti felbontást beállítva és csak a hangot process-elné az AVR, a képet pedig az eddig megszokottaknak megfelelően bypass-olnám a TV felé az AVR-en keresztül. Nyilván tisztában vagyok vele, hogy a 4K anyagok ezesetben lekonvertálásra kerülnének fullHD-re, de ugyebár legalább le tudnám játszani ezen lemezeket is. Szóval tuti, hogy a lejátszó együtt tudna működni a meglévő eszközeimmel és nem lenne semmilyen HDCP-issue, vagy valamilyen handshake-probléma? Ez elég kardinális kérdés, mert ha igen, akkor ugye ugrik az ügylet.

    2. Látom, hogy volt itt szó korábban valamilyen CFW-ről az Oppo UDP-203 kapcsán, illetve azt is látom, hogy bizonyos forgalmazók horror áron kínálják a frissítést. Erről mit kell tudni, mi áll ennek a CFW-nek a hátterében?

    3. Mennyire számít általánosságban jó vételnek manapság ez a modell, úgy unblokk a 4K BD-lejátszók mezőnyében? Nyilván egy minőségi megoldást keresnék, márcsak a TV-mre és a jelenlegi Pioneer BD-lejátszómra való tekintettel. Szóval van már jobbnak, ár/érték arányban elfogadhatóbbnak mondható vétel, amely adott esetben frissebb hardverrel szerelt? Valamilyen jövőbeli szempont, amit érdemes figyelembe venni? Lehetséges alternatívák esetleg? Az itt sokat emlegetett CA-lejátszó esetleg (tekintve, hogy az AVR-em is CA)?
    Hallottam már panaszokat is az Oppo UDP-203-mal kapcsolatban (pl. le-lefagyó kép, instabil szoftver, stb.). Ezek mennyire voltak kezdeti problémák, illetve mennyire jellemzőek manapság? Valamilyen ismert gyengeség, hardveres- vagy szoftveres-defektus?

    4. Honnan érdemes vásárolni?

    Egyelőre nagyjából ennyi kérdés lenne, aztán meglátjuk.

    Előre is köszönöm a válaszokat!

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9806 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat! Lehet, hogy annyi hangsúlyt nem fektettem a HSZ-emben az audió lemezek kezelésére, de számomra rendkívül fontos az SACD-k és DVD-Audio, BD-Audio lemezek high-end szerű kezelése is. Elsődlegesen emiatt gondoltam az Oppo-ra, valamint amiatt, mert a futóművéről elég jókat írnak. A Pioneer-lejátszókban ez utóbbi tekintetében folyton csalódnom kellett, a jelenlegi készülékemnek is talán az az egyik leggyengébb pontja, de szoftveresen sem igazán vagyok vele kibékülve, így a Pioneer-ekben kicsit megrendült a bizalmam.
    Plusz nincsenek illúzióim olyan tekintetben, hogy előbb-utóbb (remélhetőleg azért még inkább jócskán utóbb) mindenképp váltanom kell majd 4K-képes eszközökre, bármennyire is borsódzik mindentől a hátam, ami nem plazma. Ha meg már így előre menekülök, akkor tudjon mindent a lejátszó - beleértve a Dolby Vision-t is -, amit egy tisztességes 4K eszköznek tudnia kell. Legalábbis most így gondolkozok.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    Az előző néhány HSZ-emet figyelembe véve mi a véleményetek a Cambridge Audio CXUHD-ről? Miben járnék vele jobban/rosszabbul, mint az Oppo UDP-203-mal?

    Gondolkodóba estem, mivel az AVR is CA, a phono-stage is CA, így kézenfekvő lenne, ráadásul olcsóbb is.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    Köszönöm a válaszokat!

    Igen, a fent leírtakat mind számításba vettem már a kérdésem előtt.

    Egyelőre hajlok a CA felé, mert:

    - a CFW léte/nemléte számomra nem releváns, eleve nem akarom médialejátszóként használni a készüléket, BD-ISO-kat meg pláne nem néznék rajta
    - az analóg kimenetek hiányán én is filóztam, mikor néztem a specifikációkat, de aztán rájöttem, hogy jelenleg sem használom a mostani BD-lejátszómon sem az analóg kimenetet SACD-lejátszáshoz (jó, mondjuk a jelenlegi Pioneer BD-mben levő DAC köszönőviszonyban nincs az AVR-em DAC-jával) és nem tenném ezt az új készülékkel sem. Amúgy én pont azt láttam a CXUHD több külföldi videotesztjében is, hogy az Oppo ugyan az analóg kimenetekkel több, azonban azok minőségben nem érik el a középkategóriás AVR-ek DAC-jának szintjét. Ezen túlmenően kidomborították, hogy pont azáltal tud jobb hangminőséget produlálni a CXUHD pl. az SACD-kből is (de úgy általánosságban is), mert nem oszlik meg a táp teljesítménye a digitális és az analóg panel között, illetve az analóg panel frekvenciái sem zavarják a digitális szegmenst. Ráadásul ennek kapcsán a CXUHD esetében az analóg portok helyére (tehát a készülékházon kívülre, egy burok alá) tudták száműzni a WiFi-modult, így az sem jelent interferáló tényezőt a gépházon belül, nem úgy, mint az Oppo esetében. Ergo azt mondták, hogy a CXUHD ilyen szempontból inkább high-end eszköz, mint az Oppo. Ezen felül sajnos egyelőre nincs és szerintem még jó darabig nem is lesz olyan hangsugárzóm, amin kihallanám azt, hogy egy picit rosszabb a jelenlegi CA AVR-emben levő DAC, mint mondjuk egy dedikált, high-end DAC. Azt valahogy nem gondolnám, hogy az Oppo-ban jobb DAC lenne, mint az Azur 651R-ben.
    - a mobil alkalmazás mondjuk jó dolog, az valóban jó lenne, bár, igazából ez is mindegy, mert mint írtam, nem médialejátszóként használnám
    - a CXUHD alapból tudja a Dolby Vision-t és ahogy a külföldi videotesztekben mondták, a profi AV-oldalak által jelzett hibákat is javította a Cambridge a későbbi FW-update-ekben, tehát a support jó és igen, valóban kiemelték, hogy a jövőre nézve is biztosabb a CA oldaláról a support, mint a megszűnő Oppo részéről
    - design-t tekintve sok difi nincs a két lejátszó között, de mondjuk a rig-embe jobban illik a CA
    - talán nagyobb eséllyel kompatibilis a CA a CA-val HDMI-kapcsolat terén, mert mint írtam, az AVR csak fullHD, 1.4-es bemeneti porttal és erre küldeném a képet és a hangot is a BD-lejátszóról, ahonnan a kép passthrough-val tovább kéne menjen a szintén csak fullHD plazmára, a hangot pedig bitstream process-elni kellene.

    Szóval nem egyszerű a döntés, még alszok rá, illetve megpróbálom megszaglászni élőben is mindkettőt.

    koncsik: persze, megvan a. PS4, de azt BD-lejátszásra sosem használtam és soha nem is használnám! :N Elvoltam a jelenlegi Pioneer BD-lejátszómmal 7 évig, de ideje feljebb lépni ilyen szinten is, mert első perctől kezdve voltak dolgai, amik halálba idegesítettek.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz BBéci #9826 üzenetére

    Igazából a dilemmám abból fakad, hogy ugyebár az SACD-ken DSD (Direct Stream Digital) formátumban található az adat. Ugyebár a CXUHD nem rendelkezik DAC-cal, ergo az SACD-n található adatot csak HDMI-n tudja továbbítani az AVR felé, mivel a coax/optikai kimeneten ez a szabvány révén eleve tiltott. Ezzel nincs is gond, úgyis csak HDMI-n kötném a lejátszót az AVR-re. HDMI-n keresztül viszont a lejátszó ugyebár képes a natív DSD-t továbbítani, vagy ha azt nem képes fogadni az AVR (elég kevés képes sajnos), akkor PCM-re konvertálva küldi, beállítás függvényében. Az én 651R-em sem képes natív DSD-t fogadni (amennyire látom/tudom), így a PCM-re konvertálást kellene beállítani a CXUHD-n.

    A kérdés igazából az, hogy vajon van-e hallható különbség a DSD és a PCM adatfolyam között, illetve hogy ezek valamelyike szól-e jobban, vagy mondjuk az Oppo-féle DAC által kreált analóg hang közvetlenül a 651R-be vezetve direct analogue-ként.

    Ami elbizonytalanított, az a külföldi szakoldalaknak (és magának a Cambridge Audio-nak is) a leiratai, amelyek azt mondják, hogy egyértelműen tetten érhető a DAC eltávolításának pozitív hatása a CXUHD képén, mivel ezzel nemcsak a tápegység válláról vettek le nagy terhet, de a SoC-éról is, amely így teljes kapacitását tudja a képfeldolgozásra fordítani, ami azt eredményezi, hogy a CXUHD szebb képet rajzol, mint az Oppo. Nem tudom, ez mennyire marketing, vagy tényleg van igazságalapja, de mindenesetre a “tisztább tápellátásban” és az interferenciamentességben, illetve a SoC kisebb terheltségében azért együttesen lehet valami.

    Szóval most legyetek okosak. Mindenesetre ezek alapján a jövőbeli firmware-frissítések okán nem kell aggódni.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9832 üzenetére

    Már háromszor leírtam Neked, privátban legalább kétszer, hogy miért van szükségem új lejátszóra és ha már veszek valamit - uram bocsá - szeretném a legidőtállóbb és igényeimnek legmegfelelőbb megoldást választani.

    Alapvetően lehet valami a DAC-mentesség nyújtotta előnyben, ezt a profi külföldi tesztek is kiemelték. Zaj/zavar pedig pontosan leginkább az analóg áramkörről szokott érkezni, ez elég egyértelmű, ahogy a többletfogyasztás és plusz SoC-terhelés is, ami ezen áramkör meglétéből adódik. Számomra nem az az érdemi infó, hogy valaki szerint ez csak marketing duma, hanem az, ha valaki már megtapasztalta a különbséget az Oppo DAC minősége és mondjuk a CXUHD által HDMI-n kiküldött jel és mondjuk az enyémhez hasonló kategóriájú AVR-ben levő DAC által produkált hang minősége között. A “szerintem” itt egy kicsit kevés.

    Senki nem mondta, hogy kizárólag videólejátszót keresek: mind az Oppo, mind a CA úgy hirdeti ezen készülékeit, hogy azok UNIVERZÁLIS lejátszók, benne is van a típusjelükben is és nekem pontosan arra van szükségem - ahogy azt már sokadszorra írom le neked -, hogy a CD-től/DVD-től az SACD-n át a 3DBD/4KBD-ig mindent magas minőségben kezeljen. Az meg egy jókora lózung, hogy x év múlva mennyivel nagyobb tudású lehátszót lehet majd venni - hát, őszintén: feltaláltuk a csövön a lyukat. Egyébként meg az is jogos félelem, hogy az Oppo eltűnésével viszi magával a CA ezen szegmensét is és lesz egy űr a minőségi lejátszók piacán. Részben ezért is vásárolnék most - ahogy azt korábban már szintén leírtam.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9834 üzenetére

    Nem gondolom, hogy óriási lenne a különbség a két lejátszó képminősége között, de azt viszont gondolom, hogy ezt a különbséget előbb kiszúrom, mint az Oppo-ba integrált DAC és a saját AVR-em DAC-a közötti hangzásbeli különbséget. Ráadásul ugye az Oppo még drágább is 30 eFt-tal és ha az Oppo képén az analóg egység zaja valamilyen szinten tetten érhető, abból nem tudom kiszerelni a DAC-egységet, viszont ha az AVR hangzásminőségével nem lennék elégedett a CXUHD kapcsán (egyébként eddig se volt bajom az AVR hangjával, sőt, kifejezetten tetszik), akkor még mindig tudok külső DAC-t venni a két gép közé, vagy a későbbi AVR-cserénél figyelembe venni mindezt.
    Ezért lennék kíváncsi olyasvalaki véleményére, aki már tesztelte az Oppo-t is, meg a CA-t is ilyen zenei (és esetleg képi) viszonylatban azonos vassal.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9841 üzenetére

    Tesztet már olvastam/láttam eleget, pont azért érdeklődök vélemények után, hogy vajon mennyiben igazolják vissza a teszterek megállapításait. Plusz egyáltalán nem lehetetlen, hogy tud valaki egzakt véleményt mondani, lásd pl. BBécit, aki maga is szakmabeli és simán előfordulhatott volna, hogy az összes szóban forgó készülék megfordul nála - mint ahogy a szerkesztőségben meg is fordult. Nem is értem az ezzel kapcsolatos értetlenkledésed (sem). Azért PROhardver a Prohardver, mert itt bizony lazán előfordulhat olyan szellemi tőke, ami más fórumokon nem feltétlen - tudom, mert magam is aktív részese vagyok több, mint 15 éve.

    Továbbá ne ferdíts: nem azt jelentettem ki látatlanban, hogy az analóg zajt biztos kiszúrnám, hanem azt, hogy azt előbb kiszúrom, mint egy DAC és egy leheletnyivel másabb DAC hangzásbeli különbségét és ezt most is fenntartom, mert ez tény!

    A plazmával kapcsolatban pedig nem elfogult vagyok, hanem egyszerűen technológiai, valamint racionális okok miatt nem váltok OLED-re, ahogy azt már szintén részletesen kifejtettem Neked privátban. Láttam elég OLED-et már, köszönöm, számomra közel sem ér annyit az a különbség, amit adna, mint amennyiért azt eladnák nekem. Na, én meg arra mondom, hogy sokszorosan túlárazott a valós értékéhez képest és hogy soha nem adnék érte annyit.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9846 üzenetére

    Sehol nem mondtam ellent magamnak. De hagyjuk is, nem írom le ötödször is, hogy miért van szükségem 4K-képes lejátszóra, mert láthatólag nem tudod felfogni. Elhiszem, hogy számodra elfogadhatatlan, hogy egy 4K lemez tud kiválóan kinézni egy ugyan csak fullHD felbontású, ám a 4K felbontású OLED-hez képest számos ponton jobb megjelenítőn is, de hidd el, tud és sokaknak van erre is igénye - tekintve, hogy bizonyos anyagok nem érhetők el magyar vonatkozással ellátott, gyűjthető formátumban máshogy, csak 4KBD-n, és ez egyre inkább így lesz, ahogy azt már szintén vagy ötödször írom le neked. Semmi bajom a TV-mmel, ahogy a plazma tulajok 90%-ának sem, nincs igényem a feljebb lépésre (pláne, hogy bizonyos szempontból jelenleg csak lejjebb tudnék lépni a plazmához képest), akárhogy is nehéz ezt elfogadnod, nyilván önigazolásképp, hogy az OLED-be invesztáltál egy valag pénzt. Sokkal inkább érezném fölöslegesnek a 4K megjelenítőre kiadnom egy jobb használt autó árát (ha a jelenlegi TV-mmel azonos méretű high-end OLED-et szeretnék, kb. ott lenne a dolog), figyelembe véve a sok száz fullHD BD-met, amelyek felbontását duplázva kellene néznem az OLED-en, holott most natív felbontáson, 65”-ban teszem azt tökéletes, 1080 soros mozgóképfelbontás mellett.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz koncsik #9851 üzenetére

    Köszi, az nem gond, mert a CA Azur 651R azért nem egy belépő AVR, 4 HDMI bemenet van rajta, amelyből mindet használom ugyan, de a jelenlegi BD-lejátszó helyére dugnám ugye az új BD-lejátszót, szóval nincs ilyen probléma. Az AVR HDMI-bemenetei egyébként még 1.4 szabványúak, mivel még épp a 4K korszak előtti az AVR, de elvileg nincs gond a HDMI-handshake-kel, legalábbis a szakik azt mondták a szalonban is. De amúgy a TV-n is van 4 HDMI-bemenet, amiből csak egyetlen egyet használok, oda megy az AVR kimenete és minden képjel passthrough-val érkezik az AVR felől, a hangot pedig minden esetben az erősítő dolgozza fel.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz koncsik #9853 üzenetére

    Senki nem is mondta, hogy nem nézhető a fullHD-4K upscale, de azért azt nem kéne belemagyarázni, hogy ugyanakkora képernyőterületen a natív 1080p anyagból több részlet lesz a 4K kijelzőn, mint a fullHD-n, az mert fizikai képtelenség. Azon az anyagon annyi infó van, 1920x1080 pixel, pont. Duplaannyi képpontra kell feltornászni, de attól ott nem lesz duplaannyi részlet. Pont annyi az infótartalom rajta, amit a fullHD panel trükközés nélkül, natívan meg tud jeleníteni, mivel arra van optimalizálva.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz koncsik #9855 üzenetére

    Az kemény! :Y

    Nekem csak az AVR egyik bemenete van 3 felé osztva a minikonzolok miatt, de oda egy auto-switch-et tettem, így arra vált magától, amelyik kis konzolt épp benyomom.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #9858 üzenetére

    Ha megfeszülsz se fog semmilyen skálázó algoritmus neked kitalálni olyan képpontrészletet, ami eredetileg nincs ott. Ha egy szövegrészletet nem tudsz elolvasni a háttérben levő tárgyon, mert nem elég hozzá az 1920x1080 pixelfelbontás, akkor a duplájára skálázva se fogod tudni elolvasni, mert az algoritmus nem fogja kitalálni az olvashatatlan részletből, hogy mi volt odaírva. Ehhez az kellene, hogy a filmszalagot újraszkenneljék natív 4K felbontásban és így kerüljön egy UHD lemezre. Na, ott többet mutat a 4K panel! Az 1080p anyagból viszont ugyanannyit, csak dupla annyi képpontra “szétnyújtva”. Akkor pedig jobban jársz, ha ugyanazon a 65”-on pont annyi képpont van, amennyiből az anyag áll, mert akkor nem kell semmivel sem trükközni, hogy kitöltse a panelt a kép, csak meg kell jeleníteni natívan. Annál pixelhelyesebb képet semmi nem fog adni, semmilyen algoritmussal, nem is tud, mert nem stimmel a panel pixelszáma az anyagéval. Jobb nem tud lenni, ahogy részletgazdagabb sem.

    Ha elfogadod, ha nem, ez így van. Hidd el, elég sok skálázó algoritmussal volt dolgom az elmúlt 15 évben, olyat még nem láttam, ami plusz részletet tudna vinni egy képanyagra. Tud kinézni jól, meg laikusnak nagyon tetsző módon, de hogy plusz részlet egy dekával nem lesz rajta több, azt 1000%-ra veheted.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    Most csekkoltam: CA CXUHD-hoz egyelőre még nem jött új firmware.

    A jelenlegire nekem az alábbiakat írja:

    Main Version: CXUHD-56-0309
    Loader Version: TF0035 8577 0035
    Sub Version: MCXUHD-02-0517
    Chip Version: 0c.00.01.00

    Mondjuk ugye itt a Dolby Vision támogatása elvileg eleve adott, és hardveresen is más egy picit a két gép, szóval lehet, hogy más ütemben is jönnek a firmware-ek.

    Sok issue-val egyébként nem találkoztam, én 99%-ban lemezes lejátszásra használom. Kirpóbáltam, az mkv-feliratkezelés tényleg hibás jelenleg az ékezeteknél, ezt mondjuk tényleg javíthatnák egy jövőbeli upgrade-ben, bár nem vágok eret magamon, ha nem fogják, nálam nem ez a felhasználási terület.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10001 üzenetére

    Nem tudok róla, csak annyit hallottam, hogy gőzerővel készül.

    Nekem nincs hiányérzetem a lejátszóval kapcsolatban. Villámgyors és atomstabil a lemezkezelése, csendes az üzem és brutálisan szép képet ad fullHD és 4K BD-ről is, de még a DVD-felskálázás is parádés. Az SACD-k is nagyon szépen szólnak, csak az erősítőm miatt nem tudok natív DSD-t küldeni, csak PCM-re konvertálva, bár, valószínű a hangsugárzóim lennének amúgy is a szűk keresztmetszetek DSD esetén is.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10003 üzenetére

    Nem tudom, hogy ilyeneket beletesznek-e valaha, majd meglátjuk.

    Amúgy a CA WiFi-je megdöbbentően gyors: NAS-ról olyan sebességet produkált, hogy leesett az állam. UHD tesztanyaggal próbáltam, közel 90 Mbit/s-es sávszéllel röcc nélkül ment az anyag WiFi-n.

    Viszont egy furcsaságot észrevettem, amit nem tudok, hogy mennyire normális: UHD BD-ről ha megfeszülök is csak 1080p60Hz módban hajlandó menni a plazma, pedig az info szerint a lemezen Dolby Vision 12 bit 3840x2160 23,976 Hz anyag van. Akármit állítok, a TV-n ez mindig 1080p60Hz lesz (még ha 1080p24Hz-re fixálom is a kimeneti képet a CA-n), holott hagyományos BD-ről simán automatikusan megy az 1080p24Hz, sőt, a NAS-ról is megy UHD tesztanyag 1080p24Hz hálózaton keresztül, csak UHD lemezről nem. Ugyanakkor fura, mert kadenciahelyesnek látom, tehát nincs szappanopera-effekt és pont úgy fest, mintha 24p lenne, csakhát az info is 1080p60Hz-et ír a HDMI-output-ra, meg a TV is ezt mondja a kapott képről. Ez normális így?

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10018 üzenetére

    Igen, én is valami hasonlóra gondoltam.

    Annak meg semmi értelmét nem látom, amit BBéci mond, hogy a 25 éves vas digitál-analóg konverterének RCA-ra kitolt hangját hasonlítja a CXUHD optikai kimenetére tolt hangjával ugyanazon 4000 eurós erősítőn, majd levonja a konzekvenciát, hogy akkor a CXUHD mennyivel gyérebb vas a 25 évvel ezelőtti Pioneer CD-deckhez képest. Ebből kb. azt lehet megtudni, hogy a 4000 eurós AVR DAC-ja mennyivel más hangképet produkál egy CXUHD által küldött optikai jelből, mint amit mondjuk egy Direct-Stereo RCA kapcsolaton tud kihozni a Pioneer által konvertált analóg jelből. De azt semmiképp, hogy mennyivel jobb lejátszó az a matuzsálem a CXUHD-nál.
    Azt el tudom fogadni, hogy monjuk a CXU és a CXUHD optikai és/vagy HDMI kimenetei között ugyanazon erősítőt feltételezve más a hangkép, de őszintén: azt emberek 99%-ának (engem is beleértve) nincs és soha nem is lesz olyan erősítője/hangsugárzója, amely ezt a különbséget érdemben megmutatja. Mondom ezt úgy, hogy amúgy nem szégyenkezem a CA erősítőmmel.
    Ugyanezt mondták a sokat látott szakik is a boltban, amikor a CXUHD-t elhoztam tőlük és azon aggódtam, hogy az erősítőm nem eszi meg az SACD DSD-jét, csak a PCM-re konvertált SACD-adatfolyamot és hogy ez mennyire rossz lesz nekem, hogy nyugi, ahhoz, hogy kihalljam a kettő közötti különbséget, egy kb. dupla ilyen árú/kategóriájú erősítőre és kb. négyszer-ötször ilyen árú frontsugárzókra volna szükségem, ami már nem az audiofil, hanem a high-end kategória. Igazuk lett: az SACD PCM-re konvertálva is úgy szól sztereóban is, meg 5.1-ben is, mint az álom és egyáltalán nem érzem azt, hogy rohannom kéne gombokért venni egy 25 éves sztereó deck-et, ami csak CD-t tud lejátszani, amiből nálam amúgy is kevés van, mert elsődlegesen vinyl-t vásárlok már hosszú évek óta, korongból meg BD-t és SACD-t.

    Abba meg már bele se merek menni - mert késélre menő vitákhoz szokott vezetni -, hogy milyen bőszen szoktak elbukni a nagy high-end teszter nevek is a nyilvános vakteszteken. Meg abba se, hogy a hang, mint olyan mennyire szubjektív dolog a képhez képest, amit ezernyi szabvánnyal, méréssel, hisztogrammal tudunk leírni, szemléltetni, egyértelmű sorrendet felállítva ezzel készülékek között, mert ott bizony azok a kőkemény száraz tények vannak, amit a műszer kidob. Na, a hang pont nem ilyen: azt is tudod mérni, hogy hány decibellel szól, mekkora a hangnyomás, vagy le lehet írni egy készülék jel-zaj viszonyát, impedanciáját, de hogy a valóságban hogy fog megszólalni az a hangsugárzó és hogy az mennyire fog tetszeni A-nak, illetve B-nek, nos, az már a misztikum kategória, különös tekintettel arra, hogy az emberi fül és fül között hihetetlen különbségek tudnak lenni és ami valaki számára nagyon kellemes hangkép, az ezen egyszerű, antropológiai okból kifolyólag másnak lehet, hogy pont nem annyira sweet.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz BBéci #10020 üzenetére

    De ugye nem azt akarod mondani, itt a BD-lejátszó topicban, hogy akkor most cseréljem le a gyakorlatilag minden létező formátumot lejátszó, 4K-HDR-Dolby Vision képes CXUHD-t egy gombokért kapható, 25 éves, poros-karcos CD-dekkre, mert az mennyire jó lesz nekem és a BD-imnek/SACD-imnek? :U

    Eleve: szólhat nekem akármilyen titti-rittin az a 25 éves deck optikai, vagy akár analóg kimenetről is, mert irreleváns, ugyanis egyetlen formátumot játszik le - a CD-audiót. Pont, a kör itt bezárult, érdektelen minden további fejtegetés, mert nekem egy magas minőségű, 4K és HDR-képes filmlejátszó készülékre volt szükségem, ami naprakész a mai formátumokat illetően és nem mellesleg adott esetben - engem - kielégítő minőségben ki tud szolgálni mondjuk CD/SACD-lejátszás terén is. Ezen kritériumoknak emberi áron az Oppo és a CA felel meg, audiofil szempontból nézve ár/érték bajnok módon még úgy is, hogy nálunk mocskos módon túl vannak árazva.

    Kicsit sarkítva olyan a példád, hogy bemegyek a ruhaboltba azzal, hogy öltönyt kell vennem mellénnyel, nyakkendővel, de inkább veszek csak egy Boss nyakkendőt, mert az minőségi cucc, szemben a konfekció öltönnyel. Ja, csak nem ez volt a cél.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz BBéci #10025 üzenetére

    De mint láthatod, értelmetlen. Almát hasonlítunk körtével. Az összehasonlításod akkor lenne releváns, ha azonos felhasználási körbe tartozó, azonos tudású készülékeket vetnénk össze. Az, hogy van közös halmaza a használatuknak, nem jelenti azt, hogy az egyikkel jobban jár a user a másik helyett, pláne ha a CXUHD fő felhasználási területét viszonyítjuk egy mezei CD-játszóéhoz. Ilyen erővel az IFA-nak és a Ferrari-nak is van közös halmaza.

    Joshi: igen, és itt a “valamelyest” kifejezésen van a hangsúly. Ahogy azt már több szaki találóan megfogalmazta: a high-end világba az jelenti a belépőt, amikor szemérmetlenül nagy összeget költesz el a rendszeredre azért, hogy szemérmetlenül kis változást idézz elő (ami adott esetben már lehet, hogy nem is valós változás, csak pszichológia). Az ésszerűségnek is vannak határai. A múltkor pont az AQ által gyártott HDMI-kábelek minőségének árkategóriák szerinti váltakozásáról beszéltem egy kedves szakmabelivel. Végigfotózták studióban a kábelek képét úgy, hogy semmi más nem változott a rendszerben. Érdekes eredmények jöttek ki - és mondanom se kell, nem az ár határozta meg a minőséget. Illetve az, csak nem úgy, ahogy gondolnánk.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz BBéci #10029 üzenetére

    Tényleg kíváncsi lennék arra, hogy mekkora hallható különbség indokolja azt, hogy mondjuk egy kétszer-háromszor annyiba kerülő Arcam-ot vagy Oppo 205-öt vegyen emiatt, mikor már a CXUHD-nál is sikongat mindenki, hogy milyen extrém módon túlárazott készülék, hiszen csak egy lejátszó. Akkor a fölötte levők, többször annyiba kerülők mik?

    Ugyanakkor azt állítani, hogy a CXUHD vagy az Oppo 203 nem minőség... hát, inkább hagyjuk! Nem megkérdőjelezve a főszerkesztő úr tapasztalatát, megnéznék én azért egy nem saját szerkesztőségbeli, third party vaktesztet is.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz BBéci #10032 üzenetére

    Mikor, hol állítottam azt, hogy a CXUHD és az OPPO 203 nem minőség?

    Indirekt módon itt:

    A CXUHD semmilyen verzióban nem tudott olyan hangot kiadni magából. Ezért valami mást fog venni, feltehetően OPPO-t vagy Arcamot. Sajnos mindkettő drágább, de a minőséget meg kell fizetni.

    Ergo a CXUHD nem minőség.

    Mikor és hol említettem OPPO 205-öt?

    A fenti mondatodból szűrtem ezt le, mivel az Oppo 203 gyakorlatilag azonos a CXUHD-val, azt így nem sok értelme volna választania, ha a CXUHD hangja nem tetszett, afölött pedig ugye az Oppo 205 van, mint következő lépcső.

    Miért nem hiszel a végrehajtott vaktesztben?

    Mert nem tudhatom, mennyire volt ténylegesen vak és érzelemmentes. Az igazi vakteszt az, ahol a résztvevők azt sem tudják, mik a tesztalanyok és tényleg vakon kell megmondani, hogy melyik sorszámú versenyzőt hallják jobbnak/kevésbé jónak. Na, az ilyen vakteszteken szoktak a legváratlanabb és legkaotikusabb eredmények kijönni.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Lacielvtárs #10033 üzenetére

    amit megfigyeltem, hogy egy blu-ray lemez hangsávja, kicsit visszafogottabb mint pl, egy mkv ugyan azon anyagból.

    Erről nem a gép tehet, hanem valószínűleg a release készítője. Belenyúlnak azok mindenbe, képbe/hangba. Kicsit megnövelte a kivezérlési szintet és máris “dögösebbnek” hallod, mint lemezről. Ami nem jelenti azt, hogy feltétlen jobb is lett.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    Újra feltenném a kérdést - elsősorban CXUHD tulajoknak, de bárki mondhatja, ha van valami okos ötlete:

    A CXUHD-men UHD BD-ről ha megfeszülök is csak 1080p60Hz módban hajlandó menni a plazma (Panasonic 65VT60) az általam várt 1080p24Hz mód helyett, pedig az info szerint a lemezen Dolby Vision 12 bit 3840x2160 23,976 Hz (tehát 24p) anyag van. Akármit állítok, a TV felé ez mindig 1080p60Hz formátumban kerül ki (még ha 1080p24Hz-re fixálom is a kimeneti képet a CA-n a menüben, akkor se 24 Hz-es, hanem 60 Hz-es módba vált a TV), holott hagyományos BD-ről simán automatikusan megy az 1080p24Hz, sőt, a NAS-ról is megy maga az UHD tesztanyag 1080p24Hz hálózaton keresztül, csak UHD lemezről nem (UHD lemezről eddig talán csak felvezető menüben láttam 1080p24Hz-et). Ugyanakkor fura, mert kadenciahelyesnek (mármint 24p-szerűnek) látom ezt a 60 Hz-es képet, tehát nincs szappanopera-effekt és pont úgy fest, mintha 24p lenne, csakhát az info is 1080p60Hz-et ír a HDMI-output-ra (tehát valamiért a lejátszó nem akar 24p-t tolni UHD lemezről), meg a TV is ezt mondja a kapott képről. Ez normális így szerintetek?

    Tökéletes moziélményt nyújt, csak furcsállom, hogy nem 24p módban jár a TV, holott hagyományos BD-ről ezt teszi minden izmozás nélkül a CXUHD-val is (ha mindent automatán hagyok a beállításokban, akkor is).

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10044 üzenetére

    Ezt írtam előbb: az info (hosszan nyomva) azt írja, hogy a lemezen UHD anyag van 23,976 képkockával, 12 bit Dolby Vision-be kódolva HDR-ben és a TV felé az output-on keresztül 1080p60Hz-et tol 8 biten SDR-ben, akármit is állítok a lejátszó menüjében kimeneti formátumként. Tehát hiába állítom custom output resolution-nek a 1080p24Hz-et fixre, akkor is 1080p60Hz-et tol. De csak UHD BD-ről, mert sima BD-ről viszont rendben 1080p24Hz megy ki output-ra az info-t hosszan nyomva és a TV HUD-ja szerint is. Ez utóbbit akkor is, ha Auto-n hagyom a kimeneti beállításokat a lejátszóban, meg akkor is, ha fixálom 1080p24Hz-ben. De UHD BD-ről csak 1080p60Hz megy ki, akármit akárhogyan is állítok. Próbáltam már mindent: felbontást, bitmélységet, kadenciát fixálni, vagy auto-n hagyni, mindenhogy ugyanaz van: BD-ről 1080p24Hz, UHD BD-ről 1080p60Hz. Szemre ugyanakkor semmi különbséget nem észlelek kadenciában ugyanazon film BD és UHD BD változata között, ez a fura.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10046 üzenetére

    Próbáltam a HDR-SDR konverzióval is játszani, azt is force-olni, vagy automatára bízni, az eredmény ugyanaz.

    Köszi, hogy megnézed!

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10053 üzenetére

    Igen, de ahogy látom Laci 4K TV-re nyomja ki, tehát az kevésbé releváns az én esetemmel. A Tied meg ugye Oppo, tehát azért nem 100%-ban azonos a képlet. Amúgy 100%-ban ugyanez van nekem is beállítva a CXUHD-n, illetve én még belőttem a Color Space-t fix BT709 YCbCr 4:4:4-re és 8 bit-re, de ha auto-n hagyom is ugyanaz az eredmény. Hmm, kísérletezek tovább. Azért köszönöm, beszámolok, ha van fejlemény!

    Covenant-ból van 4KBD?

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10059 üzenetére

    Firmware-ből ez van, amit a minap írtam.

    Az a vicc, hogy NAS-ról megy a 4K anyag 1080p24Hz-ben. Reset-en túlvagyok, semmi változás.

    Én megvettem a hazai kiadású, 3 lemezes Matrix UHD BD-t, emlékeim szerint Dolby Vision, de mindjárt megnézem.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10065 üzenetére

    Yep, bizony, jó emlékeztem: ez a Matrix 3 lemezes kiadvány bizony 12 bit Dolby Vision. Legalábbis a lejátszó ezt írja:

    Viszont ugyanúgy 1080p60Hz-en megy ki a TV-re. Franc se érti ezt! :F

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz DM-Fan #10064 üzenetére

    Egyre inkább az az érzésem, hogy ez valami firmware issue lesz, mivel NAS-ról meg tökéletesen viszi az UHD-anyagot 1080p24Hz-ben is.

    Illetve, ami még a gyanúm: lehet, hogy a Dolby Vision lesz az ok, mert az összes lemezes UHDBD-m 12 bites Dolby Vision-ös, a NAS-ról meg sima 10 bites BT2020 YCbCr 4:2:0 anyaggal etettem és ez utóbbi simán megy 1080p24Hz-en az info és a TV szerint is, tehát a TV-vel és az kábeles kapcsolattal tuti nincs gond.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10074 üzenetére

    Na, meg is fejtettük: most már egyértelmű.

    Beraktam a Harmadik típusú találkozások UHDBD-t, amin szintén BT2020 10 bit YCbCr 4:2:0 formátumban van fenn a film és ez gyönyörűen megy 1080p24Hz-en lemezről is.

    Szóval a Dolby Vision formátum a ludas.

    Nem gond, mert igazából gyönyörűen mennek azok is, teljesen 24p érzetem van azoknál is, csak ettől függetlenül 60Hz módban hajtja a TV-t. De semmit nem veszek észre belőle. Ugyanakkor érdekes.

    Laci anyaga sem Dolby Vision volt! A Covenant milyen formátum? Kipróbálnál egy Dolby Vision-anyagot, hogy a fullHD TV-n mit produkál Nálad?

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10076 üzenetére

    Köszi! Várom a tapasztalatot! Nem lehet, hogy a Dolby Vision eleve csak így, 60 Hz-en megy?

    Megvárom, Te mit tapasztalsz Dolby Vision anyaggal, aztán lehet tényleg jelzem a support-nak, hogy mondják meg, van-e bármilyen technikai akadálya a dolognak, de egyébként nem hiszem, hogy lenne.

    OLED nem kell, maximálisan elégedett vagyok ezzel a csúcsplazmával, gyönyörű rajta minden, legyen az DV, BT2020, BT709. A pluszfelbontás egyáltalán nem hiányzik, a bővített színtér, meg a végtelen kontraszt az egyetlen, amit elfogadnék, de kontrasztra speciel így sem lehet panaszom. Méretben meg nem adom a jelenlegi 65" alá, a következő minimum 75" vagy 85" lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10078 üzenetére

    Persze, tisztában vagyok vele, hogy mindent BT709-re konvertál, csak arra utaltam, hogy ezt viszont minden más színtérből prímán megoldja, nincs semmilyen gamut-issue, vagy artifact. Egyszer úgyis elkerülhetetlen lesz a váltás, addig meg hadd gyűljenek csak a lemezek, nagyon élvezem őket ezen a TV-n is, mert tényleg a legjobb plazma volt, ami valaha készült.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10086 üzenetére

    Köszi, akkor megnyugodtam! :R

    De mondom, teljesen jónak tűnik ezzel a kadenciával is a lejátszás, szóval szerintem elég jól megoldja a rendszer 3:2 pulldown-nal a dolgot. Mondjuk azért a rend kedvéért javíthatnák ezt is.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10090 üzenetére

    Igen, ez engem is érdekelne. Márcsak azért is, mert a sima BT2020 10 bit YCbCr 4:2:0 anyag esetében lazán megoldja a HDR -> SDR konverziót úgy, hogy megmarad a 24p kadencia.

    Vajon más 4K lejátszóknál is így van? Mert ha igen, akkor gyanús, hogy valami szabvány lesz ez. Ha nem, akkor viszont tényleg bug, de kétlem, hogy ilyen benne maradt volna a szoftverben és senki ne jelezte volna eddig.

    Meglett a Matrix UHD BD?

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Gyulus76 #10104 üzenetére

    Ha visszaolvasol itt a topicban, nyár közepén én pontosan ugyanebben a cipőben jártam az új - elsődlegesen Paramount - megjelenések kapcsán, amelyek csak UHDBD-n jöttek ki. Mondjuk nálam erősítette a lejátszóvásárlást az is, hogy nem voltam igazán elégedett sose az akkorra már 7 évessé vált Pioneer BD-lejátszómmal sem.

    Aztán akárhonnan közelítettem a témát, nyilvánvalóvá vált számomra, hogy az igényeimet vagy egy Oppo 203, vagy az azzal közel azonos Cambridge Audio CXUHD tudja kielégíteni. Egyik sem olcsó gép, de tekintettel a lemezgyűjteményemre, úgy voltam vele, hogy nem kísérletezgetek olcsóbb vasakkal, hogy aztán végül mégis itt kössek ki, így belevágtam. Végül a CA nyert, több okból kifolyólag is, amúgy is CA a rendszerem több komponense is, így integritás szempontjából is ez volt a jó döntés. Nem bántam meg: a HDR -> SDR konverzió tökéletes a plazmára, nyomát sem tapasztalom annak, amiről írtál, a színek, a kontraszt, a fényerő teljesen rendben vannak és a sima BD-ből is kiváló képet produkál, a médialejátszó és annak hálózati része is rendben van, WiFi-n lazán fogadja az UHD-tartalmat is NAS-ról - bár én 99%-ban lemezes lejátszásra használom. CFW erre egyelőre nincs (ígérik), Oppo 203-ra van, de nekem nincs is rá szükségem, tökéletesen visz mindent lemezemet és a mezei DVD-ket is gyönyörűen skálázza fel. A BD-k is szebbek, mint valaha, a 3D-t is tökéletesen kezeli, a lemezfelismerés (még BD esetében is!) villámgyors, a meghajtó szinte teljesen hangtalan.

    Sokan elborzadnak a lejátszó árától, de én úgy voltam vele, hogy eddig minden lejátszómat közel 10 évig használtam. Ha ez is megy annyit, akkor megérte. Egy bizonyos szint alá pedig - ismerve a Te gyűjteményedet is - nem érdemes bemenni.

    EDigital - ahogy nézem - idén nekem pl. nem is küldött szülinapi kupont (legalábbis most így hirtelen nem találom), illetve de, szeptember elején a SAJÁTJUK alkalmából. Pedig kétnaponta küldenek valami akciós mailt.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Gyulus76 #10107 üzenetére

    Értem és megértem, én is szívtam a fogam, sokat évődtem a dolgon, de aztán meggyőztem magam, hogy egyrészt 20 éve ez a legfőbb hobbim és sokkal kevésbé hasznos dolgokra is el tudna menni a lejátszó ára, másrészt meg ugye egyszer élünk.
    A kérdés esetedben az, hogy a jelzett összegből milyen HDR-konvertálási képességű lejátszót találsz, ezzel kapcsolatban viszont nekem nincs tapasztalatom, hátha valaki hozzászól, aki használ 4K-képes lejátszót fullHD paneles TV-n. Mindenesetre sok sikert a projekthez, tudom, hogy nálad is központi kérdés a dolog!

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Gyulus76 #10117 üzenetére

    Abszolút ugyanebben a cipőben járok én is. A HDR és a 4K egy járulékos többlet, de annyira engem se hoz lázba, hogy emiatt 2 mFt-ot kiadjak egy, a mostanihoz méretben és általános minőségben is közelítő, 4K HDR-képes megjelenítőre, miközben fullHD anyagból is olyan képet csinál a mostani plazmám, hogy magam alá csinálok.

    Ugyanakkor aki nem gyűjtő, az nem tudja megérteni, hogy számunkra miért olyan fontos, hogy ilyen alap filmek ott legyenek a BD-gyűjteményben. A felsoroltakat (MI 1-5, Matrix, Forrest Gump, Ryan közlegény) én is mind megvettem a nyáron 4K-lemezen, részben ezek is adták meg a lökést a lejátszóvásárláshoz, ezek közül csak a Matrix és a MI 4 volt itthon korábban elérhető BD-n, a többi soha, és most is csak így, 4K-only-ként. Sajnos várhatóan egyre több filmmel, korábban itthon elmaradt kiadvánnyal kapcsolatban lesz ez várható, hogy csak 4K-only-ként jelenik meg. Megveszem most így őket, megnézni már tökéletes minőségben meg tudom őket fullHD TV-n, addig meg nem kérnek enni, amíg sok-sok év múlva (ámen) eljutok oda, hogy a plazma kikönyököl. De nem rohanok ész nélkül, irreális áron megvenni a túlhype-olt technológiát. Tegyék csak ezt meg azok, akik annyira fanatikusok, hogy nem bírnak várni, fizessék meg ők a K+F-et, nekem jó lesz nyomott áron is 5 év múlva, amikor 85”-osat tudok venni belőle a mostani 55”-os árának feléért. Addig meg gyarapszik a gyűjtemény is és élvezem a HDR-ből konvertált tökéletes képet. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10123 üzenetére

    A jelenlegi 65”-os csúcsmodell plazmám annak kifutásakor, 4 éve, újonnan közel sem volt 1 mFt (nagyon nem) és nem volt nála jobb TV (max. az utolsó Pioneer Kuro-kat mondták hasonló szintűnek, de azok meg nem tudtak 3D-t és funkciókat tekintve is dumb-ok hozzá képest). Most, egy szintben ehhez a plazmához hasonló 4K UHD TV 55”-os méretben is 1 mFt fölött van, 65”-osban vagy nagyobban pedig inkább a 2 mFt-ot környékezi. Szóval komolytalan! Ennyit semmilyen 4K, illetve HDR nem ér, pláne, hogy pl. mozgásmegjelenítésben konkrétan még visszalépés is lenne.

    Egyáltalán nincs baj a HDR -> SDR konverzióval, ezért is vettem jó lejátszót. Nyilván nem HDR-t fogsz látni, ezért is hívják konverziónak, viszont annak eredményével nincs baj. Plusz mint mondtam, a kiadványok 95%-a továbbra is sima BD és nem UHD, a maradék, ami viszont csak UHD BD-n jön, az is nézhető nagyon príma minőségben és része tud lenni az ember gyűjteményének addig is, míg tényleg nem fog tudni értelmes áron 4K megjelenítőre váltani. Addig meg emiatt az 5%-nyi kiadvány miatt totál fölösleges egy 2 mFt-os lixusberuhazás, amit aztán ki se használnék. És nem, nem akarok filmeket 4K-ban warezolni, mert gyűjtő vagyok, kiadványokat veszek a polcra.

    Nem vicceltem az árakat illetően. Egészen biztos vagyok benne, hogy amint lemegy a hype, a magas minőségű 65”-os méretű 4K HDR TV-k ára is bemegy 4-5 év múlva abba a 600-800 Ft-os ársávba, vagy akár az alá, ahol annak lennie kell, ahogy ez történt anno a plazmával is.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10127 üzenetére

    Egyrészt nem 6-8 éve volt kifutó modell a 65VT60, hanem 4 (2013-ban jött ki, 2014. év közepéig volt hivatalosan kapható), másrészt igen, akkor bizony 750 eFt-ból megkaptad az akkor elérhető legnagyobb méretű, abszolút high-end készüléket. Nem sokkal ért többet akkor sem a 750 eFt, mint ma, reálértéken számolva kb. ugyanott vagy, szignifikáns árváltozás semmiben nem történt azóta.

    Másrészt árak szintjén sem vagyok eltévedve: nálam csak OLED jöhetne szóba, az is csak megkötésekkel, az LCD-től hányok, mai napig kiforratlan egy plazmához viszonyítva a legtöbb téren. Mint írtam, méretben is csak felfelé lennék hajalndó mozogni a jelenlegi 65”-ról és ha a minőségi OLED-et akarsz venni ilyen méretben, akkor bizony 1 mFt alatt nem találsz semmit, inkább az általad is említett 1,2 mFt körül kezdenek érkezni a befutók és akkor még nem a legjobb TV-ket tettük a kosárba.

    Namost, újra: számomra sehol nem ér 1,2 mFt+ összeget az, hogy eldobjam a világ legjobb plazmáját (amivel ráadásul egyébként maximálisan elégedett vagyok) azért, hogy vegyek egy olyan - méretben mégcsak nem is nagyobb - OLED-et, ami tud pár új feature-t, cserébe meg valamiben még visszalépés is. De még kifutáskor, akciós áron, 800 eFt-ért sem érdekel. Majd ha bele leszek kényszerítve, mert mondjuk gazdasági totálkáros lesz a plazma, mert megfizethetetlen alkatrész megy benne tönkre. Addig nem, nem vagyok konzumidióta!

    Ennyi.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz #98221312 #10131 üzenetére

    A plazmatechnológia lényege ugye az volt, hogy minden képpont (tehát az 1920 oszlop mind az 1080 sorában levő összes pixel) egy önálló fényforrás is egyben, amit a készülék individuálisan vezérel. Ahány pixel, annyi önálló gázkapilláris van a panelben, amelyek mind önállóan tudnak világítani és kihunyni. Ezáltal a plazma mozgóképfelbontása 1080 soros tud lenni, rendkívül precíz megjelenítésre képes, szemben az LCD-technológiával, ahol jó, ha 300-400 sor frissül egyidejűleg és ugyebár az összes pixelt háttérfény világítja meg: vagy fénycső, vagy LED és az elhelyezésük is változó, lényegében mindegy, attól még mind LCD.

    Ezért ad plasztikusabb képet a plazma már egy SD-anyagból is, ami rendkívül kellemes a szemnek - hasonlóan a régi CRT-technológiához. Ez nagyon nagy fegyvertény, lényegében a plazma ugye eleve mozgókép-megjelenítésre volt kitalálva, míg az LCD meg ugye technológiájából adódóan eleve statikus képtartalmakra. Emellett - a fentiek okán - a plazma képe hasonlít leginkább a vetített képtartalomra, ezért is tartják mai napig a legjobb mozis megjelenítőnek a projektor után.

    Ezen túlmenően az utolsó széria már feketeszintben is megdöbbentően jó volt és a 8 bites panel ellenére tényleg megdöbbentő képe van a mai napig. Nagyon kevés TV van jelenleg a kurrens készülékek között is, amiért odaadnám a 65VT60-amat.

    Ha belementek volna a gyártók, hogy fenntartják a fejlesztést, akkor a 4K korszakban is ez a technológia lenne a csúcs, az OLED egyedül a nulla értékű feketeszinttel tudná megszorítani, csak sajnos a 4K plazmapanelek gyártása már olyan szintű precizitást igényelt volna, ami a selejthányad miatt nem érte volna meg. Ezért átállították a gépsorokat napelemgyártásra, aztán szólhat a minden téren sokkal gyérebb LCD-gyártás! :(((

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10195 üzenetére

    Egy LG plazmát nagyon nem említenék egy napon egy Panasonic, vagy Pioneer plazmával. Mintha nem is ugyanaz a technológia lenne. Az LG sajnos igen gyenge plazmákat készített (szinte minden szempontból), ezt már akkor hangsúlyoztuk a plazma topicban és mindenkit igyekeztünk óva inteni azoktól a modellektől.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz SpongyaBob #10273 üzenetére

    Megerősítem: bizony van olyan 3D BD, ami nem játszható le 3D-t nem tudó TV-n 2D-re konvertálva, tehát nem képes a lejátszó őket 2D-re konvertálni. Tipikusan vannak ilyenek azon kiadványok között is, ahol a film 2D és 3D változata is ott van külön-külön BD-n a tokban. A 2D TV-re küldve a 3D lemez képét ilyenkor elküld a lejátszó a sunyiba, hogy kösd 3D TV-re a lejátszót a lemez lejátszásához. Nyilván ezért is van ott a 2D lemez is a tokban. Mondjuk már rég volt, amikor csak 2D-képes TV-m volt, szóval sok-sok éve szembesültem ilyennel utoljára.

    Ha meg mondjuk a lejátszó nem tudja a 3D-t, akkor szerintem eleve kizárt az ilyen lemezek lejátszása.

    Aztán vannak a hibrid lemezek, ahol válaszhatsz, hogy 2D-ben, vagy 3D-ben akarod nézni, pl. Dredd, Predator, Holtpont, stb. Na, ezek elvileg simán mennek 2D only TV-n is, természetesen nyilván csak 2D-ben, de ezt jelölik is a borítón, hogy a 3D verzió megtekintéséhez 3D TV szükséges.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Joshi #10276 üzenetére

    Mert 3D only! Gondolom olyan frame packed 3D formátum, hogy nem tudja a lejátszó csak az egyik szemnek szánt információt leválasztani és azt kitolni a kimenetre, hanem kizárólag együtt tud menni a kettő. Szerintem ez pusztán kódolásfüggő.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Petyka3 #10279 üzenetére

    Ahogy írtam is: ha a lejátszó 2D only, akkor az egyértelműen nem tud mit kezdeni a 3D-lemezekkel, hiába tud egyébként a TV 3D-t. Ez esetben jöhetnek szóba az általam említett hibrid lemezek, mert szerintem azok 2D szegmensét le kellene tudják játszani a 3D-re nem képes lejátszók is. Ezen lemezeknél a top menüben eleve bökni kell az elején, hogy 2D vagy 3D lejátszást akarsz indítani.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

Új hozzászólás Aktív témák