Apple iPhone SE - se vele, se nélküle

Kamera, multimédia

Melyikkel kezdjem, a jó vagy a rossz hírrel? Legyen az előbbi. Boldogságos dolog, hogy a hátlapra ugyanaz a fényképező került, mint ami a 6s-ben ücsörög, vagyis egy 1,22µ pixelméretű, f/2.2 rekeszértékű, 29 milliméteres fókusztávolságú, True Tone dupla tónusú ledes villanóval megtámogatott szenzor, ami maximum 12 megapixeles fotókat képes készíteni, és 4K-ban tud videókat rögzíteni, méghozzá 30 képkocka/másodperc sebességgel. A főbb képességek közé tartozik még a lassított felvétel is, a 720p-s mozik akár 240 fps-ben is lőhetők. Optikai képstabilizátor viszont nincs, vélhetően át kellett volna tervezni emiatt a belsőt valamelyest, erre pedig nem szántak időt és energiát. Na de mi a helyzet az előlapi kamerával? Itt bizony meg kell elégednünk egy 1,2 megapixeles (a kiindulópontként használt iPhone 5-ben is ennyi volt), f/2.4 apertúrájú, 31 milliméteres modullal, ami HD-ben vesz mozgófilmeket. Vaku nincs mellette, ám a Retina flash támogatott (ez a névválasztás is valami elképesztően erőltetett), vagyis a kijelző képes a maximumnál is nagyobb fényerővel, több tónusban gyors egymásutánban felvillanni. Se lézeres autofókusz, se más segítség nincs, és igen, a konkurensekhez képest lassan találja meg a tárgyak helyzetét a telefon.

A kamera keresőképernyője és az effektusok A kamera keresőképernyője és az effektusok
A kamera keresőképernyője és az effektusok [+]

Csóválhatjuk fejünket, mint ahogy annak sem örülhetünk, hogy a kamera menüje még mindig nagyon szerény, sehol egy professzionális mód, az Apple szerint az ő szoftverük mindent el tud végezni egymaga. Ezt mások is így gondolták (LG G3, mondjuk), aztán mégiscsak bekerült az utódba egy sereg beállítási lehetőség. Összesen öt fő funkciót találunk, amik között csúsztatással váltogathatunk: time-lapse, lassítás, fotózás, videózás, négyzet. Jobb alul van egy kis ikon, amivel az effektusokat érjük el, ilyenkor élő képként látjuk, melyik mit csinál a fotókkal. A HDR mód adott (lehet automatikus is), a visszaszámláló bekapcsolható (3, 10 másodperc), és már a Live Photos piktogramja is ott van a menüsávban. Ez a fícsör arra jó, hogy az exponálás előtti és utáni pár (tized) másodpercet is elmenti a telefon, így ha a galériában bóklászva később hosszan rányomunk egy ilyen képre, akkor az kvázi egy rövid animációként viselkedik.

Meg kell hagyni, hatalmas a fejlődés az elődmodell kamerájához képest, pedig az 5s is megállja a helyét mind a mai napig, sőt, miután nemrég az elsődleges telefonom egy utazás előtt fél órával beadta a kulcsot, én még a sokat megélt 4S-sel is mertem kattintgatni, pedig az út során készült képeket pedig pár év múlva is meg szeretném még nézni. A fotók 4:3-as képaránnyal készülnek, a mentési sebesség szélvészgyors, ha már ugye a fókuszálás nem az. A fényképekről szinte csak szép és jó mondható el, a dinamikatartomány kiváló, sokszor a HDR nem is kell, mert azzal már túl világos lesz minden. A vonalélesség és a részletgazdagság is átlagon felüli, a színek pedig szintén nagyon szépek, mondjuk így tavasszal nem is nehéz jó témákat találni. A vaku is erős, csak az vele a gond, hogy érintés esetén nem villan fel, kizárólag csak exponáláskor működik, így azért bele lehet futni homályos felvételekbe. Az éjszakai képminőségen is sokat dolgozott az Apple, ami a végeredményen is meglátszik, szép világosak a felvételek, viszonylag részletesek, bár zaj van bőven. A Parlamentről készült kép viszont jól mutatja, hogy kellene ide manuális záridő és érzékenység állítás, mert így egyszerűen kiégnek a fényesebb pontok. Felvettem egy 4K-s videót, ezt eme kékkel kiemelt linkre kattintva lehet elérni.

A kamera immár 12 megapixel felbontású képeket készít
A kamera immár 12 megapixel felbontású képeket készít [+]

A zenelejátszó A zenelejátszó
A zenelejátszó [+]

A gyári videolejátszó még mindig elég gyenge felhozatallal támad, eleve nem ismeri a divx-et, az mp4-et mondjuk pont igen, de ez a legtöbbször édeskevés. Elérjük vele a korábban vásárolt és a mobilon lévő filmeket, előbbiek esetén különféle részleteket megtudhatunk a mozikról, illetve fejezetek szerint tekerhetünk ezekbe. Extra funkció nincs, érdemes valami alternatív programot keresni.

A videolejátszó
A videolejátszó [+]

A zenelejátszónál szintén valami másik programot szoktam javasolni, pedig azért videós társánál ez sokkal jobb. A szoftver előadók és dalok szerint listázza ki a muzsikákat, teljes egészében együttműködik az Apple Music szolgáltatással, így ha előfizetünk (egy hónap ingyenes), akkor milliónyi szám között kereshetünk, sőt, még online rádiót is hallgathatunk, ha már az FM-rádió kimaradt (iPhone-ban nem is volt soha). Az albumborítók nagy képként jelennek meg, aktiválhatjuk az ismétléses és véletlenszerű lejátszást, a hangszínszabályzót a rendszerbeállításokon belül találjuk. Az apró hangszóró elég nagy lármát tud csapni, nem is szól rosszul, bár azért ha nem tökéletes minőségű zenét hallgatunk, akkor képes berezonálni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

  • Apple iPhone 6s Plus - extra felszereltség

    A nagyobbik almás készülék szélvészgyors az A9 chipsetnek köszönhetően, a testvérmodellhez képest nagyobb felbontású kijelző, jobb üzemidő és OIS-es kamera jellemzi.

  • Apple iPhone 6s - Nyomás utána!

    A cupertinóiak újdonsága külsőleg nem sokat változott elődjéhez képest, ám nyomásérzékeny kijelzőt, nagyobb felbontású kamerát és rendkívül erős hardvert kapott.

  • Apple iPhone 5s - tud ujjat mutatni

    Az iPhone 5 újdonsága külsőre nem sokat változott, de erősebb hardver, fejlettebb kamera, valamint egy Home gombba épített ujjlenyomat-olvasó került bele.

Hirdetés