Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Oppenheimer

    veterán

    válasz DanielLong #3198 üzenetére

    Hát igen, ezek mind problémák, de mind orvosolható is, ahogy írtad. Van már ennyire fejlett az emberiség hogy ezt megoldja. Egyébként az emberi faj egyik legnagyobb evolúciós előnye az alkalmazkodóképesség. Elindultunk Afrikából és az egész bolygót benépesítettük. Még olyan helyen is él ember ahol nincs semmi, csak jég, és az étrendjük csak fókából áll. A klímahisztizők alábecsülik az embert.

    [ Szerkesztve ]

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #3223 üzenetére

    De miután testközelből láttam egy fél ház szigetelése közben keletkező "mikro-nikecell" áradatot, teljesen elgondolkoztam, hogy hány év szelektív gyűjtésével tudnám ezt kompenzálni.

    Azt egyébként lehetne normálisan is csinálni, te egész egyszerűen csak a magyar építőipari rideg valósággal szembesültél...

    #3224 Oppenheimer:
    És ezt láttad itt, vagy most csak szélmalomharcolsz?

    [ Szerkesztve ]

  • bandus

    veterán

    válasz DanielLong #4704 üzenetére

    az én értelmezésem szerint az etf nem csak 4-5%-kos kamatozású hosszú kötvényt tartalmaz, hanem pl. x éve vásároltakat is, amik még nem jártak le. amennyiben ezek lejárnak, akkor vesznek bele mostani kamatozásút. de persze várd meg, amíg valaki ezt normálisan el is mondja neked :D DTLA, DTLE már tisztul, a közvetlen kötvényvásárlás még egy jó opció, de ezzel még azért várok majd kicsit.

    "a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #4704 üzenetére

    Na most ha jól figyeltem a topikban, akkor közvetlenül nehéz USA kötvényeket venni, ezért (is) népszerűek a kötvény ETF-ek (meg gondolom likvidebb).

    Alapvetően adózásbeli okai vannak: eddig TBSZ képes brokinál közvetlenül nem fértél hozzá USA kötvényhez. Nem "nehéz" volt, hanem adómentesen nem tudtál. Most már lett IB TBSZ, ott már lehet közvetlenül is TBSZ-re venni, most viszont az amcsi kettős adóztatás miatt kérdőjeles az adózás. Van aki szerint a STRIP kötvények nem lesznek odakint extrán lesápolva mert ott nincs "kamat", az az árfolyamba van rejtve, de én pl. ebben nem vagyok olyan biztos. Kötvény ETF-nél kibocsájtó (EU) országban leadózzák a kamatot alacsony kulccsal, TBSZ-en neked meg már nincs adód.

    Likviditásban nincs érdemi különbség.

    Viszont a kötvény ETF-ek árfolyama csak kis mértékben emelkedett, ha jól vettem ki olyan 1-1.5% közötti értékkel. Ez nekem túl kicsi ahhoz képest, hogy az éves kamat emelkedése mennyi kamatos kamatot eredményez a futamidő alatt.

    Szerintem egyszerűen csak rossz ETF-et néztél, olyat, ami rövid kötvényeket tart. Hosszú kötvényeknél volt esés, nem is kicsi. Bár az EUR árfolyam csalóka lehet kicsit mert közben a dollár is erősödött, de még EUR alapon is jelentős esés volt.

    Aztán még egy olyan mellékes kérdés, aminek lusta vagyok visszaolvasni most, hogy mi a legjobb módja hosszú USA kötvénybe beszállni az Ersténél?

    Ersténél szívás, mert csak Xetra van, az egyébként legjobb (EU) opció DTLA ott így nem elérhető... Vagy veszed a distributing párját, az IS04-et, ez esetben némi kényelmetlenség, hogy időnként megszórnak az USD kamattal, vagy megelégszel a rövidebb durációjú SXRM-el, az accumulating, itt nem kapsz rendszeres aprót, visszaforgatják.

    Az Ersténél sajnos ez egy rejtett költség, szar a kínálat. Alap részvény B&H-nál összetettebbre alkalmatlan kb. Ja, OTP-t meg common egyedi részvényeket még lehet tartani, még arra használható esetleg, ha valakinek ilyen perverziói vannak.

  • Ixion77

    Topikgazda

    válasz DanielLong #4704 üzenetére

    A kötvények árazását szerintem úgy a legkönnyebb megérteni, ha a DKJ-ként nézed őket. Tehát van egy kötvény ami lejáratkor mondjuk 100 patákot fog fizetni. Kérdés, hogy te mennyit adsz ezért a kötvényért. Ha egy év a hátralevő futamidő, és az aktuális kamat 5%, akkor a kötvény ára 95 peták lesz. Ha az aktuális kamat felmegy 6%-ra, akkor a kötvény ára 94 peták lesz. Tehát minél magasabb a kamat (5 -> 6) , annál alacsonyabb az árfolyam (95 -> 94).
    Ha több év van még hátra, akkor értelemszerűen annyival alacsonyabb az árfolyam. Pl. ha 1 év helyett 2 év van még 5% kamattal, akkor nem 95, hanem ~90.25 lesz a kötvény ára. (A kamatos kamatozás miatt nem 90). Ha 6%-ra változik a kamat, akkor ~88.4 lesz az ár. Az 1% kamatváltozás ez esetben 2.1% árfolyamváltozást eredményezett. Minél több év van hátra a futamidőből, egységnyi kamatváltozás annál nagyobb árfolyamváltozást fog indukálni.
    A piac pedig egyszerűen úgy áraz, hogy nem érdekli hogy korábban mennyi volt egy kötvény árfolyama vagy hozama, vagy épp mennyiért lett kibocsájtva. Csak azt nézi, hogy mikori a lejárata, és mostantól addig mennyi a jelen pillanatban elvárt kamat. Ez kiadja az árfolyamot. Ha van még köztes kamatfizetés, vagy egyéb előnyök/hátrányok azokkal módosul az árfolyam.
    (Persze végig fordítva ültünk a lovon hiszen nem a kamat határozza meg az árfolyamot, hanem az árfolyamból következik a kamat, de ez most lényegtelen.)

    A kötvény ETF-ek árfolyamváltozása nekem is kissé zavaros. Valamiért kevésbé mozognak, mint az általuk tartott kötvények árfolyama. Kis mértékben ezt okozhatja az hogy nem 100% kötvényben ülnek, de a különbség nagyobb a feltételezhető készpénzaránynál.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #4713 üzenetére

    Bocs, de nem értem a kérdést. A 7-10 éves ETF nagyon leegyszerűsítve 10 év hátralévő futamidejű kötvényeket vesz és eladja őket 3 év múlva, az eladásból befolyó összeget meg újabb 10 éves kötvényekre költi. Így mindig kb. azonos hozamú kötvényekkel lesz kitömve. Hogy ez az átlaghozam jobb-e vagy rosszabb konkrét 10 éves futamidejű kötvényhez képest, az hozamkörnyezet függő (hozamgörbe 7-10 éves szakasza hogy néz ki). Valamivel rosszabb lehet az ETF költségei miatt, bár ez szvsz elhanyagolható.

    Ami a nagy különbség konkrét kötvény és kötvény ETF tartása között, hogy közvetlenül tartva a kötvényt annak folyamatosan csökken a durációja az idő előrehaladtával. Magyarán te 3 év múlva már csak egy 7 éves kötvényt tudsz eladni, míg kötvény ETF-nél ugyanúgy egy 7-10 éves "átlagot", mint amikor vetted.

    #4715 Ixion77
    Más ETF-re is megvizsgáltad van-e ilyen árfolyam anomália vagy csak a TLT-re? Egyébként nem tudom, mi lehet az eltérés oka.

    [ Szerkesztve ]

  • Ixion77

    Topikgazda

    válasz DanielLong #4713 üzenetére

    "ha jól gondolom, akkor az említett ETF-k csak kisebb hozamot fognak produkálni, mint a jelenleg kapható mondjuk 10 éves USA kötvény, mivel az etf-nek csak egy kisebb részét fogja kitenni ez a papír."

    Szerintem nem jól gondolod, mert az aktuális piaci áron kell nyilvántartaniuk mindent, függetlenül attól hogy mikor lett kiadva vagy mikor vették. Az aktuális árat pedig az aktuális kamatszint és a lejárati dátum határozza meg.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #4720 üzenetére

    Ebben az esetben nem az lesz, hogy az etf most átlagban 4% hozamú kötvényeket tartana?

    Nem, a leegyszerűsített példádban 4% átlag kamatot fizető kötvényeket tart, de a hozamot nem csak ez adja, a kötvények árfolyama úgy módosít rajta, hogy a hozam jelenlegi hozamkörnyezetnek megfelelő legyen. Ha a durációs különbségektől eltekintünk, mindegyik kötvénynek a hozama ugyanannyi lesz.

    Egyébként módosítanám a fenti állításomat picit: ha te árfolyamnyereségre hajtasz, akkor ETF vs közvetlen kötvénytartás vonalon járhatsz jobban a közvetlen kötvénnyel, ha az ETF által tartott kötvények átlag kamatánál (ami nem tudom, bárhonnan amúgy megtudható-e) alacsonyabb kamattal kibocsájtott kötvényt veszel a cél intervallumból. Mert kisebb kamat mellett nagyobbat kell elmozdulnia az árfolyamnak, hogy kijöjjön az azonos várható hozam. Tehát pl. COVID alatt kibocsájtott, történelmileg rekord(?) alacsony kamatú kötvények közvetlen tartásával nagyobb "áttéttel" tudod megjátszani valszeg a várva várt kötvény esést, mint egy ETF-el, amiben lesz mindenféle az elmúlt X évből.

    Persze ez megint cél kérdése, ha amúgy kamatozó kötvény lábat akarsz építeni/árfolyam kockázatot akarsz csökkenteni, akkor meg pont fordítva, a magasabb kamat jobb.

    [ Szerkesztve ]

  • Ixion77

    Topikgazda

    válasz DanielLong #4720 üzenetére

    "Ebben az esetben nem az lesz, hogy az etf most átlagban 4% hozamú kötvényeket tartana?"

    De igen, csak éppen teljesen mindegy milyen hozamú a kötvény. Az árfolyama annak mértékével "korrigálva" van. Bele van számolva.
    Ha direkt kötvényt veszel, annak az az előnye (és hátránya), hogy ha tartod lejáratig, akkor garantáltan fixen a mostani árfolyamból és az ismert hozamból adódó nyereséget fogod kapni. Az árfolyama közben változik ugyan, de az téged nem érint, mert nem adod el.
    Ha ETF-et veszel, azzal folyamatosan "megújítod" a kötvényedet. Tehát kvázi minden nap megkapod az aznapi kamatot, plusz az aktuális árfolyamváltozásból adódó nyereséget/veszteséget. Ezért a példádban a visszaeső kamat 20 évre való kivetítéséből adódó nyereséget már két év múlva megkapod. De valójában akkor is megkapod azt, ha a direkt vette kötvényedet mégis eladod 2 év múlva.

    A direkt kötvényvásárlást én hosszas tervezés után két okból vetettem el:
    1, Az adózása jövő január 1.-től kezdve valószínűleg pocsék lesz.
    2, A spread sokkal nagyobb mint az ETF-ek esetében. Mivel ezek nem rohangáló árfolyamú részvények, hanem komótosan mozgó kötvények, ezért ez extrán számít.

    #4719 julius666
    "Itt most te a hozamváltozásokat "százalékosítottad" nem a konkrét kötvény árfolyammozgásokat igaz?"
    Így igaz. Pontosan ez volt a hiba.

    "A kötvények fizetnek is kamatot, nem csak az árfolyammozgás adja a hozamot. :)"
    Ez szerintem lényegtelen. Az ETF is fizet osztalékot, vagy visszaforgat.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Új hozzászólás Aktív témák