Doogee Turbo Mini F1 - kis versenyautó

Bevezető és tartozékok

Februárban járt nálunk először Doogee márkájú telefon, méghozzá a brutális készülékházzal szerelt, por-, víz- és rázkódásálló Titans 2 DG700. Az összeszerelés és az üzemidő rendben volt, a méretek és a felhasználói felület sebessége ugyanakkor hagytak kívánnivalót maguk után. A második Doogee mobil, amit kicsomagoltunk, viszont az első pillanattól kezdve más benyomást keltett.

A Doogee Turbo Mini F1 apró és könnyű készülék
[+]

Adott egy karakteres megjelenésű, roppant könnyű, 4,5 hüvelykes megjelenítővel felszerelt eszköz egy új, 64 bites MediaTek rendszerchippel, nagy fényerejű IPS panellel, LTE támogatással, fém oldalkerettel és egy sajátos mintázatú hátlappal, úgyhogy mindjárt más érzés volt az érdekes nevű Turbo Mini F1-et kézbe venni.

A Doogee Turbo Mini F1 64 bites rendszerchipje fürge
[+]

Már a Titans 2-nél is tetszett nekünk, hogy a gyártó odafigyel a csomagolásra, és a PingDigitaltól hozzánk érkezett Turbo Mini F1 dobozolásában sem kellett csalódnunk. A kék kartonszerkezet fehér fedelének leemelése után puha habszivacsban láttuk meg a szögletes mobilt, ami alatt képernyővédő fólia, leírások és méretre vágott kis fakkokban egy 1 amperes hálózati töltőfej, egy agybadugós mikronfos füles és egy olyan USB-kábel fogadott bennünket, ami nem volt hajlandó tölteni a készüléket.

Külső és kijelző

Bár láttunk már kompaktabb méretű 4,5 hüvelykes készüléket, 133,5 x 66 x 8,2 milliméteres és 112 grammos műanyag házával az F1 mérete egykezes használathoz ideális, igaz, fogása a tenyér oldaláról az éles sarkak miatt kissé kényelmetlen, és ezen az enyhén ívelt hátlap sem segít.

A Doogee Turbo Mini F1 keskeny ám az alsó-felső káva kissé széles
[+]

A Doogee készülékének egyik legkellemesebb tulajdonsága a megjelenítője, a maximális fényerő ugyanis 600 nit fölé tornázható, és ennek megfelelően a napfény alatt is jól látni a megjelenített tartalmat. Ugyanakkor a feketék nagyon messze állnak a koromsötéttől, ezért a kontrasztarány alacsony. Az 540 x 960 pixeles felbontás 4,5 hüvelyken elmegy, persze létezik nagyobb pixelsűrűségű panel is ebben az árszegmensben. A színek élénkségével viszont nincs gond, a kalibráció ellenben hidegre sikeredett. A betekintési szögek az átlagot hozzák, a fényerőcsökkenés mellett a színek enyhe torzulása is megfigyelhető a mobil elfordításakor.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Doogee Turbo Mini F1 Sony Xperia E4g Sony Xperia E3 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Fehér fényerő 621 nit 435 nit 566 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,94 nit 0,25 nit 0,77 nit 0,63 nit
Kontrasztarány 661:1 1727:1 735:1 592:1
Színhőmérséklet 7882 K 6870 K 7092 K 10735 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az F1 egész keskeny telefon, alul-fölül viszont nem spóroltak a kávával, pedig felülre nem sok minden került: hangszóró, fénymérő, közelségérzékelő és egy 5 megapixeles kamera igen, értesítési led vagy logó viszont nem. A három androidos kezelőgomb a képernyő alá került, menü, kezdőoldal és vissza kiosztással, érintésérzékeny formában, háttérvilágítás nélkül.

A Doogee Turbo Mini F1 kezelőgombjai nem kaptak háttérvilágítást
[+]

Az oldalakat egy-egy szürke elem fedi, alul-felül érzésre műanyag (illesztésük nem tökéletes), oldalt viszont, ha nem tévedünk, fém. Bal oldalon a hangerőszabályzó, jobb oldalon pedig a kissé lötyögős bekapcsoló gomb kapott helyet. A 3,5 milliméteres fülest felül lehet csatlakoztatni, akárcsak a microUSB kábelt.

A Doogee Turbo Mini F1 sarkai kissé élesek
[+]

A lukacsos mintázatú, matt hátlap tapintása kellemes, igaz, a tenyérben kissé csúszós a felülete. Az elem tetején a 8 megapixeles kamerának és a ledes villanónak vájtak ki helyet, alul pedig a multimédiás hangszórónak apró lukakat. A hátlapot a Doogee márkafelirattól balra lehet lepattintani, amit ha megteszünk, a 2000 milliamperórás akkumulátorra, a normál és microSIM foglalatra és a microSD memóriakártya járatára bukkanhatunk.

Hardver és szoftveres felület

Semmi nem tart örökké, és ez a közhely a mobilpiacon különösen igaz. Az elmúlt években a nagy múltú gyártók között a Qualcomm megoldásainak nem volt igazi riválisa, a kisebbek körében népszerű MediaTek ugyanakkor gyorsan felfejlődött, és jelenleg a nyolcmagos MT6752 és a négymagos MT6732 nyers teljesítményben lepipálja az amerikaiak 64 bites, Cortex-A53-as megoldásait (Snapdragon 615, illetve Snapdragon 410). A korábbi adatkommunikációs előny is megcsappant, hiszen az ilyen chipsettel felszerelt mediatekes készülékek 4G LTE hálózatokra is képesek felkapcsolódni, így nem csoda, hogy már a tradicionális gyártók is a MediaTek felé kacsingatnak.

A Doogee Turbo Mini F1 friss, négymagos rendszerchipje felveszi a riválisokkal a versenyt
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee Turbo Mini F1 Sony Xperia E4g Samsung Galaxy Xcover 3 Huawei Ascend G620s
Rendszerchip MediaTek MT6732 MediaTek MT6732 Marvell Armada PXA1908 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 29789 pont 32158 pont 22335 pont 18781 pont
Vellamo Browser 2155 pont 2756 pont 1855 pont 1873 pont
Vellamo Metal 887 pont 958 pont 917 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1037,8 ms 1097,4 ms 1121,6 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 651 pont 728 pont 572 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1933 pont 2169 pont 1717 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen 13 fps 13 fps 2,2 fps 3,9 fps
Manhattan offscreen 1080p 4,1 fps nem futott le 0,8 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 26 fps 26 fps 15 fps 9,3 fps
T-Rex offscreen 1080p nem futott le nem futott le 5,4 fps 5,2 fps

A Doogee készüléke a négymagos, 1,5 GHz-re skálázott MT6732-vel lett felszerelve a nagyon kellemes Mali-T760MP2-es IGP-vel, 1 gigabájt RAM-mal és 8 gigabájtos belső tárolóval megtámogatva (4,6 gigabájt elérhető); az utóbbi microSD kártyával bővíthető, és arra is lehet alkalmazásokat telepíteni. A teljesítményteszteken ezzel az SoC-vel a Sony Xperia E4g nemrégiben jól szerepelt, a Turbo Mini F1 viszont valamivel rosszabbul, bár így sem lehet a pontszámokra panasz a középkategória alsó felében, sőt! A Real Racing 3 például jól fut rajta, bár itt is visszafogottabb a helyzet az említett Xperiához képest. Intenzív játék során a készülék tetején átlagos mértékű melegedés tapasztalható.

A Doogee Turbo Mini F1 saját ikonkészletet használ A Doogee Turbo Mini F1 a játékokat akadások nélkül futtatja
[+]

A mindennapi sebesség egyébként rendben van, a felület akadásoktól mentes, kezelhető, a honlapok a legkövérebb tartalmakat leszámítva hibátlanul görgethetők. Mondjuk az alkalmazásindítás lehetne gyorsabb, itt persze már a tároló sebességkorlátja is szerepet játszik. Akárhogy is: a felület gyorsasága elfogadható a mindennapos használathoz.

A Doogee Turbo Mini F1 hagyományos kapcsolópanelt kapott A Doogee Turbo Mini F1 sebessége elegendő a mindennapok feladataihoz
[+]

A Doogee Android 4.4.4-en alapuló, a Google gyáritól nem túlságosan eltérő felületet kapott. Az általunk tesztelt rendszeren a magyar menüpontok mellett néha angol feliratokkal is találkoztunk, a PingDigital ugyanakkor a megjelenésre hazai piacra szánt, lokalizált ROM-ot ígér. Megszokott módon felülről húzható le az értesítési sáv és a kapcsolópanel, a kezdőképernyő hosszú érintéssel rendezhető újra, az alkalmazásváltó viszont a home gomb hosszú lenyomásával hívható elő, mivel baloldalt a menü gomb kapott helyet.

Szoftverek és extrák

A Doogee egy sor gesztusvezérlési funkciót elérhetővé tett, kezdve a kétkoppintásos felébresztéstől, emellett a kezdőképernyő gomb kétszeri megérintésével a lezárás is rendben működik. Két ujj függőleges végighúzásával állítható a hangerő, három ujjal pedig képernyőkép készíthető. Egy sor kikapcsolt képernyő mellett működő gesztus is aktiválható, így felfele ujjmozdulattal feloldható a képernyőzár, lefelével indítható a kamera, vízszintessel pedig számot lehet váltani. Alkalmazások betűrajzzal is elindíthatók, íme a lista: m: zelenejátszó, c: telefon, e: böngésző, o: Áruház, w: üzenetek, z: szabadon beállítható. Jó hír, hogy minden gesztusvezérlési mód egyenként ki- és bekapcsolható, ha valamelyik zavaró volna.

A Doogee Turbo Mini F1 AOSP alapú telefonkönyve jól használható A Doogee Turbo Mini F1 gyári és Go billentyűzete a magyar nyelvet is támogatja
[+]

A szoftveres extrák közé tartozik a vendég üzemmód, amelynek aktiválásával a telefonkönyv, az üzenetek és a galéria tartalma elrejthető. Ilyenkor a kezdőképernyőt sem lehet módosítani, mondjuk alkalmazást lehet telepíteni vagy eltávolítani, és az email üzenetek is elérhetők, szóval ezt figyelembe kell venni, mielőtt vendég módban kölcsön adnánk Doogee-nkat egy sétára. Az üzemmód PIN-kóddal kapcsolható ki és be.

A Doogee Turbo Mini F1 vendég üzemmódja nem nyúlt teljes védelmet A Doogee Turbo Mini F1 belső tárhelyén 4,6 GB szabad hely van, telepíteni kártyára is lehet
[+]

A szoftveres felhozatal visszafogott lett, ami a tárhely szempontjából jó hír. A gyári androidos telefonkönyvben a gyorskeresés és a gyorshívás rendben működik, a névjegyek szűrhetők, a vezeték- és keresztnév sorrendje megváltoztatható. Az SMS és email appokat is gond nélkül használtuk. Gyári darab az AOSP billentyűzet is, de a Go megoldása is elérhető, ha úgy döntünk. Mindkettőhöz jár magyar nyelvi csomag.

Számos szoftveres extra megtalálható a Doogee F1-en, főleg AOSP-alapú darabok
[+]

A Doogee a következő eszközöket mellékelte az általában AOSP-alapú darabokból: fájlkezelő, rádió, kereső, hangrögzítő, naptár, óra, számológép, teendők, zseblámpa és persze a Google-szolgáltatások. A dokumentumolvasó szerepét a Documents to Go látja el. Szoftveres zárak néven beállítható, hogy bizonyos alkalmazásokat csak PIN-kóddal lehessen elindítani, így kiegészíthető a vendég mód hiányzó tudása. A fájlcserére a HotKnot szolgál.

A Doogee Turbo Mini F1 böngészője is AOSP-s A Doogee Turbo Mini F1 böngészője több lapot rendben kezel
[+]

A Turbo Mini F1 AOSP-alapú böngészője rendben kezel több lapot, a könyvjelzőket és az asztali nézetet. A tartalmak megoszthatók és menthetők offline olvasáshoz. A jól optimalizált és közepesen komplex oldalakon hibátlan a böngészési sebesség, a vaskos honlapoknál viszont már találkozni kisebb-nagyobb megakadásokkal.

Kamera, multimédia, audio

A Turbo Mini F1 kameraszoftverből is a gyári AOSP-alapút kapta, így a megszokott alkalmazás kezeli az 5 megapixeles előlapi és 8 megapixeles, autófókuszos hátlapi modult. Az érintőképernyőn átlagos sebességgel, rendben működik az érintőfókusz, a széleken pedig számos ikon segíti a kezelést (vaku, HDR, kameraváltó, módok, effektek, exponálás, videofelvétel, galéria, beállítások). Készíthető panorámafotó, több nézőpontos felvétel, kép a képben két kamerával, illetve mozgáskövető felvétel. Videofelvételt Full HD-ban lehet készíteni 30 fpssel, íme egy példa arról, hogy milyen eredménnyel.


[+]

Az elkészült nappali fotók vonalélessége még rendben volna, azonban igen szűk a dinamikatartomány, ráadásul a szoftver hajlamos a túlexponálásra, így nagyon sok részlet kiég vagy elmosódik, ráadásul zajból is marad a képeken. A fehéregyensúly rendben van, és a HDR tud némileg kompenzálni a nagy dinamikájú témák kihívásain, ám az ilyen fotók lassan készülnek. Makrófelvételeknél az autófókusz nem mindig találja el az általunk preferált pontot, ha viszont igen, részletgazdag képek készíthetők. Este ne számítsunk sok jóra, a szenzorra kevés fény jut, és nagyobb érzékenység mellett is sötét, szoftveresen túlélesített képek készülnek, a fókusz viszont többé-kevésbé megbízható.

Doogee Turbo Mini F1 zenelejátszója fapados de rendben teszi a dolgát A Doogee Turbo Mini F1 FM-rádiót is kapott
[+]

Ha már a kamera, akkor a zenelejátszó is gyári androidos, nélkülözve bármiféle vizuális orgiát. Számainkat előadók, albumok, dalok és listák szerint lehet lejátszani, illetve véletlenszerűen. A lejátszóból hangszínszabályzó is elérhető. Az FM-rádió nem maradt ki, amit füles csatlakoztatásával lehet működésre bírni. És akkor már csak a videolejátszó maradt, ami ugyancsak AOSP-alapú, és igencsak fapados, úgyhogy érdemes a használatot mindjárt mondjuk egy MX Player beszerzésével kezdeni, ilyenkor egyébként minden formátum és kódolás lejászható Full HD-ban.

Teszt Doogee Turbo Mini F1 Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Samsung Galaxy Xcover 3 Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,16, 0,04 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,12, 0,15 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -90,2 -91,3 -91,9 -92,3 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 90,2 91,1 91,8 90,8 85,3
THD, %: 0,0140 0,0083 0,0068 0,0100 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,021 0,012 0,013 0,012 0,019
Sztereó áthallás, dB: -87,3 -89,6 -90,7 -90,2 -83,1

A hátlapi multimédiás hangszóró közepes hangerővel és közepesnél rosszabb hangminőséggel szól, ráadásul asztalra téve tompulnak az amúgy sem barátságosan kiáradó hangok, úgyhogy ezen a fronton sem teljesít túl jól a Doogee. A gyári agybadugós füles a mély hangokra koncentrál, ám azokben sem maradéktalanul jó a helyzet, a minőségi zenehallgatáshoz tehát javallott másikat csatlakoztatni, headsetként mindenesetre megállja a helyét a felvevőgombbal megáldott szerkentyű.

A frekvenciaátvitel grafikonja a hallható tartományban szinte teljesen lapos, azaz alapból nincsenek túlhúzva a hangok, emellett a zajszint is kellemesen alacsony, középtartományban viszont észrevettük, hogy nem teljesen lapos a zajszint görbéje, bár mindezt csak minimálisan lehetett fülesen keresztül hallani. A sztereó áthallás értékei kellemesen alacsonyak.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs felhozatal tetején a Cat.4-es LTE modem áll legfeljebb 150 Mbps-os letöltési sebességgel, 3G-n ugyanez az érték 42 Mbps. Az első számú SIM foglalat normál méretű, a második microSIM-et fogad be. Az F1 dual standby technológiájú, azaz egyszerre két kártyával is a hálózaton lóghatunk, hívás során viszont csak az egyik aktív. A vételi érzékenység rendben volt, a beszélgetési hangminőséget viszont mindkét oldalon kásásnak, kissé tompának találtuk. A 802.11b/g/n szabványú WiFi érzékenysége is lehetne jobb, a modul egyébként támogatja a Direct és hotspot funkciókat. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A készülék a földi antennák és routerek mellett a GPS műholdak jeleit is képes fogni a navigáláshoz, a GLONASS szatellitekét viszont nem, ráadásul az iránytű is kimaradt, ennek megfelelően a pozíciószerzés lassú és pontatlan.

Kimaradt az iránytű a Doogee F1-ből
[+]

A készülékház 2000 milliamperórás akkumulátort rejt, ami nem túl combos méret, ennek megfelelően az üzemidő középszerű. Nekünk négyórás képernyőátlag jött ki a napi rutin mellett, a készenléti fogyasztás viszont végig alacsony maradt, így aki csak nagyon ritkán használja készülékét, ráér kétnaponta tölteni, mások viszont biztosan naponta etetni fogják a Doogee-t. A MinDig TV HD adását 5 órán át tudtuk streamelni egy töltéssel, közepes fényerőn.

A Doogee Turbo Mini F1 egész jól sikerült készülék magas kezdőárral
[+]

Értékelés: Doogee Turbo Mini F1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A méretes Titans 2 után egy merőben más készülék járt nálunk a Doogee-tól, mindenekelőtt egy lényegesen jobb. Nem csak a 64 bites SoC által biztosított fürge rendszersebesség van rendben, a formavilág, a keskeny kialakítás, a pehelysúlyú kivitel és a letisztult felület is a Turbo Mini F1 előnyére válik, akárcsak a tucatnyi hasznos gesztusvezérlési mód. Csakhogy nem 55 ezer forintért, az F1 ugyanis ennyiért startol el június közepén. Ez ugyanis már nem a középkategória alja, és errefelé kevés a qHD-s kijelző, még ha az F1 fényereje ki is emelkedik a mezőnyből (feketéi viszont elmaradnak).

Ebben az árszegmensben hiba az iránytű hiánya, a lassú pozíciószerzés, a középszerű üzemidő, hangszóró és beszélgetési hangminőség, emellett kimaradt az értesítési led és a gombok háttérvilágítása is. A kamera inkább ront, semmint javít az összképen, az automatika ugyanis hajlamos túlexponálni. A 2 SIM befogadása, a microSD kártyára való telepítés és az LTE támogatás mindenesetre a jól egyberakott eszköz mellett szól, úgyhogy ha mérséklődik az ára, alternatívája lehet a Sony Xperia E4g-nek, a Microsoft Lumia 640-nek vagy a Huawei Ascend G620s-nek, amelyek ár/érték aránya jelen pillanatban jobbak.

Bone123

A tesztkészülék a PingDigital jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Doogee Turbo Mini F1
Doogee Turbo Mini F1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 66 x 133 x 8,2 milliméter
Tömeg 112 gramm
Színvariációk fekete-fehér
SIM-foglalat normál SIM és microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6732
Processzor típusa 1,5 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/850//900/1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / van
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n WiFi direct, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Tervezőasztalon az új Doogee Valencia2

    Az új Doogee készülék igazi érdekessége az oldalkereten elhelyezett három darab led lesz, aminek kialakításához felhasználói ötleteket is vár a gyártó.

  • Lollipop frissítést kapott a Doogee DG700

    A Doogee kiadta az Android 5.0-s frissítést középkategóriás, strapabíró okostelefonjára, a Titans 2-re, amit a felhasználók már le is tölthetnek a gyártó oldaláról.

  • Doogee Titans 2 DG700 - nem harap

    Stílusos megjelenésű az első Doogee termék, amelyet tesztasztalunkon kipróbáltunk, a Titans 2 ráadásul víz-, por- és rázkódásálló borítást kapott.

Hirdetés