Dell Venue 8 7840 - a karcsúság nem minden

Bevezető, tartozékok

A mobiltelefonos iparág gyártói mindig szerettek a számokkal kérkedni, a kezdeti időkben még azzal, hogy hány soros a kijelző, aztán jöttek a megjelenített színárnyalatok, később a pixelek, megapixelek, kijelzőméretek, órajelek, processzormagok száma, stb. Egyszóval mindig volt valami, amellyel egymásra tudtak licitálni ezek a vállalatok, holott tudjuk, hogy a számok gyakran képesek hazudni: elképzelhető, hogy egy 20 megapixeles kamera fasorban sincs egy kiváló szenzorral és optikával felszerelt 8 megapixeles érzékelő képminőségéhez képest, de olyan is előfordult már, hogy azonos méret mellett egy 720 x 1280 pixeles kijelzőre jobb volt ránézni, mint egy gyengébb Full HD megjelenítőre.

Dell Venue 8 7840 kézben tartva
[+]

Kevésbé evidens talán, de a specifikációs táblázatban szereplő dimenziók is hasonlóan csalókák tudnak lenni, a szélességi, hosszúsági, de főleg a vastagsági érték esetén nagyon számít ugyanis, hogy ergonómiailag mennyire sikerül jól kivitelezni az eszközt, mennyire esik kézre az adott tárgy. Gondoljunk csak a nemrég bemutatott Motorola Moto G (2015)-re, aminek katalógusában 11,6 milliméteres vastagság szerepel, de ez az érték a hátlap közepén, a legvastagabb ponton mérhető csupán, egyébként egy kifejezetten kényelmes fogású, vékonynak érződő mobilról beszélünk. A tabletek körében is hasonlóképpen alakulnak a dimenziók, a Dell Venue 8 7840-ról fel sem tűnt elsőre, de tavaly még nagy eséllyel indult a legvékonyabb tablet címért, hiszen a specifikációja szerint karcsúbb az Apple iPad Air 2-nél, a Samsung Galaxy Tab S 8.4-nél, illetve a Sony Xperia Z3 Tablet Compact-nál is.

A texasi székhelyű gyártó terméke viszont nem sokáig lehetett első, jött ugyanis a Samsung Galaxy Tab S2 9.7, ami 0,4 milliméterrel karcsúbb lett az új Venue 8-nál. Mi már egészen biztosak vagyunk benne, hogy a Dell nem adta fel, akár még idén bemutatkozhat egy termékük, ami a koreaiak anorexiás gépénél is filigránabb lehet.

Dell Venue 8 7840 doboza
[+]

Tesztünk alanya itthon sajnos nem fog megjelenni hivatalos forgalmazásban, de magyar nyelvű lokalizáció (többé-kevésbé) megtalálható rajta, az elképesztő vékonyságán kívül pedig az Intel RealSense technológia miatt is mindenképpen ki szerettük volna próbálni az amerikai piacon 340 dollár körüli árú eszközt. Az egyszerű papírdobozban csak a készüléket, a 2 amperes töltőfejet, illetve a microUSB kábelt találtuk meg, egyéb tartozékok nem járnak hozzá.

Külső

Nem is lehet kérdéses, hogy a 215,8 x 124,4 tartozó 6 milliméteres „vastagság" első ránézésre is döbbenetes, az viszont sokkal furcsább volt számukra, hogy a kijelző fölött megszokott másodlagos kamera és hangszóró ezúttal alulra került, a felső káva pedig pontosan ugyanolyan széles, mint az oldalsók. Ezek után megfordítottuk a készüléket, majd arra lettünk figyelmesek, hogy a hátlapi optika sem a megszokott, kényelmesen használható felső régióban, hanem alul kapott helyett, ráadásul nem csak egy, hanem három is van belőlük, erre később részletesebben is kitérünk. A 315 grammos gépet kézben fogni egyáltalán nem rossz, de nagyon tömbszerű az egész eszköz, ergonómiailag készültek már ennél jobb tabletek, hiába a vékonyság.

Dell Venue 8 7840 elölről
[+]

A Venue 8 7840 kijelzője sötét környezetben döbbenetesen jól néz ki: a 8,4 hüvelykes képátló és a 1600 x 2560 pixeles felbontás mellé OLED technológia társul, aminek köszönhetően gyakorlatilag tökéletes betekintési szögeket és 0 nites fekete fényerőt produkált, ezen felül pedig nagyon telt, kontrasztos színekkel operál a panel. Ezt sokan gondolják túlszaturáltnak, de nem is ez a fő probléma, hanem a nappali láthatóság. Napfényes időben, a szabadban nagyon nehezen látható a kijelző, hiába az éles kontrasztok, ha a fehér fényerő 215 nitnél semmilyen körülmények között nem kerül magasabbra az automatikus fényerő beállítása után sem.

Dell Venue 8 7840 oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Dell Venue 8 7840 Nexus 9 Samsung Galaxy Tab S 8.4 Xiaomi Mi Pad
Fehér fényerő 235 nit 455 nit 307 nit 334 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,41 nit 0 nit 0,3 nit
Kontrasztarány végtelen 1110:1 végtelen 1113:1
Színhőmérséklet 6628 K 7099 K 7707 K 6645 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A táblagép bal oldalának felső részére a hangerőszabályzó billentyűkön kívül a bekapcsológomb került, kényelmi szempontból ez sem feltétlenül a legjobb megoldás, főleg annak tükrében, hogy a dupla koppintásos feloldás is kimaradt a repertoárból. Egyedül a mozgásérzékelő segítségével tudja megállapítani, hogy éppen használni kívánjuk-e a gépet, ez viszonylag jól működik, de csak tüneti kezelés, nem teljes megoldás. Az előlapon lévő hangszóró minősége meglepően jó, hangerőben bőven túltesz a kategória átlagán, és a mély hangokat is sokkal szebben kiadja annál, amit a konkurens termékektől megszoktunk.

Dell Venue 8 7840 hátlap
[+]

A hátlapot nem lehet leszedni, az egybeépített készülékház hátránya, hogy az akkumulátort nem lehet házilag, garanciavesztés nélkül cserélni, előnye viszont, hogy az összeszerelési minőség tökéletes, recsegést-ropogást egyáltalán nem tudtunk előidézni a készülékházból. Jobb oldalon, egy erre alkalmas tű segítségével szedhetjük ki a microSD kártya tálcáját, SIM-nek azonban nincs helye, mivel kizárólag WiFi-s masináról beszélünk.

Hardver, szoftverezettség

Hardveresen nem kell szégyenkeznie a gépnek, az Intel Atom Z3580 lapkakészlet egy 22 nanométer csíkszélességű, 64 bites, 2,3 GHz-re skálázott processzorral, egy PowerVR G6430 grafikus gyorsítóval, illetve 2 gigabájt RAM-mal operál. A belső tárolóegység mérete elméletileg 16 gigabájt, de a valóságban csak 9,1-et használhatunk fel belőle, illetve adott esetben bővíthetjük microSD kártya segítségével, ahova az alkalmazásadatok nagy részét is áthelyezhetjük. A Venue 8 7840 már a szintetikus teljesítménytesztek szerint sem az abszolút felsőkategória játékosa, a 64 bites Tegra K1-gyel nem is érdemes összehasonlítani, de a középkategória tetején lévő konkurensekkel könnyedén felveszi a versenyt.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Dell Venue 8 7840 Nexus 9 Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Xiaomi Mi Pad
Rendszerchip Intel Atom Z3580 Tegra K1 64 bit Exynos 5433 Tegra K1 32 bit
AnTuTu 5.x Benchmark 46455 pont 54120 pont 54648 pont 49650 pont
Vellamo Browser 3060 pont 6413 pont 4647 pont 2944 pont
Vellamo Metal 1335 pont 2746 pont 1841 pont 1723 pont
Geekbench 3 (single) 928 pont 2053 pont 1268 pont 1054 pont
Geekbench 3 (multi) 2995 pont 3477 pont 4302 pont 3318 pont
GFXBench Manhattan onscreen 9 fps 22,4 fps 12 fps 19,9 fps
Manhattan offscreen 1080p 16 fps 31,1 fps 17 fps 29,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 21 fps 46,7 fps 29 fps 43,0 fps
T-Rex offscreen 1080p 32 fps 64 fps 38 fps 59,9 fps

Elég nagy munka ezt a pixelrengeteget meghajtani, de a grafikus gyorsító még komolyabb játékok használata esetén is állja a sarat, ráadásul a hőelvezetéssel sincs komoly gond, nagy terhelés esetén is csak enyhe melegedést tapasztaltunk a fémből készült hátlapon. A rendszersebesség alapjába véve rendben van, egy-egy komolyabb alkalmazásból való kilépésre néha 1-2 másodpercet kell várni, de az alkalmazásváltó felület egy pillanat alatt előhozható, ezen felül a menüben való böngészés, illetve a nagyobb listák görgetése is zökkenőmentes, ha nem fut sok egyéb dolog a háttérben. A memóriakezelést viszont megoldhatta volna jobban a gyártó, bekapcsolás után körülbelül 600 megabájtunk marad szabadon a 2 gigabájtból, ez pedig elég hamar el tud fogyni, ha szeretünk több alkalmazást futtatni a háttérben.

Dell Venue 8 7840 Screen Shot Dell Venue 8 7840 Screen Shot

A januárban piacra került táblagépet érte némi kritika, amiért a tavaly októberi Lollipop helyett csak 4.4.4 KitKat rendszerverziót használt, de azóta szerencsére frissült az eszköz, hozzánk már az 5.1-es Android rendszerrel érkezett. A magyar piacot elkerülő készülékek esetén mindig kérdéses a hazai lokalizáció kérdése, sajnos a Dell nem sokat foglalkozott ezzel a kérdéssel kis hazánk szemszögéből: a magyar nyelvű Android verzió adott, de szinte az összes extra szoftver angol nyelven szól hozzánk. A kezelőfelülethez egyáltalán nem nyúlt a vállalat, a Lollipop gyári, táblagépes környezete ízléses, de nagyon egyszerű, az ablakos mód hiányzik belőle a legjobban.

Dell Venue 8 7840 Screen Shot Dell Venue 8 7840 Screen Shot

A Google-szoftvercsomag természetesen előre telepítve megtalálható a gépen, a virtuális billentyűzeten sem vehetünk észre semmi különöset, kiválóan teszi a dolgát, de csak három soros, egy ekkora kijelzőn bőven elférhetne egy extra sor a számoknak, vagy az ékezetes karaktereknek. Szerencsére ezt a problémát egy másik billentyűzet letöltésével azonnal orvosolhatjuk. Extra szoftverek közül a CamCard segít nekünk digitalizálni, illetve a kontaktjaink közé felvinni a papír alapon kapott névjegykártyáinkat. A Dell Cast segítségével a televíziónkra közvetíthetünk, de ehhez szükség lesz egy szintén Dell Cast névre hallgató USB-s vevő egységet beszereznünk, ami Amerikában 50 dollár körüli áron érhető el.

Dell Venue 8 7840 Screen Shot Dell Venue 8 7840 Screen Shot

A MaxxAudio névre hallgató hangszínszabályzóval szabhatjuk testre, hogy a basszusokból, a magas hangokból vagy a dialógusokból szeretnénk a legtöbbet hallani, aki pedig ezen sémák közül nem találja meg a saját füléhez illő hangzást, az kézi equalizer segítségével tologathatja a különböző frekvenciákhoz tartozó kiemeléseket. A McAfee Security számos egyéb készülékből ismeretes biztonsági szoftver, sajnos a Dell sem volt annyira gáláns, hogy teljes értékű (vagy minimum 1 éves) előfizetést kölcsönözzön a táblagéphez, a program első elindítása után 30 napig működik a teljes biztonsági rendszer. A My Dell listázza a készülékkel kapcsolatos legfontosabb adatokat (tárolóegység kihasználtsága, SD-kártya kihasználtsága, töltöttség, processzor, RAM), illetve a készülékre érvényes jótállást is számon tartja.

Kamera, video, audio

Nem csalás, nem ámítás: a hátlap aljára bizony három kamera került. Ez a megoldás alapvetően kényelmetlennek és szokatlannak tűnt, de természetesen rövid idő után meg lehetett szokni, hogy inkább az eszköz felső részére helyezzük a kezünket fotózáskor. Normál esetben a 8 megapixeles, autofókuszos optika dolgozik, de a másik két kamera is belép a körbe, ha bekapcsoljuk a Depth Snapshot módot, aminek segítségével olyan fotókat rögzíthetünk, amiről mélységadatokat is feldolgoz a rendszer. Elméletileg pofonegyszerű a dolgunk: ha nem takarjuk le egyik lencsét sem, akkor el is készülnek a mélységadatokkal, fix fókusszal rendelkező képek, amiken utólag távolságot mérhetünk, illetve fókuszt állíthatunk.

Dell Venue 8 7840 kamera

A felső sorban kattintható képek 16:9-es méretarányban készültek el, elméletileg hordoznak magukban mélységinformációkat, az utóbbiak pedig teljesen normál, 4:3-as, 8 megapixeles felvételek. A rendszer alaposan felhívja a figyelmünket arra, hogy túl közeli, tükröződő, vagy kevés fényben található tárgy mélységinformációit nem tudja pontosan meghatározni, ezért viszonylag kevés dologra használható ez a funkció, az utólagos fókuszálás nem működik annyira jól, mint mondjuk a Honor 6 Plus esetén, a távolságok meghatározása viszont rendben van, autók hosszát, épületek ablakai között mérhető távolságot amerikai mértékegységekkel, de nagyságrendileg pontosan meg tud határozni. A fotók minőségéről túl sok jót nem lehet elmondani, de a videózás még ennél is sarkalatosabb pont, a mikrofon minősége egyenesen gyatra, éjszaka ráadásul úgy is élvezhető szint alá esik a képkockasebesség, hogy nappali fényviszonyok között akár lassított felvételeket is készíthetünk. 1080p felbontású tesztvideónk ide kattintva érhető el!

Dell Venue 8 7840 Screen Shot Dell Venue 8 7840 Screen Shot

A kameráról túl sok jót nem tudtunk elmondani, de az audio-oldal azért ennél több jóval kecsegtet minket. Gyári fülhallgatót sajnos nem kapunk hozzá, illetve az FM-rádió is kimaradt a repertoárból, de ezen felül hibátlanul tette a dolgát a készülék, így a MaxxAudio is, bár mi jellemzően kikapcsoltuk hallgatózáskor a teljesen tiszta zenei élmény érdekében. Az audio méréseink is megmutatták, hogy ebből a szempontból kifejezetten rendben van a gép, a frekvenciatartomány leadása egyenletes, a zajszintek pedig kimondottan alacsonyak.

Teszt Dell Venue 8 7840 Sony Xperia Z3+ Galaxy E7 Huawei P8 Nexus 5
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,02 -0,32, -0,36 +0,02, -0,05 -0,09, -0,12 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -88,3 -89,7 -90,8 -90,2 -86,7
Dinamikatartomány, dB (A): 88,4 90,2 90,8 90,6 86,6
THD, %: 0,0017 0,0057 0,0083 0,0074 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,040 0,014 0,012 0,055 0,015
Sztereó áthallás, dB: -88,1 -87,2 -88,4 -63,6 -86,5

Szoftveresen viszont a hangszínszabályzón kívül semmi extrát nem kapunk, a Play Zene került gyárilag a fedélzetre, ami kiválóan működik, egyre több előadó egyre több zeneszáma kerül fel az online szolgáltatásukba kiváló minőségben, de az offline lejátszás is megoldható természetesen, a mobil a legismertebb formátumok mellett képes kezelni a PCM kódolású, veszteségmentesen tömörített felvételek nagy részét.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A Dell Venue 8 7840 kizárólag WiFi hálózatokra képes kapcsolódni, ha internetezésről van szó, ebből a szériából jelenleg nem létezik 4G modemmel felszerelt változat. A 802.11 a/b/g/n/ac szabványokat támogató WiFi érzékenysége átlagos, a Bluetooth 4.1-es szabványú, a microUSB csatlakozó pedig 2.0-ás, de az OTG-t sajnos semmilyen formában nem tudtuk működésre bírni vele. Iránytű van, de GPS műholdak jeleit (erre alkalmas vevő hiányában) nem tudta használni a készülék, a pozicionálás maximum a környező internethálózat alapján történhet.

Dell Venue 8 7840 Screen Shot Dell Venue 8 7840 Screen Shot

A Google Chrome böngészőbe való belépéskor időnként előfordul egy-egy akadás, de ha már sikeresen megnyitottuk, akkor az internetezés villámgyorsan történhet, az 1600 x 2560 pixeles, 359 ppi-s OLED kijelzőn élvezet böngészni, de ha szeretünk több lap között sűrűn váltogatni, akkor a 2 gigabájt RAM-ból fennmaradó rész kevés lehet, egy idő után újratöltögetésekkel fogunk találkozni. A YouTube használata során időnként belefutottunk abba a problémába, hogy az eszköz nem támogatott egy-egy video kodeket, ebből adódóan a Mobilarena TV-t sem tudtuk rajta élőben követni.

Dell Venue 8 7840
[+]

Értékelés: Dell Venue 8 7840
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt lévő, házilag nem cserélhető 5900 mAh kapacitású akkumulátort jellemzően böngészéssel és játékkal terheltük, körülbelül 7-8 órányi nyúzást bírt ki a legkomolyabb terhelés mellett, de ha visszavesszük a fényerőt és csak offline módon nézünk filmeket, akkor akár 10-12 órányi időt is kibírhat egy töltéssel. A 2 amperes töltőfej segítségével nagyjából 3 óra kell ahhoz, hogy a teljesen lemerült állapotból 100%-on legyen a telep.

A Dell Venue 8 7840 nyitóára 400 dollár körül alakult az Egyesült Államok területén, néhány hónap elteltével ez egy kicsit mérséklődött, a 16 gigabájtos változat 342 dollárba (átszámítva, egyéb költségek nélkül körülbelül 93 000 forint), a 32 gigabájtos csúcsmodell pedig 391 dollárba (átszámítva, egyéb költségek nélkül körülbelül 106 000 forint) kerül. Ha valaki Magyarországról rendeli meg ezt a táblagépet, akkor a fenti összegekre elég komoly postai költségek és adóterhek tolódnak, így elég nehéz lenne ajánlani a gépet, főleg annak tükrében, hogy sok szoftveres extrát nem nyújt egy Nexus tablethez képest. Jó ötlet a három optikával ellátott, mélységérzékelős kamera, de még sokat kéne fejleszteni ahhoz, hogy igazán hasznos legyen, ráadásul a képminőség még a tabletes vonalban is inkább rossz, mint jó. Az előlapi hangszóró és a fülhallgatóra kiadott hangminőség átlagon felüli, a rendkívül magas felbontású OLED kijelző is remek (bár a fényereje elég harmatos), de a GPS vevő hiánya és az ergonómiai bakik elég erőteljesen rombolják az összképet. A legvékonyabb táblagép címet nem sokáig birtokolhatta a Dell üdvöskéje, de a hozzá tartozó akkumulátoros üzemidő dicséretet érdemel. A fent megnevezett összeg ellenében még az egyéb költségek fölött szemet hunyva sem nevezhetjük kimondottan ajánlott vételnek a Venue 8 7840-et, a 7,9 hüvelykes iPad Mini 2 16 gigabájtos alapmodellje is megvehető ennyiért, de a Google Nexus 9 sem kerül sokkal több pénzbe tesztünk alanyánál, aki pedig az AMOLED kijelzőhöz ragaszkodik, az választhatja a Samsung Galaxy Tab S 8.4-et is. Nem tartjuk kizártnak, hogy lett volna valamilyen formában helye a magyar piacon is ennek a gépnek, de az biztos, hogy nagyon komoly konkurenciával kellett volna felvennie a versenyt, hiszen a karcsúság nem minden.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Dell Venue 8 7840
Dell Venue 8 7840 Általános
Technológia WiFi only
Méret 215,8 x 124,4 x 6 milliméter
Tömeg 315 gramm
Színvariációk fekete/szürke
Kijelző
Kijelző átlója 8,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 1600 x 2560 pixel (359 ppi)
Kijelző típusa OLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Intel Atom Z3580
Processzor típusa 2,33 GHz-es, négymagos
Processzor csíkszélessége 22 nm
Grafikus chip PowerVR G6430
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 9,13 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek CamCard, Dell Cast, Dell élő háttérképek, MaxxAudio, McAfee Security, My Dell, Skitch
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz + 2x720p depth kamera
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó MaxxAudio
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 5900 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) akár 220 óra
Beszélgetési idő (3G) akár 11 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, automatikus elforgatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Előzmények

Hirdetés