BlackBerry Bold 9900 - közel a tökéletességhez

Kezelhetőség, szoftverek

A kezelhetőség mindig is a BlackBerry rendszer erőssége volt, de mint arról korábban már elmélkedtem, egy efféle gép használatát bizony szoknia kell az embernek. Az OS 7. verziója azért különleges, mert kiválóan ötvözte a klasszikus kezelőszerveket az érintőkijelzők használatából eredő előnyökkel, ráadásul mindezt úgy tette, hogy a régi és az új felhasználók se érezzék magukat kellemetlenük. Ez azt jelenti, hogy az új BlackBerry-t kizárólag gombokkal és kizárólag érintőkijelzővel is tökéletesen lehet kezelni, egyedül a szövegbevitel az a rész, melynél muszáj a fizikailag is létező billentyűket használni, de ez ellen nem valószínű, hogy bárkinek kifogása lenne. Aki fintorog, az ne vegyen RIM készüléket.

A készenléti képernyő az OS 6-ból ismerős lehet.Felül láthatjuk az akkumulátor töltöttségét, a dátumot és az időt, az aktuális mobilszolgáltatót és a WiFi hálózat nevét, melyre felcsatlakoztunk. Ha erre a sorra ráynomunk, az Androidhoz hasonlóan itt is egy menü jön elő felülről, de a gesztus teljesen más, mert itt ténylegesen rá kell nyomnunk a fenti részre, lehúzni viszont nem tudjuk azt. A fehér hátterő, görgethető listában a legtöbb fontos funkcióhoz hozzáférhetünk, kezelhetjük a kapcsolatokat (mobilhálózat, WiFi, Bluetooth, NFC), beállíthatunk ébresztőórát, illetve gyorsan eljuthatunk az adatkommunikációs és egyéb készülékbeállításokhoz. A készenléti kijelzőn egy sorral lejjebb van egy másik csík, melynek bal oldalán csengetési profilt válthatunk, míg jobbra az univerzális keresőhöz férhetünk hozzá. Középen alapesetben nincs semmi, de ide kerülnek a különféle elmulasztott események.

RIM BlackBerry Bold 9900 RIM BlackBerry Bold 9900

Alul található maga a menü, melyből nem biztos, hogy mindig látunk is valamit, mi döntjük ugyanis el, hogy az ikonokból akkor is látszódjon-e pár darab, ha ténylegesen nem mentünk be a menübe. Kedvünktől függően egy vagy két csíkot láthatunk, ami 6/12 darab ikont jelent; ha felül rábökünk a feliratra, akkor viszont előjön a teljes menü, melyet vertiálisan lehet görgetni. Persze jobbra-balra is tudunk lapozni, itt a különféle kategóriákhoz juthatunk el: a Mind jelenti a teljes menüt, a Gyakori ugyanez más sorrendben (az ikonok a használat gyakoriságától függően követik egymást), a Letöltések az utólag telepített alkalmazások gyűjtőhelye (ezek a Mind részben is megtalálhatók egyébként), a Média-hozzáférés a multimédiás lejátszók tanyája (ezek is ott vannnak a Mind részben is, külön mappában), a Kedvencek pedig egy olyan lista, melyet magunk állítunk össze.

RIM BlackBerry Bold 9900 RIM BlackBerry Bold 9900

A főmenü akkor jön elő, ha a Mind résznél a feliratra rábökünk vagy felhúzzuk. Ilyenkor egyszerre 18 darab ikont láthatunk a kijelzőn, görgetni vertikálisan tudunk. Alapvető és extra alkalmazások akadnak szép számmal; kiválóan működik és nagyon átlátható a napi, heti és havi nézettel is rendelkező naptár, jól néz ki a stopperrel, időzítővel és ébresztővel kombinált Óra. Az Azonnali üzenetküldés részbe került a Windows Live Messenger és a Google Talk, a sereg gerince pedig az Alkalmazások mappában tanyázik. Jegyzettömb, feladatlista, alapfunkciós, de mértékegységkonverterrel kombinált számológép, teljes verziós Documents to Go (Word, Excel és PowerPoint, új fájlokat is létre lehet hozni vele), fájlkezelő, hangtárcsázó, hangjegyzetek, hangrögzítő, jelszóőr és BlackBerry Protect. Utóbbi biztonsági program képes automatikusan, a háttérben backupolni névjegyzékünket, szöveges üzeneteinket, naptárunkat és böngészős kedvenceinket, plusz internetes távoli hozzáférést biztos a telefonhoz, ami akkor jöhet jól, ha elhagyjuk vagy ellopják; ilyenkor lezárhatjuk jelszóval vagy kiírathatjuk, hogy hol van. A cucc akkor is nagy segítség, ha a telefont nem találjuk meg, ugyanis segítségével az előző készülékről backupolt adatok könnyedén átmásolhatók az újonnan vásárolt BlackBerry készülékre. Másra mondjuk nem.

A készülékben kétféle almenü is van, az egyiket a BlackBerry gombbal (ami a tapipadtól balra van), a másikat hosszú ujjnyomással tudjuk elérni. A főmenüt felhozva példaként, az ujjas megoldás után az adott ikon törlésére/áthelyezésére/mappába vagy kedvencek közé tételére vonatkozó feliratok jelennek meg apró piktogrammokkal, míg az igazi gombot megnyomva egy listát menü ugrik fel ugyanezekkel a funkciókkal. Ez a tökéletes megoldás arra, hogy ujjal és gombokkal is jól lehessen használni a masinát.

RIM BlackBerry Bold 9900 RIM BlackBerry Bold 9900

Hála az égnek, már Magyarországon is működik a RIM online alkalmazásboltja, a BlackBerry App World, mely azonban a készülék egyik leggyengébb pontja. Az hagyján, hogy a kínálat is érzékelteti a készülék réteg-mivoltát, hiszen a cikk megírásának pillanatában a 4836 alkalmazás mellett mindössze 355 játékot tölthettünk le, melyek között igazán színvonalasakat csak elvétve találtunk. Ez azonban a kisebbik gond, nagyon problémának tűnt az, hogy a letöltések dög lassúak voltak, a 100 Mbps fölötti WiFi kapcsolatunkon sem tudtunk 100 kBps-nál nagyobb sebességet elérni. Ráadásul ha töltünk, a telefon kicsit megadja magát, a képernyő közepén folyamatosan fel-fel villant egy kis óraikon, marha idegesítő volt.

RIM BlackBerry Bold 9900 RIM BlackBerry Bold 9900

Ráadásul a frissítésekkel is szívtunk. Az nagyon tetszet, hogy az első bekapcsolás után a készülék észlelte, hogy van rendszerfrissítés, pár MB volt, letöltötte, felrakta, mindenki örült. Volt persze más frissítés is, például a Messengerhez és a Facebookhoz, amikor ezeket felraktuk, akkor újra is kellett indítani a gépet, ami egyrészt sok idő, másrészt nagyon Windows-utánérzés, azaz gáz, ne már. Ráadásul a Facebook el is szállt, le kellett törölni, de csak simán a menüben nem lehetett megoldani a dolgot, mert ez ugye gyári program. Végül sikerült az App Worldből megldani, de nagyon idegesítő volt, hogy ilyen bénán működött a dolog.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés