Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • totron

    addikt

    válasz Tasunkó #38 üzenetére

    Na így már értem, bár az öntudatra ébredést továbbra sem gondolom, hogy pont a jó öreg hazugság hozná el. Illetve kérdés, hogy létezik-e öntudat nélkül a humán értelemben vett, igazi absztrahálás. Egyáltalán, mennyiben érdemi eleme az absztrakt információfeldolgozás egy emberi következtetés-rendszernek (elég sokaknak 1:1-ben hat a beérkező, bocs, beérkeztetett infó). Nekünk kell-e előszűrőként szem előtt tartanunk, hogy statikus-nyers adathalmazokat kell értelmeznünk vagy az "AI"-nak? Ha igazi AI-vá válik, vajon opcionális lesz a ferdítés szisztémája vagy alapértelmezettként tolja majd, ahogy te írod? Egyáltalán milyen rétegre érdemes belőni egy mai AI-t, kiket szolgáljon? Ugyanez kérdés lesz igazi AI-ként is, kíváncsi vagyok kiket preferál majd és milyen változók szerint. Persze ez a prefera sokadlagos lesz az érdeklődési körei közt, nyilván. A gép forog, az alkotó pusztul.

  • Darmol

    senior tag

    válasz Tasunkó #48 üzenetére

    "az absztarkt információfeldolgozás mértéke, az nagyon túlbecsült lehet"
    A probléma kb. a következő:
    1. Az absztrakt gondolkozás alapvetően derivált adatokon alapul.
    2. A származtatás összességében mindig egyirányú adatvesztéssel jár.
    3. Az adatvesztés mértéke csökkenti a hatékonyságot.
    Az emberek információfeldolgozása evolúció eredménye ami azt jelenti, hogy az egyszerű dolgokat már rég "kipróbálta" az evolúció. (Amit manapság AI fejlesztés címén csinálnak lássuk be nem említhető egy lapon még az emberi átlagintelligenciával sem, pedig az... Nos tudjuk milyen.)
    Az összes emberi "hiba", kezdve pl. a felejtéssel az információ magasabb szintű feldolgozását segíti. Pl. ha emlékeznénk a negatív tapasztalatokra, akkor az nagyon sok mindenben hátráltatná az embert. Szóval, ha emberi intelligenciát akarunk létrehozni, óhatatlanul a program részei kellenek legyenek az emberi "hibák"tulajdonságai.
    Itt felmerül a kérdés: Mi a fenének hozzunk létre egy emberi elme másolatát. Nincs elég ... a világon? És irgalmatlan erőforrások mennek el arra, hogy létrehozzon az emberiség valamit, ami potenciálisan semmivel nem fog többet tudni egy átlagembernél.
    Másrészt. Embert akarunk alkotni, és jelenleg a vírusok szintjén ügyködünk. Ez hatalmas teljesítmény a kőbaltához képest, de meglehetősen sok sci-fi történet foglalkozik azzal, amikor csodagyógyszert akartak létrehozni vírusok segítségével, és így sikerült kipusztítani az emberiséget. Viszont jelenleg is meglehetősen nagy számú vírusokon alapuló gyógyszer létezik.
    A fentiekből következik, hogy az AI fejlesztése nem csak hasznos, de szükségszerű is. Viszont nemcsak maximális szigorúsággal be kell tartani a biztonságra vonatkozó biztonsági szabályokat (hiszen egy-egy tévedés óriási károkat tud okozni), de nem is szabad túl sokat várni a technológiától. Egyszerűen ha nem veszik figyelembe azt, hogy a mesterséges intelligenciának matematikai korlátjai vannak, annak csak újabb pofára esés a vége.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • Darmol

    senior tag

    válasz Tasunkó #73 üzenetére

    "Az ember tanul, de végeredményben amit megtanult, felülírja a gyakorlati tapasztalattal"
    Így-így. Az élet része a változás.
    "vagy elfelejti."
    Nagyon kevés dolgot felejt el ténylegesen az ember. Inkább csak nem tudja előhívni. Sokszor van az, hogy nem tudja mi alapján dönt: "intuitív" döntést hoz. A tudatalattid számol, de nem közli, hogy mit vett alapul ezért nem tudja megmondani honnét az info. Ismerős? :))
    Ez egy ember esetén természetes, de minden AI jelenleg gép.

    "Nagyon pazarló módja valamilyen képzettség elsajátításának"
    A "pazarló" egy relatív fogalom. Tudsz olyan módszert amelyik adott körülmények között jobb eredményt hoz? Az emberi szervezet egy olyan komplex egység amely szinte a semmiből válik űrhajózásra alkalmas egyeddé.
    Ideális űrhajózásra? Nem. De képes rá.
    Egy AI-nak sokkal-sokkal kevesebb feladatot kell elvégeznie, és

    "valószínűleg az evolúció is ellene megy,"
    Nem igazán.

    "ezért érezzük egy erőszaknak a tanulást, nem pedig részben természetes tevékenységnek, mint a játékot vagy az alkotást esetleg a sportot, munkát"
    A tanulás azért érezhető erőszaknak, mert mást szeretnél csinálni helyette. Sok ember nem érzi erőszaknak a tanulást, mert szereti csinálni. Ha valaki futni szeretne, nyűg neki a helyben alkotás vagy olvasás. Ha könyvtárban szeretne tanulni, nem akar máshol alkotgatni pláne nem futni. Ha új dolgot szeretne csinálni, erőszak ha futni vagy olvasni kényszerül, mert _helyette_.
    Sok ember pedig egyszerűen lusta és semmit nem szeret csinálni.

    "A biztonság alatt mindenki mást ért, valószínűleg sokan azért fektetnek AI-be hogy nyerjenek, mások a tőkéjük lebomlását próbálják vele visszafogni, stb. "
    Mindenki azért fektet az AI-be, hogy jól járjon. Nincs is ezzel semmi probléma. Viszont tudomásul kell venni, hogy a mohóság _soha_ nem kifizetődő. Na ez utóbbi nem csak az AI-nál probléma.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Tasunkó #113 üzenetére

    Én a felejtést mondtam. Betiltott, üldözött irományok is fennmaradtak (most mindegy, mi). Szóval régen se vót minden jobb.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Tasunkó #116 üzenetére

    Igen, az a tréning lényege, általában. ELvileg nem is nagyon lehet visszafejteni, hogy mit tanult meg belőle (nekem ez azért meredek, egy szoftvert vissza lehet fejteni, csak más kérdés, hogy mennyi meló ;] ).

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Darmol

    senior tag

    válasz Tasunkó #106 üzenetére

    "A mohóság mindig kifizetődő, a civilizációnk mohó, aki nem zabál azt elsodorja a történelem, tehát mint logikai példa lehet aggályoskodni fölötte, de a gyakorlatban nyertes taktika."
    mohóság: erős vágy arra, hogy több legyen neki, mint amire szüksége van, vagy amit megérdemel; kapzsiság
    Tehát a mai mohó fogyasztási társadalom, amely alapvetően a jelenlegi brutál gyors globális felmelegedés oka, alapvetően egy pozitív tulajdonság. És ha nem sivatagosítjuk el a bolygó 90%-át, akkor elsodorja a történelem az emberiséget. Mert a tömeges fajkihalás a nyerő taktika.
    Hogy is mondtad?: "bizonyára az ok-okozati összefüggéseit nem vizsgáltad alaposan ehhez a megállapításhoz"

    "hol is az a kontrollámpa ami felvilágít, hogy csak nyerni akar nem mohó"
    A felvetés jogos, nincsenek éles határok. De szerinted akkor nem is kell semmit tenni?

    "ööö az ember nem lusta"
    A technológiai fejlődés alapja a lustaság. Egyébként nyilvánvalóan a túlzott lustaságra gondoltam a leírtakban.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz Tasunkó #135 üzenetére

    Nálunk van autonóm targonca. Mondjuk abban nem cserélnek akkut, ha éhes, rááll a töltőjére. Bár ebben AI sincs.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • icemad

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tasunkó #135 üzenetére

    Persze. Pl az Essity gyárban nagyobb dolgokat szállítanak, nagy tekercs textil vagy papír, ilyesmi. Ezek nagyjából úgy néznek ki, mint egy villástargonca, de sofőr nélkül. A gyárban körben van nekik külön útvonal kialakítva, ami egyirányú, vagyis körbe körbe mennek. Ha merül az aksi, akkor van egy külön állomás, ahova letérnek. Ott meg egy másik hasonló robot cseréli az aksit. Ha bármilyen akadály vagy hiba kerül a rendszerbe, akkor hívják az emberi operátort. Természetesen a saját rendszerükben minden robot tudja a másik robot aktuális pozícióját és, hogy éppen mit csinál. Ha szükséges, akkor megállnak és elsőbbséget adnak a másiknak, stb. Itt olyan a rendszer, hogy nem minden egyes gépnek van saját mesterséges intelligenciája, hanem van egy fő rendszer, és az irányítja a robotokat egyenként. Agv technológiát használnak. Erről itt találsz információt : [link]
    Sajnos jó fényképet nem tudtam csinálni, mert nem igazán engedik, szóval ez sikerült:


    Are you Baby Shark? No, i'm a motherf*cking hardstyle fish!

  • Darmol

    senior tag

    válasz Tasunkó #164 üzenetére

    Mindegy. Az is mindegy, hogy az emberi energiafelhasználás csak egy része információ feldolgozás. Ha elkezdjük bonyolítani, annak nincs teteje. Ami számít a konkrét esetben, hogy nagyságrendileg nincs különbség energiafelhasználásban egyének között.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

Új hozzászólás Aktív témák