Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zka67

    őstag

    válasz Speeedfire #13880 üzenetére

    Figyusz! Teljesen tévúton jársz ezzel a stab ic-s megoldással. Mint írtam, vagy áramgenerátor, vagy ellenállás a megoldás.

    Ellenállás: 75 ohm minden leddel sorbakötve és mehet az 5V-ra. Ennek az előnye, hogy ha bármelyik led tönkremegy, nincs hatással a többire. Egyszerűen kivitelezhető, veszel 10 db 75 ohmos 2 raszteres ellenállást, 2/1-es zsugorcsövet. Az egyik lábát levágod a led-nek majdnem tőben, az ellenállás egyik lábát is ugyanígy, ráforrasztod, zsugorcsövet húzol rá és kész az 5V-os led-ed.

    Ha 12V van a környéken, akkor meg nem tudom minek görcsölnél, lehet kapni csíkban fehér led-et, hármasával vannak sorbakötve, rajta van a korlátozó ellenállás is, vízhatlan, öntapadós, dizájnos. Egyik végére kell csak ráforrasztanod 2 vezetéket. be a 12V-ba és már világít is. Nekem ilyen van az asztalomon. 36 db led kb 25 centis darabban és világít mint állat. 12V-os tápot meg minden sarkon lehet kapni pár száz forintért, teszel rá egy billenőkapcsolót (220-ast) és kész a lámpád.

    Ha gondolod feltöltöm az elemeket a fényképezőgépbe és holnap csinálok neked képet róla, hogy lásd, hogy is néz ki.

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Speeedfire #13880 üzenetére

    Valamikor augusztus elején már egyszer alaposan végigrágtuk ezt a kapcsolást itt néhányan, veled együtt. Szó volt a ledek "ellenállásáról", miért kell az előtétellenállás meg egy csomó másról. Lapozz vissza, valahol 127XX hsz. körül van.
    Egy dolog tény: LEDet kizárólag árammal vezérelünk, amit áramgenerátor vagy azt megközelítő áramkör (lásd soros ellenállás) biztosít. Minden egyéb megoldás, mint egyetlen ellenálls több párhuzamos LED-hez, közvetlenül feszültségforrásra kötés egy kompormisszum, ami neheze(bbe)n ellenőrizhető/számolható.

    Csak érdekességként, hátha valaki még emlékszik rá:

    Köztudott, hogy egy FET G-S közé ellenállást kötve áramgenerátort kapunk. Ha ez az ellenállás nulla (rövidzár), akkor is és az eredő áram az adatlapban megadott IDSS érték.
    Valamikor fantáziadúsabb gyártók (pl. Philips Semiconductors ami kiszervezve már más néven fut) kis üvegdiódatokba (DO35) szerelték és a standard értéksorokban árulták 1, 1.2, 1.5, 1.8, 2, 2.2... stb mA-es értékekkel áramstabilizátor-dióda néven. Az volt az ideális megoldás a LED-ek meghajtására. A napokban keresgéltem utána, úgy néz ki mindenki feladta sok évvel ezelőtt.

  • PHM

    addikt

    válasz Speeedfire #13880 üzenetére

    A 3,5 V azért már veszélyes is lehet, persze a led típusától függően.
    Rossz a kiindulási alap, lednél nem a feszültség a lényeg,
    azzal csak a méretezés folyamán számolunk.
    Korrekt és olcsó megoldás az egyedi áramkorlátozó ellenállás,
    ahogy azt egy kolléga említette az imént.
    "Tehát ha marad a 3,5V és bekötök sorba egy 11.6Ohmos ellenállást ami legalább 1wattos akkor "örök" életűek lesznek ezek a ledek, de csak akkor ha 10 led van bekötve. Ha több akkor halványabbak lesznek, ha kevesebb akkor meg eléghetnek."
    Ez nagyjából megállja a helyét.
    "A végén kiderül, hogy jobban jártam volna a 220V-al."
    Ezt kizárólag haladó, hozzáértő felhasználónak javaslom.

    De közben teljesen elvesztettem a fonalat.
    Addig értem, hogy 10 ledet akarsz működtetni.
    Milyet és mi célból?

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • Batman2

    őstag

    válasz Speeedfire #13880 üzenetére

    Nekem 8 LEDem egyszerű ellenállással van USB-re kötve egy kis lámpa formájában, hibátlanul működik, spt még egy kapcsolót is szereltem rá, amivel két előtét ellenállás közül tudok választani, nagyobb áram - nagyobb fény, vagy kiseb áram - kisebb fényt.

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák