Evolveo StrongPhone D2 - okosan az erővel

Bevezető, tartozékok

Bizonyára sokan sóhajtottak fel annak idején, amikor a hagyományos készülékek idejében egy leejtést követően a telefon ugyanúgy működött tovább, a viszonylag vaskos eszközök ugyanis jól bírták a megpróbáltatásokat. A mai világ azonban teljesen más, sorra licitálnak egymásra a gyártók, egyre vékonyabb kütyüket legördítve a gyártósorokról, ráadásul az üveg előlapnak köszönhetően ezeknek nem kell túl nagyot koppannia a földön ahhoz, hogy végzetes sérüléseket szerezzen. Ez viszont aligha elfogadható azoknak a felhasználóknak, akik terepi környezetben dolgoznak, így több gyártó – kezdve a Sonimtól egészen a ToughShieldig – kimondottan ezekre a júzerekre kezdett fókuszálni.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

Kicsit később, de annál nagyobb lelkesedéssel kapcsolódott be az előbb említett cégekhez az Evolveo. Az 1992-ben alapított vállalat legfőképpen a 15-50 éves korosztályt és Közép-Kelet Európát célozza, az értékesítési bevételek 60 százaléka a cseh piacról származik (nem véletlenül, hiszen székhelyük is itt található). A több mint ötven főből álló gárda a tabletpiacra való betörés viszonylagos sikertelensége után a strapatelefonok felé vette az irányt, és számos hasznos készülékkel rukkoltak elő, említhetnénk például a StrongPhone Accut vagy a StrongPhone Q4-et. A kettő keresztezésének tekinthető tesztalanyunk, a StrongPhone D2, mely előbbiből az óriási kapacitású akkumulátort, utóbbiból pedig az okosságokat vette át. A D2 nem kíván harcot vívni a csúcshardverrel szerelt masinákkal, ám pont azt adja meg, melyre a szélsőséges körülmények között dolgozók vágynak, vagyis a hosszú üzemidőt.

Evolveo StrongPhone D2 doboz
[+]

A doboz külseje nem változott az utóbbi időben, most is ugyanazt a robbanásszerű rajzokkal és a termékfotóval tarkított csomagolást kapjuk. A papírkarton tartalma sem tartogat túl sok izgalmat, a tetőt leválasztva természetesen a telefonnal találkozik össze először az új tulajdonos. Az elválasztott alsó részben a tartozékokat lehet birtokba venni, a gyártó egy microUSB kábelt (átlagosnál hosszabb fejjel rendelkezik), egy töltőfejet, egy használati útmutatót, egy normál kialakítású headsetet, valamint egy kis fémlapot mellékel a masina mellé.

Külső

A StrongPhone D2 nem éppen egy apró jószág, valóságos tégla, ha ezzel fejbe dobnak valakit, az aligha fog utána a földről felkelni. A tekintélyt parancsoló külső 140 x 76 x 20 milliméteres dimenziókat és 259 grammos tömeget foglal magában, ilyen nehéz telefon régen járt már a szerkesztőségünkben. Ez persze nem puszta véletlen, hiszen a készülék IP67 védettséggel rendelkezik, vagyis teljes mértékben bírja a poros környezetet, és a maximum egy méter mély víznek is ellenáll fél óráig. Ez mondjuk még nem adna okot az óriás kialakításra, az ütésállóság viszont igen, melyet a merev gumiborítás és a megerősített belső váz segítségével ért el az Evolveo, a D2-t akár két méter magasból is szilárd talajra ejthetjük elvileg anélkül, hogy belsőleg sérülés érné a telefont.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

Az előlap elég komolyan néz ki, az alul látható híváskezelő gombok azonnal elvonják a figyelmet. A kesztyűben dolgozóknak ezek nagyon jól jönnek, az viszont továbbra elképesztően idegesítő, hogy az Evolveo a felhasználók nemtetszése ellenére még mindig nem készített szoftveres lehetőséget arra, hogy ezeket ki lehessen kapcsolni, hiszen nem egyszer nyomódnak be véletlenül a zsebben, a hívásletevő pedig a képernyő felélesztésére és kikapcsolására is szolgál, így könnyedén fel lehet oldani a telefont. A jobb alsó sarokban a beszédmikrofon, közvetlenül a gombok felett pedig három a érintésérzékeny, háttérvilágítással rendelkező vezérlőgomb látható, ezek segítségével érhetjük el az almenüket, a visszalépést, és a kezdőképernyőre ugrást. A legfelső területen az 1,3 megapixeles előlapi kamera, a fény- és távolságérzékelő szenzor, az apró értesítő led (ami nagyon sűrű ütemben villog), valamint a beszédhangszóró figyelhető meg. Jó hír, hogy a D2-be egy 4 hüvelykes, 480 x 854 pixelt megjeleníteni képes IPS kijelző került, így a betekintési szöggel egyáltalán nincs gond. A panel viszont nem a legjobb fajta, így sem fényerőben, sem pedig napfényben való láthatóságban nem nyújt túl kiemelkedőt.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone D2 Alcatel One Touch Hero ASUS Fonepad Note FHD 6 Nokia Lumia 1320
Fehér fényerő 225 nit 493 nit 450 nit 444 nit
Fekete fényerő 0,45 nit 0,50 nit 0,29 nit 0,41 nit
Kontrasztarány 500:1 985:1 1552:1 1084:1
Színhőmérséklet 11598 K 8372 K 7442 K 7785 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A húsz milliméteres vastagság már azért megnehezíti a használatot, hiába írja a gyártó, hogy kiváló a telefon ergonómiája, ez a kijelentés egy ekkora szerkezetnél aligha lehet igaz. Egy kézzel nagyon nehéz átérni a képernyő túlsó felét, a marokra fogással viszont nincs gond, biztonságosan meg lehet ragadni a telefont. A jobboldalon a hangerőszabályzó billentyűket találjuk, az átellenes területen pedig két ugyanilyen gomb nyomogatható, az egyik semmit nem csinál, és nem is lehet beállítani rá alkalmazást, a másik viszont a kamerát indítja el, és ha már benne vagyunk, akkor fényképez is. Felülre a bekapcsológombot szerelték, a microUSB csatlakozót és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet pedig egy kis gumiajtóval zárták el a külvilágtól. Előbbihez viszont csak speciális, vagyis hosszabb végü kábellel érünk el, vagyis egy másik telefonhoz kapott zsinórt nem tudunk használni, ami azért felettébb logikátlan megoldásnak tűnik.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

A mostani strapatelefonoknál egyértelműen a hátlap néz ki mindig a legjobban, a D2-nél is a hátsó fertály a legvagányabb, már messziről látszik, hogy ez nem egy átlagos masina. A csíkozott felületű, különböző vastagságú borítás bal felső sarkában láthatjuk az ezüstös körbe foglalt kamerát, valamint a közvetlenül mellette fekvő ledes vakut, középen pedig egy fém tábla jelzi a gyártó kilétét. A hangszóró ezek között helyezkedik el, mint ahogy a hátlap leválasztásához szükséges két csavar is, amit a mellékelt eszköz segítségével tudunk gyorsan kitekerni. Belül először a hatalmas akkumulátor tárul elénk, ha pedig a telepet kikapjuk a helyéről, akkor a két normál méretű SIM foglalathoz és a microSD kártyahelyhez jutunk.

Hardver, szoftverezettség

A költséghatékonyság és az alacsony energiafogyasztás céljából az Evolveo a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6572-re voksolt a D2 esetén. A kicsit már réginek számító SoC-ben egy ARMv7 architektúrájú, kétmagos, 1,3 GHz-re skálázott processzor igyekszik ellátni a rábízott feladatokat, a grafikus gyorsító szerepköre pedig a Mali-400MP1-re hárul. Már ezek sem túl meggyőző adatok, a nagyobb szívfájdalom mégis az 512 MB RAM ismeretének fényében érheti a felhasználót, már lassan az alsóbb kategóriákban is dupla ennyi rendszermemória a jellemző. A 4 GB belső tárhely sem boldogítja a tudatot, főleg úgy, hogy ebből nagyjából 1,9 GB használható fel szabadon. A microSD bővíthetőség persze jól jöhet, maximálisan 32 GB-os kártyákat képes kezelni a D2.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone D2 Sony Xperia Z1 Compact Caterpillar B15Q Samsung Galaxy S5 mini
Quadrant Standard 3401 pont 20382 pont 8836 pont 7358 pont
Linpack for Android (single) 58,218 MF. / 1,44 s 432,540 MF. / 0,19 s 116,063 MF. / 0,72 s 89,661 MF. / 0,94 s
Linpack for Android (multi) 82,564 MF. / 1,96 s 1009,98 MF. / 0,17 s 257,114 MF. / 0,66 s 212,454 MF. / 0,79 s
Smartbench 2012 Prod. 2109 pont 9992 pont 4485 pont 4111 pont
Smartbench 2012 Games 1799 pont 4460 pont 3218 pont 1974 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 10860 pont 34092 pont 17931 pont 18666 pont
Geekbench 3 (single) 323 pont 936 pont 353 pont 363 pont
Geekbench 3 (multi) 587 pont 2833 pont 1190 pont 1070 pont

Mint ahogy látszik is, pontszámokban erősen az alsókategóriát idézi a D2, kevés olyan hasonló korú masina van már a piacon, ami ne verné meg tesztalanyunkat. Éppen ezért nagyon kíváncsi voltam a rendszer sebességére, amivel a gyári androidos felületnek köszönhetően nem volt gond, az alapvető funkciók, mint például a lapozgatás, widgetkihelyezés vagy programmegnyitás során nem volt tapasztalható akadás, egyedül akkor fogyott már el a rendszermemória, amikor sok alkalmazás futott a háttérben. Vészesnek persze ekkor sem volt mondható, ám azért érezhető, hogy ezt a telefont inkább böngészésre és emailezésre érdemes használni, mivel a közepes grafikájú játékokat tudja csak maximum futtatni.

Evolveo StrongPhone D2 Evolveo StrongPhone D2

A telefonon az Android 4.2.2 Jelly Bean fut, méghozzá teljesen módosítatlan formában, így az ikonkészlet teljesen gyári maradt. Ez az előbb taglalt sebességnövelés szempontjából volt lényeges szempont, nem utolsó sorban pedig nincsenek felesleges funkciók, melyekre esetleg nem lenne szükség. A szoftver működése egyáltalán nem hoz lázba senkit, ugyanúgy tele lehet pakolni a főoldalakat alkalmazásfelületekkel, mint más androidos telefonoknál. A lehúzható információs függöny most is hasznos része a rendszernek, hiszen itt egy helyen láthatjuk az értesítéseket, a gyorsbeállítások kapcsolóit pedig egy érintés után elérjük. A tárcsázónál nem maradt ki a gyorskeresés, ezáltal a számok helyett akár a betűket is használhatjuk a névjegyzékben való kutakodáshoz.

Evolveo StrongPhone D2 Evolveo StrongPhone D2

Nem csak a felület, hanem a programkínálat terén sem kell extra dolgokra számítani, mindössze egy iránytű és egy zseblámpa applikációval lepi meg felhasználóit az Evolveo. A további appok mind-mind ismerősek már a zöld robotos rendszer ismerőinek, találunk video- és zenelejátszót, böngészőt, térképet, navigációt, hangfelvevőt, email kliens, számos Google alkalmazást, FM-rádiót és fényképezőt, további extrák letöltésére pedig a Google Play Áruház ajánlott.

Multimédia, kamera

A hátlapra szerelt fényképezővel maximum 5 megapixel felbontásban lehet fotózni, az előlapi kamera pedig 1,3 megapixeles felvételekre képes. Az Androidtól megszokott módon rengeteg dolgot tudunk beállítani, a szoftverben felül tudunk lépegetni az üzemmódok között, melyek közé a panoráma, mosolyfelismerés, arcszépség, és HDR tartozik. A csavar ikonra nyomva kitárul a világ, az alpontok között ISO, fehéregyensúly, időzítő, geotagging (azaz koordinátaadatok), expozíció, fókuszmód található, ezeket bátran lehet babrálni, ha valaki késztetést érezne erre. Videózni legfeljebb 720p felbontásban lehet, bár ekkor túl folyamatos felvételre ne nagyon számítsunk.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

Sajnos még mindig nem tud normális kamerát választani az Evolveo, ugyan a cseheknél eddig tapasztalt képminőséghez képest ez már jónak mondható, a D2 aligha állja meg a helyét a mai fotómasinás telefonok között. A színek még elfogadhatóak, a dinamikatartomány viszont csak közepes, ezen elképesztő mértékben javít a HDR, szinte már természetellenesnek tűnnek ekkor a felvételek. A legnagyobb probléma viszont a vonalélességgel adódik, sokszor homályosak lesznek a képek egyes részei (főleg a sarkok), a zajszűrést mosással oldja meg az algoritmus, így a részletek is teljesen elvesznek, festményszerű képződményeket szülve. Arra persze jó a kamera, hogy egyszerűbb tervrajzokat vagy mást lefotózzunk, nyaraláskor viszont nem ezt érdemes használni.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

A zenelejátszó szoftver teljesen érintetlen, de mindent tud, amire szükségünk lehet. A számokat előadók, albumok, dalok és listák szerint lehet csoportosítani, a borítókat a program le tudja kérni az internetről, ha a fájl elnevezése megfelelő. Muzsikálás közben a shuffle és az ismétléses módokat tudjuk bekapcsolni, ha pedig valaki még többre vágyik, akkor a hangszínszabályzóval szórakozhat. Egy strapatelefonnál nagyon fontos a hangerő, ebben a témában pedig kiemelkedőt nyújt a D2, őrületes teljesítményre képes, fülsüketítően hangos a csengés, ami pont a munkagépek ricsaja mellett jöhet a legjobban. Zenei téren még az FM-rádió érdemel szavakat, jó a vételi erősség, a működéshez viszont fülhallgató csatlakoztatása szükséges.

Evolveo StrongPhone D2 Evolveo StrongPhone D2

Ugyan nem a mozizás a termék legfőbb felhasználási módja, viszonylag jól helytáll a készülék ilyen téren is. Lehet próbálkozni 720p és 1080p felbontású videókkal, ám amíg utóbbi röccenés nélkül fut, a Full HD már nem mindig jelenik meg hibátlanul, az eseménydúsabb jeleneteknél elgondolkodik egy kicsit a telefon. A DivX fájlokhoz alapból szintén nincs túl sok kedve, ám ha letöltünk egy másik applikációt, akkor már ezzel is megbirkózik a masina.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A lapkakészlet ugyan nem támogatja a 4G/LTE hálózatokat, a maximum 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességet garantáló HSPA-t viszont igen, ráadásul a két SIM kezelése sem okoz az SoC-nek gondot. A D2-be két darab normál méretű kártyát helyezhetünk, viszont ezek csak standby módban képesek kooperálni, ha az egyikről indítunk egy hívást, a másik nyugalomba vonul. Híváskor a hangminőség elég jó, hiába az erős szigetelés, ez nincs káros hatással a hangszóróra. Adatkommunikációs szempontból ki kell még emelni a 802.11b/g/n WiFi-t, melyen keresztül az internetet is megoszthatjuk, a Bluetooth 4.0-t, valamint a beépített A-GPS modult. Navigálni közepesen jól lehet, a GLONASS hiánya miatt főleg az telik időbe, amíg a telefon feleszmél, hogy merre járunk, utána már nem okoz gondot a helymeghatározás. A microUSB 2.0-s, ezen keresztül lehet tölteni a masinát.

Evolveo StrongPhone D2 Evolveo StrongPhone D2

A böngésző korrekt sebességgel kecsegtet, a hardver bőségesen elég ahhoz, hogy a program gördülékenyen fusson. A browser segítségével számos lapot nyithatunk meg a háttérben, legfontosabb szolgáltatása mégis az, hogy egy kis ügyeskedéssel (telepítőfájl segítségével) a Flash is aktiválható. A honlapok könnyedén betöltődnek, még a sok képet tartalmazó komplex szájtokkal is megküzd a telefon. A nagyítás két ujjal a legegyszerűbb, dupla koppintás esetén pedig az olvashatóság lesz könnyedebb, hiszen ilyenkor a sorok a képernyő széléhez igazodva jelennek meg. A honlapokat offline olvasásra menthetjük még el, hogy internet nélkül is szemezgethessünk például a Mobilarena hasábjainak tartalmából.

Evolveo StrongPhone D2
[+]

Az igazi attrakciót a 4500 mAh kapacitású akkumulátor szolgáltatja, ekkora telepet ritkán látunk egy okostelefonban, bár azért a Lenovo és a Huawei erősen próbálkozik ezzel. Nyilván helyből nem volt hiány, ám a téglalap alakú energiaforrás ettől még dicsérendő, pláne úgy, hogy ezzel akár három napos üzemidőt is kihozhatunk a telefonból, köszönhetően az alacsony fogyasztású SoC-nek. Ez egyébként normál használat esetén értendő, tehát folyamatos email szinkronizáció, némi böngészés és fényképezés mellett. Készenlétben alig merül a telefon, ez tipikusan az a masina, amit egy hosszabb túrázás alkalmával is magunkkal lehet vinni.

Evolveo StrongPhone D2
[+]Evolveo StrongPhone D2 vs. BlackBerry Q10

Értékelés: Evolveo StrongPhone D2
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Evolveo StrongPhone D2 egy hiánypótló eszköz. Nem azért, mert ne lennének már strapatelefonok, hanem azért, mert vegyíti az újfajta és a régi hagyományos készülékek pozitív tulajdonságait. Az IP67 védettségnek és az ütésállóságnak köszönhetően szinte bármilyen környezetben használni tudjuk a szerkezetet, a robusztus, viszont erőteljes megjelenés pedig még majdhogynem széppé is teszi kedvencünket. A hardveres híváskezelő gombok szintén nem számítanak mindennapinak, az mondjuk még mindig elég nagy hiba, hogy ezeket nem lehet szoftveresen kikapcsolni. A kijelző jól szolgál, nagy öröm, hogy a gyártó IPS-panelt használt, még ha ez nem is a legjobb verzió a piacon. A hardver persze idejétmúlt, de a módosítatlan Android rendszernek köszönhetően még így sem kell panaszkodnunk a sebességre. Nem úgy a kamerára, ami ugyan fejlődött, de értelmes minőségű képeket még mindig nem lehet lőni vele. A konkurensekre viszont az akkumulátorral mér óriási csapást az Evolveo, bizony a felhasználók nem akarnak elesni a hosszú üzemidőtől azért, mert egy telefon okos és strapabíró, amit a csehek megértettek és megoldottak. Az ellenfelek így nézhetnek, mint Rozi a moziban, a nemrég tesztelt Caterpillar B15Q például jóval drágább, elmarad üzemidőben, ellensúlyozva ezt viszont számottevően erősebb, a házon belüli versenyző pedig a StrongPhone Q4, ami szintén lekörözi teljesítményben főszereplőnket, de nagyjából húszezer forinttal drágább, ám legalább kérhető nagyobb akkuval. A D2 68 ezer forintos ára tehát az előbbiek fényében nem rossz, egyértelmű, hogy rétegtermék a cucc, viszont saját kategóriájában abszolút helytáll, és két év magyarországi garancia érvényesíthető rá. Én azt mondom, ennyiért a legújabb StrongPhone modell igenis nagyon tetszetős lett.

Evolveo StrongPhone D2

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone D2
Evolveo StrongPhone D2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 140 x 76 x 20 milliméter
Tömeg 259 gramm
Védettség IP67, ütésálló
Színvariációk fekete-zöld
SIM-foglalat normál SIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (247 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6572
Processzor típusa 1,3 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP1
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 1,3 megapixel
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 4500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Caterpillar B15Q - hasítófűrész

    A munkagépekkel foglalakozó amerikai vállalat most egy újabb strapatelefonnal jelentkezett, mely már négymagos processzort, Android KitKatet, és vakus kamerát kapott.

  • Maxtron IP67-1 - csavarosan a napsütésből

    Az indonéz gyártó újdonsága robusztus külsővel hívja fel magára a figyelmet, két SIM-et kezel, ezen kívül ellenáll a víznek és a pornak.

  • Evolveo StrongPhone X1 - olcsó strapabírás

    A csehek újdonsága a strapatelefonok kategóriájában próbál szerencsét, mely vízálló és ütésálló burkolata mellett a két SIM kezelésének lehetőségét vonultatja fel.

  • Evolveo StrongPhone Accu - feltöltődés

    A cseh gyártó legújabb stapatelefonja nem csak ütésállósággal, kellemes árral és extrém hosszú üzemidővel szolgál, hanem akár külső akkumulátorként is bevethető.

Hirdetés