BlackBerry Motion - mozgó üzletkötő

Egyáltalán nem friss alapokra épül, de masszív, strapabírónak hat, mellette pedig elegáns, így szinte biztosan megtalálja a vevőkörét, ami szokás szerint elég szűk, de hűséges.

Hardver, szoftverezettség

A 2016-os évet idéző, középkategóriás, energiatakarékos nyolcmagos, a Qualcomm Snapdragon 625 dolgozik a Motion belsejében. Erre a hardverre, a 14 nanométeres, tehát ma is kimondottan modernnek nevezhető csíkszélességnek és az aránylag visszafogott teljesítménynek köszönhetően olyan üzemidőbajnokok épültek, mint a Lenovo P2. Nem mellesleg a Motion is remekül bírja akkumulátorral. 3D-játszani, vagy komolyabb hardvert igénylő munkát végezni azonban ne nagyon akarjunk rajta, ezen az árszinten pedig már illene ezekkel is megbirkóznia a BlackBerry készülékének.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark BlackBerry Motion Samsung Galaxy S8+ LG G6 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 625 Exynos 8895 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 62748 pont 175028 pont 157964 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 3215 pont 7426 pont 5982 pont n/a n/a
Vellamo Metal 1458 pont 3366 pont 3546 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 876 / 3179 pont 2012 / 6594 pont 1883 / 4469 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 9,3 fps 42 fps 24 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 9,5 fps 64 fps 33 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 20 fps 60 fps 47 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 22 fps 120 fps 76 fps 56 fps 124 fps

Lassúnak nem nevezhető, akadozások sem merültek fel, nem melegszik, természetesen az alkalmazások futtatása is rendben működik, de nem nagy kihívás rábukkanni a 2 GHz-re skálázott Cortex-A53 processzor és az Adreno 506 grafikus gyorsító határaira. A KEYone-hoz képest fejlődés, hogy 3 helyett 4 GB RAM áll a felhasználó rendelkezésére, annál sem tapasztaltunk ebből adódó problémát, itt pedig végképp nem kell aggódni. A 32 GB-os belső tároló azonban kevés: az első bekapcsolás és az alkalmazások automatikus frissülése után körülbelül 21 GB-unk marad, néhány alkalmazással és pár alkalomnyi 4K-videózással sokkal hamarabb meg tudjuk tölteni ezt a területet, mint azt gondolnánk. Szerencsére bővíteni lehet, microSD kártya segítségével.


[+]

Amikor még a Nougat volt a legfrissebb Android, a TCL teljes szívnyugodtsággal írta rá a KEYone dobozának Android-rendszerrel kapcsolatos rubrikájára, hogy: a legfrissebb. Azóta megérkezett az Oreo, és a BlackBerry dobozán csak annyi maradt: Android™. Jelenleg 7.1.2-es verzió figyel rajta a novemberi biztonsági frissítéssel. Az biztos, hogy biztonsági szempontból még sokáig fog havi szinten frissülni a kütyü, a főverzióval kapcsolatban pedig éppúgy érdemes várni, állítólag 2018 elején érkezik rá a 8-as Android. Az ujjlenyomat-olvasó nem ismer extra funkciókat, érzékenysége pedig közepes, enyhén nedves ujjra, amit a legtöbb mobil még simán elfogad, simán új kört kér, és enélkül is megesik, hogy csak második-harmadik próbálkozásra jutunk el a főképernyőre.


[+]

Aligha nyúltak bele a gyári rendszerfelületbe, egy-két érdekes extra azonban ide is jutott. Van hagyományos főmenü, amin jól megszokott módon görgethetjük az alkalmazások listáját, változtathatjuk az ikonméreteket és azt is beállíthatjuk, hogy milyen sorrendben szeretnénk magunk előtt látni a szoftvereket. A programokat egyébként el is rejthetjük, ha valamelyikre soha nincs rá szükség, csak a helyet foglalja a listában. Legfeltűnőbb az összes menüpontnál látható, jobb oldalról előhúzható sáv – akárcsak az Edge-paneles Samsungokon –, amin keresztül a naptárposztjainkat, az üzeneteinket, a teendőket és a telefonkönyvet is böngészhetjük.


[+]

Előre telepítve van a BBM (BlackBerry Messages), ami Android-platformon hibátlanul működik, de nem túl népszerű. Megvan a BlackBerry Hub, ami egy rendkívül átlátható felületen gyűjti be az összes értesítést vagy eseményt, amiről tudnunk kell, mindezt ömlesztve és színekkel szétválasztva, vagy akár fiókok szerint kategorizálva. Rendkívül praktikus, Androidra egyébként is ajánlott szoftver, más telefonokra is lehet telepíteni, de három hónap után reklámokkal bombáz, ha nem fizetünk elő, itt nyilván ez nem fog megtörténni. Van jelszógyűjtő, ahol ráadásul letiltja a képernyőfotózást az eszköz, ugyanez a helyzet a jelszóval vagy ujjlenyomattal védett, rejtett fájlmappákban is.


[+]

Akinek bámulták már kikerekedett szemmel a telefonját tömegközlekedési eszközön vagy egyéb társaságban, azonnal meg fogja érteni, mire való a Privacy Shade: a kijelző jelentős részét elsötétíti, és csak egy, általunk kijelölt, mozgatható szűk területet hagy fényesen. A DTEK alkalmazással kezelhetjük az alkalmazások engedélyeit, az adatok titkosítását és a többi biztonsági extrát is, mint például a gyári visszaállítással történő adatvédelmet vagy a távoli, Google-féle eszközkezelés állapotát.


[+]

Kezdőképernyőt widgetekkel telerámolni manapság nem szokás, feleslegesen sok helyet foglalnak, sokkal könnyebb elérni az adott szoftverek teljes változatát, és mivel villámgyorsak a mobilok, időt sem nagyon spórolunk vele. Mindazonáltal a BlackBerry csinált egy gyorselérést a widgeteknek, minden kompatibilis alkalmazás kezdőképernyős ikonja alá elhelyezett három pontot, ami azt jelenti, hogy egy ujjmozdulattal elő lehet hívni az adott program widgetét. Így például a Waze a másodperc törtrésze alatt kiszámolja, hogy mennyi idő alatt jutunk haza, a Hub pedig azonnal megjeleníti a legelső levelünket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés