Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Dorian #69789 üzenetére

    Nálunk nemrég (de azért mielőtt még berobbant volna a nyár) szereltek, nem ezt, hanem Gree Smart R-t.
    Kicsit több mint 1 hétre jöttek, felmérés nem volt mert felmértem én, hogy mit akarok, meg kb. mit lehet.
    Előleg sem volt, kihozták a klímákat a telefonos egyeztetés után, aztán kb. 2.5 óra/db szerelték (vagy is a szaki, ha a segéd nem lett volna totál kezdő akkor kb. 2 óra/db meg lett volna).
    Profi ipari szerszámokkal dolgoztak, mivel nem értek hozzá szakszerűségről nem tudok nyilatkozni (nekem annak tűnik), de mennek és pont annyira halk mint vártam.
    Az egyik kötődobozba én tettem egy dugaljat (jogosult vagyok ilyet szerelni magamnak), mert pont azt szerettem volna, hogy ha nem használjuk télen akkor ne kezdjen el x100Wh/nap-ból olvasztgatni.
    Sajnos a +13e az nálam is megvolt, mert 2m-re van az ajánlat globálisan, de sok gyártó előírja a min 3-at (a kültéri rögtön a fal túloldalán van, a 2m is sok lett volna ilyen szempontból).

    Mivel szinte biztos több alkalmazottjuk van, persze lehet más tapasztalat is (meg rengeteg fajta klímát árulnak).

    A csendes éjszakai mód egyébként úgy működik, hogy pl. 10 fokos levegő helyett most 6 fokost fúj ki (infra kamerával megnéztem, de a műszaki vénám már sejtette, hogy ha lecsökken a levegő áramlási sebessége akkor azt valahol kompenzálni kell). Azaz csendes módban mivel megnő a delta T amit le kell dolgozzon kicsit csökken a hatékonyság (gondolom minden klímánál).

    Aki szerelte nem tudta, de mindenféle külön stick nélkül van abban a típusban WiFi amit vettem, mivel a telóról rá tudtam csatlakozni (a szokásos alap jelszóval ami a manualban is megvan). Ennél tovább nem jutottam vele. Max. ha a távinak lesz valami gondja akkor használom.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz bb71 #69803 üzenetére

    Ezt így kategorikusan nem lehet kijelenteni, hacsak nem ismered az esetek hány százalékában kell hosszabb csövezés a szakszerű kivitelezéshez (nekem a szaki azt mondta, hogy többek között azért kell mert így kevésbé viszi be a beltéribe a rezgést és itt tényleg egy nagyon halk klímáról beszélünk).

    Viszont az tény, hogy ha pl. valaki a családdal megbeszéli mennyibe is kerül a buli és miért is jó választás utólag kellemetlen magyarázkodni miért lett mégis több (ugye kevesen vesznek csak maguknak klímát). Azaz ha adott esetben több kell az alapból ajánlottnál azt nem árt megemlíteni.

    Ezzel viszont el is jutottunk ahhoz a részhez, hogy a műszaki specifikációk többsége az minimum botrányos.
    Ezzel akkor szembesültem (ebben a témában mert máshol pl. autóknál is ez van pedig ott több mint 1 nagyságrenddel több pénzről beszélünk), amikor megpróbáltam kideríteni nekünk mi lenne az optimális klíma. Mivel nem ez az egyetlen fűtési módunk engem pl. a SCOP, SEER értéken túl az is érdekelt volna mi a W/W hatékonysága különböző hőmérsékleteken. Na ezt a legritkább esetben adják meg (már annak örülni, kell, ha nem valami más régióból szedett adatokat adnak meg).

    Megbízhatóságról meg szerviz igényről/költségről meg végkép ne reméljünk használható adatokat. Persze amikor a gyártók hol ezzel, hol azzal a beszállítóval dolgoznak ami adott esetben régiónként is más és más ez már eleve reménytelen. Már annak nagyon örülni kell, hogy ha a rossz szériát a gyártó önköltségen/minimális buktával javítja (ezt a gáz szervizesünk mesélte aki pont a saját készülékénél szívta meg, de talán itt sem teljesen off).
    Egy extra szerviz igény meg költséges buli lehet ami akár mindenféle megtakarításnál többe fájhat.

    Persze amíg ez emberek nagy százaléka ezzel nem foglalkozik (képtelen értelmezni/lusta/nincs ideje rá) ez nem is fog változni.

    Ahol igazán durva ez az az autók. Céges plug in hibrid kapcsán kerültem ebbe bele. Csupán annyit szerettem volna kideríteni, hogy mekkora a csomagtartója (mert az akku szinte mindig csökkenti ennek a méretét) meg mennyi a fosszilis fogyasztása/tank mérete (valamiért ez utóbbi is durván csökken az akkuval). Mi sem lehet ennél könnyebb nemde? Témában nem jártas ennél nagyobbat nem tévedhet. Mindenhol tele van marketing blabla-val hasznos információ helyet.

    Dorian
    Te tudod, de pont én aki bármikor nulla költséggel kiszedi a wagoból/kötődobozból a vezetéket pont azt akartam, hogy bárki a családból ki tudja húzni adott esetben.
    Fogalmam sincs mikor mennyit fogyaszt, csak azt tudom biztosan, hogy ha kihúzom akkor pont nullát. Egyébként villám miatt is néha teljesen szét is szoktam szedni. Szüleimnél bár nem pont oda ment, hanem nagyon közel még a vezetéket is újra kellett húzni a falban...
    Egyébként a kismegszakítót nem a bejövőhöz, hanem a vezeték keresztmetszetéhez szokták méretezni (bár a tízes az inkább világításhoz).
    Nem tudom a kötő dobozba menő kábel mennyivel esztétikusabb a dugaljnál, ilyesmivel nem szoktam foglalkozni.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz jani0625 #69817 üzenetére

    Nálunk is ez lenne a következő projekt. Gyakorlatilag 2 ururu sara árából (és nem is a legnagyobb) kellene 4 tetőtéri helyiség hűtését/fűtését/szellőztetését megoldjam (azaz tényleg légkondicionálásról beszélünk nem csak klíma ami nálam = hűtés, fűtés).
    Ebből az egyik helyiség a fürdőszoba és mindig itt akadunk el mivel a család már megtapasztalta milyen a fürdőszobában a padlófűtés.
    A fűtőfilmmel szemben elég komoly ellenállást mutatok mert annyit fogyasztana mint az összes többi légkondicionáló együtt.
    A levegő víz hőszivattyúval szemben is nagyon komoly fenntartásaim vannak mert alá a pogácsás szigetelő stb. meg a beton kb. 10cm-el emeli meg a padlószintet...

    Te már biztosan jobban utána néztél ezek a klímák megfelelnek a hővisszanyerős szellőztetésnek vagy csak befújják a szűrt levegőt a többlet meg majd valahol utat talál kifelé?
    A Daikinnek elhiszem, hogy beintegrálták a szellőztetést (annyiért ez tényleg elvárható), komoly rajzokat is láttam tőlük a működésről, de a többi?

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz djsensore #69829 üzenetére

    A rendkívül jó szigetelés a 25cm grafitos ma (a 15cm inkább a törvényi minimum új háznál bár valójában W/m2K van előírva ami persze irreálisan vastag fallal is teljesíthető), nálunk 10cm szigeteléssel sincs több mint 27C a nem klímázott helyen sem, igaz nem nappal, hanem reggel szellőztetünk mindenütt (a klímázott helyen is, eleve ilyenkor még tisztább a levegő, esetleg még késő este).

    A klímához nem értek, de amit kérdeztél az inkább tiszta fizika. A levegőnek kicsi a fajhője, ha sok hőt akarsz levegővel szállítani akkor vagy sok levegő kell (nagy lesz a légáram, nem igazán komfortos) vagy nagy lesz a hőmérséklet különbség (ez se igazán komfortos).

    A fizikát egyik klíma sem fogja meghazudtolni, viszont egy kültérire több beltéri is tehető, ha ez egyébként (csatlakozás, kondenzvíz elvezetés stb.) megoldható.
    Inkább ebbe az irányba keresgetnék...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #69898 üzenetére

    Téglával meg a gyártóknak éri meg szigetelni, mert az a minimális javulás néhány cm szigeteléssel szintén elérhető, sokkal kevesebbért.
    Sőt továbbmegyek, biztos van az a pénz meg az a volumen amikor megéri 13cm-es EPS-el szigetelni, de ami alapból mindenütt van minden mennyiségben az 5cm-es lépésekben elérhető, azaz el is jutottunk a 15cm-hez.

    Új háznál meg ahol sok évtizedes megtérüléssel lehet számolni ha egyébként a többi műszaki megoldás rendben van akkor meg tud térülni a több is. Utólag többet felrakni na az költséges tud lenni.

    djsensore
    “huzatmentes klíma” fogalma nagyon is érdekelni kezdett.

    Térfogatra vetítve a levegő csak nagyon kis hőmennyiséget tud szállítani. Ebből adódik, hogy ha sok hőt kell szállítani akkor sok levegő kell (nagy lesz a légáram). Itt amit lehet tenni az, hogy a hideg levegő első körben valami nagy felületen, célszerűen a plafonon oszlik el.
    Daikin marketing anyaga szépen mutatja.

    A másik a szigetelés. Ha kevesebb hőmennyiséget kell szállítani akkor kisebb lesz a légáram.
    Vsz. megfelelő komfortot a két dolog együtt tud nyújtani.
    A többi az nagyjából marketing.

    Persze vannak jövőbe mutató kutatások mint fázisváltó anyagok beépítése a falba ez inkább a jövő zenéje és eleve csak új építésűnél játszik (a téglagyártók nagy lehetősége a szigeteléssel szemben, de ettől persze a szigetelés marad).
    (A fázisváltás az olyan mint a jég vízzé olvadása ami sok hőt igényel csak itt mondjuk 21 fokon.)

    Dorian

    Az, hogy ki mit tart komfortosnak szintén egy jelentős tényező a penész megjelenésében. Ha valaki fázós és neki télen is kell pl. a 23 fok ott nehezebben hűl le a fel a harmatpont alá és nehezebben lesznek meg a penész feltételei.

    Szellőztetni meg szükséges. Egy ideig a saját magam által épített CO2 mérővel (a lézeres modult hozzá persze vettem) nézegettem a CO2 szintet. Nagyon tanulságos volt. Annyira, hogy a következő körben automatikus szellőztetéssel számolok. A konkrét megoldás még nem eldöntött, de tovább mennék a nyissunk ablaknál (eleve azt sem egyszerű jól csinálni mert rövid időre hirtelen nagy levegő cserét kell biztosítani, hiszen a levegőt akarjuk cserélni, nem a lakást kihűteni ill. pl. pollenekre érzékenyeknél ez eleve nem is mindig jó megoldás).

    szimcsi
    Ha komfort kell akkor jó előre indítani kell a klímát, mert egyébként a felmelegedett falak berendezési tárgyak visszahűtése nagy légáramot generál. Rossz esetben a klíma elhelyezkedése miatt még jól méretezett esetben sem fogja ezt gyorsan meg tudni tenni. Viszont folyamatosan járatni a klímát amikor senki sem igényli egy rosszul szigetelt épületben költséges tud lenni.
    Ha megoldható ilyenkor visszaérkezés előtt célszerű pl. hajnalban indítani (ilyenkor a leghatékonyabb/legkisebb a teljesítmény igény).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Lauda #69921 üzenetére

    Sosem írtam, hogy nem lehetnek különbségek, de ezek inkább marginálisak lehetnek, ha egyáltalán és pláne szkeptikus vagyok, ha ezt nem támasztják alá erős műszaki érvekkel, magyarázatokkal. Addig ez csak egy jó marketing fogás.
    Ha jelentős lenne, minden témában érdekelt gyártót megmozgatna.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #69923 üzenetére

    Eleve nem tudsz olyan mennyiséget venni barkácsáruházban ami egy ház szigeteshez kell (nálunk pl. 300nm-t kellett szigetelni) és nem is olyan régen volt az az időszak amikor még az 5cm-es lépésűnek is kellett örülni, ha volt, de biztos megéri a cm-es lépés, én senkit nem tartok vissza, hajrá.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz tvamos #69946 üzenetére

    Igen, értelmes döntést műszaki paraméterek, nem ilyen marketinges fantázianevek (majdnem egy másik f betűs szót írtam ide) alapján lehet hozni. Ez persze igaz a fűtendő szobára is amit nem lég-köbméterre, hanem hőveszteségre kell nézni.
    Mi a fal ill. a födém (esetleg ablak) W/m2K értéke (erre vannak netes táblázatok, kalkulátorok is), milyen hőmérséklet különbséggel kell számolni stb.?
    Pl. nagyon nem mindegy, hogy van 1 fafödém valami vékony deszkával vagy 30cm gyapottal, vagy pl. 1 külső fal van ahol a kinti hőmérséklettel kell számolni vagy 3 ilyen fal van stb...

    Mivel a fűtés alapvetően nagyobb hőmérséklet különbséggel operál mint a hűtés az a min. zaj amit megadnak ott nem játszik (hűtésre igaz csak), hanem egy nagyobb érték (amit nem szeretnek reklámozni), meg eleve nem mindegy, hogy milyen fokozaton/a kapacitás hány százalékán kell dolgozzon.
    Azt sem árt tudni a klímáról, hogy mínusz hány fokig tud fűteni, nem azért mert olyan gyakori a nagyon hideg nálunk, hanem mert annak a hőmérsékletnek a környékén (ahol pont a legjobban kell fűteni) a névleges kapacitásnál kevesebb hőt tud csak előállítani azt is elég rossz hatásfokkal.
    Azaz sanszos, hogy az a klíma ami -25, -30 fokig tud fűteni jobb hatásfokkal működik (nem mellékesen kevésbé zajos) majd a sokkal gyakoribb -10 vagy a még gyakoribb 0-5 fok külső hőmérséklet környékén mint az a klíma ami csak kevésbé hidegig tud fűteni.
    Önálló teljes időszakos fűtésre meg eleve csak téliesített klímát szabad megvenni ahol kiemelik, hogy fűtésre is ajánlott.

    Ennek egy kicsit jobban utána kell nézzél vagy megbízol ezzel egy klímás céget. Adatok hiányában ez csak hasra ütős tippelgetés.
    Egyébként az A+ fűtésre annyira nem számít jónak ma már.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Jenne #69963 üzenetére

    klímások ezt miért nem veszik figyelembe?

    Nem vagyok klímás, meg szerencsére érintett sem, de gondolom műszakilag nem egyszerű megoldani és itt nemcsak a kondenzvízre kell gondolni, hanem a kültéri leolvasztásakor keletkező vízre, azzal mi lesz, vagy az már nem is víz?

    Egyébként ilyen esetekben nekem mindig az villan be (pláne amikor a füves részekről van szó, mert a járdára tényleg nem illik. és talán azt próbálják is megoldani), hogy ebből az országból ez a fajta irigység, hogy ha nekem nem lehet akkor neked se legyen évtizedek alatt sem tudott kikopni.
    Nem tudom mennyire célszerű önkormányzati választások előtt ilyesmivel hergelni a tömegeket (pl. panel környéken)...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz tvamos #69964 üzenetére

    Ha nem tudjuk az adatokat akkor becsülni kell.
    Kiindulásnak pl. legyen a külső-belső hőmérséklet eltérés maximuma 35 fok. Ez lehet 20 fok belső -15 külső, de lehet 23 fok belső -12 külső is.
    Itt szoktak azzal jönni, de nálunk nem szokott ilyen hideg átlag lenni, meg mikor volt ilyen az elmúlt évtizedben? Hogy konkrét legyek: 2017 januárjában, ott ahol most is lakunk (nem a leghidegebb környék) minden éjszaka -20 volt ezt biztosan tudom, és a napi átlag sem volt -15 felett (ebben nem vagyok biztos, aki akarja kutathatja).

    A fal hőátbocsátási tényezője (érdemes keresni neten mi ez) legyen 0.7 W/m2K, ezt megszorozva 30m2 körüli fallal és a 35 C (K) hőmérséklet eltéréssel 700W körüli veszteséget kapunk amit fűtéssel kompenzálni kell.
    A legjobb 2 rétegű ablak (és gyengébb 3 rtgű) kb. 1 W/m2K, régebbi 2.8 W/m2K, azaz 2 W/m2K-el számolva 3m2 ablakot feltételezve 200W feletti veszteséget kapunk az ablakból.

    Az EPS hővezetési tényezője kb. 0,04 W/mK, de mivel nem 1m vastag ezért elosztjuk a 0.1m (10cm)-el és megkapjuk a 0.4 W/m2K hőátbocsátást.
    Ebből meg már sima ügy, hogy kb. 16m2 födémnél megint 200W feletti veszteséget kapunk. Mondjuk nekem nagyon furcsa födémre nem gyapotot rakni, meg az EPS illesztés nagyobb macera, de számolás szempontjából kb. mindegy.

    Nagyságrendileg 1200W-nál tartunk ami még nem tartalmazza az aljzat veszteségét, szellőztetést meg hőhidakat stb.
    Garantált 1500W-nál nem áll meg, tartalékkal 2kW.

    Az meg nagyon közel van a 2.5-2.7-es gyengébb klímák ilyen hőmérsékletnél adott hőjéhez (bivalent point alatt vagyunk már, ezt is érdemes keresni mi ez).
    Ami azt jelenti, hogy az ilyen klíma egy keményebb télen a nap 24 órájában maxon fog menni akár hetekig, ami azt is jelenti max. hangerőn.
    Semmilyen műszaki cucc nem szereti, ha huzamosabb ideig maxon járatják, megbízhatóságnak sem tesz jót (ilyenkor érdemes elgondolkodni milyen szervizháttere van, van-e alkatrész néhány napon belül, tudják-e javítani, persze még jobb ha bírja).

    Azaz az adatok ellenőrzése után én magamnak elgondolkodnék a 3.5-es klímán.
    Azt is nézegetném milyen hőmérsékletre adják meg a névleges teljesítményt, itt mi a COP értéke, megér-e az nekem annyit vagy hidegebb időre van biztos alternatív fűtésem, de mivel nem ismerem a klímákat meg a körülményeket konkrét típust nem szeretnék/tudok mondani.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz #72755712 #70030 üzenetére

    Bár értem mit akartál mondani, nem éppen egy fair összehasonlítás egy A+++ klímát egy A++al összehasonlítani, ami nem is egy árban van.
    Ha valaki elsődlegesen pláne ha kizárólagosan klímát vesz fűtésre akkor ott még az A+++t is jól fel kell mérni.
    Ha meg kiegészítő, ill. időszakos fűtésre vesz valaki klímát ott nem biztos, hogy a felár véges időn belül megtérül.
    Azaz vsz. itt egy elég jó határvonal húzható, ami elég rosszul van kommunikálva.

    #70039 fcby
    Nem tudom mekkora helységet fűt ki a 2 kW, talán nincs is a világon ilyen kicsi helység.

    Túl kellene már lépni ezen a csak a helyiség mérete számít dolgon mert önmagában semmit sem határoz meg, jó szigetelés esetén 0.5kW sem kell akár.
    Klímához meg kifejezetten jó ha van valami hőszigetelés. Minél jobb a hőszigetelés a klímának is annál jobb.

    #70080 Kolondrum
    Amikor látok egy klímát dugvillán, a hajam égnek áll. Valószínűleg azért van ez, mert van némi közöm a villányhoz.

    Miért is?
    Elővettem az egyik klíma szerviz kézikönyvét és nem foglal ebben állást, bár a nem dugvillás esetre külön követelményeket állít (minden csatlakozást meg kell szakítani, vajon miért?), és az sem túl valószínű, hogy lakossági inverteres klímáknál bármi jelentősége legyen, hogy melyik tápvezetékre megy a fázis és melyikre a nulla:

    (3) For the air conditioner with plug, the plug should be
    reachable after finishing installation.
    (4) For the air conditioner without plug, an air switch must be
    installed in the line. The air switch should be all-pole parting
    and the contact parting distance should be more than 3mm.

    Ha már úgy gondolod, hogy jobban értesz hozzá mint a gyártó, esetleg indokolhatnád is.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz mjani1172 #70090 üzenetére

    Ja igazából úgy akartam írni, hogy ha klímának jobb akkor neked is jobb, mert vizes fűtés esetében nem lesz attól hangosabb a hálószobában mert intenzívebben kell fűteni (magasabb hőmérsékletű vizet kell keringetni) nem úgy mint a klímánál, ill. mivel jobban szigetelt helyiség lassabban hűl elég csak akkor intenzívebben (hangosabban) fűteni amikor az nem zavaró.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz #94522368 #70094 üzenetére

    Én meg ezt, egy olyanban amiben az is benne van amit te fotóztál:
    • Turn off the air conditioner and disconnect the power if you are not going to use it for a long time.
    • Turn off and unplug the unit during storms.

    Miután Európa ezen a felén nem használatos az a dugalj/dugó ami a fordított csatlakoztatást megakadályozná, ez a leírás több kérdést vet fel mint amit megválaszol (vsz. amit fotóztál az a belső vezetékelésre vonatkozik, ahol lehet a jelvezetéket csak az egyikhez lehet viszonyítani).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Phobion #70190 üzenetére

    Ha kizárólag klímával szeretnél fűteni akkor érdemes A+++ fűtési energiaosztályú klímát venni, máskülönben néhány éven belül a villanyszámlában kifizeted azt az árkülönbséget amiből egy jobb klímát is vehettél volna.
    Alkalmi/átmeneti időszakos fűtésre az A++ fűtési energiaosztályú klíma is elmegy.

    A hűtés mivel kb. 10 fokos kinti/benti hőmérséklet különbségről beszélünk sokkal kisebb terhelés a klímának mint a fűtés ahol legalább 2x akkora hőmérséklet különbség is lehet. Azaz ilyenkor elsősorban a fűtési energiaosztályt kell nézni, a hűtésit azt kb. bármi megugorja.
    Nem mellékesen amíg hűteni max. néhány hétig kell, fűteni akár 5 hónapig is, azaz ott már fontos a klíma tartóssága is.

    Sajnos az összefoglalóban ez semennyire sincs kiemelve, pedig ez a kiindulás pont, hogy hol érdemes keresgetni.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz feco70 #70210 üzenetére

    Nem is tudtam, hogy már A++++ is van klímánál (még nem hallottam róla).
    Természetesen a szigetelés a legfontosabb és a meghatározó, hogy mennyi lesz ténylegesen az A++ és a A+++ között. Gyengébb szigetelésnél néhány év max. 1 évtized, mert 30k évente simán összejöhet (itt is kérdés mennyiért jön az áram, aki már előre kifizette napelemben és szaldóban van annak most kb. mindegy, aki meg már az átlag felett fogyaszt annak nagyon nem mindegy).

    Én is a szigetelés mellett vagyok, csak nálunk nem mindenütt volt elég hely, már így is 2 mérettel kellett dolgozni, ha az lett volna amit eredetileg akartam akkor 3 méret lett volna, csak erre nem tolakodtak a kivitelezők, pedig akkoriban kevesebb munkájuk volt. Mondjuk ott ahol 50 cm vastag a fal (beton és tégla) a 10cm szigetelés is elég jó már (nekem), ritkán szokott hirtelen hőingadozás lenni...

  • ecaddsell

    aktív tag

    Kíváncsiságból megnéztem az egyik klímánk készenléti fogyasztását. Közel 6W. Nem kellene ez 1W alatt legyen, mert mintha lenne erre valami EUs előírás?

    Ha csak a belső keringetés megy (most éppen hűtés sem kell) akkor azt 12W körül megoldja (az áram nem változik, csak a PF nő, 0.15-re...).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz rmihaly #70256 üzenetére

    A wifi ki volt kapcsolva, de ha be lenne is nagyságrendileg a 100mW környékén kellene működjön. Hasonló szinten fogyaszt, ha a beltéri kijelzőjét (ami egyébként csak pirosan jelez, hogy ki van kapcsolva) kikapcsolom.

    1W alattira vsz. nem is lehet le vinni, mert az eurovent certificate is 2.2W-ot ír mint min. fogyasztás, viszont nekem az sem világos mit takar:
    Poff (Power consumption in off mode) 2.2 W
    Psb (Power consumption in standby mode cooling (Paux, cooling)) 2.2 W
    Pto (Power consumption in thermostat off mode) 5 W

    Talán az utolsóhoz van a legközelebb, de mi lehet a különbség a thermostat off ill. a standby között?

    Mindegy is, inkább kíváncsiság volt, nyilván túlélem

    Igen azzal képben vagyok, hogy télen, ha nincs használva tényleg elég sokat el tud feleslegesen fűtögetni...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz TROMF2 #70402 üzenetére

    Sok (lehet legtöbb) klímánál gyári előírás a 3m csőhossz, ha nincs meg a garancia is kérdéses. Zajosabb is lehet tőle.
    Igen feltekerik a kültéri hátánál, hogy ne látsszon (nálam is így van).
    A nem gyári előírásnak megfelelő szerelést szakszerűtlennek tekinteném.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz TROMF2 #70422 üzenetére

    Annyira nem értek hozzá, de vsz. ebben az esetben a rendszeres tisztításon felül (belső, nem külső portörlés) ami még nagyon fontos, hogy be legyen állítva az a mód, hogy nem egyből kikapcsol, hanem még néhány percig járatja a ventilátort hűtés után.
    Ha ez nincs meg akkor a hideg részekre kicsapódik a pára ami a gombák táptalaja.
    Számomra meglepő módon nem ez volt az alapbeállítás a saját klímánál.

    Ha nem elég tiszta, akkor nehezebben is szárad ki és szintén táptalajt ad a gombáknak a kosz.

    Légzőszervi betegségnél, bár tudom a pénz nagy úr, elgondolkodnék olyan klímán ami nemcsak hőt cserél, hanem kondicionálja is a levegőt (Daikin Ururu Sarara; az árától dobsz majd egy hátast) vagy külön szellőztető rendszer (lehet ez olcsóbb, de messze nem olcsó).
    A normál klíma nem juttat be friss levegőt, csak hőt cserél vagy max. egyes típusok befújnak valamennyi, valamennyire szűrt levegőt ami ki tudja milyen hatékonyságú légcserét biztosít.

    (#70438) tgabe25
    A légtechnikában a 140mm tényleg nem járatos, ha nagyon nem találsz ilyet légtechnikai boltban sem, akkor 3D nyomtatás (én magamnak így csináltam meg a konyhai szellőztető toldását, de nem foglalkozok bérnyomtatással, viszont nyomtatós topikban több ilyen aláírás van). Viszont ha split klíma lesz majd akkor megéri egy ilyen alacsony hatékonyságú rendszerre locsolni a pénzt?

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz tgabe25 #70438 üzenetére

    Előkotortam a toldónk SCAD kódját (neked NEM ez kell, sőt a kisebb méret nem is légtechnikás, de példaként/átparaméterezéshez kiindulásnak jó lehet).
    Ez egy egyszerű terv, semmi csicsa (az egyik mérést elrontottam, így kétszer kellett nyomtatni).

    $fn=512;
      difference() {
        union() {
    cylinder(30, 62.2, 62.2);
    // inner
    translate([0,0,30]) cylinder(23, 60.4, 60.4);
    translate([0,0,32]) cylinder(23, 60.4, 60);
        }
        union() {
    translate([0,0,-0.5]) cylinder(26, 60.6, 60.6);
    translate([0,0,25.5]) cylinder(5, 60.6, 59.2);
    translate([0,0,25]) cylinder(35, 59.2, 59.2);
        }    
      }

    Igy néz ki PrusaSlicerben:

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Jenne #70474 üzenetére

    Folyamatosan megy a klíma és úgy van 26-27 fok, vagy csak most kapcsoltad be?
    Egyébként a klíma a szállított levegő mennyiségével meg a levegő hőmérsékletével tud játszani.
    Ha leveszi a hőmérsékletet akkor nagyobb delta T, jobban dolgozik a kompresszor, nagyobb fogyasztás. Feltekeri a ventit kevésbé hideg levegő is elég, de zajosabb lesz.

    Csendes üzemben nekem ennél lejjebb megy, mert ott ugye le kell vegye az áramlást, egyébként ez kb. reális

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz szimcsi #70525 üzenetére

    "Quiet mode"- folyamatos üzemmódot jelent a klímának."
    Ezt most, ha függetlenítjük a maglew problémájától, tehát általánosságban nézzük, akkor miért gond?

    Csendes módban a klíma kisebb légárammal megy ezt kompenzálandó hidegebb levegőt fúj (infra kamerával ellenőriztem) ami több energiát igényel.
    Nem drasztikusan, de jól mérhető módon (fogyasztásmérővel ellenőriztem).

    Azaz vsz. alapból érdemes minden klímát auto módban hagyni, ott tág határok között tud szabályozni. Ha zavar a zaj akkor meg az a kis felár vsz. bőven megéri, hogy ne zavarjon.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz rmihaly #70547 üzenetére

    Ami kis fogyasztásokat láttam auto módban (emlékezetből, most ebben a kánikulában több): 36W (csak belő keringgetés, nincs hűtési igény), 75W, 120W, 150W stb. kb.

    A csendes mód (nálam sincs külön gomb rá, a fan egyik módja) olyan lassú keringgetést jelent amit az auto mód soha nem választ. Az ok egyszerű, ilyenkor mivel nem mozog a levegő eléggé a klíma közelében hidegebb lesz, távolabb meg melegebb ill. a levegő jobban rétegződik. Ilyenkor a hűtés hatékonysága romlik, akárcsak komfort, ha fontos az egyenletes hőmérséklet.

    Egyébként tényleg nagyon halk, 3 rétegű ablaknál csendes környéken 2m-ről szinte alig hallani. Én prímán tudok mellette aludni, sajnos a párom nem szereti a hideg levegőt...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz margithid #71177 üzenetére

    Bár lehet olyan környezet ahol indokolt lehet a fél évente tisztítás, vsz. ez csak arra jó, hogy hogyan bújjanak ki a garancia alól.
    Könnyű úgy 10 éves garanciát ígérni, hogy a 10 év alatt még egyszer rá kell költeni az árát (és akkor lesz egy használt 10 éves készüléked).
    Kellene itt valami racionalitás, hogy minimum x időnként kell tisztítani, vagy indokolt esetben (több mint y óra használat vagy poros környezet stb.) gyakrabban a garanciához.
    Szvsz. ez a fél évente általánosan egy nonszensz. Ilyenkor kimegy a szerelő, belenéz és látja, hogy nincs mit tisztítani, a látszat kedvéért befúj valamit (mert azt nehéz elmagyarázni, hogy a kiszállás sem ingyen volt, sőt lehet már az volt 10k) és ennyi.
    Egyébként meg egy jobb szervizes díjszabása igazodik az állapothoz. A fix ár megint nonszensz, ma egy szakember óránkénti költsége mindennel együtt (munkabér, utazás, anyagok, szerszámok stb.) nagyságrendileg 20k. Nagyon nem mindegy, hogy több mint 1 órát kell eltölteni valamivel (nettóban értem a munka idejét), mert esetleg szét is kell szedni, vagy fél óra alatt is megvan mert max. fertőtleníteni kell stb.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Mateosz #71328 üzenetére

    Én tuti a nagyobb SCOP-os klímát választanám és a hidegebb időkre megtartanám a gázt is ha lehet (mert annak a komfortja sokkal jobb mint a klímának; meg ha tényleg hideg van akkor olcsóbb is).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz pjen #71395 üzenetére

    Az a 50W/m3 hőigény azokból az időkből származik amikor a mostani normákhoz képest minden épületnek hulladék volt a hőszigetelése (volt ami kicsit, volt ami nagyon).

    Aki ez alapján választ klíma méretet nagyon megjárhatja. Egy gyengén/sehogyan nem szigetelt meg egy jól szigetelt épület között akár 10:1-es arány is lehet ma...
    Ahhoz, hogy komfortos legyen első körben szigetelni kell.
    Következő körben meg W/m2K alapján ki kell számolni a falakon/ablakokon/födémen/aljzaton keletkező hőveszteséget.
    Persze szellőztetés hőveszteségét ez nem fogja kiadni, azt még pluszban hozzá kell adni (egyébként tavasztól őszig nálunk is sokat van bukón az ablak, ami komoly hőveszteség, következő ilyen projektben automata szellőztetést tervezek).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Pepe78 #71489 üzenetére

    OK ellentmondás feloldása:
    2.7kW A+++/A++
    3.5kW A++/A+
    Mindkettő Smart R (nekem a 2.7-es van, a 3.5-es rosszabb...).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Pepe78 #71658 üzenetére

    Sokkal inkább az szokott lenni a mondás, hogy ha kizárólagos fűtés akkor inkább Japán és itt érdemes elgondolkodni az A+++ fűtési kategórián is, mert visszahozhatja az árát, ha meg csak kiegészítő fűtés átmeneti időszakban (vagy hűtés) akkor kb. mindegy mert azt minden megugorja.
    Kizárólagos fűtés esetén ugye nem mindegy mennyire bírja a folyamatos üzemet, mert kinti mínuszokban az lesz rengeteg üzemórával...

  • ecaddsell

    aktív tag

    Az idei október olyan meleg volt, hogy egyáltalán nem kellett még fűteni nálunk (azt az 1 órát amíg teszt üzemben ment a klíma nem tekintem annak).
    Igaz nincs olyan meleg bent, 21 fok van csak, kivéve a háló ahol éjjel is bukón van az ablak ott 20 fok van csak.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz NoRb1k4 #71835 üzenetére

    Bár annyira nem értek hozzá, de vsz. kicsit túlgondolod ezt.
    Mivel tetőtér klíma biztosan fog kelleni a nyári hűtés miatt, sőt adottságoktól függően lehet többet is fog menni mint most gondolod.
    Ha nyáron elviseled, akkor átmeneti időszakban is el tudod és ott még nagyon hatékony azaz gazdaságos tud lenni.
    Ha nehezen hozzáférhető szervizeléshez, akkor érdemes olyat venni aminek kicsi a szervizigénye. Lehet ez drágább lesz.
    Ha van rá lehetőség, akkor a padlófűtés komfortja nyilván veri a klímát. Ezt a meglévő gázkazán elő tudja állítani (ki lehet keverni az az alacsonyabb hőmérsékletű vizet amit a padlófűtés igényel), de ha hosszú távra tervezel akkor már most érdemes úgy tervezni, hogy a gázt esetleg ki lehessen váltani levegő-víz hőszivattyúval.
    Most egy olyan időszakot élünk amikor érdemes a fűtés diverzifikációjában gondolkodni, mert akkor adott esetben lesz választási lehetőséged, hogy az éppen aktuálisan olcsóbbat használd. Hidd el van az a pénz amikor esetleg a klíma gyengébb komfortját választod, ne úgy tekints rá mint valami szabályozás követelte rossz dolog.
    Ha neked nem számít, hogy esetleg valamikor majd nem piaci áron veszed a gázt akkor a levegő víz hószivattyú sem lehet akkora érvágás (pedig az tényleg nem olcsó móka). Mivel a jövő eléggé megjósolhatatlan a teljesen felesleges a részletes számításokban elveszni, mert ha változik valamilyen peremfeltétel rögtön borul a számítás. Nagy vonalakban viszont érdemes végiggondolni.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz PROTRON #71993 üzenetére

    Egyébként télen meg kellett szokniuk, hogy meggondolják mennyi ideig világítanak, de miután optimalizálták a háztartás körüli folyamatokat, megoldható.

    Azért valamit nagyon rosszul csinálnak, ha a világításon kell spórolni miközben klímával fűtenek. Nekem a 2.5-es klíma kb. 400-800W körül fogyaszt (nagyon hidegben amikor persze nem használom akkor kW felé is tud menni) ehhez képest a mai hatékony LED-es világítótestek (aminek ilyen helyzetben a használata elvárható) kb. 100 lumen/W-ott tudnak, azaz kb. 30W-al (kb. 3000 lumen) egy normál helyiség jól bevilágítható (ha az átlagos fényigény mondjuk 250lux akkor 3000 lumen/250lux az 12m2-re elég).

    Már 1 klíma egy átlagos (100nm nagyságrend) lakás teljes világításával összemérhető fogyasztást tud produkálni és aligha elég belőle 1, addig a teljes lakást aligha kell folyamatosan kivilágítani.

    Azaz ha a világítás több mint 5-10%-át viszi el a fűtésnek akkor piszok jó szigetelésük lehet (pl. 25cm grafitos homlokzati vagy több) vagy pazarló a világításuk.
    Az a mondás, hogy átlagos lakásnál 1 fokkal lejjebb véve a fűtést kb. 5% fűtési energiát lehet megtakarítani, ami a teljes világításra elég kell legyen. Persze, ha már nem lehet hova lejjebb állítani...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Tamy #72009 üzenetére

    Lehet persze félreértetem, szigetüzemben nem biztos, hogy a téli hőtermelést villanyra célszerű bízni vagy arra van bízva, csak akkor mit akart ebben a klímás fórumban mondani...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Irvkhf #72060 üzenetére

    Első körben azt kellene tisztázd, hogy kizárólagos fűtésre kell-e vagy sem ill. mennyire elfogadható hőszigetelésed van.
    Kiegészítő fűtésnek, ahol hidegebb időben mással is tudsz fűteni ill. elég jó a hőszigetelésed, hogy elég csak akkor fűteni vele amikor nem tartózkodsz ott (vagy nem zavar) kb. bármi jó lehet aminek elég jó a SCOP értéke.

    Kizárólagos fűtésnek viszont érdemes valami megbízható típus választani ami bírja a folyamatos üzemet és még jobb a SCOP értéke. A komfort ekkor is kompromisszumos lesz a zaj és a légáramlás miatt.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz LógaGéza #72214 üzenetére

    A padlófűtést utólag megcsinálni elég macera, a 4 klímát meg utólag is felteszik akár 1 nap alatt is, ha már megvan hova, különösebben nagy kosz nélkül is.
    Ha jó a szigetelés (ma erre sokkal többet áldoznék mint anno tettem) tetőteret leszámítva (ahol a klíma rögtön kell) a klímával lehet várni.

    Egyébként az Uponor nekem is tetszik, ha tudod már akkor érdekelne mennyibe kerül a rendszer (akár privátban is ha nem publikus).

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz pufuka #72289 üzenetére

    Az inverteres klímának pont az a lényege, hogy amíg tud nem kapcsolgat, hanem leszabályoz. Ha megvan a kívánt hőmérséklet akkor annyi hőt próbál bevinni ami a helyiség hőveszteségét kompenzálja.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz Lorden #72296 üzenetére

    Én már azt nem értem minek csatlakoztatni azt a pipát, ha nem szükséges elvezető csövet rátenni?

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz arnyekxxx #72409 üzenetére

    Hála neked ez a hetem is jó hangulatban indult.
    De tényleg mi értelme ilyen árkülönbségű gépeket hasonlítani? (Csak költői kérdés volt.)

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz szabolcs1975 #72425 üzenetére

    Nem tudom honnan szedték azt a görbét, de kerestem egyet a neten és a service manualban és abban nem ez van (-10en inkább 1.3 az és nem 1.6).

    Nem mellékesen ha tippelnem kellene akkor ebbe nem veszik be a leolvasztás veszteségét (kiesését).

    Szigeteletlen házhoz én nem raknék klímát mert nem igazán komfortos (a légáramlat miatt eleve rosszabb a hőérzet), szigetelésnél meg extra macera lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz bogabi #72416 üzenetére

    Kerestem még egyet a neten, az a 2.5-es COP -10 azért annyira nem számít jónak, az itt emlegetett Daikin
    RXTM40R / FTXTM40R pl. 2.9-et tud:
    Tbiv Ph TBiv COP @ Tbiv
    -10 °C 3.80 kW 2.91

    https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201724451

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz bogabi #72432 üzenetére

    OK, akkor valahol lemaradtam, hogy közben a nagyobb teljesítményű verzióról van szó.
    Vsz. ez egy elnagyolt görbe de ennek ellenére nem lehet messze attól a 6kW-os teljesítménytől -10-en, de ehhez komoly zaj és légáram tartozik amiben a drágább klíma jobb.
    Ez befolyásolja a szubjektív hőérzetet is.
    A COP értékben nem hiszem, hogy szignifikáns eltérés legyen.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz lasz10 #72437 üzenetére

    A kérdés nem önmagában az volt, hogy tudhat-e egy klíma -10 fokon COP 3-at (azt a jobb kisebb klímák meg tudják ugorni) hanem, hogy ezt tudhatja-e egy nagyobb teljesítményű klíma, mert a teljesítménnyel tip. csökken a COP (a nem japán klímáknál ez még inkább).
    Azaz itt kifejezetten a 3.5-es vagy nagyobb klímákról volt szó.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz szabolcs1975 #72794 üzenetére

    A klímás fűtésnek is megvannak a maga fizikai korlátai és ha kedvezőtlenek az adottságok (nagy hőveszteség szigetelés hiánya miatt, nagy belmagasság, nagy esetleg tagolt helyiség) akkor semelyik klíma sem fog csodát tenni.

    A levegő fajhője literre nézve (nem súlyra mert az nagyságrendileg ott van mint pl. a víz) elég alacsony, ezért ha sok hőt kell szállítani akkor sok liter levegőt kell megmozgatni. Ami meg nagyobb légáram és zaj nélkül nem tehető meg.

    Ha szigetelés hiánya van akkor szigetelni kell.
    Ha nagy a belmagasság akkor álmennyezet és szigetelés kell mert a levegő rétegződik és a meleg fent van.
    Ha nagy a helyiség/tagolt akkor több klíma kell, mert 1 klíma nem fogja sok méterre eltolni a meleget, pláne nem fogja zugokba betolni.

    Azaz nem mindig a klímában kell a megoldás keresni. Sőt alapvetően nem ott kell keresni.
    Persze ha sokat megy a klíma, meg sok hőt kell toljon akkor olyan kell ami bírja és ebben jó, de ha lehetőség van rá előnyösebb, ha kevesebb hőt kell toljon.

    Janusz001
    Lehet allergia és van allergiásoknak való porszívó (nem olcsó), de a klíma tényleg kavarja a port.
    Egyébként mi is többek között ezért H13-as HEPA szűrős porszívót használunk (ez találtuk még értelmes áron), de ennél vannak komolyabbak is.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz szabolcs1975 #72801 üzenetére

    Ennél azért kicsit összetettebb ez.

    A legtöbb klímát használó inkább átmeneti időszakra használja nem fő fűtésnek (annak max. tartaléknak, ahol rövid ideig a nagy zaj és a megfagyunk között lehet választani) azaz messze nem nagy kihasználtságon megy (nálam se).

    A legtöbb klímát használó normális szigetelés mellett teszi, ahol megválasztható mikor menjen a klíma ha zavaró a zaj (tőlem 1.5 méterre van, simán tudok mellette dolgozni, ha csak a hőmérséklet tartása a cél azaz nem kell felfűteni ami olyan 1-1.5 óra a 2.5-es klímának 1-2 napos kihagyásnál mostani időnél ami azt jelenti éjszaka sokszor fagy, nappal 5 fok felett van).

    Egyébként itt jegyezném meg, hogy a nincs szigetelés meg a normális szigetelés között 5-10x-es hőigény különbség is lehet. Még régebbi épületeknél is minden nehézség nélkül lehet harmadolni a hőigényt (ahol ugye a hőhidak miatt álmodni sem lehet több mint ötödölésről).
    Azért az könnyen belátható, hogy amikor harmad teljesítményt kell tolni ott nagyjából bármi csendes tud lenni.
    Persze más lenne a leányzó fekvése, ha -20 lenne kint, de mivel az 7 éve volt utoljára arról nincs tapasztalatom (még).

    Röviden: Nekem arra az esetlegesen rövid időszakokra amikor a 2x (vagy lehet több is) hőigény miatt nagyon zajos lenne a klíma nem éri meg a felárat. Lehet többen is vannak vele így.
    Ha valaki kizárólagos fűtésként használja akkor viszont megértem, hogy ez fontos szempont. Mert ott ha nagyon hideg van amikor 2x akkora a hőigény meg amikor a klíma által kitolt hőmennyiség is esik ott is kell tudni tartani egy elfogadható hőmérsékletet.
    (Hogy sokkoljam a topic lakóit nálunk ez télen 18 és 20 fok között van alváshoz, 21 környékén már szenvedek és forgolódok.)

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz lasz10 #72807 üzenetére

    Ez saját tapasztalat, vagy olvastad?

    Lényegében saját tapasztalat bár a felújítás előtti hőigényről csak a ház előző tulajdonosának a fűtésszámlájából tudtam következtetni. Azaz nem kizárt, hogy azért volt olyan masszív fűtésszámlája mert 25 fok felett tartott bent télen a teljesen szigeteletlen házban bár ezt azért nem tartom nagyon életszerűnek.
    Nálunk kb. 21 fok a cél, hálóban alváshoz ennél kettővel kevesebb (melegebben csak forgolódok), klímázott helyeken 23, de még így sincs meg az a hőérzetem ami a többi 21 fokos helyen (lehet a légáram miatt).

    A 20% megtakarítás az nagyon durván kevés. Annál vsz. csak a födém vagy csak a homlokzatból önmagában több összejön. Az ablak ennél kevesebb, bár mondjuk nálunk a beépített teraszon kb. 7m2 van ami a külső homlokzat kb. 50%-át adja itt azaz itt még ez is jó eséllyel összejön (mindenütt 3 rétegű ablak).

    Valami ott nagyon nem kerek, még brutális hőhidakkal is nehezen tudom elképzelni.

    (#72808) szabolcs1975
    Egyrészt a 2.5-es klímát már nem tudtam volna hova harmadolni, másrészt eszem ágában sem volt, mert komoly tartalékot is akartam hagyni, ha tényleg elsődleges fűtésként kell üzemeljen egy ideig.
    Egyébként lehet nálam azért sem recseg-ropog mert jelenleg nem elsődleges fűtés, azaz olyan időszakban lehet még nem is használtam amikor le kellett volna olvasszon (eleve télen csak nappal ment még).
    Amikor valami ilyesmit hallottam ill. valami rotyogást (ez talán a kondenzvíz eltávolítása) az nyáron volt a hűtésnél. Túléltem pedig ott alvásnál is ott voltunk (mondjuk leghalkabb módban és hűtésnél halkabb is mint fűtésnél).

    riffirafi
    +1.

    (#72811) PROTRON
    Pici lakásba én sem tennék mást, de nálunk több szint van (többe is került anno)...

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz zsolosz #72819 üzenetére

    A Fi relé kizárólag azt nézi, hogy az áram az üzemi vezetőkön folyik-e.
    Azaz a fázisokon és a nullán folyó áramok vektoriális összege a 30mA-es hibahatáron belül van-e.
    Egy fázisnál effektíve ami a fázison megy az a nullán visszajön (kicsit konyhanyelven).

    Rejtélyes hibákat az szokott okozni, ha valahol a védővezetőt (zöld-sárga) ill. a nullát valahol a Fi relé után összekötik (ami egyébként tilos). Ilyenkor az áram egy része nem a nullán folyik, hanem a védővezetőn. Azért okoz rejtélyes hibát mert a hibaáram csak nagyobb áramnál éri el a Fi relé korlátját, pl. amikor a klíma többet fogyaszt.

    Bár kizárni nem lehet, én sem gondolnám hogy a klíma hibásodott meg. Viszont mivel ilyenkor a hiba felderítéséhez meg kell bontani a vezetékezést ami villanyszerelői feladat, javaslom szakember megkeresését.
    Egyébként azt, hogy melyik vezetéken mennyi áram folyik érzékenyebb lakatfogóval nézhető nagyobb megbontás nélkül, de tényleg tudni kell mit szabad és mit érdemes csinálni ilyenkor.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz rmihaly #72824 üzenetére

    Ha valahol összeér a nulla meg a föld nem old le azonnal mert az áram megoszlása miatt csak kisebb hibaáram keletkezik. A felcserélésnél igen. Az e-miatt könnyebben is beazonosítható.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz lasz10 #73062 üzenetére

    Nemcsak klímateszt lesz az, hanem elektromos hálózat teszt is.
    A megnövekedett fogyasztás lehet új csúcsot dönt majd.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz szabolcs1975 #73087 üzenetére

    Egy kicsit is normálisan szigetelt épületben teljesen felesleges egész nap fűteni, így alváshoz bőven lekapcsolható bármilyen fűtés (eleve alváshoz ajánlott ha kicsit hidegebb van).
    A nem folyamatos üzemből fakadó esetleges veszteséget bőven kárpótolja az, hogy nappal mivel valamivel melegebb van kint jobb lehet a hatásfok.
    Nálunk most pl. 6 fok környékén van kint így elég kb. 8 órát fűteni. Jövőhéten ez fel fog menni kb. a duplájára mert -10 lesz kint.
    Ha valamiért lemenne -20-ra akkor lehet már egész nap kellene fűteni (még mindig nem maxon fűtve), de azért a néhány hétért nem fizetek dupla árat.

    Egyébként nálunk ott ahol a klíma van brutális az épület hőtehetetlensége. A miérthez beteszek egy képet. A fal közepe felé az relatíve keskeny sáv a 3 rétegű ablak...
    Klímához (de bármilyen fűtéshez) nem árt a jó szigetelés.

Új hozzászólás Aktív témák