Élőben a Nokia és a Microsoft közös sajtótájékoztatójáról

Élőben a Nokia és a Microsoft közös rendezvényéről

Megérkezett az ősz, elkezdődött a suli, ám számunkra most fontosabb, hogy a Nokia és a Microsoft is a szeptembert választotta az újdonságok bemutatására. A két cég közös sajtótájékoztatója a mai nap során kerül megrendezésre, a helyszín New York. Az eseményt nem szabad összekeverni a szintén nemsokára elstartoló Nokia Worlddel, melyet a finn gyártó egyedül bonyolít le. Éppen ezért érdekes, hogy a Nokia rövid időn belül két rendezvénnyel is készül, ezek után főleg kíváncsian várjuk, mivel készültek mára. Nincs már sok idő hátra, a sajtótájékoztató ugyanis magyarországi idő szerint délután négykor kezdődik (ez New Yorkban reggel 10 órát jelent).

A mai divatnak megfelelően a sajtótájékoztató élőben, egy internetes közvetítés segítségével is nyomon követhető; ehhez katt a fenti képre. Mi is figyeljük majd a bejelentéseket, így jelen cikket is folyamatosan frissítjük majd. Érdemes lesz tehát látogatni az oldalt, hamarosan kezdünk!

Elkezdődött a sajtótájékoztató, Stephen Elop lépett a színpadra. A stream egyelőre erősen gyengélkedik, a kép vibrál, hang pedig egyáltalán nincs. Az úriember egyelőre a Nokia elmúlt 18 hónapjáról beszél: szóba került a Microsofttal közös együttműködés és a Lumia készülékek. Közben a hang is megérkezett, éppen az alkalmazásbolt gyors növekedéséről van szó, a kínálat nemrég átlépte a 100 000 elérhető programot. Egy huszárvágással az Asha paletta került reflektorfénybe, az előadó a készülékek mellé járó extra szolgáltatásokat is kiemeli. Ezek mellett a Nokia egyediségéről is szó esik: az anyaghasználat, a felhasználói élmény, a képalkotási képességek és a hely alapú szolgáltatások a főszerepben. A finnek térképei integrálva vannak a Windows 8-ban.

A színpadra Jo Harlow, a Nokia ügyvezető alelnöke ugrott, aki egy rövid videót konferál fel. A felvétel egy új Lumiát mutat be, negyedik generációs Snapdragon lapkakészlettel és PureView képalkotó chippel: megérkezett a Lumia 920. Állítólag jelenleg ez a leginnovatívabb okostelefon a piacon: PureView képalkotási képességek, vezetéknélküli töltés, remek kijelző, CityLens alapú AR-megoldások és Windows Phone 8.

Az IDC szerint idén lesz az első olyan év, melyben a telefonnal készült fényképek száma lehagyja a kamerával lőtt fotókét, így az új Lumia fejlett fotózási képességei nagyot fognak szólni. A PureView pozitívumai a fényviszonyok összevisszaságából adódó hibákat is kijavítják, illetve az automatikus beállítások is jól jöhetnek. Az új kamera 5-10-szer több fényt képes begyűjteni az átlagos mobilkészülékeknél az úgynevezett flaoting lens technológiának köszönhetően, amely lehagyja a legtöbb digitális SLR-t. Ennek előnyeit videók rögzítésekor is ki lehet használni a fejlett képstabilizátornak köszönhetően.

Az előadó szerint a Nokia térképszolgáltatásai sok esetben döntő tényként szolgálnak a finn készülékek mellett, így a Lumia 920 fedélzetén rendszer szinten integrálva elérhető az összes eddigi megoldás. Az offline térképeket immár a third party alkalmazásokból is elindíthatjuk, illetve a már ismert Daily Commute funkció is elérhető a Drive-ban; utóbbi az aktuális közlekedési viszonyoknak megfelelően tervezi az útvonalat. A Transport immár a megállók közötti navigálásra is használható, a megállókon belül is megmondja, merre kell menni. Ezek mellett megérkezett a CityLens, amely egy fejlett AR-alkalmazást jelöl; a használati mód megegyezik a már piacon lévő megoldásokkal. A szolgáltatás a Nokia Maps-ben is elérhető.

A készülék kijelzője PureMotion HD Plus technológiával rendelkezik. Magas képfrissítési ráta jellemzi a 4,5 hüvelykes képátlójú, ívelt felületű panelt. Az új megjelenítő adaptívan állítja a színtónust és a fényerőt a fényviszonyoknak megfelelően. Mindez egy komoly akkumulátorért kiált, így a hátlap alatt egy 2000 mAh kapacitású darab található, mely egy negyedik generációs Qualcomm Snapdragont hajt meg; utóbbi 30 százalékkal kevesebbet fogyaszt a vetélytársaknál. Fontos kiemelni, hogy a készüléket vezeték nélküli töltővel is el lehet látni árammal.

A Virgin Atlantic és a Coffe Bean and Tea Leafs helységeiben immár ingyenesen tölthetjük a Lumia 920 mobilunkat, miközben a repülőgépre várunk vagy kávézunk. Az előadó gyorsan elismétli az új zászlóshajó csúcsképességeit, majd áttér a WP8 élményre. Erről Joe Belfiore, az ügyeletes Windows Phone előadó beszél, aki már fel is pattant a színpadra. Egy 15 perces demót láthatunk majd egy Lumia 920 mobilon, melyben eddig nem látott, elsősorban a képalkotásra fókuszáló újdonságokat is láthatunk.

Joe a saját telefonját veszi elő, melyen először a kezdőképernyőt mutatja be. Új csempéket helyez a főoldalra, átméretezi és áthelyezi őket; ezt már ezerszer láttuk. Az értesítési rendszerről is szó esik, majd az alkalmazásokat pakolja át a startképernyőre. Elhangzik, hogy a WP7-es appok is futnak az új rendszeren, mely szintén nem új információ. A CNN alkalmazása viszont már az új API-kat is kihasználja, így át lehet méretezni a csempét. A webböngészésről is szó esik, az új Explorerben a hardveres grafikus gyorsítással rendelkező, HTML5-alapú Pulse oldalt töltik be, amely igen jól mutat. Ezt is kitűzzük a főképernyőre.

Végre elérkeztünk az újdonságokhoz. A power és a főképernyő gombokat lenyomva tartva képernyőfotót készíthetünk az aktuális felületekről (végre). Megmutatják a megosztási lehetőségeket is, újdonság az NFC megjelenése; megosztás után a telefon felajánlja a SkyDrive alapú tárolást is.

Áttérünk a képalkotási képességekre, a kamera gomb lenyomva tartásával el is indult a fényképezőszoftver. Immár nincs zoom sáv, a nagyítási és kicsinyítési funkciókat kétujjas gesztussal érhetjük el. A lenses gombot megnyomva egy rakás csempe jelenik meg a képernyőn, amelyek egyaránt lehetnek alap és külső fejlesztésű szoftverek. Ezek úgynevezett lense szoftverek, melyek az elkészített fényképeket befolyásolják. Például az FXSuite kiválasztásával egy effektezőt indíthatunk el, melyet két hét alatt írt két microsoftos gyakornok. Egy újabb példa a Photosynth, mellyel Joe egy panorámaképet készített; ezt a hasonló névre hallgató alkalmazással térhatásban, körbeforgatva is meg lehet tekinteni. Immár teljes felbontásban, automatikusan fel lehet tölteni a műveket SkyDrive-ra.

Végül egy újabb lense alkalmazásról rántják le a leplet, a Blink rengeteg képet lő, melyekből arcfelismerés alapú technológiákat használva választja ki a legjobbakat, ezekből pedig a felhasználó választhatja ki a számára megfelelő fotót. A Blink ezek mellett az összes, az adott képhez tartozó adatot elmenti, így később bármikor választhatunk egy újat az adott sorozatból.

Joe búcsúzik, a mikrofon Kevin Shields (Senior VP, Nokia) kezébe kerül. Először a formatervről esik szó: a telefon külseje a Lumia 800-ra emlékeztet, a polikarbonát anyaghasználat és a hajlított felszínű kijelző is az említett mobilt idézi. A telefon sárga, piros és szürke színekben is kapható lesz. Állítólag az összeszerelési minőség is kiváló, a kijelzőt és a borítást szinte lehetetlen lesz megkarcolni az előadó szerint.

A készülék kijelzőjére tár át az úriember, a WXGA (1280 x 768 képpontos) felbontású LCD panel remek képfrissítési sebességgel rendelkezik. A super sensitive touch technológiának köszönhetően az érintések érzékelési hatásfoka is megnőtt; az előadó egy igen vastag kesztyűben vezérli a mobilt. A vezeték nélküli töltésnek köszönhetően bárhol kábelek nélkül lehet tölteni a mobilt néhány speciális kiegészítő segítségével. Ilyen például a JBL Power Up, melyet a neves gyártó készített kimondottan a Nokia számára. Egy NFC-chippel rendelkező hangfalról van szó, melyet zenehallgatás mellett (ez nem akart elsőre összejönni) töltésre is lehet használni.

A Nokia Music immár az Egyesült Államok területén is elérhető, a szolgáltatásokat WP7-es készülékeken is el lehet érni. Visszatérve a kiegészítőkre: bemutatásra kerül a szintén NFC alapú JBL füles, illetve az éjszakai töltőállomás is. A City Lens alkalmazást sajnos nem sikerült kivarázsolni a kivetítőre, ám a telefonon tökéletesen működik, melyet be is mutat az előadó. A Rovióval közös együttműködésnek hála új Angry Birds tartalmakat kapunk: híreket, videókat, háttereket és csengőhangokat tartalmaz a program.

Egy új lencsét is láthatunk, a SmartShoot segítségével kitörölhetjük a nem kívánt mozgó elemeket (például a fotón átsétáló embereket) a képekről. És végre a projektor is újra aktív. CinemaGraph lencse segítségével animált fotókat készíthetünk, amely szintén a sorozatfelvétel adataiból táplálkozik. Átugrottunk a kamerára: a Lumia 920 F/2.0 lencsével rendelkezik, az object image stabilization technológia személyében egy igen fejlett képstabilizációs módszert tisztelhetünk: az egész optika rugókon pihen, melyeknek köszönhetően 50 százalékkal jobb hatásfokot értek el az átlagos kameráknál. Ezt egy összehasonlító felvételen láthatjuk, az eredmény tényleg igen komoly. Néhány fotót is láthatunk, melyeket a konkurens termékekkel is elkészítettek; mindenhol a PureView mobil viszi a prímet.

Egy második készüléket is bemutatnak, íme a Lumia 820. A készülék 4,3 hüvelykes ClearBlack kijelzővel, Carl Zeiss optikával, NFC-vel, polikarbonát házzal és a 920 összes beépített alkalmazásával érkezik. Cserélhető hátlapot és microSD-kártyahelyet kapunk, három eltérő lehetőséggel: sima hátlap, védőborítás és vezeték nélküli töltést lehetővé tevő fedlap.

Újra Stephen Elopé a terep, aki pár mondattal összefoglalja a mai sajtótájékoztatót, majd felkonferálja Steve Ballmert. A Microsoft vezérigazgatója is megköszönte a figyelmet, valamint kiemeli a Nokia elmúlt 18 hónapos teljesítményét. Steve szerint ez a Windows éve lesz, a nulláról újragondolt rendszerrel táblagépek, telefonok és számítógépek érkeznek majd, rengeteg eltérő koncepciót láthatunk a közeljövőben. A Windows 8 előnyeinek hosszas taglalása után gratulál a Nokia csapatának, majd ismét megköszöni a figyelmet.

Stephen Elop ismét a Nokia Windows Phone készülékeinek erényeiről beszél, majd gyorsan átszalad az újdonságokon. Ezzel ért véget a Nokia és a Microsoft közös sajtótájékoztatója, az eseményről készült felvételt bárki elérheti a fent linkelt oldalon.

Közben megérkeztek a részletes specifikációk is. A kisebbik modell, azaz a Lumia 820 9,9 x 68,5 x 123,8 milliméteres méretekkel és 160 grammos tömeggel rendelkezik. Az előlapom egy 4,3 hüvelykes ClearBlack AMOLED kijelző található, a megjelenített színek száma 16 millió, a felbontás 480 x 800 képpontos. Az előlapi kamera mellett egy hátlapi fényképezőt is kapunk, a Carl Zeiss optika 8 megapixeles felbontással rendelkezik, mellette egy LED segédfény csücsül. A hátlap alatt egy negyedik generációs Snapdragon lapkakészlet csücsül, kétmagos, magonként 1,5 GHz órajelű processzorral és 1 GB RAM-mal. A belső tárhely mérete 8 GB, ezt microSD-kártyával lehet bővíteni a hátlap alatt egy 1650 mAh kapacitású akksi csücsül. Adatkommunikációs szempontból a szokásos WiFi, GPS és Bluetooth egységek mellett egy NFC-chippel is számolhatunk, melyek mellé 100/50 Mbps sebességű LTE is jár.

A csúcsmodell Lumia 920 egy kissé nagyobbra sikeredett, a 10,7 x 70,8 x 130,3 milliméteres dimenziók mellé 185 grammos tömeg társul. Az előlapon egy 4,5 hüvelykes PureMotion HD+ panel feszít, RGB mátrixszal, 60 Hz képfrissítéssel, ívelt Gorilla Glass üveggel, 1280 x 768 képpontos felbontással és 600 nit fényerővel. Az előlapi kamera itt is adott, a hátlapon egy 8,7 megapixeles, Carl Zeiss Tessar lencsével (F/2.0) rendelkező kamera figyel, dupla LED villanóval megtámogatva. A számítási feladatokért szintén egy Snapdragon S4 SoC felel, egy kétmagos, magonként 1,5 GHz órajelű processzorral és 1 GB RAM-mal megtoldva. A belsp háttértár mérete 32 GB, a 920 esetében nem játszik a microSD-alapú bővítés. Adatkommunikációs szempontból megegyezik a két készülék.

dr. Kind

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés