Így használhatsz Bluetooth billentyűzetet és egeret táblagépeddel

A legtöbb márka kínál táblagépei mellé valamilyen billentyűzetes tokot. Viszont az egyszerűbb megoldással sem vagyunk hátrébb produktivitás terén, pénztárcánkban viszont tíz-, akár százezer forintos összeg is maradhat.

Bevezető, miért?

Valószínűleg a törzsolvasó és fórumainkon rendszeresen megforduló közönségnek nem lesz ebben a cikkben semmi izgalmas, viszont a gyerekek telefonjának beállításáról szóló magyar nyelvű anyagunkhoz hasonlóan a keresőkből talán idetalál olyan, akinek nem egyértelmű a miként, és segítséget nyújtunk neki. A másik apropó, hogy a táblagépeket gyártó cégek produktivitás szempontjából sokszor a hordozható számítógéppel egyenértékű eszközként pozícionálják portékájukat, ehhez nagy örömmel ajánlva a billentyűzetes (esetenként touchpadet is tartalmazó) kiegészítőjüket. Amivel csak az a baj, hogy ugye ritkán, leginkább soha nem adják a gép mellé, legyen szó akár egy olcsóbb eszközről, akár a félmillió forint feletti induló árral startoló 12,9”-es iPad Próról vagy Galaxy Tab S9 Ultráról, míg egy laptop esetén ugye alapértelmezetten benne van a vételárban a beviteli periféria. A Microsoft Surface és a hozzá hasonló hibrid eszközök felett most kicsit hunyjunk szemet.


Egy Samsung Galaxy Tab S9 Ultra a gyári billentyűzettel [+]

A billentyűzetek és a klaviatúrával egybeépített tokok árazásában is hatalmas a szórás, a fent említett két csúcsgéphez a gyári tasztatúra lazán százezer forint felett kezdődik, de a tavalyi év szerintünk egyik legjobb táblagépéhez, a Xiaomi Pad 6-hoz is 27 ezer forintot kell kiperkálni a gyári, touchpad nélküli megoldásért. Olyan szempontból könnyűséget jelentenek ezek, hogy a táblánkra tapadnak, laptopszerűen összecsukhatók és jó esetben dőlésszöget is állíthatunk rajtuk. Abból a szempontból viszont már inkább hátrányosak, hogy más eszközzel nem valószínű, hogy fogjuk tudni együtt használni őket, mert ezek a megoldások általában egyéni három- vagy négypontos fizikai csatlakozón keresztül kommunikálnak.


Nagyon szűkös és a funkciógombok sorát nélkülözi a Xiaomi Pad 6 billentyűzetes kiegészítője [+]

Pedig meglehet, hogy a tablet helyett telefonnal, számítógéppel, okostévével, konzollal is kívánnánk egyszer majd szövegbevinni, úgyhogy itt jönnek szóba a Bluetooth perifériák, melyek sokoldalúságukban jobb választást jelenthetnek. Ezek között szintén hatalmas a szórás árban és minőségben. Megnézve a két hazai legnagyobb webáruház és az egyik klasszikus elektronikai áruház kínálatát, a háromezer forintos billentyűzettől indulva találhatunk a több tízezres mechanikus klaviatúráig mindent. Mivel a tabletünket valószínűleg hordoznánk magunkkal, így inkább a kis(ebb) méretű, de azért a gépelési ergonómiát a hordozhatóság oltárán fel nem áldozó megoldást érdemes választanunk. A tokba épített billentyűzetek egyik nagy hátránya általában pont ez, a szűkös hely miatt minimális a gombok közti távolság, s rövid a billentyűút is.

Az egyik legnépszerűbb Bluetooth billentyűzet például a Logitech K380 vagy K480, utóbbiban dedikált tartóval a táblagép vagy telefon megtámasztására, egyszerű tekerőgombbal az elérhető három eszköz közötti váltásra. Ha a hordozhatóság és a helytakarékosság szempont, akkor az összehajtható billentyűzetek is szóba jöhetnek, itthon viszonylag nagy választékot kínál ezekből a SpectrumPoint. A felsoroltak mindegyike a 13 - 18 ezer forintos kategóriába tartozik, ahogyan a cikk megszületéséhez használt Asus Marshmallow (KW100) billentyűzet is. Az eszközről a Prohardver írt már bővebben, viszont egy-egy beállítás ismertetése kapcsán szóba kerül még ebben az anyagban is.

A gyári billentyűzetes tokoknál takarékosabb megoldás: Bluetooth egér és billentyűzet, illetve esetünkben egy tartó, melyet kitámasztós tok is helyettesíthet
A gyári billentyűzetes tokoknál takarékosabb megoldás: Bluetooth egér és billentyűzet, illetve esetünkben egy tartó, melyet kitámasztós tok is helyettesíthet [+]

Mire érdemes vásárlás előtt figyelmet fordítanunk? A kompatibilitásra, főleg, ha több eltérő operációs rendszerű eszközzel is szeretnénk használni az eszközünket, az iOS/iPadOS nem feltétlenül működik együtt bármivel, vagy ha a szövegbevitel megy is, funkciógombok hiánya csonkolhatja az élményt. Érdemes megnézni a kiosztást is vásárlás előtt, mert a rendszerünk ugyan kezeli a magyar nyelvet, meglepődhetünk és bosszankodhatunk, ha a megszokottól más helyen vannak egyes ékezetes betűk vagy írásjelek. Ha már kiosztás, gondolkodjunk el rajta, mennyit használnánk a numerikus részt, elég-e a betűk feletti számsor, vagy nem? Bár az általunk választott húszezer forintos kategóriában nem gyakori, de felvetődhet a kérdés, hogy kell-e háttérvilágítás a billentyűink mögé? Akkumulátoros vagy elemes legyen a kiegészítő, legyen-e benne opcionális vezetékes kapcsolat, járjon-e hozzá USB-s vevőegység is? Esetleg gondolkodhatunk azon is, hogy hol használnánk inkább? Ha például asztalra fektetve, érdemesebb gumitalpas megoldást keresni a jobb stabilitásért, és segítheti a kényelmes gépelést, ha a billentyűzeten vannak kihajtható lábak és megemelhető kicsit a háta. Most pedig nézzük, hogyan csatlakozik és kezeli az Android és az iPadOS rendszer a bluetoothos (Marshmallow) billentyűzetet!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés