Alcatel OT-710 - megfontolt embereknek

Bevezető

Egy ideig Bocha kollégánál volt az Alcatel OT-710, aztán cseréltünk, mert az én másik tesztpéldányom kártyafüggő volt. Ő úgy adta ide a telefont, hogy szerinte nem is rossz annyi pénzért, mint amennyire saccoljuk, de élek a gyanúperrel, hogy komolyabb igénybevételnek nem vetette alá, mondjuk nem próbált meg vele egy üzenetet sem írni. Az OT-710 ugyanis hiába csinoska, már az alapfunkciók kapcsán is komoly kihívásokkal küzd.

Alcatel OT-710
[+]

Az Alcatel nem is olyan régen kapott rá a trendi, érintős vonalra. A Vodafone színeiben megjelent 541 elég sikeres darab volt, a maga idejében és árával sok hívet szerzett, s bár messze volt a tökéletestől, játszós telefonnak, első készüléknek megfelelt, főleg az ára miatt. Használtam egy-két hétig huzamosabban is a modellt, amelynek voltak ugyan vicces produkciói, de összességében igen jó benyomást keltett. Ezért aztán nem csoda, hogy a kínai fennhatóságú gyártó ezen az úton óhajtott továbbhaladni, az OT-710 hasonló koncepció mentén született. Éppen ezért ugyan nem vártam tőle sokat, de annyit mindenképpen, amennyit az elődmodell is tud. Amint megjött a kütyü, rákerestem a neten, az egyetlen értékelhető találat magyar nyelven mi magunk voltunk az MWC2010-ről szóló tudósítással, ott még arról is írtunk, hogy FM-transmitter lesz a telefonban. És tényleg.

Alcatel OT-710
[+]

A koncepció azonban más, mint a piros szolgáltató számára készített eszköznél, hogy úgy mondjam: bátrabb. Ehhez a készülékhez ugyanis nincs ceruza, pedig a kijelző rezisztív maradt, eltűntek a navigációt segítő fények is, az Alcatel úgy gondolta, hogy most már pusztán a kijelző tapicskolásával is menni fog minden. Ennek megfelelően növekedett az ablak mérete, most már 2,83 inchen garázdálkodhatunk. Megváltozott viszont a menüstruktúra is, s hát nem biztos, hogy előnyére, de nem szeretném előre lelőni a poénokat (illetve problémákat), mindenről lesz szó a következőkben.

Külső

Létezik feketében is, hozzánk azonban egy nőies, fehér verzió került. Lekerekített, dundi, szappanszerű formájával az OT-710 ebben a színben egyértelműen feminin, a csillogós plasztik erre csak még jobban ráerősít. A design alapvetően igencsak rendben van, tökéletesen illeszkedik kézbe az eszköz, kellemes a fogása, jól elérhetőek a gombok. A méret és a súly ideális, amíg nekünk is csak ennyi tapasztalatunk volt a telefonról (tehát kivettük a dobozból), addig minden nagyon vidámnak tűnt.

Alcatel OT-710
[+]

A QVGA felbontású TFT kijelző körül fekete keret terpeszkedik, alsó részére került az Alcatel felirat. Még lentebb két híváskezelő gombot találhatunk, közöttük első ránézésre nincs semmi, de a fehér burkolat alatt egy kékes led villog, ha esemény történt, ez okos megoldás. A telefon szélén ezüstös csík fut körbe, bal felől microUSB bemenet, jobb oldalon 3,5 mm-es jack dugasz és két gomb található a hangerő szabályzásának kivitelezéséhez. Alul és felül a készülék teljesen sima, letisztult.

Alcatel OT-710
[+]

A hátlap dobogóesélyes a Fedettpályás Körömpróbáló Tevékenységek Világkupáján, leszedni igazi szenvedés. Ha sikerrel járunk, akkor az akkumulátor alatt találjuk majd meg a SIM és a microSD helyét. Előbbi talán akad a háztartásban, ha már telefont vettünk, utóbbit nekünk kell beszerezni, ha a belső, majdnem 4 megabájtos kapacitást jelentékenyen szeretnénk növelni. A hátlapon újabb Alcatel felirat hívja fel magára a figyelmet, illetve a kamera kicsiny kivezetése, mindenféle tükör és villanó nélkül.

Alcatel OT-710
[+]

Az összeszerelési minőség kifejezetten jó, a passzentos hátlap az egyetlen mozgatható alkatrész, azt pedig igencsak jól odarakták a kínai jómunkásemberek, úgyhogy az OT-710 egy meglehetősen megbonthatatlannak tűnő egységet alkot.

Menü, alapfunkciók

A főképernyő feloldása jobbra-balra történő ujjmozdulattal vihető végbe. Miután nincs külön „lock“ gomb a telefonon, ezért eleinte okozott némi töprengést, hogy miképp lehet visszazárni, megelőzve az automatikát, de a megoldás pofonegyszerű: a hívásmegszakító gomb rövid megnyomása a kulcs. Ha hosszan tehénkedünk rá, az viszont a készülék kikapcsolását vonja maga után.

Alcatel OT-710

A főképernyő elvileg két oldalas. Ez talán nem baj, összesen úgyis csak nyolc widget tehető ki rá. Naptár, világóra, hírek, időjárás, zenelejátszó, e-mail, keresés és kedvencek lehetnek ezek. Aztán jön a vicc, egyszerre összesen csupán a fentiekből három látható, azok mind az első oldalra kerülnek, a másodikra nem lehet kitenni semmit. Viszont ha több mint három widget van kint, akkor lehet lefelé görgetni, bár ezt nem jelzi semmi, úgyhogy én is véletlenül jöttem rá. Látom én ebben a rációt, csak nem értem. Alul folyamatosan jelen van egy ikonsáv, összesen hét rajzocskát tartalmaz. Ezek sorrendje nem állítható.

A menübe lépve fekete háttér előtt, ömlesztve kapunk 39 ikont. Az sok. Az opciók között ezek közül viszont tetszőlegesen kikapcsolhatunk akármennyit, plusz át is lehet variálni a sorrendet. A testreszabhatóság ennyiben ki is merül, mert ugyan vannak „témák“ (fekete, fehér, piros, kék), de ezek csak az almenüpontok háttérszínét változtatják meg, a főmenü marad olyan, amilyen volt. A szoftver általános sebesség még pont a használható szinten belül marad, de egyelőre még csak a menüben kavarogtunk. A görgetés viszont borzasztó nehézkes, gyakran az ember random menüpontokba lép be, pedig csak lefelé akar haladni egy kicsit.

A névjegyzék 500 férőhelyes, lehet görgetni, csak nem érdemes, mert eszeveszett lassú. A keresésre kattintva egy virtuális mobilos gombsor jön fel, amelynek használatához szintén kell némi türelem, az egyes betűk benyomása után várni kell kicsit, mire a rendszer a megfelelő találatokra szűr. Az egyes emberekhez viszont kielégítő mennyiségű adat vihető fel, létrehozhatunk hívócsoportokat is. Arra is van mód, hogy a kedvencek főoldali widget listájába öt fontos embert kirámoljunk, így ők onnan is közvetlenül hívhatóak.

Alcatel OT-710

Az üzenetkezelésnél próbáltak újítani a kínaiak, chat nézetben látjuk a kommunikációt. Ezzel nincs sok gond, a szövegbevitel viszont rettentően nyögvenyelős, lassú és bizonytalan. A kijelző egyszerűen nem képes érzékelni a gyors, egymás után következő megnyomásokat, megfontoltan kell dolgozni. Sajnos nem tudunk horizontális QWERTY gombsort sem előcsalogatni, tényleg igen szenvedős a történet. Az SMS mellett természetesen van MMS is, illetve e-mail kliens is került a gépbe. Ez a Yahoo, a Gmail és a Hotmail beállításait ismeri, de egyéb fiókok is felvehetőek. Kezeli a csatolmányokat is, csak arra nem jöttem rá, hogy jól beállított GPRS kapcsolat mellett minek akar betárcsázni a szolgáltatóhoz...

Alcatel OT-710

Az ébresztőóra öt időpontot tárolhat, a naptár csak havi nézetben tekinthető meg. Egyetlen fajta emlékeztető rögzíthető, de ehhez rengeteg adat felvihető. A számológép alapfunkciós, a stopper köridőt is mérhet, a mértékegység-átváltó pedig kizárólag hossz és tömeg témakörben tud érvényesülni.

Multimédia

A hátlapra tett kamera két megapixeles, fotózni fekvő állapotban tudunk. Mivel nincs dedikált gomb erre, ezért az érintőkijelző taperolásával tehetjük ezt meg, annyival súlyosbítva, hogy pár másodperc után a kereső felületéről eltűnnek az ikonok, így az exponálás előtt egy plusz érintéssel tudjuk azokat újra előhozni. Az opciók csak a legszükségesebbre korlátozódnak, vaku, autofókusz nincs, nem is nagyon vártuk.

A fent elterülő felvételek megfelelnek az elvárásoknak, amelyek leginkább egyáltalán nem voltak. A képek maszatosak, életlenek, helyenként zajosak, a kamera inkább jelzésértékű, mintsem valóban használható funkció. Arra jó, hogy egy-két vicces momentumot megörökítsünk, vagy az ismerőseink fejét a telefonkönyvben elhelyezzük, de többre ne számítsunk. Videót CIF felbontásban rögzít a kütyü.

Alcatel OT-710

Zenében sokkal kedvezőbb a helyzet. A számokat a memóriakártya Audio mappájában levő Music folderbe kell pakolni, akkor látja meg ezeket a szoftver. Kihangosítva kicsit vérszegény a hangzás, de legalább nem torz. Fülessel sokkal kedvezőbb a helyzet, ráadásul van equalizer is, ami előre tárolt sémákkal dolgozik. A szoftver természetesen fut a háttérben, lezárt kijelző mellett is lehet a hangerőt babrálni, ha pedig netán nem lenne kint a főoldalon a zenelejátszó widgete, akkor a kezdőképernyő felső sorát lehúzva rögtön beugorhatunk a részletek közé. A telefonban van FM transmitter, egy megadott frekvencián kilövi a zenét a készülék, s egy közelben található rádióval ez fogható is.

A rádió csak fülessel indul el, RDS ugyan nincs, de elég jó érzékenységgel találja meg az adókat. Viszont csak akkor tudjuk ezeket kihangosítani, ha előtte elmentettük a csatornalistába az adót. Rögzíteni is lehet az adást, ha valaki erre vágyik.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Maximum EDGE szabvány adott a mobilhálózati adatátvitel kapcsán, ez mondjuk várható volt. Az viszont kevésbé örömteli, hogy bár a telefon tele van pakolva mindenféle webes applikációval, ezeknek csak töredéke tud működni még úgy is, hogy frankón belőttem az összes beállítást. Az Opera Mini, illetve a beépített Facebook és Twitter kliens (java alapú mindhárom) vidáman működött. Nem üzemelt viszont az időjárás alkalmazás és a hírek widget sem, a Barátaim menüpont alatt levő Hi5, Friendster és MySpace kontaktokat pedig elérhettem volna, de ezekhez kevés magyar ember tart fent accountot. A Palringo nevű azonnali üzenetkezelő szolgáltatás viszont sikerrel vette az akadályokat.

Alcatel OT-710

Lokális szinten Bluetooth és USB lehetősége forog fenn. Előbbi sztereó, utóbbi 2.0-s, ráadásul microUSB, a szabványosodás az Alcatelnél is felütötte a fejét. Ha gépre lógatjuk a készüléket, akkor abból lehet külső meghajtó (a memóriakártya látszik), COM port (ergo modem), illetve webkamera, ami tök jó ötlet, a kínai készülékek egy része már egy ideje tudja. Erre mellesleg tökéletes lesz az a minőség, amit a telefon kamerája egyébként tud.

Alcatel OT-710
[+]

Az akkumulátor 850 mAh teljesítményű, ez elegendő 2-3 napra, felhasználástól függően. A töltés természetesen adatkábelen keresztül is megoldható.

Alcatel OT-710
[+]

Értékelés: Alcatel OT-710
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 3 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nem sikerült ez a telefon olyan jól, mint a Vodafone 541. Sőt, sok szempontból visszalépés, rengeteg apró hiba mellett ugyan vannak jó ötletek, de az egész használatot egy jókora baltával csapja agyon a sebesség és a szövegbevitel nehézkessége. A rezisztív kijelzőt izomból, körömmel érdemes használni, a rendszer ezúttal nem mondható felhasználóbarátnak, pedig ebből a konstrukcióból kis odafigyeléssel sokkal többet is ki lehetett volna hozni. Mondjuk érdemes lett volna kicsit átrendezni gyárilag a menüt, netán almenüpontokat kreálni, jó lett volna, ha az adatátviteli szolgáltatásoknak nem csak a fele működik, egy fektetett QWERTY-t nagyon kér az egész rendszer, sok képernyőről hiányzik a visszalépés virtuális ikonja, onnan csak a főképernyőre juthatunk el (tipikusan ilyen az üzenetszerkesztés), úgyhogy ez most egyszerűen nem állt össze. Nem mondom, hogy az alapanyagok maximálisan megfelelőek, de egy jó szakács ezekből is tudott volna valami értékelhetőt kotyvasztani. A Vodafone 541-en dolgozó projektfelelőst kellett volna a 710 fejlesztésével is megbízni, ha viszont ő volt itt is a felelős, akkor üzennénk neki, hogy ezt most félvállról vette. Nyilván ez a modell is nevetségesen olcsó lesz majd, a friss információk szerint 13 lepedőért már független példányt kaphatunk. De még ennyiért is meggondolandó, hogy érdemes-e ezt a készüléket választani, bár nincs kizárva, hogy az olcsó ár és a csajos formaterv elég lesz valami mérsékelt sikerhez.

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel OT-710
Alcatel OT-710 Általános
Technológia GSM
Méret 103 x 58,6 x 12,9 milliméter
Tömeg 85 gramm
Színvariációk fekete, fehér, kék, piros
Kijelző
Kijelző átlója 2,83 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500 név
SMS memória 100 db
Memória 4 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 1.2 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés rádióból
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP)
Java van
Játékok gyárilag nincsenek
Valutakonverter van
Extra szoftverek Opera Mini, Facebook, Twitter, Palringo, AccuWeather
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel CIF
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van - előre tárolt sémák
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 850 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 830 óra
Beszélgetési idő 16 óra
Egyebek
FM-transmitter, 3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés