Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gabcsika

    tag

    válasz neduddgi #184 üzenetére

    ''Igazából a mi három dimenziós terünkben nem lehet túllépni a fénysebességet''

    Ez nem így van. Ez így megfogalmazva nem igaz.

    De azt elképzelhetjük, mondjuk a szappanbuborék példájára...

    Rossz példa.

    A helyzet a következő:

    1. A fénysebesség átlépése nem sebesség-kérdés, hanem téridő-problematika. A fénysebességnél létezik nagyobb sebesség. Legalábbis anyagi közegben a fény fázissebessége lecsökken. Semmi akadálya annak, hogy részecskék e közegben a helyi anyagbeli fénysebességtõl gyorsabban haladjanak. Ha töltött részecskék haladnak gyorsabban, mint a helyi fénysebesség, akkor lép fel az ún. Cserenkov-féle sugárzás. Ez ez csak egy példa.

    Mondok másikat. Adott egy fényforrás. Pl. a Nap. a Nap korongjának két átellenes pontjáról induló két foton (melyek útjai azonosak, csak irányuk ellentétes, lévén a Nap két átellenes pontjáról indultak) egymáshoz képest 2c sebességgel halad!

    Stb.

    Tehát a fénysebesség nem határsebesség, ezt GYORSAN FELEJTSE EL MINDEN LAIKUS! A fénysebesség a legnagyobb hatÁSsebesség! Nem hatÁRsebesség!

    2.

    Ez valami Mézga Gézás hülyeség továbbélése úgy látom (Mézga Aladár a felfújható űrhajójával járt egy ilyen lapos korong-bolygón). (Áldott légy Romhányi! :D)
    Mert egy ilyen 3 dimenziósnak tartott (de nem annyi, hanem több) világban a mozgás egyértelmű jele nem attól lesz érdekes, hogy ''hányféle'' (a tér 3 irányába) tudok elmozdulni hanem, hogy egyáltalán EL TUDOK MOZDULNI! (Természetesen nem a biológiai mozgásra gondolok, hanem a koordinátákra, irányokra) És mivel el tudok mozdulni, az engem körülvevő világot is fel tudom térképezni (feltételezem a tudás meglétét, de ez most itt nem kérdés). Azaz a dimenzióugrásos marhaságokat gyorsan el kell felejteni, a 2 dimenziós emberkék (ha léteznének) tudnák magukról, hogy 2 dimenzióban élnek...

    Freedom, Nature, Love & Music

  • Gabcsika

    tag

    válasz jakobkacsa #194 üzenetére

    ''azzal, hogy a fenysebesseg a legnagyobb hatassebesseg, pont azt allitod, hogy hatarsebesseg jellegu'' <-> ''a Cserenkovrol pedig annyit, hogy termeszetesen a fentiek soran _mindenki_ egy hallgatolagos megallapodas alapjan a vakuumbeli fenysebesseget ertette a ''fenysebesseg alatt''''

    Ellentmondás. Amit állítok az az, hogy létezik nagyobb seb., mint a fényseb. természetesen a közeg nem volt kikötve, hogy vákuum lehet! Ettől érdekes az egész. És fontos is.

    Freedom, Nature, Love & Music

  • Gabcsika

    tag

    válasz neduddgi #197 üzenetére

    Úgy látszik a kocka-fej effektus nagy divat a ma emberében, a filozófia pedig távol áll tőle, de ezért nem okolhatlak Neduggdi, a társadalom a hibás... Ti., a hatás és a határ kifejezések, ha akarom ugyanazt jelentik (jelen esetben a fénysebesség a legnagyobb), de ha akarom, akkor külön választhatóak (ahogy én tettem). És én bármilyen fájó is, nem állok be a sorba, és nem mosom össze a két fogalmat (sok fizikus csinálja, persze jónéhányan nem, köztük én se). Érdemes szakirodalmat böngészned. Ajánlom Igor I. Smolyaninov (Dep. of Electrical and Computer Engineering, Univ. of Maryland) cikkeit, vagy éppen Brian Greene ''Az elegáns Univerzum'' könyvét. Ők is szépen különválasztják a kettőt, sőt ők tovább is mennek... Minden viszonyítás kérdése persze.

    (Cserenkovból már régen levizsgáztam, bár nem azt húztam... ;))

    Viszont a figyelmedbe/tekbe ajánlok egy most nálam lévő könyvet a híres Paul Davies írta, rövid, tömör, játékos, de kellően izgalmas ez a címe: ''Hogyan építsünk időgépet?'' (Vince Kiadó, 2002)

    Freedom, Nature, Love & Music

  • Gabcsika

    tag

    válasz And #200 üzenetére

    Pontosan!

    Richard P. Feynman: QED. The strange theory of light and matter

    Ez viszont hatalmas könyv! (Mármint nem a méretei, kiterjedése...) :D Olvassátok el! Érdemes!

    Freedom, Nature, Love & Music

Új hozzászólás Aktív témák