Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Livius

    őstag

    válasz opr #1 üzenetére

    Én a régebbi Zynq Ultrascale+ SoC-val dolgozok jelenleg, de autóipari teszt/mérőrendszerekhez használva, nem végső kamerás vagy akármilyen high-tech termékhez. Az új XA Versal most a csúcs lesz ARM CPU + FPGA kombinációban használva és méltó arra, hogy leváltsa a ZynqMP-ét. A leginkább vonzó ez lesz ezekben, hogy 7 nm node-val még kevesebb lesz a hőtermelésük és fogyasztásuk, ami már eddig annyira kritikus volt, hogy hallottam volt olyan termék koncepció, ami pont ezért nem volt megvalósítható az autóban mert még nem volt olyan kis fogyasztású heterogén adaptív SoC, de ezekkel már lehet meglehet csinálni.

    Sajnos egyébként az autóipar nagyon lassan fogja az ilyet használni, főleg az európai, még mindig 15-20 éves cuccokra alapulnak sok esetben az egységek.

    Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

  • Livius

    őstag

    válasz opr #7 üzenetére

    Szerintem is nagyon okosak voltak hogy megvették őket, habár nem tudom a Xilinx tényleg rászorult erre? Részvényeket se árt lehet venni most az AMD-ből.

    Amúgy minden autóban lévő videós rendszereben AMD-Xilinx SoC van, vagy Nvidia szerintem. És az önvezetős vagy vezető támogatós egységek nagy része is az. Én azt látom, hogy amióta megvette az AMD, elkezdett feljavulni a SW-es supportjuk, tehát sokkal komolyabb dokumentációk kerültek ki GitHub-ra a Yocto project-es Linux buildjeikhez, látható módon jöttek át az AMD-től open-source fejlesztők és elindultak a rendrakási folyamatok a repoikban, meg komolyabban csinálják a Linux OS maintanelést ezekhez a Versal és Zynq SoC-ékhoz. Van egy sima fórum e-mail levelező listájuk is a meta-xilinx layerhez, ahol fél évvel a nagy bejelentés előtt hogy az AMD megvette őket, voltak valami lengyel cégtől hőbörgők, hogy szar amit csinálnak, mert a long term supportos Yocto project releaset sose támogatják blablabla, és akkor egy Xilinx-os csóka elkotyogta, hogy ez van erre tellik még csak nekik, mert a Xilinx egy HW fejlesztő cég nem pedig SW és zárójelben megírta hogy még egyelőre nem SW cég, majd lehet az lesz. Tehát szerintem itt az hogy SW-ben főleg AI területre beakarnak törni az már ott meglehetett tervekben és az AMD hozza ezt be az összképbe úgy néz ki.

    Az európai autógyártóknál meg konkrétan a modern HW és SW kompetencia hiányzik, ezért ott nagy előrelépésre nem érdemes számítani, mindig az élmezőny mögött vannak évekkel ezekben az új dolgokban.

    [ Szerkesztve ]

    Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

  • Livius

    őstag

    válasz Aljasvip #9 üzenetére

    Jók a meglátások, én is érzem ezt ahol tevékenykedem. Szerintem a klasszikus autóipari cégeknél kompetencia hiány van, ezekhez az új SW/HW és minden hálózatban lévő új architektúrákhoz már szenzorrokkal támogatva. Ehhez komoly modern SoC közeli IT szakemberek (egyszere HW és SW-t is érti és tapasztalata van benne, nem Full stack webfejlesztőre gondolok akik régen a PHP pistikék voltak) kellenének, e-helyett akik expertként döntenek arról, hogy mit kell használni FPGA-at vagy SoC-ét valamihez 15 éve max a dsPIC mikrokontroller világig jutottak el tapasztalatba (vagy még addig se, és sose volt fejlesztő), és most csodálkoznak hogy amit kitalálnak, az nem üti meg a szintet, mert az az MCU-s autóipari világ tök más volt SW-ben, és a jelenből vizsgálva elavult és hatékonytalan is már ma. Tehát a klasszikus autóipari cégekben én azt gondolom, elavult a tudás a mai modern HW/SW architektúrák bevezetéséhez és fejlesztéséhez, tehát nem volt önképzés és fejlődés házon belül a jómunkás embereknek erre a szintre az elmúlt 10 évben, és pedig azért mert mindig mindent ami ilyen kiszerveznék külsősnek, de azt meg nem tudják managelni ma már, mert nem egy dsPIC MCU-val történő ablaktörlő projektekben kell felkapaszkodni a mai piacon, (ADAS, önvezetés, elektronom teljesítmény managment, szórakoztató elektronika full Android rendszerekkel, GPS, GNSS, Cloud kapcsolat stb ...) és így nem látják át mit kéne kiszervezni és azt sem veszik észre hogy egy potenciális külsős fejlesztő cég mennyire kompetens a feladathoz vagy épp mennyire blöffől arról, hogy mit mennyiért tud megcsinálni a feladatokból.

    "az alkalmazottak szaktudása "manager", azaz semmihez nem ért, és még büszke is rá." Ezt is megtudom erősíteni, nagyon nagy a baj, nálunk is eléggé legalja egy állásinterjú, és hozzá a pozíció is amire keresik a munkást (direkt nem mérnököt írok, mert ez már nem az), gyakorlatilag egy BSc-és tedd ide tedd oda mérnökinek már nem mondható képességeket várnak csak el, semmi önálló fejlesztési skillt nem követelve meg, csak tudj nyomtatvány szintű reportokat megírni és PDF-ben elküldeni egy e-mail címre.

    Jelenleg ami korszerű fejlesztés megy az autóiparban az zömében Ázsiában történik, és talán a Teslánál, a többi klasszik vállalatnál csak a túlélésért dolgoznak, (talán a BMW az EU-ban még talpon marad egy ideig).

    Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

  • Livius

    őstag

    válasz Alaaf Pi #13 üzenetére

    "A kérdés, mire fogják használni. Ha egy CPU mind felett rendszerhez, ahhoz kevés lesz."

    Ez így van, ezért is indult egy kezdeményezés, hogy RiscV-os CPU rendszert fejlesztenének közösen autóipari célra orientálva egyes gyártók közösen, hogy legyen végre egy "egy CPU mind felett" megoldás. Az AMD-nek gondolom ez nem érdeke, meg azt is tudják hogy 6 év múlva megint sokkal durvább SoC-ékat fognak már a piacon értékesíteni, így szakmailag beszánthatóak a régiek, és a szokásos emberi túl fogyasztás fenntartható legalább így, hogy majd megint újat kelljen venni mindenhez.

    A probléma ezzel csak az, hogy ezek a cégek akik összeállnának nem az AMD, Intel, Nvidia, akik ezt a kompetencia tudást birtokolják, pedig ők tényleg megtudnák ezt alkotni, csak gondolom nekik semmi érdekük nincs ilyen irányba haladni a klasszik autóipari cégekkel kooperálva. Tehát ebből se lesz semmi várhatóan, csak megint bejelentettek egy hírt.

    Sajnos ahhoz, hogy egy ilyen CPU és központosított rendszer létrejöjjön két piaci tudást kéne összefésülni. Az egyik a klasszik autóipari cégek tudása, hogy milyen autóipari digitális perifériák kellenek a szenzorokhoz/beavatkozókhoz (ezek már sokszor elég spécik, és egy mezei SoC-ban nincsenek benne, saját FPGA implementálás kell, vagy különböző konverter/tranciever IC). A másik tudás meg a tényleges CPU vagy ASIC/FPGA tervezési kompetencia digitális tervezéssel, ez pedig sajnos az autóipari cégeknek nincs meg kellően komoly szinten, ehhez kellenének a top CPU és digital IC-és cégek mint AMD, Intel, Nvidia, (ST, NXP jóval kisebbek, kevesek lehetnek ehhez) hogy a két kompetenciával létrehozható lehessen a tényleg jól megvalósítható "egy CPU mind felett rendszer", szerintem.

    Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

  • Livius

    őstag

    válasz Aljasvip #29 üzenetére

    Szerintem most az EU-ban túl sok az ingyen pénz osztás megújuló energiás dolgokra, az EV-re, az AI dolgokra és félvezetős ipari fejlesztésekre. Az hogy túl sok az jó lenne akkor, ha ezek a pénzek ésszerűen lennének elköltve, de nem, nagyon nem, ugyan olyan mutyizás megy ezekben mint idehaza a mi narancs politikánkban, csak vállalatok között, ott kint a nagy multik egymás spanjaival csinálják sok milliós EUR-os dolgokban, úgy ahogy az ottani politika diktálja.

    Konkrét példa, azt hallottam, hogy németeknél, egy sörhöz malátát gyártó cég bezsebelte a jó kis lóvét a Big Data, AI, ML smart IoT termeléses témára, hogy optimálisabb gyártása legyen majd a jövőben, erre a nagy produktum csak annyi lett, hogy felépítették / upgradelték a szenzoros full monitorózó maláta főző vagy keverő gépeiket és ennyi.

    Amikor kész lettek, termelték a mérési adatokat és ennyi, a vezetőség azt mondta ennyi elég lesz, az adatokat nem kell kiértékelni, arra nem kell data scientist embereket fel venni, mert az még több extra kiadás örökre szólva. Nekik csak az volta lényeg, hogy a pályázati cuccnak a minimum részét megcsinálják és a még magasabb vezetőségnek prezentálják hogy kész van ez is pipa (meg a maradék pénz biztos jól el lett költve okosba). Természetesen az ilyenhez szükséges HW/SW dolgokat bagóért kifejlesztették vagy megvásárolták előre (nincs itt semmi AI meg AMD SoC szuper beágyazott számítógép vagy ilyenek, csak ócska ESP32 MCU-k amik 10 másodpercenként mér valami klasszik fizikai paramétert egy kis olcsó szenzorral). Azóta csak mérik az adatokat ezzel a cuccokkal, hogy menny a pára, mennyi a hőmérséklet, minden komplett fizikai paramétert monitorozva, de az adatokkal senki nem csinál semmit, hogy optimalizálja a gyártást hogy még jobb minőséget érjenek el a sörhöz és több legyen a profit. Nincs és nem is volt céljuk fejlődni a termelésükben, a végén ez lett a konklúzió, mert jól el volt a cég azon a szinten amin volt.

    Tehát amíg vannak az EU-ban ilyen piacot durván befolyásoló támogatások és ingyen pénzek addig még itt el lehet lébecolni, de ezek a pénzek előbb utóbb elfogynak, szerintem kb 2030-ra, és utána jön majd a nagy gazdasági válság az EU-ban, minden téren.

    Az én nagy dühöm az az EU-s ingyen pénzek az energia dolgokra, százával kéne építeni az atomerőműveket. Ehelyett tudjuk mi van, basszuk szét az ökológiát rohadt nagy területen napelemmel, meg szélkerékkel, és akkumulátor gyárakkal, majd pár éven belül jönnek az akku újrahasznosító üzemek is, nah arra micsoda tüntetések lehetnének majd, ha esze van az embereknek.

    Második nagy dühöm pedig a félvezető ipar, ami gyakorlatilag eltűnt az EU-ban (vagy sose volt), és most arra is kitalálták hogy csillagászati ingyen pénzt osztanak ki, és sajnos az itt el lesz mutyizva. És ha el lesz, akkor ott aztán nagyon durván pofára esés lesz belőle gazdasági válság szinten, mert ez az ingyen pénz osztás a félvezető iparba USA-ben és Ázsiában már az 1970-es években megtörtént, de akkor igazi tétje volt, igazi versennyel, és komolyan hasznosították a pénzeket a cégek, akik ma a legnagyobbak, lásd TSMC, Intel stb... most kb 120%-os hatásfokkal kéne azokat az ingyen pénzeket elkölteni ipari fejlődésre, hogy oda arra a szintre az EU-ból pár cég bekerüljön, és valódi versenytárs lehessen nekik.

    Az ingyen pénz, szerintem mindig káros amúgy, sosincs hasznosan és helyesen felhasználva, és eredményeképp sosincs beteljesülve a várt eredménye. Ez megy most az EU-ban, én úgy látom.

    [ Szerkesztve ]

    Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

Új hozzászólás Aktív témák