Acer Liquid Z5 - folyékony egyveleg

Bevezető, tartozékok

Az Acer a magyarországi forgalmazásban is színes portfólióval rendelkezik: árulnak nálunk asztali számítógépeket, laptopokat, monitorokat, projektorokat, táblagépeket és újabban mobiltelefonokat. Az utóbbi kategóriában egyelőre a legszűkebb a kínálatuk: az acer.hu jelenleg három okostelefont listáz a rendszerükben. A Liquid E3 a legerősebb darab négymagos MediaTek processzorával és HD megjelenítőjével, míg a Z4 és Z5 nagyjából egy szinten van hardveresen, a legfőbb különbséget a 4, illetve 5 hüvelykes FWVGA kijelző jelenti.

Az Acer Liquid Z5 előlapja
[+]

A fenti modellek védjegye a készülékek hátulján elhelyezett AcerRAPID fantázianévre hallgató gomb, amelyet hosszan lenyomva (akár lezárt képernyő mellett) a kamera elindítható, röviden lenyomva pedig egy tetszőlegesen kiválasztható applikáció futtatható, ez alapból a Google Play zene. Szintén extrának nevezhető a multimédiás hangszóró előre helyezése a képernyő alá, azonban sztereó megoldásra ne számítsunk, a felső hangszóró csak beszélgetéskor szól.

Az Acer Liquid Z5 és doboza
[+]

A Liquid Z5 fekete borítású dobozban érkezett hozzánk, amiből fehér papírszerkezetet előhúzva pillantottuk meg a méretes masinát. A készüléktálcát felnyitva a következő alkatrészekre bukkantunk: egy USB - microUSB kábelre, egy töltőfejre, egy hagyományos kialakítású sztereó headsetre, egy garanciapapírra és némi többnyelvű leírásra. A középkategória aljára pozícionált Z5-től megbízható működést és az alapvető teendők problémamentes elvégzését vártuk, hogy a rendkívül zsúfolt szegmensben ki tudjon tűnni, cikkünk arra (is) keresi a választ, hogy ez sikerült-e neki.

Külső és kijelző

A Liquid Z5 az 5 hüvelykes megjelenítőhöz képest méretes készülék, 145,5 x 73,5 x 8,8 milliméteres házával és 147 grammos tömegével nagyjából akkora, mint egy 5,5 hüvelykes LG G3, szóval az Acernél nem spóroltak a matériával. A műanyag borítású ház az enyhén ívelt hátlapnak köszönhetően egész kényelmesen ül a kézben, bár a sarokélek lehetnének kevésbé határozottabbak, mindenesetre ilyen méreten phablet kijelzőhöz szoktunk. Megjelenésében a Liquid Z5 rendben van, nem egy szemkápráztató mesterremek, de elszabott ívei sincsenek, az összeszerelés pedig nagyon jól sikerült, recsegésre a műanyag elemeket nem lehet bírni.

Az Acer Liquid Z5 hátlapja
[+]

A középkategória alján érzékenyebbek vagyunk a kijelzők gyenge pontjaira, mint belépőszinten, és a Liquid Z5 kijelzője sajnos több sebből is vérzik. A FWVGA, azaz 480 x 854 pixeles megjelenítő maximális fényereje nem túl magas, így napfény alatt igen nehezen láthatók a tartalmak, ráadásul a kalibráció hűvösre sikeredett. Ennél azonban nagyobb gondok akadnak a TFT-panel betekintési szögeivel, amelyek főleg a függőleges billenésre reagálnak látványos torzulással – főleg felsőbb szögből nézve problémás a Z5 kijelzője. Az érintésérzékenységgel viszont nincs gond, legyen szó a kijelző vagy a kapacitív vissza, home és alkalmazásváltó rendszergombok visszajelzéséről.

Az Acer Liquid Z5 a kézben
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Acer Liquid Z5 Jiayu G2F HTC Desire 310 Vodafone Smart 4
Fehér fényerő 320 nit 556 nit 272 nit 401 nit
Fekete fényerő 0,29 nit 0,54 nit 0,32 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 1026:1 1007:1 849:1 1297:1
Színhőmérséklet 8646 K 9312 K 8700 K 8632 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelzőt, mint írtuk, viszonylag vastag keretek veszik körbe, így bőven jutott hely az előlapi elemek elhelyezésére. Felül egy Acer felirat jelzi a márkát, fölötte széles sávban pedig a beszélgetési hangszóró helyezkedik el. Balra a közelségérzékelő szenzor, jobbra pedig a VGA felbontású kamera látható. Fénymérő szenzorral a Z5 nem rendelkezik, így az automatikus fényerőállításról le kell mondanunk. Alul a három kapacitív kezelő gomb és a kihangosító hangszóró található, ami magányosan szólal meg médialejátszás esetében.

A Acer Liquid Z5 egyik nyitható ablaka
[+]

A bekapcsoló/feloldó gomb felülre került, ami nem ideális, egykezes használat mellett ugyanis nyújtózkodni kell, hogy elérjük. A két microSIM és a microSD kártyák foglalata egy-egy ablak mögött található a készülék két oldalán, és mivel apró bukkanó jelzi pozícióikat, gyakran kevertük azt össze a bekapcsoló gombbal, és próbáltuk lenyomni. A hangerőszabályzó jobboldalra került. A 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet felül, a microUSB port pedig alul lett elhelyezve. Az enyhén csúszós felületű hátlap tetején található az 5 megapixeles autofókuszos kamera, a ledes villanó, egy mikrofon, az AcerRAPID kezelőgomb, egy újabb márkafelirat, illetve alul némi logó és jelzés, közöttük egy DTS Sound. A hátlapi kezelőgombot egyébként meglehetősen intenzíven kell lenyomni, hogy működésre bírjuk, amihez a készüléket is erősebben meg kell markolni, ilyenkor pedig könnyű a hangerőszabályzót véletlenül lenyomni.

Hardver, adatkommunikáció, akkumulátor

Manapság jellemző, hogy a belépőszintű készülékek kétmagos, a középkategória különböző szegmenseibe pozícionált készülékek pedig négymagos chipsetet kapnak. Sajnos ebbe a sorba a Z5 nem illik bele, az Acer alsó-középkategóriás darabja ugyanis az alapszintű MediaTek MT6572-es SoC-t kapta meg, amely kétmagos, 1,3 gigaherzes Cortex-A7 processzort rejt. A grafikus munkát a Mali-400-as GPU végzi, rendszermemóriából 512 megabájt jár. A belső tárhely mérete mindössze 4 gigabájt (középkategóriában illene 8-cal indítani), amely microSD kártya behelyezésével bővíthető.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Acer Liquid Z5 HTC Desire 310 Motorola Moto E Krüger&Matz Mist
Quadrant Standard 3395 pont 5899 pont 5370 pont 4550 pont
Linpack for Android (single) 77,767 MF. / 1,08 s 89,471 MF. / 0,97 s 75,322 MF. / 1,11 s 51,941 MF. / 1,61 s
Linpack for Android (multi) 102,846 MF. / 1,61 s 238,567 MF. / 0,71 s 140,439 MF. / 1,20 s 113,58 MF. / 1,48 s
Smartbench 2012 Prod. 2374 pont 4093 pont 2593 pont 3843 pont
Smartbench 2012 Games 1910 pont 3099 pont 2531 pont 2061 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 10869 pont 17180 pont 12458 pont 11338 pont
Geekbench 3 (single/multi) 325 / 588 pont 351 / 1161 pont 323 / 602 pont 300 / 782 pont

Napi használat mellett a szerény hardver gyakran produkál kisebb-nagyobb megakadásokat, igaz ez az átmenetekre, görgetésekre és a böngészési élményre is. A négymagos MT6582 megfelelőbb választás lett volna a Z5 meghajtására, a MediaTek középkategóriás rendszerchipje az olcsóbb Jiayu G2F-be is belefért. A játékok esetében ne számítsunk sok jóra, intenzívebb tartalmak esetében a képkockasebesség erősen korlátozott.

Acer Liquid Z5
[+]

A Liquid Z5 két microSIM-foglalattal rendelkezik. Ahogyan az megszokott, amikor az egyik kártyával hívást fogadunk, a másik SIM inaktív. A hívási hangminőség tapasztalataink szerint közepes. WiFi-ből 802.11b/g/n szabvány jár direct, DLNA és hotspot funkciókkal, a modem érzékenysége átlagos. Bluetooth kapcsán 4.0 a szabvány A2DP-vel, USB-ből 2.0 MTP funkciókkal, OTG-támogatás nélkül. A navigációhoz a GPS műholdak és a földi antennák, routerek jeleit használhatjuk, a pozíciószerzés közepes sebességű. Az NFC-chip kimaradt.

Acer Liquid Z5 energiatakarékos mód Acer Liquid Z5 energiatakarékos mód

A készülék energiaellátásáért 2000 milliamperórás, lítium-ionos akkumulátor felel, amely közepes üzemidőt produkált tesztidőszakunk során. A készenléti fogyasztás egész jó volt, képernyőidőben pedig 4 órás átlag jutott egy töltésre, ami egyébként elfogadható eredmény, persze mindez függ a használati módtól és fényerőtől. Az üzemidőt kétféle energiatakarékossági opcióval lehet meghosszabbítani: az optimális üzemmód esetében a rendszer letiltja az adatkapcsolatot és egyéb antennákat, egyéni üzemmódban pedig mi kapcsolgathatjuk azokat, továbbá az értesítési LED-et és a rezgőmotort is kiiktathatjuk.

Szoftverek

A Liquid Z5 az Android túlkoros 4.2.2-es verzióját futtatja, amelyen az Acer enyhén átszabott felhasználói felülete jut. A megjelenés maradt a klasszikus holo dizájn fekete hátterekkel, kék elválasztókkal és fehér betűkkel, az ikonok is gyári androidosak. A kezdő és zárképernyő az Acer saját hátterét kapta meg. A zárképernyőn az időjárás mellett négy ikon is el lett helyezve: a tárcsázó, az SMS, a Play Zene és a fényképező. A kezdőképernyőnek legfeljebb kilenc oldala lehet, ahova 5 x 4-es kiosztásban lehet pakolni az ikonokat és widgeteket, a tálcára a maximum öt elem fér. A kezdőoldalak ujjcsíptetős mozdulattal vagy hosszú érintéssel kezelhetők. A widgetek közül az időjárás érdemel megemlítést, ugyanis az AccuWeather alkalmazásához négyféle minialkalmazás is választható, így van aktuális időjárás, óra és időjárás, illetve időjárás-előrejelzés widget is.

Egyre több gyártó biztosít a hagyományos kezdőképernyő mellett egy csempés, egyszerű módot, ebből pedig az Acer is kivette a részét. A Quick Mode többféle megjelenési módot felkínál funkciótól függően: a Basic névjegyeket és az SMS-küldő ikonját jeleníti meg, a Senior mód három névjegy mellett az időjárás, a rádió, az óra, az üzenetek, a tárcsázó és a nagyító ikonjait. Keypad módban a képernyő nagy részét a tárcsázó fedi le, Classicban pedig az esszenciális alkalmazások indítóikonjai jelennek meg. Lehetőség van a módok PIN-kódos zárolására.

 Acer Liquid Z5 screen shot  Acer Liquid Z5 screen shot

A hátlapi gomb az AcerRAPID menüpontban programozható, bár túl sok opcióra ne számítsunk. Hosszan lenyomva a kameraszoftver indul el, a rövid lenyomáshoz aktív képernyő mellett pedig egy általunk választott applikáció társítható. A telefonkönyv gyári androidos darab a maga egyszerűségével, azonban ha hívás beérkezésekor éppen valamilyen alkalmazásban vagyunk, egy lebegő hívósáv jelenik meg. Az SMS és email appok ugyancsak fapados gyári megoldások, és rendben teszik a dolgukat. Billentyűzetből szintén jár az androidos gyári, illetve az ujjhúzós bevitelről ismert Swype teljes verziója tanítható magyar szótárral, korrektúrával és szójavaslatokkal.

 Acer Liquid Z5 screen shot  Acer Liquid Z5 screen shot

A Z5 a gyári Google alkalmazások egész sorát felvonultatja, így előre telepítve van a Drive, a fájlkezelő, a Gmail, a Google kereső, a Google+, a Hangouts, a Hangrögzítő, a Naptár, a SIM-kezelő, a Számológép, a Térkép, a Teendők, a Vaku és a YouTube. Külön alkalmazás jár a stílusok és a Quick Mode kezelésére. Extraként jár még a Barcode Scanner, ami egy kódolvasó, a szerkeszteni tudó Polaris Office 4.0, valamint a Facebook. Az Acer két, saját felhőszolgáltatásához kötődő appot is mellékelt. Az abFotóval fényképeinket tölthetjük fel és le, illetve tekinthetjük meg telefonunkon, az Acer Portál pedig a gyártó mini alkalmazásboltja, ahonnan abVideo, abMusic, abDokumentumok és abFájlok applikációk tölthetők le. Ezek gyárilag nincsenek rajta a készüléken.

Az Acer Liquid Z5 böngészője Az Acer Liquid Z5 böngészője

Böngészőből kétféle jár a Z5 mellé: a gyári AOSP alapú és a Chrome, mi az előbbit vennénk górcső alá. A szoftver legfeljebb 16 lapot tud egyszerre kezelni, egyébként nyitható inkognitó fül is. Van mód a Google-fiókos kedvencek szinkronizálására, váltásra asztali és mobilos nézet között, valamint a tartalmak mentésére offline olvasáshoz. A zoomalapú sortörés a tartalom fölötti dupla koppintással érhető el. A kétmagos chipset sajnos kevés a felhőtlen böngészéshez, kisebb-nagyobb dadogások gyakran előfordulnak, az élményen pedig az alacsony pixelsűrűség sem segít. A Z5 a SunSpider 1.0.2-es webes teljesítményteszten 1461 milliszekundumos értéket ért el.

Multimédia, kamera, összegzés

A Liquid Z5 5 megapixeles hátlapi és VGA felbontású előlapi kamerát kapott. Az előbbi legfeljebb 3072 x 1728 pixelen tud fotót rögzíteni, ami szélesvásznú képarányt jelent. A videofelvétel maximális felbontása VGA, azaz 640 x 480 pixel. Az élőképen rendben működik az érintőfókusz – bár igen lomha az élesítés – továbbá a felületről elérhető számos beállítási mód, így a vaku, a kameraváltó, a zoom, a fotó- és videorögzítő, a menü, a galéria illetve a kameramódok. Utóbbiból négy jár: a normál mellett elérhető a többelemes HDR-felvétel, a panoráma és a vigyordetektor, vagyis mosolyexpozíció. Kézi módban a fehéregyensúly, az expozíciókorrekció, az érzékenység és az önkioldó állítható. A kameraalkalmazás a hátlapi kezelőgomb hosszú lenyomásával bármikor elindítható, alvó állapotban is.

Az Acer Liquid Z5 kamerája
[+]

A képek ezer sebből véreznek. A szűk fénydinamika és a kiégett részletektől való rettegés miatt a magasabb kontraszttartalmú fotók rendre alulexponáltra sikerülnek, amelyen a HDR-mód tud segíteni valamelyest, csak győzzük a készüléket mozdulatlanul tartani, amíg egy ilyen többelemes fotó elkészül. A képeken fellelhető jó adag színes zaj, a széleken elmosódás, a vonalélesség pedig nem nagyon szerepel a Z5 szótárában. Aligha meglepő, hogy a hibák sötét fényviszonyok között hatványozottan megjelennek, amihez az átlagos erejű vaku tud némi gyógyírként szolgálni. Sokat a 3gp formátumú videofelvételektől se várjunk, alacsony a felbontás és a hangminőség sem ugorja meg a kategória átlagszintjét. Nappali videó itt tekinthető meg.

Az Acer Liquid Z5 zenelejátszója Az Acer Liquid Z5 zenelejátszója

Zenelejátszóként a Play Zene alkalmazás funkcionál, saját fejlesztésű app nincs. A Google alkalmazása kártyaszerűen csoportosítja készülékünkön lévő vagy a Play Áruházból megvásárolt online zenéinket. Jár zeneajánló opció, összeállíthatunk lejátszási listákat, és persze könnyedén vásárolhatunk is számokat, hiszen a Play Zene alapvetően erről szól. Az alkalmazáshoz jár hangszínszabályzó és widget is. A Z5 FM-rádióval is rendelkezik, amihez a gyári fapados alkalmazás jár, beüzemeléséhez fülest kell csatlakoztatni. Ez aligha a gyári headset lesz, a mellékelt darab ugyanis elég gyengén szól, mind a hangerő és hangminőség tekintetében, főleg a mély hangokban szenved hiányt. Az előlapi hangszóró sem túl combos, a maximális hangerő közepes, viszont azon a decibelen egész szép hang áramlik ki a rács felől. A gyári videolejátszó ugyancsak nélkülözi az extrákat, viszont megbirkózik a H.263, H.264 és az Mpeg4 kódolások mellett a DivX és Xvid tartalmakkal is, ám az AC3 kódolás már kifog rajta. A HD felbontású tartalmak még szaggatás nélkül lejátszhatók, a Full HD-s videók viszont már erősen dadognak.

Az Acer Liquid Z5
[+]

Értékelés: Acer Liquid Z5
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A két SIM-es Acer Liquid Z5 a GSM-boltokban 45 és 50 ezer forint környékén vásárolható meg, ez pedig a középkategória alsó és talán legzsúfoltabb szegmense, ahol ádáz küzdelem folyik a vásárlók kegyeiért, és egy-egy baki elég lehet, hogy a felhasználó más készülék után érdeklődjön. A Z5 rendelkezik néhány jó tulajdonsággal, amivel kitűnhet, ilyen a programozható hátlapi gomb, amivel a kamera is indítható, vagy a DTS-támogatás, bakiból azonban jóval több akad. A legnagyobb gond a kétmagos MediaTek chipset és a hozzá tartozó, erősen ingadozó teljesítmény, amely nincs egy szinten az elkért árral. De nincs a topon a kamera sem, szűk a dinamikatartomány és magas a képzaj, a kijelző pedig rossz betekintési szögektől szenved, és amúgy is igen alacsony az öthüvelykes megjelenítő pixelsűrűsége, ami tovább ront a dolgon. A Z5 ráadásul elég nagy és nehéz darab, már-már phabletes méretekkel rendelkezik. Hasonló teljesítménnyel, igaz fixfókuszos kamerával majdnem fél áron megvásárolható a Huawei Ascend Y330, de jóval olcsóbb a szárnyait bontogató Krüger&Matz qHD-s telefonja, a Mist is. Ha már Huawei, egyik-másik nevesebb bolt és áruház a Z5 ára körül kínálja a HD kijelzős Ascend G630-at teljes hazai garanciával, amely jóval erősebb hardverrel rendelkezik és kétszer annyi RAM-mal. Hasonló pozitívumokat lehet elmondani a nagyképernyős WayteQ Talk 5H-ról is, bár a készülékhez egyre nehezebb hozzájutni. Ilyen konkurencia mellett nagyon nehéz lenne a Z5-öt ajánlani, nincs igazi vonzereje, az árához képest pedig túl sok a hibája.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Acer Liquid Z5
Acer Liquid Z5 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145,5 x 73,5 x 8,8 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk Fekete
SIM-foglalat SIM + micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 (196 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (kb. 2 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Hangrögzítő, számológép, jegyzetek, abFotó, Acer Cloud, Barcode Scanner, Acer galéria, Polaris Office 4.0, naptár, teendők, témakezelő, Quick Mode, időjárás, zenelejátszó, videolejátszó, Chrome, Google+, Hangouts, YouTube, Gmail, Play szolgáltatások, térkép
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, RDS-sel
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés