Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • snyper990

    őstag

    válasz ranat #59595 üzenetére

    LAN-t (helyi hálózatot) router hoz létre. Ha két router van, két LAN lesz. Közös LAN-hoz közös router kell, szóval dual- vagy multi-WAN routerek közt érdemes szétnézned. (De lehet, hogy egy jobbfajta árából már építesz egy sajátot...)

    [ Szerkesztve ]

  • snyper990

    őstag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Ja, hogy az egyik mobilnet? És azt aktívan használod, vagy csak biztonsági tartalék, ha a vezetékes elszáll?
    Utóbbi esetben meg lehet oldani egy olyan routerrel, ami tud mobilnetes failovert, és akkor eleve egy LAN-on marad minden.
    Sok, USB csatlakozóval rendelkező router tud kezelni USB-s mobilnet „modemet”. Utána kell olvasni, hogy melyiket érdemes venni (pl. kideríteni róla, hogy automatikusan vált-e át mobilnetre vezetékes kimaradás esetén, mert olyanról olvastam már, ami nem, és azzal nem vagy sokkal előrébb). Bár ezek a mobilnet „modemek” azért elég szükségmegoldások, sebességben, vételi teljesítményben sokszor hagynak kivetnivalót maguk után.
    Vagy van olyan router, ami tud SIM-kártyát fogadni és maga létrehozni a mobiladat-kapcsolatot, az valószínűleg stabilabb, de biztos, hogy annak a megoldásnak is megvannak a kompromisszumai.

    Ha nem csak failover kell, akkor dual/multi WAN router a legegyszerűbb megoldás továbbra is (bár failovernél is biztos segít, mert load balancing helyett gondolom be lehet állítani, hogy alapból csak az egyik WAN--t használja, és ha azon megszűnik a kapcsolat, akkor váltson a másikra; bár így továbbra is 2 eszköz /ez a router és a mobilnetes eszköz/ végez olyan feladatot, amit 1 is képes megoldani)

    Mit lehet tenni, hogy (egy lakáson belül) két LAN-ról is lássák ezeket a szolgáltatásokat?
    Nem vagyok benne biztos, de ötleteim vannak. Ha összekötöd a 2 routert, akkor porttovábbításokkal lehet, hogy meg lehet oldani. Ha azzal nem, akkor lehet, hogy egy menedzselhető switch-csel megoldható. Azon kívül olvastam „házi” VPN-es megoldást 2 helyi hálózat között, illetve interneten keresztül is meg lehet éppen oldani, bár az elég pazarló és nem túl optimális megoldás.
    Mindenképp utána kell olvasni, internetes keresők sokat segítenek (főleg az angol nyelvű találatok, mert általában sokkal több van belőlük)

    [ Szerkesztve ]

  • qqcqqc

    őstag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Lerajzolnád a jelenlegi felállást?
    És biztos, hogy kell neked két külön hálózat?
    El kell különülniük?

    Ezek megválaszolása segíthet az egyszerűbb megoldások megtalálásában.

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz ranat #59692 üzenetére

    Egy "épületen" belül (iroda, lakás, akármi) a két LAN eléggé furcsa megoldás... A több internet kapcsolat nem lehet oka, hogy ilyen elvetemült dolgot csináljon valaki ;-)

    Ja, egyébként ha a két hálózat csak logikailag két hálózat, de fizikailag egy közegen (wifi, kábelezés) elérhetőek, akkor nem nagy gond a fájlszerver meg a hálózati nyomtató, mert IP Alias-ok minden op.rendszer alatt vannak. Ha mégis két fizikai hálózat lenne, amit nem hiszek, akkor meg a nyomtatót a szerverre kell dugni, a szerverbe meg két hálókártyát pattintani, és meg is van oldva. De szerintem itt nem ez a probléma.

    Szóval az eredeti problémához: ahogy snyper990 írta, kell _egy_ olyan router, aminek több wan portja van, azokat erre találták ki ;-) Innentől kb. a meglévő eszközök, és a pénztárca szab határt a dolognak.
    Gondolom most rendelkezésedre áll a két router, mindkettőnek van LAN portja: akkor nem a legszebb, nem a leginkább hely és energiatakarékos megoldás, de mindenképpen a legolcsóbb, ha veszel egy load balancer router-t, ezekkel általában akár 3-4 WAN kapcsolatot is tudsz kezelni :-)
    Ha egyik kapcsolatod sem gyorsabb, mint 100Mbit/s, akkor itt van ez , ha gyorsabb kell, akkor meg pl. ez. A hálózatod megy a LAN portjára, a WAN portjaira meg a meglévő routerek LAN portjai. Aztán indulhat a konfigurálás ;-) Használtam pont ilyen (az első) routert sok évig, nem volt vele gond.
    Ha nem akarod a két internet kapcsolatot egyidejűleg használni, hanem a mobilnet csak vésztartalék, akkor van egy csomó USB portos, USB-s 3G modemeket támogató, vagy beépített modemes, SIM kártyát fogadó router, aminek van kábeles WAN portja is, és ki lehet választani, hogy melyik kapcsolat legyen az alapértelmezett, és melyik a backup. A hátránya, hogy kell egy USB-s modem, plusz általában load balancig-et nem tudnak...
    Aztán ott van még a legmelósabb megoldás: veszel valamilyen WRT-t támogató router-t, meg USB-s mobil modemet, aztán abból összeraksz egy olyan dobozt, ami egymagában load balancer, wifi ap, és switch is ;-) Kétségtelenül ez a legszebb, leginkább hely és energiatakarékos, ugyanakkor a legmelósabb.

    Ja, ha a meglévő routereket teszed egy load balancer elé, akkor a wifi-nél ugye kavarodás lesz ;-) Mert a LAN-on megy a két hálózat, de wifi-ből kettő lesz, egy a kábeles, egy meg a mobil kapcsolathoz... A legszebb, ha letiltod a wifi-t mindkét routeren, és a load balancer LAN felőli oldalára valahová akasztasz egy AP-t.

    Azt nem tudom, hogy mi az oka, miért van két internet kapcsolatod?
    Mert eszembe jutott még egy dolog ;-)

    Nem tudom, otthon manapság miket árulnak, de mi Ausztriában élünk, és itt a legtöbb kábelen is szolgáltató internet szolgáltatónak van hibrid megoldása, sőt, általában azt akarják telepíteni (...mert optika szinte sehol sincs, a dsl lassú, és csak úgy tudnak értelmes sávszélességet eladni, hogy dsl + 4G kapcsolattal együtt kijön 300-500Mbit/s)
    Ez egy olyan router, amibe megy dsl is, meg van benne SIM kártya is: alapvetően a dsl van használatban, de amikor a kihasználtsága elér egy bizonyos szintet, akkor bekapcsol a mobilnet is, illetve ha kiesik a dsl, akkor is.

    Ha lenne otthon, aki ilyet árul, akkor a legjobb és legegyszerűbb az lenne, ha ilyenre váltanál: már csak azért is, mert ez így - legalábbis errefelé - annyiba kerül, mint egy adott sávszélességű dsl internet! Nincs külön dsl meg mobilnet díj :-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Áhhháááá, így már tiszta a helyzet ;-)

    Az Archer MR600 sajnos nem tud helyből multi WAN-t, tehát vagy a vezetékes, vagy a mobil WAN él, a másik csak backup. Ha van rá wrt támogatás, és van kedved szórakozni vele (...sokat ;-) , akkor esetleg abba az irányba is el lehet indulni.

    Ugyanakkor nehezen hiszem, hogy egy Gbit-es internet kapcsolatot "bármi" megakaszt, körül kellene nézni egy kicsit a háztartásban ;-)
    Nem torrentezik a router (vagy valaki a tömegből otthon ;-) úgy, hogy a korlátozások meg a párhuzamos feladatok nincsenek rendesen beállítva??? Illetve ha pl. torrentezik a router + két gyerek, akkor hárman hihetik, hogy minden OK, hiszem korlátoznak, csak éppen a három együtt már túl sok ;-) A letöltések számát is érdemes kevésre állítani: 5x annyi torrent ugyanolyan sávszélességen 5x annyi ideig töltődik, viszont a sok párhuzamos semmiből sem jó. Én (vagyis a NAS) egyesével töltöm a torrenteket, adott mennyiségű torrent így is kb. pont annyi idő alatt lesz lent, mintha 20 töltődne párhuzamosan...
    A frissítéseket is érdemes olyankorra ütemezni, amikor nincs meló.

    Itt Ausztriában eléggé kőkorszaki a helyzet, nekem 80/15Mbit-es dsl van itthon.
    A NAS kb. mindig tölt le valamit, igaz, 6:00-23:00 között csak 256kbit/s sebességgel.
    A gyerekeim (18 évesek, nem bébik ;-) az elmúlt kb. 2 évben sokat voltak távoktatásban: két gépen reggeltől délutánig Teams-en ment az oktatás
    Én mellette szoktam online magyar tévézni, netezni.
    Ők is neteznek, plusz megkockáztatom, talán még a netflix, vagy egy kis spotify is megy oktatás közben ;-)
    És mindezt 80Mbit/s-on!
    Több, mint 10x ekkora sávszélességet el nem tudom képzelni, hogy mi akaszt meg...
    De el tudom képzelni: pl. 50GB-os filmek folyamatos letöltése, párhuzamosan vagy 10 darabé ;-)

    Üdv: Vasti

  • qqcqqc

    őstag

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Hát nálunk DIGI1000 nettel két gép VPN, gyerek Teams távoktatás, közben néha párhuzamosan valamelyik szülő is Teams megbeszélésen, ment a torrent és senkinél nem volt zavar. Egy gép fix LAN, TrueNAS LAN, a párom hol wifi, hol vezeték, a gyerek csak wifi.
    Én a helyedben egy hálózatot használnék és a mobilnetet backup célból tartanám meg.

  • user12

    őstag

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Ott valami más gond lehet ha 1000-es net mellett akadozik a Skype vagy Teams.
    Ha wifin kapcsolódsz, nem lehet, hogy távol vagy a routertől és gyenge a jel?
    Én elsőre ezt vizsgálnám meg.
    Egyébként én egy mobil stick-et vettem volna és azt bedugni a gépbe ha épp szükség van egy stabil netre. Így egyrészt azon keresztül is tudsz kapcsolódni, de a belső hálózatodat is eléred (ha nem kapcsolod ki a wifit).

    Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen

  • MaCS_70

    Topikgazda

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Csatlakozom az előttem szólókhoz:

    Négy egyetemi hallgató egy 120 Mbps-os netkapcsolaton, egész nap távoktatás (Asus AX58 router), mindemellett a szokásos, diáksággal összefüggő forgalom -- semmi akadás.

    Három általános iskolás/gimnazista távoktatásban, 40-70 Mbps körüli netelérés -- akadás csak a mobilnet beszakadásaikor.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • Dzsekó

    addikt

    válasz ranat #59700 üzenetére

    Én ezt úgy oldottam meg, hogy a két routert a LAN-jukon keresztül összekötöttem. Az egyik router ip-je pl. 192.168.1.1, a másiké 192.168.1.2
    Az egyik router 10-től 100-ig oszt ip-t, a másik 101-től 200-ig. 200 felett vannak fixen beállítva a nyomtatók. 2 pc van, az egyik kábelesen az egyik routerre kötve, windowsba beírva fix ip és átjárónak annak a routernek az ip-je, amelyikre rá van kötve. Másik pc ugyanígy, csak átjáronak a másik router ip-je. Lényeg, hogy amelyik routerre rá van kötve egy pc vagy laptop, akkor annak az átjárója a rákötött router ip-je. Wifi hálózat lehet ugyanaz a név, nálunk az egyik le van tiltva, mert nem kell.
    De az én véleményem is az, hogy 1000-es net mindenre elég, ott valami más hálózati gond lesz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák