Evolveo EasyPhone XD - könnyűnek találtatott

Bevezető, tartozékok

Az Evolveo hagyományos kialakítású készülékeivel olyan speciális piaci szegmenseket igyekszik lefedni, mint a magas tűrőképességű eszközöket igénylő, mostoha körülmények között dolgozó felhasználók, vagy a technológiában kevésbé jártas, egy sor specifikus igénnyel és adott esetben nehézséggel küzdő idősebb korosztály, esetleg azok a userek, akik korlátozott felfogási és megismerési képességgel bírnak. Bár akadnak hasonlóságok, a strapatelefonok teljesen más kategóriát képviselnek, az igények alapvetően nem térnek el gyökeresen a hagyományos készülékekkel szemben támasztott elvárásoktól, az értékelés szempontjai főleg a hálátlan környezetet és bánásmódot is kibíró kialakítás és a modern telekommunikációs lehetőségek minél jobb összhangba hozására koncentrálnak.


[+]

Az easyphoneok esetében viszont kissé eltolódnak a hangsúlyok, a funkciógazdagság nem elsődleges szempont, a lényegesen egyszerűbb vagy bizonyos okból korlátozott igényeknek és lehetőségeknek megfelelő egyszerű kezelhetőség és kialakítás fogja meghatározni a kütyü helyi értékét. A célcsoport valószínűsíthetően nem kizárólag a technológiától idegenkedő idősebb korosztály, noha ezekre az eszközökre hagyományosan nagyitelefonként hivatkozik az igen kreatív - vagy pimasz - köznyelv, kevéssé lenne megmagyarázható egy sor olyan funkció léte, amire nagyobb összegben fogadnánk, hogy nem hogy nem igénylik, de akkor sem fognak használni, ha éppenséggel van. Ilyenek például a roppant kezdetleges, de azért meglévő multimédiás lehetőségek.


[+]

Ha az EasyPhone XD-t kizárólag abból a szempontból nézzük, hogy idősebb családtagjaink menet közben is elérhetőek legyenek, akkor lehetne kissé easybb is a dolog, bőven elegendő lenne egy GSM képes, masszív zseblámpával ellátott, sokkal szimplább menürendszerrel és több dedikált gombbal felszerelt megoldás is, de ha az értelmezés kereteit kibővítjük, az Evolveo újdonsága máris lényegesen sokrétűbb, funkcionálisabb és jobban átgondolt eszköznek tűnik, nem mellesleg igen kedvező áron.


[+]

A masszív, informatív dobozka tartalma sem hagyományos, a készülék és a bele való, 1000 mAh-s akkumulátor mellé sem fülhallgatót, sem adatkábelt nem kapunk, helyette van egy szokatlanul méretes, microUSB csatlakozóban végződő, 500 milliamperes hálózati töltő és egy igen kulturált kialakítású és anyagminőségű, csúszásgátló talpakon álló töltőállvány, amibe csak simán bele kell ültetni a telefont. A tetszetős kiegészítő abból a szempontból is hasznos, hogy a picurka, ráadásul aszimmetrikus microUSB csatlakozó használata zavarba ejtő lehet, főleg azokban az esetekben, amikor a finommotoros funkciók nem száz százalékosak. A töltőbölcső további érdekes, mondjuk úgy, lélektani funkcióval is bírhat. Tapasztalataink alapján – legalábbis tulajdon nagymamámnál ez valamiért szempont – meglepő biztonságérzetet ad az idősebb felhasználóknak, hiszen a telefon helye mégis az erre kijelölt asztalka az odakészített szemüveggel és jegyzetfüzettel, így a telefonhoz társított helyhez kötöttség érzése valamennyire még megvan, nem olyan idegen a vezeték nélküli eszköz koncepciója. Nem mellesleg a helyére téve a telefont – mert ugye annak helye van – nem felejtik el feltölteni sem, ami gyakori jelenség a korcsoportba tartozó userek körében, noha akár életbe vágó is lehet, hogy elérhetőek legyenek, pláne, hogy ők érjenek el bárkit, mondjuk szükség esetén segítséget.

Külső, funkciógombok

Az EasyPhone XD meglehetősen apró, ennek ellenére jól elkülönített, nagyméretű gombokat és 2,3 hüvelykes kijelzőt is kapott. A 120 x 58 x 14 milliméteres és akkumulátorral együtt 89 grammos cucc személyes véleményem szerint nyugodtan lehetett volna kicsit nagyobb, akár minden dimenzióban. A kényelmesebb kezelhetőségnek valószínűleg inkább a javára volt volna, ahogy további dedikált gyorsindítóknak is lenne megalapozott létjogosultsága. Az ezüst színű, műanyag oldalkeret barázdált, a szintén műanyag hátlap pedig recés textúrát kapott, a fogása kényelmes és stabil, viszont ha korlátozott koordinációval és kézügyességgel számolunk, ami mindkét célcsoportnál nagyobb eséllyel fordulhat elő, az egykezes használat nem biztos, hogy kivitelezhető. Egyik kézben tartva, másikkal a gombokat nyomkodva túlontúl aprócskának érződik a ketyere.


[+]

Az előlap kicsit több mint egyharmadát a 2,3 hüvelykes 320 x 240 felbontású, színes TFT kijelző uralja. A háttér és a színséma nem változtatható, így a megjelenítés maximálisan kontrasztos. A fekete alapra szerkesztett, hatalmas fehér betűk önmagukban is látványosak, az Evolveo programozói még arra is figyeltek kihasználva a színes kijelző lehetőségeit, hogy a kiemelés színe a sárga, ami minden gyengénlátóknak kialakított virtuális felület alapszíne. A betekintés szögei viszont szűkek, mind a fényerő, mind a kontraszt súlyos veszteségeket szenved, a széleken pedig erős fényszivárgás figyelhető meg. A fényerőt a beállításokban tudjuk igazítani, a jobb láthatóság kedvéért érdemes maxra húzni, ami nappal jól jöhet, de nem olyan erős, hogy sötétben gondot okozzon. A kijelző fölött méretes beszédhangszórót, alatta pedig márkajelzést találunk.


[+]

A frontvonal java részét a puha gumis tapintású, taktikusan túlméretes és opcionális háttérvilágítással rendelkező gombok foglalják el. A numerikus billentyűzet fölött M1-M2-M3 jelöléssel programozható gyorshívó gombok ücsörögnek, mellettük pedig a kamera jelével ellátott fényképező indítója. A gyorshívókat elég nyakatekert módon konfigurálhatjuk, a már létrehozott névjegy beállításainak tizedik lehetősége a készülékben található egyetlen le nem fordított opció, tehát Add to direct key néven fogjuk megtalálni. A híváskezelők a fel és le irányba navigáló gombpáros két oldalán, színes ikonokkal ellátva kaptak helyet, a készüléket ki-, illetve bekapcsolni is a pirossal tudjuk, talán ezt nem ártott volna odabiggyeszteni a biztonság kedvéért. Felettük a szituációnak megfelelő funkcióval bíró kezelők nyomkodhatók, alaphelyzetben a baloldali a menübe visz minket, a jobboldali pedig a gyorsfunkciókat takarja, aminek nem mondhatnánk, hogy pontosan értjük a működési elvét. Módosítani ugyan tudjuk az itt elérhető opciókat és azok sorrendjét, amiben az első helyet alaphelyzetben az új SMS írása foglalja el. Innen megírás után 8 lépésből tudjuk elküldeni a produktumot, ami nem hogy nem gyors, de kifejezetten bonyolultnak is tűnik, még relatív friss elmével és némi előképzettséggel is. A billentyűzet alján elhelyezett kettőskereszt hosszú nyomásra némítja a készüléket, egyéb esetekben a csillaggal párban a jobbra és balra való navigáció végezhetjük velük.


[+]

A körbefutó ezüst keret több praktikus megoldást is rejteget, mondjuk alul pont semmi szokatlant, csak a mikrofon és a dokkolócsatlakozókkal közrefogott microUSB nyílást találjuk. Alulról haladva jobboldalon az első, jól kitapintható mechanikus kapcsoló a készülék lezárását intézi, felette pedig a felső élen található és teljesen érthetetlen okból vakunak nevezett LED fényt lehet kapcsolgatni. A világítás ugyanis semmiben nem járul hozzá a fényképezéshez szükséges fény biztosításához, legalábbis nem a tárgyra irányuló segédfény formájában, neveztessék tehát zseblámpának. Annak mondjuk elég harmatos, de kétségkívül elegendő lehet, hogy ne essünk hasra a sötétben, cserébe akkor is üzemképes, ha a telefon ki van kapcsolva. Felül tehát ott a zseblámpa szerepét betöltő LED fényforrás, és egy 3,5 milliméteres jack csatlakozó. A közöttük lévő lyuk funkciójáról a hátlapot leszedve szerezhetünk megközelítőleges ismereteket, feltehetően valamiféle felfüggesztő megoldást tudunk ide befűzni, bár elég szűk a kialakítás, mondjuk egy stabil nyakba akasztós szalag számára. Pedig a koncepció, mármint hogy rárögzítsük valahogy a készüléket a userre nem is rossz. Baloldalon csak az egyéb feladatot be nem töltő hangerőszabályzó gombpáros pihen.


[+]

A kellemes tapintású hátlapot a bal alsó sarokból megkezdve tudjuk lefejteni a készülékről, ezúton férhetünk hozzá az akkumulátorhoz, ami alá egy darab, hivatalosan microSIM kártyát tudunk inzertálni, nem hivatalosan meg simán megfogja a nanoSIM-et is. A másik, kalodás slot pedig a maximum nem meghatározott méretű microSD kártyát fogja le. Kimászva a készülék belsejéből, alul az Evolveo felirat díszeleg, felül pedig az 1,3 megapixeles kamera, valamint a multimédiás hangszóró. Lényegesebb elem a köztük helyet foglaló, a jó összeszerelési minőség ellenére kissé lötyögő segélyhívó gomb, amelyre maximum hat telefonszámot programozhatunk, vészhelyzet esetén pedig segélykérő SMS-eket is továbbít a megadott telefonszámokra. Ennél sokkal érdekesebb funkció, hogy előre beállított számok hiányában, vagy SIM kártya nélkül is működik, ilyenkor a 112-es segélyhívót tárcsázza szélsebesen. Nem elhanyagolható szempont, hogy egyetlen, eltéveszthetetlen gomb használatával az eszköz akkor is alkalmas segélykérésre, ha nincs SIM kártyánk, még az időt és dátumot sem állítjuk be rajta és ezen kívül másra nem is szándékozunk használni.

Hardver, szoftver

Hardveresen, ahogy a butatelefonok többségénél, ismét nem jutunk közelebb az igazsághoz, ezúttal nincsenek árulkodó felületek, ettől függetlenül a legvalószínűbbnek egy MediaTek alapú megoldást tartunk. Ezúttal sajnos a belső memóriáról sem tudunk tájékozódni, hacsak annak alapján nem, hogy kiegészítő tárhely bepattintása nélkül egyetlen darab 80 x 60 felbontású képet sem tudunk ellőni, ahogy a hangrögzítő sem hajlandó elindulni, tehát kevés. Ebből már egyértelmű lehet, hogy a memória bővíthető, mégpedig microSD kártyával. Ennek maximális méreteiről nem állnak rendelkezésre pontos információk, de a teszt során használt 16 gigabájtos ellen nem tiltakozott.


[+]

A rendszer természetesen gyors és stabil, mitől is lenne másmilyen. A főképernyő XXL méretben mutatja az időt és dátumot, valamint a szolgáltató nevét. Itt tájékozódhatunk hozzávetőlegesen az akkumulátor állapotáról és a hangmódról. A főmenübe lépve fel-le irányú közlekedéssel válogathatunk a lehetőségek közül, elsőként a Névjegyzék ugrik be. Az alkalmazáslista bal oldalon, vertikális elrendezésben, kisméretű ikonok formájában jelenik meg, az aktuálisan kijelölt viszont méretes betűkkel és formában látható a kijelző közepén. Belépve már kissé már bonyolódik a helyzet, jobbára szöveges formában kel tájékozódnunk a szerteágazó beállításokban, ráadásul a kijelző szűkössége miatt nem mindig olvasható végig, hogy az adott lehetőség mit takar, sajnos nem minden esetben mozdul meg a hosszabb szöveg, hogy a végét is lássuk. Itt általában már elhagyjuk a Vissza lehetőséget is, és az opciókból kell kibányásznunk a kilépéshez vezető utat, de ha nagyon rossz helyen vagyunk, a hívásbefejező gomb mindig a főképernyőre visz minket.


[+]

Névjegyekből összesen 250, SMS-ekből pedig 100 darabot tárolhatunk a készüléken, de bevethetjük a memóriakártyát is, ha ennél többre van szükségünk. A hívásidő-emlékeztető és a bármelyik gomb fogadja a hívást nem tűnik haszontalan funkciónak, de állíthatunk be képet és egyedi csengőhangot is a partnerekhez, amelyeket vagy manuálisan viszünk be, vagy a SIM kártyáról húzhatunk be. A beállításokban adjusztálhatjuk a felhasználói profilokat, amik a hangmódokat takarják, talán érdemes lett volna megfontolni az egyszerűbb megnevezést. Van itt általános, néma, rezgő és utcai, ezek közül a hangot is generáló megoldásokra még a holtak is garantáltan felébrednek, még csak maxra sem kell tolni a hangerőt. A háttérvilágítást és a repülő üzemmódot a telefon beállításai között keressük, az SOS beállítások, ahogy a biztonság is elég egyértelműek.


[+]

Akadnak extrák is, mint a naptár, ami ezúttal csak a választott hónap statikus megjelenítését képes biztosítani, sem jegyzet, sem esemény nem állítható be, mondjuk jegyzet funkció amúgy sincs. Riasztásból ötöt tudunk kreálni, tetszés szerinti csengőhanggal és akár szundival. Lejjebb a Bluetooth kapcsolgatható, bár a Táp-bekapcsolása megnevezésből ember legyen a talpán, aki kitalálja, hogy mégis mi fog történni, ha engedélyezi. A számológép felületén pedig azért még lehetett volna gondolkodni kicsit, egyrészt aprócskák a számok, másrészt a használat sem teljesen értelemszerű, bár nyilván nem lehetetlen kitalálni. Szolgáltatások menüpont alatt a SIM eszköztár lapul, ezen kívül már csak a multimédia kínálja magát.

Multimédia, adatkommunikáció

A multimédia szekció elég kezdetleges, noha legalább van. Az elvileg 1,3 megapixeles kamera úgy, ahogy van használhatatlan, legalábbis nagy méretben még olajfestmény kategóriából is vacak műveket generál, a kisméretű kijelzőn meg pont mindegy, mert nem látszik kábé semmi. Láttunk már siralmas 1,3 megapixeles lencsét, de ez egészen biztosan az összeset alulmúlja, lévén nem is képes a megadott felbontás elérésére. Ezt ugyanis 80 x 60 és 640 x 480 (ami 0,3 megapixel) között tudjuk variálni, a képminőség pedig lehet jó, normál, vagy alacsony. Elképzelni sem tudjuk, hogy egy 60 x 80-as , alacsony minőségű kép hogy nézhet ki, nem mertük megkockáztatni a sokkot. A fényképező beállításainál a villódzásgátló ugrik be először, választhatunk jelenetmódok közül, vagy előre kalibrált fehéregyensúlyt, de javallott az automata megoldás alkalmazása, a végeredményen úgysem sokat segít, rontani meg már képtelenség rajta. Az önkioldó 5 és 10 másodperc között hajlandó várakozni.


[+]

Videólejátszó, ahogy felvételi lehetőség nincs, az Evolveo StrongPhone X2-vel felvett 3pg formátumú fájllal sem tudott mit kezdeni, van viszont egy facsipesz egyszerűségű hangrögzítő és FM-rádió, ami fülhallgató nélkül is, tehát beépített antenna segítségével működik. Persze azért hallgathatjuk fülessel is, akár a háttérben futtatva is. Csatornalistát automatikus kereséssel is kérhetünk, RDS viszont nincs. A zenelejátszó hasonló komplexitású, maximum ismétlést és keverést állíthatunk be, amihez memóriakártyáról vagy behúzzuk kézzel a számokat, vagy átrámoljuk őket a keletkező My Music mappába, innen már látni fogja a lejátszó. A készülék fájlrendszerében ugyan van ilyen mappa, de a belső tárhelyre ugye egy morzsányi mp3 sem fér, tehát nem sokra megyünk vele. A talpalávaló a háttérben is fut, a hangminőség egyébként nem is rossz, ahhoz képest, hogy valami elképesztően hangos, nem kifejezetten torzít, némi alapzaj van ugyan, de korrekt minőségben szól a muzsika, persze mélyek és egyéb finomságok nélkül, de teljesen hallgatható.


[+]

Adatkommunikációs szempontból sem egy bonyolult képződmény a ketyere, mindössze telefonálni lehet vele, méghozzá 850, 900, 1800, és 1900 MHz-es frekvencián, adatkapcsolatot nem képes létesíteni sem mobil, sem WiFi hálózaton, mindössze egy Bluetooth-szal gazdálkodhatunk, ha nagyon kapcsolódhatnékunk van. A beszélgetés minősége tiszta és kifogástalan, a készülék és a beszélgetési hangerő is több, mint kielégítő.

Üzemidő, összegzés

Az üzemidőre vonatkozó ismereteink némiképp korlátozottak, mivel a mellékelt töltődokkoló annyira evidensen adja magát, hogy annak rendje és módja szerint mindig szépen visszatettük a holmit a helyére, következésképpen a használat során (ami ugye a korlátozott lehetőségek miatt kimerült a hagyományos telefonálásban, néhány tesztkép ellövésében és pár zeneszám munkaköri kötelességből való meghallgatásában) keletkezett minimális csökkenést azzal a lendülettel mindig kompenzáltuk. Az cserélhető 1000 mAh-s telep papíron 300 óra, tehát majdnem két hét készenlétet és 4 órás beszélgetési időt garantál, ez alapvetően reálisnak tűnik.


[+]

Értékelés: Evolveo EasyPhone XD
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 10 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az Evolveo EasyTelefonja kissé felemás érzéseket hagyott bennünk. Ha azt vesszük figyelembe, hogy bizonyos helyzetekben és körülmények között tényleg ennyire egyszerű megoldásokra van szükség, akkor az EasyPhone XD még így is bonyolultnak tűnik. Ha nem tudunk segítséget nyújtani a leendő felhasználónak néhány beállítás erejéig, a dobozból kivéve valószínűleg ugyanúgy nem fog tudni mit kezdeni a holmival a néha kissé logikátlan kezelés és a szerteágazó menürendszer miatt, ahogy egy akármilyen másik eszközzel sem, noha a segélyhívás tényleg borzasztó könnyű és a hagyományos kialakítás is segítség lehet, persze a gondosan beállított és testreszabott funkciókat már nagyobb valószínűséggel fogja tudni egyedül kezelni a gyakorlatban. Az elérhetőség és az egyszerű kapcsolatteremtési lehetőség biztosításán kívül extrának mondható fícsörök, mint a kamera(szerű képződmény) és kezdetleges multimédiás lehetőségek persze üdvözlendőek és el tudunk gondolni olyan célcsoportot, akik ugyan igénylik ezeket a funkciókat, de adott esetben egy komplexebb megoldással nem boldogulnának, vagy nem megfelelően fejlett a felelősségtudatuk egy komolyabb készülék egyben- vagy megtartásához, azoknak remek választás lehet az Evolveo újdonsága. Minden esetre, akár a technológiával már nem barátkozó, idősebb korosztálynak, akár valamilyen okból korlátozott fizikai vagy mentális képességekkel rendelkező felhasználóknak jó választás lehet az EasyPhone XD, főleg bruttó 11.990 forintért, a töltőbölcső pedig mindenképpen telitalálat, mind kialakításában, mind funkcióját tekintve, tehát ha speciális igényeknek kell megfelelni, a fentiek figyelembevételével az Evolveo EasyPhone XD-re simán mondhatjuk, hogy tetszett.

Evolveo EasyPhone XD

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo EasyPhone XD
Evolveo EasyPhone XD Általános
Technológia GSM
Méret 120 x 58 × 14 milliméter
Tömeg 89 gramm
Színvariációk fekete, kék, piros
SIM-foglalat 1 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (173 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma n/a
Memória
Telefonkönyv kapacitása 250
SMS memória 100
Belső tárhely n/a
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
USB OTG nincs
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok általános/halk/találkozó/utcai
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform MediaTek
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Játékok nincsenek
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Ébresztő, Fájlkezelő, FM-rádió, Naptár, Számológép, Zenelejátszó, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 1,3 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, dokkolóállvány

Azóta történt

Hirdetés