Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ecaddsell

    aktív tag

    Elnézést az offért, lenne egy Nitecore i4 töltőm eladó, ha valakit érdekel.
    Sajnos nekem olyan aksihoz is kell amihez nem jó (IFR/LiFePO4).
    Részletek hardverapró vagy privát.

  • ecaddsell

    aktív tag

    Nemrég vettem egy Trustfire TR-J12-t.
    Sajnos a bekapcsolás bizonytalan rajta, különösen ha egy darabig nincs használva akkor többször kell kapcsolgatni míg végre bekapcsol (nem a kapcsoló a hibás).
    Szétszedtem és méricskéltem egy kicsit rajta, remélem a driver hibás (biztosra nem tudom), de mivel amúgy is feleslegesnek érzem a villogtatás módokat úgy döntöttem veszek egy új drivert. Bár nekem annyira nincs szükségem további teljesítmény növelésre (persze lehet még jól jön) a Kaidomain árul egy egész jó drivert (nem olcsó).

    http://www.kaidomain.com/Product/Details.S020417

    A leírás alapján úgy tűnik a LED felőli NYÁK kicsit nagyobb a kelleténél. Találtam olyan netes leírást ahol volt aki szétszedte a két panelt. Ez nekem elég gánynak tűnik, én inkább leszednék a panel széléből, ha ez lehetséges. Ha volt aki aki ilyen átalakítást csinált (nem feltétlen az 5 LEDes lámpával, mert ha jól értem a fizikailag hasonlók), mi volt a tapasztalat, szét kell szedni a paneleket vagy lehet annyit faragni a belsőn, hogy bemenjen a fejbe?

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Gibbs #14877 üzenetére

    Néhány ponton rögtön átforrasztottam a panelt, de sajnos nem segített. Lehet bármelyik SMD cucc vagy a két elko egyike is hibás...
    A panelt meg a lámpa nyelében lévő akkukat középen meg szélen is rugó köti össze. Semmi forrasztás vagy ragasztás. A lezáró kupakot simán ki lehetett csavarni (többször szétszedtem, összeraktam), innen meg a drivert az akkucsatlakozóval együtt ki lehet emelni, semmi sem fogja (nem értem a netes leirásokban miért furkálták szét). Szinte adja magát, hogy amit betettek nem a végleges driver (a drivert leszámítva tényleg minőségi cucc érzésem van a lámpával kapcsolatban).

    Egyébként roppant gyanús a driver (rossz esetben valamelyik LED). Ha a legkisebb teljesítményen hagyom mindig egyből bekapcsol és stabil. Viszont amikor akár több perc múlva nagyobb teljesítményra váltani akarok (ez ugye csak a villogtatós módokon keresztül lehetséges) ugyanaz mint amikor maxból kapcsolom vissza: felvillan majd a következő kapcsolásig semmi fény. Néhány ilyen villanás után képes fixen bekapcsolni. Mintha csak bizonyos hőmérsékleti tartományban lenne stabil a driver.

    A driver cserét nem érzem pémzkidobásnak. Megszabadulok a számomra teljesen felesleges villogós módoktól és sokkal szélesebb tartományban lesz szabályozható a lámpa. A jelenlegi driver pl. a névleges (4500lumen) teljesítmény kb. felét tudja hozni max (~2500, akkukon mérve az áramot meg a LEDek görbéjét nézve sem lehet több). Ritka igénytelen, rögtön lakkoztam, hogy ne zizegjen mert a tekercset semmi sem fogta össze stb.

    Viszont elvileg nem az akkucsatlakozó lapon kell alakítani, hanem ami a LED felől van mert az kell átférjen ott ahol az akucsatlakozós rész meg kell akadjon. Az a 2mm eltérés amit a Kaidomain ír ehhez édeskevés.
    Annak a panelnek a szélén meg nincs semmi, látszik az üvegszálas NYÁK (a két panelt két vastag tüske köt össze a kép szerint). Kérdés igazából az, hogy mennyit lehet leszedni belőle anélkül, hogy valami vezetősávot vagy alkatrészt is érne.

    A kapcsolót első körben tuti kihúznám a lehetséges hibalistáról mert szétszedve és összeérríntéssel indítva is tudja produkálni a hibát.

    A lámpát most két Soshine 26650 hajtja (de próbaképp tettem bele csere akkukat is).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Gibbs #14890 üzenetére

    Tuti, hogy nem az alacsony akkufesz a gond, frissen töltött akuval is csinálja (és nem viszavesz a fényerőből, hanem teljesen kikapcsol).

    Piás
    Tényleg védett az akku, de elvileg a védelem csak 8A-nál szól be.
    Az egyik szett egyébként ez (a másikról, nem találtam hirtelen tesztet):
    http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Soshine 26650 4200mAh (Black) UK.html
    Persze nem tudom a tranziens áramfelvétel mekkora (sajnos ehhez nincs műszerem), mikor beáll akkor olyan 4A környékén van (kb. 30W amiből olyan 25 juthat a LEDekhez, persze lehet jobb is már a driverek hatásfoka).

    Egyébként amikor beszól a túláramvédelem akkor teljesen lekapcsolja az akkut vagy átmegy áramgenerátoros módba?

    Na mindegy, megrendeltem az új drivert, márcsak hetek kérdése, hogy ideérjen.

    26650-es akkukat nem vennék védelem nélkül, a 18650 meg ehhez vsz. kevés is meg hiába rendeltem már korábban (nem ehhez a lámpához; Panasonic 3400mAh) még nem jött meg, lehet, hogy az akkukáosz nem is fog.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz balazs1956 #14955 üzenetére

    A lámpa erősségét alapvetően 3 és fél dolog határozza meg:
    1. A LED típusa (és száma ill. milyen hővezetőre van feltéve)
    2. A driver (az akku energiáját alakítja át fix áramra)
    3. Az akku mit képes leadni
    fél. Hogyan van a LED fénye elosztva

    1. Ma a legnépszerűbb LEDek a CREE XML ill. XM-L2 (azon belül a T6, de van U2 is).
    Az XML T6 25°C-on amikoris 10W-ot vesz fel (3A árammal) tud kb. 1000 lument. Persze ettől rendesen melegszik és ott már inkább valahol 8-900 lumen fényt ad. Az XM-L2 T6 85°C-on tudja ugyanezt vagy 25°C-on kb 16%-al több fényt (picit több mint 10W-ot fogyaszt).
    Mivel a LED ennyit tud, minden más (pl. 2000 lumen) marketing.

    http://flashlightwiki.com/Cree
    Ahányszor több LED, annyiszor több fény.
    Viszont ezek már komolyan termelik a hőt (TR-J12-nél tapasztalom, ez a lámpa kb. 12eFT netről).
    Kisebb/zoomos lámpák alapvetően e-miatt ideális esetben is csak rövid ideig tudnak komolyabb fénymennyiséget (ha egyáltalán).
    Ha fontos a sok fény akkor fontos a LED hőátadása, azaz érdemes rézcsillagosra cserélni amit adnak a lámpával (1 LEDes lámpák).

    2. A legtöbb driver nem tudja a LEDeket 3A-el meghajtani (e-bay-es nem specifikált driverek). A görbékről (Wiki oldal adatlapok) leolvasható mekkora LED áram mennyi fénynek felel meg. Az akkuból felvett áramból (több akkus esetben teljesítményből) kb. 85%-os hatékonyságot figyelembevéve kiszámítható mennyi lehet a LED árama, ha közvetlen nem tudod mérni.

    3. 1 LED-es lámpánál ez 18650-es akkuval (18mmx65mm, de védett akku esetén inkább több, nem ritkán hosszban közel 70mm) ritkán korlát, a több akku inkább az üzemidőt növeli. A 3xAAA már sokkal inkább korlát, de ezekhez a lámpákhoz eleve gyenge drivert adnak. Több LEDes lámpáknál ajánlott a 26650 (26mmx65mm).

    fél. Más-más lámpa optimális közelre (amikor szórni kell) meg amikor távolra kell (és inkább spot kell). A zoom inkább egy köztes (jó) kompromisszum. A távolság jó lesz egy spotlámpával, de kis területet fog fedni.

    Nekem olcsó ebay-es lámpáim vannak (UltraFire/TrustFire, jó akukkal pl. 18650 3400mAh Panasonic), szükség esetén cserélem azt ami kell. Kb. 2.5-3.5e FT-ból egész jó 1 LED-es lámpát össze lehet hozni.

  • ecaddsell

    aktív tag

    Nem értem miért éri meg kockáztatni néhány ezer Ft-ért.
    A legjobb védett Panasonic akku nincs 10 dolcsi ebay-ről (műanyag tartóval).
    Ennél persze vannak gyengébb akkuk is kevesebbért.

    Egyébként nekem úgy tűnik múlóban az akkumizéria. Az augusztus végén/szeptember elején rendelt cuccokból nem sok jött meg, de mostanában 3 hét alatt (közeleg a karácsony, egyébként kb. 2 lenne) megjönnek.

    balazs1956 #15027
    Az a lámpa vsz. NiMh akkuval megy a Li-ion annyival jobb, hogy nem éri meg mást használni.

  • ecaddsell

    aktív tag

    Na ma megjött a Trustfire TR-J12 Kaidomain drivere (épp időben) amiről itt meg itt írtam.
    Egész gyorsan ki lehetett cserélni (sokkal egyszerűbb volt mind gondoltam). Csak a LED felőli panelen kellett kicsit reszelni, sem szétszedni, sem az akkuk felőli panelon nem kellett módosítani.

    A többi egyezik azzal amit írtak. 5 fokozat van, a legkisebb kisebb mint a gyári a nagyobb még nagyobb (vsz. elég jól közelítheti maxon a 4500 lument).
    Sajnos talán még jobban is sípol mint a gyári driver (én pedig elég érzékeny vagyok rá) azaz ezt is lakkozni fogom.
    Persze feleslegesen rátettek egy zsugor PVCt...

    Önmagában nekem nem érte volna meg a 20 dolcsit a driver csere, de mivel a gyári néha nem kapcsolt be egyből és mindenféleképpen cserélnem kellett utólag már nem bánom.

    Kép a driverről még beszerelés előtt:

    Így már nem volt olyan olcsó, de még így is 15k alatt lett egy egész jó lámpám.

    Szerk: Ami még furcsa, hogy ez a driver váltás közben kicsit gondolkodik.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz ólomlábú #15126 üzenetére

    Még csak most szárad a lakk, de a két 4200mAhás Soshine 26650 eddig kb. 1 óra felett simán tudott, persze nem folytonosan (eleve valamiért túl hamar leváltott a gyári driver).
    Ennél olyan 1/2-3/4 órára számítok maxon (nem így tervezem használni), de ez max télen kint lehetne folytonos mert kb. 45-55W-ot vehet fel a driver (elfelejtettem megmérni, mostmeg inkább megszárítom rendesen) ami ezért rendesen termeli a hőt.
    A két akku ugye kb. 30Wh tud leadni, ami maxon alig haladná meg a fél órát, de vsz. közel se lehet maxon járatni.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz ólomlábú #15128 üzenetére

    Viszont arra még kíváncsi lennék,hogy amit te raktál be az melyik fokozaton hány A-t vesz fel?

    Szóval TR-J12 + 2xSoshine 26650 4200mAh (töltés kb. 80%), hidegen:
    6.5A
    4.7A
    3.4A
    1.4A
    0.55A

    A multiméter persze több digiten írta, de erősen változott a hőmérséklettel (mivel ez majdnem teljesen feltöltött akkuval volt lehet amikor jobban merül az akku még többet vesz fel, hogy konstans maradjon a teljesítmény).
    Viszonylag gyorsan le is vált egyébként (az alsó két érték eleve bizonytalannak tűnt).
    Azaz kb. 45W-ot vesz fel a driver maxon, ergo a LEDekhez jó ha 8W jut.

    Sajnos a max kivételével még mindig ciripel aminek nem örülök (pedig ez már a 2. lakkozás tettem 1 próbát a zsugor PVC leszedése előtt is).

    Összehasonlításképpen 1 LEDes 1x18650 (Panasonic) 3 fokozatú lámpa (valamivel több mint 10 dolcsi volt a lámpa) áramfelvétele (szintén jól feltöltött akkuval, hidegen):
    2.9A
    1.45A
    0.36A
    Azaz az 1 LEDes lámpa jobban ki van hajtva (majdnem 10W) és a szabályozás átfogása sem sokkal rosszabb.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz jobbacsabba #15155 üzenetére

    Ezek a Li-on töltőket elsősorban Li-ion töltésére találták ki, mellékesen tudnak NiMHet is (utazáshoz jó, hogy mindent tudnak), ha profi NiMH töltőt akarsz akkor dedikált töltőt kell venni pl. a Voltcraftnak több ilyen töltője is van. Ezek persze jóval többe kerülnek pl. Voltcraft IPC-1L, Charge Manager 410.
    Itt is vannak még kompromisszumok: Az IPC-1L nem tudja tölteni a jobban kisütött akkukat (gyerekjátéknál volt ilyen gondom vele) ill. nem túl biztosan állítja le 2500mAh Eneloop töltését. A CM410 meg nem éppen olcsó és vsz. feleslegesen nagy is (utazáshoz biztos nem ezt vinném).

    Ha érdekel nekem van egyébként egy i4 eladó. 4 akkut viszonylag lassan tud tölteni, és a 26650 is neccesen éri el csatlakozókat (eleve max 2öt lehet belőle tölteni). Számomra meg a LiFePO akkuk töltésének a hiánya volt kellemetlen (a LiFePO akku egyébként ritka mert a sokkal kisebb a kapacitása mint a többi Li-ion akkunak ezért kevésbé kedvelt, de cserébe kevésbé érzékeny is az akku).

  • ecaddsell

    aktív tag

    Ma érkezett egy lámpám amit már nem igazán vártam. Még 2013 nyarán vettem két 18650-es (kék) Ultrafire társaságában. Egy pici olcsó cuccot akartam, ami kvázi mindig nálam lehet. Kb. ekkor indulhatott az akkupara. El is felejtettem visszakérni az árát (később bosszankodtam is kicsit miatta).
    China post pecsét alapján 2013.08.29 lett feladva. Végülis nem utazott sokat csak 4.5 hónapot.
    Gondolom félretették valami raktárba a röntgen után (meg akkor még ráírták, hogy "light") és most kezdték ledolgozni...
    Szóval ne lepődjetek meg.
    Már évek óta vásárlok apróságokat innen onnan, de nekem ez a 4.5 hónap személyes rekord lett.
    Persze azóta már vettem más lámpát helyette, úgyhogy megint enyhén pluszban vagyok.
    (Persze a rézcsillagos XM-L2 az nem akar megjönni, azt csak nem nézik akkunak...)

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz M_o_g_y_i #15732 üzenetére

    Nekem is ilyen van, gondolom a teszt amire hivatkozol ez volt.

    Én tulajdonképpen a Nitecore i4-et cseréltem erre (amit talán pont innen vett meg valaki).
    A NiMh (Eneloop) részere az tényleg pont olyan harmatos mint a teszben írják (a Nitecore i4 sokkal jobb ennél). Jó ha 1/2-2/3 töltést eléri az akku mikor lekapcsol. Persze vésztartaléknak jó, legalábbis valamit tud a NiMh-en is tölteni ha nincs más...

    Viszont a Li részével nem volt gondom és azon kevés töltők egyike ami tud LiFePO-t. Mindenféle akkut tettem bele (védett 26650, védelem nélküli/védett 18650 ill. 16340 mondjuk annak lehet kicsit sok volt a töltőáram ami vsz. nem éri el az 1 Ampert, hanem inkább valamivel 800 mA felett lehet viszont normálisan lekapcsol).

    Igaz én nem a saját adapterét használom, hanem egy másik töltőét aminek pont olyan csatija van (nem tudom ki volt az az izléstelen aki fehér adaptert tervezett egy fekete töltőhöz vagy valami visszamaradt raktárkészletet adnak hozzá...).

    Szóval ez a töltő is messze áll az ideálistól, de Li-on akkukkal nem volt gondom vele még.
    De pl. az IPC-1L ami egy dedikált NiMh töltő az sem tökéletes (kicsit jobban kisütött akkut nem tud tölteni, a leálllás sem hibátlan mindig...).
    Hihetetlen, hogy egy ilyen (legalábbis látszólag) egyszerű feladatot képtelenek jól megoldani.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz pigsty #15735 üzenetére

    Lehet, hogy tud, de nekem ezzel szórakozni nincs időm/türelmem. Benyomtam 1 percre előtte egy kevésbé érzékeny töltőbe és probléma megoldva (most ezt is árulom egyébként).

    PHM
    Én is térnék át lítiumra, csak mond ezt meg a vaku, távirányító meg a legkülönféle játékgyártóknak stb. Karácsony előtt mikor távirányítós autót néztünk ajándékba (az egyik lehet legnagyobb erre szakosodott boltban) már a fejem a falba vertem, hogy miért van az, hogy a többség nem páros számú akkuval megy...
    Ki az aki ezeket tervezi (lenne némi mondanivalóm)...

    Most egy CM410-et használok NiMH-re, de ez meg egy monstrum (és nem mellékesen piszok drága), ha belegondolok hány akkut lehet vinni ekkor térfogatban...

    Persze reménykedek, hogy egyszer lesz majd egy töltő ami mindent tud (4 független csatorna, Li-Ion LiFePO is, NiMH kisütés is és NiZn a másik gyöngyszem merthogy vannak amit alkáli elemre terveztek és a NiMH akkuval épphogy teljesen feltöltött állapotban esetleg hajlandók elindulni).

    Na mindegy, nem untatom itt a társaságot ezzel. Lámpáknál már elég jó a helyzet.

  • ecaddsell

    aktív tag

    A héten megérkezett a rézcsillagos XM-L2 T6 LEDem.
    A történet úgy kezdődött, hogy megnéztem mennyi áramot vesz fel a 10 dolcsis XML T6-os lámpám és mivel kb. 3A körül volt gondoltam elég jó a driver benne megérdemel egy LED cserét is. A LED színével sem voltam maradéktalan elégedett, kicsit lilás árnyalata volt.

    Szóval innen rendeltem a LED-et (biztos olcsóbban is meg lehet úszni, viszont ettől az eladótól már vettem ezt-azt).

    LED csere után a meglepetés: Csak 2.4A-t vesz fel a lámpa. Ezzel az árammal pont annyi fényt ad a lámpa mint LED csere előtt, persze kevésbé melegszik és e-miatt jobban is bírja.

    Nem tudom mi lehet az oka, de a gyárilag XM-L2 T6-os lámpám is pont ennyit vesz fel. Azt tudtam, hogy az XM-L2 kicsit több feszültéggel megy, azaz az az érzésem mintha ez lenne az oka, hogy ugyanaz a driver ami ki tudja hajtani az XML-t nem tudja kihajtani az XM-L2-t.

    Érzésre kicsit kevésbé lilás az árnyalata, de még mindig nem tökéletesen fehér.

    Gondoltam utánanézek ennek is. Fényképezők elővesz és RAWban szürkelap fényképez.
    Kb. 5300K színhőmérsékletű az XM-L2 T6 átlagban és tényleg nagyon enyhény lilás (de tényleg annyira enyhén átlagban, hogy az egyik gép inkább zöldnek látta és lilára kellet kompenzálni, hogy semleges legyen).

    Ha már így belendültem elővettem a drivercserés TR-J12öt (kb 4000 lumen). Kb. 4900K és ez a lámpa amit hibátlan fehérnek látok és mégis mérve zöldes árnyalatú. Persze lehet egyéni sajátosság is, de ezek szerint a tökéletes fehérhez az kell, hogy inkább enyhén zöldes árnyalatú legyen a LED.

    Viszont így két XM-L2 T6-os lámpával gyakorlati szempontból hanyagolhatónak tekintem az XML T6 meg az XM-L2 T6 közötti különbséget, hacsak valaki nem annyira maximalista akkor meg ha nem gond az extra súly a több LEDes megoldás az igazi.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Magnat #15805 üzenetére

    Én ezt úgy fogalmaznám meg, hogy annál komolyabb drivert kíván mint a 10-20 dolcsis lámpákban van.

    korn
    Az a hővezető réteg mi, az a fehér réteg ami a teljes rézlapon ott van? Az a középső kocka eléggé integráns részének tűnik nekem a LEDnek...
    Csak kíváncsiságból, nem nagyon hiszek benne. hogy ez sokat oszt vagy szoroz (és ennél tovább biztos nem megyek).

    Egybéként így néz ki közelebbről:

    Régi LED jobbra:

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz M_o_g_y_i #15810 üzenetére

    OK, köszi mindkettőtöknek.
    Mostmár úgy érzem teljesen tisztán látom. Az egyszerűbb esetben a réz hordozón van egy vékony szigetelőréteg (elektromos, nem hőszigetelő, mégha nem is a legjobb hővezető). Arra tettek három réz sávot amiből kettő a két pólusnak a középsőre meg a LED van forrasztva.
    A jobb megoldásnál a rézhordozón van egy kis kiemelkedő rézsziget amire direktbe van felforrasztba a LED.

    Bár valószínűsíthető, hogy az egyszerűbb megoldást kaptam, biztosra ezt egy szétszedés után lehetne megmondani. Na ezt meg majd max. akkor fogom megtenni ha behal a LED.

    Mivel már az eredeti megoldás is simán birta a 10 Wattot, most meg a driver max kb. 8Wra hajtja ki a LEDet nem hiszem, hogy a LED egyhamar kipurcanna. Nem terveztem 6 Amperrel hajtani, ahhoz normális driver, hatalmas lámpafej (még több hő amit valahol le kell adni a levegőnek), több akkus lámpa stb. kellene.

    #15813
    Ezen hol látszik a CRI (Color Rendering Index, kb. hogy a fény spektruma hány %ban fedi a napfényt)?
    Nappaliban is szeretnék E27-es LED "izzót" ahol tényleg érdekes lenne a CRI amit jól el szoktak rejteni..

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz BigBlackDog #22426 üzenetére

    Pl:

    ArmyTek Tiara C1 Pro
    ArmyTek Tiara A1 Pro
    ArmyTek Tiara Wizard Pro

    Fejlámpánál felesleges a nagy lumenekre utazni, mert egyrészt hamar visszavesz a melegedés miatt (vagy mert az akku nem bírja), ill. engem zavar a "Star Wars fénysebbességre kapcsolunk" hatás (minden a levegőben lebegő parányi dolog mint apró csillag villágít).

Új hozzászólás Aktív témák