Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz borg25 #6 üzenetére

    > Aztán a PC letarolva a világot.
    > (Pedig mintha a Amigának jobb lett volna a grafikája.)

    a tanulság, hogy nem szabad csak egydimenziósan ( technológia )
    nézni a dolgokat.
    A méretgazdaságosság, üzleti élet, szoftveres támogatás .. (politikai környezet..) mind fontos tényező.

    Talán az egyik legfontosabb az ökoszisztéma nyitottsága .

    A linux és a PC is a nyitottság miatt nyert.
    nyitottabb --> gyorsabb innováció ; nincs akkora belépési küszöb
    pl. PC-alapú "klónt" bárki készíthetett ...

    Az ARM -nek is ez az előnye ( az X86-64) hez képest.

    És ha rászabadul a PC-s piacra, akkor az alacsonyabb belépési küszöb miatt is - sok mindent megváltoztathat.

    Emiatt izgul a Microsoft is ..
    Ha kicsúszik alóla a PC-s piac az ARM miatt akkor teljesen kiszorulhat a Windows-al.
    ( ~ Nokia/Kodak effektus : amikor nem veszik észre a trendváltozást. )

    Mottó: "A verseny jó!"

  • gliskard

    senior tag

    válasz borg25 #6 üzenetére

    Az elsőre legalább van esély, a második erősen utópia.

    Anno a cégek inkább vertikális berendezkedésűek voltak a mostani horizontálissal szemben. Mert például a Commodore házon belül megoldotta a chip gyártás egy részét is. IBM pedig szinte mindent maga készített, ebben pont a Personal Computer volt más mivel ott az OS-t külső cég szállította.
    Sok szempontból nagyobb szabadságot jelenet, ha nem kell a többiekhez igazodni és más meglévő termékeihez igazítani a sajátot. Ennek a hátránya a brutális költség.
    Nem véletlen, hogy horizontális vállalatok "rakták össze" a mai PC 'ipart'. Mindenki csak egy szeletével foglalkozik, mert szabványok ezt lehetővé teszik. Ez viszont kezd erősen kompromisszumos megoldásokat eredményezni.

    Apple visszatért a 'hagyományos' vertikális vállalati struktúrához és ennek az előnye jól látható (és egy rakat hátránya) az iPhone-on és most az M1-en is. A következő pár évben kiderül mennyire lesz markánsan megkülönböztető és legfőképpen jövedelmező az a vonal. Valószínűleg legalább annyira profitábilis marad mint eddig és még kisebb átjárás lesz a PC és Mac között.

    Az Apple-höz hasonlót jelenleg egyik piaci szereplő sem tud véghezvinni, a költségek miatt. Nincs nagy user bázissal rendelkező platformja senkinek amivel ezt el lehet kezdeni. 0-ról pedig senki nem akar (szerintem) ilyen fejlesztésbe belevágni, pláne egyedül. Tehát vagy összefogás lesz a különböző szegmenseket előállító vállalatok között, vagy marad a mostani lassú fejlődés a kompatibilitás megtartása miatt és ezzel együtt marad az összes legacy szar ami eddig felhalmozódott.

    Lehet várni az ARM desktop évét, kb mint a Linux desktop évét. ARM esetében is van/lehet piaca egy ilyen megoldásnak, de ez a Linux desktop-hoz hasonlóan egy viszonylag szűk réteg, mert nem látom mitől lenne vonzó az átlag user számára vagy egy cégnek akinek a dolgozói 1000+ gépet használnak. Mi indokolná a váltást, ha kijön egy ilyen platform?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák