E-TEN glofiish X500+ - rókabőr?

Bevezető, csomagolás

E-TEN. A cég nevét 1-2 éve még csak kevesen ismerték itthon, holott néhány Pocket PC-jük nálunk is kapható volt. Ez az állapot úgy fél éve változott meg: megjelent a glofiish széria - az új név új termékfilozófiát is hozott, a kompakt méretű, ám ennek ellenére okos X500 megjelenése óta nagy sikernek örvend. Épp ezért sokaknak felcsillant a szeme a hír hallatán: jön az utód, az X500+. Izgatottan vágtam bele a tesztelésbe.

Az eszköz kinézete megegyezik elődjével, egyedül a festés más, az X500+ háza elegáns, fekete színű. Szolgáltatáskínálata nem változott, az újdonságok kimerülnek a VGA felbontású kijelzőben, a Windows Mobile 6 operációs rendszerben (mely egyébként a sima X500-ra is elérhető), valamint a kamera makró üzemmódjában. A cikkben a külsőségekre épp ezért kisebb hangsúlyt fogok fektetni.

A tesztpéldány fehér színű dobozban érkezett, úgyhogy ez valószínűleg nem egy kereskedelmi forgalomba kerülő példány volt. A tartozékok listája a megszokott: (mű)bőrtok, (ál)sztereó headset, hálózati töltő, adatkábel, CD, leírás. A sima X500-hoz ezeken kívül járt egy kijelzővédő fólia is, remélhetőleg ez az új modell mellett is ott lesz. A bőrtok egész jó minőségű, dicséretes, hogy a fülhallgató kimenetnek, valamint a hátlapon található hangszórónak vágtak bele pár lyukat, ami megkönnyíti a tokban való használhatóságot.

Külső

A formavilág tehát nem változott, egyenes vonalak és lekerekített élek jellemzik a cuccot. A kijelző körül fémes hatású, sötétszürke anyag található, melyben ott virít a szálcsiszolt felületű glofiish felirat. A többi rész puha, "selymes" műanyagból van, ami nagyon kellemes, és ami még fontosabb: biztos fogást biztosít a gépnek. A hátlap viszont nagyon gyűjti az ujjlenyomatokat, pillanatok alatt maszatos lesz, elég nehéz letisztítani.

Nézzük az adu-ászt, a kijelzőt. Átlója 2,8 hüvelyk, színmélysége 16 bit, felbontása pedig - tessék kapaszkodni - 480 x 640 pixel. Bár nem ez a világ első telefonos PDA-ja ilyen felbontással, de eddig 3,5 hüvelyk alatt nem nagyon láthattunk VGA kijelzőt. Ez egyébként már a gép bejelentésekor is heves vitákat váltott ki: van értelme ekkora felbontásnak ilyen kis méretű kijelzőnél? Milyen hatása van az üzemidőre? Nos, utóbbira csak később adok választ, előbbire pedig nem tudok egyértelműt. Egy biztos: az X500+ kijelzője a legjobb, amit valaha láttam. Pixeleknek nyoma sincs, esetleg nagyítóval lehet találni párat, a kontraszt, a fényerő, a színek tökéletesek, álmodni sem lehetne jobbról, tényleg lenyűgöző. Hogy értelme mennyi van, azt mindenkinek maga döntse el. Erős napfényben egyébként csak maximális fényerőnél olvasható.

Az előlapon 6 gomb, valamint a navigációs gyűrű található. A kijelző fölött laknak a GPS valamint a házikó ikonosok (ezek szabadon konfigurálhatók), mindkettő mellett található egy-egy állapotjelző LED, közöttük pedig a telefonhangszóró csücsül. A glofiish felirat alatt vannak a híváskezdeményező/befejező gombok és a két softkey, középen pedig a már említett navigációs pad, mely a telefonhangszóróhoz hasonlóan ezüst színű, így kicsit feldobja a designt. Minőségük jó, a gyűrű viszont játékra nem igazán alkalmas, mivel a kiválasztó billentyű kicsit magasan van, a játék hevében sokszor akaratlanul is megnyomja az ember.

Felül nincs semmi, jobbra a bekapcsoló, valamint a kamera exponáló gombjai vannak, véletlenül nehéz őket megnyomni, mivel be vannak süllyesztve. Közöttük a reset nyílás bújik meg. Balra felül hangerőszabályzók, szabadon konfigurálható gomb (ezek nincsenek besüllyesztve), lejjebb pedig 2,5 mm-es jack kimenet. Alul a microSD kártyahely, a miniUSB csatlakozó, valamint a stylus vannak, utóbbi teleszkópos, átlagos méretű, a gépbe dugva lötyög, de nem esik ki.

Hátul található a 2 megapixeles, mobilfénnyel és önarckép tükörrel kiegészített kamera, a gumihengerrel takart külső antenna csatlakozója, valamint a kihangosító hangszóró. A hátlap levételekor a gép kikapcsolja magát, így hozzáférhetünk az 1530 mAh-s akkumulátorhoz. Asztalra letéve a gép a sarkokban található kitüremkedéseken fekszik, ami miatt nem kopik a hátlap - az önarcképtükör közepe viszont leér, a tesztpéldányon lévő egy pillanat alatt karcos lett.

Belső, operációs rendszer

Hardveres téren más változás nincs. A processzor egy 400 MHz-s Samsung SC32442, ami mellett 128 MB ROM és 64 MB RAM teljesít szolgálatot. Véleményem szerintem nem ártott volna megduplázni e méreteket, mivel a rengeteg gyári program miatt elég kicsi a szabadon felhasználható tárhely (kb. 30 MB). Programok futtatására 24 MB áll rendelkezésre, ami legfeljebb kielégítő, nem kiemelkedő. A tárhely microSD kártyával bővíthető, úgyhogy az iGO-t sajnos el lehet felejteni - bár remélhetőleg az X500-hoz hasonlóan ezt is lehet majd csomagban kapni, olyan formában ugyanis létezik a szoftverből microSD-s verzió.

Az operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional, melynek sebességével nem voltam maradéktalanul megelégedve. Ezt két dolognak, a nem végleges ROM-nak, valamint a VGA kijelzőnek tulajdonítom. Ezt igazolják a szintetikus sebességtesztek is: a processzor a tőle elvárható eredményt hozza, a memória pontszáma kifejezetten jó, a fájrendszer az átlagosnál kicsit kisebb pontot adott, a grafikus teszt viszont a leggyengébb, amit Pocket PC-től láttam. Valószínűleg nem véletlen, hogy az X500+-t és a még meg sem jelent X800-at kivéve egyetlen VGA kijelzős gépben sem ez a fajta processzor található - egyszerűen gyenge hozzá. A képernyőváltás, a scrollozás elég lassúcska, bár szerencsére még a használható szinten belül van, de lehetne jobb.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 131,90 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,78 MWIPS
Memory Benchmark 612,35 points
File system Benchmark 64,54 points
Graphics Benchmark 49,40 points

Az operációs rendszer tehát Windows Mobile 6 Professional, mely a Pocket PC Phone Edition vonal legújabb tagja. Ez az első ilyen rendszerrel szerelt PPC ami nálunk járt, ezért röviden kitérek az újdonságaira. Az egyik legfontosabb, hogy az Internet Explorer végre támogatja a valódi VGA felbontást. Javult továbbá az Outlook, van teljes körű Exchange támogatás, Windows Live!, újrarajzolt ikonok, új rendszerhangok, csodás. A Windows Mobile PIM funkcióiról bővebben ebben a cikkben lehet olvasni. Az ikonokról egy mondat: a Windowsosok szerintem elég jól néznek ki, az E-TEN féle extra programoké viszont érdekesek, legtöbbjük amolyan "rajzos jellegű", de nem mindegyik. Kiábrándító, hogy némelyik QVGA felbontáshoz lett elkészítve, azaz nagyon pixeles a többihez képest - remélhetőleg a kereskedelmi forgalomba kerülő változatban már ezek is szépek lesznek.

Szoftverek

A glofiish széria tagjai rengeteg extra szoftverrel büszkélkedhetnek, melyek természetesen az X500+-on is megtalálhatók. Természetesen mindegyik letörölhető, az Application Recovery nevű programmal bármikor újra feltelepíthetjük őket a ROM-ból. A teljesség igénye nélkül nézzük, hogy miket kapnak a glofiish vásárlók a pénzükért.

Talán a legfontosabbak a Phone mappában található alkalmazások. Az Add Ringtone nevűvel bármely, akár MP3 formátumú zenénket beállíthatjuk csengőhangnak (ezt a Windows alapból nem tudja), a Call Filter segítségével megszűrhetjük, hogy kik hívhatnak minket (vagy hogy kik nem). Van MMS szerkesztő, profilválasztó (4 profil van, a "tálcáról" három kattintással lehet váltani), gyorstárcsázó, SMS küldő (ez utóbbi kb. arra jó, hogy az asztalra kirakva egyből az új SMS részbe ugrik, nem csak az üzenetek közé).

A Multimedia alatt FM rádiót, rajzoló progit és képkészítő varázslót, valamint egy képnézegetőt találunk. A rádió csak bedugott fülessel működik, kihangosítani furcsa módon nem lehet.

GPS: a GPS Viewer aktuális pozíciónk/sebességünk írja ki, a Location SMS segítségével ez előbbit SMS-ben bárkinek elküldhetjük. A Satellite Data Update neve magáért beszél. Az Office programcsalád tagjai (Word, Excel, Powerpoint) szintén külön mappában tanyáznak.

A Utilitiesben elég sokan laknak. Az Application Recoveryről már volt szó, a Backup Utility neve szintén beszédes, érdekessége, hogy képes magától backupolni, ha merül az akksi. A Birthday Reminderből leginkább a napraforgós hátteret emelném ki. A Bluetooth Manager és a WLAN Utility nem különösebben érdekesek, a Default Settings egy szoftveresen elindítható hard reset (micsoda szófordulat), az M-Desk pedig egy kicsit lassan induló (3-5 másodperc) gyorsindító ikonokat tartalmazó program, elég hasznos.

A hangfelismerő programról a korábbi glofiish tesztekben már írtunk: tulajdonképpen használható, én inkább csak mókáztam vele. Symbian S60-as társához hasonlóan itt sem muszáj minden nevet/parancsot magunknak felmondani, de érdemes, mivel a gép elég furcsa akcentussal beszél magyarul.

Telefon, adatkommunikáció, GPS

A telefon funkció szoftveres téren tehát rendben van, ennél a gépnél nem kell semmit telepítgetni, hogy pótoljuk az operációs rendszer hiányosságait - kivétel egy task manager, az X ugyanis nem zárja be a programokat. Hardveres téren viszont akadtak gondok, a beszélgetések során néha kissé visszhangzott a másik fél, továbbá az is többször előfordult, hogy a telefonpartner hangja a minimálisra vett hangerő ellenére is fülsüketítően hangos volt, holott a gép nem volt kihangosítva (meg az a hangszóró eleve hátul van). A GSM modul egyébként négynormás (850/900/1800/1900 MHz), van GPRS és EDGE, 3G viszont továbbra sincs.

A WiFi 802.11b/g szabványú, hatótávolsága átlagos. Talán ez az egyetlen rész, aminek teljes értékű használatához érdemes feltelepíteni valami 3rd party programot (például a Hitchikert). A Bluetooth 2.0-s, támogatja az A2DP-t.

A GPS 20 csatornás, SiRF-Star III típusú. Nem volt vele gond, gyorsan pozícionált, a jelet nem vesztette el. A navigációval kapcsolatos egyetlen, de véleményem szerint komoly probléma a memóriakártyához köthető: per pillanat nem tudunk vele iGO-t használni, mivel abból nincs microSD-s változat. A navigációs képességeket épp ezért TomTommal teszteltem, Marika hangját kivéve semmi gond nem volt.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A multimédiás képességek felsorolását ezúttal is a kamerával kezdem. 2 megapixeles, fixfókuszos, azonban van benne makró mód, amit szoftveresen kell bekapcsolni. A képérzékelő lyuk egy hozzá képest hatalmas plexi mögött bújik, amit telefonáláskor akarva-akaratlanul megfog az ember, fényképezés előtt tehát törölgetni kell. Mellette található a már emlegetett, középen karcos önarckép tükör, valamint az alacsony teljesítményű LED, ami éjszaka kb. annyit ér, mint halottnak a csók.

A makró mód jó (5. kép), a normálissal viszont valami nagyon nem stimmelt: az esetek 60-70 százalékában homályos, használhatatlan képeket kaptam. Először azt hittem, hogy a maszatos lencse miatt, de nem, mert akkor is ilyen képeket csinált, amikor letörölgettem. Szerintem a makró kavart be, holott elvileg ki volt kapcsolva: ha be, majd kikapcsoltam, volt, hogy megjavult a kép, egyébként a 3. tesztfotón található eredményt produkálta. A minőség talán az 1. képen látszik a legjobban, nem rossz, de nem is jó, az automatikus fehéregyensúly sokszor tévesztett, a kép a hosszú záridőnek köszönhetően bemozdulhat, ezen van még mit javítani. Érdekes funkció, hogy bekapcsolt GPS esetén lehetőség van az EXIF-be elmenteni aktuális pozíciónkat. Legnagyobb felbontás állóképeknél 1600 x 1200, mozgóknál 320 x 240, a minőség utóbbinál viszont olyan pocsék, hogy szót sem érdemel.

Fontos kérdés a filmnézés, amit a TCPMP-vel néztem meg. Nos, a processzor itt is kevésnek bizonyult a VGA kijelzőhöz, a számítógépre optimalizált filmeket csak akadozva bírta lejátszani - aki tehát az X500+-on filmet akar nézni, az először át kell, hogy konvertálja őket gyengébb minőségűre. A zenelejátszó szoftver gyárilag a jó öreg Windows Media Player, szép kék skinnel. A füles gagyi kinézetét meghazudtolóan szólt, hangminősége közepes, zenehallgatásra alkalmas lehet. A kihangosító szintén elég jó.

Végül de nem utolsó sorban a legsarkalatosabb kérdés, az üzemidő. Sajnos az új glofiish itt megbukott: elődjeitől eltérően kb. 1 napig bírta, volt, hogy addig sem, pedig igazán nem hajtottam szét. A fényerőre nagyon érzékeny, érdemes tehát alacsony szinten tartani, viszont úgy napfényben nem látszik semmi. A WiFi-zés, navigálás szintén szívta az akksit: remélhetőleg ennek szoftveres okai vannak, mert ilyen üzemidővel az X500+ nem versenyképes. Mivel a teszt pillanatában nem állt rendelkezésemre egy sima X500, a gépek üzemideje közötti eltérésről nem tudok pontos adatokkal szolgálni, egy külföldi teszt szerint filmnézéskor 30%-al gyengébb az új gép.

Összegzés: az X500+ alapvetően egy jó készülék, bár elődjéhez képest nem sok újdonságot tartalmaz. Itt van a Windows Mobile 6, ami ugye a sima X500-ra is elérhető, emiatt tehát nem fogja megvenni senki. A makró mód szintén nem túl vonzó szolgáltatás, a homályos nem-makró képek fényében pedig azt mondom, hogy bár hagyták volna a fenébe. Az egyedüli előrelépés tehát a kijelző, ami valóban gyönyörű, de az üzemidő emiatt oly mértékben csökken, amennyit nem ér meg a VGA felbontás. Az új modell megjelenésével remélhetőleg le fog esni a sima X500 ára, ami így még jobb vétel lesz. Normális üzemidővel, jobb sebességgel az X500+ is megkapná az Ajánlott plecsnit, így viszont csak Tetszett, ami kizárólag a szoftvereknek, valamint a kijelzőnek szól, nem pedig a sebességének és az üzemidejének.

E-TEN glofiish X500+

Bocha


A készüléket a Top Mobile Solutions Kft biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

E-TEN glofiish X500+
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional (CE 5.2.318 kernel)
Méret 60,5 x 113 x 15,5 mm
Tömeg 146 gramm
Processzor 400 MHz-es Samsung SC34224
ROM/RAM 128/64 MB
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 480 x 640 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF Star III
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, autofókuszos CMOS, makró funkció, mobilfény
Akkumulátor 1530 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Hangvezérlés, TMC támogatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • E-TEN

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés