Android 4.4 bemutató

Bevezető, elérhetőség

Körülbelül két hónapja derült ki, hogy a legújabb Android verzió KitKat néven vonul majd be a köztudatba, ellentétben az elmúlt év során pletykált a Key Lime Pie elnevezéssel. A Google és a Hershey's (a KitKat gyártója) közötti együttműködés egyébként nem merült ki a névadásban, utóbbi többek között a csokiszelet Android-köntösbe csomagolt verzióját is piacra dobta, az Android 4.4-gyel szerelt telefonokból előcsalható az édesség logója, valamint érdemes rápillantani a közös weboldalra is. A Google végül Halloween napján mutatta be a mobil operációs rendszerének legújabb iterációját, mely az előző két frissítés visszafogottsága után jóval több kézzel fogható újdonságot tartalmaz. Míg az Android 4.3 főleg a felhasználó számára láthatatlan képességeket hozott, a verziószámot 4.4-re emelő KitKat a felhasználói felületre is látványos hatással van, ám a külsőségek mellett a belsőt sem hanyagolták el, a keresőóriás mérnökei a motorháztető alatt is aktívak voltak.


Nexus 5, a legújabb referenciamodell

Új Android verzió mellé egy új referenciamodell is dukál, mely meg is érkezett a Nexus 5 személyében. A készüléket a Nexus 4 után ismét az LG gyártja, a specifikációt tekintve minden téren előrelépést jelent az elődmodellhez képest. A 4,95 hüvelykes képátlójú kijelző Full HD felbontással rendelkezik, a borítás alatt a Snapdragon 800 lapkakészlet teszi a dolgát, a mobil pedig LTE-hálózaton is tud kommunikálni, a Nexus telefonok történelmében először. A várakozásokkal és a tavalyi gyakorlattal ellentétben táblagépet most nem mutatott be a Google, a Nexus 10 frissített változatára tehát még várni kell.

Samsung Galaxy Nexus
A KitKat megjelenése a Galaxy Nexus hivatalos támogatottságának végét is jelenti.

A KitKat első körben a Nexus 5-re érhető el, a Google ígérete alapján a bemutatóhoz képest két hét alatt a Nexus 4, mindkét Nexus 7 és a Nexus 10 készülékekre is megérkezik majd, melyeket a HTC One és a Samsung Galaxy S4 Google Edition eszközök követnek. A keresőóriás sajnos nem kapkodja el a dolgot, másfél héttel a start után még mindig csak a legújabb referenciamodell kóstolhatta meg az édességet. Az új Android verzió azonban általában egy korszak végét is jelzi, most sincs ez másként, ezúttal a Galaxy Nexus támogatottsága szűnt meg. A 2011 novemberében piacra dobott telefon legutoljára a 4.3-as frissítést kapta meg idén júliusban, 19 hónappal a megjelenése után, ami egyébként megfelel a Google irányelvének, mely szerint minden Nexus készülék másfél évig kapja meg a legújabb verziókat.

Felhasználói felület

A KitKat érkezése kissé felbolygatta az Android lassan egy másfél éve nagyjából változatlan felhasználói felületét. Az iOS 7-tel ellentétben azonban nem komplett újratervezésről van szó, a Google inkább tovább finomította a Honeycomb óta érvényben lévő Holo UI-t. A változások már első blikkre is feltűnnek az embernek, az egész rendszer mintha világosabb lenne. A kékes effektek helyét fehér és világosszürke árnyalatok vették át, az új betűtípus (mely a Roboto Condensed névre hallgat) könnyedebbnek hat az elődnél. Ezek mellett a fekete hátterek száműzésre kerültek: az alkalmazásokat listázó menü alatt a főképernyőn beállított kép sejlik át, az alsó navigációs sáv és felül a látható állapotsor és szintén áttetsző lett. Utóbbi esetén további változást jelent az indikátorok színének egységesítése, az Android 4.4-ben mindegyik ikon fehér lett.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

A look and feel mellett a főképernyő is komoly változáson esett át. Immár a felhasználó szabja meg az oldalak számát, ami az eddigi gyakorlat (mely fixen öt lapot jelent) után jóval több szabadságot enged. Fontos kiemelni, hogy a bal szélső oldal a Google Now számára van fenntartva, ám a keresőszolgáltatás továbbra is elérhető egy, a kijelző aljáról indított mozdulattal, vagy az OK Google szókapcsolat kimondásával (utóbbi csak a főképernyőn működik). A minialkalmazások menedzselését ismét a főképernyőről végezhetjük, a widget-kínálat így végre elhagyta az alkalmazásokat listázó menüt. A grafikusok megnövelték az ikonok méretét is, az eddigi öt helyett egy sorban négy ikon kap helyett, ami a használat első pár percében szokatlan, ám hamar rá lehet érezni. Itt jegyezném meg, hogy a Google designereinek sikerült megalkotni a világ legcsúnyább ikonját, a beállításokhoz tartozó piktogrammal ugyanis minden eddigi próbálkozást alulmúltak.

A kijelzőzárról alapértelmezett esetben eltűntek a widgetek, ám a beállítások között ismét engedélyezni lehet a funkciót. A lockscreen felülete is megváltozott: alul középen egy aprócska nyíl kapott helyet, mely a Google Now indítására szolgál, a jobb alsó sarokban lévő piktogram a kameraszoftver elindítására szolgál. Utóbbi egyébként a már megszokott módon, a képernyőzár jobb szélső elemére navigálva is aktiválható. Apróság, de igen jól mutat itt a zenelejátszó: az albumborítók végre a teljes képernyőt kitöltik.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Az általános ráncfelvarrást az alkalmazások sem úszták meg, a Google új ruhába öltöztetett néhány, az elmúlt időszakban jócskán elhanyagolt alkalmazást. Az Email névre hallgató általános levelezőkliens, a letöltések kezelésére szolgáló Downloads és a tárcsázó (azaz a Dialer) is átesett egy plasztikai műtéten.

Végül, de nem utolsósorban egy szomorú hírt is közlünk: a Google a The Verge portálnak adott interjúban kijelentette, hogy az új launcher bizonyos elemei első körben kizárólag a Nexus 5 készüléken lesznek elérhetőek. Egyelőre nem tudtuk kipróbálni a KitKatet az előző Nexus készülékeken, így az eltérések pontos listája még várat magára.

A motorháztető alatt

A KitKat egyik újdonsága a Project Svelte kódnevű megoldás, mely állítólag lehetővé teszi, hogy a rendszer gyengébb hardvereken is jó felhasználói élményt adjon. Ez pontosabban azt jelenti, hogy az Android 4.4 jóval kevesebb memóriát fogyaszt az előző verzióknál, így egy 512 MB RAM-mal szerelt eszközön is remekül elvan. Maga a rendszer és a az alap szoftverek ugyanis kevesebb memóriát fogyasztanak, mely mellett a rendszer RAM-menedzsmentje is átdolgozásra került. A memóriamennyiség (pontosabban a kevés RAM ténye) a fejlesztők számára is lekérdezhető, így ennek megfelelően optimalizálható az adott alkalmazás memóriaintenzív részeleme. Erről sajnos működés közben egyelőre nem tudtunk megbizonyosodni, a Nexus 5 ugyanis 2 GB RAM-mal operál.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Fontos kiemelni az ART (a rövidítés az Android Runtime szavakat takarja), mely egy alternatív futtatókörnyezetet jelöl, ami ha minden jól megy, a jelenleg használt Dalvik utódja lesz. A Google által két éve fejlesztett runtime-ról egyelőre nem sok hivatalos információ látott napvilágot, a hivatalos fejlesztői oldalon mindössze a megoldás kísérleti mivoltát emelik ki. A KitKattel telepített eszközökben már aktiválni lehet az ART-ot, mi a kezdetek óta áttértünk rá. Aktiválás után a pletykák szerint hosszabb rendelkezésre állási időt és jobb teljesítményt tesz lehetővé, mivel Dalvik futás idejű fordítása (just in time, azaz JIT) helyett az alkalmazások a telepítés során fordulnak gépi kódra (ahead of time, azaz AOT), azaz nem használat közben, hanem installáláskor készül belőlük futtatható állomány. Ezáltal viszont nő az alkalmazások mérete, illetve a telepítési idő is hosszabb lesz.

A Project Svelte és az ART mellett több kisebb újdonság is megjelent a rendszer szintjén. Az infraport natív támogatást kapott, megjelent egy új keretrendszer a Tap To Pay funkció megvalósításához (ez a készülékben található NFC-lapka segítségével történő fizetés), a beépített lépésszámláló méréseit a külső alkalmazások is elérhetik. Fejlődött a Bluetooth-kezelés, átdolgozták a helymeghatározáshoz tartozó beállítási lehetőségeket, a low power audio mód háttérben történő zenelejátszás esetén van jó hatással az üzemidőre.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Természetesen a fejlesztői oldal sem maradt vérfrissítés nélkül, a KitKat az API level 19 érkezését is jelenti, rengeteg újdonsággal felvértezve. Ezek mellett az Android Developer Tools, az SDK Tools és a Support Library legújabb verziója is napvilágot látott.

Ami kimaradt

Komoly változáson esett át a tárcsázó is, az új felhasználói felület mellett a funkcionalitás is jókorát bővült. Az alkalmazást elindtva azokat a kontaktokat láthatjuk, akikkel gyakran vagyunk kapcsolatban, a lista folyamatosan frissül. A másik újdonság az intelligens számfelismerésben rejlik: az app a Maps adatbázisa alapján automatikusan párosítja a partnert a közeli szolgáltatásokkal, így a számot bepötyögve vagy a hívást fogadva az adott intézmény nevét is megjeleníti a program. A szolgáltatás Magyarországon is hibátlanul működik.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Az Android rendszer sorsát nyomon követők számára bizonyára nem újdonság, hogy a KitKatet futtató telefonokról hiányzik az üzenetkezelő (azaz a Messaging), SMS-ek küldésére a Hangouts nevű csevegőszoftvert használhatjuk. A megvalósítás viszont nem annyira jó, az adott kontakthoz tartozó SMS-eket és egyéb üzeneteket két külön folyamra bontva jeleníti meg az app, a listában is kétszer jelennek meg, az egyes csatornák között a névre kattintva válthatunk. A virtuális billentyűzet pontosságán is fejlesztettek, az enter gombot hosszan nyomva pedig bárhol elővarázsolhatjuk az eddig Hangouts-exkluzív emotikonok garmadáját.

Az irodai funkciók is bővültek, az Android 4.4-et futtató telefonokon előre telepítve elérhető a Drive felhőszolgáltatás kliense és a QuickOffice irodai szoftvercsomag. Ezek mellett a rendszer részévé vált egy nyomtatást lehetővé tévő megoldás, mellyel az adott tartalmakat fájlba (PDF formátumban) vagy hálózaton keresztül (a Google Print szabványt támogató nyomtatók vagy néhány HP típus segítségével) nyomtathatjuk. Megújult továbbá az úgynevezett File picker, mellyel fájlokat csatolhatunk az üzenetekhez.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

A KitKat tehát egy jókora csomaggal érkezett, a 4.1-es verzió óta nem kaptunk ekkora horderejű frissítést. Az Android felhasználói felülete kiforrott, jelenleg nincs szükség gyökeres változtatásokra, a Google ismét csak csiszolt a sokak által a leginkább használhatónak tartott Holo felületen. A UI alatt viszont komoly változtatások és újdonságok kaptak helyet, a számos új funkció és a fejlesztők előtti új lehetőségek jót tesznek a rendszernek, az egyelőre balladai homályba burkolózó ART futtatókörnyezet szintén egy izgalmas téma. A Hangouts-szal viszont még jócskán akad tennivaló, az SMS üzenetek ilyen jellegű kezelése heves szemöldökráncolásra készteti az embert.

És bár a legelső Jelly Bean óta nem voltak ekkora UI-beli változtatások, azt nem szabad elfelejteni, hogy a Google közleménye alapján bizonyos felületi elemek egyelőre kizárólag a Nexus 5 fedélzetén lesznek jelen. Ez egyébként áttételesen azt is jelenti, hogy a gyártók számára sem lesznek elérhetőek bizonyos részek (mint pédlául az új launcher), így kíváncsian várjuk, mit hoz majd a jövő.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés