Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aszpirin

    senior tag

    Sziasztok!

    Új vagyok itt, ezért egy kis háttér: az AppleTV 4.Gen megjelenése óta (tehát pár éve) használok Plex szervert, két héttel ezelőttig egy 2009 évvégi iMac-en futtatva (3.06 Ghz Core2 Duo, 8GB RAM, 1TB HDD). A kliens először csak a nappaliban a 4th Gen AppleTV-re készült Plex-kliens volt, a tévé 40 colos, FullHD.

    Az idő múlásával kicsit fejlődött a házam mozizós ökoszisztémája, jelenleg az aláébbi kliensek vannak:
    - LG OLED B7 a nappaliban, HDMI ARC-n Atmos-képes AVR-re kötve (ez a tévé tényleg képes Atmost adni ARC-n), ezen van saját Plex-kliens
    - Appletv 4K (5th gen) a nappaliban (HDMI-n az Atmos-os AVR-re kötve, megjelenítő tehát a fenti tévé), ez már a tvOS12-vel Atmos-t is tud.
    - Oppo 203 a nappaliban, erre nem lehet Plex-et tenni, de DLNA-n látja a Plex szervert - csak nincs a "fancy" felület a leírásokkal, szereplőkkel, nyelvválasztással, stb.
    - AppleTV 4th Gen (FullHD) a 40 colos régi tévével együtt a hálószobába költözött. Ezen is van natív Plex-kliens. A hang itt egy sztereó rendszerre van kötve, tehát nem érdekes a többcsatornás mozihang a hálószobában.

    A régi iMac-en FullHD-ig minden ment gond nélkül, 4k-val már nem volt semmi értelme próbálkozni, megfektette a Plex szerver az elavult hardvert.

    Ami fontos, hogy 2 hete lecseréltem a régi iMac-emet is egy aktuális modellre (3.8 GHz Core i5 7600, 24GB RAM, 2TB-os Fusion Drive /128GB SSD + 2TB HDD/), és átköltöztettem mindent a régi iMac-ről, beleértve a Plex szervert is. Na ezt már semmilyen felállásban nem fekteti meg a Plex szerver :)

    DE. Letöltök egy 4K HDR10 színkódolású képet és Atmos TrueHD hangot, és 20 különböző nyelvű feliratot tartalmazó, mondjuk 50GB méretű mkv-t. Ehhez még letölt a Plex-szerver külső SRT feliratokat az opensubtitles.org-ról, a magyar ezek között van. Na, ha ezt játszom le, akkor az eredmény:
    - LG B7 saját Plex-kliensén: 4k kép SDR-be transzkódolva (nem O.K.), nagyon gagyi mosott színekkel - ez showstopper. Hang Dolby Digitalba transzkódolva (szintén nem OK). Feliratok (beslő vagy külső) faszán választhatók.
    - AppleTV 4K (5.Gen) saját AppStore-ból letöltött Plex kliensén: 4k kép SDR-be transzkódolva (nem OK), gagyi mosott színekkel (showstopper). Hang - 5.1 LPCM-be transzkódolva (jobb, mint a Dolby Digital, de nem O.K, mert nem Atmos) - feliratok szintén jól kezelhetőek.
    - AppleTV (4.GEn, FullHD) AppStore-ból letöltött Plex-kliensen: 1080p SDR-be transzkódolva (O.K.), de a színek itt is ultragagyi mosottak (nem ok, showstopper). Hang - 2.0-ba transzkódolva, O.K. Feliratok O.K.
    - Oppo 203 DLNA-n csatlakoztatva a Plex-szerverhez: kép: tökéletet, eredeti 4k HDR10 tökéletes színekkel (o.K.) hang: Eredeti Atmos (O.K.) - feliratok: na itt semmit nem tudok kezdeni, a legelső belső feliratot küldi át a Plex szerver (vagy esetenként még azt sem). Hiába állítom be a webes kliensen az adott filmnél mondjuk a magyar külsőt, erre nagyban cseszik a szerver, ha DLNA-ról van szó.

    Naszóval, úgy tűnik, a Plex
    - natív kliense nem tud HDR10-et, és a szerver (vagy klien?) HDR10 -» SDR transzkódolása valami elképesztően csapnivaló, nézhetetlenül szar, kimosott színvilágot eredményez
    - Atmos hangot a natív plex-kliensek nszintén nem bírják, a klienstől függ, hogy mibe kódolja át a szerver.
    - DLNA-n meg kép-hang minden oké, de feliratot nem lehet beállítani

    A kérdésem tehát:
    Van ezekre megoldás a Plex-szel, nyűglődjek még, vagy hagyjam a francba, és keressek valami más médiaszerver-megoldást?

    A Plex-et egyébként az évek során nagyon megszoktam és megszerettem, de úgy tűnik, nem képesek a fejlesztői az idő szavával lépést tartani. Márpedig, ha van egy tökéleteshez közeli, 4K-t, HDR-t, Dolby Visiont, Atmost, stb tudó drága megjelenítőm, akkor szükségem van ilyen tartalmak lejátszására, mert 4K-s SDR tévéadás sincs, nemhogy HDR. És nem mindent tudok megvenni 4k UHD Blu-Rayen.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4870 üzenetére

    Köszi!
    Igen, ez magyarázza a dolgokat, én is kb valami ilyesmit sejtettem, de azokat a "natív" klienseket is a Plex csapata készíti a különböző platformokra, és
    - vagy a Plex saját protokollja nem képes átvinni a HDR-t meg az Atmos-t
    - vagy a Plex saját kliensei képtelenek lépést tartani az igényekkel.

    Ha a második, akkor talán alternatív (3rd party) plex-kliensekkel érdemes próbálkoznom a különböző nálam fellelhető platformokon (webOS és tvOS), nem? Ilyent tudsz ajánlani, csak próba gyanánt? Esetleg a lennebb említett xplay-t próbáljam meg?

    Azt valahogy be tudnám állítani, hogy DLNA-n milyen felirat menjen a sok közül?

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4872 üzenetére

    Az első kérdésből az utóbbi, de nem feltétlen a Plex hibája, maguk az eszközök korlátoltak ilyen szempontból."
    Ezt nehezen hinném, mind az LG B7, mind pedig az AppleTV esmer minden eddigi HDR formátumot, és Atmos-t is. Az LG B7 Netflix kliense pl. simán játssza a Netflix által Dolby Vision-ben vagy HDR10-ben, Atmos hanggal adott filmeket DV-ben ill. HDR10-ben, Atmos hanggal. Ha ugyanazon az eszközön a Netflix kliens tudja, akkor nem hiszem, hogy az eszközzel lenne a gond.

    (A Plex ismereteim szerint mindig szerver-oldalon transzkódol, a kliens igényeinek megfelelően.)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz sugarforce #4874 üzenetére

    Na így már érthető, erre nem gondoltam.
    Akkor marad az HDR-»SDR transzkódolás szerver oldalon (ami már valószínűleg a szerver sara, hogy nagyon vacak), illetve Atmos helyett DD vagy LPCM - vagyis méginkább: egyelőre nincs értelme ilyen formátumú képet/hangot tartalmazó mkv-kat letöltenem, vagy ha mégis inkább DLNA klienssel nézzem.

    A Plex szerver is jó, mint DLNA szerver, ha megoldom a felirat-kérdést. Egyelőre letojja nekem, hogy szereveroldalon a Languages-nél mit állítottam be "prefer subtitles in"-nek (az mintha a DLNA-ra nem vonatkozna, és a DLNA-beállításoknál nincs külön subtitle vagy language rész), de még játszadozok vele...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Viszlát #4878 üzenetére

    No, ez egyre érdekesebb...
    A C8 az WebOS 4.0-t használ, a B7 webOS 3.5-öt (bár minden frissítés rajta van, nem tudom, lehet ezen is a legjobb webOS fut már?)k max ennyi lehetne a különbség... De ha a szüleid LCD tévéjén is megy a HDR a Plex-szel, az már mindenképp fura... Biztos vagy benne? Megjelenik a jobb felső sarokban a HDR logó, amikor indítod a filmet? Nem fakó a színvilág? Ha nálad működik, akkor csak valami beállítási különbség lehet. a két szerver között, és az jó hír lenne... Nálad min fut a Plex szerver?

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Viszlát #4880 üzenetére

    Ezen az hivatalos Plex support oldalon is az van (lenn, a spéci tévé-konfigurációknál), hogy a webOS 3-tól felfelé az LG-kre megy a Direct Play mkv konténerből és HEVC formátumban is.
    https://support.plex.tv/articles/203810286-what-media-formats-are-supported/

    Ilyenkor a Plex szervernek alig van dolga, csak küldenie kell az eredeti fájlt, oszt’annyi, a kliens lejátssza.

    Találtam egy angol nyelvű fórumot, ahol egyértelműen írja valaki, hogy nála B6-oson, tehát az enyémnél egy évvel öregebb modellen is meg a plex-kliensben a HDR.

    Fura, mi lehet nálam a gond akkor? TUTI, hogy transzkódol, mert nem jelenik meg a HDR logó, és fakó minden (nincs fekete az ilyen filmben, egy OLED-tévén!, de a színek is úgy néznek ki, mintha kimosták volna, alig van szaturáció. DLNA-n ugyanaz a film életre kel, valódi feketékkel, képdinamikával, és jóval szaturáltabb színekkel). No mindegy, most nem vagyok épp otthon, de kb egy óra múlva hazaérek, és játszadozom kicsit vele, mert valami beállítás lehet a gond.
    Mondjuk az is fura, hogy ha mártranszkódol HDR-ből SDR-be, akkor ilyen vacak a szín-mappelése.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4882 üzenetére

    Beállításoknál engedélyezve van (volt) a DirectPlay és a Direct Stream is.
    A 2001 Űrodüsszeia HEVC HDR10 + DTS 5.1 lejátszásakor, belső magyar felirattal viszont ezt látom a szerver státuszban:

    Látható, hogy a hangot átviszi, a képet viszont transzkódolja H.264-be (SDR)

    VISZONT játszadoztam vele, és kiderült, ha kikapcsolom a feliratot a kliensen, akkor rendesen lejátssza HEVC-ben!
    Kipróbáltam a feliratbeállításokat, mindegy mit állítok be, ha van belső felirat az mkv-ben, és nem kapcsolom ki a feliratot a kliensen a film indítása előtt, akkor azt már csak H.264-be átkódolva küldi el a szerver.

    Látható, hogy a DTS 5.1 hangot egy az egyben átküldi, átkódolás nélkül.

    Na erre elővettem egy márik filmet, a Sicario: The Day of the Soldado-t. A feliratok égetését “Only image formats”-ra állítottam (ezenkívül csak “Automatic” és “Mindig” van). Ez a film HEVC HDR10 + Atmos TrueHD-t tartalmazó mkv-ban van, a magyar feliratot a Plex külső SRT-ben töltötte le hozá.

    Sajnos felirattal ezt is transzkódolja H.264-be. Ha kikapcsolom a feliratot teljesen a kliensen, akkor marad a HEVC, tehát a tévé jelzi, hogy HDR képet kap. Az Atmos TrueHD-t viszont a kliens már TrueHD 7.1-nek írja ki az adatoknál, amikor elindítom, akkor pedig a szerver átkódolja DD 5.1-be (ezt érzékeli az AVR), AAC tömörítéssel:

    Szóval: HDR képet felirat nélkül lejátszik az LG B7 Plex-kliense, tömörítetlen Atmos hangot viszont sajnos nem.

    Most az következik, hogy kipróbálok néhány 3rd party Plex-klienst.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4884 üzenetére

    Az LG B7 le is játssza, és ki is tudja adni az Atmost is HDMI ARC-n az azt emészteni képes AVR felé. Ezt kipróbáltam pl. a Netflix alkalmazással, Denon AVR-X2400H erőlködővel, gond nélkül megy. Illetve az előttem szóló “Viszlát” fórumtárs is jelezte, hogy nála az LG C8 játssza az Atmost is Plex-szel. Az újabb tévék, amelyek már a legújabb HDMI szabványt támogatják, tudják már az Atmost és a HD-formátumokat továbbítani az AVR felé. Az LG-knek ugyan egyetlen ARC-s HDMI-bemenete van, de ez pont elég erre.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4884 üzenetére

    Nos, megkövetem a társaságot, és elnézést az előző válaszomért.

    Most direkt kipróbáltam, hogy egy usb-s merevlemezre felmásolva az Atmos TrueHD-s filmet, és rádugva direktbe az LG B7 USB bemenetére, az LG tévé így sem tudja lejátszani Atmos hanggal az azt tartalmazó MKV-t. Érdekes, hogy ismét kipróbáltam aTévé Netflix alkalmazásával, az pl. a Lost In Space c. sorozatot simán Dolby Vision-ben és Atmos hanggal játssza (ARC-n)

    Érdekes itt is, hogy a tévé Netflix-kliensével megy az Atmos (ezt is most azonnal kipróbáltam), de MKV-ból a tévé saját lejatszójával sem.

    Szóval sorry, a gond valóban a tévében keresendő az Atmos esetén.

    Akkor Atmos-t és HEVC HDR-t tartalmazó mkv-khoz marad az Oppo 203 számomra, ami viszont gond nélkül elboldogul ezzel.

    Azért @Viszlát, tényleg érdekelne még egy próba nálad Atmos TrueHD-s filmmel és az LG C8-on a Plex klienssel, hogy Atmost játszik-e valóban, és nem transzkódolja a hangot? Ha így van, akkor a C8 ebben (is) mar okosabb, mint a B7.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Nagyon-nagyon köszönöm minden kedves hozzászólónak a mai témámhoz fűzött megjegyzéseit, nagyon sokat okultam, és ezek segítségével siekrült kiderítenem a Plex szerver és natív Plex-kliensek határait az én konfigurációmon illetve klienseimen.
    :R

  • Aszpirin

    senior tag

    Szia! az erősítő Atmost ír ki, és az is szól:

    Itt van két kép, még korábban készítettem, egy másik fórumhoz, mert ott is hitetlenkedtek:

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4895 üzenetére

    Köszi!
    Elolvastam a cikket, és azt hiszem, most már értem.
    A Netflix “betrükközi” az Atmos-t, de a hangobjektumok valójában tömörítettek lesznek.
    A “it will lack the .... height speakers” részt nem tudom, hová tenni, és kicsit arról árulkodik, hogy a cikk írója sem érti tökéletesen, hogyan működik az Atmos. Valamint nem is hallotta a Netflixet Atmosban szólni, különben nem írna ilyen badarságokat.

    De tul.képpen számomra már mindegy a dolog, mert egyrészt a tévé médialejátszója és Plex-kliense amúgy sem tud olyan képminőséget produkálni, mint mondjuk egy Oppo lejátszó, tehát kényelmi szempontból lett volna egy “vészmegoldás”. Most, hogy tudom, hogy a feliratégetés probléma, teszek még egy próbát az AppleTV 4K Plex kliensével, és ha az sem működik rendesen, akkor maradok az Oppo-nál DLNA-ról, ott semmi gond nincs sem hangban, sem képben. Csak a feliratot nem tudom szabályozni ez esetben, de ha ez nagyon gond, akkor egyszerűen maradok a régi módszernél: a 4K-s, Atmos-os filmeket eleve egy USB-s külső vinyóra torrentezem le, és aztán azt szépen rádugom az Oppóra USB-n. Kissé fapados, de működik. Az Oppo meg ugye nem a “visszatérő” ARC-n, hanem a HDMI “oda”-adatcstornáin adja ki a hangot, aminek már nincs ilyen sávszélesség-korlátozása.

    A Plex pedig marad a HD-felbontásig, SDR formatumig akár HD-hanggal is, az AppleTV-s Plex-klienssel.

    Ezekkel együtt tudok élni, az csak egy szép álom volt, hogy menni fog minden Plex-szel...

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4900 üzenetére

    Woww, ez most nagy-nagy like neked részemről!

    Szóval AppleTV 4K + tvOS 12 + infuse felálásban minden megy a fickónál, HDR, Atmos, mindez PLEX szerverről.
    Ez kell nekem, alig várom, hogy kipróbáljam!
    Tényleg úgy tűnik, csak a kliensen múlik.

    KÖSZI a linket! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4903 üzenetére

    Itthon megint megnéztem az általad linkelt vedeót, és a kezdeti leklesedésem alabbhagyott... A videó alatti kommentekben sajnos mindenki azt írja, hogy nála nem megy. Az AVR esetleg kiírja, hogy Atmos, de hang nincs, vagy torz.A videón sem hallani a hangot... szóval a Youtube videókat is fenntartásokkal kell kezelni, és érdemes a kommenteket is elolvasni alattuk.

    A bosszantó az, hogy arra is egy évet vártunk, hogy az AppleTV 4K-n menjen az Atmos. Közben panaszok ezrei voltak olvashatóak, hogy miért nem megy még. Aztán az Apple bejelentettek hogy a tvOS 12-ben menni fog. Én akkor meg voltam győződve, hogy itt is az lesz a megoldás, hogy engedélyezni lehet az általános beállításokban az Audio Passtrough-t (mint ahogyan azt végül “közkívánatra a Video Passthrough-val megtették, az sem volt egy darabig, az AppleTV mindent konvertálgatott az előre beállított képformátumra... ami nem szerencsés, mert a filmek zöme 23,986 fps-sel jön, ezt sokan, köztül én sem szerettem 50fps-ben vagy 60 fps-ben nézni). Nem értettem, ez miért olyan nagy ügy, hisz csak ugyanazt kell tenniük, mint a Video Passthrough-nál.....

    Aztán megjött a tvOS 12, és azonnal felment a frisítés. Kicsit furcsállottwm ameglodást, hogy az Audio Passtrhrough helyett egy “Enable Atmos” menü jelent meg, és csak az Atmos hangot “engedi át”, minden egyebet konvertálgat (többcsatornás) LPCM-be. Fura volt, de megy Netflix-szel, Amazon Prime-mal és az iTunes Store-ból kölcsönzött filmekkel... vagyis boldogság volt.
    És most arra kell rájönnöm, hogy ittt (is) trükköz az Apple, mert az Atmos hang csak az említett applikációknól “jön ki”, többi 3rd-party app számára valamiért - üzleti okokból? - nem engedélyezi.

    Most, hogy Plex-kliensből szeretnék Atmos hangot kipréselni valahogy, úgy tűnik, két megoldás van:
    - lecserélem a nem olyan régen beszerzett AplleTV 4K-t egy Nvidia Shield-re. Ez bosszantó megoldás lenne, mert valamennyire bukás anyagilag, az nVidis Shield sem olcsó eszköz, nagyjábol ugyanannyiba kerül, mint egy AppleTV 4k - amit ugye így a garanciaidő lejárta után használtan eredeti csak mélyen az eredeti ára alatt tudok eladni.
    - várok, amíg - kitudja mikor - az Apple szíve megenyhül, és ahogy azt a Video Passthrough-val tette, a közkívánat nyomására végre megvalósul az Audio Passthrough is. Vagy igen, vagy nem. Addig meg használom az Oppót DLNA-n, de az meg messze nem teljes értékű Plex-kliens, annak ellenére, hgy a képe mindent ver, és minden elképzelhető hangformátumot is visz.

    Azért az Apple vigyázott arra, hogy az AppleTV 4k-nak legyenek előnyei is az Apple ökoszisztémába “beleragadt” felhasználók számára. Pl. Airplay, amivel pl. az iMac-em vagy iPad-em képét és hangját egyszerűen át tudom vinni a nagy tévére és a hangrendszerre, vagy az otthoni automatizálásban nagyon jól működő, különféle technológiákat egységesítő Apple HomeKit hub-funkciója, ami egy Aplle-ösen elegáns megoldás Ennek segítségével ugye elég sok dolgot el tudok végezni távolról, akár az iPhone-omról egy közös felületen, és akár Siri-parancsokkal, anélkül, hogy minden, az otthoni automatizálásban használt megoldás saját appját kellene elindítanom külön-külön... ezt csak az érti meg, aki használta már a HomeKit-et különböző otthoni automatizálási technológiákkal. Nos ennek is az otthoni központi vezérlését belerakták - az ő szempontjukból egy okos húzással - az AplleTV-be....

    Szóval nem egyszrű a döntés. Az Apple pTV mellé még egy nVidia Shield-et is venni már igazán túlzás. Vagy egyik, vagy másik. Mindkettőnek van előnye és hátránya is. Dilemma a javából :(

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4906 üzenetére

    Persze, hogy van értelme. 5.1.2 van nálam, vagyis van két, mennyezetre szerelt hangszóróm is, “Top Middle” állásban. Az én erősítőmön ez a maximum (persze y-kábellel még tehetek be egy aktív subot, de az más jellegű fejlesztés), és nem olyan átható az élmény, mint mondjuk egy 7.1.4 konfigban, de ennek ellenére jól hallható az Atmos hozzáadott értéke. Forrásanyagtól függ ugyan, de vannak nagyon jól sikerült, demóra alkalmas Atmos-os anyagaim is., amelyekben jól hallható a fölülről jövő hangok pozicionálása, bár az Atmosnak nem (csak) ez a lényege. A térérzet a diszkréten kezelt mennyezeti hasngszóróknak köszönhetöen akkor is jol hallhatóan áthatóbb és természetesebb, ha nem viszok túlzásba az “Atmos-effekteket”.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4907 üzenetére

    Nálam is jön DLNA-n az SRT, de sajnos nem tudom kiválasztani (vagy még nem találtam meg a módját, még ezzel majd kísérletezem az Oppón), hogy melyik jöjjön, ha több is van. A szokásos feliratválasztó menü nem jelenik meg DLNA esetben, ha az opciógombot lenyomom, csak a felirat formai tulajdonságait (méret, elhelyezspés, szín, stb) beálító menüpont. . Mindig az “elsőt” látom. Mivel több nyelven is értem a feliratokat, ezért a Plex szerveren kbeállítottsm több nyelvet is feliratnak, az angolt választottam elsődlegesnek, emrt az van a legtöbb helyen. De sokszor angolból is többfélét hoz le a szerver, pl. egyet siketkenek, ami egy csomó leíró szöveget is tartalmaz” és egy normálisat, ilyenkor szívesen átváltanám a normálisra, mert általában a siketeknek szánt jön be alapból. Lehet, hogy ez a lejátszó korlátja, de az is lehet, hogy a Plex szerver csak egyetlen SRT feliratot küld DLNA-n (az is lehet, hogy csak egy felirat tud átmenni menni DLNA protokollon, de ezt ennyire nem ismerem).

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4909 üzenetére

    Az Oppo nagyon okos (és persze rendkívül drága) cucc, termászetesen támogatja az SMB-t is, ha van megosztott SMB-szerver a hálózaton. A gond a Plex-szel, hogy a feliratokat nem az eredeti média könyvtárába tölti be (tul.képpen Mac-en még nem találtam meg, hogy a Plex által letöltött SRT-k hová kerülnek). Ha nekiállok kézzel letölteni a megfelelő SRT-t, és azt odarakom a médiafájl mellé, akkor persze rátalál az Oppo, De akkor meg a Plex egy nagyon fontos kényelmi szolgáltatása, és ezzel maga a Plex is okafogyottá válik. Vagy a Plex-szerver bis beállítható SMB-szervernek, és akkor odateszi a letöltött külső feliratokat a médiafájl mellé?
    A non-plusz-ultra megoldás egy Plex-kliens lenne az Oppón, és erre nagyon sokan vágyakoznak, tele van a net ilyen kérdéssel... De sajnos az Oppo beszüntette a lejátszói gyártását, és így kevés remény maradt egy Oppo-Plex-kliensre. Amúgy biztosan tudod, az Oppóknak az audiofil társadalomban nagyon előkelő rangjuk van, eslősorban a pz elképesztően minőségi hang (és kép) miatt van nagy rajongótáboruk. Sajnos az áruk ennek megfelelő, az olcsóbbik 203-as is 300k körül volt, amíg kapni lehetett, de igy, hogy már forgalmazóktól újat lehetetlen beszerezni (bár a webshopokban ott vannak még, de hiába próbálod rendelni, kicsi az esély...), az ebayen már elkezdtek horror áron megjelenni az eldugott raktárkészletekből visszamaradt példányok.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4912 üzenetére

    Megint tanultam valamit... A sub-zerot hogy tudom beállítani a Plex-szerveren? Ez egy külső alkalmazás, vagy a feliratkeresésnek választató vagy megadható valahogyan a Plex-szerveren médiaforrásként?

  • Aszpirin

    senior tag

    Nagyon köszönöm! Igazán hálás vagyok, hogy ennyit segítesz! :R
    Kipróbálom a sub-zero-t.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz laja80 #4928 üzenetére

    @laja80: Ezzel a jelenséggel én is találkoztam nemrég (pár napja). Az oldotta meg a dolgot, hogy a tévén a Plex kliensben kijelentkeztem, majd újrapárosítottam a Plex-fiókommal a tévét (vagyis ismét bejelentkeztem a tévén a Plex kliensben). Ha még nem próbáltad, ez segíthet.
    Nálam a Plex szerver egy Mac-en fut, a szóban forgó tévé pedig LG.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Hála az itteni sok-sok segítségnek, két dolgot is sikerült tegnap Plex-ügyben tennem, amivel nagyot dobtam a Plex-ezős élményemen

    1.
    sikerült fölraknom a sub.zero-t. Nálam a Mac-re kiadott utolsó verzió van (1.9.4.4325), vagy legalábbis nem talál / ajánl fel frisírtést. Ebben a szerver beállításokban nem találtam Plugins menüt, és az kézi install sem működött nekem a sub.zero github-repójában leírt módon. Viszont sikerült installálnom kissé bonyolultabban: Home (főképernyő) -» Channels -» Install Channels -» More... -» Metadata agents majd a megjelenő "csatornák" között ott van a Sub-Zero, és lehet installálni. Jó elrejtették... A beállítások pedig a szokásos módon, egy teljesen másik helyen a Settings -» Server -» Agents -» Plex Media Server alatt megjelenő listában :)
    A Sub-zero-ra vonatkozó tippért ezer köszönet, sokkal de sokal jobb, mint az alap opensubtitles.org agent, és ez már elég sok filmhez talál magyar feliratot is (nem csak elvétve)

    2.
    AppleTV-n lett Infuse 5 Pro-m. Ez tökéletesen játssza a H.265 kódolású, HDR10 színkódoslású filmet tartalmazó mkv-kat, HDR-ben. A HD formátumú hang is megy (pl DTS HD MA 5.1-et vagy Dolby TrueHD 7.1-et is lejátsz, tényleg 5+1 ill 7+1 HD csatornásként), de ehhez an Infuse setupjában a hangkimentet beállítást "auto"-n kell hagyni az AppleTV esetében. HDR-képe tévé esetében a Plex szerver ilyenkor DirectPlay-t fog használni, és az Infuse trükközi meg a dolgot, ugyanis az Infuse mint kliens, dekódolja pl. a DTS HD MA-t sokcsatornás LPCM-be, és azt az AppleTV "megeszi".
    Sajnos az Atmos nem megy Infuse-zal AppleTV-n. Ha audio kimenetnek az Infuse-ban passthrough-t állítok be, akkor az Atmos és bármely HD hangformátumú filmek vagy meg sem nyikkannak, vagy fülsértő kerregést produkálnak. Ha viszont "auto"-n hagyom a hangkimenetet az Infuse beállításokban, akkor maga az infuse levágja a metaadatokat, és a TrueHD 7.1 "magból" LPCM 7.1 -re konvertál.
    Ezt sajnos másként egyelőre nem tudják megoldani, az Apple faszságai miatt.

    Mindenesetre az Atmos nélkül is hatalmas az előrelépés. A házimozi-erősítőmet úgy állítottam be, hogy a sokcsatornás PCM-et Dolby Surround-dal "kezelje", így meglepően jó Atmos-szerű eredmény születik, (a felső hangszórók is szólnak, mert valami belső algoritmussal azokra is rákeveri a hangot)

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Aszpirin #4943 üzenetére

    Közben kiderült, hogy az, hogy utolsó verziónak egy jó régit tekintett, az egy bug, amit egy maces fórumban leírtak segítségével sikerült javítanom, így upgrade-elt is a szerver az 1.14.0.5470 verzióra.
    Ebben viszont még látszik a Plugins menüpont, és van Install Plugins is... lehet, hogy még nem merték meglépni ezt a plugin-eltüntetést?

  • Aszpirin

    senior tag

    Pár napja küzdöttem ugyanezzel, olvass kicsit vissza.
    Kérdés, hogy milyen kliensen nézed (tévén? médialejátszón? milyenen?). A felirat milyen formátumban van?
    Az egyik, amit megpróbálhatsz, hogy csak szöveges (pl- a leggyakoribb SRT) feliratfájlokat használsz, a Plex kliensen a beállításokban a feliratok égetésénél a "csak képformátumok"-at választod (vagy valami hasonló, most emlékből írom, lehet nem pont ez a neve). Ekkor a Plex szerver csak a képformátumú feliratokat próbálja égetni, és így megmarad a HDR. Elvileg.

    A végső megoldás nálam a kliensen az Infuse nevű player telepítése volt (AppleTV 4K-ra), az natívan támogatja a Plex-et. És így probléma megoldva, a Plex szerver nem akarja mindenképpen égetni a feliratokat, ezzel elrontva a HDR-t.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz calevara #4959 üzenetére

    Az LG tévé (nekem LG OLED B7-esem van) Plex-kliensével nálam is ugyanez a gond. Ha felirat van a filmhez, és bekapcoslom a kliensen, akkor mindenképpen a Plex-szerver “égeti” a feliratokat a képbe (SRT esetén is), és ez a folyamat hazavágja a HDR-t, valamint - ha nem bikaerős gépen futtatod a Plex-szervert, akkor 4K esetében a transzkódolás annyira processzorigényes, hogy mindegyre “bufferelés”-t látsz majd a tévén.

    Nálam a megoldás az lett, hogy nem az LG tévé Plex-kliensét használom, hanem a már korábbról meglévő AppleTV 4K-ra tettem fel egy Infuse nevű klienst, ami ezt a problémat megoldja. Sajnos Infuse nincs az LG tévékre, ezért valami alternatív klienst kell keresni (LG app store-ban keresgélni alternatív Plex-képes médiaplayerre, már ha van ilyen...), mert a probléma oka a Plex-kliensben található, nem a szerver képességeiben.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Gsx-rr #4964 üzenetére

    szerintem meg fölösleges a gyári opensubtitles-t is, meg a Sub-Zero-t is együtt használni. Mivel a Sub-Zero is ránéz az Opensubtitles-ra, ha bekonfigurálod, csak szerintem pontosabban választja ki a jó feliratot, ha több is van. Ehhez ugyanúgy meg kell adni a Sub-Zero konfig felületén az opensubtitles.org-os accountnevet és passwordot, oszt ezután kikapcsolhatod a beépített opensubtitles agent-et.
    Én ezt tettem, az eredmény sokkal jobb lett, mint az opensubtitles.org agenttel elért.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4970 üzenetére

    Nem vagyok benne biztos, de ez szerintem nem maga a plex-szerver, hanem egy böngészőben futó lokális webkliens-szerűség.
    Olyan, mintha a plex-szerver backend service-e nem működne (nem indul el? nem ismerem a Windows-os változatot, de lehet, hogy érdemes lenne admin userrel a windows Services listájat megnézni, hogy van-e ott Plex service és az fut-e? Ha nem, megpróbálni kézzel indítani.
    De ez így lehet, hogy hülyeség...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4973 üzenetére

    “viszont a web ui is a szerveren fut”

    Nem egészen.
    A web ui a Plex Web App local version-je, ami magával a Plex szerverrel együtt telepszik fel a gépre.
    Na, ez nem találja a Plex szervert backendjét.

    itt van egy support page erre az esetre, talán ez segít még: KATT

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4981 üzenetére

    no de ha egy programként fut, akkor hogy a fenébe nem éri el a saját backendjét böngészőből?
    Mindegy, mert már úgyis megoldódott. De azért rejtélyes :)

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #4986 üzenetére

    Ahogy látom, a megoldás az általam linkelt service-oldal által javasolt volt, vagyis hogy ki kellett törölni a registriből azt a négy kulcsot. A dolog fölöttébb érdekes, de fő, hogy megvan.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Stehe #4991 üzenetére

    A Samsung UE65NU8002 nem tartalmaz beépített DTS-támogatást. DD+ van benne.
    Tehát a tévé a DTS hangsávot nem tudja dekódolni, és ezt a Plex-kliense közli is a szerverrel, valamint azt is, hogy DD+ kell neki. Ezért történik meg az on-the-fly DCA -> AC3 konverzió, smi meglehetősen számításigényes feladat, a géped egyszerűen nem bírja, oszt ennyi.
    (érdekes, hogy a hiedelemmel ellentétben a veszteségesen tömörített formátumok közötti konverzió sokkal erőforrásigényesebb, mint a tömörítetlen vagy veszteségmentesen tömörített formátumok közötti. Arról nem is szólva, hogy a két veszteséges tömörítés közötti konverziónál tovább romlik a hang. Tehat dolgozik a géped ezerrel azon, hogy lerontsa a hangot. Ez a felállás - mondanom sem kell - kontraproduktív, és ebben sem a Plex szerver, sem a Plex kliens nem ludas (pontosabban: azért lehetne a kliensben klieensoldali dekódolással játszani, ha ezt akarnák, de jó okkal ezt nem akarják).

    Sajnos nálam is oda jutott a dolog, hogy értelmesen nem lehet Plex-ről a tévém (LG OLED 55B7V) sajat Plex-kliensével 4k-s filmeket nézni. Egy viszonylag tűrhető kompromisszum az AppleTV 4K beszerzése, azon pl. Infuse-zal menni fog minden, kivéve az Atmos (illetve az is megy majd, de 7.1 LPCM-be atkódolva - kliens oldalon, tehát a szerver nem transzkódol semmit).

    Egyéb külső médialejátszóval is biztosan meg lehet oldani, de szerintem 4k nézésre a tevé saját Plex-kliensét jó ideig elfleljtheted.

    Sajnálom a rossz hírt. De ez van.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    Kicsit rákerestem a neten, és az az igazság, hogy tele vannak a Plex-fórumok az általad tapasztalt problémával Android TV-k esetében. Az utolsó ilyen bejegyzést a Plex “hivatalos’ fórumában erről december 2-ai dátummal láttam, és arról szólt, hogy még mindig nem működik rendesen. Konkrétan az, amit leírtál: sztereóba konvertálja. Bármit és bárhogyan állítanak be, tévén, Plex-kliensben, szerveren.
    Egyértelmű, hogy messze nem vagy egyedi eset ezzel a gonddal, és az is, hogy as Plex kliensben van a probléma. Ugyanebben a fórumban több user is arról számol be, hogy ugyanazon a tévén, amelyen a Plex kliens szarakodik, a Kodi porblémamentesen játssza az 5.1-es hangot. Nagyon valószínű tehát, hogy nem a tévével van gond nálad sem.

    Ez a legelkeseredettebb bejegyzés októberben született, ez mondjuk már túlzás, emiatt adja el a tévéjét az egyik user:
    “Are there any Android TVs not affected by this? I have a Philips PUS7502 which I will be selling because of this, but not sure what the alternative would be? Seems people have problems on newer Android TV sets anyways…”
    Csak azt nem értem, hogy ezek után miért másik Android TV-ben gondolkodik még mindig?

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz MasterMark #5034 üzenetére

    Ezt nem nekem szántad, ugye? Mert én is csak válaszoltam donceleger8-nak (bár sajnos mellényúltam, így új hozzászólás lett), nem nálam van a probléma.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz konigjanos #5039 üzenetére

    Ha több darabból áll egy film, a darabokat ugyanabba a könyvtárba tedd, és így nevezd el (át):
    Filmcím - pt1.kiterjesztés
    Filmcím - pt2.kiterjesztés
    ...

    Ahol a kiterjesztés az eredeti fájltípus, pl mkv, avi, mp4, stb.

    Példa:

    C:
    \Movies
    \The Dark Knight (2008)
    The Dark Knight (2008) - pt1.mp4
    The Dark Knight (2008) - pt2.mp4

    a kötőjel és a "pt" fontos, tehát pont így nézzen ki.
    Ha van felirat, és az is több darabban, akor hasonlóképpen, pl magyar nyelvű SRT-k esetében:
    Filmcím - pt1.hu.srt
    Filmcím - pt2.hu.srt

    A Plex szerver így egynek fogja venni ezeket, és egymás után, összefűzve játssza le.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    @BonFire: Lassan kezdek én is a Te véleményedre jutni, sajnos... Több év használat után.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz blakey #14772 üzenetére

    Ennél azért "picit" bonyolultabb, mivel ha jól értem a szerver itt Magyarországon van, a kliens pedig Svédországban lenne.
    Ehhez az internetkapcsolatot biztosító router-en engedélyezni kell az UPnP-t vagy NAT-PMP-t, majd engedélyezni kell a Plex-szerver beállításoknál a Remote Access-t. Ha ez nem vezet sikerre (bnálam nem működött), akkor a routeren egyrészt be kell állítani a DHCP beállításoknál, hogy a szervert futtató gép mindig ugyanazt az IP címet kapja ("static lease" - itt meg kell adni egy tetszőleges nevet, a Plex-et futtató gép ethernet-kártyájának vagy wifi-egységének /amelyiken szertnéd a Plex-forgalmat bonyolítani/ MAC-címét, és a kívánt lokális IP-címet Pl. 192.168.1.3, innentől mindig ezt a címet kapja a gép etherneten / WiFi-n ), majd kézzel kell felvenni egy port-forwarding rule-t, az "Enable Remote Access" alatti adatokkal (Name pl. "Plex", source IP üresen hagyva, source port 32400 (ha nem állítottad át a szerveren), destination IP az a lokális cím, amit a DHCP static lease-ben beállítottál /a példámban 192.168.1.3, destination port 32400). Ez laikusok számára nem lesz egyszerű feladat, egy valamennyire hozzáértőt kell megkérni rá, mert a router-buhera valamennyi hozzáértést igényel mindenképpen.
    Itt van egy angol nyelvű leírás, de ez is csak az egyszerű esetet tárgyalja (ha megy az UPnP / NAT-PMP engedélyezéssel, ráadásul azt sem részletezi, hogy hogyan engedélyezd, mert teljesen router-függő): KATT IDE

    És ha mindez megvan, akkor még mindig lehet, hogy az LG-n a kliens kijelenti, hogy távoli szerverre csak Plex Pass megléte esetén hajlandó csatlakozni (és akkor kell egy Plex Pass előfizetés is).

    Vagy mindez már megvan?

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz blakey #14775 üzenetére

    Akkor nálad már engedélyezve van a szerveren a Remote Access. Ez tuti, nézd csak meg a beállításoknál. És ehhez kell az otthoni routeren az UPnP vagy NAT-PMP vagy akézi port-forwarding. Alapból ezek nem szoktak bekapcsolva lenni egy routeren, de lehet, hogy a te routerednél be volt (kivéve a manuális port forwardingot mert azt nincs honnan kitalálja a router). De ettől még valamikor.a Plex-szerver beállításokban engedélyezned kellett a Remote Access-t.
    Egyszerűen így működik az interneten keresztüli elérés. Elég fura lenne, ha a mindenki más által is által használt lokális IP-címeidre csak úgy rá tudna kattanni bárki az interneten.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz stickermajom #14777 üzenetére

    Próbáltam az egyszerű megoldást, amit egy laikus is el tud végezni. Amúgy a PLEX maga ezt mondja, nem a port forwardingot. És igen, igazad van, security rémálom. A PLEX viszont CSAK akkor tudja automatikusan konfigurálni a routert, ha ezek közül valamelyik engedélyezve van. És nálam még úgy sem tudta, szóval manual port forwarding a routeren :) Persze lehet szerencsés csillagzat: a routeren alapból engedélyezve van az UPnP (khm... ilyen routert sem szívesen vennék többet), és a PLEX automatikusan el is tudta végezni a konfigurálását, és akkor minden rendben.
    De nem feltétlenül elég egy portot forwardolni, kell a DHCP static lease is, ha nem tud a router MAC-alapú port-forwardingot (az enyém pl. nem tud, IP címet kell megadni destination-nek).

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz blakey #14778 üzenetére

    O.k., te tudod :D Azért linkeltem a PLEX oldaláról a Remote Acces leírást, hogy nézzétek meg, mit ír erről maga a PLEX. Nem kell vizsga hozzá, de akkor te biztosan meg is értetted, amit írtam :D

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz smallmer #15209 üzenetére

    Transzkódolás:
    A szerver beállításokban, a "Transcoder" alatt van egy "Disable video transcoding", próbáld meg, milyen, ha ezt becsekkolod (sajnos audio transzkódolást akkor is fog csinálni, ha az eredeti audio minőséget nem képes a kliens lejátszani - én magam pont ezért használom az Infuse-t PLEX-kliensként is, mert az behazudja a szervernek, hogy mindent tud, függetlenül a hkliens hardver tényleges tudásától, így a szerver nem fog audio-transzkódolni sem, és az Infuse maga szépen lejátssza az eredeti streamet - ezzel persze a PLEX-szerver egyik legfontosabb értelmét veszíti el, de ha egyszer ez kell ahhoz, hogy veszteségmentesen tömörített Atmos hangsávú filmeket AppleTV-n ne tömörített hanggal játsszon le...).

    Távoli elérés:
    Ha távoli elérést használsz, ne feledd a szerver beállításokban a "remote access" alatt beállítani az otthoni, mérésekkel meghatározható feltöltési sebességet ("Internet upload speed" ez alapból nálam 1 Mbps-re volt állítva, átállítottam 900 Mbps-re, mert legalább ennyit mindig mérek), valamint a "Limit remote stream bitrate"-et is rakd "Maximum"-ra, ha ez a kívánságod (de ezt érdemes átgondolni :D)

    A többit a plex klienseken kell beállítani.

    Ha web-kliensen nézed, akkor a "Plex web" beállításcsoport alatt van "Quality", itt szedd ki a pipát (ha van) az "Automatically adjust quality" mellől, az internet streaming-et állítsd a kívánt minőségre, a Home Streaming alól pedig szintén szedd ki a "Use recommended settings"-et, és a ezután megjelenő "Video quality" kombóban legyen "Maximum".

    A többi kliensen hasonlóan kell eljárni, de tényleg klienstől függ...

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Imi1981 #15214 üzenetére

    Helyi hálózaton szerintem csak a Plex szerver DLNA szerver funkciójának bekapcsolásával, illetve DLNA-klienssel tudja használni ha nincs internet csatlakozás.
    A Plex-klienseknek szerintem kell az internet az autentikációhoz, hiába van a szerver is ugyanazon a helyi hálózaton.
    De lehet, hogy tévedek.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Sanyi.mTs #15224 üzenetére

    Gondolom akkor már fel is van véve az inkriminált eszköz ezzel a címmel a routered "DHCP Static Lease" táblázatába....

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz SunMount3r #15232 üzenetére

    Pedig nagyon egyszerű megérteni. Vegyél egy laptopos és lejátszóprogramot (pl. VLC), ésjátszass le vele lokálisan a gépedről egy filmet pl. mkv-ban, amelynek 5.1-es hangja van. Dugj a laptopra egy fejhallgatót.
    A film meg fog szólalni a fejhallgatódban, pedig az hardveresen csak sztereót tud. A megoldás egyszerű, a lejátszóprogram konvertálja az 5.1-es hangot sztereóba.
    A PLEX-ről való Atmos-lejátszáshoz azért kell "behazudna" a kliensnek a szerver felé a kliens hardver képseeégeit, mert az AppleTV nem tud veszteségmentesen tömörített Atmos hangot, ezért ha nem hazudik a lejátszó, akkor a szerver fogja transzkódolni a hangot. A transzkódolás egy picit bonyolultabb folyamat, mint a sima dekódolás/átalakítás/lejátszás, mert az átkódolt hangot szerveroldalon újra be kell pakolni a streambe, vagyis pl. Atmos - 5.1 esetében újra be kell kódolni Dolby Digital (Plus)-ba, amit aztánz Apple TV dekódol. A Dolby Digital (Plus) hangtömörítése veszteséges (értsd: kevésbé szól jól, minte gy veszteségmentesen tömörített hang-stream).

    Végül, hogy tisztázzuk az AppleTV 4K képességeit: Atmosból kétféle van: veszteségesen tömörített és veszteségmentesen tömörített. A veszteségesen tömörített Atmos-ban a hangobjektumok tömörítésére lényegében ugyanazt a (pontosabban nagyon hasonló) veszteséges eljárást használják (AC4, ami AC3-ra épül), mint a Dolby Digital Plus (AC3). A veszteségmentes Atmos pedig ugyanazt a tömörítási algoritmust használja (MLP, más néven PPCM), mint a Dolby TrueHD. Utóbbit nem tudja az AppleTV dekódolni. Előbbit tudja.
    A veszteségesen tömörített Atmos jóval kisebb sávszélességet igényel, mint a veszteségmentes, ezért értelemszerűen a Nstreaming szolgáltatók, Netflix, Prie Video, Disney+, AppleTV+/iTunes, stb. azt használják. Ha AppleTV-n hallottál Atmost szólni, az kizárólag streamszolgáltató-kliensből hallottad.
    A torrentezhető filmek ugyanakkor veszteségmentes Atmos-t tartalmaznak. Ezt önmagában nem képes dekódolni az AppleTV, ezért az ilyen filmek esetében igen intenzív transzkódolási aktivitást figyelhetsz meg a plex-szerveren.
    Az Infuse behazudja a szervernek a veszteségmentes Atmos-tudást, és az emiatt transzkódolatlanul megkapott streamet szoftveresen dekódolja, majd 7.1 LPCM-bitfolyamként adja át az AppleTV hardverének (ami már nemm igényel így dekódolást, tehát boldogan működni fog). Hozzáteszem, hogy maga a film így sem Atmos-ban fog megszólalni, mert az Atmos nem egyenlő a 7.1 LPCM-mel. A hangminőség viszont akár drasztikusan jobb lehet, mintha a szerveroldal transzkódolná veszteségesbe.

    Talán így már érthető.

    [ Szerkesztve ]

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Snoop-y #15320 üzenetére

    Igen, Infuse-t hasznlok a PLEX szerverrel AppleTV-n és egyéb almás cuccokon is. Jelenleg van Plex Pass-om, de csak kb fél éve, és azelőtt is ment, az Infuse-zal való lejátszás, Plex Pass nélkül is.

    Csak halkan jegyezném meg: a Plex szerver lényege a transzkódolás - ha remote-ban használod - ugyanis így pl. igen komoly mobil sávszélességet és mobiladatmennyiséget spórolsz. Meg különben is. De én is pont azért használok Infuse-t, hogy az otthoni kliensek felé ne akarjon transzkódolni a szerver.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák