Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Domináns Hím

    kezdő

    válasz emvy #446 üzenetére

    Szerintem az AI-verseny soha nem fog véget érni és kb. most tartunk a nulladik lépésnél, ezért nagyon korai lenne még győztest hirdetni. A Human Genom Projectnél is megdönthetetlennek tűnt a nyugati fölény, aztán kiderült, hogy mégsem. A kevesebb törvényi és etikai korlát nem a liberális demokráciák jellemzője, különösen nem a tömeges alkalmazás tekintetében. Felidézhetjük magunkban az AI villámgyors terjedését a kínai közoktatásban - hol is van ehhez képest az amerikai közoktatás? Egy-két évtized múlva könnyen lehet, hogy teljesen más szereplők is meghatározóak lesznek (pl. India).

    "Majd kiderul, de igy 2023 elejen cseppet sem tunik ugy nekem, hogy az USA dominanciaja valodi veszelyben van."

    Én sem gondolom, hogy máról holnapra elenyészik, de ettől még folyamatban van egy másik, eleve óriásiként indult világhatalmi pólus megerősödése. A dollárt sorra cserélik le a világ legnépesebb országai és legnagyobb nyersanyagexportőrei az egymás közti kereskedelemben, ezt a szankciók csak katalizálják. Ennek erős hatása lesz Nyugaton is, méghozzá nem kellemes. Több ország egyértelműen arrafelé gravitál, nem véletlenül. Afrikai államok egész sorában például nem az AI hiánya nyomasztó, hanem a gabonaféléké és a kínai tőke sokszor olyan területeken landol, ahol ezelőtt semmi nem volt. Ezek a befektetések hosszú távú, potenciálisan akár több évszázados gazdasági-hatalmi berendezkedésnek ágyaznak meg bányászati és infrastrukturális projektek formájában. A történelem folyamán láttunk már hasonlót, csak a szereplők változtak. De vajon hány hasonlóan jövőbe mutató projektet indított az Európai Unió, hogy a jövőben ne legyenek ellátási problémái?

    "ezalatt azt erted, hogy dragabb lett a trappista egy brutalis haboru kozepen? hat, azert ez nem akkora para"

    Amikor látványosan zuhan az európai gazdaság versenyképessége, a megélhetési nehézségekről szóló híradásokkal van tele az európai sajtó, az amerikai tőzsde 52 éve nem zárt olyan rossz első félévet, mint tavaly, 40-50 éves inflációs rekordok dőlnek meg, akkor azért már többről van szó, mint a trappista megdrágulása. De ezt mindketten tudjuk.

    Hi!King

    "Mondom ezt úgy, hogy szívesebben látnám Európát az élen"

    Naná, én is. De Európa sajnos átaludta az elmúlt évtizedeket, egy rakás fontos fejlesztés maradt el kulcsfontosságú ágazatokban, mások versenyképességét pedig a policymaker körben meghozott balfasz döntések ásták alá, ezért nézzük most hátulról az élmezőnyt.

    szabi__memo

    Szívesen kitárgyalnám itt a szankciós témát hidd el, de akkor tényleg letiltanak.

    archie17

    Nyilván lehet vitatni Fukuyama hatásának erősségét, bár napi szinten köszönnek vissza a gondolatai a politikusok beszédeiben, a mainstream médiában, vagy akár ezen a fórumon is, ahányszor csak az autokrata berendezkedésről és/vagy Kínáról értekezik valaki. Szerinted kinek a hatása erősebb a témában? A shadowbull által felvetett Huntingtoné? Fontos, de messze nem befolyásolta ennyire a liberális fősodor felfogását (szerintem amúgy sokkal reálisabb). Legutóbb amúgy A kapitalizmus újratervezését olvastam kicsit hasonló témában, egész jó gyűjtemény érdekes felvetésekkel.

    [ Szerkesztve ]

    Egy szimpátiát szülő nicket akartam. :)

Új hozzászólás Aktív témák