E-Ten X500 glofiish - a fénylő hal

Bevezető

Kaptunk két E-ten okostelefont, meg is osztoztunk rajta. Na persze igazságosan nem lehetett, ezért testvériesen tettük, én kaptam a „kicsit”, Bog meg a „nagyot”, bár utólag már nem vagyok biztos benne, hogy melyik is melyik. A két cuccot a Macropolis biztosította, ezúton köszönjük nekik a lehetőséget. A két modell nem sokban különbözik, jószerével csak a kialakítás más, tudásra gyakorlatilag majdnem ugyanazt hozzák.

Az E-ten nem igazán ismert márkanév, bár aki ismeri az okostelefonok piacát, az szakértő módon fog bólogatni: igen, ők követték el például a G500-at, amely beépített GPS vevőjével hívta fel magára a figyelmet, vagy például az M600-at, amely akkumulátorán kívül meggyőző teljesítményt nyújtott.

A cég egyébként 1985-ben alapíttatott, és hosszú évekig kizárólag a kínai piacon voltak jelen, amit azért a piac méretét látva egyáltalán nem kell felróni nekik. Az első öt évben a legnagyobb húzásuk a kínai beviteli nyelv DOS-os implementációja volt, a kézi készülékek irányába csak a 90-es években mentek el, sőt, a kínai nyelvű pda piacon 85%-os részesedést értek el. A kilencvenes évek végén nyitottak a világ többi része irányába és sok Windows CE alapú géppel jelentkeztek, az elsők között beépítve a GPRS, Wi-Fi, GPS, Bluetooth és a GSM képességeket. Ezek mindegyikéhez házon belül fejlesztettek szoftvert és komoly sikereket értek el.

Tavaly év végén adaptálták a glofiish márkanevet, amelyet ezentúl a Pocket PC telefonjaiknál és kiegészítőiknél használnak majd. Sokat kutattam, hogy a név mit takar, aztán abban maradtam magammal, hogy a „fénylő hal” a tökéletes fordítás. Még akkor is, ha értelmetlen. Európában is egyre ismertebbek, a közelmúltban bejelentett két modelljüket jelen tesztünkben illetve a Bog által hamarosan érkező másikban mutatjuk be.

Külső

A készülék dobozát bontogatva azon gondolkodtam, hogy mit is fogok találni benne, elvégre egy pda-telefonhoz illik sok kiegészítőt csomagolni. Nem csalódtam, a „vas” mellett egy (mű)bőr tokot, töltőt, adatkábelt, sztereó headsetet, kijelzővédő fóliát, leírást és egy CD-t találtam, amire a Microsoft Outlook 2002 és az ActiveSync 4.2 mellett a használati útmutató is rá van sütve, tehát nem kell azonnal a neten keresgélnünk a számítógépes kommunikációhoz, feltéve, ha nem járt még nálunk ilyen cucc. Hiányoltam az asztali töltőt és a tartalék stylust is, ezek vélemyényem szerint bele kellett volna férjenek a költségvetésbe.

A készülék nagyon elegáns. A kijelző körül egy szép fémes jellegű betét található, az egész előlap sötétszürke, csillogó műanyagból van. A hátlap Samsung-féle selymes, ujjlenyomatgyűjtős fajta, fekete színű. Az összhatás nagyon jó, a szép emlékű G500 mellette bazári utánzatnak tűnik. A készülék nem mondható túlméretesnek, 113x60x16 mm-be belefért és mindössze 146 grammot nyom a mérlegen. Ez bizony komoly előrelépés az elődhöz képest, és elnyeri a világ egyik legvékonyabb Pocket-PC telefonja címet is.

Az előlapon a szokásos piros/zöld gombok között a helyzetfüggő akciógombok találhatók, középen pedig a szögletes navigációs gyűrű (micsoda paradoxon!), közepén pedig az OK gomb. Aki azt hitte, végeztünk az előlappal, az téved. A kijelző felett van még egy szatellitet és egy házikót viselő billentyű is, ezekre majd sorban ki is térek a tesztben. Bal oldalon a hangerőgombok, meg egy hangvezérlést indító billentyű található, az alsó sarokhoz közel pedig a fülest várja éhesen a 2,5-es bemenet. A hangvezérlés nagyon vicces. Egy női hang közli a gomb megnyomására, hogy :”say command”, azaz „mit parancsolsz, kis gazdám?” Lehet mindenfélére utasítani, hívásindításra, programok indítására is. Ha másodszorra sem érti, amit mondunk, akkor elköszön. Belegondoltam, hogy járnék, ha az asszony mindig elköszönne, ha valamit nem ért meg másodszorra sem. Egész nap csak elköszönnénk. Jó játék, de meglennék nélküle.

Jobb oldalon a ki/bekapcsoló gomb, jó mélyre süllyesztve, nehogy véletlenül megnyomódjon, a reset-lukacska és a fényképezőgép exponáló gombja van. Felül semmi, alul egy micro-SD bemenet, szabványos mini-USB (éljen, végre!) és a stylus silója található, jó esetben a stylussal megtöltve. Egyébként nagyon bizalomkeltően tartja a cerkát, nem gondolom, hogy hosszabb távon kikopna. A hátlapon a kamera optikája ezüst keretben, tükör az önarcképkészítéshez, vaku és a hangszóró található. Van még itt egy gumisapkával fedett GPS-antennacsatlakozó is, lehetővé téve, hogy külső antennával fogott jelet vigyünk a készülékbe, illetve a TMC adás vételéhez. A hátlap négy sarkán négy kitüremkedés található, ezeken fekszik fel a lerakott telefon. Ez jó, nem a hátlap fog kopni. A hátlap alatt lakik az akkumulátor, alatta pedig a SIM-kártya. A beköltöztetés egyszerű, nincs szükség feszegetésre.

Kijelző, kezelés

A készülék előlapján a kijelző körül meglehetősen sok hely maradt szabadon, igazából egy nagyobb ablak is simán elfért volna rajta. A kijelző egyébként 2,8 hüvelykes TFT, 240x320 pixelben, 65 ezer színnel. A WM5-nek 65 ezer szín a korlátja, vélhetően a most bejelentett WM6-tal érkező új modellek már a 262 ezer színű kijelzőket kapják, talán VGA felbontásban. Persze a kevésbé geek hajlamúaknak ez a megjelenítő is éppen elég. Van fényerő is bőségesen, az olvashatóságon csak a napfény fog ki, ekkor manuális árnyékolást kell alkalmaznunk. Ügyes, hogy a kijelző nem teljesen sötétedik el ha nem nyúlunk hozzá, hanem két lépcsőben, az elsőben még halványan dereng a képernyő, csak a másodikban kapcsol ki.

A Windows Mobile-ról tudjuk, hogy egy kicsit olyan mint az otthoni gépünk, csak éppen turista kivitelben. Tisztára, mintha piknikre indulnánk. Velünk a konyha, csak éppen nem porcelántányér és ezüstvilla, hanem műanyagpohár és svájcibicska. Nem olyan komfortos, mint otthon, de a lényeges dolgaink velünk vannak.

A kezelés az előbb felsorolt gombokkal, valamint a kijelző tapicskolásával valósítható meg. Ha nem akarunk ujjlenyomatokat a kijelzőn, ott a stylus, amely teleszkópos és a készülék filigrán külsejéhez képest meglehetősen masszív, vaskos darab (na igen, kis ember nagy bottal jár). A kijelző érzékenységére nincsen panasz, bár engem megviccelt. Az első bekapcsolásnál a képernyő kalibrálásával kezdte, ahogy azt minden rendes PDA. Rá is böktem a kirajzolt x-re, de semmi sem történt. Másodszorra sem. Na szép, azonnal lefagyott? Aztán rájöttem: erősen és hosszan kellett nyomni. Soha, sehol nem kellett többet így kezelni, eléggé furcsa. A kijelző beállítása után a kiterjesztett ROM-ból telepített pár percen át, mint utólag kiderült, a CD helyett innen pakol át mindent, hard reset után is, így nem vagyunk arra kényszerítve, hogy a CD-t magunkkal hordozzuk. Okos.

Aki látott már Windows menüt ilyen kütyüben, az nem fog meglepődni, itt is pontosan ugyanazt látja, illetve majdnem. Csakúgy, mint a G500-nál, itt is ki lehet pakolni a Today képernyőre tetszőleges sorrendben, mennyiségben, méretben az általunk leggyakrabban használt ikonokat. Az X500 is megkapta az M-Desk névre hallgató E-ten alkalmazást amelyet a házikó gomb megnyomásával idézhetünk elő. Ez az alkalmazás 4 csoportba gyűjti a Start menüt, amellyel így a nagyobb ikonok miatt könnyebb bánni, így valóban kellemes kezelést okoz, sőt a nagy ikonok akár ujjal is nyomkodhatók.

Belbecs, multimédia

Az X500 szíve egy 400 mHz-en ketyegő Samsung processzor, amelyet 128 megabájt flash-ROM és 64 megabájt SDRAM segít. A trió egészen jó hatásfokkal hajtja a vasat, azonban időnként megmagyarázhatatlan okból bizony belassul a gép. Különösen zavaró ez, amikor látszólag ok nélkül történik, nem feltétlenül akkor, amikor sok alkalmazás van nyitva.

Nézzünk a GSM részt! Kapunk egy négysávos telefont, amely alapvetően jól szuperál, a beszédminőséggel semmi baj nem volt. Kezelni egyszerű, minden egyértelmű és kézreálló volt. A beviteli módokban is több lehetőségünk van: nyomkodhatjuk a képernyőn megjelenő gombokat, van kézírásfelismerés, de elő tudunk varázsolni egy virtuális billentyűzetet is. Az üzenetkezelésről mindenképpen érdemes ejteni néhány szót. A megszokott Windows-os kezelési felület, sok opcióval. Ha netán unatkoznánk, kapcsoljuk be az Easy Keyboard nevű alkalmazást, ez a kijelző jelentős részét igénybe veszi a virtuális billentyűk megjelenítésére, azonban a sorrend csak közelíti a számítógép gombsorát, garantáltan elvéve a szegény áldozat kedvét a hosszabb SMS-ek megírásától.

A hátlapi kamera 2 megapixelben rögzít, a kereső az egész kijelző. Nem sok olyan digit fényképezőt találni, ahol 2,8 hüvelyk méretű keresőt találunk. Ez ugye nagyon szép, azonban az elkészített alkotásoknál kétségeim támadtak a kamera képességeit illetően, ennél más gyártók moduljai sokkal többet tudnak. Megmaradt az előd ügyes megoldása, hogy a csavarkulcs-ikonra a kijelző szélét telepakolja a beállítási lehetőségekkel, ez még mindig nagyon ügyes. Van videofelvétel is, minőségét majd egerekkel véleményeztetjük (egérmozi).

Mondanom sem kell, hogy SMS, MMS, E-mail szerepel a repertoárban, feltételezem, ez senkinek sem jelent meglepetést. Ezek kezelése a Windows OS-nek köszönhetően gyerekjáték, aki látott már számítógépet közelről, azonnal tudja kezelni. Aki meg nem, az valószínűleg nem okostelefonnal kezdi mobilos karrierjét. Van pocket-Word Excel és Powerpoint is. Két játék szerepel alapból, szerintem mindenki kitalálja: passziánsz és Bubble Braker a mindennapi addikciónk érdekében.

Van Windows Media Player is. Ennél azért van már jobb is, de ez legalább azonnal telepítve volt, és lejátssza a zenéket. A sztereó füles elfogadhatóan szól, de nem is vár senki Walkman hangzást, a lehetőségekhez képest éppen elegendő. Van beépített FM rádió a cuccban, ami ugyan az RDS információkat nem mutatja meg a képernyőn, de egészen jó szórakozást biztosított.

Szót kell még ejteni a GPS vevőről is. Mivel micro-SD-n nem rendelkezünk IGO-val, így nem tudtuk kipróbálni, azonban viszonylag hamar látta a műholdakat is, ráadásul a Sirf III chipsetes vevő elő van készítve a TMC (Traffic Measurement Control) fogadására is, így a kis okos képes elkerülni a dugókat és az útlezárásokat is. Persze, ehhez TMC adás kell, ez kis hazánkban még nincs, én meg a héten éppen nem mentem külföldre, úgyhogy ez kimaradt. Más kérdés, hogy vajon mondjuk kedd délután 5 órakor Budapesten mit tervezett volna TMC-vel, ha lenne adás...

Adatkommunikáció, akkumulátor

Az adatkommunikáció nyerő pálya az X500-nak. Van ugye GPRS, EDGE. A 3G és a HSDPA kimaradt, azonban van Wi-Fi és 2.0-ás Bluetooth. Valahogy mindig kimarad valami, olyan készülék nem igazán akar sikeredni, amely mindent tudna. A Wi-Fi-s kapcsolódás sima és könnyedén megy a Wireless Manager segítségével, azonban nálam meglehetősen lassú volt. A végén már a GSM részt ki is kapcsoltam, mert nem hittem el, hogy a WLAN nagyjából GPRS sebességet produkál. Elképzelhető, hogy én rontottam el valamit, de a háztartásban a laptopok, meg a P990 is gond nélkül használja ugyanazt a routert, megfelelő sebességgel. Igaz, este volt, és tudom, olyankor a bitek meg a bájtok a hálókártyán alszanak, na de akkor is. Meg esett is.

Az 1530 mAh-s akkumulátor egészen becsületesen teljesített ahhoz képes, hogy bizony mind az öt rádió keményen meg lett izzasztva. Nyilván ez nem az átlagos, tippem szerint a két napot egy töltéssel megfutja a készülék. Ha pedig a GPS megy, akkor mindenképpen érdemes szivargyújtóról tölteni, bár ehhez meg kell vásárolni a szivargyújtó-töltőt, mert azt nem adnak az alapcsomagban. Lefagyással nem találkoztam, stabil, üzembiztos készüléket kaptunk tesztelésre.

Összegzés: Az E-ten kitett magáért. Ha sikerülne a 3G-t, HSDPA-t ekkora méretbe még belezsúfolni, akkor megszületne a tökéletes mobil munkahely. Bízom abban, hogy az eseti lassulásokat egy későbbi firmware orvosolja majd, így sok örömet okozhat annak, aki leszurkolja érte a nem kevés, jelenleg több, mint 150 ezer forintnyi árat. Ajánlott.

E-ten glofish X500

Gubro

Az E-ten X500 a Macropolis-tól érkezett.


On-line: Macropolis

Specifikációk

E-ten glofiish X500
Technológia GSM 850/900/1800/1900
Méret 113x60x16 mm
Súly 146g
Kijelző 240x320 pixel, 65 ezer szín, transzreflektív TFT
Telefonkönyv osztott memória
SMS/MMS memória 128 MB Flash ROM/64 MB SDRAM
Egyéb memória microSD (nincs az alapcsomagban)
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3g/HSDPA/GPS 4+1/van/nincs/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0
Prediktív nincs
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1530 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 5 óra
Fényképezőgép 2,0 Mpix
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ HTML
Játékok van
Csengõhangok MIDI, MP3, WMA, WAV, AMR, AWB, RFM, MMI, AAC – 192 hangú polifónia
Operációs rendszer Microsoft Windows Mobile 5.0
MP3 lejátszás van
Egyebek GPS vevő, WLAN
  • Kapcsolódó cégek:
  • E-TEN

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés