Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Atomgeszi

    veterán

    válasz KMT #7977 üzenetére

    Szerintem 99% mindegyiket lehet használni 1 fázisról is.
    Amúgy a 2 zónásak, általában 2 fázisról szoktak menni. 3 fázisról a 3 zónásak, de abból még csak képen láttam. :D Nem igen elterjedt hazánkban.

    Amúgy én személy szerint indukciós főzőlapot ajánlanék, ha már újat vesztek.

    Nyaralásokon a szállásokon, meg németben is ezek a sima villanytűzhelyek terjedtek e. Szerintem borzalmasak egy indukcióshoz képest. Konkrétan, mint egy villanyrezsó.
    Mi gázról váltottunk indukciósra, legjobb.

    Mehet egy kismegszakítóról, ha elbírja.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7977 üzenetére

    Szia,
    A főzőlapok 90%-át be lehet kötni 1 fázisra is, de ilyenkor azon az 1 fázison nagyobb terhelést szeretne kivenni, amit nem biztos hogy a fázisonkénti vezeték keresztmetszet elbír, mármint amit anno úgy gondoltak hogy direkt 3 fázisra kötnek be hogy fázisonként kisebb vezetékkel tudjanak dolgozni.
    A külön főzőlapokat a tervezők épp a vezeték keresztmetszetek miatt alapvetően 2 külön fázisúra tervezik, akkor tudják leadni a max teljesítményt. Annyi hogy sok típusnál a 2 külön fázisos tervezés miatt 1 db vékonyabb nulla bekötő vezeték van, ha még is 1 fázisra történik a bekötés, akkor ezt illik a villanyszerelővel cseréltetni vastagabb nullára, amit fel kell jegyezni a garancia papírba, mert ha nincs feljegyezve, ugrik a gari.
    Ezt sokan nem gondolják fontos problémának, de ne egy ilyen apróság miatt legyen utána vezeték leolvadás.

    A sütők mindig 1 fázisúak, de a fentebb jelzett keresztmetszet-terhelhetőség miatt, jobb szeretjük külön fázisra, vagy külön 3 eres kiskábellel bekötni a főelosztótól.

    Ha tehát a főzőlapot 1 fűzisra akarjátok bekötni, akkor oda jobb lenne 3 eres, 6mm2 keresztmetszetű (de legalább 4mm2-es) kábelt használni, hogy biztosan ne terheld túl.
    Vagy a csak 2,5mm2-es vezetékek vannak, akkor 2x2 db-ot kell bekötni, hogy fázis és nulla is kiadja az 5mm2-es keresztmetszetet.

    Javaslom a Whirlpool márka középkategóriás pl indukciós főzőlapjait, mert azt áram alá helyezésenként van 1 perced beállítani, hogy mi legyen az elérhető maximális teljesítménye, a saját lehetőségeidhez igazítva.
    És garancia kezelésben is korrektebb cégnek tűnik mint pl az Electrolux.
    Általában kiderül a marketing bullshit után hogy azonos árkategóriában nagyságrendileg ugyanazt tudja a legtöbb gyártó főzési szempontból, csak az ilyen apróságokban pl bekötés van eltérés.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7981 üzenetére

    Nem biztos hogy kuka a jelenlegi vezetékezés, le kell ellenőrizni.
    Régebben sokszor csak 5x2,5-ös kábelt/vezetékezés húztak be, de ahol nem volt gond anyagilag, ott 5x4-est, amivel már el tudjátok osztani ahogy kell.
    De miért nem jó a mostani 2 fázisos főzőlap felállás?
    Egyelőre meg van a lakásban a házomfázis, de most le csökkentitek 1 db erős és 2 db 0-ás fázisra?

    Ha csak 5x2,5-ös vagy mégkisebb, akkor jobb lenne azt teljes egészében a főzőlaphoz felhasználni és behúzni egy db új 3x2,5-ös vezetékezés a sütőnek.

    Oké, kevés a tapasztalatom háztartási gépek hisztijeivel, ha nálad leszerepelt akkor ez van.
    De ahogy írod, más márkák is csinálták ezt a power management funkciót, csak pl Electrolux nem.

    MI a típusa annak amit belinkeltél? Mert érdekel így hogy a leírás alapján 1 fázisos berendezés.
    Csak mert ez csak a beüzemelési, nem típus és teljesítmény specifikus leírás.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7984 üzenetére

    Ezt korábban is tisztán kiolvastuk.
    Viszont a két kérdés:
    Egyelőre meg van a lakásban a házomfázis, de most le csökkentitek 1 db erős és 2 db 0-ás fázisra?

    Mert ha nem, hanem marad a jelenlegi 3 fázis, akkor azt kell ellenőrizni, ahogy Te is írod hogy 2,5-ös keresztmetszet megvan-e, mert sokszor régebben mindenüvé 1,5-öst húzott a villanyász, mert inkább 1 féléből vásárolt be kilómétereket. :D
    Tehát hogy mekkora a keresztmetszet azt jobb szakembernek ellenőriznie, mivel 2 fajta vezeték típus van:
    -elemi réz szálas, hajlékony, aminek a végére érvéghüvelyt kell rakni bekötéskor, ennek az érvéghüvelynek van egy "szigetelő" gallérja, ha az kék színű, akkor 2,5-ös, ha piros színű akkor meg 1,5. A szürke vagy sárga általában a 4-est jelöli, a fekete meg a 6-ost.
    -vagy van a tömör vezeték, amihez tapasztalat kell hogy megállapítsa a szakembör hogy milyen.

    Először ezt kell eldönteni, mert az alapján lehet megmondani a telepítés költségét, ahogy fentebb beszélgettük.

    A 22,75 úgy jött ki hogy a 9.1-et elosztottad 400-al?
    Mert tartalmilag nem így számolunk, a 400V az két fázis közti feszültség különbség, mivel hogy körkörösen forgó generátorok állítják elő az AC feszültségedet. Ahogy körbeforog, úgy változik a színuszhullám szerint, hogy a 3 eltérő időpontban "beindult" fázis melyik szög szerint épp mennyin áll. Ezért van az hogy tisztán háromfázisú motorok esetén nem is kell nulla vezető, mert ugye a színuszhullám a teljes periódusán átmegy negatívba és csak a 3 együttesen adja ki az 1 egészet.

    Szóval a 9,1 kW-ot (gyök 3 szorozva 400-al) kell elosztani, tehát 9100 / (gyök3x400) = 9100 / 692,8 = 13,1 A fázisonként.
    Ha 1 fázisra akarod kötni, akkor nincs gyök3, se 400, hanem csak 230 van az osztóban.
    (Ezért szokott ilyenkor automatikusan a főzőlap visszább venni a teljesítményből, mert sok lenne, ha érzékeli hogy csak 1 fázisra lett bekötve.)

    Köszi a másiknak a típusát.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7986 üzenetére

    Igen, jól látod a képlet "tudományosságát", ilyen trükkökkel igyekeznek a laikusok számára nehézzé tenni a fizikát és a többi tudományt. :D
    Pedig valójában a matek tanárok általános iskola 4.-ben megmondják a tutit:
    4 alap művelet van, ha azokat megtanultad kezelni, akkor értesz matematikául, minden más csak urizálás. :D

    A "nulla" az nem fázis, hanem azon a vezetőn keresztül folyik vissza a "maradék" áram a trafó irányába, amit nem égetett el a fogyasztói berendezésed. Az hogy pontosan mennyi folyik visszafele, berendezés típusonként eltérő.

    A mérőóra mellett közvetlenül kell lennie (régebbi esetekben a mérőóra egy bakelit lemezre van szerelve) az áramszolgáltatói kismegszakítóknak.
    ha 3 db van, akkor van 3 fázisú a lakás betáplálási bekötése.

    Ha mindegyik 16-os, vagy annál erősebb, akkor nincs gond főzőlap csere alkalmával, ugyanúgy be lehet kötni a 2 főzőlap + 1 db sütő fázist ahogy most is be van.
    Fentebb ugye már leírtam a vezeték ellenőrzésének menetét.

    Azért teszünk különbséget, mert ahogy fentebb írtam a 3 fázisú bekapcsolás esetén, ha a főzőlap 2 áramköre meg a sütő el vannak osztva a 3 fázis között, akkor 1 miliszekundumban mindig csak az egyik fázis van maxon, a másik kettő nem, ezért elegendő 1 db nulla vezeték (aminek a keresztmetszete megegyezik a fázis vezetővel), mert minden adott időpillanatban csak 1 fázisnyi maradék áramot kell visszavezetni a transzformátor állomás irányába.

    Egyébként lakossági eszközök esetén nincs értelme a háromfázisú lakás bekötésnek, mert amúgy minden egyes berendezés 1 fázisú (ahogy főzőlapot is be lehet kötni egyfázisra), továbbá 0,030 A felett már érintésvédelmi szempontból is mind1 hogy 16A csap meg, vagy 32 vág földhöz. :D

    De sokaknál csak 3x10A van, ami a fészerben problémát okoz, mert pl hegesztő gép lassabban üzemel, mint ha 1x25A-re lenne kötve. Ezért szoktak ilyenkor változtatni a szolgáltatói bekötésen.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • csemberlen

    őstag

    válasz KMT #8435 üzenetére

    Nem fogod elhinni. Kábelilincs

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • BB9000

    senior tag

    válasz KMT #8435 üzenetére

    Kábelrögzítő bilincs a teljes neve. ez a típus most épp nincs, de van helyette ez.

    [ Szerkesztve ]

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #8439 üzenetére

    Éppenséggel nincs olyan hogy megoldhatatlan feladat.
    Egy lakásban megfelelő kábelcsatorna elemekkel bármit el lehet tüntetni és tényleg csak a képzelet nélküliség szab határt annak hogy miért nem csinálják az emberek, mindenki amikor meghallja hogy kábelcsatorna egyből a falakból ízléstelenül kitüremkedő, egyedül, girbegurbán futó elemekre gondol, amik elütnek a fal színétől, meg sokszor leesik a csatorna tető...pedig szépen is meg lehet oldani, csak tényleg megoldani akarja valaki, ne csak panaszkodni.

    Tűzvédelmi szempontból sem szabadna engedni a kábel bilincsel falra rögzítését a 3 eres kiskábeleknek, mert a 2 bilincs közti szakaszon simán neki kapaszkodhat valaki kézzel erőből és letépheti, aztán magát a kábelt is eltépheti hátha lesz egy kis zárlat. :)

    #8440 csemberlen
    Nincs igazad, mint írom mindent meglehet oldani, ahogyan a hülye járások minisztériumát is csak viccnek hittük, hidd el ha nagyon akarja megoldja hogy simán MCu vezetéket befogjon vele, pl belerak még 1 pár forintos tiplit és már is ki van hézagolva a kellő keresztmetszetben...és ez még nem is volt a leghülyébbek közé tartozó ötlet. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • demars

    addikt

    válasz KMT #8435 üzenetére

    OBO bilincs, én is ilyet használok, ha kell. Több méretben létezik, ha a megfelelőt választod elég erősen tartja a kábelt, lehet feszíteni is. Ha szép feszesre szeretnéd, sűrűbben kell bilincsezni.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • 313313

    addikt

    válasz KMT #8970 üzenetére

    Ezzel csuoaszolni tudsz csak, meg saruzni...
    Ha az egyenes érvéghüvelyre gondolsz, amit MKH-ra raksz, akkor nem ez a te szerszámod, akkor egy 4/6 "körmös" kockára préselőt keress, azzal 6mm2 max 10mm2-ig jó vagy.

    HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

  • 313313

    addikt

    válasz KMT #8972 üzenetére

    Mert amit adnak hozzá az saru, azt tudja, de az érvéghüvely az más.

    Van több féle árú, az obis is jó lehet, igazából szerintem amire neked kelle, bármelyik jó lehet ártól függetlenül...

    [ Szerkesztve ]

    HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

  • demars

    addikt

    válasz KMT #8972 üzenetére

    Amit linkeltél Lidlis az szigetelt érvéghüvelyhez és sarukhoz jó.
    Az OBI s az jó lesz neked!

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #8970 üzenetére

    Emagon számtalan érvéghüvely roppantót árulnak, 8 rugó körül olyan csomagot is, amihez adnak 1200 különböző méretű szigetelt érvéghüvelyt is. Én is onnan rendeltem nemrég, meg egy blankolót is (ez gyakorlatilag az általad linkelt Lidl fogó párja, csak saruk nélkül). A 6-os, 10-es kábeleket késsel blankolni nem túl haladékony. Házimunkához nem kell többtízezres szerszám, bár az olcsóknál megvan a kockázat, hogy pl a krimpelő nem krimpel elég erősen és akkor lehet másikat keresni.

    [ Szerkesztve ]

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • tyielow

    aktív tag

    válasz KMT #8970 üzenetére

    SZerintem szar. Én bánom, hogy nem egy kör alakban préselő szerszámot vettem. A blankolós kése sem a legjobb
    #8985lappy
    fun fact: fizikailag ugyanaz a 2 termék :D

    [ Szerkesztve ]

    YouTube: toty1ka

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #8988 üzenetére

    Sokféle vízálló kábeltoldó létezik. Van roppantható, zsugorcsöves kivitel (ezeket lehet azzal a lidlis roppantóval krimpelni, amit elsőre kinéztél magadnak, bár őszintén szólva én pluszban ráhúznék meg egy vastagabb, hosszabb zsugorcsövet is az egészre, mert félnék, hogy a roppantó átvágja az eredeti zsugorcsövet, miközben összenyomja a fémcsövet), ugyanilyen forrasztóónnal, meg létezik összecsavarható is, de az általában két vagy három eres, vagyis neked pont nem lenne jó. Marad a zsugorcsöves. Mondjuk kéket barnával, vagy barnát kékkel én nem toldanék, de ha már nem cserélhető, ez van.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • csemberlen

    őstag

    válasz KMT #9095 üzenetére

    2 fázist nem adnak már. Regisztrált szerelőt kell hívnod a bővitéshez.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9095 üzenetére

    Az igénybejelentés elindítása az ingyenes.
    HA és Amikor érkezik rá egy "Műszaki-gazdasági Tájékoztató" levél abban leírják a feltételeket, amit ha aláírsz ÉS VISSZAKÜLDÖD EMAILEN(!), csak akkor válik "szerződéskötéses" folyamattá az ügy, csak akkor keletkezhet fizetési kötelezettség. Erre 3 hónapod van, ha megérkezik az MGT, ha nem írod alá és/vagy nem küldöd vissza 3 hónapon belül, akkor a 4. hónap során törlik a bejelentésed.

    A szolgáltató azt tudja ellenőrizni, hogy a kapualjban lévő társasházi betáp főkábelre mennyi az össz bekapcsolt teljesítmény és hogy a közcélú hálózaton van-e szabad kapacitás az utcában, ha nincs akkor mennyi idő múlva fejlesztik fel az utcai hálózatot a szükséges mértékben.
    Van hogy Bp. 5. kerületében már az 1x32A-t sem adják meg, mert nem bírja el az utcai hálózat.

    Budapest melyik kerülete amúgy? Mennyire régi a ház?

    Viszont az EON/ELMŰ hálózati kft. igénybejelentésekkel foglalkozó osztály nem mindig tudja hogy melyik társasházban a lépcsőházi hálózat milyen állapotban van.
    Egyik osztály kezeli a társasházak saját kezelésében álló felújításokat és másik osztály a bővítési igénybejelentéseket.

    Ráadásul sok esetben az MGT-ben direkt kérik, hogy a közös képviselő nyilatkozza le hogy a bővítésedet a társasház lépcsőházi hálózata elbírja-e vagy sem. De persze jelenleg nincs is ilyen formanyomtatványa a Budapesti EON-nak.

    Ilyenkor a közös képviselők visszadobják Neked a labdát, hogy a Te általad felkért Regisztrált szerelő számolja ki és ha megfelel írja alá a szükséges papírokat, tehát külön kiegészítő felelősség vállalási papírt.
    Épp ezért fel kéne hívni a közös képviselőt "érdeklődve" hogy van-e tervben fővezeték felújítás, vagy fel lett-e újítva, van-e bármilyen papír...lehet nyugodtan levegőbe beszélni, nem tartozik rá hogy már eldöntötted a bővítési szándékot.

    Ezzel párhuzamosan keress Regisztrált szerelőt akivel konzultálsz a helyszínen, ragaszkodj hozzá hogy a fővezetéket is nézze meg, különösképpen az adott lakás elágazó tokozatát. Sokszor van hogy félbemarad a felújítás, így megtévesztő lehet egy felújított főelosztó vagy földszinti vezeték szakasz, miközben az emeletekre tartó vezetékek meg régiek.

    Aztán ha szerinte elbírja a bővítést, mehet az igénybejelentés, max visszadobják ha épp nem akarnak 2 eltérő fázist bekapcsolni Neked.
    Gondolom van főzőlap.

    #9096 csemberlen
    Ezt konkrétan friss tapasztalatból írod, hogy valaki ismerősöd így járt és kifejezetten beleírták a válaszlevélbe hogy "nem akarunk csak 2 fázist bekapcsolni"?

    Mert ha csak visszadobták az igényt, de nem írták ezt bele kifejezetten, az sok mindent jelenthet, pl szar az utcai vezeték.

    Tényleg érdeklődve kérdezem, mert asszimetrikus igénybejelentést már jópár hónapja nem intéztem, simán lehet hogy hetente váltogatnak.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9101 üzenetére

    Zugló jó hely, van a közelben alállomás(az a neve hogy "Zúglói transzformátor alállomás"), szal az utcai hálózat valszeg nem lesz gond.
    A mérőóra csere egyáltalán nem jelent vezetékcserét!!!
    A mérőórát a szolgáltató cseréli, a vezeték viszont a lakás tulajdonos felelőssége!
    A lépcsőházi elágazások és fővezeték pedig a társasház felelőssége.
    2019-ben már előírás volt hogy felújítás, vagy egyéni szabványosítás alkalmával a mérőórát át kell rakni egy műanyag lángálló, ütésálló dobozba, általában ezzel egyidőben szokták cserélni a vezetéket is réz 10-es keresztmetszetűre.

    Ha nincs műanyag dobozban a mérőhely, akkor valszeg a lakás méretlen vezetékezése nem került cserélésre, tehát a jelenlegi bővítésedhez valószínűleg szabványosítás fog kelleni, helyszín függően ennek a külön díja 180-300k között mozoghat.

    Ezt a helyszíni felméréskor tudja megmondani a regisztrált villanyszerelő.

    Az jó ha van távhő, így fűtésre nem használjátok a klímát, tehát nem feltétlenül térülne meg ha "H" tarifás második mérőórát kérnétek.
    Ugye a nappali mérőórán van évente 2523 keret, ami felett már kWh-ként már 70 forintba kerül, kérdés, hogy most előző augusztustól idén augusztusig mennyit fogyasztottatok.
    Ha csak 3000-3500 akkor nincs értelme "H" tarifás bővítésnek.
    Azért nincs értelme, mert ebből a klíma kb 400-600 lehetett. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9104 üzenetére

    Igen, a lépcsőházi elágazástól a mérőóráig, a mérőórától a lakáselosztóig 10-es , hajlékony, érvéghüvelyezett réz vezetéknek kéne lennie.
    Ezt a lakáselosztónál könnyű kideríteni hogy milyen van, az "érvéghüvely", amit a vezeték végére rázömítettek, annak a gallérja fehér színű, ha 10-es vezeték.
    Ha fekete a gallér akkor 6-os.

    Ha tényleg cserélték, akkor igazából elég hamar meg lehet a bővítés, de lehet a fentebb említett "tájékoztatóban" akkor is elvárják hogy egy regisztrált szerelő ismételten leigazolja hogy "megfelel".
    De van hogy a tájékoztatóban egyből a bővítés időpontját adják meg.

    De azért biztos ami biztos alapon csak jobb lenne elkérni a közös képviselőtől a felújítás tervanyagát, mert abban nagyjából ki lehet olvasni hogy mennyi szabad kapacitás van.
    Egyik hogy az adott lépcsőházi felszálló fővezetéken hány amper az egyidejű terhelés és hogy ahhoz képest az adott vezeték típus mennyit bír.
    Ezen kívül még az is kérdés, hogy az adott legtávolabbi lakásnál mennyi a feszültség esés, a bővítésed után is kötelezően 1% alatt kell maradjon a számítás szerint.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9107 üzenetére

    A 3 kmsz, az nem 3 kör, hanem a 3, eltérő fázisod.
    Fázisonként kell a 10-es vezeték ( fázisonkénti 32A vagy az alatti terhelés esetén jelenleg ez az előírás, 32A-63A között meg 16-os).
    Tehát összesen bejön a mérőóráig az 5x1x10, majd onnan tovább a lakás elosztóig szintén 5x1x10.
    3 db fázis vezeték (egymáshoz képest időben eltérően, színusz hullám szerinti negatív csúcs - 0 - pozitív csúcs) - feketék, mind a hárman
    1 db nulla vezeték (mivel a 3 fázis eltérő, ha 1 fázis lenne akkor 3 db nulla kellene) - kék
    1 db földelés vezeték - zöldsárga

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9112 üzenetére

    A szolgáltató lakosságnál direkt 3 db 1 fázisút rak be a méretlen oldalra a mérőóra elé, mert így ha ahogy Te is írod, kiesik valami zárlat miatt az egyik fázis, attól még a másik kettő simán lehet hogy okés. Ha azon van világítás, akkor nem maradsz sötétben. :D
    Míg ha "3 fázisú" kmsz van, akkor az egyszerre vágja le a működő fázisokat is és mivel egyszerre mozog, a hiba elhárításáig nem is tudod felnyomni.

    Lakások esetében rendkívül elenyésző azon berendezések mennyisége, amiket tényleg fizikailag 3 elkülönülő fázisra kell kötni, mert például nagyon kevés a 3 fázisú szimmetrikus motor.
    A bojlerek 1 fázisúak, az elektromos sütő is, a főzőlapot is be lehet kötni 1 fázisra, nem feltétel a 3 fázis, mosógépből nem veszel otthonra házomfázisú motorral szereltet.

    Anno azt hitték hogy van értelme három fázisnak, hogy a társasházak lépcsőházában elosszák a terhelést a három fázis között, de aztán mivel mindegyik "egyenrendszerben" megépült lakásban azonos fázisra került a sütő, a másik 2 fázis helyett meg gáz főzőlap került be, így 1 fázison megjelent délben a 20x13A elektromos sütő, 250A-el, míg a másik két fázison meg 50-50 amperek folytak...ennek sose volt értelme, de a nagy öregek még mindig nem látták be, különben több lenne a kétfázisú mérőóra.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9117 üzenetére

    Ha ellentmondást észlelsz, akkor lehet valamit félreértettél.
    Kérlek fejtsd ki hogy minek kéne ellent mondania egy 50 éve alkalmazott megoldásnak. :)
    Mellesleg az olvadó betétes biztosítékok is egyesével tartalmazzák az olvadó betéteket, ott is ki tud menni csak az egyik miközben a másik kettő fázis még fesz alatt van.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • SaGa59

    őstag

    válasz KMT #9121 üzenetére

    Hogy érted a „nem tisztán háromfázisút”? Három fázis esetén van három fázis vezeték, három különálló kismegszakítóval, egy N és jó esetben egy PE vezeték.
    A tervezett átkötést nem az óra alatt fogja elvégezni a szerelő, hanem a kismegszakító szekrényben. Kérdés, hogy milyen vastag a vezeték a mérőóra szekrény és a kiselosztód között. Ha nem elég a 25-32A-hez, azt cserélnie kell, de ehhez mindenképp regisztrált szerelő kell, mert valószínűleg meg kell bontania a plombát is hozzá.

    STALKER modok: https://drive.google.com/folderview?id=0B_PtTRL86S2UQllOam9MUWZ1ak0&usp=sharing

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9121 üzenetére

    Igen, értelek, tehát azzal van a gondod, hogy tanultad hogy csak a háromfázisú motorok jelenthetnek teljesen szimmetrikus terhelést, így mivel minden más eset asszimetrikus, ezért a legrosszabb eshetőségre gondolod a kiépítést.

    Csak hogy attól még mert asszimetrikusan terhelnek, a 3 db óra alatti kmsz-ed a színusz hullám görbéje szerint a pozitív, nulla és negatív csúcs értékeket egymáshoz képest időben eltolva veszik fel, sose egyszere.
    Tehát 1 adott pillanatban mindig csak az egyik fázis van maxon, ezért elegendő három fázis esetén csak az 1 szem maxra méretezni.
    Ha azonos fázison lennének, akkor valóban adott pillanatban összeadódik, de 3 fázisnak pont az a lényege hogy egy kör mentén 1/3-al mindig el vannak tolódva.

    Azért csak jó lenne ha befotóznád azt a műanyag mérőhelyet, hogy a többiek is megnyugodjanak...a mérőhely típusa van hogy elárulja hogy mikori a szerelés, tehát hogy még csak 6-os rezet használtak, vagy már 10-est.

    Mivel nem mutattál fotót a belső kiselolsztóról sem, ezért ilyet általánosságban TILOS kejelenteni, mert Murphy keményen lecsap.
    Mindig az aktuális elosztó befotózott kiépítése alapján mondunk ítéletet. Még a pontosnak gondolt szöveges leírásban is lehetnek buktatók.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9125 üzenetére

    Na igen, így már tiszta sor.
    Persze sátánka nem alszik, a bővítés során kérhetik hogy reg szerelővel vizsgáltasd felül, biztonsági alapon. Ez azt jelenti, hogy az igénybejelentésre válaszul érkezett "Műszaki gazdasági tájékoztató" válaszlevél második oldalán felül bekeretezett részen írják hogy:
    "csatl. műsz. dok és kivit nyilatkozatok", vagy valami hasonló.
    Az a szívás ha ebben a bekeretezett részen "tervjóváhagyás" szöveg is szerepel, mert akkor mérnök kamarai tagsággal rendelkező tervezőnek kell tervet benyújtania a fővezetékről...amire kap egy tervjóváhagyást.

    De remélhetőleg semmi ilyesmi nem szerepel és akkor örülünk vincent.

    A lakáselosztódat persze egy villanyszerelőnek nem lesz nagy kunszt átkötnie, de azért nem csak annyi hogy a kismegszakítók alját átköti, mivel szerintem 1 db hosszú egybe gyűjtősín van, amin minden leágazás fel lett használva leírásod szerint.
    Ez 18 modulos elosztó, szóval van még benne 3-4 hely a vezeték káosz mellett is.

    Ilyenkor beraknék 2 új kismegszakítót a jelenlegiktől jobbra, a betáplálást arról a fázisról "fűzném" tovább ami bővítésre került és azt a 2 áramkört átkötném ezekre az újakra, így a régiek tartalékokká válnának.
    Simán lehet ugyanilyen típusú kmsz-t olcsón szerezni, szal nem is fog feltűnni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9130 üzenetére

    Mivel új körök is kellenek és a klímás nem talált 3 sec alatt megoldást, lehet érdemes lenne már egyfüst alatt a doboz cserét megejteni ha már úgy is hozzányúltok a rendszerhez.
    Akkor később már a túlfesz levezetőnek lesz hely. Most választhatsz, hogy új leágazások, vagy túlfesz, de valszeg erzutóbbihoz is teljesen szét kéne bombázni.
    Ezért szoktam alapból 2x12 modulos vagy még szélesebb elosztóval dolgozni, 24 modulban már el lehet úgy-ahogy férni jövőállóan.
    Főleg hogy kapni már olyan kompakt méretű túlfesz levezetőt, ami saját leválasztóval van szerelve, így nem kell elé + kismegszakító amikor betét csere kell. Persze drágább.
    Régebben egybeépítették kismegszakítóval, így pedig 2x akkora helyet foglalt el.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • lappy

    őstag

    válasz KMT #9160 üzenetére

    Nincs földelésed, ha be is kötöd, a konnektort legjobb lenne nem használni, max 2 dugós, villás eszközzel. Reméljük, van fí reléd. - ez így egy kicsit zavaros ha nincs földelés nem működik jól az ÁVK

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • válasz KMT #9270 üzenetére

    A múlt:
    Még korábban kérdeztem Fatert (aki a 60-as években tanulta a villanyszerelést, de már nem dolgozik benne), hogy miért volt az..., hogy régen egy szoba, egy áramkör volt és mindez világítással együtt. Azt mondta, hogy nemcsak világítási és dugalj áramkör volt, hanem létezett az un. vegyes áramkör kifejezés is. Ilyenkor egy bizonyos szoba méretig a világítás és a dugalj mehetett egy áramkörre, szabványos volt. De nagyobb szobánál (már nem emlékszik hány négyeztméter felett) két vegyes áramkört kellett kialakítani. Ő így tanulta. De ma már nincs is az a szabvány, amit ő akkor tanult.

    A jelen:
    nem tudok szabványról ami tiltáná a dugaljat és világítást egy körön. De nyilván nem hiába van a világítási áramkör kifejezés és ipari szerelésnél csak így szerelnek. Azaz az erőátvitel és a világítás nem lehet egy áramkör.
    Inkább az ésszerűség amit miatt külön kell a világítást már egy lakásban is kialakítani, akár több körre bonta azt is.
    - a dugaljaknál a gyakoribb, hogy valami történik, ami miatt a kismegszakító működésbe lép és plusz még sötét is lesz a szobában
    - lehet praktikusan kisebb értékre biztosítani a világítást... Pl. 6A...
    - a világítás javításánál, cseréjénél elvárás, hogy azt leválaszd a hálózatról. Még a lámpa dobozán is rajta van, hogy előbb kapcsold le a kismegszakítót. Aminél jobb, ha közben a dugaljak nem kapcsolódnak le.

    Szinten minden szakmának megvannak azok a szokásai, praktikus gyakorlati fogásai... melyek bár nem szabványok, de a munka minőségét és a végeredményt nagyban meghatározzák. A szabványok a szakma minimumát rögzítik. Pl. FI reléből szabvány szerint elég egy. De ha a lakásban olyan eszközök vannak aminél a 7/24-es működés elvárt (hűtő, fűtés stb...), akkor nem célszerű csak a szabványt betartani.

    Azt sem tiltja szabvány és előírás, hogy ne igyak a kaukázusi kefír után egy doboz sört. Gyakorlati tapasztalat és ésszerűség, hogy nem jó ötlet és nem ajánlott :D, mert hátránya lehet.
    próbáltam....

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • pungora96

    tag

    válasz KMT #9292 üzenetére

    Amit nem tudtam azt üresen hagytam, aztán az ügyintéző ikszelte/írta be azokat, hálistennek segítőkész volt akinél voltam. De a váci utcai ügyfélszolgálat egy borzalom. Reggel fél 8-ra értem oda, már 50-en álltak ott, pedig csak 8-kor nyit. Sorrakerültem és sorszámot 11:30-ra kaptam. Én H tarifás mérőt is csináltattam, de még mennem kell 2x: vinni az eon-os szerelő által adott lapot, utána pedig a klímás által kitöltött H tarifás betétlapot. És ezután még az MVM-be is mennem kell. :(

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9292 üzenetére

    "csatlakozó vezeték típusa"
    Van olyan rubrika hogy "Meglévő(amennyiben nem kíván változtatni)' mert akkor ez kell, társasházi lakosként nem rád tartozik a változtatás.

    Ha nincs:
    A társasház betáplálására kíváncsiak, ezt az ügyintéző nem igazán fogja tudni, ellenben a hálózati osztály akik elbírálják szintén nem mindig tudják, pedig eléggé fontos infó.
    Az utcáról általában 2 fajta légvezeték jöhet be, az egyik köteg az internet-kábeltévé, a másik az erősáramú szabadvezeték.
    Kisebb utcákban, ahol eleve légvezeték van az utcán vélgig, ott a 10 lakásnál kisebb társasházakat 90%-ban ilyen szabadvezetékkel kötik be.
    Tehát ha két külön oszlopról jönnek légvezetékek és 10 lakás vagy kisebb, akkor valszeg szabadvezeték.

    Ha 15 lakásnál több, nem látsz második köteg légvezetéket, akkor meg földkábelesnek kéne lennie, mivel az összesített igény meghaladja a 3x80A-t, ami a szabadvezetékes bekötés határa, efelett általában földkábel.

    Felhasználási hely megnevezése: rákérdeznek hogy társasházi/ikerházi lakás, önálló családi ház, vagy üzleti fogyasztó lakásban, vagy házban.

    Védett fogyasztó van-e? Neked kell tudni kértetek-e bármilyen okból védettséget eontól a szerződésre...

    kmszek igen balról jobbra.

    Az igényelt teljesítménynél azt is írd meg ami megmarad.
    pl ha a jelenlegi 3x16-on nem kérsz változást de mellé szeretnél pl 1x16 "H" tarifát:
    -akkor a megmaradó 3x16ot is írd meg az "igényelt" résznél ahol az új "H" tarifát megadod.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9323 üzenetére

    Az online felületet egyáltalán nem próbáltam még, mert cégnél meghatalmazottként intézem ezeket.
    Ezt jogi okból kötelező megkérdezniük, de elméletileg valóban adhat nekik kibúvót ha 3 év múlvát írsz.
    Mi is legtöbbször holnapi napot írunk rá, türelmesek vagyunk tudod nem tegnapra kérjük a munkájuk elvégzését, elég lesz ma reggelre...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9578 üzenetére

    Tehát ha jól értem a feladatod:
    impulzus jelet kell küldened egy ventillátornak az indításhoz, de nem kell fenn tartani a jelet, hanem ahogy elengeded a gombot bontsa az érintkezőrt.
    Tehát "NO" normally open, azaz alapállapotban megnyomás nélkül nyitott állapotú, amíg nyomva tartod addig zár, ahogy elengeded megint elenged.

    szerintem erre gondolsz: [link]
    Én a "motorindító nyomógomb" szókapcsolatra kerestem, csak ellenőrizni kellett hogy NO vagy NC-t dob fel a kereső.
    Itt van ez is, amelyiknél a leállító nyomógomb is van: [link]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • v.attis

    őstag

    válasz KMT #9578 üzenetére

    Nem sok infót adtál, de ha nem lesz nagy a terhelés, akkor egy mezei csengőkapcsoló is jó. Van belőle falon kívüli verzió is, minden villamossági boltban kapsz.
    Vagy amit PROTRON javasolt.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9581 üzenetére

    Az ilyen ventik akkor indulnak ha megkapják a vezérlő jelet, majd ahogy írod ha abba marad a jel onnantól ketyeg az 5-10 perc a leállásig.

    Az általam javasoltnál a "menetes furat" rendelkezik egy zárósapkával hogy vízvédett legyen, de ebbe kell különvásárolt tömszelencét tekerni. Na a tömszelencét kell aztán ráhúzni a kábelre.
    Vagy lehet gumi membránt is beleragasztani amit csak átböksz a kábellel, csak passzentosnak kell lennie a külső átmérőnek.

    Az általad linkelt is teljesen jó megoldás erre a feladatra, annál meg ahogy a fotón van a tetején az egy gumis átlyukasztható elem, amit kicsivel kisebbre lukasztasz mint a kábeled átmérője(vékony tol vagy grafit cezura) és akkor ahogy keresztül húzod nagyjából ráfeszül.
    Ezzel kvázi IP44-et, azaz a fröccsenéssel szembeni védelmet teljesíti, mivel lehet forgatni hogy a kábel alulról álljon bele. De azért a slagozás ellen ez a típusú nyomógomb nem áll ellen, de beltérre teljesen oké.

    Azért írok kábelt, mert feltételezem hogy 2 vagy ha otthon csak az van akkor 3 eres kábellel hozod a kapcsolandó jelet és viszed vissza a kötési pontig, ahonnan meg együtt megy a fázissal a ventiig. Ezutóbbi szakaszon jó lenne 4 eres kábelt jasználni(vagy ha csak az van otthon akkor 5 erest) hogy ne a földelő vezetőt használd fel vezérlőjelnek.
    Persze műanyag házas ventik esetén nem gond, de nem szerencsés.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz KMT #9583 üzenetére

    Pl, hogy valaki jön utánad, és megfogja, mert föld.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9583 üzenetére

    Egyedül csillárkapcsolónál hunyjuk be a szemünket ha 3 eres kiskábelt húznak és az egyik kapcsolt szálat a zőccsárgán vezetik vissza, mert ott a szituáció egyértelmű.

    Mindenhol másutt, pláne gépegység bekötésénél zűrt tud okozni amikor hozzá kell nyúlni.
    Meg azért ha most nem olyat húzol be mert műanyag házas ventinél sokan elhagyják, de később jön egy olyan venti amihez meg telepítési utasítás a földelés, akkor meg megvagy lőve.

    Amúgy a kapcsolt fázisnak is fázis szín jelölést illik használni, fekete-barna vagy szürke.
    Persze sokszor a 4 eres kis kábelben 2 ugyanolyan fázis szín van, de ha lehet jobb ötlet olyat venni, amelyikben egyik fekete másik barna, magadnak is könnyebb.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • asdf_

    veterán

    válasz KMT #9666 üzenetére

    + hidegebb bejövő víz (reális lehet most)

    Még nem, az úgy december közepe kb.

  • csemberlen

    őstag

    válasz KMT #9734 üzenetére

    Jellemzően a billenőt kell lepattintani, alatta lehet csavar, vag ymás megoldás.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • csemberlen

    őstag

    válasz KMT #9736 üzenetére

    A kábel rögziteni kellene a nyomvonalban, és akkor nem kell kirántástól félni.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • demars

    addikt

    válasz KMT #9736 üzenetére

    Elfér a kábel a szerkezet alatt? Én a kábel bevezetésnél teszek gyorskötözőt a kábelre, így nem lehet kitépni.

    lappy: véső + kalapács :DDD
    A falaknál mélyebben vések alá (több rombolás). Ha új, porotherm tégla furhatsz is, de úgy is elmegy kicsit. Szóval kézzel kell korrigálni.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • demars

    addikt

    válasz KMT #9740 üzenetére

    Nagyon tépni kell a kábelt, hogy kijöjjön. A legtöbb falon kívüli szerelvénynél rugalmas, gumis bevezetés van. Kb 1-1,5 cm hagyok a kötözőn, az nem megy át.

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

  • gorbep

    senior tag

    válasz KMT #9830 üzenetére

    Ott a képen a "hiba"... :U

    A kapcsolóban van egy R-C snubber.... hiába van kikapcsolva, minimális áram átfolyik, a ventillátor vezérlőd benyomottnak látja a gombot. Vagy cseréld a kapcsolót egy snubber nélkülire, vagy bontsd szét és csípd ki belőle az R-C tagot...

    [ Szerkesztve ]

    - Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #9830 üzenetére

    Lehet a benne lévő LED-en keresztül "átüt" a jel pont annyira hogy a ventinek már elég. Próbáld ki másik típusú nyomógombbal, erről valóban megfeledkeztünk korábban.
    szerk.: gorbep kolléga megfogalmazása szakszerűbb, de ugyanerre a LED-re vonatkozik, azt kéne kiiktatni

    De ahol van az alsó csavaros kötés, ott nincs vele szemben másik "felső" oldalán? Mert a legegyszerűbb típusok így szokták.

    Azt hogy alap esetben zárt áramkörös, vagy alapesetben nyitott (ez utóbbi kell neked) azt másik szobában is le tudod ellenőrizni, pl LED szobai lámpa kapcsolóját kicseréled erre. Persze áramtalanítást betartva.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #10620 üzenetére

    Nem tudom hogy az általad kigondolt verzió mi alapján jött ki, ilyet szerintem itt sehol nem írtunk.

    Az általad felkért regisztrált szerelő a mérőhely fizikai szabványos kialakításáért felel, tehát előírásnak megfelelő műanyag doboz belehelyezve a mérőóra, min 10.-es hajlékony rézvezetékezések érvéghüvelyezve, előírásnak megfelelő védőcsövezés...

    Miután a regszerelő aláírásával vállalja a kivitelezői nyilatkozat és csatlakozó műszaki dokumentumban követelt jogi felelősséget és azt is visszaküldtétek, utána jön az EON/ELMŰ Hálózati kft által megbízott villanyszerelő alvállalkozó, akik leellenőrzik a regisztrált szerelő által felelősséggel vállalt helyszínt, hogy tényleg minden előírás bevan-e tartva, aztán ha minden rendben, akkor felrakják az új kmsz-eket, valamint ha szükséges, akkor cserélik a mérőórát(ha pl 1 fázisról több fázisra bővítesz).

    A "B" , "H", vagy egyéb vezérelt tarifák megint más téma, de ez most nem érdekes.

    Tehát külön van az a regisztrált szerelő akit Te felkérsz és külön van az ELMŰ által kiszervezett alvállalkozói rendszer.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #10633 üzenetére

    A meglévő befoglaló műanyag dobozt és a bekötött vezetékezést ellenőrizni illik, helyszíni felülvizsgálattal. Nem tudhatja hogy az előző szerelő nem szúrt-e el valamit.
    Szerintem 80k sok ezért a szolgáltatás, ha minden doboz cserét vagy vezeték cserét még külön kiszámláz. De az is igaz hogy capitalizmusban mindenki annyit kér a szolgáltatásért amennyit jónak gondol, ha meg tud élni lelke rajta.

    Azért tovább kéne keresgélni, mert kellemetlen ha a szerelő nem jön ki ellenőrizni és ismeretlenül aláírja, aztán az EON alvállalkozó megbízott szerelő meg valami hibát talál.

    Pl vidéken volt olyan hogy 3x ment ki az EON, mert nulla szakadás miatt folyton tönkrementek a tápegységek a családi házban és a belső hálózatot ellenőrző villanyász megvizsgálta hogy csak a mérőóránál lehet a hiba.
    Az EON-os szerelők 2x úgy mentek haza, hogy mind a kétszer tökéletesnek ítélték a mérőhely kialakítását.
    Aztán harmadik alkalommal vették csak észre, hogy a nulla vezeték ugyan látványra be van kötve, de valójában a sorkapocs mögé van beszorulva és tényleg mérőhelyi nulla hiba miatt mentek tönkre a készülékek.
    Tehát úgy vették át a mérőhelyet anno hogy hibátlan, majd évekkel később lett belőle gond és akkor sem vették észre elsőre még a szakemberek sem...

    Értem hogy az első villanyász jófej akar lenni, de azért biztosra kéne menni, inkább legyen kifizetve egy tisztes kiszállási díj, plombabontás lejelentéssel...meg aztán az ingyen munka sokszor 2x annyiba kerül utólag. :D

    Persze ha Ő maga végezte korábban a szabványosítást és emlékszik az esetre, akkor persze érthető ha nem kell kijönni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • lappy

    őstag

    válasz KMT #10636 üzenetére

    én inkább a 10mm2 tenném később ha bővíteni kell akkor nem kell hozzá nyúlni

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #10636 üzenetére

    Na igen, ilyenkor a mérőhelyi munkát végzőre EON alvállalkozóra van bízva.
    Ezekszerint valamikor 2014-2017 között került szabványosításra a mérőhelyed.

    Anno valóban rengeteg helyen csak 6-os réz MKH-t húztak be, most meg szívnak ezzel az ügyfelek, hogy matematikailag elég, de a mostani előírás egységesen 32A-ig 10-est ír elő.

    De tény, hogy azért, mert 20A feletti értéket feltételez és akkor már a rosszabbik esetre egységesítették.

    Szóval ha egyébként nem kell hozzányúlni a mérőhelyhez és fázisonként csak max 20A-ig történik a bővítés, akkor leadható 6-os, érvéghüvelyezett réz MKH-val, csak a kivit nyilatkozaton ezt fel kellé tünteni, ahogy a pontos mérőhely típusazonosítót kell beleírni, mellékelni illene a korábbi rendszerengedélyes adatlapot és beleírni a megjegyzést, hogy 2021.09 előtti szabványosítás, állapota megfelelő.

    Hogy a régi adatlapot sikerül-e beszerezni emailen a gyértótól, az jó kérdés. Ha nem sikerül, próbáljátok meg anélkül.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #10707 üzenetére

    Köszi a kiegészítést.
    Mivel MGT-je válogatja melyikben melyik email címet írják, Te melyikre gondolsz ami betelt? Hogy ne arra küldjék.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák