Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • snyper990

    őstag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Ja, hogy az egyik mobilnet? És azt aktívan használod, vagy csak biztonsági tartalék, ha a vezetékes elszáll?
    Utóbbi esetben meg lehet oldani egy olyan routerrel, ami tud mobilnetes failovert, és akkor eleve egy LAN-on marad minden.
    Sok, USB csatlakozóval rendelkező router tud kezelni USB-s mobilnet „modemet”. Utána kell olvasni, hogy melyiket érdemes venni (pl. kideríteni róla, hogy automatikusan vált-e át mobilnetre vezetékes kimaradás esetén, mert olyanról olvastam már, ami nem, és azzal nem vagy sokkal előrébb). Bár ezek a mobilnet „modemek” azért elég szükségmegoldások, sebességben, vételi teljesítményben sokszor hagynak kivetnivalót maguk után.
    Vagy van olyan router, ami tud SIM-kártyát fogadni és maga létrehozni a mobiladat-kapcsolatot, az valószínűleg stabilabb, de biztos, hogy annak a megoldásnak is megvannak a kompromisszumai.

    Ha nem csak failover kell, akkor dual/multi WAN router a legegyszerűbb megoldás továbbra is (bár failovernél is biztos segít, mert load balancing helyett gondolom be lehet állítani, hogy alapból csak az egyik WAN--t használja, és ha azon megszűnik a kapcsolat, akkor váltson a másikra; bár így továbbra is 2 eszköz /ez a router és a mobilnetes eszköz/ végez olyan feladatot, amit 1 is képes megoldani)

    Mit lehet tenni, hogy (egy lakáson belül) két LAN-ról is lássák ezeket a szolgáltatásokat?
    Nem vagyok benne biztos, de ötleteim vannak. Ha összekötöd a 2 routert, akkor porttovábbításokkal lehet, hogy meg lehet oldani. Ha azzal nem, akkor lehet, hogy egy menedzselhető switch-csel megoldható. Azon kívül olvastam „házi” VPN-es megoldást 2 helyi hálózat között, illetve interneten keresztül is meg lehet éppen oldani, bár az elég pazarló és nem túl optimális megoldás.
    Mindenképp utána kell olvasni, internetes keresők sokat segítenek (főleg az angol nyelvű találatok, mert általában sokkal több van belőlük)

    [ Szerkesztve ]

  • qqcqqc

    őstag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Lerajzolnád a jelenlegi felállást?
    És biztos, hogy kell neked két külön hálózat?
    El kell különülniük?

    Ezek megválaszolása segíthet az egyszerűbb megoldások megtalálásában.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Egy "épületen" belül (iroda, lakás, akármi) a két LAN eléggé furcsa megoldás... A több internet kapcsolat nem lehet oka, hogy ilyen elvetemült dolgot csináljon valaki ;-)

    Ja, egyébként ha a két hálózat csak logikailag két hálózat, de fizikailag egy közegen (wifi, kábelezés) elérhetőek, akkor nem nagy gond a fájlszerver meg a hálózati nyomtató, mert IP Alias-ok minden op.rendszer alatt vannak. Ha mégis két fizikai hálózat lenne, amit nem hiszek, akkor meg a nyomtatót a szerverre kell dugni, a szerverbe meg két hálókártyát pattintani, és meg is van oldva. De szerintem itt nem ez a probléma.

    Szóval az eredeti problémához: ahogy snyper990 írta, kell _egy_ olyan router, aminek több wan portja van, azokat erre találták ki ;-) Innentől kb. a meglévő eszközök, és a pénztárca szab határt a dolognak.
    Gondolom most rendelkezésedre áll a két router, mindkettőnek van LAN portja: akkor nem a legszebb, nem a leginkább hely és energiatakarékos megoldás, de mindenképpen a legolcsóbb, ha veszel egy load balancer router-t, ezekkel általában akár 3-4 WAN kapcsolatot is tudsz kezelni :-)
    Ha egyik kapcsolatod sem gyorsabb, mint 100Mbit/s, akkor itt van ez , ha gyorsabb kell, akkor meg pl. ez. A hálózatod megy a LAN portjára, a WAN portjaira meg a meglévő routerek LAN portjai. Aztán indulhat a konfigurálás ;-) Használtam pont ilyen (az első) routert sok évig, nem volt vele gond.
    Ha nem akarod a két internet kapcsolatot egyidejűleg használni, hanem a mobilnet csak vésztartalék, akkor van egy csomó USB portos, USB-s 3G modemeket támogató, vagy beépített modemes, SIM kártyát fogadó router, aminek van kábeles WAN portja is, és ki lehet választani, hogy melyik kapcsolat legyen az alapértelmezett, és melyik a backup. A hátránya, hogy kell egy USB-s modem, plusz általában load balancig-et nem tudnak...
    Aztán ott van még a legmelósabb megoldás: veszel valamilyen WRT-t támogató router-t, meg USB-s mobil modemet, aztán abból összeraksz egy olyan dobozt, ami egymagában load balancer, wifi ap, és switch is ;-) Kétségtelenül ez a legszebb, leginkább hely és energiatakarékos, ugyanakkor a legmelósabb.

    Ja, ha a meglévő routereket teszed egy load balancer elé, akkor a wifi-nél ugye kavarodás lesz ;-) Mert a LAN-on megy a két hálózat, de wifi-ből kettő lesz, egy a kábeles, egy meg a mobil kapcsolathoz... A legszebb, ha letiltod a wifi-t mindkét routeren, és a load balancer LAN felőli oldalára valahová akasztasz egy AP-t.

    Azt nem tudom, hogy mi az oka, miért van két internet kapcsolatod?
    Mert eszembe jutott még egy dolog ;-)

    Nem tudom, otthon manapság miket árulnak, de mi Ausztriában élünk, és itt a legtöbb kábelen is szolgáltató internet szolgáltatónak van hibrid megoldása, sőt, általában azt akarják telepíteni (...mert optika szinte sehol sincs, a dsl lassú, és csak úgy tudnak értelmes sávszélességet eladni, hogy dsl + 4G kapcsolattal együtt kijön 300-500Mbit/s)
    Ez egy olyan router, amibe megy dsl is, meg van benne SIM kártya is: alapvetően a dsl van használatban, de amikor a kihasználtsága elér egy bizonyos szintet, akkor bekapcsol a mobilnet is, illetve ha kiesik a dsl, akkor is.

    Ha lenne otthon, aki ilyet árul, akkor a legjobb és legegyszerűbb az lenne, ha ilyenre váltanál: már csak azért is, mert ez így - legalábbis errefelé - annyiba kerül, mint egy adott sávszélességű dsl internet! Nincs külön dsl meg mobilnet díj :-)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák