BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

Előszó, tartozékok

A BlackBerry az elmúlt években hideget és meleget is kapott a felhasználóktól és a szakmától, és bár többen is negatívan látták a jövőjüket, egyelőre még köszönik szépen, itt vannak. Ebben pedig elvitathatatlan szerepe van napjaink egyik legjobb okostelefonos operációs rendszerének, a BlackBerry 10-nek, amely stabilitásával, sebességével és kiváló üzenetkezelésével elnyerte egyes felhasználók bizalmát, szoftveres boltja pedig bár kisebb a konkurens rendszerekénél, ahhoz azért elég nagy, hogy a legfontosabb feladatokhoz lehessen benne appokat találni. Ettől függetlenül a kanadai vállalat piaci részesedése kapcsán a Z10 megjelenése óta sem lehet pozitív híreket kapni, pedig ahogy az operációs rendszer, úgy a ma már másfél éves készülék, illetve annak utódai is rendben vannak, megfelelnek a kor elvárásainak.

BlackBerry Z3 a doboza társaságában
[+]

A problémát talán a szerény készülékkínálat jelenti, négy készülékkel nem lehet lefedni a piacot. Adott ugyebár a Z10, amely tudását tekintve ma is méltó ellenfele lehet bármelyik mini kategóriás okostelefonnak, de az indulásakor nagyon drága volt, ma pedig már nem gyártják. Ott van a külön kategóriát képviselő Q10 és Q5 páros, amelyeket a QWERTY billentyűzetek rajongói közül sokan az egekbe emelnek, mások viszont hiányolják róluk a cég termékeit sokáig jellemző optikai érintőpadot és a híváskezelő gombokat. A belátható időn belül érkező, Classic névre keresztelt eszköz pont ezeket a hiányosságokat fogja pótolni, de hogy erre miért kellett egy-másfél évig várni, az innen nézve teljesen érthetetlen, ahogy az is, hogy a gyártó miért nincs jelen többféle készülékkel a piacon. Ha ugyanis nem kell a QWERTY, akkor jelenleg egyetlen egy kijelzőméretet fednek le, hiszen a tavaly karácsonykor piacra került Z30 és a napokban elérhetővé vált Z3 egyaránt 5 hüvelykes panellel van felszerelve. A piac viszont nem csak 5 hüvelykes telefonokból áll.

BlackBerry Z3 a doboza társaságában
[+]

Tesztünk tárgyáról tudni kell, hogy alapvetően az ázsiai piacokra készült, a BlackBerry készülékek családján kívül abszolút a belépőszintet képviseli. Ennek megfelelően nem a Z30 konkurenciája, még csak nem is annak utódja, egy teljesen új irány első képviselője, az viszont kérdéses, hogy ennek az útnak lesz-e folytatása. Doboza mindenesetre ugyanazt a dizájnt kapta, amit testvérei is, benne hálózati töltőfejet, adatkábelt és headsetet találni.

Külső

A korábban Jakarta néven futó készülék nem egy apróság, a maga 140 x 72,8 x 9,3 milliméteres kiterjedésével nagyjából pont ugyanakkora, mint a Z30. A 164 grammos tömege a kategóriájában nem kirívó, de az általam megkérdezettek közül páran nehéznek érezték a masinát az anyaghasználatához képest; nem mintha azzal komoly baj lenne, nem egy Z30, de azért alapvetően jó minőségű műanyagokból rakták össze a nyikorgástól szinte teljesen mentes Z3-at, az egyetlen kifogásra okot adható dolog a kijelző körül található keret, amelynek illesztéseinél a résekbe be tud ragadni a kosz. A dizájn kapcsán extravaganciáról nem lehet beszélni, hogy a szögleges, letisztult formavilág kinek mennyire jön be, az már csak ízlés dolga.

BlackBerry Z3 szemből
[+]

Az előlap tetején a 720p-s videók felvételére alkalmas kamerát és a telefonhangszórót láthatjuk, bizonyos szögben pedig a közelségérzékelő szenzort is meg lehet pillantani. Ezek alatt található az 5 hüvelykes TFT-LCD érintőkijelző, amelynek felbontása mindössze 540 x 960 pixel, ami hüvelykenként 220-as képpontsűrűséget jelent. Az androidos olvasók most valószínűleg a szívükhöz kaptak, hiszen a zöld robotos platformnál a középkategóriában ez a felbontás már nem jellemző, a Z3-nál olcsóbb készülékek is HD-megjelenítővel rendelkeznek, ugyanakkor az egyébként HD-felbontású Z30 után sem találtam zavaróan alacsonynak a qHD-t. A különbséget nyilván lehet látni, azonban nem minden esetben volt ebből problémám, emaileket olvasni például pont ugyanolyan jól lehet a Z3-on is, mint a Z30-on, ugyanakkor az internet böngészésekor jobb lenne több képpontot bámulni.

Kijelző-teszt
Mérés BlackBerry Z3 BlackBerry Z30 Nokia 635 HTC Desire 510
Fehér fényerő 383 nit 113 nit 428 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,31 nit - 0,43 nit 0,24 nit
Kontrasztarány 1234:1 - 995:1 1556:1
Színhőmérséklet 7509 K 6725 K 6465 K 6609 K

A megjelenítő egyébként kimondottan magas fényerő, és ebből adódóan kültéren is jó olvashatóság jellemzi. Betekintési szöge nem kiemelkedő, de jónak mondható, színvisszaadása bőven hozza a kategóriában elvárható szintet. Az előlap alján nincsenek gombok, mivel ilyesmi nem szükséges a készülék kezeléséhez; van viszont egy méretes BlackBerry felirat, ami kényelmesen elfér, lévén a megjelenítő körül található keret nem különösebben vékony.

BlackBerry Z3 a doboza társaságában
[+]

A finom, gumiszerű műanyagból készült hátlap nem átlagos kinézetű is tapintású, hiszen felülete textúrázott. A bal felső sarokban található az 5 megapixeles, ledes villanófénnyel ellátott kamera, középen a gyártó logója terpeszkedik, míg a bal alsó sarokban lévő lyukak mögött a kihangosító hangszórója bújik meg. Ezzel kapcsolatban okos megoldás, hogy az egyébként tökéletesen sík hátlapot a lyukacsos felület mellett egy apró kiemelkedés töri meg, aminek köszönhetően teljesen sík felületre lerakva is meg lehet hallani a csörgést, vagy a hangszóróból kijövő egyéb hangokat.

BlackBerry Z3 oldalról
[+]

Az eszköz tetején kizárólag a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet található, amiből könnyű rájönni, hogy a bekapcsológomb a gyártótól szokatlan módon oldalra került, méghozzá balra, a hangerőszabályzók és a némítógomb fölé. Alul a microUSB található a mikrofon társaságában, míg jobbra egy ajtót helyeztek el a mérnökök, ami a microSIM és a microSD foglalatokat rejti. Ez alapján lehet sejteni, hogy a hátlap nem eltávolítható, úgyhogy a 2500 mAh-s akkumulátor házilag nem cserélhető.

Hardver, sebesség

A BlackBerry 10-es készülékek az iPhone-okhoz hasonlóan nem a processzormagok számával vagy az extrém magas órajellel próbálnak gyorsan működni; mivel a kanadaiak esetében is ugyanaz a cég csinálja a szoftvert és a hardvert is, tökéletesen meg tudják oldani az optimalizálást (ebben persze az is segít, hogy ilyen kevés készülékük van). Épp ezért bár elsőre ijesztő lehet, hogy a Z3 lelke egy Qualcomm MSM8230-as SoC (Snapdragon 400), amiben két darab 1,2 GHz-es Krait 200-as processzormag dolgozik egy Adreno 305 társaságában, 1,5 GB RAM-mal kiegészítve, de a testvérmodellek sebessége alapján igazából van ok a bizakodásra. A belső tárhely méretét felezték az egy kategóriával feljebb versenyző Z30-hoz képest, de a 8 GB is bőven elég annak fényében, hogy adott a kártyabővítési lehetőség, még úgy is, hogy ténylegesen csak 3,9 GB elérhető.

BlackBerry Z3 bekapcsolt kijelzővel
[+]

Az első indítás utáni élmények nagyon kellemesek, a kissé lassúcska bootolás után ugyanolyan sebességgel haladhatunk végig a beállításokon, mint a többi BlackBerry 10-es készüléknél. A menüben való bóklászás közben még több alkalmazás háttérbe helyezésekor is elégedetten konstatálhatnánk, hogy a Snapdragon 400-as chipset és a Z30-ban lévőnél fél gigabájttal kisebb memória is elég a rendszer makulátlan működtetéséhez. Komolyabb használat után viszont azért kiderül, hogy a kiváló optimalizálás sem tudja minden esetben elrejteni a hardver visszafogott teljesítményét. A hosszabb listák görgetése például kevésbé folyamatos, mint a többször említett testvérmodelleknél, de itt alacsonyabb képfrissítési sebességről, nem pedig akadozásról beszélhetünk, úgyhogy ez még nem is lenne nagy gond. Kimondottan zavaró viszont az, hogy a töltési idők bizonyos esetekben jelentősen hosszabbak az ideálisnál, ami alatt nem pusztán a szoftverek elindulására kell gondolni, hanem például a lenti videón is látható váltásra az email postafiók és az SMS-ek között. Sajnos ez némileg árnyalja az egyébként sok szempontból pozitív összképet.

Őszintén szólva a Z30 után gondban is vagyok a Z3 sebességének megítélésével kapcsolatban. Mivel az Android az elmúlt 1-2 évben sokat gyorsult, nem lehet azt mondani, hogy az újdonság jobb lenne a hasonló árkategóriában mozgó konkurenseknél, a szintén sebesen dolgozó Windows Phone-ról nem is beszélve. Ugyanakkor azt sem állíthatom, hogy az itt-ott előforduló lassúságot egyből észrevettem volna, ha mondjuk egy régebbi okostelefonról váltottam volna a Z3-ra úgy, hogy sosem használtam előtte csúcsmodellt. Az mindenesetre biztos, hogy a Snapdragon 400-nál erősebb SoC-re van szükség a makulátlan BlackBerry-élményhez.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera... az sajnos egy fájó pont. Az 5 megapixeles felbontással önmagában talán még nem is lenne baj ebben a kategóriában, főleg, mert a videorögzítésnél az 1080p-s felbontás is elérhető, ráadásul szoftveres butítás sincs, a HDR-mód és a legjobb felvétel kiválasztását, valamint az egyes fotórészek kicserélését is lehetővé tevő sorozatfelvétel is elérhető. Ledes villanófény is van, ami ugyan nem a piac legerősebb megoldása, de a semminél nagyságrendekkel jobb.

BlackBerry Z3 kamera
[+]

A gond egyszerűen az, hogy a képek nem jó minőségűek, márpedig fotózni ma már szinte mindenki szokott a telefonjával is, ezen funkció csorbításával nem egy bájos dolog elválasztani az árkategóriákat; valószínűleg nem osztott és nem is szorzott volna, ha mondjuk a Z30 kameráját kapja meg a Z3, ettől még aki Z30-at akart volna venni, azt vett volna. De hogy konkrétum is legyen itt, a képminőség kapcsán a legnagyobb probléma a kicsi dinamikatartomány, ami miatt napfényes időben csak és kizárólag itt-ott kiégő, máshol beégő részekkel rendelkező fotókat lehet lőni a Z3-mal. A makró mód felejtős, a fókusztávolság túl nagy efféle az felvételekhez, de ezt a szoftver sajnos nem tudja, akkor is képes fókuszált állapotot jelezni, amikor igazából életlen a kép. Sajnos a mozgóképek sem a legjobbak, szoftveres képstabilizálás ide vagy oda.

BlackBerry Z3 kézben tartva
[+]

Multimédiás téren viszont van előrelépés a Z30-hoz képest, ugyanis ebben az eszközben már található FM-rádió, amit a zenelejátszó applikáció alól érhetünk el, vételt fogására pedig kizárólag bedugott fülhallgatóval használható, úgy viszont teljesen jól. A zenelejátszó szoftver ezt leszámítva nem változott, továbbra is szépen megjeleníti az ID3-tagekkel kiegészített fájlokat, megjeleníti az albumborítókat, hangszínszabályzót viszont nem tartalmaz.

BlackBerry Z3 képernyőfotó BlackBerry Z3 képernyőfotó
[+]

Kihangosítva nem szól különösebben jól a kanadai készülék, az aljából kijövő hangok elég élesek, nagyobb hangerőn annak ellenére is kissé kényelmetlen hallgatni, hogy a konkurenciához képest legfeljebb közepes hangerősségről beszélgethetünk. A dobozban található, headsetként is működő fülhallgató szerencsére jobban szól, mint ahogy kinéz (kopogós műanyagból készült és elenyésző a tömege), de sajnos csak a nagyobb hallójárattal rendelkező emberek fülébe fér be. A komolyabb kiegészítőkhöz szokottaknak persze ez is kevés lesz, de a kisebb igényűek azért a telefonáláson túl is ellehetnek vele.

BlackBerry Z3 a doboza társaságában
[+]

A készüléktest egy 2500 mAh-s, végfelhasználók által nem cserélhető akkumulátort rejt, ami ehhez az SoC-hez és kijelzőfelbontáshoz mérve elképesztően nagynak tűnik. Arra kell csak vigyázni, hogy ne toljuk fel maximálisra a kijelző fényerejét, de úgysem fogjuk, mert éjszaka kiégne tőle a szemünk (automatikus fényerőállítási lehetőség egyébként nincs). Ha csak közepesre toljuk fel a csúszkát, igazán decens üzemidőre számíthatunk, a 2 nap komolyabb igénybevétel mellett sem kihívás a Z3 számára, ha pedig a játékokat és az internetböngészést is hanyagolja az ember, 3 napra is simán számíthat sok telefonálás és folyamatos emailezés mellett. Az üzemidő egyértelműen a készülék legnagyobb erősségeinek egyike, aki számára ez a fontos, valószínűleg könnyedén szemet tud hunyni a qHD felbontás fölött.

Értékelés: BlackBerry Z3
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Érdekes jószág a BlackBerry Z3, ám mielőtt meghoznánk a végső ítéletet vele kapcsolatban, nem árt tisztázni, hogy hova és kiknek készült. A célpiacot elsősorban az ázsiai országok jelentik, ahol a kijelző fizikai mérete többet számít, mint egy készülék bármely más fizikai paramétere, ezért lett 5 hüvelykes a kijelző, holott itthon valószínűleg 4-gyel sikeresebb lett volna, ráadásul a Z30-tól is jobban el tudott volna szeparálódni. A célcsoportot pedig valószínűleg ezúttal is az üzleti felhasználók jelentik, a vállalat valószínűleg nem sértődik meg rajta, ha egy cég sok ezer ilyen készüléket vesz a dolgozóinak; céges telefonnak pedig nem rossz a Z3. Egyrészt nagyon jó az üzemideje, másrészt nagyon ügyesen kezeli az üzeneteket, harmadrészt jól lehet rajta gépelni, de azért a jó hangminőségről sem szabad megfeledkezni. Az ipari kémkedés lehetősége sem áll fenn a kamera képminőségét ismerve, de a felhasználók többsége számára azért valószínűleg fontosabb lenne, hogy napfényben is lehessen normális képeket készíteni a Z3-mal. Ez viszont sajnos nem adott, ahogy a makulátlan sebesség sem, plusz ugye a kijelző felbontása is alacsony, de ezt szerencsére részben feledteti az egységes megvilágítás, a magas fényerő és a szép színek. A Z30-hoz képest plusz az FM-rádió megléte, hiányosság viszont az NFC. Mindehhez 70 ezer forintos kezdőár társul, ami sajnos pont nem az az összeg, aminek fényében minden hiányosságot el lehet felejteni, inkább reális, mint kedvező. Ugyanakkor az elődmodelleket megnézve joggal lehet bízni abban, hogy ez az összeg belátható időn belül jelentősen fog esni, akkor pedig a Z3 a felhasználók egy csoportja számára kimondottan jó ajánlat lesz. Az persze kérdéses, hogy a célcsoportot a külföldi piacokon a szolgáltatókon keresztül el tudják-e majd, a 4G támogatás hiánya ugyanis visszatartó erő lehet a szolgáltatók számára. Magyarán megint kérdéses, hogy összességében mit jelenthet majd a BlackBerry életében a Z3.

BlackBerry Z3

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A készüléket a BlackBerry hazai képviselete juttatta el hozzánk, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

Specifikáció

BlackBerry Z3
BlackBerry Z3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 140 x 72,8 x 9,3 milliméter
Tömeg 164 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (220 ppi)
Kijelző típusa kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8230 (Snapdragon 400)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, kétmagos Krait 200
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 3,9 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / van / van
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS-vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry 10.2 OS
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok letölthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BlackBerry World, Docs To Go, Story Maker, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, Evernote, Box, fájlkezelő, Dropbox, SmartTags, Adobe Reader
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 1,1 megapixeles, fixfókuszos
Videófelvétel max. 1080p (fő kamera)
max. 720p (másodlagos kamera)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 16 nap
Beszélgetési idő 15,5 óra
Zenelejátszási idő 84 óra
Videolejátszási idő 10 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó, Miracast támogatás

Szoftverek, adatkommunikáció

Az újdonság a BlackBerry 10 operációs rendszer aktuális, 10.2.1-es verzióját futtatja, amiről már egy külön cikket is publikáltunk, úgyhogy most nem nagyon nézünk be a motorháztető alá. A rendszer még ezen a viszonylag gyenge hardveren is jól teszi a dolgát, az előző oldalon említett töltési időket leszámítva kimondottan jó felhasználói élményt kapunk. Az androidos appok futtatására a testvérmodellekhez hasonlóan természetesen itt is van lehetőség, a kompatibilitásra viszont nincs garancia. Nagy általánosságban elmondható, hogy az egyszerűbb appokkal nincs probléma, az összetettebb szoftverek viszont vagy el sem indulnak, vagy nem működnek száz százalékosan. A gyárilag elérhető szoftverekben sincs változás az eddig látottakhoz képest.

BlackBerry Z3 képernyőfotó BlackBerry Z3 képernyőfotó
[+]

Mivel nem egy felsőkategóriás készülékről beszélünk, adatkommunikáció terén nem kapunk meg mindent, amit ma egy okostelefon tudhat. Az egyik korlátozás a 4G hiánya, ami nélkül jelenleg még simán lehet élni, főleg, mert adatátvitelre HSPA-t lehet használni. Szintén nem nagy érvágás, hogy a WiFi csak a 802.11b/g/n szabványokat ismeri, az NFC kihagyása viszont egy BlackBerry készüléknél nagyon furcsa, a mobilfizetési megoldások fejlődését megnézve pedig nem is biztos, hogy kifizetődő spórolás egy olyan készüléknél, amelynél azért erősen építettek az üzleti felhasználásra. A GSM-modul egyébként négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból hármat ismer a Z3 (900/1900/2100 MHz), a Bluetooth pedig 4.0-s. A Z30-hoz képest újdonság a vezeték nélküli kép- és hangátvitelt lehetővé tevő Miracast támogatása.

BlackBerry Z3 képernyőfotó BlackBerry Z3 képernyőfotó
[+]

Telefonálás közben a hangminőség az átlagosnál jobb, a márkatársak között viszont nem kiemelkedő; mikrofonból egyébként kettő is található a készülékházon, a duplikálás oka a környezeti zajok szűrése. Az egyik leghangsúlyosabb funkció a kanadaiak múltját megnézve nem meglepő, a Z3-at is kiváló gépelési élmény ígéretével árulják, holott itt ugyebár nem beszélhetünk fizikai billentyűzetről. Ettől függetlenül tény ami tény, a BlackBerry saját virtuális billentyűzete még mindig nagyon kezes, magyar szótárral is rendelkezik és könnyedén tanítható, pár hét használat után a tulajdonos szóhasználatával, gyorsan és pontosan lehet rajta szöveget bevenni.

BlackBerry Z3 képernyőfotó BlackBerry Z3 képernyőfotó
[+]

Az internet böngészése az egyik olyan pont, ahol a qHD felbontást kevésnek érezheti az ember, pedig maga a böngésző napjaink egyik legjobb okostelefonos megoldása, hiszen gyors, szépen tördel, támogatja a Flash-t; úgy nagy általánosságban is kiválóan használható. A SunSpider teszt 1.0.2-es verziójában a készülék 1345,5 ms-os eredményt hozott, ami nem sokkal lassabb a Z30 1000 körüli értékénél.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés