Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azopi74

    addikt

    Érdekes megoldás. Bár valódi 8 magosnak ez sem nevezhető, hiszen a Cortex A7 max 4 magot támogat, tehát hasonlóan a big.LITTLE megoldásokhoz itt is két cluster lesz., csak mindkettő alacsony fogyasztású, in-order A7 magokkal.

    Tehát ez a SoC inkább egy duál-processzoros, CPU-nként 4 magos rendszer-nek nevezhető, mintsem egy 8 magos CPU-s SoC-nak.

    Egyébként a big.LITTLE három módot támogat:

    -cluster migráció (ez a legprimitívebb, ugyanolyan gagyi, mint az nV 4+1 megoldása- egyszerre csak az egyik cluster lehet aktív, előny, hogy még CCI interconnect sem kell hozzá, és driver oldalról is minimális erőfeszítést igényel)

    -CPU (vagy core) migráció - ez már jóval fejlettebb, az in-order és out-of-order CPU-k párokba vannak szervezve, és minden CPU párból a terhelés függvényében lehet a kis és nagy teljesítményű mag között váltogatni - sajnos driver-gond miatt az Octa egyelőre ezt sem támogatja, pedig elvileg tudnia kéne, a CCI 400 ott van az Octa-ban. Ez nagyot dobna a teljesítmény/fogyasztás skálázhatóságán. Egy későbbi driver-frissítés orvosolhatja ezt a problémát, ha megtanulnak a Samsungnál drivert írni.

    -HMP (Heterogén multiprocesszing) - A legfejletteb megoldás, tetszőlegesen kapcsolgathatja az OS a magokat ki-be és dobálhatja a taskokat a magok között ide-oda a CoreLink -en a terhelés függvényében. Elvileg akár az összes mag aktív is lehet. Ezt is tudja elvileg a cucc, de ezt driverrel sem tudja a Samu orvosolni, mert ehhez már az Android kernelét kellene lecserélni :) Linux 3.10-ről azt rebesgették, már támogatni fogja, de az Android talán csak a KeyLime Pie-al kapja meg a 3.8-at, szóval arra még várni kell egy pár évet...

    A MediaTek megoldása egy hagyományos SMP megoldás, tehát különösebb driver hókuszpókot sem igényel, és simán megy a mai kerneleken is, de ehhez is kell működő cache coherent interconnect, miután max 4 Cortex A7 lehet egy clusterben. Én viszont úgy értelmeztem, hogy az ARM CCI-400-a kifejezetten csak a big.LITTLE módokat támogatja, SMP-nek a CCN-504-et kínálja az ARM, akár 16 magig, de azt kifejezetten szerverchipekbe szánja az ARM, csak Cortex A15-öt és a A50-es szériát támogat, A7-et nem. Tehát itt valszleg a MediaTek valami saját fejlesztésű interconnect technológiát alkalmazhat, amivel szemben vannak fenntartásaim. De majd meglátjuk...

    [ Szerkesztve ]

  • azopi74

    addikt

    válasz Mateosz #44 üzenetére

    "na de , hogy 2013-ban "átveszik" a vezetést a fejlesztésben, na ezt nem gondoltam volna.."

    Milyen fejlesztésben is veszik át a vezetést egész pontosan? Abban, hogy ki mernek adni egy olyan SoC-ot, ami nem túl energiahatékony, cserében viszont nagyon lassú? :) Antutu nem érdekel, abban lehet, hogy megközelíti a "normál" 4 magosokat a 8 in-order kis teljesítményű mag, de a valós tesztekben inkább a 2 magosokhoz lesz közelebb a teljesítmény. Ahogy a mai négymagosnak csúfolt MTK 6589 is antutuban megveri a kétmagos Kraitokat, de valós életben a teljesítményük felét sem éri el, inkább csak az egymagos fronton rúghatna labdába.

    "pl. hogy mire cseréljem le 2 év múlva a most érkező MTK 6589-es négymagos Jiayu G3S-em "

    No comment,,, :)

  • azopi74

    addikt

    válasz Cynicelectro #70 üzenetére

    Bocs, de itt nem arról szól a vita, hogy minek a 8 mag, mikor 4 mag is elég, hanem arról, hogy tudjuk-e társprocesszornak szánt, kis teljesítményű, elavult in-order magokkal helyettesíteni a modern, out-of-order magokat, úgy, hogy szimplán megduplázzuk a számukat. Szerintem nem, mert most már olyan szinten vannak a mobileszközök, és olyan funkcionalitást várunk el tőlük - hogy elvárható az, hogy normális - PC-kkel összevethető - számítási teljesítményt nyújtsanak.

    Szóval pont te vagy az, aki a visszafelé haladás mellet voksol, szerinted nem kell ide fejlett mag, bőven megfelelnek az elavult in-order szutykok, hiszen 10-15 éven át csak ilyenek ketyegtek az okostelefonokban és PDA-kban, ha addig jó volt, akkor minek cseréljük le őket most hirtelen, hiszen 18 éve, a Pentium Pro bemutatása előtt még a PC-kben is kizárólag in-order CPU-k ketyegtek (és a P Pro maradt is Server/WS szintjén, a nagyközönség csak a PII-vel tapasztalhatta meg az OOE előnyeit)

    De aki nem tud egy dinnyemag és egy barackmag között különbséget tenni...

  • azopi74

    addikt

    válasz Cynicelectro #73 üzenetére

    Azoktól nekem is fel áll a hátamon a szőr , akik azon rinyálnak, hogy minek az x mag, minek a 3 G RAM,, minek a fullHD, minek a 4500 mAH, minek az 5,9 inch, stb.

    Viszont azt sem szeretem, amikor ész nélkül magok számából és az órajelből próbálnak következtetni a teljesítményre, teljesen figyelmen kívül hagyva azt, hogy milyen magokról beszélünk.
    Kicsit emlékeztet ez a 10-15 évvel ezelőtti CPU piacra, amikor a laikusok a MHz-ek, GHz-ek alapján minősítették a CPU-kat. Mert többé-kevésbé működött a dolog egy ideig, hiszen azonos architektúrájú CPU-k esetében (azonos mennyiségű cache-t feltételezve) jó esetben az órajellel azonos arányban nőtt a teljesítmény (bár ez alól is volt kivétel). Az már sajnálatos, hogy a különböző architektúrájú chipeket is így szerette volna összemérni a jónép, hát itt már érdekes eredmények születhettek.
    Persze a gyártók is szándékosan rájátszottak az esztelen GHz háborúra (mert a vállalatoknál nem a mérnökök hozzák az eszetlen döntéseket, hanem a marketingesek), így jöhetett létre a netburst nevű csúfság, ami architektúrát ugyan nagy órajelekre terveztek, a 10 GHz elérése volt a cél, csak a szivárgással nem számoltak a marketingesek, viszont kb 2-2,5 GHz-en kellett hajtani ahhoz, hogy megközelítsen egy előző generációs, 1,3 Ghz-es Tualatin PIII-at. Na ez volt a szégyen. Aztán az már kabaré számba ment, amikor az AMD marketingesei bevezették a PR (performance rating) rendszert a modellszámozáshoz, ami azt jelentette, hogy az alapján nevezték el a modelleket, hogy egy netburst architektúrájú chipet hány MHz-en kellene járatni ahhoz, hogy az adott processzorhoz hasonló teljesítményt érjünk el Amikor meg bejöttek a két magosok, egyszerűen az egymagos PR ratiingjét felszorozák kettővel :D

    Na valami hasonló zajlok le az okostelefonpiacon a magok számával, mindenki ész nélkül számolja a magokat, és az alapján próbálja beazonosítani a teljítményt, teljesen figyelmen kívül hagyva az architektúrát, cache méretet, GPU-t, gyártástechnológiát, órejelet stb. Itt is be kéne vezetni valami PR rating rendszert, és nem 8 magosnak nevezni a cikkben említett szörnyűséget, hanem PR 2,5+ -nak, ami azt jelentené, hogy ez egy olyan "nyolc magos" SoC, ami körülbelül 2 és fél Krait magnak felel :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák