Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bociusz

    aktív tag

    válasz Peltár #773 üzenetére

    Szia!
    Sajnos ennél többet valószínűleg nem lehet kisajtolni belőle. Az elméleti maximum az adott konfigurációval (10 MHz Band 20, 64QAM le, 16QAM fel, 2x2 MIMO) 75/25 Mbit, de ez valóságban sosem lesz elérhető (zaj, jeltorzulás, szomszédos eszközök interferenciája stb.). Ha a feltöltés gyorsabb, az általában azt jelzi, hogy maga a cella telített, sokan használják.

    Ahogy nézem, Vámosújfalutól északkeletre van a helyszín. Amit érdemes lehet megpróbálni, hogy ha letiltja a B20-as sávot (a Mikrotikeken az Interface > lte1 alatt lehetséges), akkor átkapcsolódik-e a környező B8-as tornyokra és ha igen, úgy milyen sebesség érhető el. A távolban még van B1, B3 és B28 is, ezeket is érdemes egyszer kipróbálni, de nagy reményt nem fűznék hozzá.

    Az írt értékek az alábbiakat jelentik:
    - PCI 11 (3/2) - ez a cellát egyedileg azonosítja az adott régión (TAC) és adott EARFCN frekvenciasávon belül, ill. a kódosztáshoz szükséges pszeudovéletlen kód is ebből áll elő (emiatt azonos PCI-t csak egymástól távol lévő tornyokon lehet használni, de ez már részletkérdés). a Mikrotik felületén a Cell Monitorban meg lehet nézni, hogy milyen PCI-ket "hall" még az eszköz, Cellmapperen kikereshető, hogy ez mely cellákat jelenti a környéken.
    - Bandwidth 10 MHz - 10 MHz széles az adott vivő (ez az elérhető maximum átviteli sebesség egyik felső korlátja)
    - EARFCN 6200 - ez a Vodafone Band 20 (avagy 800 MHz-es) frekvenciáját azonosítja (lefelé 796 MHz, felfelé 837 MHz a 10 MHz-es sáv közepe).
    - Jelminőség RSRQ: -12.0dB - a referenciajel közepes minőségű (azaz némileg torzul a vett jel)
    - Vett Jelerősség RSRP: -98dBm - a referenciajel közepes erősségű
    - RSSI: -66dBm - az antennán vett jelerősség magas. az RSSI-be ugyanakkor beleszámolódik a zaj, ill. a környező állomások jele is (domboldalon ez sajnos jelentős negatív hatás, mert messziről is elér oda más jel).
    - Jel-Zaj arány SINR: 7dB - ez is közepesnek mondható

    Az eszköz mozgatásakor leginkább a SINR és az RSRQ értékeket érdemes nézni, mivel ezek határolják be, hogy milyen modulációt (és ebből következően milyen maximális átviteli sebességet) bír még a csatorna.

    A Mikrotik tud olyat is, hogy PCI Cell Locking, így egy másik toronyra kézzel "átkényszeríthető" az eszköz. Ezt azonban minden újraindítás után meg kell csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • csernak75

    senior tag

    válasz Peltár #775 üzenetére

    Szia, bociusz leírta hogy 1 ilyen 10MHz széles csatorna elméleti max. 75/25 Mbps sebességet tud, ami megoszlik a cella felhasználói között szóval azon a délutáni órán lehet 20 ember netezgetett 3 videót nézett stb, 2 feltöltött videót és úgy maradt neki 16/15 Mbps.

    Ha hajnalban egyedül lenne az egész cellában és szembe állna vele 100m -re akkor is max 60-65/20-22 lenne a reális max elérhető, de akkor tényleg senki levegőt sem venne a cella által lefedett területen.

    És itt még közbe szólhat ha 3 cella van a tornyon 3x75Mbps lefelé irányban de lehet a mikrós betápon csak 100mbps jut a 3 cellának és az torlódik be.

    Elég bonyolult téma ez, én is csak hobbi szinten ismerem. :D

Új hozzászólás Aktív témák