Asus ZenPad 3s 10 LTE Z500KL - több, kevesebb

Hardver, szoftver

A hardveres alapok teljesen eltérnek a csak WiFi képes verzióhoz képest, noha a két lapkakészlet nagyjából azonos teljesítményt nyújt, a Qualcomm megoldásával szerelt ZenPad nem mutat olyan gördülékeny működést, mint a MediaTek MT8176 lapra épített Wifi-s modell. A 28 nanométeres csíkszélességű Snapdragon 650 két darab, 1,8 GHz-re skálázott Cortex-A72-es magot és 4 darab 1,4 GHz-es Cortex-A53-as magot tartalmaz, megterhelés esetén pedig melegszik. A rendszermemória szintén 4 GB, a memóriakezelés pedig továbbra is indokolatlanul szigorú. Ha ez önmagában nem lenne elég zavaró, az Energia és teljesítménynövelés címszó alatt manuálisan is bezavarhatunk a menedzsmentbe. A rendszer működési sebessége egyébként rendben van, a kijelző feloldásakor, vagy alkalmazások indításakor viszont meg-megakad. A böngészőben kevésbé masszív oldalak görgetése is érezhetően problémát okoz. A grafikus feladatok ellátása az Adreno 510 reszortja.

Teljesítmény- teszt
Benchmark Asus ZenPad 3S 10 Z500KL Asus ZenPad 3s 10 Z500M Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Huawei MediaPad M3
Rendszerchip Snapdragon 650 MediaTek MT8176 Exynos 5433 HiSilicon Kirin 950
AnTuTu 6.x Benchmark 78250 pont 76307 pont n/a 93790
Vellamo Browser 5046 pont 4353 pont 4647 pont 6479 pont
Vellamo Metal 2599 pont 2671 pont 1841 pont 3024 pont
Geekbench 4 (single/multi) 1473 / 2915 pont 1573 / 3313 pont n/a 1751 / 5430 pont
GFXBench Manhattan onscreen 10 fps 9,7 fps 12 fps 10 fps
Manhattan offscreen 1080p 15 fps 14 fps 17 fps 15 fps
GFXBench T-Rex onscreen 24 fps 23 fps 29 fps 21 fps
T-Rex offscreen 1080p 31 fps 31 fps 38 fps 29 fps


[+]

A 6.0-s Androidra épülő Zen UI továbbra is zavaróan előzékeny, a rengeteg előtelepített alkalmazáson kívül pedig rengeteg extra opció is rendelkezésre áll, amiben azért akadnak hasznosak is. A teljesség igénye nélkül is van néhány olyan lehetőség, amire érdemes felhívni a figyelmet, mert trükkös. Például a galéria beállításainál instant érdemes kikapcsolni a gyorstörlés funkciót, mert nem valami nehéz véletlenül megszabadulni olyasmitől, amitől egyébként nem szeretnénk. Ha mégis előfordulna, akkor viszont nem tragédia, mivel a Galéria kezelésénél található Kukából még kikukázhatjuk a mégis értékesnek nyilvánított tartalmat. Hangsúlyozottan Kukát keressünk, mert a Lomtár az másik történet. Nem oda kerülnek a galériából törölt képek. A Fájlkezelőből kidobott cuccok viszont igen.


[+]

Van tehát Lomtár is, amit a fájlkezelőből érhetünk el, a Fájlkezelőből törölt elemek ide kerülnek, megtekinteni viszont csak visszaállítást követően tudjuk őket. Ez az egyes elemeknél még nem lenne gond, van indexkép, a mappákba viszont nem tudunk belenézni visszaállítás előtt, így javasoljuk, hogy ne mappázva vágjuk ki a dolgokat, ha esélyes, hogy még kellhet belőlük valami. Ezen kívül is eltüntethetünk ideiglenesen ezt-azt, a zavaró értesítések blokkolása például kifejezetten hasznos. A kétfázisú értesítősávot lehúzva megjelenő értesítő kártyákra hosszan nyomva előkerül a lehetőség, hogy adott értesítéstípust blokkoljunk. A tonnaszámra érkező, egyébként teljesen érdektelen és felesleges rendszerértesítések esetében aranyat ér. Igen, tudom, hogy most kapcsoltam be a kékfény-szűrőt. Méghozzá onnan, hogy most kapcsoltam be.


[+]

A kezdőoldalakon és az alkalmazásmenüben megjelenő tartalom elrendezése és megjelenése is széleskörűen variálható. A Kezdőlap kezelése opcióban a szerkesztés lesz a nyerő, ha hupikék felirattal ellátott, miniatűr ikonokra vágyunk, másik betűtípust szeretnénk, vagy a tizenkét féle oldalanimációt szeretnénk randomizálni. Az alkalmazásmenü megjelenését csak úgy nem rendezzük át, ahogy nem akarjuk, de van intelligens mappázás is, ha a rendrakást a rendszer belátására bíznánk, de még a mappák rácsszerkezete, animációja és betűtípusa is személyre szabható. Az alkalmazásváltó érintőgomb lehet csak az, ami, de hosszú érintésre képes képernyőfelvételt készíteni, vagy a menüt előhívni, ha úgy kívánjuk.


[+]

A Gyerek mód érdekes módon nem kapott külön ikont, pedig nagyjából minden más igen, ezt a Beállításokban érdemes keresni. A kicsiket PIN kóddal zárhatjuk ki a nem nekik való tevékenységekből, illetve az általunk kiválasztott alkalmazások használati idejét is tetszőlegesen szabhatjuk meg. A ZenPad karbantartása viszont eleve főoldalon van, és ha nem tiltottuk volna le első körben az ilyen jellegű értesítéseket, pár nap alatt többet kaptunk volna, mint amennyit az ikonszámláló megjeleníteni képes. Viszont itt van egy olyan, hogy Készülékvizsgálat, ahol különböző hardverteszteket eszközölhetünk. Mondjuk valószínűleg enélkül is feltűnik, ha valami tényleg nem működik.


[+]

Szoftverekből nemhogy hiány nincs, de igen kiterjedt a kínálat. A technikai jellegű cuccokkal kezdve például az Asus Mobile Manager az, ahol az energia- és erőforrásgazdálkodást érdemes keresni, valamint az értesítéseket kezelhetjük. A Gyorsítás irtó kegyetlenül takarítja a gyorsítótárat és a háttérben futó alkalmazásokat, amivel indokolatlan mennyiségű memóriát szabadít fel, amitől a rendszer nemhogy gyorsabb nem lesz, de mindenre kétszer annyit kell majd várni. Ez a funkció természetesen gyorskapcsolóként és asztali ikonként is elérhető. Az Asus felhő alapú tárolása és az ezzel járó 5 GB raktér (WebStorage) és a vezeték nélküli fájlmegosztás (ShareLink) is az alkalmazásmenüben kapott elérhetőséget.


[+]

Egyébként nagyjából mindenre van házon belüli megoldás, nem maradunk videoszerkesztő (MiniMovie) nélkül, ahogy mindenféle klassz, vagy kevésbé klassz kollázst és tablót is segít összehozni a rendszer a képeinkből (PhotoCollage). Jegyzetelni lebegőablakos, gyors megoldással is tudunk a Gyors emlékeztetővel, míg a SuperNote számos további lehetőséget kínál. Alapvetően a kézírásos bevitel ugrik elő mindkét esetben, ehhez nem árt egy Asus Z Stylus, ami nem jár a tablethez, de támogatja. Mellesleg ujjal történő bevitellel is simán el lehet lenni, de komolyabb alkotásokat azért ne így próbáljunk összehozni.


[+]

A Google szoftvercsomagja teljes terjedelmében rendelkezésre áll, így a Puffin böngésző mellett a Chrome-ot is választhatjuk, valamint a készülék első indításakor jelentkezhetünk az Asus által két teljes évig biztosított 100 GB Google Drive tárhelyért. A Do It Later saját megoldás, de kiváltképpen hasznos, ha valamivel éppen nem tudunk foglalkozni, de jó lenne, ha pár óra múlva nem felejtenénk el, hogy mégis kéne. Ezeken kívül akadnak még közösségi platformok, mint az Instagram, vagy a Facebook, plusz a ZenCircle, ami leginkább úgy néz ki, mintha az Asus saját Instája lenne, valamint Amazon Kindle.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • Asus ZenPad 3S 10 Z500M - két test, egy lélek

    Kétféle ZenPad 3S került hozzánk tesztre, a most bemutatásra kerülő, olcsóbbik variáns sem panaszkodhat a küllem vagy a felszereltség tekintetében, plusz a a multimédiára is rámentek.

  • Asus Zenfone 3 Deluxe - luxuskondenzátor

    Minden benne van a legújabb Zenfone-széria legdrágább tagjában, ám a magas ár mellett a gyenge üzemidő és néhány egyéb apróság viszonylag nehezen nézhető el.

  • Asus ZenPad 3 8.0 - a nyugalom kis szigete

    A tajvaniak táblagépe szinte minden felvonultat, amire a felső kategóriában vágynánk: nagyon szép kijelző, kompakt méret, erős hardver, LTE és megfelelő árazás.

Hirdetés