Garmin Forerunner 965 - csúcs

Íme, az Epix Gen 2 könnyebb, olcsóbb, sportosabb kivitelben.

Külső, hardver, üzemidő

Én, koronás fő, nem pihenhetek – mondá IV. Henrik Shakespeare királydrámájában, és csak azért, mert az amoledes Epix Gen 2 és a transzflektív Fenix 7 felült tavaly az elit sportórák trónjára és az efféle kellékek nem fejlődnek vagy évülnek el olyan gyorsan, mint az okostelefonok, még nem dőlhet hátra a Garmin. A Suunto és Polar sportriválisai mellett bekopogtatott ugyanis az edzőterem ajtaján az Apple Watch Ultra, a Galaxy Watch5 Pro, az Amazfit Falcon és a Huawei Watch Ultimate, a nagy versenyben pedig ez a kategória is robog a félmillió forintos árazás felé.


[+]

Ennyiért a felhasználó hajszálpontos szenzorszettet, tonnányi aktivitásfunkciót, temérdek szoftveres extrát, ultraprémium kivitelt és hatalmas ökoszisztémát vár. A Garmin viszont ahelyett, hogy az okostudást bővítette volna, a Forerunner 965 személyében a 32 GB-os, többsávos GPS-es Epix 420 ezres árát vágta meg 160 rugóval, miközben tudása abszolút többségét átemelte. Megvan ugyanis a szívós, szálerősített polimer tokozás, csak 10 helyett 5 ATM védelemmel és keskenyebb titánkerettel – cserébe 76 helyett 53 grammon az újdonság légiesebb és észrevétlenebb. A zafírüveget kevésbé karcálló, de még mindig szívós Gorilla Glass DX váltja, azt pedig némi perem védi, hogy ne sérüljön könnyen, és nem csak a kitűnő AMOLED kijelző került át még nagyobb méretben és felbontáson, megvannak az előtelepített sí-, golf- és Európa TopoActive térképek is.


[+]

A Forerunner név egyébként félrevezető, mert futásra specializálódott szakóra helyett szemrevaló mindenest kapunk 4. generációs Elevate pulzoximéterrel, giroszkóppal, gyorsulásmérővel, hőmérővel, barometrikus magasságmérővel, és iránytűvel, valamint Bluetooth, ANT+ és WiFi kapcsolattal. Egy-két különleges esetet leszámítva minden sportfunkció és adatgyűjtő algoritmus átkerült az Epixből, az pedig megbocsátható, hogy a 47,2 milliméter átmérőjű, 13,2 milliméter vastag ház hátlapját fém helyett plasztik borítja. Kétségtelenül a fekete-sárga 965 a legmenőbb színkombináció az órarész eleganciáját sportos, nyúlánk, jól szellőző és kellően hosszú pánttal kombinálva, de a fekete-fekete és az ezüst-fehér változat is megnyerő.

[+]

Kijár viszont 500 fekvőtámasz és 2000 guggolás annak, aki a 22 mm szabványon cserélhető szíjból roppant nehezen leoperálhatót mellékelt: úgy kell csavarhúzóval kipiszkálni egyszerű kioldó helyett, és a visszarakás sem egyszerű. Mindezt gyorsan feledteti a közvetlen napfényben kitűnően látható, éjjel pedig kellemesen elsötétedő, 1,4” és 454 pixeles átmérőjű AMOLED panel, ami a legnagyobb a Garmin kínálatában, éppen ezért új órafelületet kapott. A UI színesebb, jobban tagolt és pár animációt, illetve háttérképet is bevet, az órát pedig érintéssel és bökéssel is kezelni lehet, bár továbbra is az öt, jófajta fémgombra igazították a működést. A 965 határozott rezgéssel és csipogással tud jelezni, illetve edzés közben a Bluetooth fülesre beszélni, hagyományos hangszórót hívásfogadásra és mikrofont egy asszisztenssel való csevejre nem kapott.


[+]

Ugyanígy az eSIM-ről és a komolyabb alkalmazások telepítéséről is le kell mondani, akárcsak az iOS vagy Android mobilszolgáltatásainak a kiterjesztéséről, ami persze erősebb hardvert igényelt volna, és akkor ugrik a remek üzemidő. Az órát a nem túl profi, bepattintós bigyóval lehet tölteni hátul, a kábel Type-C végét PC-re kötve pedig azonnal indulhat a zene- vagy térképátvitel. Az utóbbit mindenképp a számítógépről érdemes frissíteni, mert WiFi-n több órát igényel, plusz kihagyott ziccer, hogy bár Type-C végű a zsinór, a mobilról nem érhető el a 965 tárolója, így a telefonról sem vezetékesen, sem pedig WiFi szabványon nem tudunk saját zenéket átmozgatni.

[+]

A Qi töltés is beleférhetett volna, egyfelől mert kényelmesebb és elterjedtebb szabvány a Garmin portjánál, másfelől rengeteg telefon tud ilyen módon energiát leadni. Viszont nem sok rivális fut 23 napot egy töltéssel, ami az Epixnél és a transzflektív Fourerunner 955-nél is hosszabb üzemidő a gyártó kalkulációja szerint, bár ebbe GPS-es edzés szerintem nem tartozik. Én szűk kéthetes üzemidőt tapasztaltam kétféle használattal: amikor a szokásos testadatok mellett egész nap ment a véroxigén mérés és a heti három edzés egyike sem volt GPS-es. Szintén 12 nap környéke jött ki három GPS-es futással és a véroxigén mérést éjszakára korlátozva.


[+]

Heti öt GPS edzéssel és zenehallgatással ez könnyen 8-10 napra szűkülhet, és ha még a mindig aktív órát is bekapcsoljuk, 5-6-ra – ugyanilyen használattal persze a legkomolyabb Apple és Samsung óra is naponta töltőre kerül, a hosszú töltésidő miatt eséllyel éjjelre rajta marad, elveszítve az alváskövetést. A 965 üzemideje ezzel szemben lényegében végtelen, hiszen egy villámzuhanyra lekapva több napnyi nafta kerül bele a töltőn, így tényleg csak pár perc testadat rögzítés marad ki, az ember pedig hosszú út során sem csekkolja kétségbeesetten a százalékokat. A gyártó 31 óra folyamatos műhold használatot ígér GPS módban, illetve 19 órát a több konstellációt (GPS, Galileo, GLONASS) és két sávot használva. Az alapvető SatIQ mód végül maga vált egy vagy két sáv között jelerősség szerint, minimum 22 óra működéssel, és mivel itthon kevés a magashegység és a felhőkarcoló, így ritkábban van szükség a multi-GNSS módra, gyanítom, hogy a 965 simán lehozza egy Kinizsi százas 24 órás követését, plusz a tatai táborból a pingvinmozgású sétát a vonathoz. A zenehallgatás ezekbe a számokba persze komolyan beleszól.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés